Crédit Anversoisl LËÉLJ llan nier en elders. GARREIN HET YPERSCHE VOLK CDeet ge cuat RUKWERK Rechterlijke Kroniek s s Ypersche Kroniek. Dixmndestraat, 18, YPER Verbond der Katholieke Gemeenteraadsleden Yper Priesterwijdingen op 25 Mei 1929. s ■2 is* {■Jet Vpeps^he Qoll{ 7 Senator Bn Ruzette overleden M. Jaspar err de Kerk. CAISSE COMMERCIALS - - DE ROULERS - - DIENST SPAARKAS 6 Door auto overreden. Bolspel. Matchen voor den Beker. Een nieuw Treesje. I Feestdag van het H. Hart. M. LEON-RAYMOND DURNEZ dai hunnen leider Van Severen te Roese- laere-Thielt in het zand bijt en dat ze hunnen eersten kandidaat voor den Pro- vineialei Raad kwijt spelen. 9 Maaster Bufaye heeft een strijd makker gewonnen die hem in zijne welbekende werkzaamheid (parlementai re werkzaamheid, wel te verstaan) flink zal kunnen ter zijde staan. Maar Van Severen blijft buiten... en dat troost vele menschen. DeStaatskatholieken,dertig jaar zwaai den de plak Hielden Vlaandren dom en arm en vulden hun zak Zoo luidt een piakbrief der VI. Nationalisten. Dat komt ons wat ongepast vóór van wege eene partij waarvan een zeker aantal aanhangers hunne positie en hunne op voeding te danken hadden... de mildda digheid der nu zoo gehoonde Staats katholieken. 1 B BANK BEURS Otto werd de eerste meester van Pieter Paulus Rubens in de schilderkunst. Jaren verliepen en Rubens werd we- reldbefaamd. Eens dat hij huiswaarts trok, ontmoet te hij een bedelaar, die hem om eene almoes vroeg. Dat wezen heb ik nog gezien, dacht Rubens en hij vroeg hem naar zijnen naam. Ik ben een oude 'schilder, antwoordde de gebrekkige :nan, met mijn penceel verdiende ik mijnen kost, tot dat ik per ongeval, van eene stelling viel en gebrekkig werd. Kom mede zegde Rubens. Binnen den huize deed hij hem plaatse nemen in een zetel en gebood aan zijne dienstknechten er hem in te binden, terwijl anderen voor hem alle soorten van lekkere spijzen zetten, zoodanig dat de sukkelaar er niet aan kon. Wreedaard gilde de ongeluk kige, ik sterf van honger en gij plaatst voor mij eten in overvloed, maar zooda nig dat ik er niets van nutten kan Ik ben min wreed dan gij het waart voor twintig jaar wedervoer Rubens, toen in de Kathedraal van Keuln, ik op een noenenstond geklommen was op uwe stelling, hongerende naar kunsten dat gij mij vast bondt aan eene paalMaar dien achternoen ontvong ik van u, zonder dat gij er u van rekening gaaft, mijne eerste les in de schilderkunstDaarom wil ik u nu beloonen. En Rubens miek de boeien van den sukkelaar los, liet hem smakelijk eten en bezorgde hem een pensioen voor 't overige zijner dagen. WISSEL' Wij naderen den tijd der rozen. De roos is het zinnebeeld van de beschei- denheid, van het stilzwijgen, omdat die bloem onder veel op elkander geplooide bladeren haar binnenste zorgvuldig ver duikt. Inde dagen der oude Romeinen, bij groote weelderige gastmalen werd na tuurlijk in overvloed wijn gedronken. Het spreekt van zelf, dat, in zijn opgewonden toestand, menige gast meer zegde, dan hij in kalme oogenblikken wenschelijk zou hebben gevonden. Om ieder er aan te herinneren, dat men van hetgeen men bij drinkgelagen heeft gehoord, nimmer misbruik mag maken, hing er boven de tafel van de zoldering af eene roos in de zaal. Wat beteekende Vertel elders niet, wat gij gehoord heb, sub rosa onder de