Crédit Anversois 1 Gemeenteraad - Zitting Ypersche Kroniek. PiaaisbeschriM uan oud-vpsr N.V. Dixmudestraat, 18, YPER Alle Bank- en Beurs ver handelingen. SNIPPERINGEN Buitenland Godsdienstig Onderwijs en Nationalisme Zonda^rust. Muziekfeest der Symphonie Ypriana Kerkelijk Nieuws. St Jozefs kerk (EE. PP. Karmelieten) Onze Handelskamer te Brussel. van Tooneelfeesien 't Christen Werkersverbond. HET STERRETJE VAN BETHLEEM De Snippen DE HAND VAN GOD Groot Turnfeest Kerk der PP. Carmelieten Discalsen Brugge. EEN INLANDSCHE KARMEL IN ENGELSCH INDIË Instorting Statiestraat. Werk van den Akker en van den Haard - Yper H. Hertenfeasten te Yper in 't jaar 1929. Vrouw FELICIE LOUWYCK uan nar en tim Yper. Zondag namiddag ont stond er, in eene danszaal nabij de Groote Markt, voor eene onbedui dende reden twist tusschen eenige aanwezigen. Een verwoed gevecht volgde, tijdens hetwelk de zoon Ber nard, wonende in de Slachthuifstraat. verscheidene messteken in het hoofd bekwam. De toestand van den gekwet ste is zoo erg, dat voor zijn leven ge vreesd wordt. De dader is een persoon van Wervick. Poperinghe. Een van dienst zijnde tramontvanger, stelde vast dat een kussen verdwenen was uit ee' tramrijtuig, staande in de standplaats der buurtspoorwegen. Bij nader on derzoek bleek het dat ook eene betrek celijk groote hoeveelheid kolen spoor- oos verdwenen was. De policie of hoogte der zaak heeft een naarstig onderzoek geopend. Oostvleteren. Marcel Ne?' rinck, oud 3o jaar, wonende op he® gehucht Elsendamme, reed Zond»! Als 't erg vriest 's avonds de water leidingen afleggen de waterbakken der gemakken ledigen en hebt ge een watermond voor eene spuitlanse aan te leggen, dien openzetten. Daar er altijd wat water blijft staan in den iphrm d i de boogvormige buis van gemak, er wat zout in werpen, om dat zoutwater maar vervriest aan 14 De /.in. waarvan sprake in 't voor gaande nummer: De paster zegt de Burgemeester i> verstrooid kan tw.ee beteekenissen hebben, volgens kom ma- i punten: a De paster zegt: De burgemeester i- verstrooid; b> De paster, zegt e Burgemeester, is ver strooid. Hoofdzakelijk is een jood commer- cant. 't a- in den tijd der zeeser- penten. dat waren ingebeelde wange drochten. die schepen aanvielen en al de manschappen overmeesterden Ben schip in den Indischen Oceaan was achtervolgd door een zeeserpent, dat wilde aan boord springen. Men wierp het eten toe. maar verzadigen kon men niet. Aan boord was een ter dood veroordeelde. En als men schrok van nog meer eten te werpen, men wierp het dien ongelukkige. De muil ging toe en na het inslikken, spalkte zij zich weder open. Dan wierp men stoelen en banken en alles verdween in dien zonderlingen afgrond. E inde- lijk wierp men den koffer met ellegoe- deren van een jood. Deze kwam iuist boven op 't dek. als dit laatste ge schiedde en hij niiek hem zoo kwaad, dat men hem ook achterwierp. En o wonder. 