Crédit Anversois II /M/ i a a VORMERS Rechterlijke Kroniek Ypersche Kroniek. Piaaisneschrilulng uan Ouü-vpsr 1 VANSTEENKISTE Zonda$;rust. Het jaarlijksch feest in den Katholieken Kriug Het Rood Kruis van Belgie. Dimiimkstraat, 18, YPER 1 SfSS n CAISSE COM MERCI ALE - - DE ROULERS - - DIENST SPAARKAS s 8 De feesten van het Heilig Hart Eigen heerd. Kerkelijk Nieuws MUZIEKSCHOOL Feestwijzer der Prijsuideeling Het Sint-Romboutskoor van Mechelen te Yper. Kantoor der belastingen. TREINEN uit Yper naar: 1 I AUTOBUS uit Yper naar 19.57- I I Commissariaat der Franciscaansclie Derde=Orde, Ij op eene zijde maar op den rug- 't Was in een badstad. over zomer. Eene der eerste damen. die zulk een kleedingstuk droeg, kwam ter kerke. Al- Malvina. het stoelwijf. vóór baar stond, aanstonds gaat het hand van die dame naar dien zak, om er den por- te-n: mnaie uit te visschen. Daar nu madame die iaatste mode nog niet ge wend was. 't bleef wat duren't stoel wijf wierd onverduldig en b'tsig snauwde zij toe: Jufvrouw, als 't u belieft, betaal eerst en schart dan 5 (Mouleurs) gevraagd door N. V. J GIETERIJ WERKHUIZEN T YPER Deweerdt René en Desmarez Irma, beticht van slagen en beleediging worden veroordeeld, de eerste voor slagen tot 20 fr. boete of 3 dagen, de tweede voor beleediging tot 5 fr. of 1 dag, verder moeten zij aan de burgerlijke partij de gevraagde frank en de kosten harer aan stelling betalen. Timpreman Euphrasie, van Dra- noutre.die met haar gebuurs Hosdey Ma deleine, Everaert Maurice en Everaert Albert in ruzie gelegen had, wordt voor lichte gewelddaden tot 10 fr. of 2 dagen veroordeeld. Hosdey Madeleine voor en kele beleedigingen bekomt 15 fr. boete of 2 dagen en Everaert Maurice en Albert, alsook Hosdey Madeleine voor lichte gewelddaden elk 20 fr. of 3 dagen. Croes Julie van Komen, voor belee digingen. 10 fr. boete of 2 dagen en Pat- tyn Daniel, ook van Komen, voorslagen, 26 fr. of 8 dagen, voorwaardelijk gedu rende 5 jaar en voor beleedigingen 10 fr. of 2 dagen, voorwaardelijk gedurende 1 j. Ghesquiere Emiel, te Wervik, wordt voor smaad, met aanneming van verzach tende omstandigheden, tot 10 fr. boete of 2 dagen veroordeeld, voorwaardelijk ge durende 1 jaar. Deblauwe Albert, voor smaad wordt tot 26 fr. of 8 dagen veroordeeld. Therry Marie en Goethem Angèle, beiden van Komen, worden veroordeeld, de eerste voor slagen tot 26 fr.of 8 dagen voorwaardelijk gedurende 5 jaar, de tweede voor beleediging tot 10 fr. of 2 d. Galloo Anna van Wervik, vervolgd voor braak van afsluiting, wordt voor dit feit tot 26 fr. of 8 dagen veroordeeld, Baeten Marie, insgelijks van Wervik, be ticht van beleedigingen bekomt vrijspraak bij gebrek aan bewijzen. Vandoolaeghe Barbe.van Zillebeke, voor enkele beleedigingen, wordt tot 10 fr. boete of 2 dagen veroordeeld, voor waardelijk gedurende 1 jaar, daarbij moet zij aan de burgerlijke partij de gevraagde frank betalen, alsook de kosten harer aanstelling. Hennebelle Rachel, van St-Jan,voor eenvoudige beleedigingen, 10 fr. boete of 2 dagen, voorwaardelijk ged. 1 jaar. Goedage Madeleine, van Zillebeke, voor slagen 20 fr. of 3 dagen, voor belee digingen 10 fr. of 2 dagen, voorwaarde lijk gedurende 1 jaar. Frantsen Daniel, van Yper, wordt voor diefte tot 50 fr. boete of 15 dagen gevang veroordeeld. Cardon Henri, vervolgd om te Ghe- luwe, oorzaak van ongeval geweest te zijn, bekomt vrijspraak daar het feit niet genoegzaam bewezen is. Jules Sedeyn en zijne