Crédit Anversois Ypersche Kroniek. caisse commerciale - - de roulers - - VORMERS VANSTEEN KISTE YPER Rechterlijke Kroniek PiaaisDsschrijuing uanOud-Yper Flor Peeters N. V. Dixmndestraat, 18, YPER Otterjacht. De toebereidselen der Handelsfoor te Yper. a) MS? 5 13, Hondstraat, 13 dienst SPAARKAS 5 i Groote paardenprijskamp te YPER Steenweg Yper-Veurne. Siberie. Kerkelijk Nieuws Gemeenteraad - Zitting Uyt de Cronicke van 't jaer 143 Jivnde der Cronici Ypersche Weverij. Bericht. Handelaars "HET YPERSCHE VOLK viien hij de beschrijving van Anseele's esr-itaiistische bedrijvigheid zoo beiache- ■k vindt, waarom het dan niet overge drukt in zijn Werkmannetje Vreest hij misschien voor zijn eigen volk? Kwibus heeft ontdekt, schrijft de Werkman dat de socialisten en com munisten dezelfde baan opwillen. Dat is onze woorden verdraaien. We hebben slechts laten uitschijnen da: in Vrankrijk Communist Marty dank aan de socialistische stemmen de meer derheid behaalde en aangewezen dat de communisten de logieke discipelen van 'Marx zijn. Dat er geen vriendschap be staat tusschen Baas Missiaen en den candidaat communist van Wervick ver wondert ons niet maar bewijst ook niets. Immers, het optreden van de commu nisten en de hevige propaganda dat zij met sukses tegen de socialisten voeren brengen het Kamerzeteltje van Missiaen aan het wankelen... en Ganzendonckske was alreeds zoodanig eraan gewoon dagelijksch en onvergeld in eerste klas naar Brussel te reizen en in 't leven van 'nen arrivist candidaat capitalist is zoo 'n zeteltje zoo eene kostelijke springplank. Komt hij dit zeteltje te verliezen dan ver liezen w ij alle hoop eens het baatje te kunnen doen Missiaen's huizen en ka- steelen voor 100 frank te mogen koopen. Want, ge weet het misschien niet? De Werkman vraagt indien Kwibus de huizen en kasteelen van Missiaen niet koopen wil voor 100 fr. Neen, vriendschap. Kwibus heeft nog geen goeste dat te koopen voor 100 fr. 't Is ook de schuld van Missiaen niet Maar Kwibus zou duizendmaal meer geven om zijne koude teenen te mogen steken in de warme kloefen van Anseele. Hallet, Vandervelde, Mathieu, De Brouc- kère en zooveel andere Roode Bazen en arme(?) proletairs. Maar dat zijn ook geen Ganzendoncks 5 (Mouleurs) gevraagd door N. V. GIETERIJ WERKHUIZEN Heden werd voor den rechtbank de zaak ten laste van Demulder Henri, van Auderghem, Hoenaerts Alfons van Ise- ghem en Houthoofd Julien van Deerlijk, de beruchte dieven waarvan een hunner op een Zondag middag ten huize van zekeren Swinnen op den Zornebekesteen- weg aangehouden werd, opgeroepen. Deze drie gepantenteerde dieven die reeds veroordeeld zijn geweest, worden beticht eene zekere hoeveelheid koper, lood, ijzer, alsook een paar konijnen bij Gouwy uit de Wulvestraat gestolen te hebben, met deze drie gasten staat de genaamde Impens Jean-Baptist, ijzermar- chand teZillebeke, als verheeler te recht. Het openbaar ministerie vroeg voor de daders van dezen diefstal in verzwarende omstandigheden begaan eene zware straf. De drie eersten werden ieder tot 9 maan den gevang veroordeeld, Impens als ver heeler tot 3 maand en 100 fr. of 1 maand zonder voorwaarde. Hoenaerts en Houthoofd hebben nog te verantwoorden voor den diefstal bij De- wilde-te St Jan gepleegd. Met valavond waren zij daar gegaan, een glas bier be steld en een hunner was langs achter gegaan om de deur te ontgrendelen van een stal waar zij volgens aanduidingen kon geven, wisten dat er buit te vinden was. 