CréditAnversois |tamncsas&a NV. riaaisussciirijuing uan ouü voer Eiooeer ondei wils - üiiösSïniurv PissisEiesciiriiuiiiË uen Oüd-vper SNIPPERINGEN Dixraodestraat, 18, YPER GHELU WE f Dood van den Heer ALBERT VUYLSTEKE Ypersche Kroniek. Uit Watou. Een paar vragen aan Kamerlid Butaye van Watou Berichten. Zwijgen is 't Wachtwoord J-fet ypersQhe Óoll^ of 33 kilom. Met den oorlog had men reed- --elbootjes, vooreen of twee pe-r sone cie boven de 100 kil. m deden. Zij waren lepelvormig en in volle vlucht, 't was maar de schroef en een klein deel var. de kiel, die nog onder water bleven. Somwijlen zei-, gelijk vliegende vis- schen,- deden ze sprongen buiten het water. De Kerk van S: Cecilia Rome w erd in de laatste tijden opgesierd door Rampola, Staatssekretaris van Leo XIII en Kardinaal van den titel van Ste Cecilia. In die kerk heeft men het praalgraf geëindigd, waar dezer dagen stoffelijk overblijfsel van den vermaarden Kardinaal zal overgebracht worden. Et: Russische Boerenopstand in 't bloed versmoord. Twee duizend Siberische boeren die tegen de Soviëts in opstand gekomen waren, zijn door de roode troepen omsingeld en tot den laat- sten man uitgemoord geworden. IBANK BEURS WISSEL De kiezingen naderen... en zooals voorzien houdt De Werkman zich kalm en plat om de kiezers van zijne lijst niet te doen verafschuwen. Er is geen spraak meer Van klassen strijd... van capitalism... Van Paus en Bisschoppen en Priesters wordt er zooals dit blad vroeger placht geen gewag meer gemaakt. D'1 voorzichtigheid is de moeder van... hunnen politieken strijd. W as het niet met reden dat wijlen Kardinaal Mercier hen toeriep «Huichelaars Witgekalke grafkel ders En zoo ook zullen op de aanstaande Kamerverkiezingen de Ypersche kiezers stemmen. i De Werkman bewijst op treffende wijze de onbekwaamheid der katholieken het land te besturen. En dit omdat... in 1914 het land op militair gebied op den oorlog tegen DöitschTand niet gereed was. Heeft «De Werkman» reeds de oppo sitie en de mobilisatie vergeten door de socialistische partij tegen de regeering op touw gezet in zake militaire kwestie,basis van onze landverdeging. De kiezingen naderen en de Ypersche Bode heeft al zijne theolo ganten gemobiliseerd om de veroordee ling die hem op de ribben weegt te ontkennen en te weerleggen. Hetgeen bewijst u-n eerst* hunne echte en onvoorwaardelijke catholiciteit ten tweede hunne kinderlijke onderda nigheid aan het geestelijk gezag ten derde hunnen ootmoed...ende nederig heid. De Ypersche Bode be schuldigt de Katholieken met het inzicht het grootst mogelijk kwaad te stichten door verdachtmaking,verwarring en bestrijding der welbekende waarheid en dat is eene zonde tegen den H. Geest.» Letterlijk overgenomen... 't Is formida bel, ongeloofbaar maar 't is toch zoo. in zake verdachtmaking is Ypersche Bode ons de baas. Geene enkele politieke partij is tot heden toe met dergelijke listen en streken te werke gegaan. als de politie ke kopstukken der «Ypersche Bode». Geene enkele politieke partij heeft in den strijd zooveel haat, persoonskwesties en verbitterde onverdraagzaamheid voor den dag gehaald en uitgebaat dan dié treffe lijke partij gesticht met het eenig doel als eene etterende wonde de katholieke partij uit te kankeren Een voornaam politiek programma voorwaar. Ketzeifde geldt in zake ver war. ng de Nationalisten