vrouw Mas- selis Mathilde, de bewoners van de danszaal Victoria-Palace die veroor deeld hadden geweest door de rechtbank elk aan 100 fr. boet voor nachtgerucht te hebben gemaakt in hunne herberg wan neer al hun volk weg was, hadden verzet gedaan tegen dit vonnis, zij dachten waarschijnlijk eene vermindering te krij gen, maar het gerecht heeft dit vonnis bekrachtigd. De apotheek van M. Snoeck, Groote Markt, is alleen open op Zondag 10 l-'ebruari 1929. Zaterdag 25 Jan. heeft het jaarlijks banket plaats gehad in den Katholieken Kring. Het was een welgelukt feest. De eeretafel was voorgezeten door den heer Voorzitter, heer Ernest Sevs. om- door J. CORN1LLIE. Ten Oosten der Hallen, en er tegen aangeleund, stond eertijds het «Gul den of Groen Halleken, dat tot stadhuis diende, en omstreeks 1620 door een lief gebouw op pijlers ver vangen werd. hedendaags nog Nieu- werck genoemd (Ypr. I. 131). Oostwaarts ervan en wat achteruit bevindt zich heden ten dage het «Klein Stadhuis» dat zoo 't schijnt tot stand kwam op de grondvesten der Velle- halledie in 1342 afgebroken werd '1324. C. I. 400 en Ypr. I. 144j. Het Klein Stadhuis was tot 1794 de ge lagkamer der Schepenen Ypr. I, 270- 79). Waar hedendaags het stadhuis prijkt stond eertijds het Schepen huis der Kasteienij in de jaren 1400 daartoe aangekocht. Elkeen der 9 Schepenen had er zijn kamer. Zij had den er ook hunne vergaderzaal (G. Cout II, 242-45). Zij spraken er noch- tans geen recht, enkel bij uitzondering, ten jare 1562, toen het Zaalhofkasteel ringd van den heer Burgemeester en de Katholieke Gemeenteraadsleden. 83 leden woonden het banket bij waar van de spijskaart en de voorbereiding eere doen aan de inrichters en den gasthouder heer Camiel Van Bost. Bij het nagerecht, vierde, de heer Voorzitter Ernest Seys, in eene ge waardeerde aanspraak, den vooruit gang van den Kring, en de goede ver standhouding onder de leden en ledig de het glas op de gezondheid van den heer burgemeester en van de Katho- lieke Gemeenteraadsleden. Hij be- dankte insgelijks, M. Yervercken, Voorzitter van de Boldersmaatschap- pij en heer Deceulenaere, Voorzitter van den Biljardclub voor hunne mede werking toegebracht aan de inrichting van die twee maatschappijen. De heer Burgemeester Sobry ant woordde en bedankte heer Ernest Seys en toonde ons de moeilijkheden welke de katholieke mandatarissen te ge- moet kwamen in het stadsbestuur te genover drie partijen. Heer Advokaat Jan Yan der Ghote, Schrijver van den Katholieken Kring, na ons kennis gegeven te hebben dat het getal leden gedurende 1928 bijna verdubbeld was en het cijfer van 250 bereikte, bedankte de heer Ernest Seys voor den ijver welke hij bijge bracht heeft aan het Bestuur van den Kring. Gansch de zaal beantwoordde die aanspraak met den heer Voorzitter lang toe te juichen. Heer Paul Flamey, namens de jeugd toonde de erkentelijkheid welke de jongelingen tot den heer Voorzitter en het Bestuur toedroegen, en bijzon derlijk tot den heer Gustaaf Delahaye, die de jeugdafdeeling heeft helpen op richten en de noodige aanmoediging er aan toebracht. Hij beloofde de me dehulp der Jeugd tot den bloei van den Katholieken Kring. M. Seys antwoordde en nam akte van die medewerking en verklaarde dat het Komiteit van den Katholieken Kring en de Katholieke Partij zullen op hen reken en tot hunne medewer king oproep zullen doen. Verschillende leden, allen hartelijk toegejuicht gaven eenige nummertjes van hun repertorium gedurende dit feest. Het was zeer laat in den avond... of heter, zeer vroeg in den morgen, toen de laatste leden afscheid namen, blijmoedig en welgezind. De heeren Coussement, electriciens in stad, hadden de goedheid gehad een post van T.S.F. te plaatsen die den grootsten Dij val genoten heeft. Leve en bloeie, dag na dage, Onze Katholieke Kring, Die veel blame van belagers, Ja, van vrienden zelf. ontving. 