Crédit Anversois Mi L_ Ypersche Kroniek. Rechterlijke Krtrkk Pater Liievens Dixmudestraat, 18, YPER IV1EETIHGEN Piaatsbescnriiuino van oud-vaar i »i I 3 nik Bolspel. Matchen voor den Beker. Deftig. Eerste Mei. Katholieke Kring. CAiSSE CÖMMERCIALE - - DE ROULERS - - DIENST SPAARKAS 5 g De lustige dansers der zalen Bederfelijke danskoteii Nog wat van danskoten de wereld als een geniaal gewrocht aan schouwd. en waarin hij inbeeldt, dat hij onder geieide van Virgilius de Hei en het Vagevuur bezoekt en den Hemel onder het geleide van een Heiiige ziel oniangs gestorven. In de Hel ontmoet hij 't mee- rendeel zijner tegenstrevers en in den Hemel dezen, die hij bewonderd had. W. Hoovsr, pre - dent eer V. S.. komt geweldig op tegen het verhalen in de dagbladen van moorden en euvelda den. Woorden wekken en voorbeelden trekken Hij vindt er in een der oor zaken, waarom in Amerika zooveel moorden gepleegd worden. De statistie ken immers geven 9 duizend moorden op per jaar, waarvan de 5 zesden ongestraft blijven En wat zoude men er kunnen bijvoegen nopens den slechten invloed der cinema vertooningen Volgens de Osserva'ore Ro mano d.i. de gazet van het Yatikaan, heeft de H. Vader aan de bijzondere be scherming van de H. Theresia van Li- sieux, de christenen van Rusland aanbe volen. Dagelijks wordt er in Lisieux ge beden voor Oostlijk Europa en Noorlijk Asia, waar alwie christen geloof belijdt, gefolterd wordt, stelselmatig overgelaten aan ziekte en hongersnood, blootgesteld aan koude en ontberingen, door vergift weggemaaidwaar kloosterlingen, priesters en Bisschoppen gekerkerd wor den met de gemeenste misdadigers Reeds heeft men veel geschreven no pt, ns de aanstaande reizen van den Paus, maar 't waren al gissingen. Wat ernstiger schijnt is dat er gedacht wordt aan een bedevaart van Zijne Heiligheid naar 't H. Land, voorberijdsels zouden reeds gemaakt worden, en de Paus zoude hier mede willen doen bemerken aan de christenen, hoeveel belangstelling er hoeft gemaakt te worden nopens de H. Plaatsen waar Christus O. H. het verlossingswerk pleegde. De Mark in 't Duitschlatid, de Pe seta in Spanje zijn aan 't zakken. Be wijs van nieuwe speculaties! N. V. BANK BEURS WISSEL] der Kandidaten die zich voorstellen op de lijst der katholieke Burgers en Landbouwers zullen gegeven worden: O? O. H. HEMELVAARTDAG: te Proven om 11 unr. te Rousbrugge 0111 3 uur, te Oostvleteren om 6 unr. OP ZONDAG 12 MEI: te Wervick om 11 uur. te Kemmel om 3 ]/2 uur, te Poperinghe om 6 uur. Te Poperinghe heeft de vergadering plaats in den «Katholieken Kring». Voor de ander plaatsen ztillën de lokalen op voorhand per aanplakbrief bekend gemaakt worden. Katholiekensteunt uwe W erkers en komt, gaar de vergaderingen. LEENING DER VERWOESTE GEWESTEN 5 P. H. 1923. Zaterdag morgen, ten to ure, heeft de -i« trekking plaats gehad der loten van de leening van 192IC De loten van 100.000 frank zijn ge wonnen door de obligaties reeks 1466b nr 4 en reeks 18026b nr 3. Die van 50.000 frank door de obligaties reeks 268970 nr 1, reeks 35o38j nr 4 en reeks 367441 nr 1 Winnen elk een lot van 10.000 frank de obligaties R. Nr R. Nr R. Nr N. Nr 12107 4 33o2i 4 66243 3 88708 2 144908 5 »40o5o 3 187812 5 191022 5 200161 4 218617 3 22o3I5 2 245352 1 272613 5 33i2o5 2 383243 4 De andere nummers van die reeksen ziin uitkeerbaar met 550 frank. door J. CORNILLIE. Hij werd geboren 11 April 1856, hij stierf 7 November 1893. Vader en moeder generige landsche menschen, harde wer kers voor het groote gezin. Heel de fami lie dan, heel de familie nu, generige