[CréditAnversoisj a vemuring d. Landeigendommen 4 VORMERS Rechterlijke Kroniek Ypersche Kroniek. /w// i Gemeenteraad - Zitting Dixmndestraat, 18, YPER VANSTEENKISTE YPER De Standpnntzoekers van Watou Zonda^rust. Kardinaal Vico en de Stad Yper. In Sint Maertenskring. De toebereidselen der Ypersche Handelsfoor. CAISSE COMMERCIALS - - DE ROULÊRS - - DIENST SPAARKAS ■niiiltfiliiimBHiiiniiiiri Harmonie Ypriana Eigen Heerd Geboorte vermin dering in Vlaan deren. "L- ra::.- edige en afschuwe lijke plaag der geboortevermindering breidt zich. helaa-. over bijna gansch het land uit. Beiden de Vlaamsche arrondisse- i.;enten, in 't algemeen, beter weer stand, dan toch zijn zij ongelukkiglijk niet onaangetast 1 Alleen het arrondissement Mae- >cvck behoudt zeer hooge geboorte- ciii'ers: 331 geboorten op 10.000 inwo ner- in 1927. Daarop volgen vier arrondissemen ten. welke geboortecijfer schommelt tu--chen 288 en 240: Turnhout. 288: H?.s-elt. 287: Tongeren. 255: Yper, Daarna, elf arrondissementen reeds zwaar aangetast: Thielt. 229; Roese- lare. 228: Dixniude. 227: Leuven. 222: K.irtrijk 222: Mechelen, 220; Aalst, 214: Dendermonde, 213; Yeurne. 212; Oostende. 209: Sint Xiklaas. 207. Ten slotte, vijf arrondissementen waarvan het geboortecijfer gedaald is onder 200: Brugge. 198; Audenaarde, 191: Antwerpen, 184; Eecloo. 181; Gent, 161. Eecloo en Gent dalen onder het ge middeld geboortecijfer van het land. Gent staat lager dan de stad Parijs. Het gemiddeld geboortecijfer voor gansch België -was in 1880, 311 in 1900. 298: in 1927. 182. Het gemiddeld geboortecijfer der Vlaamsche arrondissementen was 208 in 1927. Deze grievende statistieken toont beter aan dan al de redeneeringen wel ken aanzienlijken dienst de groote ge zinnen aan het land bewijzen en laat ons hopen nooit te beleven, wat men in Yrankrijk aantreft. Een Fransch- -man. M. N'adeau, bezocht eenige Fran- sche uitstervende dorpen. Over zijn wedervaren te Beaumat. in het Zuid- Westen. vertelt hij in volgenden zin In het dorp wonen nog 150 inwo ners. Ik maak kennis met eene oude .vrouw, met grijze haren. Ze is niet arm. Zij en heur man bezitten, te Beaumat, vele woningen en uitge strekte velden. Er is nagenoeg voor handen om eene fortuin te verzamelen. Van al die woningen is er ééne be woond en onderhoudendeze waarin de eigenares me ontvangt. De anderen vergaan stilaan... De vrouw spreekt: We breken het houtwerk af van onze huizen om hier als brandhout te gebruiken. Onze goederen hebben geene waarde meer, en ons veld ligt braak, omdat er geene armen gevon den worden om den arbeid te doen. We zijn arm te midden van onzen rijkdom. We zijn oud, en hebben vele goederen, en moeten zelf hard werken om ons brood te verdienen, want we kunnen niemand krijgen. We zijn te oud om van den grond weg te gaan... en we zullen sukkelen tot aan onzen dood. En uwe kinderen? We hebben geene kinderen, mijn heer Hier, in de streek worden, om zoo te zeggen, geen kinderen geboren. We zien nu, eilaas, maar veel te laat in, hoe verkeerd we handelden en welk lot we ons zeiven hebben voorbereid. Het dorp sterft uit. In de installatie van een Eerw. Priester, als pastoor van een dorp, waar hij sedert den oorlog den dienst waarnam, was er een opschrift, met -zinspeling op het stabiliseeren van on zen frank, korts geschied: t. w. Wij waren bijna dronken van alte ratie, i \ls wij hoorden spreken van uwe stabilisatië. Vóór den oorlog, waren er niet min spitsvondige opschriften te lezen, in dergelijke omstandigheden: Omstreeks 1900, Eerw. Heer Van Suijt wierd als pastor aangesteld in Noordschoote en men las er