Crédit Anversois Ypersche Kroniek. Dixrandestraat, 18, YPER Provinciaal Komiteit der Kroostrijke Gezinnen van West-Vlaanderen. Rechterlijke Kroniek Gemeenteraad - Zitting Kerk der PP. Carmelieten Discalsen. Brugge. AUTOBUSDIENST Christen Werkersverbond Yper. St-Jacobskerk. In St Maartens kring. St Maartens Kathedraal. Ongeluk. Vrouw FELICIE LOUWYCK Ons Volksvertegenwoordiger Heer Dokter Brutsaert, slachtoffer van een auto-ongeval. Afsterven van den Heer Apotheker DEWULF Groot Turnfeest 15. La Sculpture sur bois. Album de luxe, 56p;anches et 145 illustrations, hommage de Mr A Hoynck van Pa- peindrecht, Conservatecr du Musée des Antiquités de Rotterdam. 16. Nieuwe Reeksen Viaamsche en Fransche Volkslectuui, der meest be kende schrijvers, waaronder giften van het Ministerie van Wetenschap pen en Kunsten en van de Provinciale Commissie voor Verstandelijke Volks opleiding van West-Vlaanderen. 17 Les Archives du Ccseil de Flandre- ■IIIMH 15 N.V. """IT'"',"™ BANK BEURS WISSEL Ons 'lksvertegenwlordiger. Heer Dokter BRUTSAERT heeft van het Ministerie van Financien, volgenden brief ontvangen: Brussel, den 20 December 1928. Heer Volksvertegenwoordiger, In gevolge uwe voetstappen bij mijn bestuur gedaan, heb ik de eer U te berichten dat de noodige maatregelen genomen zijn oin zonder uitstel vol doening te kunnen geven1 aan de vragen tot vereffening overgemaakt door den dienst van Landbouwherstel van Yper en 2 aan de overeenkomsten die nieuwe goede vergoedingen toe staan voor vereffening der landerijen, draineeren enz. (ielief te aanvaarden, heer Volks vertegenwoordiger, de verzekering mijner bijzondere hoogachting. De Algemeene Bestuurder, Verhaeghe. Aan den Heer Brutsaert, Volks vertegenwoordiger, Poperinghe. Het Provinciaal Bestuur der Kroostrij ke Gezinnei van West-Vlaanderen in zitting van 15 December laatstleden Heeft kennis genomen van een verslag over de vergadering der Kr ostrijke Ge zinnen te Gheluwe, verschenen in HET YPERSGHE VOLK van 10 Novem ber laatstleden en waarin een onzer ieverigste medewerkers werd aangevallen. Neemt met groote voldoening akte van het tegenartikel door het Bestuur van den Bond van Gheluwe verschenen in «HET YPERSCHE VOLK van 1 December waarin melding werd gemaakt dat be doeld verslag niet door een hunner werd opgemaakt. Heeft lezing gegeven van een schrijven van den Bond van Ghelnwe, waar in de aangevallen spreker ten zeerste geprezen en het verslag afgekeurd wordt. Brergt hulde aan den onv ermoeibaren werker, welke in meer dan honderd ge meenten der Provincie zooveel goed gesticht heeft, door zijn overtuigend woord en liefde tot het groote maatschap pelijk werk der Kroostrijke Gezinnen en gaat over tot de dagorde. Namens het Provinciaal Bestuur De Secretaris, Hil Depraeter. De Voorzitter, Em. Allewaert. De genaamde Leclercq van Ploeg- steeit, vervolgd voor het verlaten van vrouw en kind, wordt daarvoor met aan neming van verzachtende omstandigheden tot 20 fr. boete f3 dagen gevang veroor deeld. I Cyters Yictorine van Brugge, was in beroep gegaan tegen een vonnis van de politierechtbank, weardoor zij voor be- leedigingen tot 50 fr. boete was veroor deeld, de rechtbank bekrachtigd het le vonnis, doch oordeelt dat het voorwaar delijk gedurende 1 jaar is. De zaak ten laste van Brunet, ver volgd voor smaad, wordt tot 17 Januari verschoven, daar de verdediging heeft Plaatsbeschrijving van oud-YD3r door J. CORNILLIE. Dit gebruik werd om bijzondere re denen een zekeren tijd geschorst, (An. Em. 2s Serie VI bl. 146) doch het her nam op 28 Februari 1714 (ibid. bl. 147) en stierf eindelijk uit rond 1800. 