roos. Arme Duitschers. De Keizer, alhoewel in ballingschap, is steeds de rijkste duitscher, volgens 't oordeel van Regierungsrat Martin, die zijne fortuin schat op 3125 miljoen. Na hem komt Melchior met 625 miljoen, dan de fabrikant Thyssen met 312 miljoen. De bankiers von Mendelsohn en Gold- schmidt bezitten elk 250 miljoen... enz. Voor 50 jaar sprak niemand van Alu minium omdat dit metaal, alhoewel gekend, zeer duur was, ingezien het groot werk noodig om het uit zijn erts te trek ken. Later kon met het gemakkelijker af zonderen en het werd goedkoop. Nu zal men in de commerce brengen, nog een nieuw metaal, genoemd beryllium. Rubens Legende. Petrus Paulus Rubens woonde met vader en moeder in Keuln en teekende geern, wat zijnen vader maar weinig aanstond. Zekeren dag komt vader binnen met een vreemdeling en zegt Mijnheer Sultarius. die is mijn zoon waarvan ik u gesproken heb. Ik begeer er een adaokaat van te makenWilt gij u belasten met zijne studiën Heel geern, was het antwoord. Van 's anderdaags ging de kleine Rubens op school bij Mijnheer Sultarius, maar leerde er weinig en tee kende gestadig. Later, zijn vader afwezig zijnde voor eene verre reis, plantte de kleine geen haagskens, maar bracht zijne dagen over in de Kathedraal, om er de schilderijen te bewonderen. Op een noenenstond gerocht hij op de stelling van eenen schilder, die muurschilderin gen aan 't malen was en die dan naar huis was om te eten. Hij bewonderde het gedane werk en was zoo verslonden, dat hij den kunstenaar niet hoorde afkomen, als deze weerkwam om zijn werk te her nemen. Meenende te doen hebben met een straatjongen, daar verdoold om scha de te doen, de schilder sloeg den kleinen, die weenende bevestigde dat hij niet anders bedoeld had, dan te kunnen beter het schilderwerk bewonderen. Hewel, kurieus-neus antwoordde de kunstenaar, daar toe zal ik u gele genheid verschaffen en hij bond den kleinen Rubens aan eene paal van de stelling. Geheel den achternoen schilder de hij rustig voort en geheel den achter noen bezag de kleine hem werken, 't Was zijn eerste les in de schilderkunst, 's Avonds hij het heenzenden zegde de schilder spottend aan het kind Dit zult ge nooit vergeten, kereltje en dat ik u hier niet meer zie Den volgenden dag kocht de kleine Rubens schilderalaam en opdat het nie mand had ontdekt, vluchtte hij er mede op een zolderkamer Daar schilderde hij, dag in dag uit, van alles wat, tot dat hij het gedacht opvatte, het portret zijner moeder af te malen. Dit was voltooid, toen vader Rubens, wederkeerende van reis, op de markt heer Sultarius ontmoet te en hem vroeg Hoe stelt ge het met mijn zoon Sedert weken, zag ik hem niet meer, te mijnen antwoordde de ge leerde. En vader grammoedig huiswaarts, waar hij aanstonds vroeg naar den klei nen. Deze was eerst onvindbaar en ein delijk ontdekte men hem op de zolder kamer. 