I Crédit Anversois CDeet ge cuat 0p Paaschronde 't Zuid - Westen in SNIPPERINGEN Rechterlijke Kroniek Ypersche Kroniek. Dixmudestraat, 18, YPER W/// 5 S S CAISSE CQMMERCIALE - - DE ROULERS - - DIENST SPAARKAS S s Treinlijn Waesten-Zmijnebak BofspeL Matchen voor den Beker. Afsterven van JW. N- flngloo. KORTRIJK Algemeene vergadering van de Karmel-Derde-Grde in 't klooster der P. 0. Karmelieten. Naar de Missiën van Congo. St. Josefskiooster. Een Handelsvliegplein. Zwemplaats. :er VOOR HET VOLK GEOFFERD. AL de ciaüsti-che 1 Meistoeten de st en van onze goede steden doorkruisen, dan ziet men op het eer ste -;>and(.ek de woorden«Plaats voor de artrtenEn onmiddellijk achter dat spandoek -tappeu de artn- sten onder de armen, zooal de gezel len .\nseele. \andervelde. Francois. Ha'let. enz., enz. Die sukkelaartjes bezitten elk slechts eenige miljoenen, zoodat met recht en reden mag ge zegd worden dat zij zich voor het volk georferd hebben. Zulks is nog het ge- va! v >r ontelbare andere socialisti sche leiders, die door het volksredden, zonder het te willen, van het proleta riërskamp verhuisden naar de mid dens van de vurige bourgeoisie en van de hatelijke kapitalisten. Hoe een dubl>eltje toch rollen kan! «o» Is verschenen in het socialistisch blad ie Oui vive Aan de Burgerij »XYeet dan dat ons hart maar alleen -de zucht naar wraak kent. van eene wraak welke wij verschrikkelijk en voorbeeldig willen. Gij weet dat er een dag zal komen dat wij de mees ters zullen zijn. En dan. geen genade meer Wij zullen uwe hoofden afhouw en, al waren zij ook bedekt met grijze ha ren. Geen eerbied noch mededoogen meer met uwe vrouwen en dochters. Voor u niets anders meer dan de dood, tot dat uw vervloekt ras voor eeuwig zal verdwenen zijn. Tot w eldra, heeren van de bur gerij Lenine of I rotsky konden het in den tijd van de gruwelijke moorde- rijen in Rusland niet beter hebben ge zegd. Men ziet dat hunne Belgische volgelingen uit hunne lessen profijt hebben getrokken. We zijn nu verwit tigd w elk lot die zoete lammekens ons voorbehouden. N. V. BANK BEURS WISSEL Met de nieuwe maan van 9 Mei 11. was er zonne-eklips de maan kwam voorbij de zon, juist op de rechte lijn tusschen sommige streken der aarde en de zon, en voor die streken, ongeveer twee minuten, was de zon onzichtbaar, 't was klare nacht cn men ontwaarde de sterren. Gazetten melden dat men in in de Philippijn-eilanden, bij prachtig helder weder, geheel wel de zonne-kroon heeft kunnen zien en photographieeren. De zon bestaat uit een schitterende witte ronde kern, die wij ten allen tijde kunnen ontwaren uit die kern spatten rings-om bundels vlammen, duizenden kilometers lang, zichtbaar in totale eklipsen en die dan rond de gedoken kern der zon een onregelmatigen rooden krans vormen, genoemd protuberances of aanwassen van uit dien krans stralen onmeetbare lichtgekleurde haarbossen en 't zijn deze die men zonne-kroon noemt. Cijfers Men heeft het getal kilo meters samengesteld, afgelegd in Parijs en omstreken, door de wagens der ver voerdiensten, gedurende het jaar 1928 en men bekomt als som 156 millioen kilo meters hetgeen uitmaakt 4000 maal den omtrek van de wereld. Als men dit getal verdeelt door het getal doodelijke onge lukken, men vindt één doode voor 2 millioen afgeholde kilometers. Waar Sodoma oprees bevindt zich nu de Doode Zee, in eene diepte, 400 meters lager dan de Middelandsche Zee. Dat Meer, een twintig uren lang, is een plas water, bij schoonweder hemelblauw, 't Water is klaar maar