Crédit Anversois QARREIN lil Katholieke Kring Ypersche Kroniek. DRUKWERK Dixmudestraat, 18, YPER TE DEÜM GEBROEDERS Laureaat van 't Examen Zonthitfi'ii?*. generaals wilden hem niet w maar \v xhtten verduldiglijk. keizer ontwiek, zonder ooit te mne'en vragen waar waren wij of wa ik nr gezegd», hij dik iet- d< De apotheek M. Weckesser, volgen le woorden en zinnen. e!iil Diksmudestraat, zaf alleen open zijn op hoe lang hij geslapen had. Zondag 28 Juli 1929. In l'M3 waren in Frankrijk 6.60' 500 hectaren land. waarop men kuorn rtbracht en in 1()28 alleenlijk 5 177,890. wat maakt een verschil v-i.ii 1.423.610, die nu vaag liggen! Qus min volk veroorzaakt min rijkdom! In 1885 te St Rrieuc in Normandië was er een jonge dochter, wees. en een jonge kapitein bij de Kannoniers, Ferdinand Foch, die elkander aan stonden. De voogd van de jonge doch ter. wees deed haar .bemerken dat de jongeling, die ze als echtgenoot wilde aannemen, niet anders bezat dan zijn solde-geld. Dat is één kleinig heid antwoordde ze, want bij hem is er toekomst En 't was zoo s inge zien haar man wereldberoemd «tie-rf. als maarschalk. I Voor de eerste maal in de geschie denis, heeft men de optelling gegaan, van <le peerlen-schat der Keizers van Persië: Tien j>ond fijnen peerlen (wit), twaalf pond rubijnén (rood), dertien emerauden (groenen een overgroot getal diamanten: weerde 6.000 miljoen. De zetel, dienende voor troon, schat men 50.000.000 dollars. Kene madame van stad, gaande met haar gemaal op reis, droeg een pakje, groot als eene groote cigarendoos. Gaby zegt mijnheer, wat steekt er in dit pakje», en hij wees naar de cigarendoos. Eene dozijn kleede ren antwoordde ze, onverschillig weg. i BANK BEURS WISSEL V PROVINCIAAL CONGRES DER KROOSTRIJKE GEZINNEN TE VEURNE Op 4 Oogst 1929 houdt het provinciaal ver bond der K.-G. zijn jaarlijksch provinciaal congres der K.-G. te Veurne waar de blotien- de plaatselijke afdeeling ter dezer gelefeen- heiii dc plechtige wijding en inhuldiging van haar bondsvaandel zal vieren. DAGORDE: s Voormiddags vaaudelwij- ding: 11 U. bijzondere vergadering; u. Nominaal; 2,30 Bpestoptocht3 u. Alge- meene vergadering. SprekersBurggraaf Vandevyvere A., en Minister Baels. Zondag 11. 21 Juli, ter gelegenheid van de 98" verjaring der Troonbeklimming van Bel- gie's eersten Koning, wierd er in de 2671 ge meenten van 't land plechtiglijk Te Deum laudamus gezongen. Begeleid door de Koninklijke Harmonie «Ypriana» en Stads Pompiers en vergezeld van schoolkinderen die nog niet in verloftijd waren, de maatschappijen der burgerlijke verminkten, de nationale oud-strijders en de oorlogsverminkten, trok de stadsoverheid van het Stadhuis naar St Pieterskerk, waar zij de Heeren van 't Gerecht, den Heer Ar rondissementscommissaris, de t'Yper wonen de officieren, Heeren van den 'Openbaren Onderstand en van de Onderwijsgestichten en wel toegestroomd volk vond, waaronder de voorname Weduwe van Maarschalk Dou glas Haig, die met 200 Schotsche weduwen naar Yper was komen bedevaarten. De Zeer Eerwaarde Heer Deken, Kanonik Lamiroy, bijgestaan door 4 priesters in Ker kelijk plechtgewaad, hief den lofzang aan, waarna de kerkorgel de Brabanponne en een zangkoor Naar Wijd en Zijdlieten hoorèn. De Burgemeester der Stad, bij het aan bieden van den eerewi'jn aan de naar het Stadhuis gekomen uitgenoodigden, sprak in dezer voege 't Is