't Ging slecht gaan, maar als vader dat wonderwel gelukt portret ontwaardde, de wind keerde, de viage ging over en alles eindigde met te zeggen«In uwen vrijen tijd, kind, moogtge schilderen, maar bij dage moet ge op school Later ontmoette de kleine Rubens Otto van Veen, schilderende in open lucht en Op Zondagló Juni 1929, algemeene belangrijke vergadering om 2x/2 uur in 't Christen Volkshuis, St-Jacohstraat te Yper. DAGORDE: De Wateringen en wateroopen re de door Advokaat Vanderlinden uit Leuven. Belangrijke mededeelingen. Betalingder bijdrage voor 1929. Allen op post. Geen enkel katho liek gemeenteraadslid blijve ten ach ter, en late zich onverwijld als lid in schrijven. De Schrijver, Ant. LOMMEZ, advokaat Provincieraadslid Heeren Seminaristen Priesters; Acke Jules, \an Meenen; Cordy Willy, Jabbeke Datle Gustave, De Panne Holvoet Gerard, Avelghem Magherman Jules, Kortrijk Shepherd Harold. Plymouth Vandenbussche Mi chel, Clercken Vandeputte Karei, Kort rijk. Diakeus Allaer Emmanuel, Brugge Bruggeman Jan, HulsteGools Jozef, Oui.'.burg De Pauw Jac Brugge Dermaux Maurits, Kortrijk Masureel Auguste, Kortrijk Syoen Benoit, Loo Timmerman Omer, Brugge; Vereecke Jozef, Waereghem. Subdiakens Botte Carlos, Brugge Bultynck Maurits, Beernem Carter Wilfrid, Weymouth; Claeys Florent, Ise- ghem; Debeuf Valère, Gheluwe; de Meu- letiaere Conrad, Hooglede; Dewulf Geo., Oostvleteren Goderis André, Harel- beke: Lamertyn Daniel. Lendelede Rooryck Jozef, Loo; Vanden Bon Raymond, SysseeleVan Houtte Louis, Vyve St EI03' Van Neste Jean, Dottenvs; Van Roey Lucien, St Andries; Viane Marcel, Meenen; Willems Auguste Brugge. Daarbij 21 Paters Capucienen (Pries ters, Diakens en Subdiakens1, en twee Paters Trappisten van St Sixtus. k. k H Bk. NBB BBB VOOR AL UW wendt U tot de GEBROEDERS A N BBB BBB Oude Houtmarktstraat, 15, YPER S3S S BB SB B H 0Ï Verzorgd werk Matige prijzen. Men kan bij ons ook bekomen alle BCREEL SCHRIJFGERIEF. Voordeelige Prijzen- Voor de Stadsharmonie van Zoetenaye- Baden wordt een goeden bugle gevraagd, sterk in hef spelen van variatien. Het bestuur houdt eraan de aanvragers te verwittigen dat de voorkeur zal gege ven worden aan kandidaten die gebeur lijk gedurende een zekeren tijd van het parlementair orkester zouden deelge maakt hebben. Men beveelt de ruchtbaarheid. Nu dat er in deze tijden van Kiezing, door mannen, van wegens de Kerkelijke overheid veroordeeld, met uitspraken door Z. H. Leo XIII gedaan geschermd wordt, wijst een onzer lezers op volgen de uitspraak van hooger genoemden Paus uitgaande Een goed dagblad is eene gedurige predikatie. Wat echter de slechte bladen aangaat deze zijn het ook doch hier is echter Sa tan die de predikant is. Het BESTE en ZEKERSTE middel om regelmatig het blad te ontvangen, is een abonnement vragen in de pestep Madeleine Pype van Zantvoorde die aan eene vriendin slagen had toege bracht, wordt tot 26 fr. of 8 dagen ver oordeeld, voorwaardelijk gedurende 3 jaar, zij moet aan de burgerlijke partij de kosten haren aanstelling betalen. Blanckaert vader en zoon van Po- peringhe en Yandevoorde insgelijks van Poperinghe, worden tot de volgende straffen veroordeeld, De twee Biankaerts voor nachtrumoer elk 10 fr. boete, vader Blanckaert daarbij voor braak 30 fr. of 10 dagen voor beleedigingen en 10 fr. of 2 dagen, de zoon Blanckaert 29 fr. of 3 dagen en Yandevoorde voor slagen 26 fr. of 8 dagen. De zedenzaak ten laste van Van Eeckhout Irma en Declercq Leon van Dickebusch die met gesloten deuren be handeld wordt, is na verhoor der getui gen tot later verschoven. Duverger Maurits van Wervick, een communist-staker, voor smaad aan de gendarmen van dienst, 30 fr. boete of 10 dagen, vooiwaardelijk gedurende5 jaar. Breyne René een ander communist van Wervik die