't Is in 't strijden en in 't kampen Dat moet groeien een gedacht, Lijk het licht der lieve zonne Zegepraalt na donkren nacht. Zoo verging het met veel dingen Klein van oorsprong, groot van taak Zoo was 't lot ook, hier ter stede Van de Katholieke zaak. Daarom danken wij de strijders, Kampers van het eerste uur; Mocht hun werk ook onze harten Gloeien doen van edel vuur m. v. Tijdens de laatste vergadering van den Gemeenteraad van Yper, heeft M. Leuri- dan goed gevonden zekere beschuldigin gen aan te brengen tegen het werk van het Rood Kruis» in de geteisterde streken van Dendermonde. Namentlijk heeft hij beweerd dat het personeel en de ziekenverpleegsters, door het Rood Kruis in die streek gezonden, geen vlaamsch kenden en politiek voerden. Ongegronde beschuldigingen, die geen ander doel hadden dan het geld, voortko mende der onderschrijvingen in stad, te overhandigen aan het Vlaamsch Kruis», ondersteund door de Vlaamsche Nationa listen. Altijd politiek, zelfs wanneer het menscblievendheid geldt. Het is spijtig dat noch M de Burge meester noch geen Gemeenteraads'id (waaronder er leden zijn van het Komiteit van het Rood Kruis te Yper) protest aan- geteekend hebben tegen de bloote aan tijgingen van M. Leuridan. Het ware hen voldoende geweest de woorden aan te haler, w.-lke de Z. E. Pa ter Rutten den 31 Januari uitsprak in het Senaat en die door de Seiatoren, behoo- rende tot al de politieke partijen, goedge keurd werden. De E. P. Rutten bewees zonder tegen spraak dat het Rood Kruis vanUelgie, dat Vlamingen en Waalschen vereenigt, zich niet bezig houdt met politiek maar met de s'achtoft'ers der overstroomingen. zonder onderscheid van partij en dat het werven. Het is wiet aan te nemen dat zij personeel, gezonden ter plaats, zeer goed die zich zelfs de moeite niet hebben ge- vlaamsch kent. troost zich daarbij aan te sluiten, thats Wij laten de merkwaardige redevoering er over klagen dat zij er niets te zeggen volgenhebben. Steeds heeft het Roode-Kruis getracht Eens temeer heeft het Roode-Kruis van harte mede te werken met d| ioste,_ bewezen dat het uustekend ingencht en ]jngen die, zonder een ander Roode-Kruis gewapend is om op doeltreffende wrjze te eveneens hulp verleenen aan de hulp te verleenen aan de slachtoffers van 5!a-htotfers der rampen. een ramp. j «Het Roode-Kruis was gelukkig dit- In dringende gevallen kan het Roode- maal het Werk voor Kinderwelzijn en de Kruis onmiddellijk beschikken over een Boerenbond aan zijn zijde te vinden, talrijk personeel en over overvloedig ma-Men heeft beweerd dat het uitvoerend j terieel. comiteit in het overstroomd gebied ver- Van verscheidene zijden is mij ter oore pleegsters had gestuurd die geen\ gekomen, dat pogingen gedaan worden Vlaamsch kennen. De beschuldiging is Samenwerkende. Leenmaatschappij Eigen heerd te Yper, roepen de aandeelhouders, samen op Zondag 24 Feb. 1929 om 11 uie ten stadbuize t'Yper om verslag te hooren over de werking van 't iaar 1928, bilansers rekening van w insten en verliezen