vandaag 98 jaar geleden, dat Leo pold 1, die in 1790 Hertog van Saksen-Co- burg geboren wierd. Russische Generaal ge weest was. weduwnaar was van de Engelsche Kroonprinses Charlotte, het aanbod der Kroon van Griekenland in 1830 geweigerd had. en den 4 Juni 1831 Koning van Belgie gekozen geweest was, zijne Plechtige intrede in Brussel deed. en voor de Vereenigde Wet gevende Kamers, bij eed, beloofde zich aan de gröndxyet van het Belgisch Volk te onder werpen en al het mogelijke te doen om Volk en Vaderland gelukkig te maken. t as een bekwame en werkzame man, Europa door geëerd en gewaardeerd, en meest in staat de bestaande moeilijkheden niet Hojlaud. die rust en vrede bedreigden, te vereffenen. Zijne 35 jarige regeering, van 21 Juli/1831 tot 10 Dec. 1865 was een deugd doende regeering die voor altijd het ei lelijk koninklijk stamhuis deed liefhebben er. waaf- deeren. A Hij schonk ons een wonderbaar begaafden zoon. Leopold II, alom geprezen, niet alleen om den vrede en vooruitgang in Belgie ouder zij" H jarige regeering verwezentlijkt. maar om de bijna bovenmenschelijke stichting en inrichting van Belgisch Congo in Afrika, meer dan 80 maal uitgestrekter dan Belgie. Den 23 Dec. 1909 klom Koning Albert, neef van Leopold II, op den troon en elk moet be kennen dat Hij. naar de Grondwet, ch wel en wijs. sedert 20 jaar regeert. Hij had het onbeletbaar ongeluk in 1914 Belgie te Aen innemen door Duitschland, maar Hij zag zoo geerne zijn Volk en Vaderland, dat Hij er 4 jaar lang met Engeland en Frankrijk voor streed, en het volledig wederkreeg. 't Is om God te bedanken voor de Hemel- sche gunst van zoo een verdienstelijk Vor stenhuis en van bijna honderd jaar vrede, voorspoed en vooruitgang, dat de stad Yper heden, gelijk vroeger en gelijk alle Belgische Gemeenten, plechtiglijk eenen Te Deum bij- woont. Ik loof en dank alwien dien Te Deum met zijne tegenwoordigheid heeft willen ver- eeren en s Hemels zegen voor Vorst en Va derland heeft willen afsmeeken en ik noodig L allen uit Stads eerewijn te drinken voor het behoud en het geluk van ons doorluchtig weldoend Vorstenhuis. 21 Juli te Yper. De feesten van 21 Juli, dooreen bui tengewoon schoon weder begunstigd heb ben plaats gehad ten midden van een grooten toeloep van tolk. Bijna al de huizen waren bevlagd. De concerten gegeven door de fanfare van Erquinghem aan Leie en die der Jachthorens door den club der afgerichte honden alsook de betooging van die hon den door dezen club, om 12 uur op de Groote Markt van Yper hebben een groo ten bijval bekomen. Het «Te Deum waarvan wij hierbo ven spreken, is in St Pieters kerk gezan gen geweest alwaar wij de kunstrijke versiering hebben kunnen bewonderen. 's Avonds, was de groote markt een ware menschenzee om het koncert door de muziekmaatschappij «Ypriana» en het vuurwerk bij te wonen. Een dreunende Brabanyonne twee maal uitgevoerd en met handgeklap be groet sloot de Nationale feestdag. Zondag, 28 dezer, in St Pieters Kerk, ten 8 'i, zal er eene mis gezongen wor den voor de ziele lafenis van Mr Albert Van Egroo. Onderscheiding. Met groote voldoening hebben wij ver nomen dat de fransche regeering, onzen stadsgenoot, Wel Edele Heer Daniel Tack, den dienstvaardigen Onder-Consul van Belgie te Cassel, tot Ridder van het Eerelegioen benoemd heeft. Het Ypersche Volk biedt Wel Edele Heer Daniel Tack zijne hertelijkste