2» Klooster der Mariaschool (Zus ters Lamotten). Alzoo geheeten naar den naam van de stichtster Juffrouw Clara Yanzuutpeene Lamotte, die in 1752 eene school opende op de Visch- markt (nu Booingaardstraat).In 1766 betrokken de Zusters het klooster van de Augustines.-en van Ten Bunde ren in de Rijselstraat, waar heden ten dage de Stadsmeisjesschool is. In 1872 werden zij er door het Stadbe stuur uitgedreven, en t jaar nadien waren ze reeds gevestigd aan den hoek der W'enninckstraat. waar ze nu nog verblijven (Lesc. 5ol-52.) ,3i Het Bellegodshuis: in 1276 door de Weduwe Salomon Belle gesticht, vanwaar het zijn naam hield. Het doei dier stichting was hulp en troost aan arme en ziekelijke lieden en bijzonder doen opmerken dat betichte voor het zelfde feit verleden week door de politie rechtbank van Roeselaere veroordeeld was geweest. Dit uitstel zal het openbaar ministerie toelaten daar mtrent officieej ingelicht te zijn. Pijpe Hector van Yper en Charles Em van Zonnebcke, werden door de politierechtbank vrijgesproken wegens overtreding van gemeentereglement over muziek en dans zonder toelating. Het Op. .Min. was tegen die vrijspraak in' beroep gegaan Na besprekirg tusschen openbaar ministerie en verdedigirg over de wettigheid der vervo ging, beslist de rechtbank binnen 14 dagen uitspraak in de zaak te doen. Lannoy Augusta, vrouw Debrou wer, die bij verstek tot een maandgevang en 26 fr boete was veroordeeld geweest om haar kind verlaten te hebben, had beroep tegen dit vonnis aangeteekend. De rechtbank feitelijk rekening houdende dat het feit feitelijk niet genoegzaam be we en is, spreekt de betichte vrij. Cornette Maur. van Yper was door de politierechtbank van Yper, als zijnde oorzaak van een auto-ongeval geweest, tot 20 fr. boete of 3 dagen veroordeeld daarbij moet t ij aan de burgerlijke partij eene vergoeding van 1923 fr. 85 betalen. Tegen dit vonnis gaat Cornette in beroep. De rechtbank bekrachtigd het eerste ge deelte der straf, doch vermindert de schadevergoeding tot de som van 1(500 fr Vanhoutte Arthur uit Staatsopvoe dingsgesticht ontsnapt, olsook Nuytten en Vanderstraeten Jules van Gheluvelt, worden vervolgd voor ontvreemding ten laste van den Staat van oorlogsbuit Voor ieder fe.t worden deze gasten tot 8 dagen gevang en 26 fr. boete of 8 dagen ver oordeeld. Galloo van Gheluvelt beticht van verheeling, bekomt vrijspraak bij ge brek aan bewijzen. Zijne vrouw, Derud- dere Julia, wordt daarvoor echter tot 30 fr. boete of 10 dagm ve oorde.ld. De straf van Nuytten en Deruddere Julia is voorwaardelijk gedurende 3 jaar. Yancoillie Florent van Hooglede wordt veroordeeld voor opstand tegen den kantonnier tot eene boete van 26 fr. of 8 dagen, voor gemis van eenzelvigheids- kaart tot 5 fr. of 1 dag en om met zijn rij- tuig op den veloweg gereden insgelijks 5 fr. of 1 dag, voorwaardelijk gedurende 3 jaar voor de le straf en gedurende 1 jaar voor de politiestraffen. Priem Alfons» van Yper, Vancoillie Michiel vau .