het vol gende 4 Van Suijt naar Noord, schoot Monseigneur zonder poêr of lood. In Rouselare bij den barbier van den H. Deken: Hier woont het schaap, Dat de(n) Herder scheert. In Eessen, boven het huis waar woonde zeker Diséré, timmerman en zijne echtgenoote Theresia, vroed vrouw. had men vastgespijkerd Treze kopt ze, De pastor dopt ze, En gaat er een te kvviste, Dijsten maakt de kiste. Hieronder geven wij de redevoering door den Heer Volksvertegenwoordi ger Brutsaert over dit belangrijk on derwerp in de Kamer uitgesproken. Het wetsontwerp betreffende de verhuring van landeigendommen be- lioorende aan den Staat, de provinciën, aan de gemeenten en de openbare in stellingen uitgewerkt door de Kamer was klaar. Ongelukkig heeft de Senaat het onkennelijk gemaakt. De grondgedachtende inschrijving in gezegelden omslag en de verhuring uit de hand aan den in gebruik hebben den die zijne gewone verplichtingen is nagekomen, vinden wij terug in het ontwerp door den Senaat aangenomen. Maar deze heeft wijzigingen aan het ontw erp toegebracht die wij niet kun nen aannemen en wel de verplichte in voering van een, in het onderhavig geval, nutteloos raderwerk de land bouwkundige die in andere domeinen zulke grooten diensten bewijst. Het zelfde geldt voor de verplichte invoe ring van een basisprijs en de bepaalde afwijzing van den uittredenden pach ter. zoo het aanbod van een mededin ger met 10 t. h. den basisprijs over schrijdt. De landbouwkundige of een schatter zou eerst zijn meening moe ten geven over de bedingen en de voorwaarden van verhuring. Wij moeten geen onbekwaamheids brevetten afleveren aan onze openbare besturen en aan de commissies van openbaren onderstand, samengesteld uit bevoegde personen. Gezien de bestaande waarborgen, is het nutteloos onze toevlucht te nemen tot landbouwkundigen, die reeds van werk overlast zijn. Zij bewijzen on schatbare diensten. Men moet hun niet de vernederende ondergeschiktheid opleggen voorgesteld door den Senaat, die voor gevolg kan hebben nieuwe plichten op te leggen, die hun mis schien een deel van hun gezag bij de landbouwers zou doen verliezen. Ten slotte zullen zij wetenschappelijke en prachtische leergangen geven, die hoofdzakelijk in hun bevoegdheid lig gen. Dte bijzondere commissie is van oor deel dat het raadplegen van land bouwkundigen alleen aan de commis sies van openbare onderstand voordee- len kan opleveren wanneer zij het nut tig zullen achten. Maar de commissie weigert den Senaat te volgen en deze raadplegingen verplichtend te maken. Het is zeker dat zulks het door slaande argument is ten voordeele van de pachten van langen duur. De Ka mer ook heeft van die bezorgdheid laten blijken met bij alinea 2 te bepa len dat de verhuring uit de hand ge schieden mag. Dat is een eerste waar borg. Doch er is meerindien er ten minste twee jaar van te voren geen overeenkomst tot stand komt tus- schen het verhurend beheer en den huurder dient er, vermits het goed vrij wordt, een nieuwe aanl>esteding plaats te hebben onder gezegelden omslag en alsdan zou de pachter, die liever de kans eener openbare aanbesteding waagde dan den prijs aan te nemen dien hij te hoog acht, volgens de Ka mer op een voorrecht, op een optie mogen aanspraak maken. Deze maat regel is billijk, dunkt me; hij is in een klaren en duidelijken tekst vastgelegd. De verbruiker, indien hij zijn verplich tingen gestand gedaan heeft, geniet het recht tegen gelijken prijs de voor keur te hebben op den steller van het hoogste aanbod. Dit voorkeurrecht ontmoedigt de liefhebbers hoege naamd niet. In het lastkohier van het beheer der