dik, ingezien de groote hoeveelheid zout dat het bevat (25 °/o) en hebbende eene smaak van petroleum. Op de bodem van 't meer zijn er asphalte-bronnen, van waar zijn naam van asphaltische zee en 't meer bevat ook veel potasch-zout. Aan de Compagnie Tulloch-Novomeysky» heeft de Palestinaansche staat liet voorrecht toegestaan, om. gedurende 25 jaar, mine raal-zouten uit het meer te trekken. Eertijds de Jordaan, komende van den hoogen witbesneeuwden Libanon-berg, vloeide largs Sodoma, in eene over- prachtige vallei, tot aan de Arabische Zee. Met de stoornis in de natuur, tijdens den regen van sulfer en vuur, die de wulpsche steden vernietigde, zal geheel de streek ingezakt zijn en de Jordaan, niet meer kunnende voortvloeien naar den Arabische Oceaan, zal dien put gevuld hebben en alzoo de doode zee doen ont staan. In de Doode Zee zwemmen er geen visschen en de reden is het overtol lig zout en de petroleum-vochten Boven de Doode Zee vliegen er nooit geen vogels, omdat er, bij gebrek aan zoet water, geene verblijven in de streek op de boorden, groeit er om denzelfden reden, noch boomen, noch planten Dus geheel de streek is «doodsch» en 't meer verdient wel zijn naam Doode Zee stukken, waarvan vele kostbare door brand vernield. De boek Flandria II lustrata gemaakt door Sanderus, Ka- nonnik en groot penetetteier der Kathe drale van Yper.en waarin hij nauwkeurig het toenmalige Vlaandren beschrijft, is ook verloren gegaan in de vlammen. Te Palos in Spanje, van waar, den 3 Augustus 1492. Christophel Co lumbus vertrok om de zee-reis aan te vangen, die hem Amerika ontdekken deed, heeft eene Amerikaansche vrouw een overgroot standbeeld doen oprichten, voorstellende Christophel, ziende West waarts en omarmende een groot kruis, dat vóór hem staat. Hoe groet men? In Japonic met een voet uit zijnen schoe te trekken in Indië met in handen te nemen den baard van dezen, dien men groet in de Phil- lipijnen met den voet van den gegroeten vast te nemen en zijn eigen gelaat te overwrijven de Laplanders duwen el kanders neus met kracht tegen een en de Egyptenaars stellen die vraag Zweet ge wel? Dit laatste schijnt min aardig, als men weet dat alwie in Egypte het vel droog heeft, lijdt aan hevige koorts. In Ceylan, groot eiland ten Zuiden van de Engelsche Indien, werd in tegen woordigheid van 150.000 pelgrims, door Mgr Cóudert, plechtig gekroond het mirakuleus standbeeld van O. L. Vrouw van Madou, d. i. van 't Moeras. In Indien leven en krioelen er 30 soor ten serpenten, waarvan 7 doodend vergift inbijten. De Indiërs loopen blootvoets en 20.000 per jaar sterven in dat land door slangebeten. Wie gebeten is en een wei nig aarde van Madou inzwelgt of op de wonde wrijft, zal niet sterven maar genezen. De geleerden hebben bewezen dat die aarde geen natuurlijke heelkracht bezit, 't is dus eene mirakuleuze vrijwa ring, te danken aan de tussehenkomst van Maria... even als een vezeltje van de stool van St Hubrecht, ge-ënt in 't voor hoofd van iemand die gebeten is door een razenden hond, gevrijwaard is tegen de razernij, De schoonste maand, De bloemenmaand De maand van lentetij Is, Moedermaagd U toegewijd, Haar Koningin zijt Gij. In Vlaandren geen strate, geen huis of [men vindt Er 't beeld van Maria vereerd en gepint. G. G. O. L. Vrouwe van Wynen- daele, gezeid O. L. Vr. van Troost. Op eenige stappen ten Zuiden van het slot van Wynendaele staat een veldka- pelleken, toegewijd aan O. L. Vrouw, waar de geloovigen der streek, van uren ver in het ronde, de