zijn ons ook de baas. Of vergeet de Ypersche Bode dat de door J. CORNILLiE. Nationalisten in den Gemeenteraad van Yper binnendrongen onder de onschuldi ge etiket van Vlaarrsche Katholieken dat het als Vlaamsch Katholiek dat de Nationalistische Ylaamsche Harmonie gesticht werd en dat men zelf ter dier gelegenheid bij Viaamsche en Katholieke Burgers kwam aankloppendat het - Vlaamsch Huis buiten al e politiek moest staan wanneer men om inschrijving der aandeelen zocht en dat nu al de plak katen der Nationalisten daar aan de ven sters te... prijken hangen dat in hunne zoogezegde katholieke sociale werken hunne katholieke werklieden bij de Daensisten te Kortrijk ingelijfd zijn dat zij zelf Ypersche Bode als Vlaamsch Katholiek voor de dag kwam en nu... quantum mutata ab illo (vertaling ze is niet meer gelijk welleer). Enkele staaltjes derverwarringspolitiek van wege degenen die ons van verwar ring beschuldigen. Bestrijding van een welbe kende waarheid We houden ons aan de waarheid ons door het geestelijk gezag voorgehouden en hebben de verwaandheid niet die waarheid te loochenen of te bespreken. En alle de zoogezegde godsgeleerdheid van den opstelraad van De Ypersche Bode zal aan onze houding niets ver anderen. «We vinden 't echter een vreemde boel dat sommige priesters die ons de Waar heid moeten leeren ons langer laten stik ken in die duisternissen van dien voorge wenden dwaalweg, ons zelfs den rug keeren terwijl andere priesters ons intiem steunen en aanmoedigen in den strijd schrijft De Ypersche Bode Maar dat heet ze geene verdachtma king. Vlaamsch Nationalistische Cultuur! Uit de Gazet van Antwerpen 't volgend stukje -Minister Heyman, fel toegejuicht en niet geestdrift ontvangen, door dui zenden katholieke kiezers, heeft Zon dag 14 April het arrondissement Rousselaere bezocht. Op de eerste bladzijde van het Vlaamsch nationalis tisch weekblad van dienzelfden Zon dag, lezen we aan 't adres van dien ge- vierden minister van de daad, dit hij met weergalooze kruiperigheid zijn ministerzetel heeft bemacbigd. Dat hij is een opgezwollen primair Gij hebt bewezen niet meer te zijn dan een weerzinwekkende ploert lezen we verder. En voor het slot schrijft die wel opgevoede redactie: «Wij leveren u over smerige leuge naar, aan de vrachting van al wie in Vlaanderen hart en opvoeding heeft. Een onontwikkelde, die nooit op een schoolbank heeft gezeten, zou defti ger zijn gedacht zeggen, dan die na tionalisten, die de pretentie hebben in Vlaanderen alleen hart, opvoeding en cultuur te bezitten. Als een phenomeen zet de Ongekroonde Kö zijne tournee voort. Na Bornliem bij Puers, kwam hij te Dielbeeck waar he zooals te Bornhem fen... geestdriftig onthaal mocht genieten, Zijné aureool is aan het verslensen. Zelfs zijne partijgenooten schijnen maar weinig nog aan hem te houden. Zooals eenieder weet zal hij op O. H. Hemelvaart naar Wervick en Watcru gaan. De oproe'p tot alle Viaamsche krachten luidt als volgt Vlamingen, de Katholiek Vlaamsch Nationale Partij, bewust van de grootste gewichtigheid van den strijd voor Vlaan- derens zelfstandigheid, roept U dringend op tot de Groote Viaamsche Betooging te Watou op 9 Mei enz. Elk Vlaming moet daar zijn. Het gaat om de zegepraal van Vlaanderens recht op zelfstandig heid Vlaanderens vijanden dreigen ook te Wervick op O. H. Hemelvaart te 6 