Crédit Anversois PiaaisDeschriiuing van oud ypsr j Katholieke K^ing oe Zesde Yperscne Handelslui Ypersche Kroniek. tttuf Dixmudestraat, 18, YPER Rechterlijke Kroniek Luisterlijk TURNFEEST Plechtig Triduum in de St-Jozer "erk Zonda^rust. Kristen Middenstand. Maatschap, voor Goedkoope Woningen St Vincent s College. Eene Ethnologische voordracht over Ons Museum. Gemeenteraad - Zitting Tooneelafdeeling KUNST ADELT,, vermindering. Groot Tooneelfeest DE HAHD VAN GOD Kerkelijk Nieuws. CAISSE COMMERCIALE - - DE ROULERS - - DIENST SPAARKAS S Franciscaansche Derde-Orde WATOU Verslag van de Vergadering van den Gemeenteraad, den 18-1-1929. Missiaen (gezei) had zijne troepen op getrommeld om aan Anseele (baas) eene prachtige intrede in Yper te bezorgen. Een go<- hondertal parti;genooten (vrouwen, jonge dochters en kinders in begrepen) trokken na het muziek en de stat \an de socialistische partij vau Yper ooor de straten naar de - Onthoofding Wat was me dat voor eene indrukwek kende en ontzaggelijke betooging. En de geestdrift in stad was... ongehoord. We hebben na den doortocht van den stoet het genoegen gehad enkele stichters- aandeelen van de coloniale Compagnie de la Ruzizi uit de goot kunnen rapen. Alhoewel socialist en anticoloniaal is Baas Anseele daar toch afgevaardigde beheerder van. Wat moet die proletair ze zitten heb ben om volgens zijne politieke princiepen ze zoo mild onder zijne partijgenooten te kunnen uitdeelen. -<o»- Omdat we een artikel van De Roese laersche Bode overdrukten over Her senschimmen der VI. Nationalisten wen- schen de Vlamingen terug Ho lander te worden spuwt een groep oud-strijders in De Ypersche Bode vuur en vlam over "Lafaards en schurken Zijn deze oud^trijders wel bevoegd om over zulke zaken te handelen Hunne woede en drift is zelf zoo fel dat ze zelf in dit artikel woorden lazen die er nergens in gedrukt zijn. Van krapuul was er immers nooit geen sprake. Wij gebruiken zoo geene onbetamelijke woorden noch argumentenen laten deze methoden graag aan anderen over. Geheel het stuk is lang en plat als een zeeserpent, duister en zwaar. De eenige slachtoffers die erbij hunne pluimen laten zijn de redeneeringsgeest en de hoffelijk heid en de netheid van deze naamlooze helden. En wij de Franskiljons de half bakken Vlamingen (beter halfbakken dan verbrand), de oneerlijke kristelijke persploerten de Ypersche lasteraars» de perslakeien die zelf aan den Yzer niet hebben gevochten leeren in dit hof felijk en beschaafde stuk dat wij oneerlijk handelden wanneer wij uit De Roese laersche Bode overnamen dat de acti visten en de overgeloopen Yzersoldaten verraders en lafaards zijn. En 't bewijs dat onze aantijding ongegrond is, is dat al de West-Vlaamsche activisten van goede afkomste zijn (alsof de afkomste daarmede iets te maken heeft en alsof hunne vooroorlogsche sociale betrekkin gen ietster hunne ontlasting kunnen bij brengen). En de overloopers waren geen overloopers, neen, en als bewijs daarvan schrijven die Oud-Strijders wij durven hier in geweten betuigen dat de naam looze gazetschrijvers lastertaal gebrui ken Dat is ten minste geredeneerd. En 't zijn geen overloopers, ze zijn enkel van het front weggegaan en op levengevaar door de Duitsche linies