dronken zijnde met de gendarmen had willen vechten, bekomt voor dit laatste feit 8 dagen gevang en 26 fr. boete of 8 dagen, voorwaardelijk gedurende 5 jaar, voor dronkenschap 15 fr. of 3 dagen voorwaardelijk gedurende 1 jaar. Jacquemotte.de volksvertegenwoor diger-communist die op eene vergadering te Wervik door de stakers gehouden ook op de kap der gendarmen gezeten had, wordt bij verstek tot 8 dagen gevang en 26 fr. boete of 8 dagen veroordeeld. Toen de Brugsche kiezers zich Zondag morgen ter stembus begaven waren zij niet weinig verwonderd te vernemen dat baron Albert Ruzette, eerste kandidaat op de katholieke Senaatlijst 's nachts te zij nen huize op St Maartensplaats, schielijk overleden was. Dit droevig nLuws bracht groote verslagenheid onder de talrijke vrienden van den betreurden katholieken voorman baron Ruzette, oud-minister en ondervoorzitter van den Senaat. M. Ruzette, die 64 jaar oud was, was den laatsten tijd herhaaldelijk lijdend Toch verwachtte niemand zich aan een schielijken noodlottigen afloop. Door het afsterven van baron Ruzette zal zijn eerste plaatsvervanger, de heer Victor Van Hoestenberghe, burgemeester van Brugge, lid worden van den Senaat In 1892 werd M. Ruzette tot provincie raadslid gekozen, in ipo2 tot volksverte genwoordiger. In 1907 nam hij ontslag om gouverneur van West-Vlaanderen te worden. In 1912 keerde M. Ruzette weer in de Kamer. Hij bleef er tot in Januari 1913 en ging naar den Senaat over. Den 21e November i9i8 werd hij tot minister van Landbouw benoemd en verliet het ministerie in het jaar 1925 Senator Baron Ruzette is een oud-Ypcr- ling. Hij deed zijne studiën in het Bis schoppelijk College van Yper waar zijn vader arrondissementscommissaris was. De bevolking uit 4e Verwoeste Gewes ten zal met dankbaarheid terugdenken aan wijlen Baron Ruzette. Aan hem toch is grootendeels het herstel van de Verwoeste Gewesten te danken. Zijne stoffelijke overblijfsels werden Donderdag laatst onder een grooten toe loop volk plechtig ter aarde besr-ffd. De Katholieke Partij verliest fn hem een barer beste dienaars. In De Volksstem kiesblad van «Patria», schreef M. Coelst, schepene van Brussel en kandidaat op de katholie ke Kamerlijst, wat volgt Onder h«t volk van den buitenwanneer er wordt verklaard dat de fbonter Vos een Godloochenaar is, verspreiden sommigen het gerucht dat M. Jaspar, de eerste minister, niet ter kerke gaat. Dat is een grove leugen, om de onwetende lieden te verleiden. M. Jaspar, in Zomertijd gaat gewoonlijk het einde der week doorbren- en te Westende. wattr hij zich tüan 's Zon ags bevindt. Iedere maal ontmoeten wij hem-dan in het kerksken van die badplaats, waar hij detien- urenmis met wijne familie bijwoont-. De jaren dat het kerksken nog niet herop- ebouwd was-, zagen wij hem in de- kerk vati Vestende-dorp. gedurende de zelfde hoog mis van 10 uur. Al de dorpelingen, die ter kerke gaan kun nen zulks getuigen. eerst gevierd ook hier ter stede in de pa terskerk. Daarom zal erop Zondag 9 Juni een plechtig lof gezongen worden om 5u. waarin Te Deum en waarna lofzang ter eere van de nieuwe gelukzalige en ze gening met haar relikwie. Een zaligverklaring is een teeken Gods en een vingerwijzing dat God in de nieu we gelukzalige wil vereerd wordenen ons door hare bemiddeling en voorspraak nieuwe gunsten wilgeven. Op den triomfdag van dat zalig Karme- lites~e kunnen we niet spoedig genoeg ons betrouwen toonen in dat nieuw Treesjeen haar komen vereeren. 