land sche menschen, Vlaarnsche menschen, menschen zonder praal, gezond, zonder de besmetting van grootdoenerij. Hij was van Moorslede hij leefde een tiid in Indië, dat gioote Indië met zijn 323 millioen heidenen hij s;ierf tc Leu ven. Er werd een dienst gedaan tc Moor slede... en al wat er nog van hem bekend was, was 't -<-rs dat'üuido Gezelle bij zijn dood had g -schreven. E11 nu krijgt die vergeten, die eenvoudige Vlaarnsche Missionaris zijn monument. zich zelf dood gebeuld Daarbij was Pater Lievens een gene raal, in den waren zin van 't woord. Een veroveraar, een strijder die geen neder laag kende... dan zijn vroegen dood. Een veroveraar, die met klaarziend oog, met kalm beleid de plannen opmaakte, het oorlogsterrein onderzocht, zoodat zijn ka mer te k'anchi volhing met kaarten van zijn missiegebied. En op die kaarten waren geteekend de vestingen en forten die hij optrekken zou, om meester te blijven in het veroverde land. ZIJN' ves tingen Kapellen en Scholen En wanneer DAT kalm berekend was... dan werd verder niets meer berekend. Dan stormde hij (e paard over 't land, van 't eene dorp naar 't andere, al hart voor zijn God. al hart voor de schamele Mund. ris en Ouraons die onder hun bruin vel eene ziel borgen die wit moest worde 1 en stralend van schoonheid. Hij was ook een veroveraar 100.000 Christenen wilde hij zijn Meester schen ken... en schonk ze Hem. Daarom houdt hij hoog boven zijn hoofd zijn wapen, niet het zwaard dat vleesch openscheurt en bloed laat vloeien... Maar het Kruis Het Kruis van Hem die zijn vleesch liet openscheuren en zijn bloed vloeien tot zalgheid van allen, ook van de bruine Mundaris en Ouraons. Hij houdt het Kruis, hij die zelf 27.000 heidenen teeken- de met het reddende Kruis in het Heilig Doopsel. Hij houdt het hoog, zooals hij het Kruis hoog hield in Indië, zooals hij Rond 22 uur ging de genaamde Van- develde Alice met eenige vriendinnen de danszaal binnen van Victoria Palace Nauwelijks waren zij binnen of de waar din vloog er naar toe en miek de vrouw uit voor alles wat men denken kan. De binnengekomenen verlieten daarop de zaal, gevolgd door de bazin Masselus Mathilde, vrouw J. Sedeyn. Aan de deur gekomen gaf Vrouw Sedeyn aan Alice Vandevelde zoo een geweldigen voet stamp dat deze bewusteloos ten gronde stortte, daarna trok de bazin hare zaal terug binnen. De politie ter plaats geroe pen nam Alice Vandevelde, die nog altijd buiten kennis lag, op en bracht haar naar het politiebureel over waar zij de eerste zorgen ontving. Welk drama werd hier gespeeld Zullen er dan nooit geen maat regelen getroffen worden, tegenover deze zalen waar er telkenmale er gedanst wordt, vechtpartijen ontstaan in de beste gesteltenis bracht en behield ■gedurende gansch het programma. En i 't was er bij 't vertrekken 't Is om te herbeginnen hoe eerder hoe liever, en hoe meer hoe beter Te lang ware het, om de leden die met zooveel ijver aan *t welgelukken der feest medehielpen elk afzonderlijk te bedanken. Onzen besten dank aan allen en voor wanneer een nieuwen rookavond 'IHIIBHIIIIIIIIillHIRIIKII Si* m ■mam feïiïlf De apotheek van M. Houtekisr, Meenenstraat, zal alleen open zijn op Zondag 5 Mei, en op Donderdag 9 Mei (O. H. Hemelvaart) zal alleen open zijn de apotheek van (V!. Van Walle- ghem, Statiestraat. In den match van Woensdag laatst tus- schen HET POSTJE en DE BAS CULE won deze laatste maatschappij het puntje voor den beker. 1 De twee eerste partijen werden door de Bascule gewonnen met 10-8 en 10-6. Deze maatschappij die nog geen enkelen keer geklopt werd heeft veel kans van dees jaar den beker in bewaring te krij gen, maar er zijn er toch nog die erop loeren. 