te be spreken, bestuurs-en toezicht sleden ont lasting te geven en 3 bestuursleden en een toezichtslid te kiezen. om een ander Roode-Kruis door de over heid te doen erkennen, indien niet offi cieel dan ten minste officieus. Het hoeft den minister amper gezegd dat geen enkel lid van het uitvoerend co miteit van het Roode-Kruis ooit sal kun nen aannemen dat er in Belgie twee of ook vlot vlaamsch. ongegrond. I 'an de twintig verpleegsters die dich ter plaatse bevinden, hebben er i zestien de lessen van de scholen voor verpleegsters te Brugge, te Gent, te Leu ven en te A ntwerpen gevolgd. De vier overigedie uit Brussel komen, spreken 1 N. V. mmaaamm B A Pt'K. BEURS meer Roode-Kruisen bestaan. Dit verzet is gewettigd in rechte en in feite. Vooreerst in rechte omdat het Roode- Kruis een bij hoofdzaak internationale in stelling is, en dat Belgie het eerste land goedin Het weze mij, om te sluiten, toegela ten hulde de brengen aan onze moedige verpleegsters van het Roode-Kruis, die sedert weken een zwaar werk hebben ge leverdwaarvoor zij niet de minste ver is geweest dat de overeenkomst van Ge neve heeft onderteekend, krachtens welke overeenkomst er in ieder land slechts een enkel Roode-Kruis mag zijn, dat door de regeering is erkend en rechtspersoonlijk heid geniet. De leden van het uitvoerend comiteit worden benoemd bij Koninklijk besluit. Artikel 25 van het pact tot oprichting van den Volkenbond bepaalt dat de toe tredende Staten er zich toe verbinden, de bedrijvigheid van het Nationale Ro de- Kruis aan te moedigen door alle middelen waarover zij beschikken. Een onlangs plaats gehad hebbende gebeurtenis, n.l. het tot stand komen van het Internationaal Verbond voor hulp verleening door den Volkenbond, haalt de officieele banden tusschen de regeering en het Roode-Kruis nog nauwer toe. De Belgische regeering is spontaan toegetre den tot dit verbond, en zij heeft verklaard dat zij haar mandaat aan het Roode-Kruis van Belgie toevertrouwde. In die voorwaarden kan hetgeen ver Ik meen dat dit alles volstaat om van den geachten minister te verkrijgen dat hij bij gelegenheid zijn invloed zal doen gelden bij de provinciale en gemeente lijke overheden om de onbetwistbare rechten van het Roode-Kruis te verdedi gen en het publiek de verzekering te ge ven van de absolute onpartijdigheid waar mee het zijn verheven opdracht vervult (alle leden Zeer goed Na deze rede, sloten de Senatoren FRANCOIS en VAN SCHOOR zich bij de woorden van E. P. RUTTEN aan en van het Land een officieele hulde bren gend aan het weldoende werk van het Roode-Krnis en van al zijne medewerkers. Om onze lezers in te lichten, ziehier de samenstelling van het Komiteit van het Rood Kruis, afdeeling van Yper. Plaatselijk Komiteit van YPER j Eere-V oorzitter Eerw. Heer Kanun nik Lamiroy, pastoor-deken. herbouwd werd (D. Inv. VI, 150). Met de Fransche Omwenteling werd de Kasteienij afgeschaft, en het Schepenhuis werd nu de zetel van den rechtbank van het arrondissement Yper. Het werd den 22 Juni 1810 door den prefekt van het departement van de Leie aan de stad verkocht (Y E., 229. nota). De rechtbank bleet" er ge vestigd tot omstreeks 1844 (Com. R., 1840-49. bl. 106). Naderhand werd het een gasthof of hotel, dat er op 20 April 1915 door een 420"r ten deele vernield werd. ^Eangs de Oostzijde van de markt <tond vóór den oorlog 1914 het O L. Vrouw gasthuis, op een grond om streeks 1187 door Filip van den Elzas geschonken. Reeds