\loeskroen en Grymor prez Irma van Yper, worden vervolgd voor wederzijdsche slagen en verwondingen. Priem en Vancoillie bekomen elk 30 fr. hoete of 10 dagen Priem daarenboven nog 15 fr. of 3 dagen voor dronkenschap Grymonprez wordt bij gebre aan bewij zen vrijgesproken. Voorwaardelijk voor Priem gedurende 5 jaar en 1 jaar. Zoiula^cust. De apotheek van M. Hcut&kier, Meenenstraat, zal alleen open zijn op Zon dag 30 December 1928. De apotheek van M. Van VMalle phem, Statiestraat is alleen open op Dinsdag 1 Januari (Nieuwjaar). STAD YPER op Zaterdag 22 December. VERSLAG: De Heeren Declercq, Cappoen en Leuridan waren afwezig. Weinig volk en ook niet belangwekkend programma. Het le punt werd verscho ven naar de geheime zitting. De Begroo ting van St-Jozefs Beroepsschool werd goedgekeurd Natuurlijk stemden de Li beralen en Socialisten er tegen. Het onderzoek der stadsbegrooting werd in het geheim voortgezet Na een goed uurs wachtens werd de openbare zitting hernomen; 3 menschen als publiek De gemeentelijke huishoudschool werd dan algemeen gestemd en de Burgemees ter kondigde aan dat Zaterdag toekomen de de laatste hand zou gelegd worden aan het veel besproken budjet van stad. Na eenige opmerkingen nopens de electriciteit eindigde de vergadering om 9 uur. lijk aan ouderlingen van beide ge slacht. (VVarnk. 42.) In 't begin der jaren 1600 werd het herbouwd in den trant waarin het na den oorlog 1914 heropgericht werd. 4) De Boterberg, in 1293 Buetre- berech (M., II, 251) ten Oosten der straat. Het was ongetwijfeld het Ypersche Boterhuis of de Boterhalle. Eertijds gebruikte men hier te Yper niet alleen boter in het huishouden, maar zelfs hij het vervaardigen van lakenstoffen. Immers sedert het einde der jaren 1200 waren de droge lakens niet meer gevraagd (E. P. III 210.) Men was dus verplicht gesmoute lakenstoffen te weven. 1.1. z. stoffen waarvan de wolle met boter ingevet werd. zonder daartoe olie of vloeiende smout te gebruiken (ibid. Ill 580.) Noch de kommen, die men bezigde, noch het garen mochten met olie of haringsmout ingevet worden (Ibid III 589.) \Yii zullen nu overgaan tot de stra ten die met de Rijselstraat in verhand zijn. 1 Grimminckstraat, ongetwijfeld in 1325 hij misslag als Ghimminstrate aangehaald (C. II. 500) houdt waar schijnlijk haar naam van een oude Ypersche familie, waarvan Jehan in Een toelage werd o.m. gevraagd om een grooten Carnavalstoet op te r.chten, M. Van Nieuwenhove stelde voor Zou men het feest van het H. Hert niet op carnaval doen Zonder commentaar. Zitting van Zaterdag 29 December 1928 om 18 ure. DAGORDE 1. Proces-verbaal der zitting van 17 De cember 1928. 2. Stadseigendommen Yerkoop van grond. 3 Openbare Onderstand Houtgewas sen Openbare Yerkooping. 4. Openbare Onderstand Openbare Verpachting van a) een hofstedeke b een handelshuis. 5. Gift ten voordeele der stad Yper voor het stichten van een prijs, genaamd «Th. Ceriez ten voordeele der Nijverheidsschool 6. Lastenkohier betrekkelijk de vergun ning van den Reinigheids- en Rui- mingsdienst. 