1 Woensdag aanstaande 8 Mei match in de nieuwe tra van de Coöperatieve. Deze maatschappij speelt tegen de Statie. Zal de Coo haar eerste puntje kunnen aan- teekenen Ze heeft er bek op. Algemeen Klassement na den 9" match matchen gesp. punten 4 4 3 a 1 B a a Bascule Statie Katholieke Kring 4 Postje 2 2 1 Een die er bij was. Hij is verbeeld te peerde,... houdende met de twee handen een Crucifcn het vereffende boven het hoofd. Een ruiter standbeeld Dat is tegen alle gewoonte in. Koningen en generaals worden soms wel te paard vereeuwigd. En aan dien Missionaris, aan Pater Lievens, was 't maar het paard zelf dat generaal heette En toch moest hij vereeuwigd worden, te paard. Had hij niet dag en nacht te paard over heuvel en vlakte, door beek en rivier, jacht gen a ikt on zielen Had hij niet zeven, acht paarden kapot en het Recht hoog hield, het recht van de arme verdrukte menschen, wier Apostel en redder hij was. Hier om ook knielt vóór hem in dank baarheid de arme vrijgemaakte sukke laar, vrijgemaakt van lijfs-en zieledwang door l'a'er Lievens. Daar hangen de ketens van den dompelaar als een Ex-Voto voor een heiligen beeld. Zoo zal hij daar oprijzen voor ons de simpele b.oerenjongen van Moorslede de heilige ijverige Missionaris Jesuiet, Gods groote generaal Constant Lievens. Florisoone Camille van Bixschote, heeft voor de volgende feiten te verant woorden 1" smaad aan den veldwachter, 2" bedreigingen, 3" vernieling van mobi laire voorwerpen, 4" niet in bezit van eené eenzelvigheidskaart, daaivoor loopt hij volgende straffen op 1 26 fr. of 8 dagen, 2' 50 fr. of 15 dagen, 3l' 10 fr. of 2 dagen en 4' 5 fr. Behaeghe Camiel en zijn broeder Richard, beiden van Waasten, voor dief stal van oorlogsbuit, worden elk tot 100 fr. boete of 1 maand veroordeeld. Voorw. ged. 5 jaar voor Behaeghe Richard. Moreels Elodie van Wervik, ver volgd voor slagen, bekomt vrijspraak, Torreborre André, van Wervik, wordt voor beleedigingen tot 15 fr. boete of 3 dagen veroordeeld. Vanhaelewvn Camiel van Oost- Nieuwkerke, voor smaad aan den veld wachter, 26 fr. of 8 dagen en om zonder plaat gereden te hebben, 5 fr. of 1 dag, voorw. voor 3 jaar en 1 jaar. Dumortier Suzanne van Wytschaete, wordt tot 26 fr. of 8 dagen veroordeeld wegens smaad, Messelis Martha en Du- mortier,voor wederzijdsche beleedigingen elk 10 fr. of 2 dagen. De Waeghenaere Pierre van Neer- Wnasten, die met familieleden aan den haak gelegen had, wordt voor slagen, met onbekwaamheid tot werken voor ge volg, tot 100 fr. boete of 1 maand gevang veroordeeld, voorw. ged. 5 jaar. Borry Désiré van Zonnebeke, die op zijne gemeente den hervormer in alles wil spelen en Werbrouck Maurits, ook van Zonnebeke, worden voor wederzijd sche slagen elk tot 26 fr. of 8 dagen ver oordeeld, voorw. ged. 3 jaar. Het gebeurt meermaals dat dansers aan het vechten geraken,doch Woensdag 1" Mei was het de bazin van de danszaal die haar perten speelde. 'k Verwed een demi (zooals Missiaen i zou zeggen) dat de Werkman in zijn nummer van heden zijn lofbazuinen uit haalt en onze ooren zal doen tuiten met het welgelukken van de Eerste Mei viering. Indien dit jaar deze feest voor de ont wapening en de vrede op touw gezet werd dan moet ik bekennen dat de bevolking van Yper en het arrondissement in over- groote mate oorlogszuchtig ir. want 't was maar kaal. En al de holle grootsprekerij van Mis siaen zal aan deze bestatiging niets veran- deren. 