13, Hondsfraat, 13 gevende 4 per honderd netto intrest. Al de gestorte sommen kunnen ten alle tijde afgehaald worden. Gustave Vercoutter, wonende in de Li- gytuinwijk, bediende in dienst van de Kommissie van Openbaren Onderstand alhier, ging Maandag rond 6 u. huis waarts. Aan de Zegeboog der Meenen- poort op het oogenblik dat hij de straat wilde oversteken, werd hij dooreen auto bus die werklieden vervoert, gevat. Hij werd vreeselijk vermorzeld en in uiterst bedenkelijken toestand van onder het zwaar voertuig gehaald. Naar het hospi taal overgebracht is hij er rond 11 ure overleden. Ter plaats van het ongeluk heeft een bijgeroepen priester den onge lukkige de Heilige Olie toegediend. Het slachtoffer was 72 jaar oud. De begraving heeft Donderdag plaats gehad, onderden eëner ontelbare menigte vrienden en ken nissen, M. Struye lid van de Commissie van Openbaren Onderstand vertegen woordigde alleen het bestuur, daar de andere leden naar Brussel gegaan waren waar zij door den Heer Minister in ge hoor moesten ontvangen worden. Op Woensdag 29 dezer werd hier te Yper de stichtingsakte geteekend van de samenwerkende maatschappij Ons On derdak Na de teekening van den akt werd door de aandeelhouders 1/5 van de door hun ingeschreven sommen gestort. Wij hopen dat er nu spoedig hand aan het werk zal geslagen zijn om de noodige werken aan te gaan. Woensdag laatst werd Het Post je» geklopt in zijn eigen tra door «De Statte». De statie won de eerste en derde partij wederzijds met H)-l en 10-5 punten. Het Postje won de tweede partij met 10-7. Men bemerkte onnieuw die schoone eenheid iw de kommaiïdk» hij De Statie geen be knibbeling noch tegenstribbeling. Het Postje gaf niet wat het kon. Zijn peloton mag nogtanB- tegen me nigeen opkotnten. Woensdag 5 Juni speelt de Katho lieke Kring tegen De Coöperatieve in de tra van latstgenoemde maat schappij. De Coöperatieve wordt stil- üekens aan gevaarlijk bijzonderlijk op eigen veld. Allen er naartoe. Algemeen Klassement na den 13" match matchen gesp. punten Bascule 5 5 Statie 5 3 Katholieke Kring 5 2 Coöperatieve 5 2 Postje 6 1 Een die er bij was. STATU YPER. ZoiuKa^rust. De Apotheek van M. Van Walle- ghem, Statiestraat, zal alleen open zijn op Zondag 2 Juni 1929. Op Zondag 9 Juni, zal te Rome een Karmelitesje Zalig verklaard worden. Weeral een Treesje Na de groote Spaansche Theresia, de geniale vrouw, die zooveel goeds heeft geschreven en ge wrocht nu de lieve kleine Theresia uit Ftankrijk die de wereld heeft veroverd door haren glimlach en hare weldaden, komt nu een Italjaansch Treesje op de altaren schitteren ter eere Gods eo ten bate van de zielen. Op 15r Juli 1747 te Arezzo geboren uit de edele familie Redi groeide het meisje op in deugd en bevalligheid voor God en de menschen. Lijk de kleine Theresia van Lisieux. verborg zij onder het aange naams van haar karakter, haar strengen j en vasten wil om spoedig heilig te worden Op 18 jarigen leeftijd trok zij het kar- melitessenk'ooster te Florentië binnen en na vijf jaren ongemeete vurigheid, was, zij rijp voor den hemel. Haar grootste kenmerk is de liefde tot Jesus' H. Hart en tot de zieke menschen. Ter