getrokken. Alsof het hetzelfde niet was. Hoe de Duitschers hen ontvingen en behandeld hebben ver zwijgen deze strijders en zij hebben daar in groot gelijk. Nu, al waren zij in Holland met de grootste waardigheden vereerd, betrok ken zij de aanzienlijkste ambten en de beste postjes dat nogmaals doet niet ter zaak. Een enkel vraagske om te eindigen waarom zou «De Ypersche Bode» de rede van H. Van Severen niet in exten- sooverdrukken? Waarom werd die rede in geen enkel Vlaamsch blad ge drukt 't Was misschien wel iets te gepeperd N.V. BANK BEURS WISSEL Cappaert Marie en Nairm William, van Ploegsteert, worden met aanneming van verzachtende omstandighenen wegens bedreiging, elk tot 26 fr.boete of 8 dagen gevang veroordeeld, gedurende 5 jaar. Seys Achiel.die door de politierecht bank voor overtreding van de wet op het onderwijs vrijgesproken wierd, wordt op beroep van het openbaar ministerie voor waardelijk tot 1 fr. boete veroordeeld, voorwaardelijk gedurende 1 jaar. M. Fraeys de Veubeke Ludovic, door de politierechtbank tot boete veroor deeld voor overtreding op een reglement dat niet bestaat, had tegen dit vonnis be roep aangeteekend. Het openbaar minis terie, gezien er geen reglement over de zaak bestaat, verklaarde zich naar de meening van het gerecht te schikken die gezien er geen bewijzen waren het eerste vonnis verbrak en de betichte zonder kosten vrijsprak. Masselis Leonard, van Moorslede die door de politierechtbank van Moor slede vrijgesproken werd voor overtreding van het politiereglement van Moorslede op het sluiten der herbergen, wordt op beroep van het openbaar ministerie tot 5 fr. boete of 1 dag gevang veroordeeld, voorwaardelijk gedurende 1 jaar. Defour Joseph, van Moorslede, die voor het zelfde feit alsook voor niet afge ven van eenzelvigheidskaart, vrijspraak van de politierechtbank bekwam, op beroep van het openbaar Ministerie, wordt hij voor elk feit tot 5 fr. boete of 1 dag gevang veroordeeld, voorwaardelijk gedurende 1 jaar. Vandenbulcke Jerome en Vandecan- delaere, beiden van Gheluvelt, die zich te Houthem aan jachtmisdrijf hadden plich- tig gemaakt, worden ieder tot 100 boete of 15 dagen veroordeeld, voorwaardelijk gedurende 5 jaar. De zaak van de vechtpartij ten laste van Vandecasteele Joseph,Herman Arth., Herman Joseph en Deville Marie, allen van Yper, wordt tot 21 Maart verschoven voor onderlioor der getuigen. Stragier Marie van Wervik, ver volgd voor eerroof, wordt voor dat feit tot 26 fr. of 8 dagen veroordeeld, voorwaar de.ijk gedurende 5 jaar. Vandewalle Achiel, van Staden, die vervolgd wordt om kraaien met patrijzen pluimen bekleed, geschoten te hebben, wordt voor twee feiten ieder tot 100 fr. boete of 15 dagen gevang veroordeeld, voorwaardelijk gedurende 5 jaar, daarbij inoet hij nog 525 fr. voor zegelwet beta len, dure patrijzenpluimen 0 De Cooman Armand, koopman in kanten, wordt voor misbruik van vertrou wen tot 1 maand gevang en 26 fr. boete of 8 dagen veroordeeld. Vanlierde Georges, Desmarez Emile en Demarez Hélène, elk 26 fr. of 8 dagen voor bedreigingen, Desmarez Emile en Demarez Hélène, elk 10 fr. of 2 dagen, voor beleedigingen, voorwaardelijk gedu rende 5 jaar voor de eerste straf en 1 jaar voor de tweede. De Tolbeamte