11a 't inslikken van den jood, bleef de muil toe en 't serpent, als le venloos. dreef hoven 't water De vluchtende zeelieden waren hoogst verwonderd zij hielden 't scheep in. en verstout kwamen zij op hunnen weg terug. Men harponneerde 't zee gedrocht. als een walvisch <1. i. men wierp in zijn lijf werpspiezen, voorzien van lange koordenmen trok 't ser pent langs het vaartuig en men ves tigde het stevig vast. Dan uit nieuws gierigheid gedreven, sprong men er o]> en men reet het open. E11 als de maag doorsneden was, men vond er den jood, zittende op zijn koffer en die bezig was met van zijn goed te ver- koopen aan den anderen Klopt, zegt de Schriftuur, en er zal u opengedaan worden "k Geloof toch dat die woorden slechts zinnebeeldig moeten opgenomen worden. door J. CORNILLIE. Door plaatsgebrek verschoven tot aanstaande week. i- i Vrijdag 14 December stemden de fransche Volksvertegenwoordigers de ver hooging van de parlementaire vergoeding die van 43.000 fr. tot Po.000 fr. gebracht werd. Dit ontwerp ging slechts door met 262 tegen 254 stemmen, wat bewijst dat er in de politieke groepeeringen daaromtrent weinig eensgezindheid bestond. Bij zuiver toeval nochthans waren de 100 socialisten die in de Kamer zetelen daar alle 100 aanwezig, namen met 100 aan de stemming deel en stemden alle 100 deze niet te minachten verhooging. Zoowel in Frankrijk als in Belgie vreten zij gaarn aan den kaas. In 't laatste nummer van de Yper- sche Bode vertelt Warden Oom een sprookje over de mogelijke verzoening tusschen Walen en Vlamingen. Warden Oom gaat bij den duivel te biechte. De Vlaamsche Nationalistische partij moest, volgens de gezegden van een hun ner leiders, een kankerende wonde we zen aan de zijde van de Katholieke partij Dit is hun eenig reden van hestaan en de eenige drijfveer van hun gedoe wij zullen dansen op de lijken der conserva tieven riep dezelfde uit tijdens de kies- periode. Indien de Ypersche Bode eene goede verstandhouding tusschen Walen en Vla mingen wenschelijk vindt, dan moet zij voorzeker het als een plicht aanzien wat meer verdraagzaamheid jegens anders denkende Vlamingen bij hare partijge- nooten te verwekken en handhaven. Dat men iemand prijst naar zijne daden weten zij zoowel als wij. Wij verwachten haar dus.op haren weg van Damas. 's Avonds bij eenen niet verlichten auto staat een politieagent te snauwen, te tieren en te bassen. Moeten zij mei de bezoekers van stad omspringen als een adjudant de semai- ne met jonge schachten. De stad heeft daar niets bij te winnen. Zondag laatst in den morgen liepen acht iongelieden met veel geweld de Sta tiestraat op. Een geel lintje rond hunne zwarte studentenmuts. Een hunner droeg eene geel-zwarte mascotte a. Alle acht droegen zij met veel voornaamheid eenen zwaren en duchtigen gummi-stok n ofte matrak. Dienden die knuppels ter ver spreiding van hunne Vlaamschgezinde gedachten of als symbool van hunne ver draagzaamheid Dank aan de medeplichtigheid van Jezoogezegde zeer Katholieke Vlaamsche 'gemeenteraadsleden werd in de laatste zitting van onzen gemeenteraad de toelage voor de H. Hertefeesten verworpen. Wij denken ons te herinneren dat eertijds M. l.euridan het princiep van die feesten op het Stadhuie en in den Provintieraad 1 verdedigde en de noodzakelijkheid van 'eene publieke hulde wist te bewijzen. Zou hij nu door Heer Glorie en Gezel Missiaen bekeerd, voortaan de godsdienst ook als eene private zaak beschouwen Of zijn zijne politieke driften zoo fel dat ziine godsdienstige gevoelens voor haar het onderspit moeten delven Ik vraag mij af waarom de Katho lieken te Antwerpen voor vrijmetselaar Baelde zouden gestemd