Moeder-Maagd hulp en troost komen afsmeeken. Volgens sommigen vond dit kapelleken zijnen oorsprong in de heidensche gods- dienstbedrijven. Wynendaele zou een dal geweest zijn in het gewijde bosch van Thor, waar onze voorvaderen met den aanvang der lente bijeen kwamen om het einde der koude dagen te vieren. Thor werd er gefeest als Lentegod, overwin naar van Drym, den Wintergod. Wynne beteekent blijdschap, en het dal waar het feest der vreugde gevierd wierd Wynen daele. En, wordt er verders beweerd wijl het meer gebeurde dat de geloofs zendelingen, om de diep ingewortelde gebruiken van liet bekeerde volk uit te roeien, hunne bidplaatsen en kapellen oprichtten ter plaatse waar men voorheen de goden vereerde, ware liet niet te ver wonderen dat de geloofsboden eene bid plaats stichtten op de plaats zelf, waar Thor eens zegevierde, en op eene bijzon dere manier de Hemel-Koningin deden vereeren rond het tijdstip, dat de heide nen hun vreugdefeest hielden. Nu nog inderdaad is er op 25" Maart, telken jare groote toeloop te Wynendaele, en gaat men O. L. Vr. Het Herte Teer dienen. Volgens anderen zou de kapel gesticht zijn in het jaar 1118 door graaf Hapkins, uit dankbaarheid om de ontdekking eener fontein nabij de kapel, ten tijde dat er gebrek was aan drinkbaar water. Sedert 9 jaren is Rijsel bestuurd door een socialistischen raad Deze heelt verteerd 45») millioen en, niettegen staande plechtige beloften, niets gedaan voorde Kroostrijke Gezinnen, noch voor behoeitige huismoeders en kleine kinde ren e r-eeit gebouwd.... 331 goedkoope woonsten In Duinkerks is de Biblio theek, behelzende 90.000 boeken en I De Bedevaart naar O. L. Vr. van Halle werd soms als strafbede- vaart door den Kortrijkschen Schepen- raad opgelegd. Den 7 Mei 1584 werd Pieter Borghers veroordeeld tot de amende in sijn lijnwaet met eene tortse naar S. Maartenskerk, en drie jaar verbanning uit de stad en kastelnij omme neffens t'bollewerck van Casimi- rus.... te commene binnen der stede, cruupen'de over de palisaede aldaer staen- de, jeghens den danck van de sentinelle». Den 20 Juni daarna wordt die straf door de schepenbank omgezet in twee rasieren koren, waarvan een aan den Disch en een aan de Aermeschole der stad, en een rasiere erwten aan het gast huis van S. Elooi metgaders eene pel- grimatie tot onze Vrauwe van Halle ten vermane van de schepenen (Stads archief, Kortrijk. Register van Crimineele Sentencien 1570-1591, i. d.) Biekorf Bloeimaand 1928. In de Middeleeuwen strafbede- vaarten voor euveldaden waren of wel, langs dezen kant der zee, Ro- camadour in Vrankrijk, St Jacobs van, Compostella in Spanje en Rome of wel, over zee, Jerusalem. Missiaen. de Alweter» maakt in het nummer van De Werkman van 12" .Vlei eene vergelijking tusschen de politie ke en sociale toestand in Belgie van over 50 jaar (als er nog geene socialisten wa ren. zegt hij) en dezelfden toestand op heden beschouwd (dank zij het onver moeibaar strijden der socialisten., zoo zegt hij ook) Dixit Magister. Maar wat hij vergeet te bewijzen, want papier zwart maken dat kan een kind van twee jaar ook. is dat die talrijke verbete ringen die hij aanhaalt aan de socialisti sche werf ing te danken zijn. Magister vergeet of weet niet of ver zwijgt liefst dat de gedachtenevolutie die op sociaal gebied deze verbeteringen verwezenlijkte, tot stand kwam dank aan de Rerum Novarum Encycliek van Paus Leo XLIt en dat velen van deze ver beteringen zonder en buiten de socialis ten ingebracht werden. Ten ware Missiaen