ge- lukwenschen aan over deze welverdiende onderscheiding. ■\-U, Huwelijk. Op Dinsdag 23 dezer, om 9 uren, werd in St Jacobskerk alhier het huwelijk inge zegend van Mijnheer Jules Velein met Mejutfer Louise Coudereels. Vele en gelukkige jaren aan Mr en Mevr. J. Velein. Zwemfeest. Zondag 18 Oogst 1929 te 15 ure, ter gelegenheid van de inhuldiging van Yper 's zwemplaats zullen de zwemkringen van Brugge en St Gilles Brussel hef volgend programma uitvoeren a) Borstzwemmen (100 meters voor gift B. Z. K.); b) Rugzwemmen (100m.) c) Snelheid (100 m. voorgift B. Z. K.) d) 200 m. borstzwemmen e) 100 m. snelheid (Bevolking) f) 10Ó mborstzwemmen (id.); g) Drie zwemwijzen (3X50 m.) h) Parapluwedstrijd i) Aflossing (5x50 m.) j) Sierkoers k) 400 m. snelheid l) Gezamentlijke oefeningen m) Water-Polo (Brugsche zwemkring tegen Vorge St Gillis) n) Tusschen in kluchtnummers over redding. Er zullen voorbehouden zitplaatsen aan2fr.enJi.fr. zijn, ingang ten Noor den der zwemplaats, «arr kosteloos toe gang lanfes de Oo^terpoort. j. Ti-ma Uitnoodiging met Katalogus - v der T ent oons telling Schilder en Teekenwerk van HILAIRE GELLYNCK in deiY' préau der Staatsmiddelbare School te YiT'k Vanaf 28 Juli tot en met 10 Augustus Open eiken Zondag,Maandag, Dinsdag, Donderdag TOEGANG VRIJ. Leest en verspreidt c HET YPERSCHE VOLK Missietentoonstelling. De Vierde Missietentoonstelling der Eranciskaansche naaikransen van het Ypersche, van 21 tot 23 Juli bij de Paters Capucienen gehouden, heeft voor wat den bijval aangaat deze van vorige jaren nog ver overtroffen. De talrijke bëzoekers der tentoonstel ling,konden niet nalaten luidop hunne verwondering te betuigen voor al hetgeen dal zij te zien kregen en de goede zielen, die eraan geholpen hebben al deze nut tige zaken te maken, verdienen waarlijk allen lof. Niettegenstaande de groote hitte waren er veel toehoorders om de voordracht met lichtbeelden docr Wel Eerweerde Pa ter Jan-Berchmans, Zendeling in Congo, over -Streek en Volk uit Ubanghi te aanhooren. Eenieder volgde met de grootste aan dacht den voordrachtgever die in eenvou dige doch klare taal de beschrijving gaf van dit gedeelte onzer Kolontey door hem zoo goed gekend. Deze voordracht oogst te den meesten bijval. Deze die de zaak op touw gezet had heeft er een handje voor en haalt er waar lijk eer van. Ook hopen wij, zooals iedereen die er geweest is, toekomende jaar nog eens, merkelijk verbeterd zooals de uitgevers zeggen, de tentoonstelling te mogen bewonderen. Ons Museum Heden is er een eerste verzending van het Ministerie van Kunst en Wetenschap. pen toegekomen, bevattende dertien schilderijen en twee bronsbeelden.. De nbodige maatregelen zijn genomen om die kunstvoorwerpen binnen *t kort aan onze bevolking ten toon te stellen. VOOR AL UW wendt U tot de Oude Houtmarktstraat, 15 k BI ■k A <5 *52 5 a YPER SS Si SS «r.41 Verzorgd werk Matige prijzen. Men kan bij ons ook bekomen alle Bl'REEL SCHRIJFGERIEF. Vooideelige Prijzen. Prijsuitdeeling in St Vincentius College. Deze was voorgezeten door Z. E. H. Kanonik Logghe, die vertegenwoordigde Zijne Hoógweerdigheid Mgr Waffelaert en die in zijne aanspraak op het einde der ceremonie o. m. zegde: 't Is bijna vijftig jaar, dat het Katholiek Onderwijs den eersten geweldigen aanval te verdu ren had. dewefke zegepralend afgeslegen werd. Sedert heeft ons onderwijs een nooit