hebben wanneer zelfs een liberaal die ter kerke gaat het over zijn hart niet kan krijgen de toelage der H. Hartefersten te stemmen Gemeenteraadslid Bos... heeft ont slag genomen. Zou het, zooals het vroeger bij de zeer katholieke Vlamingen gebeurde, ook om gezondheidsredenen zijn Of is hij, zooals het vroeger gebeurde, beu van de kinderachtige en onredelijke komedie waaraan de zeer obnullige en nog meer verwaande roode baas, als hoofd van de oppositie, pleegt te spelen Ten bate van de stedelijke belangen, wel te verstaan. Zijn plaatsvervanger deinsde ook voor de belacheiijkheid terug. Daar zijn nog mcnschen met gezond verstand. Jammer dat ze op dit gebied Roode Baas niet kunnen verhelpen. Paraguay en Bolivie liggen aan den slag... Dat zien we misschien ook nog in den Gemeenteraad van Yper. N'n Filosoof. de Kamer het stemmen Van de wet over de lichting en het gebruik der talen in het leger belet, niettegenstaande de zeker heid van het land er van afhangt. Zullen wij nog zakken Verrekijker FRANKRIJK. 60.000 fr. 's jaars voor Ieder 60000 fr. 't is te zeggen in Belgische munte 100 0(0 fr. Dit is 't jaarlijksche loon door de Fransche Kamerheeren (Députés aan hun eigen bij eene meerder heid v.-n 8 stemmen toegestaan Tot nu toe heeft men nog niet verno men indien Parijs en andere steden be- vlagi wierden door de schatplichtigen om die zegepraal te vieren Als wanneer men zegt 60.000 fr.jdit is niet geheel juist wat gestemd wierd is veel boosaardiger Het is voor de derde maal (en drie maal slaat boete zegt men) dat de verhooging hunner vergoeding door de Kamerheeren gestemd is en misschien voor het toeko mende zou het zoo gemakkelijk niet meer gaan. Wat dus gedaan De Kamerheeren werden op de zelfde voet gebracht als de bedienden en zoo zal hun loon want het is geene vergoeding meer) met de index cijfer stijgen. Voor 1929 is het 60.000 fr voor 1930 voorziet men alreeds de somme van 75.000 fr.Van nu af gaat het zoo slecht voor de schat plichtigen wat mogen zij voor het toeko mende verwachten Ongetwijfeld Député zijn is een prachtig postje, maar om het te bekleeden moet men waarschijnlijk lastige voorbereidin gen onderstaan Geenszins. Men moet een onderzoek ondergaan om postbediende benoemd te zijn, om veldwachter te zijn, om 't zij gelijk welk ambt te bekleeden, maar om in de Kamer te zetelen om be- gtootingen Ie stemmen, om rekeningen goed te keuren voor ganch het land, om wetten te maken zijn er absoluut geen voorwaarden bepaald. Door de kiezers doen gelooven dat door zijne tusschenkomst de verkozene kandi daat hun het Aardsch Paradijs zal bezor gen dit is de eenigste voorwaarde om Députë te worden Maar wat is dus een DéputéHet is ongeveer 20 jaar verschenen en toen was de stand der Wetgevende Kamer van vele hcogere waarde als op heden las ik in een dagblad uit Frankrijk eene beschrijving van hunne volksvertegenwoorders. Hoort eens Wat is een Député Een Député is een kostbaar deeltje der volkswil hij is een doorluchtig brokkelinc der natio nale vertegenwoordiging; hij is de woord voerder eener kiesomschrijving hij is de officieele gevangen eener min of meer vrije kiezersgroepeering hij is de onver schillige bewaarder der algemeene verlangen van het volk hij is een parle- mentarische apostel hij is de stomme