Godshuizen te Brussel komt sedert jaren, het hierna volgende beding voorHet beheer mag de voorkeur geven aan de vroegere huur ders, die in dat geval recht van optie hebben tegen den prijs bij de aanbe steding bereikt, indien deze het bedrag van dén inzetprijs te boven gaat, doch deze voorkeur wordt slechts staande de vergadering verleend aan den huur der die geregeld al zijn verplichtingen nakwam. Dit recht heeft de stijging der prij zen niet belet en de goederen van de Godshuizen van Brussel worden zeker zoo duur verhuurd als die der andere besturen. Maar de Senaat heeft aanmerkelijk de veiligheid van den in gebruik heb benden pachter verminderd door toe te laten, dat hij afgewezen wordt wan neer het aanbod van een mededinger de bassisprijs met 10 t. h. overschrijdt. Een voorbeeld zal beter de draag wijdte van deze gevaarlijke nieuwig heid doen begrijpen. Ik ontleen het voorbeeld aan liet verslag van den heer Van Dievoet. Een bestuur van den openbaren onderstand stelt aan zijn huurder voor de pacht te hernieuwen tegen 800 fr. per hectaar. Let wel dat dit gebeurt ten minste twee jaar voor dat de pacht vervalt. De huurder vindt dezen pachtprijs overdreven en daar hij nog twee jaar voor zich heeft, ver kiest hij te wachten dat de toestand, ofwel van zijn gezin ofwel van den landbouw zich duidelijk heeft afgetee- kend om de beslissing te nemen die het belang van het oogenbli^ hem oplegt. Hij handelt als»een verstandig en voor zichtig man en niemand kan er hem een verwijt van maken. Een aanbeste ding heeft plaats per verzegelden brief. Een inschrijver biedt 880 frank per hectaar. Volgens de Kamer heeft de uittredende landbouwer de voorkeur met een prijs van 880 frankmaar, volgens den Senaat zou hij deze voor keur niet meer hebben zoo de geboden prijs 881 frank was. In de periode van economische onveiligheid waarin wij leven en waarin de prijzen beïnvloed worden door zeer verscheiden oorza ken die dikwijls vreemd zijn aan den landbouw, is het onbetwistbaar dat deze bepaling niet kan aangenomen worden. Ik vraag dus aan de Kamer den Senaat niet te volgen op de baan op dewelke hij is verloren geloopen en zich te houden bij de bepalingen die haar door de bijzondere commissie worden voorgesteld. die betrapt werd terwijl hij aan het wer- Veyer hebben doen vrijstellen van sol ken was aan eene torpille wordt tot 1 datendienst- maand gevang en50fr. of 15 dagen ver- W ee- wat nederigI Aan die vrijstel- oordeeld voorwaardelijk gedurende 5 ling hebt gij hoegenaamd niets gedaan, jaar, Stichelman zijn medebetichte be- Datzelfde jaar 1927 waren er nog twee komt vrijspraak. --j- 'm,tJ7 W- Vermeerseh Achiel van Hooglede, vervolgd voor slagen aan zijn broeder wordt tot 20 fr. of 3 dagen veroordeeld voorwaardelijk gedurende 1 jaar. Daniel Henri van Yper die met zijnen auto waarin eenige vrienden geze ten waren, zekeren avond de verdron ken weide in gereden had bekomt vrij spraak. andere, juist in 't zelfde geval. Zij ook deden hun aanvraag en die werd ver worpen om dezelfde redenhet inko men der familie te groot. Niettegen staande die verwerping werden ze la ter alle drie vrijgesteld, volgens art. 57 der militiewet, 1.1. z. vrijgesteld van werkelijken dienst in vredestijd (1). Of heeft Pover misschien ook voor de twee andere ten beste gesproken? Voorgaande jaren werden er ook in Pattyn Jules van Gheluvelt voor dezelfde omstandigheden vrijgesteld, slagen en verwondingen 1 maand en 50 Hebben zij dat ook te danken aan Po- fr. of 15 dagen, verder voor slagen onbe- ver? En dit jaar 1929 is ook één zoo kwaamheid van werken voor gevolg vrij