onder Nr 4 Provinciale Verkiezingen Verkiezing Gemeten Triomf! Triomf! De H. Herte-Devotië I) SNIPPERINGEN De Gelukzalige Joannes 51' Jaar. - Nummer 23. 30 Centiemen. Zaterdag 8 Juni 1929. Katholiek Weekblad van het Arrondissement Yper van 9 Juni 1929. 9 Juni 1929. Stemt allen voor de Kandidaten der Heken de meerderheid. Zij moeten ze Katholieke Lijst der Burgers en Landbouwers. KIESDISTRICTEN YPER - In 't Zonnelicht. Gre's, vragen goede werklie den, van 15 tot 30 jaar. Zeer goede loonen. Van Roncq gelegen bij de kerkelijke leer. Verders moesten er ge vonden worden, onder alle de gunsten door de tusschenkomst van den eerbied weerdigen bekomen, minstens twee ware mirakelen, d.i. wonderbare feiten al de krachten der natuur te boven gaande en dus te wegegebracht door de rechtstreek- sche tusschenkomst Gods. Deze werden ontdekt en Zondag 1.1. waren ze verbeeld op twee schilderijen, hangende in het topdeel van St Pieters kerk, waar de ceremonie plaats had. genoemd Don Bosco. Missiaen legt zijn geval uit t:_. We zijn geklopt omdat we te eerlijk waren dat schrijft hij verder. Maar we vragen onze re vanche In de provinciale verkie zing moeten we een deel van ons werden ontbloot: de Te Deum werd verlies terug winnen gezongen en daarna aan het a taar van Een deel Hé, hé Baas Ganzendonck St Pieters Stoel werd de .eerste mis gece- schijnt ons wat nederigheid geleerd te lebreerd, den gelukzaligen Joannes ter hebben, 't Zal hem, onder ons gezegd, eere. ,zalig zijn. f-Tet ypep5^he C?oll{ We behouden nog meer dan 'm ABONNEMENTPRIJS 1 Jaar 15 fr. 6 anaanden 9 fr. 3 maanden 5 fr. Men abonneert in al!e Postkantoren en in het Opstelbureel. ABONNEMENT VOOR 'T BUITENLAND: 25 frank. Op het Opstelbureel alleen te vragen. BEHEER EN OPSTEL io5, ZONNEBEKE STEENWEG, io5, YPER Postcheckrekening 40.201 (j. casier) waar op alle wekedagen alle inlichtingen te bekomen zijn van 14 tot 16 uur. M AANKONDIGINGEN Prijs bij overeenkomst. Alle Aankondigingen moeten tegen den WOENSDAG ten laatste ingezonden worden. Kleine berichten en nieuws ten laatste tegen den WOENSDAG avond. ZITDAGEN. D: BRUTSAERT, Kamerlid, is spre- kelijk voor iedereen: Te POPERINGHE, in zijn huis, 's morgens, den Maandag en Vrijdag. Te YPER, den le en 3e Zaterdag der maand, van 9 y2 tot 12 uur, in den Katholieken Kring. Te WERVICK, den 2e Zaterdag der maand, van 9 tot 12 uur, in Het Kapitel HANDELAARS vraagt eene aankondiging in «HET YPERSCHE VOLK Ot Dien dag zullen de kiezers te stem men hebben voor den Provincieraad. I In onze provincie hebben de katho- behouden, want op hun bestuur valt niets te zeggen wel integendeel, zij hebben gedurende de laatste jaren on zeglijk veel gedaan voor allerhande maatschappelijke inrichtingen, voor vakonderwijs, mutualiteiten, werkloo- zenfonds, woningnood, voor de tering lijders, voor de kroostrijke gezinnen, enz. De cijfers zijn daar. De socialisten zullen beknibbelen, natuurlijk; ze blijven in hun rol; loo- tegen 't Kerkelijk gezag, (fat Christus midden ons vertegenwoordigt. WERVICK - PASSCHENDAELE. chenen kunnen ze niet. Maar. of zij KAREL BOSTYN Landbouwer Schepen, Zillebeke VALERE SEYS Xijv. Gew.Gem.