't Was kaal. Na het muziek een vijftigtal kinderen (wat hebben die schamele zieltjes met de socialistische beweging te maken?) stap ten onder de geleide van de kopstuk ken van het Ypersch Socialism een honderdtal bewuste en georganiseerde proletairs op hun pieke beste. Zegingen naar de statie om volk at te halen... maar bij hunne terugkomst was de menigte (voor zooveel er van menigte sprake kon zijn) nog al fel gesmolten. 1 Er moesten er zijn (en in redelijk getal) die zich onderweg van de fiasco hadden kunnen vergewissen. En dit alles midden de onverschillig heid van gansch de bevolking. De aureool van Baas Ganzendonck Missiaen schijnt ons ook erg aan het tanen. Men zal ons zeker de ooren vol blazen met pompeuze zinsneden... grootschc be tooging... kolossaal veel volk... formida bele geestdrift... mobilisatie der socialis tische kr; c i'en en vele andere. Maar't zal tevergeefs zijn. 't Was kaal... en de werking van Mis slaan en zijne acolieten haalt er eere van.. Den rookavond die plaats greep op Maandag laatst is opperbest gelukt. De leden waren in zeer groot getal opgeko men, de zaal was proppensvol. Beurtelings wisselden zich opde schoonste stukken voor viool met ernstige en luimige alleenspraken de beste, de aangenaamste met de boertigste gezan gen, in een woord een programma dat iedereen voldeed en dat de toehoorders 13, Hondstrsat, 13 gevende 4 per honderd netto intrest. Al de gestorte sommen kunnen ten alle tijde afgehaald worden. zijn gezicht en plakte er op der k haar mollig handje tegen. Dewagter is ook een raren, kon hare streeling niet verdragenCJ misschien ook kwaad voor den na;- speeksel. Om dit uit te wassche- hij den inhoud van zijn bierglas in aangezicht. Op den koop toe si* dan zijn glas op haar hoofdje, z .j dat de siroop er af liep. De politie werd gehaald, die te: ging, en daar aangekomen mceter" zeker gedacht hebben dat het ear- was, want Alice was geschilderd .3" bloed. Zij werd dan door de pKKc verpleging naar 't hospitaal gedaan. wagter mocht zijne daad in den aa overpeizen. Leve de danszalen en hun verder-. Ware het niet ncodig de pompiers hunne autopomp den Zondag avond» markt te plaatsen, om die vechtlus dansers wat te verkoelen E «y I» jj» Men moet waarlijk veel genoegen heb ben in den dans, om 'des Zondags u in de danszalen te Yper, te gaan vermaken, en dan met een pak slagen naar huis te mogen gaan. Zondag 28" dezer, was dit nogmaals het geval na in de danszaal «Bien Venu» tusschen glas en kan een beurtje gedanst te hebben, waren de genaamde Descanips Maurice, 27 jaar, van Reninghelst en Santy Gaspard, 17 jaar, waar ze elkander leelijk bezien hadden naar de danszaal den Anker afgezakt. Daar kwamen zij handgemeen en wer den door den baas buiten geborsteld, voor de deur kwam het tot daden, en een mes kwam uit den broekzak van Santy die er mee Descanips te lijve ging. (Het mes was toe). Descanips bracht aan Santy een voet stamp tegen zijn geslacht gedeelte toe, deze al kermende van de pijn wierp zijn mes weg en trapte het voorzichtig af naar huis, waar hij zich te bed legde en er den kelijk eenige weken zal mogen inblijven. Dan begon het spel voorgoed, zekere Casteleyn Georgette, van den Gouden Bol, moest ook van de feest zijn, trok Descamps van zijn rijwiel die wilde weg rijden tot drie maal toe, en haalde natuur lijk met hare nagels zooals de katten, zijn gezicht open dat het bloed er langs liep. De politie verwittigd, kwam ter plaats, en Casteleyn Georgette wilde zekeren Alleman Daniel uit hunne handen halen die tegenstand bood, deze liau het weg geworpen mes opgeraapt en weigerde het af te geven. De overhand aan de politie zijnde nam Casteleyn de vlucht, doch werd spoedig ingehaald en opgeleid, zij kon niet nalaten de agenten de lieflijkste namen van lafaards en smeerlappen toe te sturen. Dit alles gebeurt maar voor het ver heerlijken van den dans en het opbeuren der jeugd. 