in 1208 had het eene kapel met 3 beuken, O. L. Vrouw toegewijd. In 1268 was het door 20 broeders en evenveel zusters bediend (Warn. Y. 40). In 1781 vatten de Yper sche Schepenen het gedacht op dit gasthuis met St Jansgodshuis te ver eenigen (Archief Brussel. Xr 1899). Doch er werd daar geen gevolg aan gegeven, nu is het aan de Thourout- poort geheel naar de nieuwe stelsels herbouwd. Tot omstreeks 1900 was er recht- ver de Hallen, op korten afstand der H< ndstraat. een kelder-herberg de wondering baren dat het uitvoerend co- Voorzitter Norbert D Huvettere, no- miteit van het Roode-Kruis er op gesteld tans- Onder-VoorzitterGermain Bergh- man, advokaat. Secretaris Juffer Marie Bossaert. Schatbew. Heer Albert Wullns, re- kenplichtige. I LedenHeeren Edgard Missiaen, Volksvertegenwoordiger Leon Nolf, Handelaar Geneesheeren Arthur Dochy en Louis Ronse Apotheker Arthur Wec- kesser. Leeraars Geneesheeren André Dochy en Vandenbussche. ZiekenverpleegstersJuffers Marie en Elisa- is dat de rechten welke het heeft krach tens de internationale overeenkomsten, geëerbiedigd worden en niet de installing van een tweede Roode-Kruis kan dulden. Onze houding is ten andere gewettigd door redenen van practischen aard. De erkenning van verschillende Roo- de-Kruis-Vereenigingen zou fataal een betreurenswaardige versnippering van in spanning en kracht voor gevolg hebban, met een onaanneembare geldverkwisting uit hoofde van dubbele uitgaven en een aanzienlijke verhooging van algemeener kosten. Biebuyck, Marie D'Huvettere Aan de voordeelen die het heeft door beth Van der Ghote. zijn gecentraliseerde inrichting en eenheid van bestuur is het vooral te danken dat het Roode-Kruis geen enkele toelage moet vragen aan de regeering. De regeringscommissie, belast met de verdeeling van een eerste vergoeding van 10 millioen voor de overstroomden van Oost-Vlaanderen en van de provincie Antwerpen, heeft besloten eene toelage van 500 000 fr. aan het Roode-Kruis toe te kennen om het voor zijn hulpverleening te vergoeden. Ik verheug mij u te mogen zeggen dat ons uitvoerend comiteit besloten heeft van deze toelage af te zien. Wij zullen deze som van 500.000 fr. ter beschikking stellen van de regeering en haar vragen er de geteisterde inwoners rechtstreeks van te doen genieten. m a 13, Hondstraat, 13 i gevende 4 per honderd netto intrest. Ik ben ten volle overtuigd dat nie mand hier de verantwoordelijkheid zou 5willen opnemen van sommige onduidelij ke beschuldigingen, waarvan enkele bla den gemeend hebben zich de tolk te moeten maken. Diegenen onder u, die in de zaak zou den belang stellen zouden gemakkelijk van den algemeenen bestuurder van het Roode-Kruis afschrift krijgen van de te- rechtwijzigingen die aan deze bladen wer den gestuurd. Het is echter noodig dat het publiek wete dat de verdeeling der hulpmiddelen nooit gedaan werd zonder de medewer king van de plaatselijke comiteiten, sa- Al de gestorte sommen kunnen ten alle tijde afgehaald worden. Wij lezen De Gemeenteraad, met een zeer groote meerderheid, heeft een toelage van So.ooo fr. gestemd voor het standbeeld van het Heilig Hart en de inrichting van mengesteld uit de meest bevoegde perso- feesten ter gelegenheid der toewijding van nen van de beproefde gemeenten. 