vertegenwoordiger van een babbelaars vereeniging hij is een stemmachien hij is de heilige verdediger der zwakken en der verdrukten, ten zij hij een steun ware der machtigen en der verdrukkers ;$hij is de voyageur in sociale hervormingen. Een Député in nog een hoop andere din gen maar uit hetgeen hier boven beschre ven is mag men alreeds bestatigen dat als een Député niet dikwijls iemand is toch altijd is hij iets. Aan 60.000 fr. per stuk de prijs schijnt een bitje hoog. Deze omstandigheid welke in Frankrijk geschied is voor ons land een besmettelijk voorbeeld De socialisten hebben alreeds eene nieuwe verhooging der vergoeding voorgesteld Tn alle landen bestatigt men dat de stand der Wetgevende Kamers zakt in evenredigheid dat het getal kie zers aangroeit en dat de vergoeding der gekozenen stijgt. De beschrijving hierboven gaat de Fransche vertegenwoordigers aan, zou zij ook niet toepasselijk zijn aan de onze. Onze begrootingen voor 1928 zijn nog gestemd. Deze van 1929 zouden moeten voor 1 Januari gestemd zijn. Wij zijn er naar van. Bijna vier maanden lang heeft I11 zijn laatste nummer, De Yper sche Bode Ier Xatii spelt de les aan de Geestelijke Overheid omdat er in 't Fransch gepredikt wordt in de Zondagmis om iy2 uur. bii de EeruPaters Carmelieten. Maar De Ypersche Bode rer- zwijgt dat in dezelfde Paterskerk de geloovigen verders de gelegenheid hebben het H. Misoffer met vier Vlaamsche Sermoenen bij te wonen. Iedereen weet dat er in onze stad. uk vlaamschonkundige brave men- schen wonen die moeten onderrjcht worden in de Katholieke Geloofs en Zedenleer, en dat de franschonkundige Christenen met recht de voldoening en troost kunnen smaken van het geestelijk voedsel door onze priesters medegedeeld in de vlaamsche Onder richtingen der menigvuldige Zondag missen in al onze parochiekerken en openbare bidplaatsen. Bestatigen wij dus dat op een der tigtal Zondagsermoenen te Yper ge predikt. één enkel fransch sermoentje nog te veel is voor de fanatieke on verdraagzaamheid van dezen die, zelfs o]) zuiver Godsdienstig gebied. Vlaan deren stellen vóór Christus. STAD YPER op Maandag 17 December 1928. VERSLAG: M. de Schepen Declercq ziek, deed zich verontschuldigen. Gezel Maurice Bossaert had zijn ont slag gezonden als gemeenteraadslid en werd vervangen door gezel Coutelle welke in de handen van de Heer Burgemeester den gebruikelijken eed aflegt. Van het verslag der voorgaande zitting kunnen wij niet veel wegdragen. Verschillende grondvergunningen op het stedelijk kerkhof werden goedgekeurd. De openbare onderstand vraagt om een stuk grond te verkoopen, dit in haar voordeel. Dit lokt eene vinnige bespreking uit, onmogelijk die Heeren te volgen in hunne langdradige bemerkingen, wij kun nen enkel samenvatten De Openbare Onderstand zal nooit niets meer kunnen voorstellen zonder stelselmatig te worden bekampt van Socialisten en Nationalisten. Dat zal enkel verbeteren als er van hunne mannen zullen zetelen in deze commissie, dan zal alles goed zijn. De Rekeninger^gn Begrooting van St Nicolaais en St Pieters kerken worden goedgekeurd. Het lastenkohier betrekkelijk de Rui ming en Reinigheidsdienst wordt verzon den tot nader onderzoek. De stad neemt ten haren laste i/3 der onderhoudswerken aan de Bellewaertbeek en drukt