gekenden opbloei gekend. Nu zijn er nieuwe aanvallen, meer bedekt maar niet min te onderschatten en 't is te hopen dat de christene ouders voort zullen bij staan alwie ijvert voor 't goede onder wijs De eerste in Rhetorica, die dit jaar het eeremerk bekwam, is Mijnheer Jean Claerebout van Houthem bij Yper. Dees jaar, in het algemeen Concours van 't bisdom, fnsschen al de studenten der collegiës, bekwamen de volgende leerlingen van St Vincentius de volgende onderscheidingen. In POËSIS, voor het maken van fran sche verzen, op 207 medeeingers-: M. Willy Baekeland van Aertrycke, den 2" naprijs en M. Pierre Devos van Yper, den 711 naprijs. In RHETORICA, voor het maken der vlaamsche Redevoering, op 182 mededin gers M. Jean Claerebout van Houthem, den 4" naprijs en Af. Louis Pien van Yper den 6" naprijs. Voor het schrijven der Fransche ver handeling, op 185 mededingers M. Ernest Seys van Yper, den 1" na prijs M. Robert Samyn van Boesinghe den 2" naprijs en M. Jean Claerebout van Houthem, den 7" naprijs. Pectoral Dupuis. Al die om zijne gezondheid bekommerd is, ge-, bruikt ze om met goed gevolg te be strijden Hoest valling. Ontsteking der luchtpijptakken, griep, influenza asth ma, benauwdheid, heeschheid keelpijn Te verkrijgen in alle Apotheken. Donderdag namiddag rond 2 uur, kwam de heer H. Preyers. kleermaker, van St Jacobskerk. In de Böllingstraat gekomen werd H. Preyers, die op den trottoir langs de vesten gelegen ging, al met eens door eenen ouden worteltronk die van de vesting afgerold kwam, zoo erg getroffen dat hij bewusteloos ten gronde bleef liggen. De Heer Preyers die uit een gapende wonde veel bloed ver loor, werd door toegeloopen personen opgenomen eil naar het hospitaal gedra gen waar men'Hem de noodige zorgen toe diende. De "dokter kon geen uitspraak doen over de gevolgen van dit ongeval. Wij zijn van oordeel dat deze die toe zicht moeten uitoefenen eens goed zouden willen toezien, alzoo zouden ongevallen als deze, die moeilijkheden aan de stad zouden kunnen verwekken, vemeden worden. Ypersche Tennis-Club Zaterdag laatst, zijn de leden van den Yperschen Tennis Club een internati onaal match gaan spelen naar Toerkonje tegen den Sporting Club De zegepraal werd door den Yperschen Tennis club behaald, met 7 partijen te gen 4. Het bezoek van Lady Haig te Yper Lady Haig, de weduwe van Maar-] schalk Haig, heeft zich bij de Engelsche Bedevaart gesloten die Zaterdag en Zon dag laatst naar Yper kwam. Zaterdag werd zij ontvangen door den heer Burgemeester Sobry namens de Stad en daarna op The White Castle door Mr en Mw Biebuyck. Zondag was zij tegenwoordig aan een betooging voor de Engelschen, gesneu veld op 't veld van eer, aan de Meenen- poort, alwaar zij vernam dat er een «Te Deum gezongen werd in de St Pieters kerk ter gelegenheid van den 21 Julien den wensch uitdrukte er aan tegenwoor dig te zijn om hare genegenheid voor Bel gie te betuigen. Door den heer Burgemeester Sobry in de kerk herkend werd zij door hem be dankt. 