zou komen te beweren dat Paus Leo XIII ook socialist was... want om z'n zeteltje te redden is Rood Baaske Ganzendonck tot alles btt- kwaam., Men beeft te Yper voor 200 frank por tretten van Missiaen verkocht. Laat ons samen de nederigheid van onzen grooten volksvertegenwoordiger bewonderen Men heeft er ook voor 50 frank te Vlamertinghe verkocht. Wat bewijst dat daar menschen schui len die veel smaak op esthetisch gebied bezitten. >1; Men verkocht er ook nog voor 52 frank te Poperinghe. Ge zult nog zien dat die man als het zoo voort gaat, wel te verstaan nog wereldberoemd zal geraken en dat Char lie Chaplin voor hem nog in zake ver maardheid het onderspit zal moeten delven... Want op comisch gebied is Missiaen hem de baas. Jammer genoeg dat hij naar de cine mastreek niet vertrekt om er zijne poesje- nelle streken te gelde te maken. Missiaen is met het welgelukken van het vieren van het eerste Meifeest zeer tevreden. Wij hadden de manifestanten, muzie kanten, vrouwen en... onmondige kinders die aan den stoet deelnamen op een 200 tal geschat. 't Schijnt dat er wat meer waren. En 't bewijs ervan is dat volgens De Werkman dat: de korrespodent (cor respondent a. u. b.) van het dompersblad De Tijd 300 manifestanten geteld heeft. 't Verschil is niet groot en naar ons vermoeden heeft De Tijd daar een slag in geslegen... en hij had gelijk: 't beteekende toch niet veel. Maar daarmede is Baas Gazendonck tevreden en hij schrijft We mogen ge rust dat getal verdubbelen er stapten dus600 betoogers in den stoet... en dat is overprachtig. Er zijn menschen die gauw tevreden zijn... Te beter voor hen. 't En ware dat de schrijvelaar van De Werkman op le Mei... dubbel zag Wat ons niet zou verwonderen... We zagen er menige voorbeelden van. De uilen zijn zeldzame beesten. En 't is jammer: 't Is zoo geestig met hen om te gaan. Vooral als ze spreken en schrijven, want er zijn sprekende en schrijvende uilen, over dingen waarvan ze weinig om niet te zeggen niets afweten. Hunne pluimen zijn nog niet droog bachten hunne ooren of ze willen reeds mede praten. Uit West-Nieuwkerke komt regelmatig eene... lokale kroniek van... algemeen belang voor zooveel wel te verstaan al die gazettevulling nog iemand belang kan inboezemen. Altijd dezelfde ledige, maar holklinken de, hoogdravende maar ijdele zinsneden. De Uil vreet iederen morgen zijn -< Schelde op en discht het dan voor de lezers van De Ypersche Bode voor... met wel te verstaan nog min smaak en nog min talent. Hij is nog altijd bezig het geval Ward Hermans uit te peuteren als... 'nen uifgehongerden hond aan een afge knaagd been. Wie spreekt èr, in Gods naam, nog van Ward Hermans De Uil spreekt nog van perseer. Waarom dagteekent hij dan zijne West-Nieuwkerk...sche kronieken uit b. v, Leuven niet. Hoe komt het dat in sommige landen troonopvolgers mogen beginnen regeeren aan 16 iaar en maar mogen huwen aan 18 't Is omdat het gemak kelijker is eenen staat te besturen dan eene vrouw. Abonneert U op iHET YPERSCHE VOLK» De socialisten beweren dat zij zeer be zorgd zijn met de gezondheid van het werkvolk... dat zij zelf van deze bezorgd heid het monopool bezitten. Zooals eenieder weet is alcohol vergift. Het antialcoholism is hun stokpaardje. Vandevelde zelf, ziek zijnde, begaf zich naar de Kamer der Volksvertegenwoordi gers om de veranderingen die aan de alcoholwet moesten gebracht worden te bestrijden. Hij vroeg nog strengere maat regelen. Wij zullen eens wijzen hoever deze bezorgneid strekt In zes maanden in