Rateau, had tegen Lionel Coveinaeker, proces-verbaal opge maakt omdat dezes auto, volgens zijn zeggen langs achter niet verlicht was. Covemaecker was voor dit feit door de politierechtbank van Poperinghe tot 5 fr. boete veroordeeld. Hij had echter beroep tegen dit vonnis aangeteekend. De zaak werd heden opgeroepen. Twee getuigen bevestigen onder eed dat de auto wel langs achter verlicht was. De verdediging bewees dat het feitelijk onmogelijkanders zijn kon. Het openbaar ministerie ver klaarde zich naar de beslissing van de rechtbank te zullen schikken, die dan ook het eerste vonnis verbrak en Covemaecker vrij van kosten eenzond. De aanwezigen vonden het heel zonderling dat de kollega van Rateau, tolbeambte C., zich tijdens het verhoor der getuigen aan allerlei ge baren overgaf. Laat de dienst aan die heeren dan zooveel vrijen tijd over of bestaat er buiten Covemaecker geen ander overtreders meer der zoo strenge verordeningen STAD YPER. door J. CORN1LLIE. Tot omtrent 1600 was de Noordkant dier straat nog door St Pieterskerkhof ingenomen (Plan A en E). Een honderdtal meters ten Oosten der Hondstraat ligt de St Jacobstraat, Clistrata (1246, D. Top), tot omstreeks 1350 Cliestraat genoemd (1276, C. I. 76). vervolgens zelfs tot 1833 Clier- strate 1354. S. M. I. 375 - Ypr. Y, 404). Miras ii de middeleeuwen Cliefstrate (D. Top). Zij kreeg volgens de kronieken den naam Clier- >f Klierstraat, omdat er aldaar op 8 dagen tijds meer dan 30 personen stierven ten gevolge van het zwellen der keelklieren, ziekte, die zich maar in die straat voordeed(An. Em. II. 2. 17). Cliestrate, schijnt een samentrek king te zijn van Colliestrate, welke naam in verband zou kunnen staan met Colliebeke (V. Atl. Kaart XI, 1269). Immers vóór dat Yper omwald was, ZONDAG 27 JANUARI om 6 u. stipt, ir de Feestzaal van-'t Christen Volkshuis, St Jacobstraat, gegeven door de Katholieke St Mi- chiels Turners. Ingangsprijs 2 fr., genummerd voor behouden 4 fr. Kaarten te bekomen in het Christen Volkshuis. der PATERS KARMELIETEN, ter eere van het H. Kind Jezus van Praag, voor de Kinderen. Op Zondag 27 Januari om 9 u. Plechtige Hoogmis om 3 u. maandelijksche vergadering der kinderen om 5 u. plechtig Lof en Sermoen. Op Maandag 28 en Dinsdag 29 Januari om 7 u. mis met oefeningen om 6 u. 's avonds Lof en Sermoen. De Sermoenen zullen gepredikt worden door E. P Joachim. Zaterdag 26 Januari om 7 ure grijpt het jaarlijksch avondmaal plaats in den Katholieken Kring van Yper. (Inschrij vingen bij den lokaalhouder 20 fr.j Het Bestuur dringt bij al de leden aan opdat ze zoo talrijk mogelijk zouden op komen en aan dit feestje deelnemen. STAD YPER. GROOTE KARNAVALSTOET OP ZONDAG 10 FEBRUARI 1929 Met de welwillende medehulp van het Stadsbestuur en der Bevolking van de Stad. 6.000 frank premiën worden aan de deelnemende troepen toegekend. Voor alle verdere inlichtingen zich wenden tot het Bestuur: lokaal Ho tel du Nord Statiestraat, 63, Yper. De apotheek van M Weckesser Diksmudestraat, zal alleen open zijn op Zondag 27 Januari 1929. stroomde deze beek onder die straat, omtrent ter hoogte van de Paddepoel- straat, (Paddenpoel 1315. C. I, 562), die ook haar naam aan die beek ont leende. en soms Paddewijk- en (Ypr, V, 404) en