's Namiddags werd zij gevoerd naar het vliegplein van Wevelghem vanwaar zij per vliegmachien naar Engeland terug keerde. Missiedag 't Is dus op 28" Juli dat de gezusters Vanderghote EE. ZZ. Af. Flaviennt en Af, Eleonora, van de Congregatie der Witte Zusters van O. L. Vr. van Afrika een bezoek brengen aan hunne moeder stad, overtuigd dat hunne stadsgenoten hen zullen aanmoedigen door hunne ge beden en geldelijke bijdragen om in het verre en onbekend land hun apostolisch werk van bekeering der Heidenen, voort te zetten. Er zal in al de kerken, onder al de mis sen, eene omhaling gedaan worden, ten voordeele hunner missieposten.'s Avonds ten 8 u. in St Vincents College zal er een missiefeestje gegeven worden, waar bene vens spel en zang, eene belangrijke voor dracht met lichtbeelden zal gehouden worden over het Araabsche volk met zijn land en levenswijze. Ingang vrij (Bolling- straat). Omhaling ten voordeele der mis siën. Alwie het goed meent, zal zijn mil- den penning storten en dat zonder tellen, want zoo doende werkt gij mede tot de bekeering der Heidenen en dus tot de za ligmaking uwer eigen ziele. Volk van Yperen, vergeet uwe heldhaf tige stadsgenoten niet. Zaterdag 20 Juli dezer is overleden te Ardove. den Heer Joseph Delbrouck, ge wezen politie kommissaris der stad Yper- Hij was geboren te Tongeren, den 21 Sep tember 1850. De Heer Delbrouck was gepensioneerd sedert 1902, en daar de pensioenen der gemeentebedienders niet verhoogden, werd hij verplicht na den oorlog zijne toevlucht te nemen in het oude mannen huis te Ardoye, ten gevolge van zijn on toereikend pensioen. Geen haast bij Een bankhuis hier ter stede gevestigd had een schrijven in de brievenbus van den tram voor Kemmel gestoken, enkele stonden voor het vertrek om 2.30 u. Het bestuur meende te recht dat dit schrijven van belang nog den zelfden na middag zou besteld worden. Groot was dan ook hunne verwondering toen zij vernamen dat dit schrijven slechts 24 uren later ter bestemming toekwam. Ook al een uitleg Langs alle kanten hoort men bemer kingen maken over de verhooging van 10 door den staat aan de bedienden toegestaan. Velen zijn van oordeel dat er wel iets ten voordeele der mindere bedien den kon gedaan worden doch dat de groote katten reeds vet genoeg betaald worden voor het werk dat zij afleggen. Een gekende spotvogel, zegde dat naar zijne meening de verhooging in kwestie, aanleiding geven zou tot verhooging der parlementaire vergoeding, waarvan er reeds voor de verkiezings praak was ge weest, want, vervolgt onze kerel, nu dat er zijn die van politiek een stieltje ge maakt hebben, mag zich eraan verwach ten een vraag tot verhooging der parle mentaire vergoeding te zien opdagen, om dat die mannen van oordeel zullen zijn dat 25.000 fr. niet meer voldoende zou zijn voor deze die zich voor het algemeen (of hun persoonlijk) belang slachtofferen. En dan zal men durven zeggen dat zij nog zooveel niet trekken als de bedien den die als dusdanig willen aanzien worden. Eene dekanale vergadering der kin- ders van den Eucharistischen Kruistocht werd gehouden binnen Yper, den Maandag 22 dezer. Veel volk en veel orde. Ten 2 1/2 u. nanoen ver gaarde al de kinders in St Jacobs Kerk voor het solemneel lofen daarna vooreen feestlijk samenzijn in 3 lokalen:'t kollege, 't volkshuis en de Mariaschool der Rijsel- straat. In elk lokaal was er een spreker, en na wiens aanspraak, lied en tooneel- spel de jeugdige Congressisten ver lustigde, zoodat iedereen welgemoed huiswaarts trok, zeggende tot den naas ten keer». Wat we in Yperen zagen waren kinde ren kruistochters maar de eerstelingen de zer beweging zijn reeds groot geworden, zoo had men te leuven in 't akademisch jaar 1728-29 262 studenten E. K, name