's Anderdaags morgens was de buit alsook twee konijnen gaan vliegen. Die buit werd bij Impens te Zillebeke gevon den waar men ook konijnen geëten had. Voor dit feit werden de twee dieven ieder tot 9 maanden gevang veroordeeld. Im pens die hier ook als verheeler vervolgd wordt, loopt ook eene nieuwe straf op van 3 maanden en 100 fr. of 1 maand zonder voorwaarde. Het openbaar minis terie vroeg en bekwam de onmiddellijke aanhouding van Demulder, Hoenaerts en Houthoofd. Scheerlynck Marie van Yper,beticht van laster, wordt bij gebrek aan bewijzen vrijgesproken. Bataille Jules, Cucat Maurits en Braem Tlilaire, van Komen, worden met aanneming van verzachtende omstandig heden, voor bedreigingen tot 26 fr. boete of 8 dagen veroordeeld, voorw. ged. 5 j. Dehollander Mathilde van Wervik, vervolgd om als vroedvrouw opgetreden te hebben zonder in bezit van het ver- eischte diploma te zijn, wordt vrijgespr. Ollevier Joseph van Yper, tegen wie proces-verbaal opgemaakt wierd om na het reglementair uur drank besteld te hebben, wordt bij gebrek aan bewijzen vrijgesproken. door J. CORNILL1E. 1 1 Ontrent er rechtover langs den Wc-: sa--: c' 'ie Janseniusstraat, al zo., genoemd naar den 7n bisschop van Yper. die alhier in 1638 van de pest stierfverderop achter het koor van de kerk. lerd zij vóór 1914 St Maartens klooster geheetei I Con:. R. 1898, bl 99). ie ze Niederstiate St Maertens 1313. C. I. 422) en ater St Maertensstraetje (Kron Böe- teman). In RÖ8 deed bisschop Karei Vaes neven- zijn palei-. een gevang oprich ten v< r de geestelijkheid van 't bis dom. die zich aan misdrijven b'oot- -teide vandaar werd het Ooste'ijk de» var 't St Maertensstraetje in vervolg de Geestelijke Gevangenis- straet geheeten (Kron. Boeteman), Het verder gedeelte van 't St Maer- ten-traetie, heette op dat tijdstip de Zwarte Nonnenstraet, omdat die Zus- te^- aldaar sedert 1494 verbleven (An. Coopman Cyr., Dehai Julien, Bou- ché Arthur en Petteloot Gustaaf, allen van Komen, worden voor slagen tot vol gende straffen veroordeeld de le tot 50 fr. of 15 dagen, de 3 andere elk tot 26 fr. of 8 dagen, voorw gedurende 5 jaar voor de le. de 3e en de 4e. Louis Logie van La Gorgue (Fran krijk), smokkelaar van beroep, die te Locre jaehtmisdrijf gepleegd had, wordt tot twee boeten van 100 fr. ieder of iedere maal 15 dagen veroordeeld, daarbij moet hij nog 525 fr. betalen voor zegelrecht. Neel Lionel, garagiste te Belle, die te Hooglede met den auto van een Heer uit de Rue de Progrès te Brussel, in bot sing gekomen was, wordt bij gebrek aan bewijzen vrijgesproken. tuiging vertrekken dat Yper weldra N. B. 1. Tegen 5 u. zal alles ge- opnieuw de eer-:e plaat- zal bekleeden, eindigd zijn: 2. Kaarten zijn verkrijg- gedurende de vooroorlogsche t;:den bekleed. De Paaschteesten moeten Yper, voor de vreemde bezoekers, aantrek kelijk maken en hen den indruk laten dat hij er welkom is en dat hij terug- keereook het Ypersche publiek moet meer en meer overtuigd worden, van i-aar in 't K!u< -ter: aan 2 fr. v<> - de Mis-auditie te 11 5 u. en aan 5 fr. voor het Lof en de Orgel-auditie. Kent gij Flor Peeters, den orgelist van St Romboutskathedraal te Nlechelen, die at het in zijne eigen -tad