den wensch uit dat de Provincie ook die maatregel zou treffen. M. de Minister Baels meldde het goed keuren van twee werken aan de Ypersche Vaart. Dan wordt de stadsbegrooting weder aangevat, de duizenden schemeren en ron- kep ons om de ooren, tot de sluizen der welsprekendheid worden geopend nopens de Bijdrage van de stad voor het Heilig Herte Monument. M. Messiaen moest er een lolletje van maken. Over zijn rede stappen wij maar heen, het verdiend ook niet vermeld te worden. M. Leuridan las eene verklaring af. De Nationalisten zullen zich onthouden, om dat hun muziek geweerd werd door de commissie. M. Glorie sleurde er nog eenige dwaas heden erbij. De Heer Burgemeester antwoordde gepast aan de 3 sprekers. Zijn bezadigd woord miek op ons publiek een gunstigen indruk. Niets hielp. M. Leuridan ver weet de Commissie dat zij van de H. Hertefeesten eene politieke feest wilde maken en de stemming had plaats. De 2 liberalen, de 3 socialisten stemden neen De Katholieken, M. Sobry, Lema- hieu, d'Huvettere, Vandamme en Dela- haye", stemden ja en de 4 Nationalisten, Cappoen, Laton, Leuridan, Soete ont hielden zich. De Bijdrage voor de Heilig Hertefeesten werd dus verworpen. Op het publiek dat nog al talrijk was liet deze stemming een pijnlijken indruk. Van verslag en gemeenteraad hadden wij er genoeg van. Zitting van Zaterdag 22 December om 18 ure. DAGORDE 1. Gemeentelijke huishoudschool Begrooting voor 1929. 2. St Jozefs Beroepsschool Be grooting voor 1920. 3. Stadsbegrooting Begrooting voor 1 q2q. De apotheek van M Weckesser. Diksmudestraat, zal alleen open zijn op Zondag 23 December 1928. Deapotheekvan M. Van Robaeys. Roterstraat, is alleen open op Dinsdag 25 December (Kerstdag! 1928. Een heerlijke Kunstavond werd ons verschaft in de feestzaal i Oud Yper XVoensdag laatst door den verdienstelij ken Symphoniekring Ypriana onder de kundige leiding van onzen symphatie- ken st dsgenoot Heer Arthur Gaimant, den on vermoeibaren mu '.ieklief hebber Jufvrouw G. de Brabant, russische zangeres, Laureaat van de Centrale Keurraad van Belgie Heer Bérésole, le baryton aan den Koninklijken Vlaam- schen Schouwburg te Gent en Heer Jean De N'ocker, cellist, Diploma van Uitmun tendheid van het Koninklijk Conservato rium te Brussel, zijn drie Artisten die de uitgek zen kunstwerken van hun reperto rium meesterlijk uitvoerden, en met wel verdiende geestdrift door het talrijk pu bliek meermaals toegejuicht wierden. De Klassieke en Melodische Sympho- niestukken. werden ook roet grooten bijval onthaald, alsook den grootschen zang Yper van C. Michiels, kranig vertolkt door den Heer Bérésole, met begeleiding van het Orkest. Onze Ypersche piano-begeleidster Me vrouw Vandenbrouck-Rosseel vervulde meesterlijk hare lastige taak tot groot genoegen der artisten en der muzieklief hebbers. Aan allen een hertelijken proficiat en tot de naaste maal BERICHT Elk kan van i5 Dec. af de opgelegde rijwiëlplaat bekomen per postcheck bij den ontvanger van Staatsbelastingen. De Burgemeester, H. SOBRY. Op ZONDAG 23 DECEMBER 1928. In St PIETERS ten 8y, uur zielmis voor Baelden Marie, huisvrouw Willemet. In St JACOBS ten 7'/a uur zielmis voor Bruno Stee- landt ten 8 v» uur zielmis voor Emile Decommer en huisvrouw. In St NIKLAAIS ten 8 v, uur gezongene