uur 's avonds. Allen daar naartoe 1 Vlaan deren zal door U, Vlamingen, winnen of ten onder gaan Maar van Ködie te Watou en te Wer vick optreden moet word geen het minste gewag gemaakt. Borms' aureool is aan het tanen, zelfs zijne overtuigde... maar nu beschaamde aanhangers. A De eerste (Vei viel op 'nen Woensdag. In ons laatste nummer hebben wij reeds een verslag gegeven van den socialisti- sehen fiasco. Hoe komt het dat De Werkman in zijn nummer van 5 Mei over dit feest ons niet te hooren geeft Is hij van den fiasco bewust Of viel het opstellen van een geesidiif- zal hij ze in menige omstandigheden van tig verslag hem wat lastig? dienste kunnen zijn. Beide veronderstellingen schijnen ons wij wenschen den Zeer Eerweerden even goed... en doen ons evenveel ge- Heer Joye veel heil en roepen hem toe: noegen. AD MULTOS ANNOS. Woensdag avond kwam met groot ge weld en in muziek oud-Minister Huys- mans te Yper af. Na het rood muziek stapte hij deftig, midden de onverschilligheid der bevol king, gewapend van 'nen vreedzamen... paraplu. Een dertigtal bewuste en georganiseer de socialisten bezorgden hem eene stattge en plechtige intrede. Deftig stapte hij neven Missiaen. Ne vens hem stapte de bode die eene zware serviette in... moroquin a. u. b. droeg, waarschijnlijk vol aandeelen van de Banque Beige du Travail of van Compagnie de la Ruzizi Huysmans mobiliseeren na Anseele bewijsi genoeg dat de socialisten van Yper met het zeteltje van Missiaen zeer bekommerd zijn. Jammer dat Marx gestorven is. Anders zouden zij ook dien aartsvader van het Socialism .er hunner hulp roepen. Maar zal dat al baten V POPERINGHE Plechtige installatie van E. H. JOYE als Pastor van Onze Lieve Vrouw. De volkrijke parochie van Onze Lieve Vrouw te Poperinghe was Zondag laatst in vierende feeststemming ter gelegen heid van de plechtige inhuldiging van haren 'nieuwen herder Zeer Eerweerde Heer Joye. Rond 3 ure werd op de kleine Markt eenen stoet gevormd met Katho liek muziek en turners voorop daarna volgde een zinnebeeldige groep uit het leven van den Heiligen Julius, patroon van den nieuwen herder, dan tal van andere groepen en wagens. Alle huizen der parochie waren rijk bevlagd en versierd met dichten en jaar schriften, kransen en festoenen. Op den doortocht van den stoet telde men 4 praalbogen. De kerk was uitermate fraai versierd en tijdens de liturgische aan stelling door den Zeer Eerweerden Heer Vervaecke, Kanunnik-Deken van St Ber- tinus, was zij bomvol van 't volk. j Nadat de plechtigheden in de Kerk- afgeloopen waren, werd in de ruime bo venzaal van den Katholieken Kring het feestmaal opgedischt. Verscheidene heil dronken werden den nieuwen herder uit gebracht. Zienlijk ontroerd o.it woord de hij aan eikendeen en beloofde al de krachten die God hem schonk voortaan te wijden aan zijne nieuwe parochie van Onze Lieve Vrouw. Zelden zag ik eene installatie waar zooveel wedijver, zooveel geestdrift ie zien was onder de parochianen, als Zon dag laatst te Poperinghe. Hoe mag dat komen De parochianen van Onze LieveVrouw zijn eerstens diep kristelijk en godsdien stig, en tweedens de faam van den nieu- jwen Herder was hen voorafgegaan, j De Eerweerde Heer Joye, de nieuwe herder van Onze Lieve Vrouw komt van Renirghe waar hij als pastor benoemd werd in 1919. Wat was dan Reninghe? en wat is het nu Een der