lijk: 90 uit Antwerpen, 40 uit Brabant, 35 uit Limburg, 57 uit Oost- en 40 uit Westvlaanderen. Nationale Militie. - Lichting van 1930 BERICHT Zijn verzocht zich bij het Gemeentebe stuur aan te melden tusschen 1 en 31 AUGUSTUS 1929 om er het vereischte formulier in te vullen of om hun aanvraag schriftelijk (1) te laten geworden (liefst per aangeteekenden brief) aan den Burge meester binnen hetzelfde tijdsbestek 1" De in 1911 of 1912 geboren jongelin gen, die vragen om vóór het binnenroepen hunner klasse te mogen dienst nemen( art. 9 der wet) 2" De miliciens der klasse van 1930, de uitgestelden en bij deze klasse gevoegde verdaagden, die om een uitstel van onbe- paalden duur verzoeken (art. 10 der wet) 3° Die om een uitstel van één jaar of' om de vernieuwing van een uitstel ver-< zoeken (art. 11 en 12 der wet). In de maand Augustus 1930 zullen de: wervingsbureelen geen speciale vergade- j 'ring meer houden. Diensvolgens, moeten." de bij uitstel met de lichting van 1931 ver-I bonden militieplichtigen.om in de lichting van 1930 toegelaten te worden, voor den 16n December 1929 bij aan den arrondis sementscommissaris gericht verzoek schrift, hun uitstel verzaken. De militieplichtigen die, krachtens de wet, enkel 8 maanden werkelijken dienst moeten doen, mogen een wederdienstne- ming van 4 of van 5 maanden tegen de volgende voordeelen aangaan 1°) regimentskeus 2") maandelijksche vergelding van 400 frank te rekenen van de negende dienst- maand Daartoe moeten de betrokken mil'tie- plïchtigen zich richten tot den bevelhbber van hun wervingsbureel, uiterlijk binnen dertig dagen na hun verschijning. (i In dit geval komt hun het in te vullen formulier per post toe. OPENING COIFFEURSAIO» Hoek der Stuers- en Doorgangs?-a -- YPER -- Verzorgd werk. Matige prijze- Uit "John Buil van 18 Juli 1929. De trompetters der Meenenpoort. De avond valt. Rond de Meenenpoort komen 4 mannen in werkkleedij aan, met elk een trompet in de hand. Ze nemen p plaats onder de boog, waar niemand ALBERT SAESE buiten een politieman toegang heeft. Klokslag negen ure, gaan de trompetten j op, de politieman slaat aan, en schel maar tevens zoet, wordt The last post j gespeeld. Het weergalmt door de gewelf de gangen langs die 100.000 namen op de muren. De hertbrekende en zegeroe-'®® pende tonen sterven uit, en de Meenen-'a Comp- <ie Jesus (1888-1914) Etud^ poort wordt weer de stille plaats volie' Missionnaire, par E. Laveille, herinneringen. ;(Don de M. Ignace Van den Peereboo; Deze kleine nachtelijke plechtigheid is 14. Petites Planètes, par J. F. Q een spontaan gebaar van 't Ypersch Volk'(Don Académie Royale de Belgique"; en de 4 werklieden zijn 4 Pompiers. Naar ons weten, heeft dat nog geen enkel dagblad vermeld. 't Is Yper's hulde aan de Dooden, die binst den oorlog de wacht hielden rond de Meenenpoort. Ouverture Salon de Coiffu, Coin des rues de Stuers et de Pa; -- YPRES - Travail Soigné. Prix Modérfe Katholieke Kring Maandelijksche Prijskamp op den Biljard uitslag van Donderdag II. 1. Ceulenaers Charles. 2. Coutereel Auguste. 3. Hoedt Maurice. 