17 Wij meenen. dat, toen het water eer tijds 's Winters, bij overvloedige re gens geheel hoog stond, de Ypere op den linkeren oever een uitweg vond. Ketelare een laag kleiland te Be- cclare en 't Keteliant, een wijk en ook land in de moerassen van I.yzel (St Omaars) (D. Top). Daarbij de vvaterhevoorrading der bevolking, die reeds vóór 1225 inge richt was Warn. Y. 93) schijnt lang den Westkant der stad een groot wa terbekken gevergd te hebben, zooals de Oostzijde er een vond in de vesting gracht «den Plash <1312, C. I. 394 1 tusschen de Komen- en de Rijse'poort gelegen C. II, 23 en 142). immers voor de bev rrading. was de stad. door het Ypertje noodzakelijk in twee afzorii derlijke deelen verdeeld, langswaar het water ten Westen een natuurlijke laagte bereikte .die vol stroomde D j Vierlingen v, is ten ongetwijfeld dien watervoorraad te vermeerderen en te regelen, door het uitdiepen dier laagte, en vervolgens den put van een sluis te voorzien (C. II, 24) ten einde de vestingen van den Westkant en meteen de grachten van de Mote van den Katelein te sjiijzigen. Ten andere, ware de echte naam Leempit geweest, men zou daardoor moeten Kleiput verstaan Kib'aen, leem klege) 1.1. z. een put waar men klei uithaalde of uitgehaald had. onge twijfeld om er steenen mede te hak ken. Zoo zekere Herewine in 12^5 hui ten de Boterpoort één steenoven had (C. I. 88) bewijst dit nog niet. dat de grondstof uit dien put kwamwij za gen langs alle kanten, rondom de stad. steenbakkerijen aanleggen en verdwij nen, zonder dat er daarom zulke diepe sporen van overbleven. Daarbij, vóór de jaren 1100. alswan- iieer de huizen, behalve de grondves ten. in hout waren, en de kerken en ka pellen in bergsteen, zou men alsdan reeds zooveel baksteenen gebruikt hebben, dat men een put graven moest, die. van den eenen kant. den uitweg dér Boterstraat versperde. en van den anderen kant tot vér buiten de Eiver- dingpoort reiktj^ en daarenboven veel dieper uitgegraven was dan de sreen- nijverheid of versterkingen he» ->ii verei-chten V. E.. bl. 142 en 251 De Leenpit, later de Baterpias 16.8''. V. K.. bl. 356) was ongeveer 50C m. lang en 3 tot 400 fn. breed. Enkele spo ren er van blijven hedendaags ten W esten der statie nog bewaard. Aar dewerkers. die na den oorlog 1914 kel ders graafclen in de Eigenheerd-, de Beluik- en de St .Xiklaasstraat. bewe ren dat de grond aldaar nog lisch- of tnrfaclitig is., In de jarén 1100 breidde de stad zich bijzonderlijk langs den Westkant uit. In 1214 werd de Boterpoort aangelegd, waar zich nu de René Colaertplaats (Statieplaats) bevindt, zoodat de Bo terstraat op dat tijdstip tot daar ver lengd was.. Dat deel werd omstreeks i|( Ridder Gustaaf de Stuerstraat geheeten. Deze Heer was in leven ge meenteraadslid en weldoener der stad. Sint Niklaaskerk werd volgens de kronieken rond 1180 door Margaretha van den Elzas gebouwd. In alle geval ze was reeds in 1220 tot parochiekerk verheven IV. H.. bl. 99). Omstreeks was het een kruiskerk met. den toren in bet midden (Plan At). Zij stond van West naar Oost. zoodat de hooi'i'.ngang- ui de St Xiklaasstraat ge legen was. Deze liep niet veel verder, en daar >111 heette z k Zack- of Greppe St Niclaus l.Yiv. S M II 9 en 1325. C II 503 Van