schoonste dorpen van West-Vlaanderen met een der prachtigste Kerken van 't Bisdom en aan wien dit te danken ten groote deele aan Eerweerde Heer Joye die door zijn (noesten arbeid, door zijn menigvuldige en hooge betrekkingen,het platgeschoten j Reninghe in zoo nen korten tijd uit den (grond deed rijzen. Maar nu is hij te Poperinghe. Door zijn machtig woord zal hij zijne nieuwe j parochianen langs de goede wegen leiden en door zijne veelzijdige betrekkingen Dinsdag 11. om 11 uur, had alhier de plechtige teraardebestelling plaats van den Heer Albert Vuylsteke-Lagae, Voor zitter van de Kerkfabriek en Gemeente raadslid. Eene overgroote menigte vrien denen kennissen,hadden er aan gehouden den plechtigen lijkdienst bij tè wonen om door hunne tegenwoordigheid eene laatste hulde te brengen aan dezen voorbeeldigen Kristen en burger. Hieronder geven wij de hertroerende lijkrede door den Heer Ingeibeen, Bur gemeester van Gheluwe, bij het graf van den Heer Vuylsteke uitgesproken Eerwaarde Heeren, Geachte Familieleden en Toehoorders! Niet diepe droefheid, met ware ver slagenheid staan wij hier vergadert rond de grafstede van den man die het best ons geliefde dorp verpersoon lijkte, Mijnheer Albert Vuylsteke. - O, die naam, hoe klinkt hij vo! be- teekenisHoe schittert hij omstraalt van geheugenissen, deugden en voor beelden. Mijnheer Albert Vuylsteke', Gij zijt de waarde telg geweest van het «oor- naam Gheluwsche geslacht dat bier eeuwen lang den toon gaf, eeuwen lang uitblonk door verdienste en in de hoogste mate mede wrocht om de ge meente te maken wat zij is, eene der schoonste en kristelijkste van Vlaan deren. Wat Uwe voorzaten waren, dat zijt gij geweesten het betaamt, bet is dure plicht aan U, den man van de vrome traditie, den man van eere en geweten, den man van burgerdeugd, eene opentlijke en welverdiende lnilde te brengen. Laat mij ronduit verklaren, zoo gij hier met klank in den gemeenteraad gekozen, het burgemeesterschap ont- zegdet. een ambt gewetensvol door Uwe voorzaten waargenomen, was fiet uit vredeliefde en nederigheid, geenszins uit gemis aan burgerdeugd, een gevoel bij U levendig ingeworteld en tijdens den oorlog ten overvloede gebleken Dan waart gij beslaafd, letterlijk slaafd, als voorzitter van bet stetm- komiteit. om, tot het einde toe de bevoorrading uwer dorpsgenootcn te verzekeren. Dan waart gij immer benioejt om hetuigenis te geven van Uwe Vader landsliefde, bemoeit om elkeen moed in het lierte te spreken, en onwrikbare hoop in de herleving van het Belgische Rijk dat ETw groot-Oom had helpen grondvesten, als lid van het Nationaal Congres, Eu nochtans die wreede, die onmen- schelijke oorlog, had voor Uw va- derhert het grootste offer gevraagd, het offer van een eenigen en geliefden zoon, gesneuveld op het het veld van eer. Hoe smartelijk ook getroffen, nog begaf den moed U niet; den laatsten, den allerlaatsten, onder een regen van bommen, verliet Gij het ongelukkige Gheluwe, het dorp dat Gij zoozeer be- mindet, dat zoozeer liet Uwe was. en dat Gij. door een overvloed van liefde, tegen alle hóóp in, meendet bevrijd te zien van den volkonienen ondergang. Zie daar. Geachte toehoorders, wat de dankbaarheid ons dwingt te ver konden! Zie daar hoe Mijnheer Vuyl steke, in den ellendigen oorlogstijd, zijne dorpsgenooten wist te steunen en op te beuren. En eenmaal