gelegenheid harer zaligverklaring wordt de lieve jonge gelukzalige voor het BERICHT. De plaats van leeraar van notenleer (j'jTTgens-middelbare graad) is open in de stedelijke muziekschool. Wedde: proefjaar: 1000 fr.; vervol gens 1100 fr. Aantal uren les per week 3 per jaar(41 weken)123. De kandidaten moeten hunne aanvraag! indienen aan M. A. Van Nieuwenhove,1 Voorzitter van den Beheerraad der Mu ziekschool te Yper, vóór 10 Juni. Degene die geen diploma van leeraar bezitten zullen een examen moeten ondergaan voorgezeten; door den Heer Opziener van 's Rijks Muziekscholen. De schikkingen van dit examen zullen aan de aanvragers bekend gemaakt worden. Yper, den 23 Mei 1929. De Burgemeester, H. SOBRY. Op 7 Juni, feestdag van het Hart, zal er om 8 ure in St Jacobskerk eene solem- neele mis opgedragen worden ter eere van het H. Hart van Jesus, en 's avonds om 7 ure, lof met sermoen door E. H. Faes. Lijk op andere jaren verhopen wij dat de toeloop van volk groot zijn zal en dat de Yperlingen, vrienden van het H. Hart; op dien dag niet zulten nalaten hunne eer biedige hulde te kome*t brengen aan het H. Hart dat zoo dë menschen bemind heeft KOMEN. Verdwijning. De 79- jarige Louis Gouman. gehuisvest in het hospitaal, verliet dit gesticht en werd sedertdien niet meer gezien De laatste maal zag men hem in den om trek der statie. Het signalement van den ongelukkige werd rondgezonden. WEVELGHEM. Aftruggelarij. - De gendarmerie van Meenen werd door het parket van Kortrijk verwit tigd, dat er twee kerels aldaar rond liepen zoogezegd met een schri'van van kardinaal Van Roey om geld in te zamelen voor het bouwen van een in- valiedenhuis. De gendarmen waar schuwden de kloosters. Dinsdag mor gen boden twee personen zich aan te Wevelghem in het klooster der Zus ters en toonden een vermeend schrij- van Z. Ein. den Kardinaal. De Zusters ontboden de gemeentelijke politie die seffens toesnelde en de twee kerels bij den kraag greep. Het zijn de genanm- den Tules Barlerot, geboren te Ize! (Luxemburg) den 28 November 1878 en wonend Masuistraat te Brussel Alfons Bruneel. geboren te Brussel den 5 Mei 1889, wonend Yandernoot- straat te Sint-Jans-Molenbeek. Tn hun bezit werden zekere papieren aange troffen met de namen van zekere per sonen die hun geld gegeven hadden. De bedriegers werden Dinsdag namid dag naar Meenen ovrgebracht. DEERLIJK. ZELFMOORD. De bejaarde landman Petrus Vanden- driessche, geboren te Ooteghem, den 26 April 1850, woonachtig in de Van- uitstraat, is Zondag morgen in het ovenbuur verhangen gevonden ge worden. GHYVERINCHOVE. Overreden. De paardengeleider Eugeen Folley, in dienst hij den landbouwer Godfried Rooryck te Vlamertinghe, kwam met twee paarden gereden met twee wa gens geladen met steenbrokken. Qe- komen aan de brug over de Vvverbeek waar eene groote helling is kreeg de geleider, men weet niet hoe, een stoot van den eenen wagen, hij viel en de wielen rolden den ongelukkige over het lichaam. Het slachtoffer, 43 jaar, oud, gehuwd en vader van twee hin ders, bleef op den slag dood, hij was de borstkas ingedrukt. Het lijk werd naar het doodenhuis overgebracht. BISSEGHEM. Brand. Vrijdag avond, l'Ond 10 ure, is een geweldige brand uitgebroken bij M. Victor Van Turnhout, winkelier en vlashandelaar, wonende Kortrijkstraat. De bewoners waren reeds te