-Raadslid,Yper. ALPHONSE TALPE Landbouwer, Gheluwe. ROBERT DUMORTIER Brouwer, Komen. REMI PECCEU Landb. Burgem. Zuydschoote KIESDISTRICTEN POPERINGHE MEESSEN-ROUSBRUGGE. ROBERT LEPOUTRE Uittr. Provinciaalraadsl. Waasten WILFRIED VAN EECKE Notaris, Poperinghe GEORGES DEJONGHE Burgemeester Landb. Watou. het beter zouden doen, dat is de vraag. Wij hebben spiegelsde provincie Henegouwen o. a. heeft een socialis tisch bestuur en we weten hoe het jjdaar gaat, hoe men er het geld klieft met hamers, hoe partijdig er te werk gegaan wordt in het bedeelen van hulpgelden, hoe men er de ieugd tracht te ontchristenen godsdienst is privaatzaak met het geld van al de lastenbetalers, dus ook van de katholieken. Ten anderen, de uitslagen der Ka- merkiezing zijn daar om te bewijzen dat de socialisten, het land door, het vertrouwen der werkersmassa begin nen te verliezen. We mogen het belang der kiezing van 9 Juni niet onderschatten. Het is noodig dat Wij dus over de macht der provinciale Raden een juist gedacht vormen. Benevens hunne uitgestrekte be voegdheid in de uitvoering der wetten en in het beheer der gemeentezaken 't is immers de Bestendige Deputa tie, anders gezeid, het uitvoerend bu reel van den Provincieraad, die de be slissingen der plaatselijke besturen goed- of afkeurt hebben zij tus- schen te komen in het vaststellen van wedden en loonen, in schoolzakeit, in allerhande maatschappelijke werken, instellingen van volksgezondheid, enz zij kunnen veel tot bevordering van handel en nijverheid, kunsten en we tenschappen, tot het lenigen van den woningnood. Men kan zich gemakkelijk inbeel den hoe zulk eene macht in de handen onzer politieke tegenstrevers kan mis bruikt worden. We mogen niet vergeten dat de pro vincieverkiezingen hunnen invloed !a- ten gevoelen op den algemeene poli- j tiek van 't land. Immers, de provincie raden moeten 40 senators aanstellen zij kunnen dus, wil het slecht uitval- len, de Regeeringsmeerderheid in ge vaar brengen. Slecht uitvallen Neen, dat kan, dat mag niet. En dat zal niet.' toch niet in West-Vlaande- ren, indien de kiezers hunnen plicht begrijpen. De katholieke kandidaten zijn ver- dienstelijke mannen, die de achting en t Is toch zoo klaar als de zon dat [le(- vertrouwen gewonnen hebben, de Nationalisten in Opstand zijn tegenomdat ze, elk in hun midden, bewijzen t kerkelijk gezag. Hun laatste plak-1 leverden van bekwaamheid, van ön- baatzuchtigheid en dienstveerdigheid. )nef tot op de kerkdeuren is er wel Laten we nu ervoor zorgen dat zij een doorslaande bewijs van. Herinnert in den Provincieraad de plaats inne U dat wie niet met Christus is, in wer kelijkheid tegen Hem is Wat de Liberalen in hebben weten wij reeds lange en zeker. Opdat nie mand evenmin aan hunne intiemste gevoelens zou kunnen twijfelen, heb ben zij Zondag over acht dagen hun succes te Brussel gevierd met hun verouderd afgezaagd strijdliedje A bas la Calotte 't Oostende, spraken zij Vlaamsch en huildenVan 't on- gediert der Papen»... De Socialisten zijn genoeg gekend als goddeloozen maar nog als gods- Triom{ in viaanderland De Nationa- diensthaters, die de Kruisbeelden uit üsten steken de bazuinsop! de school op de mesthoop werpen en Reeds v,amjngen Voor enke. de zusters die de arme menscher. met )e maanden waren er te Antwerpen zooveel liefde en toewijding bezorgen 83.000. maar die vielen weldra tot 15.000 op straat willen gooien. terug. Nu weer 130.000 En de anderen? Wat de Communisten betreft, ieder- Allen bastaards Van geen tel meerDie een kent hun EvangelieNoch God, kolossale pretentie van onze nationalis- noch gebod. Noch wet, noch gezag. ten be§int 8oed te 8el>jken den hoog- Katholieke Vlamingen, stemt KA THOLIEK! men die hun toekomtdan mogen we de toekomst gerust te gemoet zien, dan zijn we zeker dat er degelijk werk zal vericht worden. KATHOLIEKEN! STEMT KATHOLIEK! Alles kapot LEENING DER VERWOESTE