den oorlog voorhij. dan komt hij allicht ons nieuwen blijk geven van manmoedigheid. Dan zien wij hem zijn menschlie- vende taak hervatten Eenerzijds als Voorzitter van den Ouderlingen Bij stand. dien Hij over twee en veertig jaar had helpen inrichten; Anderzijds als Voorzitter van den Raad der Hos- picen. wiens stichting aan de edelmoe digheid zijner familie is te danken, j Een derde Voorzitterschap herneemt Hij. datgene van den Kerkraad M ij zien hem ieveren om onze deerliik ge- schonden kerk te herstellen, luisteüj- ker dan ooit. Voornaam dus en drievoudig waren de ambtelijke betrekkingen gehand haafd d<o.r onzen dierbaren afgestor vene. Maar evenzeer muntte Hij uit door zijne hoedanigheid van privaat man. Wie zal Mijnheer Yuylsteke's goed heid melden als huisvader, zijne be zorgdheid en onvergelijkelijke werk zaamheid voor het huiselijk belang! Wie zal naar werkelijkheid schetsen hoe stichtend zijn levenswandel was, hoe ingrijpend zijne Godsdienstigheid En daarom, met een henepen gemoed, roepen wij uit Vaarwel. Mijnheer Albert, gij hadt in 'iize herten zooveel plaats ingeno men. dat wij nooit, l'w aandenken ver geten zullen Vaarwel, Mijnheer Albert, gij hebt ons zulk een edel voorbeeld nagelaten, dat het ons immer tot richtsnoer zal verstrekken. U kunnen wij niet naar waarde be danken De vergelding van al het goede door L~ verwezentlijkt dat verleene U de Almogende God Dat verbidden en verhopen wij Vaarwel Het Ypersche Volk biedt aan de Familie van den betreurden afgestorvene de verzekering aan zijner kristene deelne ming. Zondagrust. De apotheek van M. Van Ro- ibaeys, Boterstraatzal alleen open zijn op Zondag 12 Mei 1929. Sint Maertenskring. Op den 3n Zondag van Atei zijnde 19n dezer en hoogdag van Sinksen is er in St Maertenskerk om 6 1/2 u. de jaarlijk- sche mis met algemeene Communie voor al de leden van den kring, Iedereen we- ze op zijnen post. Eerste Vraag Butaye, wie er; g'j? zijt i a) Zijt gij nationalist b) Zijt gij activist Tweede Vraag Butaye, wat is uw programma W aarom, uit wat doel gaat g naar de Kamers Wat doet ^ij daar Derde Vraag a) Wat denkt gij >ver het activisme b) Keurt gij Borms goed c) Keurt gij de overloopers Van Sant en De Schaepdrijver goed d) Keurt gij de scheuringspolitiek t. t. z. ons land in tweëen, keurt gij zulks goed Wij eischen nu Butaye dat gij op deze vragen korten bondig antwoorden zoudt Geen antwoord is zooveel als bekennen dat gij niet zuiver van harte zijt, maar vu l, grof en geheel gesteld om te lijden. Met de toekomende stemming zullen wij, uwe kiezers, u dan alzoo behandelen d. w. z. buiten, eruit, weg Pectoral Dupuis. 't Is de beste remedie bij het begin van een kwaad aardige valling of griep; zij doet spoe dig den brand in de ademhalingsor ganen verdwijnen. Te verkrijgen in alle Apotheken. De Burgemeester heeft de eer zijne onderhoorigen te laten kennen datereene bijgevoegde kostelooze openbare zitting Pokinenting en Herinenting zal gehou den worden in een der benedenzalen van 't stadhuis, op Zondag 12 Mei 1929, tus- schen 10 en 12 uren. Hij raadt de inenting ten zeerste aan, aan de volwassenen, alsook aan de ouders voor hunne kinderen. Benoeming van vijf policieagénten. Aanvangswedde 10.100 fr. boven klee- dingsvergoeding. Aanvragen te doen aan het Gemeentebestuur voor 20 Mei 1929. De kandidaten zullen een geneeskundig