de Socialistische Sa menwerkende Vennootschappen van He- negauwen alleen werden de volgende hoeveelheden alcohol verkocht: te Gilly 122.000 liters, in de Union et Progrès te Gouy bij Piéton 4.100 liters in de Union des Cooperatives 3.864 liters; in de «Magasins Générauxde Charleroi-: 122.223 liters in de Union et Coopera tive de l'Avenir 34.884 litersin de «Comptoir génèral d'Approvisionement»: 40.000 liters. Alcohol is vergift zegt Vandervelde. Maar om geld in hunne kassen te zame len en politieke propaganda te doen zien ze zoo nauw niet. Verleden week heeft Borms te Watou, te Wervick en te Edeghem en te Thielt en te Eeckeren geestdriftige ontvangsten ge noten Met al die mobilisaties van de rijks wacht iedere maal hij in verplaatsing is kost Borms nog al wat centen aan dën Staat 't Schijnt dat te Wervick aan Jonge Viaamsche Wachters knuppels en eene dolk ontnomen werden. En die Bormisten zouden dan van... perseer spreken 13, Hond straat, 13 gevende 4 per honderd netto intrest. Al de gestorte sommen kunnen ten alle tijde afgehaald worden. re::, te gge- Er zou n"g enkel ééne Katholieke Kring - Boldersmaatschajj klas vair stomme boeren zijn: Deze i j Dat hef bolspel in eere is in Yper et uie hunr.tt vuorstaanders zouden at- r- 1 reken. f niet krachtdadig door hen niet liet tmnst ottder de leden va* de, zeiven e anderen ondersten,reu. Kathoden Ktmg, bewtjst de talr.jkeo De Heer verl,sse Vlaanderen van SS, maar eiken Zaterdag der week om ut g-. zulk v.,k. i* voeg erbij wat mu over- samen-iijn én partijtje te doet:. tutgd persoonlijk gedacht ,s. wat kI aan vele.boeren zet. wat vele van Dok- $che ijss6pe|i ter Brtttsaert s gewezen stud.ematen Na^sehuufe sterke peletous- gefcta# te hebben kwamen de prijzen tos aan fee 'viertal.: H.H. Verkinderen, DenysV'üjj. IIÉIIlillllEIIIUIIIIIIIIIIIII I D r% I n n r»/rH n a In de 15 departementen van het Zuid-Westen, met eene oppervlakte van drie maal Belgie. zijn er tegen woordig van 350 tot 400 Viaamsche en Hollandsche boeren. In het departe ment der Gers, dat 18.353 hectaren grooter is dan West- en Oost-Vlaan deren te zamen zijn er 100. Hun getal is bijna verdubbeld sedert één jaar. Van die 100, zijn een derde eigenaars. Spijtig en jammer, dat velen, zeer ve len, veel te duur kochten, pachtten, te hooge commissieën betaalden en op alle wijzen bedrogen wierden, bij aan koop, pacht of overname. De grond is bijna overal verwaarloosd, bij gebrek aan handarbeid, vakbekwaamheid, enz. maar van natuurswege is hij dooreen goed, zoo goed, om niet,te zeggen: beter dan de goede gronden in "de.óm- streken van Ppperinghe, Yper, Yeur- ne, en met eenige jaren werk, zorg, bemesting, ondervind ik hier, verwaar loosde gronden, aan 3.000 fr. de hecta re gekocht, beter gronden te zijn, dan die, onlangs te Reninghelst verkocht 42.000 fr. de hectare, tk roep de aan dacht der uitwijkende boeren op 't vol gende Alhoewel de koop- en pacht prijzen veel lager zijn dan in Belgie en Noord-Frankrijk, kost het evenveel van alaam, machienerij, beestiaal, meststoffen enz. om de uitbating eener hofstede winstgevend aan te gaan. Daarin misrekenen vele boeren en zoo komt het dat zij over de noodigen middels niet beschikken om winstge vend te boeren. Het is ook een groot ongemak en nkdeel als niemand van de familie vol doend fransch verstaat. Ik breng hulde aan het Hollandsch Staatsbestuur, dat, overtuigd, dat er in Holland vele hofsteden ontbreken voor zijne landbouwbevolking, kredie ten stemt tot ondersteuning der Hol landsche boeren die naar Frankrijk komen boeren. Ik denk mij niet te bedriegen en te overdrijven met te schrijven dat er in Y'Iaamsch-Belgie 25.000 boerenzoons zijn van 25 tot 40 jaar. die bekwame boeren zijn. het is immers gekend dat de Viaamsche boeren de beste en meest bekwaamste boeren der wereld zijn. die heel gemakkelijk eene even- bekwame boerin zouden vinden maar geene hofstede. 