Paddewijnstraat geheeten werd. Dat Clie een verkorting schijnt te zijn van Collie, blijkt uit den naam van een anderen waterloop, de Clie- gatbeke, op de Zuidergrens van 't Ypersch grondgebied en komende uit 't zelfde gewest als de Colliebeke. Cliedorpe is een gehucht van Dud- zeele (D. Top). De puinen, die men hedendaags nog in die straat ontwaart, zijn deze van het klooster der Engelsche (Iersehe) Damen, die rond 1750 uit de Hond straat naar daar overkwamen (Plan E en F). De kapel werd er opgericht in 1770 (Kron.) en hun klooster om streeks 1875 herbouwd. Met den oorlog 1914 zijn de Damen vertrokken, nu houden ze een kost school te Kylmore Abbey (Ierland). Toen tijdens de Fransche Omwente ling de kloosterlingen overal uitgedre ven werden, bleven deze Damen door een zonderling toeval gespaard Op den dag voor de buitenzetting bepaald, regende het zoo geweldig, dat De eeuwenoude eeredienst van het H. Kind Jezus van Praag is heel en gansch eigen aan de Karmelietenorde. Zulks blijkt uit de geschiedenis toen in 1628 het Karmelietenklooster te Praag in Bo hemen in uitersten nood was en dat zelfs het noodige brood ontbrak, werd door goddeiijke ingeving de prinses Labkowitz naar het klooster gezonden met een klein beeldeke van 't H. Kind Jezus en zij zegde tot de Paters dit te vereerea om groote gunsten te hekomen. De Paters deden zulke en sindsdien was alle nood verdwe nen te meer, daar op zekeren dag een der Paters duidelijk deze woorden hoor de Hoe meer gij mij zult vereeren, des te meer zal ik U zegenen Sindsdien hebben de Karmelieten en Karmelitessen de wereld door den eere dienst van 't H. Kind Jezus van Praag onderhouden en verspreid, met het gevolg dat overal het christen volk bijzondere gunsten verwerft. Z. H Paus Pius X, bij Decreet van 3o Maart 1913, heeft de Broederschap van 't H. Kind Jezus van Praag goedgekeurd en aan de P.P. Kar melieten volkomen toelating gegeven die Broederschap overal op te richten. Zij bestaat ook in onze stad Yper en zij bloeit want zij telt hier reeds boven de 1000 leden. Dat is een zegen en een bewijs dat de kleine Koning heerscbt over de kinderen en het is schoon eiken qn Zondag der maand al die moeders met hare kinderen het H Kind Jezus te zien komen vereeren in de Paterskerk waar de kinderen wordt geleerd hoe zij moeten braaf en deugdzaam zijn. Voortaan zal de nieuwgewijde vlag van 't H. Kind Jezus in de processie ge dragen worden door de kinderen op eiken DAGORDF 3n Zondag der maand. n p 1. Processen-verbaal der zittingen Ouders, wilt gij uwen lastigen plicht December 1028 der opvoeding verzacht zien, steunt dus- r den ijver der priesters, vooral in het' 2- Stedelijk kerkhof, grondvergun- schoone werk der Broederschap van 't H. ningen- Kind Jezus van Praag, opgericht >n de 3. Stadseigendommen, verkoop van Paterskerk. grond De lessen voor boekhouden vangen aan op Dinsdag 5 Februari, om 7 uur 's avonds stipt. Die van Engelsch op Donderdag 7 Februari om 6 v, uur. De liefhebbers worden verzocht zoo gauw mogelijk hun naam op te geven aan de lesgever, H Vanden Driessche, De Haernestraat, 16 of aan E. H. Faes, on derpastoor, St-Jacobskerkhof, 1, of een briefje in 't lokaal, Manestraat af te geven. Wij vernemen dat al de voorafgaande