7. Stadsbegrooting voor 1929. Zondag 6 Januari 1929, Driekoningen, BUiTENGEWONE MISSIEDAG met wel willende medewerking van het Knapen koor (40 uitvoerders) van het beroemd Meehelsch St-Rombout's Gemengd Koor onder leiding van Z.E.H Kan. J. Van Nuffel, Bestuurder der Interd. Kerkmu- ziekschool te Mechelen en van M. F. Peeters, Orgelist. EEN INLANDSCHE KARMEL IN ENGELSCH INDIË Stichting van het noviciaat te Trivandrum TravancoreMalabar) ORDE DER GODDELIJKE DIENSTEN Zondag 6 Januari, Driekoningen 's Morgens onder al de gelezene missen onderrichting over het nieuw werk. Te 9 uur, zeer plechtige Hojgmis waaronder aanspraak door Z E.P. Jeroom O. C. Collector der Missiën. Te 11 uur, bijzondere MISSIE-MIS op gedragen door Z.F..P. Stephanus, Prior van Kortrijk, oud zendeling, ter inzichten van al de weldoeners die het nieuw werk steunen, gezongen door 't-Meehelsch ■Knapenkoor. Na het Evangelie korte aanspraak door E. P. Michaël. Onderprior van ons klooster te Yper. De toegang tot deze mis is voorbehou den aan hen allen die voorzien zijn van eene uitnoodigingskaart. 's Namiddags te 5 uur zeer plechtig Lof door Z. E. P. Coelestinus, Provin ciaal der O. K., waarna Groot Missie- sermoen door Z. E. P. Dominicus, Prior van ons Klooster te Yper en gewezen* Overste der Missie. N. B. De kaarten, aan 10 fr., tot de bijzondere mis zullen ten huize aangebo den worden, en zijn verkrijgbaar in het klooster, Ezelstraat, 3o, tusschen 9 en 11 uur 's morgens en 3 en 5 uur 's na middags. Onder al de diensten zal er een omha ling gedaan worden, op Zondag 6 Ja nuari van nu reeds wordt alle aalmoes, zelfs de geringste, met dankbaarheid aan vaard. YPF.R-LANGEMARCK-ROESELARE. uit Yper: 8 00 11.58 17.20 op Zondagen 8.00 11.58 17.00 uit Roeselare6 45 10.45 16.05 op Zondagen 7-30 10.10 14 30 YPER-MOORSLEDE-ROESELARE. uit Yper 5 50 (M.) 7.55 11.00 16.30 (M op Zondag. 7.55 11.00 16.30 19.35 uit Roeselare 6.55 9.50 13.30 op Zondag. 9 50 13.30 15.30 18.30 YPER-MEENEN. uit Yper 1 8 10 12 14 16 18 20 op Zondagen 8 10 12 14 16 18 20 22 uit Meenen 7 9 11 13 15 17 19 op Zondagen 7 9 11 13 15 17 19 21 't Familiefeest van Kerstdag 11. werd zoodanig wel bijgewoond dat onze ruime feestzaal oprecht overrompeld werd... en dat nog velen moesten terug naar huis keeren bij gebrek aan plaatsen. Daarom is het dat er Zo dag aanstaan de 30 December, om 6 uur, een tweede opvoering plaatsgrijpt. Wij verhopen dat degene die op Kerst dag kwamen, morgen Zondag de plaatsen zullen laten voor alwie op Kerstdag er geen gelegenheid toe had. De eerste vijf reken stoelen zijn voor behouden aan 2 fr. per plaats, dit om de buitengewone uitgaven der tweede op voering te dekken. Die voorbehouden plaatsen zijn te be komen heden Zaterdag en morgen Zondag in 't Christen Volkshuis. WERVIK Op Kerstdag werd door de Schola, onder de leiding van den Heer Ernest Wenes, eene plechtige Hoogmis uitge voerd die eene ware verrassing was voor de parochianen in deze mis tegenwoordig. Aan het orgel de heer Devriendt. Volgens inlichtingen ons uit goede bron toegekomen, zou de Heer Ern We- ne; zinnens zijn, op elk der bijzooperste feestdagen in St-Jacobskerk gevierd, eene even puike mis te doen uitvoeren. In de bloeiende Boldersmaatschappij van Sint Maartens Congregatie leverde de jaarlijksche Koningbolling den volgenden uitslag. Koning Heer Charles Cünckemaille. Prins Heer Hector Storme. Hertelijk proficiat aan onze gezellige stadsgenooten die er een handje van heb ben om in hunne Boltraag de Ypersche leute in eere te houden. Sedert begin December zijn de herstel- ilingswerken begonnen aan Sint Maartens sacristie. Middelerwijl gaan de werken aan het gewelf der Kathedraal snel vooruit, als- 