geworden. Is dat weer uw werk, hebbende 2 maanden en 50 fr. of 15 da- Pover? Dan hebt gij dit jaar een slecht gen voorwaardelijk gedurende 5 jaarwerk gedaan want de jongen, had geen Vandenberghe Sylvere, van Gheluvelt aanvraag gedaan in gevolge art. 6. Hij voor 2 soortgelijke feiten wordt zonder wilde soldaat worden en toch werd hij voorwaarde tot 2 maal 2 maanden en 50 fr. of 15 dagen veroordeeld, Dejonghe Gustaaf insgelijks van Gheluvelt voor enkele slagen bekomt 50 fr. of 15 dagen. ■HOM N. V. BANK BEURS WISSEL vrij ingevolge art. 57. Pas op, machtige Pover, Butaye zal Pauvre Pover, die verwaandheid van jaloersch worden en denken dat gij machtiger zijt dan hij is. uwen wege doet mij denken aan de fabel: De kikvorsch die zoo dik wil zijn als een os De laatste twee re gels ervan luiden Ze vallen door de mande En bersten lijk de puit!. (1) Omdat er te veel jongelingen werden goedgekeurd voor den dienst. 5 (Mouleurs) gevraagd door N. V. GIETERIJ WERKHUIZEN Lucas Florent vervolgd voor slagen met onbekwaamheid en enkele slagen I wordt voor het le feit tot 30 fr. of 10 dagen en voor het 2- feit tot 26 fr. of 8 dagen veroordeeld, voorwaardelijk ge durende 5 jaar. Carrein Polydoor'van Komen wordt voorslagen tot 26 fr. boete of 8 dagen veroordeeld. Masschelein Gerard van Zantvoor- de, die in het terugkeeren van eene her- jbergkermis, goedgevonden had, een brugje dat min of meer door den vorst geleden had wat verder af te breken, be komt daarvoor, met aanneming van ver zachtende omstandigheden. 1 maand ge vang voorwaardelijk gedurende 2 jaar. Haghebaert Ch.-L. van Bixschote. f beticht van enkele meters draad en een viertal persen weggenomen te hebben, i wordt bij gebrek aan bewijzen vrijge- sproken. Gheerardvn CKarles van Woumen. Men schrijft uit Watou: Over vier weken vertelde ik hoe ongelukkig Meester Butaye, in de ver gadering van den gemeenteraad te Watou, van zijn stand geraakte. Hij was uitgegaan van dit stand punt Stout gesproken, is half ge vochten Inderdaad; half gevochten, maar niet geheel en ook niet gewon nen. Wanneer het er op aankwam we- zentlijk te vechten (met woorden) heeft meester, tot zijn spijt, onder vonden dat hij ongelijk, ja, ten volle ongelijk had: dat zijn standpunt r.iet en docht, verzonk en hem met veel ge- druisch deed omver tuimelen. Dienzelfden avond nog was Meester met zijn vrienden vergaderd in een herberg, op een hoek, om te zoeken naar een nieuw en beter standpunt. Ze zochten neerstig en lang, gelijk naar een speld in een strooibundel. Ze zoch ten altijd voort, zonder eten noch dr... (verschooning ze dronken een glas) en ze vergaten naar huis te gaan, zui- St Jozefskerk der Paters Ongeschoeide Karmelieten te Yper. ZOXDAG 3 MAART 1929 INHULDIGING VAN HET NIEUW ORGEL vervaardigd door het huis Léon Daem-De Vis van Appelterre. SCHIKKING der PLECHTIGHEID Te 8, 45 u.: Wijding van het nieuw Orgel door Z. E. P. Coelestinus, pro vinciaal, gevolgd van de Plechrige Hoogmis, waaronder het St Jozefs koor de 2 stemmige Mis van O. Van Durne zal uitvoeren (Missi 10a). M. Gustaaf Desramault, orgelist van St Jozefskerk speelt vóór de Mis Marche Séraphique L. P^affy onder de Offerande Bede tot O. L. Vrouw L. Boëllman na de Mis Grand Chceur Th. Salomé Te 11 Va u-: Plechtige Mis en uit voering van de 4 stemmige gemengde veruit van dat lastig zoeken. Ware het Mis (a capella) van Philip de Monte niet geweest dat 't vrouwtje kwam (XVI6 eeuw) door het Sint Rombouts- zeggen hoe laat het was, ze zouden koor van Mechelen, onder leiding van misschien nog aan 't zoeken zijn. Z. E. H. Kanunnik Van Nuffel, be- Waarrempel 