en bekwaamlieidsonderzoek moeten on dergaan. Yper, 2 Mei 1929. De Burgemeester. H. SOBRY. Inschrijvingen v. tl. I zittijd 1929 De afgevaardigde van de regeering zal van 22 tot en met 31 Mei 1929, den zon dag afgezonderd, van 9 tot 12 uur, in bu- reel 12 van het provinciaal Bestuur te Brugge, de candidaten inschrijven die, voer de door de regeering ingestelde Middenjury, gedurende den eersten zittijd 11929, examen wenschen af te leggen tot het bekomen van een wettelijken acade- {mischen graad. Na 31 Mei 1929 zijn de lijsten bepaald gesloten. Schriftelijke aanvragen om inschrijving zelfs van het verschuldigd recht vergezeld, worden afgewezen. Inlichtingen omtrent de voorwaarden, de inschrijv'insrechten, enz. worden door den afgevaardigde verstrekt aan de can didaten die bij hun verzoek een postzegel voor het antwoord hebben geyoegd. Be langhebbende kunnen ook daaromtrent het staatsblad van 1 Mei 1929 raadplegen.' Meester Butaye, Nationalistisch-Ka- merlid van Watou is als dood voor de bevolking. Hij zwijgt als een gr:r. Niet één enkel antwoordje komt op al die blaadjes welke te Watou en in omstreken worden uitgegeven. En juist dit stilzwij gen komt ons heel aardig, heel verdacht voor en we zouden reeds moeten denken Meester is paf geslagen. Meester kan niet meer antwoorden, 't Is zeker de volle waarheid die geschreven wordt Zwij gen en alles gerust laten is toch (iedereen weet het genoeg) geheel en al buiten Meesters gewoonte. Van 't minste dat er roerde kapte Meester er op en weerlegde a 4- bdat hij streed voor 't recht en dat hij het voor niets en nooit zou opgeven. De West-Vlaming werd met ellenlan ge artikels gevuld waarop Meester ant woordde en alles NAAR ZIJN ZIN ver draaide en weerlegde. En nu hef brood noodig dat Meester weerlegd en ant woordt. Nu zegt Meester zekersaperioot ze beginnen daar aan eene leelijke, stin kende legende. Die affaire van Borms en O' dat is een langen scherpen doorn die door c!e zate van mijn kamerzetel zou kunnen steken, zoodanig dat ik daar niet meer zou kun nen blijven zitten. En 't ergste zegt Méés ter 'k en kan dien doorn daar niet uit krijgen, 'k en kan over die zaak Borms niets weerleggen en ook niets atliegen, ze hebben de echte stukken in handen met dag en datum en de brieven door Borms zelf, eigenhandig geschreven. Wat gedaan Wat gedaan Ah, 't zou moeten zijn, zegt Meester dat ik mij op een ander standpunt plaats, en 't volk eenige dagen voor de stemming, tracht wijs te maken dat ik niet meedoe met Borms, dat die zaak van overloopers mij niet aangaat in een woord dat ik daarin niets te maken heb. Maar Meester gij hebt nu Borms doen komen op O. L. H. Hemelvaart, 't volk en zou u niet meer gelooven. Ge moogt dat niet. doen 't Is waar denkt Meester maar daarmee al... en Cyril ie Rousseeuw ging antwoorden, maar den duts en kan het ook niet bokken. Ik kan niets neerleggen, 't kan niet. Ik kan niets afliegen. Zij hebben de bewijzen ik kan niets anders doen dan zwijgen en zuchtend beveelt onze Dt-puté zijn kamerzetel in de handen der nog overgebleven nationalisten en kreunt ZWIJGEN! is 't wachtwoord jongens. 