'de stad Gewis, er zijn altijd mannen en ookHet is de gemeenteraad van Kortrijk en vrouwen die meenen dat een comiteit niet deze... van Yper die dit besluit geno- slecht is samengesteld wanneer zij er geen deel van uitmaken. Maar nooit en mijn collega de heer FRANCOIS, algemeen econoom van het Roode-Kruis, kan zulks bevestigen werd bewezen dat het Roo de-Kruis iemand heeft afgewezen om politieke redenen of taaiaangelegen heden. Het Roode-Kruis staat open voor iedereen en allen kunnen er invlped ver- Paysanter waarvan het uithang bord een persoon in middefeeuwsche kleedij voofstelde. Dit was nog een herinnering aan de Ypersche gilde der Paysiers of Paisan- ters, gewoonlijk Besanters ge noemd die de orde in de stad hand haafde en de vrede onder de bevolking bewaarde. Het openen en het sluiten der stadspoorten viel in hun bevoegd heid. Reeds in een keure van 1175 wordt er van de Paiseurs gesproken (Warn. Y. 429». In 1361 schijnen zij hun gildehuis gehad te hebben, de Busant ge noemd (C. II, 582), omtrent de plaats waar over een dertigtal jaren de her berg de Paysanter zich bevond. Oudtijds was het een gebouw met houten voorgevel op steenen voet werk. dat in de XYe eeuw prachtig herbouwd en rijkelijk versierd werd. Vanaf de XVII® eeuw verminderde de bevoegdheid der Besanters en op het einde der XYIII® eeuw werd het gildehuis tot andere doeleinden ge bruikt (Ypr. I. 214-21 Onder Lode wijk de XIY. koning van Frankrijk werden er 2 fonteinen op de markt opgericht. De eerste, om water aan het leger en verder aan de stad te verschaffen, nomen heeft. Opgedragen aan onze gemeenteraads leden liberalen, socialisten en nationa listen die de politiek boven den godsdienst plaatsen. 'STM. C. Dhuvettere, voorzitter, en'M. H. Gillioen. schrijver-schatbewaarder der werd in 1680 vóór het Nieuwerck aan gelegd. Het water werd door uitge hoorde eikenboomstammen van nage noeg 2 m. lengte en een opening van omtrent 0,15 m. van den Kemmelberg naar hier geleid. De buizen werden met mastiek dicht gemaakt en met klei en mos bedekt. Op 19 Januari 1682 gaf de fontein water de waterstraal bereikte 2.70 m. hoogte. Doch de buizen verstopten al gauw en het was uit met die fontein (An. IX. hl. 1 en volgende). Kortelings bij het bouwen van de nieuwe fabriek bij de kazerne, heeft men nog verschillende dier buizen uit- gedolven. De tweede fontein werd in 1689 door het Fransch bestuur vóór het toen malig gasthuis (nieuw gerechtshof) opgericht, ter gelegenheid van de in lijving van het Westland, waarvan Yper de hoofdplaats was, bij Frank rijk. Het was een heerlijk pronkstuk, dat door Zillebeekvijver gespezen werd. Gedurende de Omwenteling 1789 en 92 werd ze erg beschadigd, zoodat het gemeentebestuur ze in 1806 deed af breken (V. E.. 157 en Atlas pl. XXIY). WMfSS E Li Op ZONDAG 10 FEBRUARI 1929. In St MAARTENS: tea &u. zielmis voor E. H» DaveJoose, In St PIETERS ten 8 Vï u. zielmis voor Ramboer Cesar- In St JACOBS ten 7 1/2 u. zielmis voor Louise Mahieu, hsv. Bekaert en voor Leonard Massche- lein. ten 8 1/2 u. zielmis-voor Henri en>Marcel Van Raes. In al de kerken algemeene Communie voor de jonge dochters, leden der Congre gatiën en andere. In St Maartens, gebed-van 40 uren op Zondag, M'aandag en Dinsdag. Op Zondag Vespers ten u:. en Lof ten 5 1/2 u. Óp Maandag en Dinsdag, uitstel van 't Allerheiligste van u. tot 6 u.. Pectoral Dupuis. Van af de eerste dosis gevoelt de zieke verlich ting; de hardnekkige hoest bedaart; de brand in de keel verdwiint; de flui men komen los en worden gemakke lijk uitgespuwd. Te verkrijgen in alle Apotheken. STAD YPER. Bestuurder: M. Albert VAN EEGROO, Officier d'Academie. Maandag 11 Februari 1929, te 15 uur, in 't Oud Yper -«o»- Graaf Karei de Goede was op 2 1. Ouverture: L'Enlèvement au Sérail, pour orchestre Mozart 2. Prijsuideeling aan de leerlingen, meisjes en jongens, der lagere afdeelingen van notenleer. 