bed toen de brand uit- brk en de vlammen, prooi genoeg vin dende. namen eene zeer snelle uitbrei ding. De bewoners moesten inderhaast half gekleed de vlucht nemen. Twee der kinderen sprongen door het ven ster dat gelukkiglijk niet hoog -is. Een werd licht gekwetst. Het huis niet gansch den inboedel werd de prooi der vlammen. De pompiers van Bisseghem waren aanstonds ter plaats en riepen de hulp tri van de pompiers van Kort rijk. Alzoo' konden de naburige hui zen. die zeer bedreigd waren, gevrij waard worden'. Een r van werd 1 icht beschadigd. ROESSELAERE. Botsing Donderdag avond, roftd 6/2 ure, had er aan den hoek der Zuid!- en' St-Michiel- straten eene botsing plaats tusschen twee autos en een moto. De genaamde L. Casier, wonende te Meenen, kwam met zijn auto van de Groote' Markt de Zuidstraat ingereden Aan het kruis punt trachtte' liiji een ongeval te ver mijden met een moto, gevoerd, door Henri Cneut. wonend te Moorslede, en Ixitste alzoo op den auto van' Ge rard Laconte van Bev-eren, die' erft de andere richting kwam aangereden. Deze laatste auto werd erg bescha digd. Cneut, die met zijn moto tus schen de twee autos bleef steken, werd aan den voet gekwetst. VOORMEZEELE. Negendaag- sche Plechtigheid ter eere van het H. Bloed O. H. J. C., vereerd in de Kerk van Yoormeeele sedert 1152. Op Zondag 2 Juni begint dit jaar «Ee negendaagsche plechtigheid ter eere vanh et H. Bloed. Binst die 9 dagen komen de geloovïgen van hier en heef 't omliggende en vele uit het Noorden van Frankrijk met betrouwen en godsvrucht die kostbare relikwie veir- eeren. Den Maandag lOJuni, is de groote dag der H. Bloedprocessie, om 4 ure namiddag na het lof, voorafgegaan door talrijke godsdienstige groepen en gevolgd door de menigte betrouw- vol biddend, wordt de kostbare reli kwie door de straten gedragen. Hoe veel en aandoenlijke bewijzen geeft ons volk nog steeds van onwankelbare getrouwheid aan zijn Heilig Geloof. De relikwie van het H. Bloed wordt uitgesteld gedurende de novene *s morgens van 6 tot 9 u., 's namiddags geduéende het lof om 4x/2 u. en ook al de Vrijdagen en Zondagen van het jaar in de mis van 7]/2 u. De missen op de twee Zondagen der novene zijn om 7 u. en om 10 tt. De wekedagen om 8 u. Het Kristen Volk wordt zooatls tel ken jare. in groot getal verwacht om die kostbare relikwie met betrouwen en godsvrucht te komen vereeren. OVERLIJDEN VAN E. P. J. VERHAEGEN. E. P. Joseph Yerhaegen, Redempto rist van het hlooster van Roesselaere. is Maandag overleden. Hij was den 10 Maart 1862 te Hulshout geboren. De overledene bij den aanvang zijner apostolische loopbaan door de ziekte getroffen, heeft de laatste dertig jaren van zijn leven, met een bewonderens- waardigen moed, toegewijd aan het heil der zielen. jm D BRUTSAERT, Volksvertegenwoordiger. De Heeren MULLIE en BRUNEI de MONTPELLIER gekozen vo het Senaat, Dr BRUTSAERT heri zen voor de Kamer, bedanken hun Kiezers en vragen hen te willen stei men op de Provinciekiezing van 9 JJ NI aanstaande in het district Poperinghe-Meessen-Rousbruggt VOOR N1 5 in het district Yper-Wervick-Passchendale VOOR N1 4. Mullie - Bruneel de Montpellier Brutsaert. ROUWBERICHT Den 21 Mei 1929 is godvruchtig in d Heer ontslapen te Gheluvelt echtgenoot van Vrouw Leonie Efoucquet. Op Zaterdag 25" dezer, heeft de 6 grafenis plaats gehad onder een groot toeloop van vrienden en kennissen. Wij bieden aan Mevr, Wed. Leon D: nez-BouCquet en aan de Familie Dun onze oprechte rouwbetuigingen. -«o»- Abonneert u op Vrijdag morgn is te Gent overleo den Heer ALBERT VAN EEGRO bestuurder der Muziekschool 1 Yper en der Stadsharmonie «Ypri;.