't Is om te schrijvenMisereor su per tur ham. (Ik heb medelijden met mijn ras.) Aan de talrijke boeren, die mij voor hofsteden schrijven, raad ik aan te lezen wat mijn goede vriend en studie- maat, de geleerde, werkzame, over tuigde boerenvriend Dokter Brutsaert, over Belgisch Congo schreef in De Poperinghenaar Nochtans voor wie de Congo te ver is of er niet begeeren te gaan. ben ik bereid inlichtingen te geven over 't Zuid-Westen. Van den boerenvriend. Dokter Brut saert, sprekende Boeren van het arrondissement Yper, laat mij toe, van de streek zijn de. ze goed kennende, van boerenras zijnde, en de boeren onbaatzuchtig ge negen het volgende te zeggenIk heb den tijd gekend van de landbouwkrisis in de jaren 1880. ik herinner mij, dat in het jaar 1887, in het enkel arrondis sement Yper meer dan 100 boeren uit verkocht wierden, dat het liberaal mi nisterie van dien tijd niets deed voor de boeren, tenzij lasten stemmen voor den schooloorlog. Een boer wierd dan veracht en misprezen, het was een stomme boer Het is aan het Katho liek bestuur, samen met bevoegde mannen, onder welke voor 't Pope- ringsche een der eerste baanbrekers was. M. Karei Brutsaert van Watou. dat de landbouw door beschermings- wetten tegen allerhande vervalschin- gen, ondersteuning, vakonderwijs en vooruitstrevende lanbouwuitbatings- methoden. te danken heeft dat het boerenbedrijf in eere en voorspoed kwam en dat hedendaags, een boer, niet meer een stomme boer maar Mijn heer de Boer is. Zondag, op uw kiesbriefie. zult gij den naam vinden van Dokter Brut saert. Dat het een overtuigde boeren vriend is. even als zijn vader zaliger, weet ik. sedert 50 jaar. toen wij stu dent in 't Kollege waren. De Katholieke werking en boeren- vrienden, als Dokter Brutsaert, heb ben het woord van stomme boer afge schaft. Laat mij toe uit liefde voor de boe gewezen zegden:: Hen ervaren, geleerd», werk zaam. overtuigd boerenvriend als Dok ter Brirt-aert zou van over twintig jaar als Volksvertegenwoordiger en Minister van Lanbouw den belgïschen boerenstand onschatbare diensten be wezen: hebben. Karei Van Eecke, Aalmoezenier der Boeren in Zuid-Frankrijk. I)i-Brutsaert ontving deze week at- schrtTt van eenen brief gericht door den- Heer Minister Lippens aan den Eersten Minster Heer Jaspar. Hooggeachte Heer Eerste Minister, Door brief X° CZ 130/v liet gij mij weten dat de Heer Volksvertegen woordiger Brutsaert vurig aandringt opdat "het wegnemen van de treinlijn Waesten-Zwijnebak verdaagd zou worden. Ik heb de eer Ued. te melden dat dé Nationale Maatschappij van Spoorwe gen mij heeft laten weten dat er nu geen spraak is van (lat baanvak weg te nemen. Uw aeer verkleefde, M. Lippens. Sarre Frans, voor smaad, wordt tot tweemaal 26 fr. of 8 dagen veroordeeld, voorwaardelijk gedurende 3 jaar. Geloen Marcel van Dickebusch,ver volgd voor jaehtmisdrijf,wordt bij gebrek aan bewijzen vrijgesproken. Libremont Joseph van Ukkel, voor wegnemen van oorlogsbuit, wordt tot 100 fr. boete of 15 dagen gevang veroor deeld, voorw. ged. 3 jaar. Matheweze van Wervik, voor lich ten smaad, 20 fr. boete of 3 dagen,voorw. ged. 1 jaar. Serroen