vinden kan. op Zondag 3 Maart een orgelrecitaal te T hooren geeft in de kerk der Paters Kar- metietenbier ter stede l>e Handel- en Xijverheidskamer Een gelukskind, eén^zonnekind is voor laat ook geene enkele gelegenheid zeker deze Flor, in wien de ziel der Kem- voorbijgaan, om alle belangrijke na- P611 wonnig leeft. Aan zijn 23 jaar i BANK BEURS WISSEL tionale vraagstukken, in het daglicht der bespreking te stellen. Op Zaterdag 2 Maart, om 7 k- u. '.s avonds, in e De Sultan zal d'beer Volksvertegenwoordiger Doctor Brut- saert ons eene puike Conferentie ko men geven over HET ARBEIDERSVRAAGSTUK in onze Congo-Kolonie. Gezien de bevoegdheid van den Con- kan hij reeds terugblikken op een som werk, talent en bijval, meer dan genoeg om een jong hoofd te bedwelmen maar God dank, hij zit vast in den zadel en beschikt reeds over een dosis evenwicht en zelfkritiek, welke aan zijn wezen en kunst een vroeg mannelijke lijn geven. In u)20 behaalt hij, in de Mechelsche Lemmensschool.het uitgangsdiploma met groote onderscheiding; in 1021, het di ploma van uitmuntendheid met de groot- terentiegever, die de Congo-Kolonie ste onderscheiding; in 1922, den prijs bezocht heeft, zal hij ongetwijfeld veel- Lemmens-Tinel (vertuositeit van orgel en aanhoorders hebben en een verdienden klavier) met de grootste onderscheiding bijval genieten. Zonda}{i*ust De apotheek van M. Van Robaeys, Boterstraatis alleen open op Zondag 24 Februari 1929. Verleden week liep het gerucht in stad rond dat otters in de vestingen te bespeu ren waren, 't Was genoeg om het bloed van al onze Nemrod's aan 't koken te brengen en Zaterdag namiddag werd te gen die vischdieven eene formidabele ex peditie ingericht. Twee onzer vermaard- ste jagers met alle slach van wapens, honden en zelfs dragers plastten de ge- heele namiddag door sneeuw en modder en water om de sporen van otters te ort- dekken. Al hunne behendigheid, ervaring en vastberadenheid baatte niets en ze mochten onverrichter zake naar huis trek ken. Gedurende deze expeditie hadden ze het geluk nochtans twee onbekende bron nen in de stadswaters te ontdekken wat hunne ontgoocheling ietwat lenigde. l)e moed daarom niet verloren. De otters jaagt men best te Yper op 1" April. Het getal inschrijvingen overtreft reeds de vijftig; vele belangrijke fir- mas hebben den oproep beantwoord. Door de verscheidenheid der ten toonstellende vakken belooft de Han delsfoor zeer aantrekkeljk te zijner is een wedijver onder de handebars, om inet de Paaschfeesten, gansch de stad voor de vreemde bezoekers aan trekkelijk te maken, zoowel voor wat de uitstallingen ten huize aangaat, dan voor wat betreft de Standen in de Handelsfoor. Verscheidene werkhuizen van an.tos, velos en motos, meubelmakers, kunst smeden, huis-, sieraad- en kunstschil ders, fabrieken van T. S. F., kurst- glaswerkers, enz. enz. maken reeds hunne toebereidsels om hunne schoon ste gevrochten te laten bewonderen. Het werk is volop aan de gang en een ieder begrijpt het belang welke de foor voor geheel de stad oplevert Het Inrichtingscomiteit tracht in betrekking te komen met alle Yper sche handelaars en alle depothouders gevestigd te Yper van vreemde fir- mas, doch niemand mag het kwalijk nemen indien hij door de uitnoodigin- gen niet getroffen werd. Niemand wordt uitgesloten, iedereen is welkom. Uiterlijk