GEWESTEN Trekking van 1 Juni 1929. moed der socialisten, die heel alleen de gansche arbeidersklas vertegenwoordi gen. Nu zijn de nationalisten in eens heel Vlaandren geworden. Vlamingen, stemt voor Vlaanderen Deze is de strijdkreet, als of de redding van Vlaandren, van hen alleen zou afhangen. Katholieke Vlamingen, houdt aan de'oude leus: Alles voor Vlaandren, doch Vlaandren aan Christus. Laat u niet vangen door Reeks 32078, n. 6 wint 250.000 fr. Reeks 70894, n. 12 wint 100.000 fr. De loten van 50.000 fr. worden be taald aan reeksen 32978, n. 11; 70894, mannen die 't tweede deel en nog wel 't n. IS en 130232, n. 5. bijzonderste van 't vlaamsche program- De andere nummers van voornoem- ma, minstens praktisch, verloochenen, de Teeksen en de reeksen 121376 en Laat u niet, met dragende en valsche 92686, zijn uitbetaalbaar met 2o0 tr- beschuldigingen, aanvoeren ten strijde Uit het kiesmanifest «Meester Butaye». En we zeggen dat de Bisschoppen niet onfaalbaar zijn. Hebben ze niet ge mist in de schoolkwestie Zie eens vroeger was een gemeente-onderwijzer van de sakramenten verstooten. Nu heeft Mgr Van Roey ze... bedankt De gemeente-onderwijzers van 1879 waren in opstand tegen de Bisschoppen en daarom van de sakramenten verstoo ten. De liberalen met Frère Orban aan 't hoofd, die dan de macht waren, wilden den Paus dwingen tot het afkeuren der Belgische Bisschoppen. De Paus Leo XIII keurde ze goed en de liberale macht voerders braken af met Rome. Zij riepen hunnen ambassadeur terug. Dat ge beurde als Meester Butaye nog niet geboren was. In 1929 heeft Mgr Van Roey het woord toegestuurd aan gemeente-onderwijzers, die onderdanig aan de Bisschoppen, naar Brussel gekomen waren met de Katho lieke vrij-onderwijzers om hunnen bond toe te wijden aan het H. Hert, en Hij heaft ze bedankt. Ziet daar 't verschil van de fifferentie. Geprezen zij God, mijn Heer, met alle schepselen, met mijnen edelen broeder Zonne die den dag werkt, ons verlicht door zijn licht en schoon is en straalt in glans van U, o Heer, het afbeeldsel Zoo zingt de heilige bedelaar van Assisi in zijnen zonnezangvol vroolijke vreugde aan het lichten der zon en aan het leven dat ze overal uit den schoot der aarde verwekt. Licht en léven in het gul- dene warme zonnegeschijn; wat dat is ge voelen wij telkens opnieuw in dagen van brandenden gloed en van zengende stra len. Zoo menigeen schouwt eert oogenblik omhoog in het ongehiere lichtmeer en in zijne mistevredenheid over de veelte van zweetdruppelen en over de drukkende warmte vergeet hij bijna ai het weldoende en zegenende dat uit dit vlainmenmeer ons toestroomt. Broeder Zonne, die den dag werkt en ons verlicht door zijn licht en schoon i? en straalt in glans, Dit is den lofprijs van eenen natuurvreugdigen heilige. Met recht. Dank zij der Zonne, want zij is een engel Gods, die met rijke vrijgevigheid duizend gaven uitzendt overal heen waar hare kracht heendringt. Zij is eene ware moeder der levenden in sterke, stille macht, öp akkers en velden staan de garven en vruchten die zij te voorschijn getooverd heeft. Zonnestra len zijn vingeren Gods. Waar zij niet heenkomen|daar komt de geneesheer» zegt het spreekwoord. Gebrek aan zonnelicht en zonnewarmte maakt de fnenschen ziek in den hellen zonneschijn worden ze vroo- lijk en blijven ze gezond. De zonne ze gent de wereld en zoo kan ik het voluit verstaan dat eermalig de menschenkinde- ren vol bewondering tot den lichtenden hemel omhoogschouwden en den «Zonne god aanbaden, de zonne als zichtbare