'ook het plaatsen der vensterramen in twee kleuren, waarvan de kunstteekeningen zeer schoon zijn Dit geeft ons de verzekering dat de aan staande feesten der Toewijding van Yper aan het Heilig Hert, in onze heropge richte Kathedraal zullen gevierd worden. Woensdag, is een automobiel, door uit glijding, op de ingangsbarreel van het buitengoed van den heer Eugeen Bie- buyck, Meenensteenweg, te recht geko men. Gelukkiglijk zijn er geene ge kwetsten te betreuren, alles beperkt zich tot stoffelijke schade. ROUWBERICHTEN Vrienden en Kennissen worden uitge- roodigd de mis te willen bijwonen, die op Zondeg 3o December, om 11 12 uur in St Maartenskerk zal gelezen worden tot zielelafenis van Echtgenoote van Heer Paul Andries. 1310 bekend staat (C., II, 301) Deze familie woonde op St Jacobsparochie in de jaren 1600 (Kr.) 2) Wenninckstraat, in 1325 als We- dinstraat geboekt (C.. II, 509) terwijl wij in de voorstad een Weellinc- (1280 C.. I, 33) of Wellinckstrate aantreffen (1325. C., II, 517). Geheel waarschijn lijk ontleende ze haar naam aan een Ypersche familie. In 1801 namen de Zwarte Zusters aldaar hun intrek. Vóór de Fransche Omwenteling ver bleven zij in de Janseniusstraat, ter plaats waar de dekenij nu is. In 1696 werden de 16 Zusters uit- hun klooster gejaagd. (Lesc. 549 en Yper. VI bl. 288.) 3 1 Tegelstraat, s Teghel- en Thei- strate o. a. in 1298: 1345; 1350: 1351; I3o0 Steghelstrate in 1413: 1.315: 1322: 1325 -Teighelstrate in 1328 (M. 262-264-345-360-365-404 en CII 272-455-461-500-954). De vorm van 1298 komt op dezen uit van 1314. zoodat Steghelstraat de eigenlijke naam dier straat zou zijn. Men vindt het 1 lid Stegel nog in Stegelreep, dat hetzelfde is als Stei- gerreep, zoodat stegel en steiger (ste ger in onze gewesttaai) dezelfde be- teekenis hebben. Welnu een steiger steger 1 of stegel is een aanlegplaats Zooals naar gewoonte begaf Heer Volksvertegenwoordiger D' Brutsaert zich verleden Zaterdag naar het Sana torium van Houthem- bij-Veurne Op grondgebied Leysele wilde de autoge leider van Dr Rrutsaert een ander auto voorbijrijden. Juist in de zwenking brak het stuur en de automobiel kwam met volle vaart op een boom terecht. Dr Brutsaert gansch bebloed werd met een ander auto naar Leysele en van daar met den trein naar Poperinghe vervoerd. Gelukkig is zijn toestand niet al te erg. Het is te hopen dat hij na eenige dagen rust zijne bezigheden zal kun nen hernemen. De autogeleider kwam er bijna on gedeerd van af. Het Ypersche Volk drukt den wensch uit van spoedige volledige herstelling aan Heer Volksvertegen woordiger Brutsaert. op palen langs een water (V.V.) De Stegelstraat moet dus haar naam te danken hebben aan zulke aanleg plaats aan het Ypertje. Later noemde het Oostelijk deel de Lange Tegelstraat, het andere de Kor te Tegelsiraat (An. Em. II, 2. bl 4.) Omtrent halverwegen de Tegel straat hebben wij langs den Noord kant de Neerstraat, eertijds de Nei- derstrate St Pietrs (1313. C., I. 426), alzoo genoemd 0111 ze onderscheiden van de Neiderstr. St Maertens (1313, C.. I, 422. hedendaags Janseniusstraat genoemd. Dat ze Neerstraat genoemd werd zal niemand verwonderen, ze loopt immers op geheel hare lengte of wel op korten afstand van. of wel langs het Ypertje. dus in eene laagte verge leken met de bijgelegen Rijselstraat. Langs den anderen kant