Julien van Noodschote, voor enkele beleedigingen, tweemaal 5 fr, of 1 dag, voorw. ged. 1 jaar, Bossaert Fanny, van Wulverghem, die ter markt bedorven eieren verkocht had, wordt voor dit feit tot 50 fr. boete of 15 dagen gevang veroordeeld, zonder voorwaarde. Dubois Victor van Komen, die aan zijne vrouw eenige harde waarheden ge zegdhad, wordt gezien de omstandighe den, vrijgesproken. dergfiinste, Devos. Hartelijk proficiat maatjes. Een afgeholde. Het vallen van den Hoogdag midden de vorige week was oorzaak dat de uit, slag van den match van 8 Mei, niet bijtijds kon ingelascht worden. Hier hebt g'hem nu. Na den match van Woensdag 8" Me: tegen «De Statie» teekent «De Coöpera tieve» haar eerste puntje aan. «De Statie» won de eerste partij me: 10-3 de twee volgende werden gewon nen door «De Coo» met 10-1 en 10-8. Ziet ge wel dat men nooit moedeloos mag zijn en waarom De leider der maatschappij van «De Coo» zal zijn pele. ton nog tot andere overwinningen voeren, geloof me. Mag ik een klein bemerkingsken wa- gen over «De Statie» Die schoone éénheid in de commatitie v,an de eerste matchen, was er niet. Algemeen Klassement na den 10" match: matchen gesp. punten Bascule Katholieke Statie Postje Coöperatieve Kring 4 4 4 4 4 Een die er bij was. i Maandag laatst had de begravenis plaats van wijlen Mijnheer Nestor ANGLOO, Voorzitter van de Sectie Symphonie van Ypriana en van de Syndicat d'Initiative» Afkomstig van een van die oude en goede burgersfamilien van Yper, was Mijnheer Nestor ANGLOO geheel gunstig gekend in onze stad. Altijd gereed ont ter zijde te springen van deze die iets in Yper tot stand wilden brengen, was zijne dienst- veerdigheid hooggewaardeerd, en genoot hij het \olle vertrouwen en de algemeene sympathie van zijne medeburgers. Ook werd zijn schielijk afsterven met algemee ne neerslachtigheid vernomen. Yper ver loor eenen goeden burger. Eene groote menigte vrienden en ken nissen, waaronder de eere- en uitvoerende leden van Ypriana in groep, woonden de plechtige lijkdienst bij, alzoo eenen laat- sten blijk gevend van genegenheid aan eenen dienstvollen medeburger en vriend. Heer Burgemeester Sobry, namens Syn dicat d'Initiative Heer Van Nieuwenho- ve namens de Muziekschool en Heer Nor- bert D'huvettere namens de Zegde ik niet in mijn vorig verslag, dat de leider der maatschappij van De Coo.» zijne mannen nog tot andereover winningen zou brengen Ewel 'k was goede profeet. Woensdag laatst 15 Mei hadden de mannen van De Coöperatieve het te doen tegen Het Postje en zij wonnen het puntje voor den beker. De eerste partij werd gehaald door Het Postje met 10-4' De twee volgende gewonnen doorDe Coo met 10-3 en 10-7. Daarmee springi De Coöperatieve voor «Het Postje» 't Was eene schoone partij. Beide ploegen waren malkaar weerd. De leiders op hunne plaats, maar. alle twee een beetje kittelachtig dien dag, de spelers en hadden het niet wit Woensdag eerstkomende speelt de Katholieke Kring in De Bascule Za! het gaan om de leiders in 't klassement in 't zand te doen bijten opeigen veld' 't Zal in alle geval hard zijn tegen onzacht. Alle liefhebbers zullen dien match willen zien. Algemeen Klassement na den 11" mateft: matchen gesp. punten. Bascule Katholieke Kring Statie Coöperatieve Postje I b] 4 4 4 5 5 Een die er bij was. Ypriana, brachten hem eene laatste hulde en eenen laatsten vaarwel. Het Ypersche Volk biedt aan de diep bedroefde Weduwe en Kinderen van den duurbaren afgestorvene, de verzekering Op Donderdag 1. 