1S Het volgende jaar. den 14 December werd de voorloopige bidplaats, t. t. z. de oude abdij, alsook de grond der vroegere kerk aan de stad verkocht om er de jongensschool over te bren gen Com. R.. 1840-49. bi. 158». Een vleugel der abdij en een torentje bestonden nog in 1914. Zij werden tij dens den oorlog neergehaald, doch re zen rond 1921 wederom op in denzèlf- den trant. De abdij van St Jan-ten-Berge werd »»>k p 4 Juni 15''8 verplicht een s*rook grond aan "t Xoorderuiteinde van haar eigendom aan de stad af te staan en een muur te bouwen, ten einde de St Niklaas- met de Pantoffel- en de Meerschstraten te kunnen verbinden daard.ar ontstond omstreeks P>2/ I'D. Not., bi. 334een nieuwe straat, het Par.en Beurzsr-traatie g< - eter Het kreeg dien naam. zeggen de Kronie- fce-\ mdat er a -raar een huis wa v ar_.r men loterij hield. Het uithangbord was een panen beurs, die geheel en gansch met deze overeenkwam, waarin de lotjes gebor gen waren (An. Em. Id.*2. bi. 9). De abdij van Loo, die. in de laren 1600 haar toevluchtsoord in de Mond- straat. aan den graaf van Monterey," gouwheer der Nederlanden afstond, had later een nieuwe refuge in het Panen Beurzestraatje (Kron. Boe- teman.4 De Arme Claren, door Jozef TT in 1783 afgeschaft, toen deze Zusters in de Alondstraat verbleven, werden in 1839 heringericht. Zij betrokken als dan de oude Proostdij van St Maarten, waar zij tot omstreeks 1850 een jon gensschool openhielden (Lesc.. bi. 550). In 1900 kwamen ze eindelijk hun nieuw klooster in de de Stuers- straat bewonen. Twangs denzelfden kant heeft men e weinig verder het Appelstraatje, eertijd- Stuer- Sceurstraetken 140Ó. S. M. II. 502 en 1402. ibid 513). Een veertigtal meter verder treft r -n dezelfde zi;de de Dcor- gangstraat aan. die reeds in 1323 alzoo bekend -tond C. II. 365) het is dus een van die zeldzame straten, die tot den dag van heden haar zelfden raam bewaarde. De Romhrugee Demf.i ve-;-gden ie .r, 1 Stviers- Ilet BESTE en ZEKERSTE middel om regelmatig het blad té ontvangen, is een abonnement) ragen in de post op straat rechtover de Doorgangstraat. Het klooster werd rond 1230 te Be- veren bij Rousbruggé gesticht De Geuzen verwoesten het in lo/8 De- Zusters kregen in 1588 van Zijne D. H. Petrus Simons, bisschop van Yper. de toelating zich alhier te ves tigen (Lesc.. bl. 550). Zij betrokken eerst huisjes langs den Oostkant der Eigen Heerdstraat (Kron. Boeteman.) Vandaar gingen zij naar de Lange Meerschstraat over. waar ze een school openden. ervolgens trokken zij in 1604 naar de de Stuersstraat. waar ze ten jare 1611 een nieuw klooster bouwden (Lesc.. 550' In 1629 richtten zij langs der. Oostkan, van hun erve. dicht tegen de Beluik- straat. hun kapel op (D- Ana., hl. lt- i, met een ziiingang langs dezelfde straat. Tijdens het beleg van Yper door de Franschen in 1/94. brandde hun k'oos- ter ten deele at', en de Da men gingen hij de Godelievetjes wonen, totdat hun gesticht hersteld was. Tijdens de Fransche OfhwentHing moe-ten de 24 Damen hun k:-y -ter vaarwel zeggen (\pr. AL bl. 28/ In 1802 kochten ze het huis met afhankelijkheden, 1 aar ze nu nog ge- ve-tigd zijn (Lesc. n50). Eerwlieer Struye, onderpastn/ van St Jacobs alhier stichtte in 1838- 39 het klooster der H. Familie. De Zusters betrokken het oud klooster der Rousbruggé Damen. alwaar ze (I esc.. verblijven hedendaags 552). De H. Familie wordt nog geheel dikwijls naar den naam van den stich ter Struye's geheeten. Wat verder heeft men langs den zelfden kant de Eigen Heerdstraat. Deze kreeg dien naam een dertigtal jaren geleden, omdat de maatschappij Eigen Heerd aldaar werkmans woningen bouwde. A'roeger. reeds in 1314 - iid ze als Calverstrate eend C. I. 456). In de middeleeuwen waren de Be luik- en de Eigen Heerdstraat in ver- va.U »r de Groenewiikstraet "2.». II, 503 Deze werd in 1/12 opgeno men D. Not.. 334 Langs den Westkant van de Eigen Heerdstraat had men eertijds omtrent /le huidige Fiersstraat, het Veste- straetkin 1406. S. M. 520b v aar 1.1 aan de Noordzijde een opene iv.