der Tegel- straat en een weinig verder had men, eertijd- het Ouden-buergh straetkin 1438, M. 714 dat omstreeks 1800 ver dween. Tusschen dat straatje en het Ypertje werd 11a 1578 het kh ■ster der Capu- cienessen Cordenierigghen 1326 C.. II. 547 ingericht. Omstreeks 1300 was het klooster der C'apucienessen gelegen aan de Po- tyze, tusschen de Zonnebeke- en de Den 21 December ontsliep in den Heer. M. Emile Dewulf, rustend apo theker te Wervick. gewezen lid van het Armbestuur, gewezen voorzitter van den Middenstandsbond en eerelid van de Koninklijke Harmonie. De be grafenis had plaats op Woensdag, daags na Kerstdag, en niettegenstaan de het slechte weder waren vrienden en kennissen talrijk opgekomen om den alom geachten overledene die overal zoo geerne was gezien, om hem een laatste maal eer te bewijzen. De hoeken van den pelder werden gehou den door den achtbaren Heer Burge meester Leroux als voorzitter der Koninklijke Harmonie, door den Heer Doktor Yande Kerekhove, het medi- kaal korps vertegenwoordigende, door den Heer Apotheker De Mazière,- op volger van den aflijvige en door den Heer Blockeei, voorzitter van den Middenstandshond. Aan het graf werd door den Heer Apotheker De Mazière de volgende lijkrede gehouden: Geachte Familie, Mijne Heeren, 't Is in naam van al de apothekers van 't Zuid-W estvlaamsche geweste dat hier een laatste hulde als af scheidsgroet gebracht wordt aan den diepbetreurden en algemeen geachten Heer Emile Dewulf, apotkeker hier ter stede. Uit eene van oudsher Wervicksche familie gesproten groeide hij hier op, kende zijne medeburgers,en zijne me deburgers kenden hem. en waardeer den hem. Thans verliest de stad in hem een schoon figuur van een recht schapen stadsgetrouwe burger, in aan zien, en van iedereen bemind om zijne eerlijkheid maar in 't bijzonder om zijne spreekwoordelijke vriendelijke gedienstigheid. De goede God alleen kan het tellen hoeveel menschelijke krankheid en ellende hij heeft helpen lenigen. Hoe menige zieke heeft, met bedrukt en teneergeslagen gemoed bij hem aangekomen en verliet hem opge beurd vol hoop op nieuwe levens krachten. Want hij bezat het zeld zame talent van tergelijkertijde dat hij de voorgeschreven medecijnen uit reikte, van tevens ook het gepaste woord over te hebben, meewarig of opgeruimd al naar gelang", en dat dik wijls meer dan een balsem, zijne uit werking vond als heil en troost. De beste jaren van zijn leven heeft hij aldus ten dienste gesteld van zijne stadsgenooten. Jaren op jaren diende hij zijnen evenmensch door zijn noes ten arbeid, van den vroegen morgen tot den laten avond, immer neerstig als een nimmer rustende bie, wat zeg ik van den vroegen morgen tot den laten avond, ach veel meer nog, want hoe talrijk waren de nachten dat de harde plicht hem opriep, soms tot driemaal toe in liet holle van den nacht, 0111 aan dringenden nood hulpe te bieden. En toch, spijts dien jarenlangen ver moeienden last, somwijlen spijts eigen ongesteldheid, toch zag men hem steeds met den lach op de lippen, blij als een zonnestraal, met steeds een opgeruimd woord in den mond om den zieke den moed erin te houden. En thans is dat allemaal voorhij, thans hoort men niets meer clan «Ach hoe jammer, en, 't was zoo een brave, doorbrave Heer.» Ja, hoe jammer, hoe onzeggelijk droevig voor de diepgetroffene we