een anderen kant was het Ste Godeüevestraatje tot omtrent tegen het Xoorderjioortaal der kerk verlengd Plan A De Protestanten ei-chten in 1578 deze kerk op voor hunne vergaderin gen 1 Ep. Ypr.. 8bl. 8). Op het kerkhof ten Noorden der kerk. kwam twintig jaar later de abdij van St Jan-ten-Bsrge tot stand. I11 1598 werden die kloosterlingen alhier aanvaard. Hunne abdij wa« in 686 te Terenburg ontstaan en werd te zamen met die stad door Karei Y* in 1553 in puinen gelegd. De Paters gin gen vervolgens bij Belle wonen, alwaar hun stichting door de Geuzen in 1578 vernield werd (Kron. Boetem.). Eindeli jk landden ze te Yper aan den 4 Juni 1598 werd alhier in tegen woordigheid van den bisschop Mgr Simons en van de gemeenteoverheid. een overeenkomst gesloten tus-chen de kloosteroversten dier abdij en het kerkbestuur der St Niklaasparochie (Aant. E. H. De Ruvtter. Nieuw Yj>er, 1924). Y'.-lgen- die .vereenk r,:-t .-nf in:; 1 de alxiij in eigendomhet hoogkoor 1 dier kerk alsook de Noorderbeuk (van O. E. Vr. verder dc Nauwelijks was de vechtpartij door de politie geregeld, welke plaats gehad had voor de danszaal den Anker, of rond 23 ure werden zij nogmaals verwittigd dat er nog twee vechtlustige bazen in de danszaal waren. De politie begaf er zich naartoe en op de koer troffen zij daar twee licht bedron ken kerels aan die vechtens gereed ston den. Om verdere onlusten te voorkomen, hebben zij die haantjes ieder naar zijn kot gezonden. Waarlijk schoon vermaak hé. In de herberg de Gouden Bol, Carton- tonsUaat, had men ook de genoegens van den dans, maar het blijft niet altijd duren. 1 Nu Zondag 21 April 1.1. danste men niet, maar men moest toch iets doen om zich te vermaken. Rond 21 ure waren daar Coffyn Alice binnen met nog andere. Ze had misschien te diep in 't glas geke ken, en moest dus geestig zijn. Om aangenaam te zijn, begon zij zeke-' ren Dewagter Henri, die daar juist bin nen kwam, met den naam van valschaard, Judas, enz. te bestempelen, spuwde in Yper - Botsing. - Woensdag mi:, had eene botsing plaats tussche- vèlorijders, dicht aan het gedenkteei der Meenenpoort.Beide rijders werdei gronde geworpen doch liepen geen er,-, ge kneuzingen op. Na wat werke::$; hunne machienen konden ze hunnen voortzetten. Woensdag namiddag was Th», Beke, gehuwd en wonende op cobs-kerkhof alhier aan den heroptx van Sint-Maartens sakristie werkzs; toen bij het verleggen van een gror zwaren balk, deze omkantelde en hei- linkerhand als 't ware verpletterde. D derdag morgen had de heelkundige werking plaats in het gasthuis. Poperinghe. Plechtige cam ling van den nieuwen Herder van 0 Vrouw parochie. Zondag 5 Mei om namiddag wordt de E. H. Joye pled aangesteld als pastor van O. L' Vro - 'n Boertje van Reninghe zendt te maatig naamlooze scheldbrieven naar, drukker van de gele- bladjes. Hij gaat nu naar Watou, zegt hij, duizende mannen en hij zal slaan niet knuppels, maar gelijk hij op de Duitser sloeg. Brrrrr Boertje, moet gij nu met duizenden om te duivelen Watounaren, als Boertje zal vertrokken zijn blijft er va noch van Watou niets meer over. 