formaliteiten tot de st-chting van de Maatschappij Ons Dak te Yper bijna voltrokken zijn Binnen kort zal de akte van vestiging der vennootschap kunnen verleend worden. Zaterdag, ontvangt de stad, het bezoek van M. Seroen, hoofdbouwmeester, afge vaardigde der Nationale Maatschappij der Goedkoope Woningen om den grond te bezichtigen, waarop de maatschappij zich voorstelt de huizen te bouwen. Zondag, ion Februari, geeft het St Vin- centius Genootschap van het bisschoppe lijk College ter stede zijn jaarlijksch lief dadigheidsfeest, ten voordeele der nood lijdende huisgezinnen, diehet Genootschap ondersteunt. Een groep jongens en meis jes uit Hooglede, die onder de kundige leiding van E. H. Blondeel, aalmoezenier der vlaamsche werklieden in Frankrijk, buitengewone bijval oogstte in Brugge, Roeselaere, en in zooveel andere steden en dorpen w.iar hij is opgetreden, zal op voeren De Tuimelaar van Onze Lieve Vrouw De studenten leden van het Genoot schap, zullen ten huize kaarten aanbieden en hopen dank de milddadigheid van de Ypersche Bevolking, hun edel en hij uit stek christelijk werk, door het bezoeken en ondersteunen der arme menschen, onverzwakt te kunnen voortzetten. STAD YPER spelen die allen samen kunnen dreunen beven, jubelen en klagen onder de hooge gewelven der kerk en den indruk geven van een machtigen lofzang Gode ter eere. Te 9 u. zalZ.E.H. Kanonik Lamiroy Pastor Deken, de gebeden ter wijding van het orgel doen en met de H. Kerk bidden dat de gelovigen door het orgel begeleid, in geestelijke zangen hier jube lend tot de eeuwige vreugden mogen ko men in den hemel Vóór de Hoogmis zal ML. Vanhoutte, laureaat der Mechelsche Bisschoppelijke Muziekschool, vóór den oorlog kapel meester en orgelist van St Maarten, de Marcia Eucaristica van Ravanello uit voeren. Onder de Hoogmis, die opgedregen wordt voor het geestelijk en tijdelijk wel zijn der parochianen, zullen de kerkzan gen in Gregoriaansch muziek begeleid worden door M. Vanhoutte en gezongen worden door het parochiaal zangkoor. De Kyrie-Sanctus en Agnus Dei zullen in tweestemmig koor gezongen worden door het zangkoor der Mariaschool (La- motten). Onder de offerande zal M. I Van houtte uitvoeren Scherzo, Boelmann. Onder de Hoogmis zal M. L. Van houtte nog uitvoeren 1. Fuga in Re Mineur Bach. 2. Grand Choeur Guilmant. 3. Allegretto 4. Andante Lemarc. 5. Pastorale Van Durme Fant. op O L V. v. Tuyne lied door L. Vanhoutte Familieleven der Ngbandi (Ubanghi) zal gegeven worden in het bisschoppelijk College, Bollingstraat, op Maandag 28 Januari u)2q, te 7 3o u. 's avonds, door Zeer eer waarden Pater Theotiinus van Westvleteren. Doktor in de Godheid, oud-leeraar van Wijsbegeerte en Godgeleerdheid, Pro- Prefekt en Overste der Belgische Capucy- nen in Ubanghi (Congo). Men werkt druk aan het voltooien van ons gemeentelijk museum. Men koestert de zoete hoop dat de zaa bestemd voor de schilderijen van Mejuf- fer Louise Dehem, met Paschen in orde zal zijn en den ingang er van tot het Publiek geopend zal worden. op Maandag 28 Januari om 18 ure. De duivel zal wel grijnzen en flauwe rikken zullen wel lachen met die gods- koop van grond. 4. Pilckemstraat, velobaan, aan- vruchtmaar gij, Ouders, stelt uwe kin deren onder de bescherming van 't H. Kind Jezus en het zal U zegenen. 