duwe; doch, dat zij gedenkeGod gaf, God nam. Met gebogen knie weze steeds zijn aanbiddelijke Naam spijts alles gebenedijd. De goede God be proeft het hardst degenen die Hij het meest bemint, maar bij elke zware be proeving paart Hij onafscheidelijk zijne liefdevolle genade. Hij is immers de steun van de zwakke weduwe. Het weze mij thans ook gegeven in mijnen naam te spreken en U, dier bare overledene vriend, die mijn voor ganger waart in het apothekersambt, mijnen dank te uiten voor al de goedheid waarmede gij mij steeds bejegendet, innigen dank voor uwe steeds zoo vriendelijke hulpvaardig heid, dank bovenal voor het heerlijke voorbeeld dat gij immer voor mij waart, in allen eenvoud, in het voor beeldig uitoefenen van uw moeilijk ambt zoo zwaar van verantwoorde lijkheid. Kortrijkstrate, tegen de uiterste Ves ten (1326, C., II, 543). Het werd aldaar door de Geuzen verwoest in 1578. Vervolgens kwamen de Cordenie- rigghem naar de Tegelstraat over. Tengevolge van den bouw hunner kapel in 1734 werd het Hermittinne- derstrate St Pieters (1313, C.. T, 426), 't Ypertje gedempt. (An. Em. II, 2e deel bl. 6). Hun klooster werd in 1783 door Jozef II afgeschaft, zooals blijkt uit een geschrift van 1786. volgens het-' welk het aan de Godelievetjes werd afgestaan 0111 tot gasthuis te dienen voor arme zieken V. F... 433). Na de Omwenteling was het noch tans in de handen van den Staat, in 1882 woonden er gehuwde soldaten (Ypr. VI. 291). Paradijsstraat. I11 de middeleeuwen noemde men de opene plaats vóór den ingang eener kerk het paradijs. Het moet dus niemand verwonderen, dat het straatje rechtover den yigang van St Pieterskerk. Paradijsstraat gehee ten werd. Klaverstraat wordt nergens Ver meld: het is waarschijnlijk een ont aarding van Gravenstraat, waarvan spraak is in de stadrekeningen van 1325 (C.. II, 624) als uitgevende in de Rijselstraat. Het. was ongetwijfeld Onze Lieve Heer die alle goed nen zal, Hij weze uw eeuwige loer. Mijne schamele bede gesteund do.-, het stamelde gebedje van mijne blank onschuldige kindertjes zal dagelijL ■tijgen tot den troon van den opdat Hij U verleene het eeuwige gf. luk in eindelooze vreugdige vrede. Eeremis v. e.h. Jozef noieoaen Donderdag laatst geschiedde dez.-: plechtigheid in St Jacobskerk. Te 10 - Eerweerde Heer Notebaert, bijgestaar door Eerw. Heer Pastor, de E. E. H. H Delmarche en Van Overbeke, droeg aai God het Plechtig Misoffer op ten aanziei 1 van zijne geachte familie, van een talrijke j schaar Priesters, waartusschen Z. E. H. Delaere en Z. E H Deken, van de beste parochianen van St Jacobs en van menigt vrienden en kennissen. De gewone gezangen der HMis wer den meesterlijk gezongen door de Schola der Mariaschool, volgens muziek van Van Durme. Onder de offerande werd de Adeste Fidelis van P Benoit kunstig i door dezelfde Schola voorgedregén als mede na de Mis een gelegenheidslied getoondicht door R. Gesquiere Het orgel werd bespeeld door den Heer Van Over- beke die een keus van godsdienstige stukken opperbest uitvoerde. Na het Evangelie deed de Eerw. Heer Labis, pastor te Zillebeke eene gelegen heidsaanspraak waarin hij de weerdigheid en de macht van den priester, alsmede de plichten der geloovigen jegens hem zoo aandoenlijk voorenstélde dat menigeen een traan moest laten vooral bij de ge dachtenis der overledene