ICréditAnversoisI CUeet ge coat DRUKWER GAR REIN Rechterlijke Kror.isk iALBERT SAESEN Ypersche Kroniek. Di.\madestraat, 18, YPE8 GEBROEDERS Kerkelijk Nieuws Verbond der Advokaten van België. OPENING COiFFEURSALOH Ouverture Salon de Coiffur» St Jan. Ons missieblad Benoemingen. Met da Bonden van het H. Hart naar Rome van Maandag 19 tot Vrijdag 30 Oogst SjVIEDEHBOND. Miiitiepüclitigen van 't jaar 1929, aan we tot nu toe weinig gewoon zijn) zijt ge Missiaen moe, ge zijt hem nog niet kwijt... En als het u niet aanstaat, we kunnen het niet helpen. Laat ons onderscheid maken. Wij zijn hem ten minste kwijt als volksvertegenwoordiger. Dat is to:h iets en 't is een begin. Hij is daarbij een beetje van zijne ver waandheid ;jt. Wat ook niet te mis prijzen is zoowel voer zijne partijgenoo- ten als voor zijne tegenstrevers. En als hij besloten is zijne tegenstre vers nog menige bange uurkens te doen beleven dan... moeten v.ij onzen lach lust bedwingen. Wat ging hij immers al niet doen voor de verkiezing En hoe viel het uit Maar DAT kunnen wij helpen Met het jubeljaar 1930. a!"s herdenking aan dat feit, zullen al de graven de Merode den titel ontvangen van Prins. In Italië, op het derde verdiep van een gebouw, in eene kamer waren 40 j personen vergaderd voor 't vieren van j eenen do l)e plankenvloer i> inge stort en akdie lieden zijn geva'.'en tot op de gelijkvloers, doorboorende den tweeden en derden vloer: 17 er van zijn erg gekwetst. Pius IX, op wan del. bezocht eens de kerk van St Ag- nès-buiten-de-muren. Om te voldoen aan de vraag der Paters en leerlingen van 't aanpalend klooster, begaf hij zich in eene bovenzaal, waar allen ver gaderd waren, om toegelaten te wor den aan den handkus. De plankenvloer viel ook in en de Paus. zijn gevolg en al de kloosterlingen vielen tot in den kelder. Niemand was." zelfs niet licht lijk. gekwetst en men heeft dat aan zien als eene wonderbare behouding, te danken aan de tusschenkomst van den heiligen Paus. BANK BEURS WISSE LI Met St Jansdag zal de Paus voor de eerste maal de stad van 't Vatikaan verlaten, om te gaan naar de Kerk van Lateranen, de eerste kerk der wereld ip tijd en in weerdigheid. Die kerk is de cathedraal van 't bisdom Rome en als een nieuwe paus gekozen wordt, men kiest eigenlijk een nieuwen bis schop van Rome, die als dusdanig op volger is van St Pieter. Een bisschop moet* bezit nemen van zijne cathe draal, waar staat zijne Cathedra of bisschoplijke stoel. Dit heeft Pius XI, even als Benedictus XV, Pius X en Leo XIII persoonlijk niet kunnen doen en die pauzen, bij hunne verkie zing zonden daarvoor een plaatsver vanger. die men noemt den kardinaal vicaris. De kerk van Lateranen, gebouwd door Constantinus-de-Groote,was toe gewijd aan den Verlosser en had als bij patroon St Jan-de-dooper. Dié kerk ligt op een half uur van de Vati- kaansche Stad, maar is aanzien als grondgebied, toebehoorende aan den Paus. De haag in de straten van Ro me. italiaansch grondgebied, zal ge vormd worden door italiaansche sol daten. Belangwekkend zal het z:jn te weten indien de Paus, op dien door tocht, omringd zal wezen van zijne edel wacht te peerde. Na dien eersten uittocht, de Koning van Italië zal een officieel bezoek doen aan den Paus in zijn Vatikaan; dat be zoek zal beantwoord worden door een tegenbezoek, niet van den Paus fdat ware tegen de eeuwenoude gebruiken) maar van den staatsekretaris des Pau zen, Kardinaal Pasparri. Verders zal Pius XI aan den Koning Victor-Em- manuel en aan zijnen eersten minister Mussolini, de hoogste decoratiën toe kennen, waarover hij beschikt eg de Koning zal niet aan den Paus. die nooit van niemand eereteekens aan- veerdt, maar aan Kardinaal Pas