tegen 1" Maart, moeten alle inschrijvingen inkomen, opdat de plannen der zalen en het regelen en toekennen der standen zouden kunnen in gereedschap gebracht worden want op Zondag 3® Maart, om 9 V2 u voor middag. in het Hotel De Sultan worden alle deelnemers bijeer.ge- vraagd, 0111 elk zijne plaats te geven, en alles derwijze te schikken dat er geen mistevredenheid oprijst. s= De Handelsfoor heeft enkel en al leen voor doel. het herleven van Yper, de oude Kathedraalstad uit hare aschen verrezen, de hoofdplaats van het Westland. de Kunststad vaar vroeger ietier huis een museum was, en ieder ambacht eene kunst. Het is om den vroegeren welstand en faam te herwinnen dat er hoeft hand in hand gewrocht te worden, de vreemde bezoekers, moeten met over- St Jozefskerk der Paters Ongeschoeide Karmelieten te Yper. ZONDAG 3 MAART 1929 INHULDIGING VAN HET NIEUW ORGEL vervaardigd door het huis Léon Daem-De Vis van Appelterre. SCHIKKING der PLECHTIGHEID en gelukwenschen der; Jury onmiddellijk daarop, wordt hij zelf tot leeraar in de l.emmensschool aangesteld: in 1925 volgt hij zijn oud-leeraar C Depuydt als or gelist op der St Romboutskathedraal en tevens als orgel- en klavierleeraar in de kerkelijke Muziekschool. I En op dit schitterlijstje komen dan nog zijn triomfante orgelconcerien te Brussel, Utrecht en elders, zijn voor dracht- en liederavonden, zijn profane en geestelijke compositie, die van meet af in hem den rijkbegaafden toondichter ver openbaarden. Waarachtig, Flor Peeters is een levende hoorn des overvloeds,, waaruit muziek en schoonheid in milde geuten over ons neergutsen. Hij heettten andere eiken dag nog het Te 8, 45 u.: Wijding van het nieuw Orgel door Z. E. P. Coelestinus, pro- voorrecht te toeven in een grootsch en vinciaal, gevolgd van de Plechtige stoer midden, waar achter hem een leider Ent. II. 2. bi. 14). Omtrent tegen de Diksmudepoort ligt Oostwaarts het Weduwenstraatje, dat eertijds de Kastanjestraat noemde omdat een hakker. Willebrord Gbis- brecht. 6 jonge kastanjebooinen (boomsoort tot dan toe alhier 01 be kend) uit Spanje medebracht, en ze voor zijne deur plantte, waar ze welig opschoten. In 1686 toen aldaar de nieuwe ves tingen aangelegd werden, ging het Oostelijk deel dier straat aan de Re- coletten over. terwijl in het overige gedeelte huizen gebouwd we-den voor arme weduwen. Dit deel werd dan Sint Maertens Weduwenhof genoemd en later het Weduwenstraatje An Em. II. 2. 16). Langs den anderen kant heeft men 'ie Slachthuisstraat, die haar naam kreeg van het Slachthuis aan den V O. hoek dier straat, in 1860 gebouwd. Tot ver een dertigtal jaren werd z. St Maartensnieuwweg geheeten. Eertijd- noemde ze de Hoerenstraat. Onder Vauban, alswanneer in 1686 de nieuwe vestingmuur gebouwd werd. ver-malde men die straat van rreer den 15 voet (An. Em. II. 2, 15). In de Dik-mudestraat en ten Noor den van het Recollettepoortje, bestond Hoogmis, waaronder het St Jozefs koor de 2 stemmige Mis van O. Van Durne zal uitvoeren (Missi 10a). M. Gustaaf Desramault, orgelist van St Jozefskerk speelt vóór de Mis Marche Séraphique L. Rafty onder de Offerande Bede tot O. L. Vrouw L. Boëllman na de Mis Grand Choeur Th. Salomé Te 11 V2 u.: Plechtige Mis en uit voering van de 4 stemmige gemengde Mis (a capella) van Philip de Monte (XVIs eeuw) door het Sint Rombouts- koor