3. Adante du Conerto n° 4, pour violoncelle Klengel par M. Ch. Yanden Broeck (2e prix). Au piano Mlc Millevüle, élève du cours d'accom- pagnement, 4. a) Chant du papilion Spohr b) Leer mij uw liedje Wïbo door Mejuffer M. Koens (le melding met onderscheiding.) Aan het klavier Mejuffer Scrive, leerlinge der klas van begeleiding. 5. Prijsuideeling aan de leerlingen, meisjes en jongens, der middelbare en hoogere afdeeling van notenleer. 6. Introduction et Allegro Appassionnata C. ReinegkE pour clarinette, par M. Roger Neyrinck (Ier prix avec distinction). 7. Romance pour violon Syendsen par M. Jules Waterblez (2e prix avec distinc tion.) Au piano Mie Duponselle, élève du cours d'accompagnement. 8. Prijsuideeling aan de leerlingen der klas van harmonie en aan deze der instrumentklassen. 9. hnpromtu en la bémol pour piano Schubert par Mie Marie-Louise Den Exter (Ier prix avec distinction). 10. Psauiue i5o, pour choeur mixte et orchestre C. Franck VRIJE INGANG. Zondag 3 Maart eerstkomend, heeft de wijding en inhuldiging plaats van het nieuw orgel in de kerk der Paters Onge schoeide Karmelieten alhier. Te dier gelegenheid komt het vermaard Sint-Romboutskoor van Mechelen. onder de leiding van Z. E. H. KANUNNIK VAX NUFFEL, bestuurder der Inter diocesane Kerkmuziekschool, naar Yper. 't Is natuurlijk geheel-het Sint-K koor niet, bestaande uit 290 maar de heste elementen er van. het Kinderkoor en het solisten koor. Zij aullen .onsseenigaeclt niaanscha zangen laten hooren, z>- alleen dat kunnen. M. Eng. Van de Velde, le*4- Sehola Cantorum ts Brussel, Kei volgt uit over de kinderen Vouv met klem gewezen.worden opde^, te volmaaktheid waarmede de.VecU koraaltjes den zang uitvoeren: hier 1 de eenheid in samenzang, iaklankj,' in uitspraak, op de meest absolute' bereiktmeer kunstbetrachting tè; zich bezwaarlijk inbeelden. Mi Ernest Closson kunstcriticus v over het geheel Koor .Men zal zie den bijval herinneren, te Brussel, tj zangers der Sixtijnsche Kapel, ou-jf ding van Mgr. Cassimiri. Ons du. rijn de uitvoeringen, van 't .Melch^ Koor niet enkel van gelijke waart oogpunt van volmaaktheid, maarzj, treffen zelfs deze der RomeinscheZfc uit oogpunt vaastqt, volstrekte jui; bij de moeilijkste plaatsen, schot- van klank, volkomen evenwicht der men,, vohnaa.kte buigzaamheid der schakeeringen, men weet niet wat 5 te bewonderen. Het Sint-Ronaboutskoor zal in d. der Paters Karmelieten uitvoerv! MORGENS, de 4 stemmige ge®. Mis (A Capella) van den grootej 3 phonist der XVI* eeuw, Philip de M. 'S NAMIDDAGS, onder het lof scheidene motetten van Palestijn; Monte, Vittoria en Witt, voor 4 gemengde en 3 gelijke kinderstap echte voorbeelden en ware pereltja zuivere kunst en van beschouw^ godsdienstigen kerkstijl. Toekomende week zufjea w-ij- h;e; volledig programma mededeelen. Xahet lof, geeft Mr Flor. PEET; orgelist der Metropolitane kerk ea aar aan het Lemmensgesticht te Meel een ORGEL-AUDITIE. Aan dent, vollen kunstenaar ea virtuoos 1 Musica-Sacra.verleden jaar zijn gelukwenschen aan, omdat hij 's welverdiende muzikale faam, op zoo» dige wijze, weet hoog te houdea langs genen kant van de grens Al de Yperlingen, liefhebbers schoone