mis voor Georges Cornette. Op KERSTDAG, 25 DECEMBER 1928. In St MAARTENS ten 5 uur Kerstmis ten 8 uur Herdersmis ten 10 uur Hoogmis ten 11 '/s uur Mis ten 2uur Vespers, Sermoen, Lof. In St PIETERS ten uur Kerstmis ten 7, 8y, en 10 uur Missen. In St JACOBS ten 5 uur Kerstmis ten 7 y* uur Herdersmis ten 81/» uur gezongene mis voor Joseph Deplancke; ten 10 uur Hoogmis. In St NIKLAAS te MIDDERNACHT Kerstmis, met Alge meene Communie ONDER de mis ten 8Va uur zielmis voor Arthur De- buigne. Op IIe KERSTDAG, 26 DECEMBER 1928 In St PIETERS na de Hoogmis van 9 ure, wijding der kinderen, bijzonderlijk van de kleine, die nog niet ter school gaan. Op DONDERDAG 27 DECEMBER 1928. In St JACOBS ten ïo'a uur plechtige Eeremis van E.H. Joseph Notebaert. H* Het Kerstfeest zal luisterrijk gevierd worden in de Kerk der EE. PP. Karme lieten. Het St Jozefs koor en orkest ver- leenen hun welwillende medehulp tot het opluisteren er van. Orde der Goddelijke diensten Maandag 24 December om 22 ure, Nachtofficie. Om 24 ure, Nachtmis. Onmiddellijk vóór de mis Kerstnacht, solo voor bariton en 3 stem mig koor, Ad. Adam. Tweestemmige Mis Veni de Libano van den E. P. Rosso, Minderbroeder. Onder de offerande Adeste, tweestem mig, V. Novello. Na de mis Kerstnacht, solo voor Te nor en vierstemmig koor H. Carpay. Dinsdag 25 December om 9 ure, Hoog mis. (Zelfde mis door het koor met orkest als in de nachtmis). Om 5 ure Lof, waaronder de volgende gezangen zullen uitgevoerd worden O sacrum convivium. driestemmig, E. P. Fr. Verdussen, S. J. Memorare, vierstemmig, E. H. Hecht. Adeste, tweestemmig, V. Novello. Tantum ergo, driestemmig, G. Schoofs. Kerstnacht, solo voor tenor en vierstem mig koor H. Carpay. Na het lof, sermoen door Eerw. Pater Matheus. N. B. Maandag avond zal de kerk om 22 ure geopend en te middernacht terug gesloten worden. Kaarten voor het bijwonen der nacht mis zijn verkrijgbaar in het klooster. Onze Handelskamer, te samen met de Handelskamer van Nieuwpoort en de Fédératie der geteisterden, hadden een onderhoor gevraagd en verkregen bij Mi nister JASPAR. Het doel is van iedereen gekend het uiteenzetten van onze grie ven en het bekomen van onzen vooroor- logschen toestand. Voor Yper liep het gesprek bijzonderlijk op de twee gewich tigste punten voor onze bevolking de Vaart naar den Yzer en het terugbekomen van ons garnizoen. Minister Jaspar stipte aan wat reeds gedaan wierd voor 't verwoeste gewest en beloofde het noodige te doen om den eko- nomischen toestand te verbeteren. Hij be loofde de werken van den vaart te benaas- tigen zooveel het in zijn vermogen is en voor het garnizoen zal hij ook trachten voldoening le geven. De afgevaardigden van de Handelska mer keerden overvoldaan van deze reis terug Op Kerstdag en tweede Kerstdag drama opgeveerd door de «Lentemeisjes». klucht opgevoerd door de K. A. J. «o» Op eerste Zondag van Februari. drama opgevoerd door de K. A. J. «o» der St-Michiels-Turners in de groote Turnzaal der Rijke Klarenstraat, op ZONDAG 27 JANUARI 1929 Zondag 6 Januari 1929, Driekoningen, BUiTENGEWONE MISSIEDAG met wel willende medewerking van het Knapen koor (40 uitvoerders) van het beroemd Mechelsch St-Rombout's Gemengd Koor onder leiding van Z.E.H Kan. J. Van Nuffel, Bestuurder der Interd. Kerkmu- ziekschool