van Mechelen, onder leiding van Z. E. H. Kanunnik Van Nuffel, be stuurder der Interdiocesane Kerk mu ziekschool te Mechelen. Na het Evangeliekorte aanspraak door Z. E. P. Hubertus, prior van 't klooster der Ongeschoeide Karme lieten te Brugge. M. Flor. Peeters, orgelist der Me- tropolitane kerk van Mechelen en lee raar aan het Lemmensgesticht, zal vóór de Mis een improvisatie spelen, onder de offerande een koraal van Karg Elert en na de mis de 1' Sym- phonie van Vierne. Te 3 V2 uur: Eerste deel van de Orgel-Auditie door M. Flor. Peeters. 1. Toccata en Fuga, in re klein, Bach. 2. Twee Koralen: Bach. a) O Hoofd vol bloed en wonden b) Waakt, roept ons de stemme 3. 4. a) b) c) b) c) Noël, Gebed, Kanon, Pastoraal, Kinderbede, Abdijvrede, Dacquin. Lemmens. Schumann. Flor. Peeters. Flor. Peeters. Flor. Peeters. staat als Z. E. H. Kanunnik Van Nuffel, met zijn sterken kijk over de kunsthoog ten. en waar de twee prachtorgels der kathedraal en der Lemmensschool zijn speellust aanhoudend doen opflakkeren. Flor Peeters is thans een der uitstekend- ste vertegenwoogdigers van het orgelspel in België de werken van de hoogst mu zikale waarde weet hij op onberispelijke wijze, en doorgaans uit het geheugen, uit te voeren hij is een waar vertuoos en een groot kunstenaar. Wij verheugen ons reeds bij voorbaat dat wij weldra de gelegenheid zullen heb ben te kunnen luisteren gedurende een paar genotvolle uren, in de stemmige Paterskerk, naar dien Vlaamschen zonne- kerel, die in zich een wereld van muziek schijnt te dragen, fleurig en kleurig, gelijk de bloemzee zijner heidestreek. iiHii.iiiN.ium.mil gevende 4 per honderd netto intrest. Al de gestorte sommen kunnen ten alle tijde afgehaald worden. Te 4,15 uur: Plechtig Lof gezongen door het Sint-Romboutskoor van Mechelen. 1. O bone Jesu, 4 stemmig gemengd, Palestrina.1 2. O Demine Jesu, 4 stem. gemengd, Palestrina. 3. O bone Jesu, 6 stemmig gemengd, j de Monte. O vos omnes, 4 stem. gemengd, Vitteria. Ave Maria, 4 stem. mannenkoor, 1 i LANDBOUWCOMICE KEMMEL-YPER 4. Op Asschen Woensdag 13 Februari 1929 ten 10 uur voormiddag De paardenprijskamp heeft dus Palestrina. Woensdag i3 Februari 11. plaats ge- 6. Ave Trinitatis, 3 st. kinderk. en org., had. En wie zou het gelooven? Niet- Tamtum ergo, 4 stem. gemengd, tegenstaande het ongehoorde slecht Er viel eens hemels dauwe oud weder overvloedige s.ieeuw en bij- 3' pr. 35 fr. Lagrou Camiel, Yper. 4- pr. 3o fr. Nuytten Augustin, Vlamertinghe. 5« pr. 25 fr. Devoogd Eduard, Brielen. 2 Prijskamp: Hengsten van 2jaar. Hier waren geene mededingers, heel zeker door slecht weder. 3 Prijskamp Merriën van I jaar. ie pr. Verguld eermetaal en 5ofr. Debeuf-Devos Victor, Gheluwe. 2* pr. Zilveren 40 fr. Dccoster Petrus, Dickebusch. 3® pr. 35 fr. VerCaigne Gebroeders, Bixschote. 4* Prijskamp Meniën van 2 jaar. 1® pr. Verguld eermetaal en 60 fr. Vercfaeure Cyriel, Neerwaasten. 2e pr. Zilveren 55 fr. S eelandc Emiel, Vlamertinghe. 3" pr. 5o fr. Debacker Leonard, Boesinghe. 4® pr. 45 fr. Dochy Jerome, Elverdinghe. 5® pr 40fr. Dochy Jerome, Elverdinghe. 6® pr. 3o fr. Vanrobaeys Henri, Vlamertinghe. 7® pr. 20 fr. Dujardin Jules, Neerwaasten. 5- Prijskamp Merriën van 3 jaar. 1® pr. Verguld eermetaal en 75 fr. Nffytte Augustin, Vlamertinghe. 2® pr.Zilveren 60 fr. Vercaigne Gebroeders, Bixschoote. 