1. O. H. Hemevaart had het tweede jaarlijksche Congres plaats der Derde-Orde van Karmei. Ruim 300 leden uit de verschillende ai deelingen waren opgekomen, om de werkzaamheden van het Congres te vol gen. Te 9 uur werd het Congres geopend met een zeer plechtige hoogmis, gezon gen door Z. E. P. Ccelestinus, provin- Symphonie ciaal, en opgeluisterd door het St Jo zefskoor. E. P. Raphael, supprior.hieldde kanselrede. Onmiddelijk na de hoogmis, werddr vergadering geopend door Z. E. P. Pro vinciaal, die de talrijke aanwezigen har van zijne kristelijke en diepgevoelde me- telijk en geestdriftig verwelkomde en he: dedetling. ^onda^rust. De apotheek van M. Weckesser, Diksmudestraat, zal alleen open zijn op Zondag 19 Mei 1929. Op 20 Mei (2n Sinxendag), zal alleen open zijn de apotheek van Tvl. Snoeck, Groote Markt. Jufvr. Desalmon, wonende Ryselstraat aihier, vertrekt in 't korte naar den Congo als verpleegster in de missiën van Scheut Zij zal er de aangetasten van de vreese- lijke slaapziekte verzorgen. We wenschen jufvr. Desalmon veel heil en zegen in het uitoefenen van haar menschlievend ambt. De nieuwe kapel van St JosefMeenen- steenweg, werd Donderdag O L. H. He melvaart plechtig gewijd. Men spreek veel v. c inrichten van een handelsviiegp ud het gehucht De Brvke op ot „ro .uentoebehooren- de aan de kommissie va: Openbaren On derstand dezer stad. Zulks zou niet weinig bijdragen tot uitbreiding van den handel en den nijverheid. De werken tot voltooiing der zwem plaatsgaan goed vooruit. Alles laat voor zien dat zij in den ioop van den zomer zal kunnen benuttigd worden tot groote voldoening der ingezetenen. o '1 U( doel der bijeenkomst toelichtte. De eerste voordracht werd gegeven door E. P. Cle mens, supprior en bestuurder te Gent, die op zaakrijke wijze handelde over het in wendig gebed en den geest van gebed die de D. O. moet bezielen. Vervolgen» kwam Z. E. P. Hubertus, prior en be stuurder te Brugge, aan de spreekbeurt en legde denaard en de natuur uit var i 't officie en de verplichtingskracht wegen» den Regel. Z. E. P. Maria-Joseph, vicaris en be stuurder te Antwerpen, besloot de eerst' 1 reeks voordrachten en deed het nut en de noodzakelijkheid uitschijnen van de gee»-- telijke lezing in betrekking methetKarme- litaansch leven van den Derde-Ordeiing- i Op de namiddagvergadering werd de eerste voordracht gehouden door E. P Bertholdus, bestuurder te Kortrijk, die een heerlijke uiteenzetting gaf van de Derde-Orde en O. H. Vader Joannes» Cruce, die meer dan andere heiligen zij' hemelroem verdiende, door 't getrouw nS' leven der dwaasheid van het kruis. Heer Gaston Lampens uit Yper gaf hie" op enkele practische beschouwingen ovf; het apostolaat, die de Derde-Ordehng moet beoefenen en hierop volgde een k vendige bespreking. Z. E. P. Provincial vatte in een diepdoordachte rede deve" schillende beschouwingen samen, op die' belangrijken zitdag naar voren gebra. en deed beroep op de edelmoedigheid va' de aanwezigen om voortaan beier te leve' als Derde-Ordeling. Het Congres werd besloten mei et- plechtig lof, waaronder sermoen door l E. P. Dominicus, prior en bestuurder!' Yper, die aantoonde, hoe het leven vt een christen mensch moet zijn eeneonof- houdende hemelvaart en hoe Karme» Derde-Orde die hemelvaart vergemakU lijkt na het sermoen hield men de Man- Processie,waarna een jubelend Te-Den' en Derde-Orde-lied. Een heerlijke en vruchtbare dag wash' voor de Derde-Orde van Karmei.

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1929 | | pagina 2