koningin van alle leven, in de wereld, met de duizenden van sterren rondom haar die in choor zich rond haar scharen. Heden ten dage aanbidden wij niet als vroeger deze zonne in dwaling, maarzoo- veel te meer aanbidden wij den grooten Schepper van hemel en aarde die deze lichte glansvolle Majesteit geschapen heeft en zijne zonne laatopgaan over goe den en boozen gerechten en ongerechten. Geprezen zij God mijn Heer, mët alie schepselen 1 De heilige van Assisi denkt nog wijder in zijne zonnevreugde en zonnebegeeste- ring van U, o Heer, het afbeeldsel. God is de zonne aller zonnen. Zooals Hij ze door een wonderwoord van zijne Al macht geschapen heeft, zoo zijn zij, alle de rusteloos eilende zonnen van het we relddal, zijn spiegei, afbeeldingen van zijne heerlijkheid, dadigheid, onvermoei baarheid Hij is de zonne, altijd werkend, belevend, bevruchtend, de volheid des levens. Hij is het licht dat in alle hoeken van den geest binnendringt, de felste zon neschijn. In zijn licht der openbaring en van het geloof leven wij. Hij is gloed en warmte, liefde en volheid, oneindige nooit stakende liefde, wierheiiig vuur ons aller harten gelukkig maakt. Hij is het middenpunt waarrond zich alles beweegt, de aanvang waarvan alles uitgaat, het einde waartoe alles terugkeert. Hij is uitdeeier aller gaven en genaden, altijd aan 't werk, nooit rustend, nooit ophou dend,: wanneer de zonne ons des avonds bachfen de bergen verzinkt, dan gaat zij het pauslijk altaar. Aan dit altaar cele- j breert alleen de Paus en dat in de groote j omstandigheden. De top van 't kruis, van i Roode Baas Ganzendonck af St Pieters graf tot ten einde, is groot 'jankt, kreunt en weent..', roode tranen als eene kerk en ten einde is een altaar, waarboven, omvat in een grooten in andere wereldstreken op. Ook binst de bronzen zetel, ondersteund door de beel- nacljt zijn wij niet van haar licht verlaten den van vier kerkleeraars, bewaard dan flikkeren de sterren, en zij leven van wordt St Pieters bisschoppelijke stoel. den»glans der wereldzonne. Zoo schijnt Boven St Pieterstoel is een krans stralen, ons steeds het licht van God, het schijnt welgekend onder den naam van Ber- voof allen gerechten en ongerechten, nins Glorié goéften en boozen,het licht eener eeuwige Als voor jaren het door dén Paus toe goedheid, der Zonne dien ooit eenen on- gelaten werd onderzoek te stellen, nopens dergang kent en wij voelen haren glans werk en deugden van don Bosco, ten alle dagen over het aardeduister van ons einde te geraken tot eene mogelijke zalig- leven. Zoo wordt het hel en vreugdig. verklaring, door dat feit alleen werd don Bosco bestempeld met den naam van i Eerbiedweerdigen Dienaar Gods. Alle De Pannenfabrieken van Haele- zijne geschriften moesten daarna onder wijn en de Pannenfabrieken zocht worden> 0171 te bestatigen dat er n nievers iets te vinden was strijdig met de Daar was vergaard de geestelijkheid der Basiliek ook nog in bijzondere tri bunen, Kardinalen, Bisschoppen, Prela ten, het diplomatisch korps, vertegen woordigers der kloos erordens en familie leden van Don Boscoverders waren aanwezig duizenden Piemonteezen en eene overgroote menigte Itaiiaansche en vreemde Bedevaarders. Door den sekretaris der Congregatie d. i. in onze taal het Ministerie der Riten, vergezeld van den Kardinaal Prefect der Riten, déwelke het voorbe reidend onderzoek geleid had, werd aan if 't Was de 16 Juni 1675', dat in Paray- ie-Monial eene kloosterzuster, de H. Ma- ria-Margareta geknield en starende naar het