6' Prijskamp: Merriën v.4j.en daarbsven. I® pr. Verguld eermetaal en 100 fr. Verscheure Cyriel, Neerwaasten. 2e pr. Zilveren 80 fr. Verscheure Cvriel, Neerwaasten. 3l' pr. 60 fr. Debacker Leonard, Boesinghe. 4® pr. 5o fr. Debeuf-Devos, Victor, Gheluwe. 5® pr. 45 fr. Dauchy Jules, Reninghelst. 6® pr. 40 fr. Debacker Leonard, Boesinghe. 7® pr. 3o fr. Stobbe Henri, Elverdinghe. 8® pr 20 fr. Verscheu-e Cyriel, Neerwaasten. De Heer Minister Baels zal, zoo hij de goedkeuring van het Schatkistcomiteit be komt, de Koninklijke baan Yper-Veurne herstellen op het grondgebied Elverdin ghe, Woesten, Oostvleteren, Pollinchove, Hoogstade, St Riquiers, Alveringhem, Wulveringhem, Steenkerke en Veurne. In Siberie is het onverbiddelijk koud en toch gaat het leven zijn normalen gang. Niettegenstaande de bittere koude wordt iedereen verwacht op Zondag 24 Februari le 4 uur stipt in de goed verwarmde feest zaal van St Vincentius College voor de 2* opvoering van de Tuimelaar van O. L. V Het wonder stuk dat ovferal zooveel bijval geniet. Brijzen der plaatsen Familiekaarten 20 fr., ie plaats 7 fr., 2e plaats 5 fr. Op ZONDAG 24 FEBRUARI 1929. In St PIETERS ten 8v» u. gezongene mis voor Clara Van Imschoot. In St JACOBS ten 7V1 u. zielmis voor We Debrabandere ten 8Vï u. zielmis voor Oscar Hache en huisvrouw. l)e vasten sermoenen worden gepredikt in St MAARTENSdoor E. H. DeConinck; St PIETERS door E. H. Bonte St JACOBS door E. Pater Matheus O.D.; St NI KI .AA IS door E H. Vandeweghe. 0. Nederlandsch lied, schrijver onhe kend, geharmoniseerd voor 3 kin derstemmen door Kanunnik Van Nuffel. Te 5,15 uur: Tweede deel van de Orgel-Auditie door M. Flor. Peeters. Vijfde Symphonie idor. 1' deel Allegro vivace 2' deel Andantino cantabile 3' deelToccata eertijds een afhankelijkheid dat klooster, namelijk, de Portiunkulaka- pel, omtreeks 1664 gebouwd, die tot bidplaats diende aan de leerlingen der arme school van St Franciscus (Ypr. V, 33) en waarvan de sierlijke voor gevel met gebeeldhouwde ingangs poort tot 1914 bewaard bleef. Omtrent halverwegen de Diksnuide- straat heeft men Oostwaarts de Car- tonstraat, hooger beschreven. Er rechtover, langs den Westkant, ligt de Surmontstraat. Ze werd sedert enkele jaren alzoo geheeten. naar den naam van een oud burgemeester in 1906 gestorven. Vroeger noemde ze de Nieuwe Houtmarktstraat, in de jaren 1609. de Beestenmarkt (plan B' en nog vroe ger de Zuivelmarkt 1321. C. II. 205 Eertijds gaf de proost van St Maar- tens onder de Thuindagprocessie al daar den zegen met het H. Sacrament, en vervolgens werd er gerustde pro cessieweg was immers zoo lang. dat, volgens de verordening van 1436, de zen die er aan deelnamen, hun eten en drinken moesten mededragen. om het gedurende den rusttijd ter plaatse te nutten (Ypr. Y, bl. 151). De Zuivelstraat ontstond insge'jks op de oevers van den versterkings- tende koude waren een dertigtal paardennaar den prijskamp gekomen. De Jtttfy bekende dat sedert den oor log nog geen zulke paarden v. waarde en hoedanigheid aangeboden waren geworden. Hieronder nu denuitslag. F Prijskamp Hengsteveulens van I jaar. ic pr. Verguld eermetaal en 5o fr. Devoogd Eduard, Brielen. 