parri het groot lint zenden 't Annonciade Orde van Wat uit Amerika komt is dikwijls ongeloofbaar en wat duitschen oor sprong heeft Kolosaai In de nabij heid van Berlijn heeft hen een forel- visch (truite) gevangen, wegende 45 pond en hebbende eene lengte van 95 centimeters. De forel is moeilijk om vangen alhoewel hij zich niet verduikt. Bij zonnig weder, ziet men hem ge heel duidelijk, bijna aan de oppervlak Moest al de regen blijven staan zijn, waar hij viel, België ware overdekt geweest met eene laag water van 107 centimeters in 1925 90 centimeters in 1926, 84 in 1927 en 88 in 1928. Er valt minst water langs de zee, meest in de Ardennen. In Turkië, vóór eenige jaren, was het onmogelijk juist te bepalen het getal inwoners der groote steden b.v. kon men niet zeggen indien in Con stantinopel de bevolking één millioen of twee millioen was. Er bestond geen burgerstand! Daarbij mocht men, volgens de wet, verschillige vrouwen hebben en de huisvader had recht van leven of dood, óp vrouwen en binders. i Nu mag men maar ééne vrouw meer hebben en alle volslegene man nen moeten een familië naam kiezen, die overgaat aan hunne nakomelingen. Tot nu toe 't waren allen Alis, Has sans, Mehmeds en Ahmeds. Jn ons land was er ook een tijd dat familienamen niet bestonden. Men bepaalde met te zegegn b.v. Karei van Jans, Ivo van Cyriels, en voor onze Graven: Baldwyn van den Yzer, Br.'d- wijn hapken. Karei de Deen, Baldv ijn van Constantinopel, enz. Als de fami lienamen in voege kwamen men bad er veel, die eindigden op sens d.i zoon b.v. Karei Jansens was Karei Jans zoon en anderen zinspeelden op de plaats waar men woondevan den bosch. Van der meersch. van der mo len, enz. VOOR AL UW ak ÜH IHk wendt U tot de Oude Houtmarktstraat, 15, YPER S3S NB «II Bil III III BIB QC!E II IIR «S M EITSKi a a ua -*5 Bïï a a ill ai u «h a "52 hh a n32 a 3» ■5ï M r. Verzorgd werk Matige prijzen. Men kan bij ons ook bekomen alle jË m BUREEL SCHRIJFGERIEF. Voordeelige Prijzen- Desmedt Arthur van Waasten (Le Touquet), voor jachtmisdrijf, wordt tot 100 fr. boete of 1 maand gevang veroor deeld, daarbij moet hij 375 fr. voor zegel recht betalen dit omdat het misdrijf op te van 't water, waar hij be weegloos een Zondag gepleegd werd. Voorw. ged blijft hangen, uren lang. Moeilijk om 5 jaar. vangen is hij. daar hij zich zoo snel) Debilder van Gent, die zich te Neer kan bewegen in 't water of de zwaluw Waasten aan jachtovertreding had plich- in de lucht. J tig gemaakt, wordt tot 100 fr. boete of 15 dagen gevang veroordeeld,, voor niet af- tgeven van het wapen, bekomt hij nog 1100 fr. boete of 15 dagen, daarenboven Te Trente is overleden in den ouder- moet hij nog 525 fr. ais zegelrecht beta- dotn van 82 jaar, priester Bresadola, jen Voorw ged. 5 jaar. geleerde wiens specialiteit was de 1 Beernaert Oscar," ook voor jacht- kennis der kampernoehen (chamjug- misdrijfi bekomt 100 boete of 15 dagen, nons). 35 taten hadden hem geviercDe in beslag genomen stroppen worden toen hij 80 jaar was. en hij had den ti- verbeuid verklaard, tel van Dokter honoris causa der uni- r. .1 versiteit van Padoua. Ghysehnck Roland een nationahs- tische propagandist van Poperinghe, die Een der eigenaardigste kampernoe- eene hen zijn de truffels, die groeien onder J de d*rmen gesm'aad had, den grond. p de wortels van sommige wofdt g d a*> - |n 2g {f boete eiken K.onien Zn ontstaan m den d a er*ordfeld fc,orwged,5 hertst. bijzonderlijk in regenachtige 19 - jaren, en zijn rijp in den'wmter. Men la.a 'en .