muziek, zullen zoorzeke( prachtige uitvoeringen willen bijvij 1 Maart 1127 onder het staal van een sluipmoordenaar gevallen, en Willem van Loo. (ook gezeid van Yper), klein zoon van Robrecht den Fries en diens volgens kozijn van den vermoorden vorst was er in het geheel niet vreemd aan. (D. V. IV, 2e uitg., hl. 114-115). Toen hij den 19 Maart vernam, dat de burg van Brugge, waar de samen zweerders zich versperd hadden, inge nomen was, oordeelde hij het niet al leen voorzichtig met dezen af te bre ken. maar zelfs de ontsnapte mede plichtigen op te zoeken en te bestraf fen. Isaac van Reninghe vond hij te Te renburg en hij deed hem te Ariën op hangen Kerv. I, 192-93). Vervolgens geraakte hij op het spoor van Bertult", den proost van St Donaas, en zijn weldoener; (ibid. I, hl. 185-86) dezen hield hij te Watene (St Omaars) aan en bracht hem naar Yper. Bertulf weigerde te paard te stij gen tot uitboeting zijner zonden wil de hij den weg, 9 uren ver, barrevoets afleggen, op den hard bevrozen grorld. Intusschen bad. zuchtte en weende hij. Te Y'per gekomen werd er korten raad geschoren. De middeleeuwen kenden van die straffen, waarvan de wreedheid alle gedacht te boven gaat. Ik heb de eer U te laten weten di uitbetaling der ouderdomspensioen ie kwartaal 1929 zal geschiede; Stadhuize alhier op Maandag u enl dag 12 dezer, telkens van 2 tot 5 uk middag. De ontvanger, VANLANDSCHö[ Kortrijk 5.oo 5 35 z. n. 6.35 q.ri 13.51 i5.i2 i534 z. n. 164L 20.7. Poperinghe 5.54 731 9.15 11.001 14.32 16,2 17.12 1 3 7 n. z. 19.iq 20.37 21.16. Oostende 6.0 9.26 12.17 16.42 18.01. Rouselare 5.46 9.15 12.10 (4.57:1! 20.5t Meenen 8. 10. 12. 14. 16. 18. 2«J Zondag plus 22. Rouselare over Moorslede, van o| markt 5.5o z. n. 7 57 11.001 Veurne 8.00 11.0 17.30. I Z. H. Paus Pius XI viert dit jaarj gouden jubilé van 50 j priester en fi sche plechtigheden zijn op til te Rj de geheele katholieke wereld deelt ii vreugde van ons aller Heilige Vade Franciscaansche Derde-Ordelinget het Westland zijn besloten ook een te geven van Kinderlijke verknoctei van devotie tot het Pausdom et; Paus Puis XI HUN ROEMRIJh BROEDER IN St FR ANCtSCl j| een buitengewone Nieuwjaars te aan den Paus te schet Hierbij een herinneringske aan deaC blijvers opdat zij de opbrengst deroC ling sgoedig zouden inzenden naai Commissariaat der Derde-Orde, PfT 331.27, Yper. Dank bij voorban St-Franciscus. P. CONSTANTIW Commissaris. P De ongelukkige proost werd i> stierenvel genaaid, en vervolgen: een koord onder de oksels ter 1 plaats gesleept. Aldaar werd hi j die koord onder de oksels op?fj gen... Zes dagen later leefde bi;T doch hij moet korts daarachter s' storven zijn, want den achtster! werd hij door de kanunniken vL Maartens begraven (D. Sm. I,. "f Bij sommige schrijvers uWj bestraffing van Bertulf anders u'-i' gezet; wij volgen bij voorkec'j kronieke van de graven van ren. omdat wij weten dat die n:-f van straffen 200 jaar later alhiej in voege was. (C. I, 595). Yeertien dagen nadat Wille" j Loo den proost gevankelijk iwl nengebracht, werd hij zelf gevast- weggevoerd (Kerv. I.. 201). Willem van Loo, als kleiim**» Robrecht den Fries, wilde zierJ graaf doen erkennen. Hij zou erj toe gehad hebben, ware zijn t' J van vorstelijke afkomst geweest 1 het was maar een Ypersche w werkster, en dat was een beleSsG v. IV, 2e uitg., 132. nota 6 en W*5 48. nota 2). y||M ('t Vererf

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1929 | | pagina 2