5. Heffing van opcentiemen op de cedelbelastingen, aanvullende bepaling. 6. Openbare Onderstand. Begroo ting voor het jaar 1929. 7 Openbare Onderstand. Pacht- Op Zondag 3 en Maandag 4 Februari in de Feestzaal van 't Christen Wer- kersverbond. gegeven door de Tooneel afdeeling KUNST ADELT». als DRAMA en BIJ MIJNHEER KUIPER als KLUCHT. Genummerde plaatsen 4 fr en niet ge nummerd 2,5o fr. De autobus die het verkeer tusschen Yper en Meenen verzekert, is Woensdag morgf-n, waarschijnlijk ten gevolge van den mist, in den gracht gereden. Geluk- kiglijk zijn er geen ongelukken van per sonen te betreuree. De dienst was ten gevolge van dit ongeval gansch den dag ontredderd. de kommissarissen, het over hun hart niet konden krijgen, het bevel uit te voeren, 's Anderendaags kwam de mare dat het bestaande Fransch be stuur veranderd wasde Damen ble ven en werden niet meer verontrust. Ten Zuiden van die puinen hebben wij het Moscoustraatje, waarvan de naam ongetwijfeld uit het tijdstip van Xapoleon I dagteekent, evenals deze van het Iena-, het Marengo-, het Aus- terlitz- en het Jozefinastraatje, waar van wij de ligging niet konden achter halen. St Jacobskerk kwam in 't begin der jaren 1100 tot stand (Warn. V, 38). Zij werd eerst in romaanschen trant en later in gothischen stijl opgericht, maar dé toren bleef achterwege. Deze werd slechts gebouwd in 1634, doch bleef, uit oorzaak van geldgebrek, on voltooid. Eindelijk omstreeks 1910 werd hij voltrokken. Na den oorlog werd hij in denzelfden sierlijken trant heropgericht. In 1364 werd op 't kerkhof een af zonderlijke kapel gebouwd. St Jacob ter eere (S. M. II. 571). Aan den Noorderoosthoek van St Jacobsnieuwweg stond rond 1500 een groot gebouw, dat aan de abdij ter Duinen toebehoorde. Het werd 8. Autobusdiensten, Yper-Meenen. 9. Nijverheidsschool, rekening over het dienstjaar 1928. 10. Karnaval 1929. Politiebevel. 11Reinigheid- en Ruimingsdienst. Aanbesteding. 12. Koninklijke Hofbouwmaat- schappij. Aanvraag om toelage. 13. Mededeelingen. In St NIKLAAIS. De parochianen van Sint Niklaas wor den vriendelijk uitgenoodigd toekomenden Zondag 27 Januari, de plechtigheid bij te wonen van de wijding en inhuldiging van het nieuw orgel van hunne parochiekerk. Het orgel werd vervaardigd door de HH Joris en Zonen van Ronse, het heeft 2 clavieren van 56 noten ieder voor de handen en een klavier van dertig noten voor de voeten. Het heeft 14 verscheidene in 1513 aan de abdij der Nonnebossche verkocht (V. H., hl. 6), die in 't begin der jaren 1100 tot stand kwam op de uiterste Oostergrens van 't Ypersche grondgebied (ibid. 5). Hun windmolen in 1197 vernield, was de oudste der streek (Raepsaet: (Euvres Compl. IV, hl. 469). Nadat hun abdij den 22 De cember 1579 door de Geuzen verwoest was, betrokken zij het gebouw aan den hoek van St Tacobsnieuwweg (V. H., bl. 40). De eerste steen van hun nieuw klooster werd gelegd in 1604 (Ep. Ypr., 134) en in 1605 hun kapel inge wijd (V. H.. bl. 42). In 1796 tijdens de Fransche Omwen teling werd het klooster afgeschaft, en de 17 Zusters er uitgedreven (Ypr. VI, hl. 287). De Ongeschoeide Carmelietessen (Theresianen die vóór de Omwen teling in de Mondstraat