*?sle \?n i°n\ T 1 dré.doktor te Wervik en Bonneel Robert, van den raad zijner partij. Deze beslis te dat Bonneel voor Beyaert moest stemmen. D'Hoore die misschien zulks vernomen had. viel Bonnee! lastig om hem te overhalen voor zijnen broeder te stemmen. Ziende dat zulks met luk te. beloofde hij 2.000 fr. te "geven z hij voor hem stemde. Dit nogmaals geweigerd zijnde, verhoogde hij de som op 5.000 fr. om te eindigen op 20.000 fr. Daar de zaak niet z-m ge makkelijk ging had D'Hoore de vrouw Bonneel te zijnent ontboden en haar kennis te geven van het voorstel aan haren man gedaan. Bonneel langs ver schillende kanten aangegaan had ei- delijk beloofd ziilksTe doen. Terloops dient hier gezegd dat Bonneel. die werkman is, sedert lang in ziekelij- ken toestand verkeert en reeds sedert geruimen tijd door dokter D'Hoore verzorgd wierd. IV verdediger van Bonneel verklaarde zelfs dat deze door tering was aangetast. De stem ming had plaats en D'Hoore werd met 6 stemmen tegen 5 gekozen. Er was tusschen D'Hoore en Bonneel over eengekomen dat de eerste in den avond van 30 Januari hem het geld ten huize zou afgeven. Eerst had D'Hoore van gedacht geweest een check te maken doch gezien het ge vaar dat daaraan vast was had hij hiervan afgezien. De benoeming had echter in Wervick heel wat opschud ding verwekt en er wierd ondc-zocht wie aan zijn verplichting zou te kort gekomen zijn. Weldra kwam de zaak uit daar Bonneel aan den raad zijner partij kennis gaf van de werking van D'Hoore en van hetgeen het gevolg ervan moest zijn. Er werden dus een viertal mannen van goeden wil opge roepen om op 30 Jauuari ten huize van Bonneel het feit der omkooping te doen bestatigen. Doch op het laatste oogenblik liet D'Hoore aan Bonneel weten, dat hij, ten gevolge van eene ongesteldheid van Mad. D'Hoore zijn huis niet kon verlaten en verzocht Bonneel zich rond tien ure 's avonds bij hem te willen komen. De bood schap werd door de meid van D'Hoore gedaan. De 4 mannen die in hinderlaag bij Bonneel waren, ten einde het feit te kunnen bestatigen zonden eerst bij den Heer Polotiekommissaris en daar na bij eenen deurwaarder. De Heer Politiekommissaris verklaarde daar toe geen last ontvangen te hebben en de deurwaarder die misschien reeds slapen was antwoordde niet. Dan be sloten die mannen Bonneel af te tas ten. Zij bestatigden dat hij niets op zak noch in de portefeuille zitten had. Bonneel trok dan naar het huis van D'Hoore op een vijftiental meters ge- volgd door de getuigen. Er was over eengekomen dat Bonneel zoo hij van D'Hoore geld ontvangen had bij het uitkomen avn dezes huis de porte feuille in de hoogte moest steken. Na korten tijd kwam Bonneel buiten, na dat D'Hoore eens even het hoofd had buiten gestoken. Bonneel stak de por tefeuille in de hoogte en trok huis waarts, gevolgd door de vier mannen. Daar bestatigde men dat er acht brief jes van duizend frank ieder instaken en Bonneel vertelde dat D'Hoore eerst slechts 5.000 fr. had willen geven, doch op aandringen van Bonneel die 10.000 fr. vroeg geëindigd had met 8.000 fr. te geven met dc belofte het overige te zullen geven zoodra de be noeming goedgekeurd wierd. Dat is ten kortste mogelijk de feiten zooals ze volgens de getuigen aangehaald werden. Het openbaar ministerie vroeg eene strenge straf, doch gezien den stand der beide betichten was hij van oor deel dat dokter D'Hoore, die opvoe ding ontvangen had en Bonneel gedu rende langen tijd in behandeling had, strenger diende gestraft te worden dan Bonneel die slechts werkman is en zich misschien geen genoegzame re kening had gegeven van het erge feit waaraan hij zich plichtig had gemaakt, dat D'Hoore zich de stem van Bonneel had weten aan te schaffen door een middel dat laag en oneerlijk was en zoo hij niet gestolen had, D'Hoore had zich nogtans plichtig gemaakt aan een diefte op zedelijk gebied. Daarop