'k geloof dat ze nog, stuurder der Interdiocesane Kerkmu- geen gepast standpunt gevonden tieb-'','ziekschool te Mechelen. ben, want in De West-Vlaming is tot heden nog geen verslag verschenen om te toonen hoe verschrikkelijk die schipbreuk was. Dit mag niemand we ten, tenzij de elf tegenwoordige Ge meenteraadsleden en een tiental oor- en ooggetuigen. In alle geval de lezers van De(n) West-Vlaming niet. Doch, zonder standpunt, werkt Meester voort. Een Vlaming trekt al tijd zijn plan. Nu schrijft hij oncier naam van een ander; en teekent «Po ver». 't Geschrijft aldus uitgegeven is ook «Pauvre» voor wat inhoud en vorm aangaat. Bij 't lezen er van wist ik niet wat doen, lachen met de dwaasheden er in uitgedrukt of weenen van medelijden. Lachen is gezond, zegt men, en 'k deed het zóó. f Zoo dom is het dat twee gazetten het niet wilden opnemen, zegt Pover, 'k Geloof het. Ware het niet voor 't geld niet een drukker zou zijn inkt daaraan hebben willen verspillen. j De Pauvre man zegt dat hij geen aanval doet tegen personendoch ge heel zijn briefje is niet anders dan een beschuldiging tegen den Heer Burge- meester, 't Is zoo klaar dat Pover zelf er van overtuigd en bevreesd is en op het einde van 't spel bereid is alles in te trekken Volgens Pover zou aan de Burge-, meester de examens van veldwachter zijn terug gevraagd geweest. Maar, Mijnheer de 1° Sergeant Major, die examens hebben nooit in de handen van den Burgemeester geweest tot als wanneer de uitslag van 't examen voor goed vastgesteld was. De Burgemees ter heeft dus niets moeten teruggeven en ook nooit moeten uitspraak doen over de bekwaamheid van de kandida ten. De hoogere Overheid heeft dit ge daan. Eerst oordeelde deze dat Pover niet bekwaam was (het fransch daar gelaten). Hij had 6 punten en half te weinig. Later, na het tweede vraag stuk. dat aan die Overheid te moeilijk scheen er uit gelaten te hebben niet na een nieuwe verbetering - had Pover punten genoeg; hij had 2 punten en half over. Dat is voorzeker niet schit terend voor een gewezen 1" Sergeant Majoor. Pover beweert geen nationalist te zijn. Hij weze wat hij wil, dat gaat niemand aan. maar iedereen moet met reden denken dat hij het is vermits hij tijdens de laatste gemeentekiezing op de lijst der nationalisten stond. Pover zegt nog dat hij geen nationalist kan ziir. omdat hij betaald is van den Staat. Zoo dat waar is. Butaye. die 25.000 fr. en 4.000 fr. trekt van den Staat, kan ook geen nationalist zijnWat denkt Meester daarover? Ta! Ta! Prullen, al prullen Zie eens uw geschrift 5e ko lom. in 't midden, daar bekent gij «om dat ik nationalist ben». Geheel die lange, vervelende historie van de verkooping van 't huis van Po ver. komt hier niet te pas T Daarbii is zij zoodanig verdraaid dat zij niet meer gelijkt aan de waarheid. Wie daarover de waarheid wil weten ga naar de tegenwoordige eigenaar. Die zal u 't fijne laten kennen. Pover zou de zoon van de Wed. Te 3 Yz uur: Eerste deel van de Orgel-Auditie door M. Flor. Peeters. Te 4,15 uur: Plechtig Lof gezongen door het Sint-Romboutskoor van Mechelen. Tweede deel van de Orgel-Auditie door M. Flor. Peeters. 5. Vijfde Symphonie Widor. 