woonden, kochten in 1834 het oud klooster der Nonnebosschen (Lesc.. 551). Zij ver bleven er tot 1914. en zijn nu in Frank rijk gevestigd. De Zuidkant van St Jacobskerkhof werd vo-r den oorlog de Rozestraat genoemd, omdat eertijds aldaar de zetel was van de Rederijkerskamer Ste Anna waarvan de kenspreuk 13, Hondstraat, 13 gevende 4 per honderd netto intrest. Al de gestorte sommen kunnen ten alle tijde afgehaald worden. TE YPER. 27 JAN. Te 9 u.Jaarlijksche zielen- dienst voor de overledenen van bei de afdeelingen met het uitdeelen van gedachtenissen. 28 JAN. Te 7,30 ure 's av., in het Bis schoppelijk College, Bollingstraat ethmologische voordracht over het familieleven der Ngbandi, gegeven door Zeer Eerw. Pater Theotimus van Westvleteren, Doktor in de Godheid, oud-leeraar van Wijsbe geerte en Godgeleerdheid, Prof.- Prefekt en Overste der Belgische Capucienen in Ubanghi (Congo). Ingang vrij voor iedereen boven de 16 jaar. V was Rosieren met melodie(An Em. TI, 2, bl. 18). Langs den anderen kant en nader de markt ligt het Rooden Hert straatje, dat zijn naam hield van een herberg aldaar, met hetzelfde uithang bord (ibid. II, 2. hl. 18). Wat verder en langs dezelfde zijde heeft men het Gevangenisstraatje, al- zoo genoemd naar het nieuw gevang dat in 1766 aldaar gebouwd werd, achter den Fondsenbank (ibid.) Daar omtrent rechtover had men in 1360 het Kersevatstraetkin (M. I, 4-40). later het Keirshofstratje (An. Em. TI. 2. 18) dat tot de Bollincstrate (1276. C. 1. bl. 16) doorliep. Van dat Keirshofstratje wordt he dendaags het St Japobs Weduwenhof de Kerskorf geheeten. Dicht er tegen ligt het Bellewaerde- straatje, dat vroeger langs den Zuid en Oostkant, het Winterverblijf van het Bellewaerde-leen (hetsHooge) af sloot (An. Em. II. bl. 17). Tegen de St Jacobstraat hebben wij in Oostelijke richting de Meenen- straat, eertijds de Hancwarg-, Hanc- guerstrate (1249, S. M. II. 117 en 1280, C. I. 3), door samentrekking de Auwerstraete (1486, D. Inv. IV, 127) geheeten. De Haudel- en Nijverheidskamer zal met Paschen, hare zesde handei foor weer inrichten. Deze verjaring van al de vroegere pogingen tot heropbeuring van Ypr, zal door eene bijzondere aantrekxe- lijkheid opgeluisterd worden het Comiteit is er in gesiaagd de mede werking te verkr, gen van de burgei- lijke en militaire Vliegdiensten de welke in de ruime lokalen der Middel- bare School iets puiks en hoogst merkwaardig zullen aanbrengen. We r m is de b val genoten door e voortaande Han iel fooren, eene waarborg voor den uitslag der toe- omenae. D. p ak -rieven zullen eerst daags verschijnen, ee.i nieuw par 1 van Ype sche kuist, en zullen vee) bijdragen om duizenden vreemde b 'zoekers aan te trekken. Welhaast zullen de lokalen der Beroepschool en der Staatsmiddel bare School nogmaals ontoereikend bevonden zijn d -ze to-nemende ut- oreiding is een laar bewijs van het nut dat d-' Har delsloor opl ve?t. De ve-sierirg der Stad bew st ook een vaar ievolle fact r t« zijn, om de reemde b zoekers aan te trekken en aan te sporen hun Paaschverlof over te brengt n, in de oude Kathedraal- tad, uit hare puinen verrezen en we eldheroemd geworden. Zooals voorgaande jaren, om vat de foor ook de handelaars welke in hun aui uitstallen. Er zal