te Mechelen en van M. F. Peeters, Orgelist. Stichting van het noviciaat te Trivandrum TravancpreMalabar) orde deft goddelijke diensten Zondag 6 Januari, Driekoningen 's Morgens onder al de gelezene missen onderrichting over het nieuw werk. Te 9 uur, zeer plechtige Hoogmis waaronder aanspraak door Z E.P. Jeroom O. C. Collector der Missiën. Te 11 uur, bijzondere MISSIE-MIS op gedragen door Z.E.P. Stephanus, Prior van Kortrijk, oud zendeling, ter inzichten van al de weldoeners die het nieuw werk steunen, gezongen door 't Mechelsch Knapenkoor. Na het Evangelie korte aanspraak door E. P. Michaël. Onderprior van ons klooster te Yper. De toegang tot deze mis is voorbehou den aan hen allen die voorzien zijn van eene uitnoodigingskaart. 's Namiddags te 5 uur zeer plechtig Lof door Z. E. P. Coelestinus, Provin ciaal der O. K., waarna Groot Missie- sermoen door Z. E. P. Dominicus, Prior van ons Klooster te Yper en gewezen Overste der Missie. N. B. De kaarten, aan 10 fr., tot de bijzondere mis zullen ten huize aangebo deq worden, en zijn verkrijgbaar in het klooster, Ezelstraat, 3o, tusschen 9 en 11 uur 's morgens en 3 en 5 uur 's na middags. Onder al de diensten zal er een omha ling gedaan worden, op Zondag 6 Ja nuari van nu reeds wordt alle aalmoes, zelfs de geringste, met dankbaarheid aan vaard. A A Einde verleden week werd er door in woners der Statiestraat beklag gemaakt over de onuitstaanbare gasreuk die in de huizen hangend was. De gedane opzoekingen lieten bestati gen dat voor het huis Vermeulen eene buis der waterleiding gesprongen was. Het water had de aarde door eene vroe gere bestaande waterleiding weggespoeld en eene inzakking en breuk van de gaslei ding veroorzaakt. De toestand was zoodanig erg dat de kaisijding van onder geheel ondermijnd was op eene breedte van ongeveer zes meters en eene lengte van vijf meters. Twee en twintig meters kubiek aarde waren noodig om dezen ontzaggelijken kuil te dempen. Gelukkiglijk dat geen enkel zwaar voertuig in den nacht van Donderdag i3n op Vrijdag 14" daarover gereden heeft, Men had waarschijnlijk erge ongelukken te betreuren gehad. Ongenoegzaam weerstandvermogen aan de waterdrukking der na de oorlog geleg de buizen schijnt de oorzaak te zijn van dit ongeval. Het is te hopen dat geen enkel dusdanig geval zich nog zal voordoen. Vele akelige dagen en rampen zouden voor het verkeer in onze straten in 't ver schiet zijn A s. Zondag, 23 December, wordt om 14 v, u. een vergadering belegd in het Hotel Continental, Statieplaats, Yper. Er zal gehandeld worden over het aankoopen van gronden. Zij, die belang stellen in het werk of zij, die wenschen een stuk grond in gebruik te bekomen, zullen wel doen die vergadering bij te wonen, waar men hun de noodige inlichtingen zal geven BENOEMING. Mejuffer Marguerite Delahave, dochter van ons sympathiek gemeenteraadslid Heer Gustaaf Delahave, werd onderwij zeres benoemd in de Gemeentelijke Meis jesschool der St Janstraat. Onze beste gelukwenschen. Om gevolg te geven aan het ste men door de gemeenteraad der wijding van onze stad aan het H. Hr- was in hét bud jet voor 1929 een i»J ingeschreven van lO.