1" deelAllegro vivace 2* deelAndantino cantabile 3* deel: Toccata N. B. 1. Tegen 5 y2 u. zal alles ge ëindigd zijn2. Kaarten zijn verkrijg baar in 't Klooster: aan 2 fr. voor de Mis-auditie te 11 x/2 u. en aan 5 fr. voor het Lof en de Orgel-auditie. De apotheek van M, Houtekier, Meenenstraat, zal alleen open zijn op Zon dag 3 Maart 1929. De gedachtenis van Kardinaal Vico, 'deze week te Rome overleden, is bewaard gebleven bij menige Yperlingen die de Tuindagfeesten in ipo5 bijwoonden. Ter gelegenheid der inhuldiging van het standbeeld van O. L. Vrouw Onbe vlekt, op de Van den Peereboomplaats, kwam Mgr Vico, toen Pauzelijke Gezant te Brussel, de plechtigheden voorzitten. Hij was in bewondering oveial de Merk waardigheden en Kostbaarheden onzer oude Kunststad, en vooral bij het zicht en het bezoek onzer eeuwenoude Hallen en prachtige St Maartens Kathedraal. Toen werden de eerste schikkingen ge nomen om Mgr Waffelaert te betitelen als Bisschop van Brugge en Yper. Zon der den oorlog is het heel waarschijnlijk dat ons bisdom reeds zou benoemd wor den Bisdom van Brugge en Yper. De bloeiende St Maertenskring geeft opnieuw met Half Vasten, zijnde Zondag 10 Maart, zijn jaarlijksch Avondfeest. De groote bijval die de tooneelmaatschappij sinds lang reeds geniet, en de belangstel ling van alle weldenkende Katholieken voor het jeugdwerk, ziedaar wat dat jaar lijksch feest zóó aantrekkelijk maakt. Uwe verwachtingen zullen dit aar niet worden teleurgesteld. Buiten de opening door het orkest en ook nog een blijzang, zal gespeeld worden Een slechte beta ler en een goede knecht blijspel in 2 be drijven. en Een gelukkig ongeluk blij spel in één bedrijf. Om tot het feest toegelaten te worden moet men voorzien zijn van eene uitnoodigingskaart door den L. H. Bestuurder gegeven. Die kaart zal streng geeischt worden en is kosteloos verschaft. Onder de vertooning geschiedt eene omhaling ten voordeele der Congre gatie, een werk dat mild dient ondersteund te worden. Het ieest begint om u. zeer stipt (deur open Lange Meersch om 5'sj en zal rond ure eindigen. Met genoegen schreef het inrich- tingscomiteit den vijf en zestigsten deelnemer in: als tentoonstelier in de openbare lokalen, wel te verstaan, want op weinige uitzonderingen na, zijn de handelaars ook tentoonstellers ten hunnen huize, en zij wedijveren reeds in het voorbereiden hunner uit stallingen. Dat niemand nalate. de reclame- plakbrief in zijne vitrien uit te hangen, tegen de Kattefeest van Zondag aan staande Het zal een blijk van solidariteit zijn onder de Yperlingen: immers het prin ciep der foor is en blijft: Voor Yper. Alle politieke en taalkwestien zijn totaal uitgesloten en ook alle handels- concurrentie van aard om andere deel nemers te kwetsen in hun bedrijf of hunne faam. De totale te verzekeren som stijgt reeds tot nabij het millioenaan de tentoonstellers in de openbare lokalen wordt gevraagd en herinnerd, duide lijk den prijs van inkoop hunner voor werpen aan te geven. Men rekent, dat benevens de be- roepschool, de ruime lokalen der Mid- dell>are School ook zullen gevuld zijn 't ïs te zeggen welk belang de deelne mers hechten in het vertoonen hunner koopwaren. Hoeveel bezoekers er ver wacht zijn is moeilijk om zeggen Twintig duizend, als het weder gunstig is, misschien meer, misschien minIn alle geval zijn de maatregels reeds ge nomen in vooruitzicht van zeer veel bezoekers. Er wordt herinnerdDat op Zondag 3 Maart, om 9 x/2 uren er vergadering is der tentoonstellers in het Hotel «De Sultan», om over te gaan tot het be zoek der lokalen en de aanduiding der plaatsen. Dat O]) Zaterdag 2 Maart, om 7 x/2 u. 's avonds, in «De Sultan» de algemee- ne maandelijksche vergadering plaats heeft, van al de leden der Handel- en Nijverheidskamer, en dat d'heer Volksvertegenwoordiger Dokter Brut saert, aldaar eene Conferentie zal ge ven, over Het Arbeidersvraagstuk in de Congo-Kolonie. En eindelijk dat op Zondag 17 Maart om 5 x/2 uren in de feestzaaal van Oud-Yper, Statieplaats, M. Calembert, bestuurder der propagandadienst van het vliegwezen, eene Conferentie zal geven over De Vliegdiensten op Handelsgebied. Met als zeer boeiende film: De lucht reis Brussel- Londen. 