sprak de rechtbank volgen de straffen uitD'Hoore werd tot 200 fr. boete of 2 maanden gevang veroor deeld en Bonneel tot 100 fr. boete of 1 maand gevang, straffen zonder voor waarde. De 8.000 fr. die aangeslagen waren geweest, worden door de recht bank verbeurd verklaard. diamanten jubelfeest van Heer en Vrouw Deschodt-Baelde, schoonouders van den Heer Dokter Snick-vader, kerkmeester en grootouders van den Heer /Dokter V. Snick, allen parochianen. Voren aan tegen den prachtigen nieuw- gesmeden communiebank, kunstwerk uit gevoerd door M. G. Delahaye, zaten op c*en verhoog de achtbare jubilarissen om- ringd van hunne kinders en kleinkinders, wier kinderen, nog te klein, noodzakelijk te huis gebleven waren. Het deed deugd aan elk christen ge- j moed de verwezenlijking te aanschou- j wen van den huwelijkszegen over zestig j jaren over de echtgenooten Deschodt- Baelde door de H. Kerk uitgesproken. j In een gepaste aanspraak deed de E. H. Pastoor het Christen Huwelijk hoogschatten en zette hij zijn parochianen aan de gevaren die het bedreigen de losbandigheid der jeugd, de zedelooze dansfeesten en de verderfelijke cinema vertooningen te vermijden. De hoogmis werd gezongen ten deele door het parochiaal zangkoor in twee stemmig koor ten deele door de kerkzan gers, en het Credo door al de geloovigen terwijl het orgel zijne vreugdevolle ak koorden voor, tijdens en na het H. Mis offer liet hooren. Het kerkelijk danklied Te Deum sloot om 11 uur deze treffende plechtigheid. Het Ypersche Volk biedt aan de gevierde jubilarissen en hunne familie zijne welgemeende gelukwenschen. Maandag, 24 dezer, in St Jans Gasthuis (Godelieven), ter gelegenheid van den feestdag van den H. Joannes-de-Dooper, mis ten 6 1)2 ure. Solemneele mis ten 8 uren. Lof 's avonds ten 6 uren. Zaterdag, 29 dezer, in St Pieterskerk, gedurige aanbidding. Mis ten 6 1)2 uren. Hoogmis, voor de zieleiafenis van E.H. Neuville, gewezen pastor der parochie, ten 9 uren. Vespers en Lof, ten 6 uren. GEMEENTERAAD. Zitting van Maandag 17 Juni om 18 u. zoekt ze meest op. met behulp van een zwijn. Dit dier is er op verlekkerd en gebracht in een truffelland, zal het met ziine snuit den grond doorklie ven en zoo de truffels bloot leggen In 1928 een pond truffels op den markt kostte 125 fr. In warme dagen de gezondste drank E bier, zoo het schijnt. Water kan ge vaarlijk wezen, omdat veel water de maag ontstelt en moeilijke spijsverte ringen verwekt en ook nog geheel dik wijls tvphus-kiemen bevat, zelfs als het helder, frisch en klaar is. Bier wordt hevig en lang gekookt, dus alle ziekte-kiemen zijn vernietigd; daarbij heeft men bewezen dat typhus-kiemen er in gebracht vernietigd en schade loos gemaakt worden. Een der helden van de brabantsche Omwenteling van 1830 en .die sneuvel de le Rerchem, wa- graaf de Marode. liberaal gemeenteraadslid van Wervik, wordt ook in deze zitting opgeroepen. Dezezaak heeft hier nogal ophef gemaakt. Hier halen wij de feiten aan zooals zij door het onderzoek en verhoor der getui gen aangehaald werden. Ten gevolge van het schielijk afsterven van den Heer P2ul Vanraes moest er te Wervik een veearts genoemd worden. De katholieke groep van den gemeenteraad was zinnens den Heer Seyaert te benoemen. Doktor D'Hoore die na den dood van den Heer Van Raes zijn broeder Marcel had doen afkomen, stelde alles in het werk om dezen, te doen benoemen. Hij was erin gelukt de hoofden va.i de socialisten en christene demokraten over te halen om dé mandatarissen hunner groep voor zijn broeder te doen stemmen. Langs weers kanten kon er dus op 5 stemmen gerekend worden. Daarom wierden er bij Bonneel voetstappen gedaan om hem over te halen voor D'Hoore te stemmen. Het