ÓflO fr. stadv.J lage. Maandag laatst moesten die lQJjfS fr. gestemd worden. Aanstonds na'rJ aflezen van dien artikel verHaanjl gezel Missiaen. Hier geldt het I tieke feestelijkheden. Ik stel v-yl van in te schrijven 30.000 fr. voj ieder politieke partij van de stad YpJ 10.000 fr. en wij zullen onze toelaJ benuttigen voor het vieren van onj" feest Heer Glorie verklaarde, dat hij hoewel godsdienstpleger, oordeels] dat die H. Hertenfeesten uitsluitenli j afhongen van de godsdienstige over heid en moesten gevierd worden bid nen de kerk. Dus dat dit de stad nis, aanbelangde en dat de stad zulks niei te steunen had. Heer Leuridan, in naam van ziine groep, verklaarde dat die feesten ee: politiek karakter aannamen, aangezie-, het Komiteit dier feesten de medehuij weigerde van de Vlaamsche harmci nie en dat daarom zijn groep bij dj stemming zoude onthouden. WAAR en WANNEER wierd d uitgevaardigd door dat Komiteit waarvan de Ypersche Bode in zijr nummer van 1 December 1.1. schreef Het staat dus vast dat we toeko mende jaar hier de toewijding zullet hebben van de stad aan bet H. Hart van Jesus. Verledene week werd hel groot Komiteit gesticht waar Wel. edele Heer G. Tack voorzitter van ge- noemd werd en nu aan het werk, want dat feest moet worden de open bare geloofsbelijdenis van de gansche bevolking Daar 5 Katholieke stemmen te;: voordeele der toelage uitgebracht wierden tegen 5 van Liberalen en Sc] cialisten, is de onthouding der Natio nalisten (geheel in strijd met de mee ning van hun orgaan, hooger aange haald) oorzaak dat de toelage verwor pen wierd. Nu kan de Katholieke bevolking van' Yper oordeelen ROUWBERICHTEN Dinsdag laatst had de begrafenis plaats van Mevr. Klara Vanderhaegen, echtge- noote van Mijnheer Julianus Velein, bijiw schielijk overleden te Yper op Zaterdag 15n dezer, na ontvangen te hebben de Ge rechten onzer Moeder de H. Kerk. De groote toeloop van Vrienden er Kennissen die den lijkdienst bijgewoon; hebben, is een blijk van genegenhei. welke zij ten opzichte van heer Julianu: Velein betoond hebben. Het Ypersche Volk o biedt aan hee: Julianus Velein en Familie, zijne O] rechte en kristelijke rouwbetuigingen Woensdag laatst in St Niklaaskerk had de begrafenis plaats van heer Julius Dedeurwaerder, weduwnaar van Vrouw Amandina Leroy. Onze oprechte rouwbetuigingen. i -«o»- Vrienden en Kennissen worden uitge- noodigd de mis te willen bijwonen, dieop Zondng 3o December, om 11 1/2 uur it St Maartenskerk zal gelezen worden tot; zielelafenis van Echtgenoote van Heer Paul Andries. Op 15 December 1928, is overleden: te Yper in den gezegenden ouderdom: van 84 jaar. Mevrouw Weduwe I.ouis Vergracht, geboren Louise-Thérèse Courtois. De begrafenis had plaats op Donderdag 20 dezer, om 11 ure, in de parochiale kerk van St Jacobs Een! groote toeloop van vrienden en ken-: nissen zijn ten offer geweest daardoor! aan de familie Vergracht een blijk van deelneming gevende in de rouw diek hun getroffen heeft. Het Ypersche Volk biedt aan dej familie der diepbetreurde overledenei en bijzonderlijk aan den heer Felix Vergracht, en aan den heer Bevelheb ber van het Pompierskorps en Me vrouw Maurice Vergracht zijne op rechte rouwbetuigingen. De jonge fabriekwerker Albed Blanckaert, werd op den Abeele meteen arm in het macbien gevat et zal eenige weken werkonbekwaam'- olijven.

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1928 | | pagina 2