tabernakel, O. H. zag verschijnen, boven het altaar. O. H. zegde Zie hier dit Hert, dat zoo de menschen be mind heeft... Dat den Vrijdag, na de H. Sakrainents octaaf, een feestdag ingesteld worde, om mijn Hert te vereeren en dat men dien dag communiceere. Eerst in het orde der Visitatie van Franciscus de Sales werd die feestdag gevierd, later in veel bisdommen en in 1856 miek Pius IX hem verplichtend voor geheel de we reld. Het voorwerp der H. Herte-devotië is NIET de zich vernederende Christus in menschwording en geboorte, noch de lee- rarende Propheet, noch de Wonderdoen de V olksvriend, noch de lijdende en boe tende Opperpriester, noch de Zegepralen de Heiland in verrijzenis en hemelvaart, noch de regeerende Koning van uit het tabernakel, maar de MINNENDE CHRIS TUS. Als eerste voorwerp dier devotië hebben wij dus de Liefde des Zaligma kers tot ons en als tweede voorwerp Zijn Hert, zinnebeeld dier liefde en hetwelk, beschouwd als deelmakend van zijn H. Lichaam,vereenigd is met de Godheid en mag aanbeden worden. In de 70 verschijningen van het H Hert aan Maria Margareta, heeft de Za ligmaker veel belooningen beloofd, voor alwie de devotië tot zijn H. Hert zouden beoefenen en verspreiden. Samenge vat maken zij de 12 zoogenoemde Belof ten van het H. Hert uit. De negende luidt als volgtIk zal de huizen zegenen waar het beeld van mijn Hert zal ge plaatst en vereerdzijn. Hierom doet men en jaarlijks herdenkt men de plechtige in- tronisatië in veel huisgezinnen hieruit ie.'dtj men ook af dat de parochiën zul len gezegend worden in wier kerke het H. Hertebeeld prijkt en dat steden en dorpen waar Jesus' beeld een openbare plaats versiert, rekenen mogen op des Zaligma kers buitengewone bescherming. De bijzonderste belofte voor enkelin gen is de twaalfde: «Ik beloof, in de overmaat der bermertigheid mijns Herten, aan al dezen die, op den eersten Vrijdag van negen achtereenvolgende maanden, zullen communiceeren, de genade der uiterste boetveerdigheid dat zij in onge nade en zonder de sakramenten te ont vangen niet zullen sterven en dat mijn Hert, op het laatste uur, hunne zekere schuilplaats wezen zal. voorzi/ten dan zal Hij, gebruik maken-' de van zijne onfaalbaarheid, het oordeel j van Zondag 1.1. hernieuwen en aan zijnen altaar van St Pieters graf de eerste mis celebreeren den nieuwen Heilige ter eere. Gelukzalige Joannes, bid voor ons. Zondag 1.1. is Joannes Bosco, in 1815 in eene armzalige woning te Asti, bij Turyn, geboren en na een leven van zelfopoffering om de kleinen op te voeden en deugdzaam te maken, in 1888 gestor ven, zalig verklaard. St-Pieterskerk is een kruisvormige regelmatig het blad te ontvangen, is een tempel, eene lengte hebbende van 186 m. Waar de twee deelen van 't kruis elkan der doorsnijden in St Pietersgraf en daar boven, onder den koepel, verheft zich van verdriet. We hadden ons aan een beteren uit slag verwacht schrijft hij naïef. Wij wisten ook dat zijne verwachting beter was. Vulde hij wekelijksch De Werkman niet met de uiting van zijne optimistische vooruitzichten Maar nu is hij, hij bekent het zelf, ontgoocheld Wat had hij al van zijne hevige propa ganda verwacht Want geen enkel mid del om zijn...onbenullig persoontje in een gunstig daglicht te stellen heeft hij sinds jaren verzuimd in de Gemeenteraad hield hij spektakel en meeting te Pope ringhe op de Markt gaf hij koncerten en lapte redevoeringen af Baas Anseele en oud-Minister Huysmans snelden ter zijner hulp veertien dagen lang voor de ver kiezing ging hij