schijilt dat Bonneel eerder gunstig ten voordeele van D'Hoore gezind was, doch in deze j omstandigheid wil hij geen verbinte- nis aangaan zonder de toes terming Het Verbond der Advokaten van Bel gië, zal zijn jaarlijks Kongres houden te Kortrijk, op 29 Juni en te Yperop 30 Jupi. Deze heeren zullen ten Stadhuize ont vangen worden. Daarna lunch en bezoek aan het slag veld van Kemmel. Postje-Katholieke Kring teekent deze latere maatschappij het puntje voor den beker aan. Het Postje won de eerste partij met 10-7 punten. De Katholieke Kring won de tweede en derde partij telkens met 10-6 punten. Woensdag eerstkomende speelt De Bascule in De Coöperatieve Deze laatste maatschappij zal geen moeite sparen om de bezoekers te overwinnen op eigen veld. Hun leider heeft er bek op. Algemeen Klassement na den 16" match matchen gesp. punten Bascule 6 5 Statie 6 4 Katholieke Kring 7 4 Coöperatieve 6 2 Postje 7 1 Een die er bij was. Hoek der Stuers- en Doorgangsira^ I - YPER -- Verzorgd werk. Matige prijzen Coin des rues de Stuers et de Pas a;- -- YPRES - Travail Soigné. Prix Modérés. STAD YPER. De apotheek van M. V3n Ro- baeys, Boterstraatzal alleen open zijn op Zondag 23 Juni 1929. Op 24 Juni, om 10 3 4 uur voormiddag ter Groote Markt, zullen er prijskampen plaats hebben voor merrieveulens en kweekveulens. Er zijn niet minder dan 34 prijzen. St-Nicolaaskerk. Diamanten bruiloft. Zondag riepen de klokken met hun zoetiuidend akkoord de parochianen naar de Hoogmis om nice te jubeien en den Heer te danken om het Enkel M. Cappoen afwezig. Veel volk was aanwezig als de Heer Burgemeester de zitting open verklaarde. De Heer Felix Vergracht nam de plaats in van den Heer Glorie ontslaggever. Verscheidene grondvergunningen wer den toegestaan op het stedelijk kerkhof. De aanbestedingen van velobanen M. Maertens voor 88000 fr. Voor het leveren van kasseisteenen, voetpadbanden, vloerplaten was het M. Bataille van Poperinghe die het laagste aanbod voordroeg. De overeenkomsten voor oorlogschade betreffende herstellingen van vestingen en hovin gen. inrichting van liet stadsmuzeum. inboedel der beide Vredegerechten. filtreerstatie van Zillebeke werden alge meen goedgekeurd. Den dienst van het lijkenvervoer zal nog voor een jaar worden gedaan door den Heer Hofback. Den Openbaren Onderstand vraagt 3 partijen land te mogen verpachten. Daar de stukken er nu bij zijn, werden zij, als ook een grondafstand voor kerkhoven, goedgekeurd. De kerkfabriek van St Maartens staat een stukje grond af aan de gemeente St Jan, dit tot verbetering der wegenis. Een goedkeurend advies wordt uitge bracht voor een autobusdienstRousse- laere-Yper en Yper-Meenen. Het schepencollegie vraagt verschillen de credieten om de overschredene posten van 1928 te voldoen. Aanveerd. Het programma der gemeentefeesten wordt voorgelezen den ln Zondag pro cessie van O. L. V. van Thuyne. 's Na middags turnfeest door... een turnclub van Gent. Zijn er dan hier in Yper gee- ne turners meer). (Nota van de Redactie)' 's Avonds acrobatisch feest op de Van de Peereboomplaats. Maandag tooneelfeest door de Vlaam- sche Ster. Dinsdag volksspelen. Den 2n Zondag groot concert door eene vreemde muziekmaatschappij, 's Avonds Bal. Den 15" oogst Grooten Prijs van Yper, velokoers. enz... Nu volgt een eindelooze vraag om toe lagen. Worden gestemd 150 fr. voor de kermis Verlorenhoek. 150 fr. voor de kermis Koningshoek. 150 fr. Wieltje. 250 fr. Kalfvaart. 100 fr. voorde Trachtersch utters. 300 fr. voor de gaaipers. 