4. Tavenier Cyrille. Bericht aan de Oud-Militairen- en Burgerlijke Invalieden van den Oorlog. Ten einde de kaarten, recht gevend op prijsvermindering op het spoor, te vernieuwen voor het vijfjarig tijdvak 1930-1934, worden de oud-militairen invalieden en burgerlijke invalieden van den oorlog in de Provincie West- Vlaanderen verblijvende, verzocht hun portret aan den Commandant der Pro vincie West-Vlaanderen, Ezelstraat, Nr 60 te Brugge op te sturen. Het portret moet den belanghebben de voorstellen, in 't gezicht, in burger- kleeding, het hoofd ontbloot. Het hoofd moet van 15 tot 25 millimeters hoogte hebben. De photographic moet vrij zijn van indruk of stempel en mag niet op karton geplakt wordenzij moet zes centimeters hoogte op vier centimeters breedte meten. Op de keerzijde van het portet moe ten de volgende inlichtingen in inkt vermeld zijn: 1. Naam en voornamen; 2. datum en plaats van geboorte; 3. rang of voor- maligen rang bij 't leger4. nationali teit; 5. nummer der tegenwoordige kaart (zie onder portret) 6. juist adres7. in welke hoedanigheid het pensioen verleend is (oud-militair in- valied of burgerlijk invalied) 8. per cent van invaliditeit. Indien de belanghebbende nog niet drager is eener kaart, dient het portret vergezeld te zijn van een dokument die het recht aan de kaart bewaarheidt (kopij, geteekend voor gelijkvormig afschrift door den burgemeester, van liet pensioensbrevet of van een invali- diteitsbewijs afgeleverd door den dienst van het Departement van Landsverdediging. Alleen de kaarten der burgerlijke invalieden van den oorlog gepension- neerd door bemiddeling der Commis sies der Militaire pensioenen voor in validiteit, worden vernieuwd door tus- schenkomst van den Provinciecom mandant. De burgerlijke invalieden van Classe des Sciences). 15. Observations astronomiques Afrique, par M. Dehalu (Don Acadé; Royale de Belgique Classe des Sci* ces) 16. Minéraux du Somma et du V. suve, par G. Cesaro (DonAcadéj, Royale de Belgique Classe des Scig ces). 17. Laurant Delvaux et ses élèvj De la pa renté d'inspiration des Artist Flamands du XV1F et du XVIIP sièc( par Marguérite De Vigne (Don Acad mie Royale de Belgique Classe Beaux Arts). 18. Kennis der Schildermateriaiq door C. P. Van Hoek. 19. Van Zoete Moeders en Wiji Kinders (Gedichten). 20. Collection des Ypriana, en 7 lumes brochés (Don de M. Cyr. Janssen; Directeur Technique au Ministère Travaux Publics). 21Essai de Numismatique Yprois par Alph. Van den Peereboom (Don; M. Cyr. Janssens, Directeur Techniqa au Ministère des Travaux Publics. EXAMEN. HOOGESCHOOL VAN LEUVEN. Klassieke Wijsbegeerte. le proef. E. Heer Leopold van Yper, met groote onderscheiding Natuurlijke Wetenschappen. Voorbereidend tot de geneeskunde. Doctoraat 2ü proef. M. Leon De wulf van Poperinghe met onderscheiding 2C'proef. Joseph Vaukan, van Yper, met voldoening. Kandidatuur in Natuurlijke Wetensch. voorbereidend tot de Geneeskunde. le ProefMet onderscheiding, Breya Daniël, van Ypermet voldoening, Hai demanM.,van Rousbrugge. Graad van Dokier in Geneeskunde. 1° proef Met voidoening, VerbekeV van Vlamertinghe. Kandidatuur in Wijsbegeerte en Letteren 2° proef Met voldoening,Vansevenas Lucien, van Yper. -«o»- Klein Seminarie Rousselare. Onze jeugdige stadsgenoot, de heei Vital Vangheluwe, zoon van Mr Vanghe den luwe, ijzerwegbediende, wonende op de Tuinwijk, heeft een buitengewone bijval genoten oo de prijsuitdeeling van hel Klein Seminarie te Roesselare. Leerling in de Rhetorica, op 32 mede dingers, bekwam hij den prijs in uitmun tendheid en in al de vakkendaarmede verwierf hij ook het gulden eereteeken gejond door de stad Rousselare. In