13, Hondstraat, 13 S gevende 4 per honderd netto intrest. Al de gestorte sommen kunnen ten alle tijde afgehaald worden. I op Maandag 25 Februari om 18 ure. VERSLAG De Heeren Declerq, Lemahieu, Glorie, waren afwezig, wegens gezondheidsrede nen. Eenige socialisten hadden den oproep van Missiaens gazetje beartwoord, en zijn komen luisteren naar de prachtige rede van den rooden baas. Het svndikaat der beenhouwers mag een magazijn van vellen hebben in het slachthuis mits den pachtprijs van 5oo fr. 's jaars. De stadsbegrooting van 1929 werd te ruggezonden door den Heer Gouverneur om in evenwicht te worden gebracht. Den Heer Burgemeester stelde voor 75.470 fr. 35 interest in te schrijven van mobilaire oorlogschade. Aangeno men. 10.000 fr. als stadsaandeel in de belas tingen op de autos. Aangenomen. 0875 fr. verhooging als stadsdeel in 't gemeentefonds voor belastingen op wed den. loonen, pensioenen. Aangenomen. 75000 fr. besparingen te doen op de uit te voeren werken, en onderhoud van hovingen en straten. Dit werd verworpen door de socialisten en Laton, tegen de 4 katholieken. Nu moest er nog 75000 fr. gevonden worden en na lang wikken en wegen en beknibbelen van den rooden baas, werden de aandeelen in staatsbelastingen ver hoogd. Missiaen wilde dat natuurlijk niet stemmeD, uitgaven zal hij voorstellen en stemmen, maar inkomsten voor het even wicht in de begrooting te herstellen, dat niet... Meer nog, de Gazmaatschappij schreef dat zij de ingeschrevene 49000 fr niet zou betalen, dit moest uitgeschrabd worden en vervangen do^r 14000 fr., de ontbrekende sorr genomen op de vermeerdering van aandeel van stad op de wedden, loonen. pensioenen. Welke, riep Missiaen.Op deze der volks vertegenwoordigers antwoordde MVan- damme. want gij stelt maar enkel 40000 fr. voor. Als ik ze krijg schreeuwt de roode baas, dan tracteer ik u met champagne. De begrooting werd nu toch aange nomen en zelf M. Yannieuwenhove vond de houding van Missiaen zoo belachelijk dat hij de begrooting stemde. M. Cappoen stemde ia. en de andere 3 fronters onthiel den zich. A ni 4 Het policiereglement op de ven van het water nu met die vorst werd gekeurd nadat heer Delahaye ve had, dat de noodige maatregelen genomen in geval van brand. M. Hoste vroeg om zich te mogen; sluiten bij de Compensatiekas van \y Vlaanderen dit, voor zijn personeel Ruim- en Reinigheidsdienst, aanvee- Dan kwamen h punten van wein lang van den Openbaren Onderstand? ke wierden ingewilligd Het budjet van den Openbaren 0i stand voor 1929, werd ingezet door zaakrijk verslag van Schepen d'Huvt- v die de Heeren van den Openbaren 0& stand bedankte voor hunne belangd I toewijding. Nu kwam Missiaen aangedraafd hetgene hij al honderd maal herhaald t, In korte woorden saamgevat het maar beter gaan, als ik eens daar zal zi Wat de kwestie der mutualiteiten treft, dat werd iets waaruit wij niet wierden. Missiaen stelde voor dat de 0. 