2® pr. Zilveren 40 fr. Verstraete Constant, Hollebeke. gracht van 1127 (1320, C. II. 137) de welke aldaar nog tot in de XIV® eeuw. de Scovelgracht (1280, C. I, 44) of Sceuvelgragt (1281, C.I, 65 1.1 7. de Schoffel- of Schuifelgracht genoemd werd, ongetwijfeld omdat het water der versterkingen langsdaar in het Ypertje nederstortte 1 Kiliaen. Ety- mol. Diet. Schuyffelen Langs de Noordzijde der Surment- -traat hebben wij het Brakkestraatje. Als Robrecht van Bethune. graaf van Vlaanderen, alhier op het Zaalhof verbleef (rond 1300) zoo vertellen de kronieken, deed hij zijn brakken jachthonden) in een huis van dat straatje bezorgen. (An. Em. II, 2, bl. 14). Nochtans in 1390 noemde die steeg het Streckeveidstraetkin (S M. I. 473). Boeteman van ziin kant heet het 't Barackestraetje (Kron. Semin. aan 't jaar 1600). Ken weinig verder langs deitzelfden kant was het Begijnenstraatje. Jan Bardone had omstreek- 1273 een begijnhof gesticht, gezeid van St Thomas, ten Zuiden van den Zon- nebeeksteenweg. Tijdens het beleg van de stad in 1383 werd het verwoest, en daar men in de voorstad niet meer bouwen mocht, werd het bij den Zui- velmakt overgebracht (Warn. V., 43). Op Vrijdag 1" Maart in de Kapel der Zwarte Zusters, gedurige Aanbidding. Hoogmis ten o u. en ten 5',- u. Lof en Sermoen. STAD YPF.F op Maandag 25 Februari om 18 ure. DAGORDE 1. Procesverbaal der zitting van 28 Januari 1929. 2. Slachthuis magazijn voor vel len vergoeding. 3. Staats Middelbare school Be stuur woning gemeentelijke vergoe ding. Het begijnhof Ste Christina ten Noorden van de stad omtrent het Noordhof gelegen onderging in 1383 hetzelfde lot, zoodat het in 1422 met het voorgaande vereenigcl werd (Warn. V. 44). Dit Begijnhof, daar bij de Zuivel markt, werd met de Fransche Omwen teling afgeschaft en de eigendommen gingen aan den Staat over. Vóór den oorlog 1914 waren de gebouwen, de kapel medebegrepen. door de gen darmerie ingenomen. Enkele meters verder ligt langs, dezelfde zijde het Blauwe Leliestraat je, volgens de kronieken alzoo ge noemd. naar den naam van het huis op den Westhoek van dat straatje. L)ie steeg -chijnt in 1394 het Boudin Bustinstraatje geheeten te hebben S. M. I, 490), en in 1844 het Schri- rninkelstraetje (An. Em. II, 2. bl. 13). Een twintigtal stappen verder langs denzelfden kant ligt de Kaaistraat. De beteekenis der plaatsnamen, zegt Dr Lindemans. berust op een werke lijkheid. die gewoonlijk in het verleden te zoeken is (L. M. 8). Welnu, in de nabijheid dier straat heeft er nooit geen kaai bestaan, ook leeft ze volgens Yandenpeereboom in den volksmond als Kaastraat (Ypr. II, 72). 4.. Stadsbegrooting voor r. ziging. 5. Reinigheids-en Ruiming: lastenkohier art. 20 toepassing 6. Openbare Onderstand en overzetting van pacht. 7. id. Maatschappij vocr koope woningen inschrijving v<w taal. 8. id. Begrooting voor 9. Cercle Hippique Yprois Verecnigde Hofbouwüefhebbers Toeristenbond Hooge Raadvco,| risme Vragen om toelage. 10. Mededeel ingen. I-*1 in. EYNDE. Seer liefe broeders, Salut. Wi coemn in diese dagen seer ende selfs treurige dagen te belefen sorgen ende commer lebben onse ou sangers ods besorgt. Het waere f treurige saecke voor onse abdie hs onse sangers ende andere misicee, ende tamboerineerende cur.stenaars ocsale nie meer beclommen ende des niteit onser diensten en plechtig) met de becoringe hunner soete sten ende musiek nie meer opgeJuusterd In alle weemoed moet ick u beke dat, wat gieroock over peizen wi nie meer goed wisten wat wij in commervoüe