't Is om er van te schudden'e: beven Boesisighe. Waarom was Eo de ongekroonde Koning van Vlaandf niet te Steenstraete, hij ging daar hou en zien, wat onze Vlaarnsche jong doorzien hebben van de Duitsche stik zen, van zijne vrienden Langenrea - ck. Ja ja, Butaye consoorten er zijn franskiljons, geliji Leljaerts in 1302. Er zijn ook duitsch jons gelijk de verraders van 1914-18 moffen, er zijn ook hollandskiljons, Jantje kazen van 1830, en oranji'slen lijk nu, maar cr zijn nog vrije Vlamin en Vlaanderen wordt niet geketend. Worviek. - Indien de betoog van 9 -Mei te Watou maar een wap schouw is blijven wij zeker beter 'thi Borms de hoogmoedige ongekroonde zal te Watou paradeeren gezeten op houten peerd met eenen papieren hoed een pauwpluim er op en gevolgd van; étatmajoor of slippedragers, zal hij n schien eenige oefeningen commandeer Hij heeft vele met duitsche ofiicierer wandeld en gehandeld. E isseghem. Door autobus vergeworpen. Vrijdag kwam Jules Paemelaere per rijwiel van zijn werk reden. In de Kortrijkstraat werd hij ge door den autobus van Parmentier, die andere autobus rechts wilde voorstel; en ten gronde geworpen. De ongeluk- kloeg van inwendige pijnen. Verkeersongeval. Zaterdag kv. de autobus uit de richting van Kort gereden, gevolgd door een auto gevo door Adolf Sercaems. UTt tegenover stelde richting kwam een wagen geto met vlas. Recht over gekomen, stopte autobus, zonder cenig teeken gedaas hebben. Om een botsing te vermijd reed Sercaems links voor, doch k«' terecht'op den wagen. Er zijn geen os lukken van personen, en de stoffel; schade is gering. Botsing. Zondagavond kwam buurttram uit Kortrijk, gevolgd door autobus van Parmentierdeze laar dacht den buurttram te kunnen vod rijden, doch hij botste erop. Enkelsn lijke schade. WeveSghem. Erge val. Z dag morgen rond 9 ure, kwam 1 soldaat van het vliegplein in moto las de groote baan gereden.Reeds menig" om pastorij het Noordelijk deel van 't kerkhof Noorlkenshof, zegt de Kron. Boetem.) om er de abdij te bouwen, en eindelijk een uitweg langs de Boterstraat (Aant. E. H De Ruytter. voornoemd), waarvan de iti- ganpoort nog tot 1914 bestond in de Stuerssiraat. ten O. der kerk. Die weg lag door het kerkhof, en liep verder achter het hoogkoor, om langsdaar de afhankelijkheden der ab dij te bereiken (ibid). De klokken en het orgel bleven ge meen goed (ibid). Den 15 December 1599 gaf vervol gens de bisschop toelating om de ibdij te bouwen (ibid). üe paters verbleven er omtrent twee eeuwen ze werden ten getalle van 13. den 21 Januari 1797 buitengezet (ibid en Ypr. VI. 285J Op 7 April' van 't volgende jaar ver- kocht de l'ransche Republiek de ge bouwen der abdij aan Jan Jozef An tony i ibid Aant. E. H. De Raytter voornoemd). Intusschen bad de kerkfabriek van 81 Niklaas sedert 27 Januari 1797 be zit genomen van de dèèlen der kerk. die ten gevolge van de afschaffing der abdij vrij gekomen waren (ibid). Wat de Kerk zelf betreft, deze was tijden de belegeringen van 1793 en 94 erg beschadigd geweest, en enkele ren later insgelijks verkocht en waarschijnlijk afgebroken (ihi want, toen de kerken, ten 'gevtilgff het konkordaat. wederom geopC werden, schijnen de goddelijke è'-e sten voor die parochie in de gebuuó der abdij gedaan geweest te zijn. Wij zien immers den 4 April 1(" den Gemeenteraad de Kerkia''^ machtigen, de gifte van den heer f*1 provyn te aanvaarden gifte, die stond uit de gebouwen dienend? kerk met den hiermeegaanden u' en hof, alsook het kapelleke van Vrouw van de Vesten. (Com. R. 29. bl. 160). I11 1841 kocht de fabriek viMt n oprichten van eeen nieuwen tea", hét Zuid-Westelijk deel van liet 'Ti Kerkhof, tegen de Boter- en Et -j klaasstraat met 1268 111? o'ipervhM (ibid 1840-49,-bl. 23). Den 1'8 November 184i werddeM besteding voor 't böuwen der tb- j kerk gedaan'; (ibid, bl. 28). In 1845 was ze voltooid en dO November van dat jaar d»c "3 Bóussen jilechtig ingewijd. IV teur. 1845 11 r 2920). 't Vervol?1-" 1

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1929 | | pagina 4