den wedstrijd tusschen de Bisschop pelijke Colleges bekwam hij bovendien een naprijs in het latijn. Wij wenschen hem en zijn achtbare Ouders uit ter herte geluk. Rijsselstraat, 33 YPER (op 5o meters van de Hallen) oorlog, gepensionneerd door bemidde ling der Rechtbanken van Oorlogs schade, moeten hunne vraag voor het vernieuwen hunner kaart richten aan den Heer Minister van Finaciën (Li- quidatiedienst voor Oorlogsschade), Nr 27, Ursulinenstraat, Brussel. Stadsbibliotheek. Aanwinsten van het 2e kwartaal 1929. 1. Geschiedenis van Elverdinghe, vóó, tijdens en na den grooten slag 1914- 1918, door Constant en Paul Tamboryn. 2. Bouwen in het Dorp en op het Land, door Edward Léonard, met drie kleurenplaten, afbeeldingen, plannen en uitvoeringsteekeningen. 3. Prudens Van Duyse, door Paula Sterkens-Cieters, Doctor in de Wijsbe geerte en Letteren (Gift van den Staat). 4. De Oud-Yslandsche Saga, door Professor Dr. Fr. Baur, Hoogleeraar te Gent (Gift van den Staat). 5. Op zoek naar den Ouden Tekst en den Waren Schrijver van het 1« Boek der Navolging van Christus, Tekstverge lijkende spoor-naspeuringen, door Dr. Jac. van Ginneken, S. J., Hoogleeraar te Nymegen (Gift der Koninklijke Vlaam sche Academie voor Taal- en Letter kunde). 6. Beiaardschool te Mechelen, met printen, Jaarverslag 1926-1927 en mede- deelingen (Gift van den Staat). 7. Histoire da la Crise Itconomique des Flandres (1845-1850, par G. Jacque- F H en Senders komt een aantref mvns (memoire couronné par l'Académie f/.j ^ena®rt. om Royale de Beigigue) Don. ^ehjken boek te schrijven voor de 50.P r, leden van het Davidsfonds over het hir 8. Les BailllS Comtaux de Flandre, hnnrlen rler mieren des origines A la fin du XVIme siècle, par H. No wé, archiviste de la ville de Gand Hij handelt er opvolgenthjk over- (couronné par PAcad Royale de Belgique) ve(sch.II.ge soorten van mierennest Don K J M y in 't land, rn 't hout, in rotsholten, it n ij muren en huizen over den lichaam-" Annuaire de Academie Royale de bouw <jer mieren, kop, borst en achter® Belgique, 19-9, (Don du Gouvernement). |en geslachtenwaaronder de vrat#' 10. Sermons de J. Tauler et autres bare koninginnen 't zomers omtrent elf Tehuis voor Scholen, Patronaten en Maatschappijen op reis - Verfrisschingen Eetmalen aan vasten prijs (op voorhand verwittigen voor groepen). Prachtige zaal van 200 personen T. S. F. Leeszaal Verscheidene spelen. De 224a Boek van 't Davidsfonds écrits mystiques (Don de la Faculté de l'Université de Liège) par A. L. Corin. 11. Etude sur Fdward Fitz et la Li- térature Persane, d'après les sources ori- ginales par Jeanne-Marie H. Thonet, Doc- teur en Philosophic et Lettres (Don de l'Université de Liège). 12. Etude sur les obligations dans la Jurisprudence Contemporaine, par Made leine Cevers (couronné par l'Académie Royale de Belgique) Don. 13. Xavier Van den Peereboom, de seconde een ei leggen over de trapsgf wijze ontwikkeling van 't broeisel d<ï mieren, dat verandert van ei tot worrt- pop en mier, en eindelijk over het leven- wederzijdsch vermoorden en begravv der mieren. De at'gekekene werkelijkheid wijst Gods oneindige wijsheid en voorzien/' heid en zoekt iedereen op om de wonn/ ren der natuur te bekijken, en, als/U werkzame en vruchtbare mieren, vee.5 werken en voort te brengen.

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1929 | | pagina 2