hen zooals vroeger, een plarbrief behandigd worden om in hun vitrien uit te han gen. Binnenkort zullen de Yp rsche han delaars on N jveraars eene biizondere uitnoodiging ontvangen, tot deelne- min7 aan do tentoonste ling in de op-nbare lokalen. H t b st ur durit verhopen dat de toetredingen normaals talrijk zullen z''n en dat de Y erscbe handel zal bewiizen hoezeer zij de werkingen en pogingen der Handelskamer waar deert. Al de leden waren tegenwoordig. Eenig punt aan 't dagorde Vaststelling van pensioen toe te staan aan den gewezen veldwachter S. Vanden- bruwaene. De Raad beslist 6 met stgmmen tegen 5 onthoudingen aan den gewezen veld wachter een pensioen, ten laste der gemeente, toe te staan van 3650 fr. Dit pensioen is jaarlijks voor herziening vatbaar. Na de Zitting. In de West-Vlaming van 12 Januari laatst daagt Bntaye den Heer Burgemees ter uit met deze woorden Wij, leden met 14 stemmen minderheid, dagen eerst en vooral in de eerstkomende ge- meenteraad den Heer Burgemeester uit, om MET BEWIJZEN aan te too- nen, dat hij al het mogelijke meer kon hij niet heeft gedaan om Albert Vandenbruwaene, Watounaar en Oud- Strijderde plaats van veldwachter te doen geven, enz... (zie West-VI. van 12-1-29) Meester dacht zeker dat stout gespro ken, half gevochten was dat er geen bewijzen bestonden. De Burgemeester antwoordde aan Meesters uitdaging. Over die bespreking kan niemand een volledig verslag geven. Zij ontaarde meesttijds in een hevig kra keel en Iawijd door de nationalisten ge maakt, opzettelijk om de leden der meer derheid te beletten van spreken. Doch wat ik hier neerschrijf is echt en geeft een trouw gedacht van de nederlaag van M. Butaye. Als eerste bewijs van zijn werking ingevolge art. 129 geeft de Heer Burge meester lezing van een brief door hem geschreven aan den Heer Gouverneur ten voordeele van Albert Vandenbruwaene. Butaye. Ja, maar werd die brief geschreven en gezonden op 24-7-28 of wel, werd hij slechts over eenige dagen gemaakt voor deze bespreking Burgemeester. Wel hoe, gij bedoelt dat ik dien brief niet gezonden heb ten gepasten tijde (De gewezen veldwachter was tegen woordig). Volgens Warnkoenig kreeg ze dien naam van de edele familie Hangouart (V, 87 nota). Alhoewel ze van de 15e tot de 18' eeuw de Antwerp-, Handwerp- strate (1430, D. Top) noemde en later de Meenenstraat (1833, Ypr. V, 404) werd ze nog voortdurend, tot over een vijftigtal jaren, door de oude Yperlin- geti de Auwerstraat geheeten. Dat ze zoo laat Meenenstraat ge noemd werd, komt hiervan, dat de uitweg naar Meenen eerst aan de Komen- en later aan de Rijselpoort was (Plan D). Vóór den oorlog 1914 had men dicht tegen de Meenenpoort het Bisschop pelijk College. Het werd in 1834, onder Mgr Boussen. bisschop van Brugge, in het oud bisschoppelijk jraleis inge richt. dat door 't stadsbestuur, tot September 1841 met dit doel, den kerkvoogd voorloopig geschonken werd (Com. R„ 1833. bl. 103 1841- bl. 17). Vervolgens bracht men het College in de Meenenstraat over, waar het zich langs de Bollinck- en de S Jacobstraat uitbreidde. Het leverw een geheele schaar verdienstelijk mannen aan kerk en maatschappij- ('t Vervolgt-)

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1929 | | pagina 2