500 fr. voor een vreemde club wielrij ders en 1000 fr. aan het Verbond der Bel gische Advokaten die hier op 30 Juni hun Kongres houden. Verschillende leden vroegen verbeter ingen. die met de belofte van wij zullen er voor zorgen, weggecijferd werden. De vergadering eindigde om 9 u. In geheime zitting moesten er policie- agenten benoemd worden alsook een lid van de beheerraad der muziekschool en een leeraar der zelfde school. ff Bc;: «es. lafclie-fi vonr dsn Sekar Over Missie'ezing Vandaag een kort woord over missie lezing. Onbekend maakt onbemind. Wie niet een en ander over missiën las, zal niet naar waarde schatten al wat er op 't spel staat en al de moeite die men er aan den dag legt. en wie zou niet benieuwd zijn iets te vernemen over het katholieke front, waar dag en nacht, jaar na jaar... ten koste soms van gezondheid en leven, door onze missionarissen om de blanke ziel der kleurvolkeren wordt gestreden Missielezing is allerdegelijkst en zal ongemeen boeien Dit staat buiten strijd.. En nochtans er wordt niet genoeg missie lezing verspreid. Hoeveel gezinnen zijn er niet die nooit een boekje of artikeltje over de Missielanden hebben gelezen Sommi gen zijn aan meerdere maandschriften ge abonneerd. Het zijn de besten. De verspreiding van missienieuws zou nu doelmatig moeten ingericht worden, zoodanig dat er regelmatig in al de katho lieke gezinnen wat binnenkomt. Nu is de tijd geschikt Eindelijk nu. En 't kan ge makkelijk, dan zou men opnieuw een stap verderop staan. En veel zielen wat nader van God Een allerbest middel ware dit is een voorstel Dat elke missionaris in betrekking zou blijven met het gewestelijk weekblad. Zoo zou een heele streek de vordering der missie van het eigen kind der streek kun nen meemaken. En de missiegeest onzer menschen zou er levendiger door worden het eenigste, dat in Vlaanderen, het mis sieland, nog aan de missiewerken moet verbeterd worden. Op deze wijze zou indien dit op breede schaal gebeurde bijna elk missiepost zijn blad hebben, wiens lezers en lezeressen nrtzijn last en vooruitgang zouden meeleven, wiens nood door velen met meer gebeden en meer offervaardigheid zou gelenigd gera ken. Is dit niet, in merkelijke mate, wenschelijk En wat is er daar tegen Dat men de moeilijkheden onbewimpeld onderzoeke, maar dat er toch zoo rap mogelijk er zijn al zooveel maanden... en zóóveel ZIELEN verloren een begin van uitvoering mêe worde gemaakt Hoe Ofwel kan ieder onzer Missieor den (Paters en Zusters) er voor zorgen dat geen enkel missionaris meer vertrekt zonder voeling (regelmatige) te blijven houden meteen blad of een kring... (Dag- of weekblad, tijdschrift, missienaaikring, Congregatie, enz.) Ofwel kunnen AL de katholieke bladen (dag-en weekbladen) en godsd. genoot schappen aan een kloosterorde (adressen achteraan de Missiealmanak) of aan een Pater regelmatig een missieartikel of een missiebrief vragen (voor een regelmatig Missiekroniek). Komaan, katholieke pers van Vlaande ren, in samenwerking met AL de missie orden. In Gods naam, voor zijue zielen, vooruit En ons volk zal er ook bij gebaat wor den. Missiebond der Vlaamsci/e Studenten. 8, Minderbroederstraat, te Leuven. Politieagenten Daniel Depuydt, Char les Verminck, Huygebaert Odiel, D'Hae- ne Eugene, Wouts Maurice. Beheerder in de muziekschoolM. Julien Antony. Leeraar in de muziekschoolM. Ryc- kelinck van Yper. PRIJZEN. De Smedenbond van Yper-Ponerin- ghe, gezien den grooten opslag van ijzers, kolen, nagels, daguren, heeft met algemeéne stemmen de volgende tarieven vastgesteld36-38-40 voor het beslaan van peerden. Het Bestuur. VOORDRACHTEN voor de Militianen van de klas 1929, door E. H. DUMON, Legeraalmoezenier te Brugge Zondag 23 Juni te Yper, in St Pieterspatronage om 7 u. 's av. Dinsdag 25 Juni te Boesinghe. in de Patronage om 7 u. 's avonds. Woensdag 26 Juni te Langemarck, in de Patronage om 7 u. 