familieleden die zooals men weet tijdens den oor og zoo pijnlijk aan hunne dood kwamen. Het Te Deum na de H. Mis sloot deze indrukwekkende plechtigheid. De PoiiliGK houen den eodsdu Maandag 17 December 1.1., werd de toelage van de Stad Yper, voor de H. Hartefeesten ingeschreven op de begrooting voor 1929 verworpen bij staking van stemmen: vijf katho lieken, tegen twee liberalen en drie socialistende nationalisten onthiel den zich als een man, niettegenstaande de anti-godsdienstige verklaringen van liberalen en socialisten. Wat doen zoo mannen met woord van ChristusDie niet is met mij, die is tegen mij Deze verwerping is dus het gevolg van de erbarmelijke houding der na tionalistenhun eenzijdige vlaamsch- nationalistische gedachte heeft luider gesproken dan hunne bekommernis met het godsdienstig belang en met den grooten nood aan overeenkomst aller katholieken, op het stuk van ver weer tegenover hei ongeloof. I11 het artikel der «Ypersche Bode», onder bovengemelden titel in het laat ste nummer verschenen, is gedurig spraak over eene vraag, die gesteld werd nopens de deelname van de viaamsche harmonie aan de H. Harte feesten. Uit genomen inlichtingen blijkt dat het weigerend antwoord door de nationalisten zelf werd uitge bracht. Wie bekent niet onderdanig te staan aan 't Bisschoppelijk gezag en beves tigt dat de viaamsche harmonie inder daad nationalist is, geeft zelf het ant woord op zoo eene vraag. In bovengemeld artikel staan nog eenige bevestigingen waarover meer klaarheid zou gewenscht, o. m. in de verklaring zelve, in den gemeenteraad afgelezen, gaat het over onvoorwaar delijke viaamsche overtuiging... Mag dan de voorwaarde van Christen mensch te zijn en katholiek uit een stuk niet meer vooropgesteld worden? Holle zinsneden, over «pestlijders, vooze politiekers, die menschen den kop willen inslaan met het Kruis en die de Belgische grondwet op het al taar willen verheffen zijn enkel mee- tingsproza en die komt hier niet te pas. Die taal geeft duidelijk te ken nen dat men spreekt voor de «galerie» en dat men zelf eerst en vooral poli tieker is. der St-Michiels-Turners in de groote Turnzaal der Rijke Klarenstraat, op ZONDAG 27 JANUARI 1929 deze straat, die door de graven ge volgd werd als ze op hun kasteel op het Zaalhof verbleven, en de god delijke diensten in St Pieters gingen bijwonen. Wij noemden daar zooeven het Zaalhof, het Zal niet overbodig zijn bij dien naam wat stil te houden. Het Zaalhof, die wijde opene-plaats, duidt de ligging aan van 's gravens kasteel: in 1200, zijn grootsten Came- re, (Ypr: III, 96). in 1325 's Graven mote (C., II, 625). Het was een soort burg met torens en schietgaten, met grachten omge ven, die door het Ypertje gespezen werden, Langs den Westkant lag er een hoi insgelijks door water omringd. Om reden van dien tuin of boomgaard, werd s' Gravenmote ingelijks, de» Boomgaard genoemd, (1257. Warn Y 102) en de groote straat, die er naartoe leidde de Boomgaardstraat geheeten, (1317. C., IT. 8 en Duclos, Reivaart). Robrecht van Bethune doodde er in 1280 zijn tweede vrouw, Y'olanda van Burgondië, verdacht van den zoon uit zijn eerste huwelijk vergeven te heb ben (Archéol. Belg. 18 bl. 81). Deze graaf stierf er ook in 1322 den 17 September. (Vervolgt.)

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1928 | | pagina 2