0 toelage zou geven gelijk staat, provi; en stad, bij het neerleggen van den b: G. Delahaye drukte de wensch uit ds; O. O. eene vermindering zou toesii voor de operaties aan de leden der mu; liteiten (van bij voorbeeld 3o ten hond: uit reden dat al die zieken, op ditooj blik behoeftig zijn. De socialisten wilden daarvan niet! ren. Wij hebben zelf onze heelmeest riep Missiaen, wij willen daarvan De wensch eene toelage te vragen* algemeen gestemd. M. Vandamme was tevreden dat loonen nu zijn bekend gemaakt, n vond 20 fr. daags voor stielmannen genoeg. De begrooting geraakte eindelijk stemd. Verschillige vragen voor toe! werden naar de feestcommissie verzond Minister Baels liet weten dat den Yper-Veume zal hersteld wsrden. De kring Iniatief van Yper vr dees jaar duizend frank meer, dit om fichen te laten drukken. Aanveerd. M. de Burgemeester gaf lezing van contract tusschen den O. O. en de S4 kwestie van inschrijving op het grootbc Dat zette wederom de sluizen open de zoogezeide welsprekendheid, tot eic lijk Missiaen vond dat den O. 0. n gedaan heeft binst dat gure winterwec M. de Burgemeester las het antwo op die beknibbelingen af... Niet te doen Het zal maar beteren als de roode lid zijn van den Openbaren Ondersta: Om negen ure tien was de openb zitting geheven. KWIBUS Het Concert vroeger vastgesteld oj Maart, moet uitgesteld worden. Destr ge winter is er de oorzaak van. Het Bestuut Algemeene Vergadering van 24-2-1 Verslag over het Jaar 1928. Ingevolge art. 41 der gewijzigde stat regels onzer Maatschappij, brengen heden verslag uit over hare werk: gedurende het verloopen jaar 1928. Deze vergadering werd bekend gema door aankondigingen in het Belgis Staatsblad van 6 eri 15 Februari en d: uitnoodigingen naar al de leden vera den. Op 31 December 1927 telde de M: schappij 46 werkende Lden. In den 1 van het jaar 1928 hebben 11 leden opl taald voor eene gezamentlijke som 36.420,83 frank. Door de Maatschappij werden 37nic we leeningen toegestaan en uitbet: zoodat Eigen Heerd op 31 Decern! 1928, 72 werkende leden telde. Onder die 37 nieuwe leeningen weri er 23 verleend met verzekering op leven van den ontleener en 14 zon< levensverzekering. Voor die 37 nieuwe werkende lei heeft Eigen Heerd eene som van 424;' frank uitbetaald ten titel van leening de som van 20 095 fr. voor p emiëm levensverzekering,hetzij te samen 444? f ank. Van die 37 nieuwe leeningen werden) 20 toegestaan voor het bouwen en voor het aankoopen van huizen. De Maatschappij kreeg in leening de Algemeene Spaar- en Lijfrentkss, durende het jaar 1928, de som 389.000 fr. l'it hetgeen voorafgaat kan er beslot worden dat de werkkring van de Ma schappij steeds uitbreidt. In één jaarti is het getal werkende leden omtrent v: dubbeld. Dit is zeker wel een bewijs a Eigen Heerd alle vertrouwen geniet dat hare werking hoog geschat word] de maatschappij doet immers al wat kan om, tegen zeer voordeelige voor» den, aan iedereen de gelegenheid te ge* zijn eigen huis te bezitten. Voor het jaar 1928 werden deleeninp toegestaan mits den lagen in'erest 6,25 en het verheugd ons U te mop bekend maken dat die interest thans verminderd worden tot 5.75 Wij' hopen dat wij de leeningen voorts zu mogen toestaan aan zelfden intrest 5.75o/o. ,1 Van eenen anderen kant zijn wij ge - kig te kunnen bekend maken dat er - de aandeelhouders voor het jaar 1928 e dividend van 6e/u kan uitbetaald wori tegen 5 °/0 verleden jaar. Dit alles doet den bloeienden toesta uitschijnen der Maatschappij zekers- dank aan het wijs beleid der Beheerd die zonder de minste vergelding hut3], tijden hunne kennis bijbrengen voor-" goeden gang der zaken van Eigen H^' ?4Er weze terloops nog gezegd d»: thans een dertigtal nieuwe leeningec den gang zijn. Wij vestigen de aandacht der ontlok die ten achteren zijn met het betalenV ner maandelijksche stortingen, er zip] vijf of zes wij moeten hunbekend fy dat zij zonder uitstel hunnen achtety moeten vereffenen en wij dringen K opdat in 't vervolg de betalingen regelmatig zouden geschieden. (Zie vervolg 3e bW

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1929 | | pagina 2