-.at: as Rodezee geu.»emd lil het Invitaiorium v. i_ den Geu zenuitvaart van 't iaar 156/ bij de ■■eschiedenis van t bi.-Ouin Yper m- L-elascht, vermeldt men o. a. Jan Lar_- ghedul, voornaam protestant var. Yper. die niet zijden kieeren naar Brussel optrok (Ep. Ypr.. 44). Van een ander kant, het protes tant sch bestuur der stad van 1579 stelde de lijst op van de ambachtslie- len, die verklaard hadden zijden of panen kieeren te willen dragenop 410 vermelde personen, waren er 162 in het Noordwester kwartier der stad, begrepen tusschen de Eigen Heerd en de Vandenpeereboomplaats eener- jds. en de Boter- en de Elverding- straat anderzijds (D. Inv. VL 267). ij besluiten daaruit, dat niettegen staande de menigvuldige baldadighe den alhier door de protestanten be- dreven. meer dan 13 der ambachts lieden van dat kwartier door hun klee- deroacht openbaar iiden toonen, dat ze protestant waren. Eindelijk, a's sj0t vermelden wij. j 'e v:ui d» Rena Coiaert- paa^s Ftatieplaatseertijds een Vr'»ttï"r,T,de- !anSs <'e vestingen, die (le Beüestraet heette (1807. Com R., 0— 182A 1,1. 17 en 50». EINDE- Wat is er eigentlijk met Butaye in de Kamers gebeurd? De gazetten spreken van eenen aan slag, maar zij en zijn het niet eens. Het is zeker dat er iets van uit de tribunen naar het zienlijk hoofd der nationalisten ge slingerd wierd. De Duitsche gazetten schrijven van eenen pot haarlemsche olie of van eene flesch vervalscht uitrechts water. De Hollandsche couranten spreken van eenen pot lijm dat zijne vrienden hem zouden geworpen hebben of te wel om zijnen mond toe te plakken of om hem aan zijnen zetel te lijmen. Chi lo sa. Nu de geschiedschrijvers zullen weer al werk hebben. Verleden week bij 't opmaken der vormen, werden in de le colonne der «Plaatsbeschrijving van Oud-Yperj» Nr 17. eenige regelen misplaatst en dus de zin onverstaanbaar gemaakt..I A/oor de liefhebbers geven we hie-: den juisten tekst der P colonne door J. CORN111E. 17 (Zie nota colom hie rnevens. Keteïare is een laag kleiland te ÏP celare en 't KeteBant, een wijk 8 land in de moerassen van i.vzel (St Omaars). (I). Top), f Daarbij de waterbevoorrading der bevolking, die reeds vóór 1225 inge richt was (Warn. Y. 93) schi u -" den Westkant der stad een gr,»-' wa terhekken gevergd te hebben. de Oostzijde er een vond in «ie vv.-"'"i' gracht «den Plash (1312. C. j tusschen de Komen- en de Rijsebwrt gelegen (C, II. 23 en 1 12). immers voöf de bevoorrading, was de stad. door 'iet Ypertje noodzakelijk in twee af*'8' jderlijke deelen verdeeld. Wij nieenen. dat, toen het water eer tijds 's Winters, bij overvh-edtge gens geheel hoog stond, de Af pen-1| den linkeren oever een uitweg vo«| langswaar het water, ten AA es.en natuurlijke laagte bereikte, die, !p stroomde. De Yperlingen wisten ongetw" dien watervoorraad te vernue

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1929 | | pagina 2