-. Het is een groot verlies voor heide inrichtingen die een bek wat feider en een talentvollen kurtstem: verliezen. «Het Ypersche Volk» biedt Me vrouw Albert Van' Eegroo en Fatr.üi en Mijnheer en Mevrouw Joseph 51; hieu Van Eegroo zijn oprechte rofft betuiging aan. BURGERSTAND VAN YPER, van 23 tot 29 Mei 1929. Geboorten. Elslander Odette, Kemrai steenweg, 3. Declercq Marcel, Pennest 19. Grouset Christiane, Dixmudesteeir Overlijdens. Ghesquiere Maria, 83 wed. Vandenbussche Servatius, Meenensti 201. Vercouter Alixia, 65 j., ongelws St Jans hospitaalstr. Debaene Fclir 80 j., ongehuwd, Rijsselstr. Bayen Vi torine, 82 j., ongehuwd, Rijsselstr. Vt kouter Gustave, 70' j., bode bij den Openb ren Onderstand, echtg. Raes Maria, Zo nebekestw. Deliondt Gustave. 46 j„ mt ser, echtg. Goethals Florentine, Lange Th routstr. Tytgat Cyriel, 46 j., werkmi echtg. Oestlandt Lydie, Lange Thouroi straat (vannElvërdingfie) Huwelijken. Tytgat Joseph, aanne» te Boesinghe en Depuydt Bertha, z. b. Fiers Georges, diamantbewerker en Ve haeghe Maria .bediende. POPERINGHE, van 23 tot 29 Mei lK Geboorten. 169. D'efrancq Gilbert, z. Tulien en Borrey Marguerite, Sectie D. 170. Morlion Raoul, z. v. Heli en Buta: Jeanne, Poliinchove. 171. Claeys Flore' tin, z. v. André en Ledus Marie, Ki'; brugge. Overlijdens.107. Beddeleem Louis. wed. v. Verborgh Ursula. Duinkerkcs: 108. De Bruyne Charles, 77 j., schoemc ker. ongeh., Gasthuisstr. 109. Blanckaf Lucie, 44 j., buishoudster, echtg. Van^ kerekhove Jules, Sectie D. 10. Tcri Maurice, 50 j.. brouwersgast, echtg. Terart viüe Rachel, Sectie K. Huwelijken. 30. Dedriè André. 28 werkman, en Pittillioen Martha, 24 j„ t b. v. Pop. 31. Vandevoorde Lucien. -'4: koopman en Dave Ivonne, 22' j., z. b.. b. Pop. 32. Deleu Michel. 25 j.. fabriek»;' ker en Keyngnaert Rachel, 20 j„ z. b.. b.1 Pop. Beloften. 52. Lenoir Maurice, autoh leider v. Pop. en Decroix Adeline, z. b. Gheluvelt. 53. Laconte André, timmerrrif en Hauspie Marie, z. b. ,b. v. Pop. Colaert Joseph, frbricant te Steen becque Yandepitte Gilberte, z. b., v. Pop. 55. M=' levede Lucien, timmerman en Bortier Bf' tlia. z. b.. b. v. Pop. 56. Dnmelie En: fabriekwerker en Huyhe Alice, z. b.. b. Pod. 57. Pitelti'oen Maurice, lattensolij^ v. Pop en Loonis Ivonne, z. b. v. Rousselaf^ MARKTPRIJZEN Yper, 25 Mei. Tarwe, 163-165; kW zaacl, 416-419; klaverzaad, 1500-1800; r.vr 161-163; boekweit, 236-239; haver, M)T- brouwersgerst, 186-188; voedergerst, b" 158; erweten, 315-317bloem. 201-203: 156-159; paardeboonen. 215-218; grots. F; 143; zemelen, 152-154: lijuzaadmeet, 221-- Iijnzaadkoeken. 20S-210: aardappelen. boter, 26-27; eieren, 0,76-0,78; viggens, - 350; 13-14 den kilo; strooi. 25-32: hooiwjj!' ruw vlas. 172-178; chicoreiboonen, 140 u - 150 (1929). Veurne, 29 Mei. Eieren. 0.75-0./' ter, 27-27,50: aardappelen, 35-40: tarwe '- 162; haver. 163-165: gerst. 170; paardeV tien. 195-200; hooi, 500-900; strooi, JHK* klaverzaad. 9,00,

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1929 | | pagina 2