saecke verobligi va P He DC besluuten en se te reguleeren selve niet geoorlooft te plaege van die so false leer welke hie de goede stede ende poorterije van so fel woeckerend, ende olie op het pp smittend, ende twist en tweedracht rende, onse peis self'e gheconfiso heeft. Maer, Gode si danck. Onsebeproei\\ is gedaen en min harte en min mond [-h verheugd U, seer liefe broeders, di doen weten dat onse sangers aan hi boose inschten en besluuten vaerwel I ben gesegt en voortaen sullen wi hurne soete en melodieuse stimme: onse scone cappelle horen. Ook de welcke van der Scelde gewesten geco is, van welcke de scone en soete stei so menigkeer ende melodieus in so maatscappien der stadt ende der cas rije van Ipre so vele freuleharten met coringe geslaen ende self gefangen k sal oock nog onse ocsale beclimmen singen voor ons genoegen ende prof Ende wi sullen, si met peise laetem 's Heere peise lefen. Ende nu, seer lieve Broeders, gaet uwe earners weer ende op de twee dankt Gode dat Hi ons in die grote proefinge helpte dat Hi ons in die dn saecke de waere baene toonde. Ende nu eene laetste aenmaeninge. weet allen hoe boos ende kwaet de1 reld is, Gi weet oock dat in onse gi stede van Ipre inckele lieden sin we soo Geestelicke als Wereltlieke de der Antiphraters aancleven. Laet over dese Saecken swigen als ver®, op pene si souden van die presente sai kunnen scriven en publiceeren in aai brande gazetten ende daarvan moetei in gebreke bliven. Gaat nu. De Heere si met U. So sprac hi en se gingen. ïif na K| ke ft De aandeelhouders des Ypersche v< verij komen in algemeene gewone vei dering op 11 Maart e. k. om 17 urea het Hotel du Sultan te Yper. DAGORDE i° Verslag der beheerders. 20 Verslag der Kommisarissen. 3' Goedkeuring van den bilan. 4® Herkiezing van een uittredende heerder en een kommisaris. Belangrijk Bericht: Artikel 28 der standregelen vermei;» De aandeelhebbers bezitters van aandee op naam, moeten, ten einde aan dealj meene gewone vergaderingen deel te fe; nen nemen deze waarden afleggen in bank door de maatschappij aangeda minstens 8 dagen voor den datum. Diensvolgens moeten de aandeel! bers die aan de vergadering en de 'her) zing willen deelnemen hunne aandef neerleggen in den Bank van Kortrij! Yper, voor 4 Maart a. s. De Beheerraad. vraagt eene aankondiging in Wij zijn van gevoelen, dat de tr.a! eigenlijk Kaasstraat is deze beteó' nis wordt aangewezen, doordat 4 straat op de Zuivelmarkt uitgaf 0 de kronieken noemen ze de Kaf straet (An. Em. II, hl. 13 en Kf'l jaar 1635). Langs den Zuidkant der Surnu>s| straat ligt de Openbare Hof. He! ongetwijfeld de grond in 't begin <j jaren 1100 door St Maartensproo4l| aan de Weduwe Elbode gekocht 1 waarop Karei de Goede in 1124 z'l graaflijke rechten afstond (Warn. I 323). I Eertijds werd er de tuin van lj proostdij aangelegd en later die v'l het bisdom. Langs den Noordkant was hij, <-W een muur met torentjes bezet a'?* sloten (1282. S. M. II, 229), Ten jare 1696 deed Martinus de tabon. 13® Kerkvoogd van Yper. F den Zuidkant van dien hof een 7! schoppelijk paleis bouwen (EP Y 176). A De Franschen legden er in 179ft dens de Omwenteling de hand uO- 1826 werd dit paleis met den c,fLj gaanden hof door 't stadsbestuur kocht (V. F.., 257). ('t Vervolg"

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1929 | | pagina 2