's avonds. Donderdag 27 Juni te Zonnebeke. in de Patronage om 7 u. 's avonds. Zondag 1 Juli te Kemmel, in cie Patronage om 7 u. 's avonds. Maandag 2 Juli te Waasten, in de Broederschool om 7 u. 's Dinsdag 3 Juli te Ploep-steert. in de Patr< ra y. Ai de mikt' :n, alsook hunne "U'l r cn overheden, zoo geestelijke Ui ;.r. ko. rderi daartoe drin- Sinds eenige weken trilt geheel de ka tholieke wereld van aandoening bij hei heugeiijke nieuws van het herstelderPau- selijke staatkundige onafhankelijkheid. De vastenbrief van het Episcopaat heeft de aandacht der geloovigen ook gevestigd 'op het uitzonderlijk jubile-jaar en de 1 Jdevaarten, welke dit jaar naar Rome van alle kanten worden ingericht. Onder die bedevaarten zal die der Bonden van hei H. Hart een zeer bijzondere plaats inne men om de volgende redenen 1. Hij bestaat enkel uit mannen, leden jvan de Bonden van het H. Hart, ent Priesters 2. De wegwijzer is bijzonder aantrek kelijk gemaakt De heenreis gaat langs Keulen, de Rijnboorden Coblenz-Mainz) Munchen, Innsbruck hoofdstad van Ti- rol waar een kijkje zal genomen worden op het eigenaardige Tiroler'volksleven. Vandaar bedevaart naar Padouaboot tocht naar Venetië en bezoek der stad Florentië. De terugreis langs Assisië, waar men één dag verblijft, Pisa boottocht op het Lago Maggiore, Zwitzerland en Basel. 3. Aan het verblijf in Rome wordt zoo als in 1925 de meeste zorg besteed. De bedevaarders zullen zich geen oogenblik vreemd gevoelen en bijzonder roerende plechtigheden staan in het verschiet. 4. De prijs is buitengewoon laag steld, vooral als men in aanmerkingneemt dat alles tot in de kleinste bijzonderheden en bijkosten in begrepen zijn, nl. 2475ir. opleggeld voor 2e klastrein 475 fr. 5. Omdat het aantal deelnemers streng beperkt is en de inschrijvingen druk l nenkomen, moet iedereen zich haasten een volledigen prospectus te vragen, of wel naar het Sekretariaat der Bonden van het H. Hart 16 Korte Schipstraat Meche- len ofwel aan den Schrijver van het Ko- miteit, M A. Looymans, 7, Wolstraat, Antwerpen. Zondag 1.1. 16 dezer, in 't lokaal van St Pieters Patronaat, om 11 uren, waren de militiepliehtigen van 't jaar 1929, bij eengeroepen, ten einde te aanhooreneeo voordracht, gegeven door Heer Dokter Daelemans, nopens de gevaren van het Kazernleven. Spreker had het over de geslachtziek- ten. Met veel kieschheid en groote ge leerdheid, heeft hij dat onderwerp behan deld en alzoo de jonkheden tegen dat groot gevaar gewaarschuwd. Zulke ziek ten worden gemakkelijk betraapt, zijn geheel pijnlijk, moeilijk om genezen en hebben het leven van veel enkelingen en van geheele familiën bitterlijk vergald. Zondag aanstaande, 26 de zer*, om 7 uren 's avonds, in dezelfde zaal, eene tweede voordracht zal er gege ven worden door E. H. Dumon, krijgsal- moezenier van Brugge. Niet alleenlijk worden er toe u. genoodigd de militianen maar ook hunne ouders en alwie belang stelt in het geluk onzer soldaten. mgTi'g.sssr g-vszyriA sag" - -ar-- Dit Watou. We lezen 't volgende in den IFesP Vlaming van 15 Juni 1929, onder MERC- KEM. Merckettt. Vrienden, houdt u kloek Laat u niet nutteloos broodrooven dooi den «volksgeliefden» baron. NIEMAND kan het geheim der stemming ontcijferen Blijf' dus in uw hart wat ge zijt, en 3» 't rioodig is houdt u stil. Als debaron nog vraagt, of doet vragen voor wien ge gestemd hebt, zeg maaU' ge voor hem gestemd hebt. Er komt wel eens tijd dat liet UIT zalzi.' met de dwingelandij van den kasteeliW Hebt g het gelezc-n De Baren vr* Merckem is een dwingeland, een broei rooverMen leert alle dagen, hé, me" schen van 't Wesflanrf

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1929 | | pagina 2