met muziek de herbergen afloopen. En niets heeft geholpen Dit mislukken is niet aan zijne propa ganda te wijten maar wel aan de afkeer dat gansch het land voor de socialisten voelt. Overal boerden ze achteruit omdat het volk van hunne poesjenellenstreken beu is. En met reden. op eene merkwaardige wijze. Hij viel omdat de vlottende massa van 't kiezerskorps niet kreeg wat ze ver hoopt had Oud-Volksvertegenwoordiger Missiaen heeft een zeer... verheven gedacht van de mentaliteit van zijne kiezers. Als hij denkt dat het moet met «cadeau tjes gaan, dan is hij het mis. Misschien wel had hij over vier jaar te veei aan zijne kiezers beloofd. Beloften van ...vorte appels, zegt het volk. 't Is altijd de politiek der Rooden geweest. Kardinaal Merry del Val, aartspriester gènsfrSïJrs'ifdf'oofzaaT'onfer van St Pieters kerk,de toelating gevraagd nederlaag dat schrijft hij ook. om een pauslijk schrijven, namelijk de- Maar bewijzen inbrengen van zijne Bulle der zaligverklaring, te mogen le- bloote aantijgingen dat is eene andere zen. Na ingewonnen toestemming beklom zaak... en daaraan blijft hij te kort. hij den kanzei en las wat Paus Pius XI j We beklagen het, want we hadden aan het Christenvolk begeerde mee te graag deze bewijzen eens kunnen toetsen, deelen. 2 Of neemt hij het kiezerskorps voor eene bende oneerlijke menschen Sprekende als Leeraar zonder ge bruik te maken van zijne onfaalbaarheid, verklaarde de Paus er in, dat Hij oor deelde, na gedaan onderzoek en aanroe ping van den H. Geest, dat de eerbied- weerdige dienaar Gods, Joannes Bosco, onder de gelukzaligen van het hemelsch Hof moest gerekend worden. Diensvol gens liet zijne Heiligheid toe, officie en mis te celebreeren ter zijner eer en zijn beeld uit te stellen in de kerken den Er zijn van die menschen die onver- Salesianen beterlijk zijn en die na een duwtje er nog eentje wenschen. Na het lezen van die bulle, schoofden A]g eene ,es njet fjteert mQet ef de gordijn weg, die het center der Ber- een tweede bijnemen, ning Glorie verdook duizenden elek- |g aj hetzelfde geld, niet waar En trieke lampen ontgloeiden en deden de beeltenis van Don Bosco, in de Glorie geplaatst, in een verrukkelijk licht schit teren. De Relequien van den nieuwen Geluk zalige, die op het hoogaltaar stonden, hetzelfde tijdverlies We zullen dat morgen zien. En voorzichtig op den hoop toe 1 Dat deel laat de deuren open voor alie eventueele aftochten. In den namiddag is de Paus, vergezeld van zijn hof, de Reliquien in de kerk komen groeten, en dat in het bijwezen van ontelbare bedevaarders. Geburen er nu nog in 't vervolg mira- Om aan dat deeltje te gera- door de tusschenkomst van Geluk-jken bedel{ hij de stemmen der Commu- zaligen Don Bosco, deze zullen onder- j nisten af. zocht worden en na hunne echtverklaring Hé, hé 1 Zouden ze vriendjes worden zal de Paus overgaan tot de Heiiigver- indien tusschen hen een verbond geslo- klaring. ten wordt zouden wij er graag de voor- Daarvoor zal Hij zelf de Ceremoniewaarden van vernemen. 't Zal leerzaam zijn. Geen geheime diplomatieke onderhan delingen, hé, gezel Missiaen- Daartegen hebt gij in de Kamer genoeg gedonderd. Het BESTE en ZEKERSTE middel om abonnement vragen in de post op de helft van de winst die we in 1925 mieken schrijft hij met philosophic. Er zijn menschen die met een kleintje tevreden zijn. Daarmee zijn ze gelukkig zelfs in hun ongeluk. En dat is wel eene... k'eine teleurstel- jling waard.

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1929 | | pagina 1