I Crédit Anversois MHier en elders, Katholieke Kring Ypersche Kroniek. I Dixmndestraat, 18, YPER Zonda^rust. Bolspel. 5 CAISSE COMMERCIALE - - DE ROULERS - - mm Allerlei Rechterlijke Kroniek hield hij eene redevoering en hij ver klaarde dat hij maar voor 1 OOO frank daags zoude willen nederdalen om te werken in den put. Tuindag. lsYperons dierbaar, omdat het van 1914 tot 1918 vermoord en vermaard a In Mexico, dees jaar, was er schaarsehheid van hooi en de boeren be sloten de wilde peerden te dooden. Bij duizenden werden ze dood geschoten in de vlakten van El-Paso. Waar is de tijd gevaren dat er in geheel Amerika geen een peerd was Nauwelijks is het 500 jaar geleden a a a Ten jare 1926-27 hebben de Belgen voor het nemen van gistende dranken ver teerd vier milliard 605 millioen frank. Vóór vier jaar de Nuntius, vertegen woordiger des Pauzen, verliet Praga, om protest aan te teekenen tegen het feit, dat het gouvernement deel genomen had aan de feestelijke herinnering van een ketter, Jan Hus. Sedert dien is er verandering gekomen. Op nieuw is er een Nuntius in Praga en het gouvernement heeft open baar deel genomen aan de feesten van St Wenceslas, stichter van Tchecoslova- kie en die den marteldood stierf ten jare 929. De schedel van St Wences las is nog bewaard en wordt steeds ver eerd. Na de hoogmis in de Kathedraal op 28 September, feestdag van den eersten Hertog der Bohemers, plaatste de aarts bisschop op dien schedel eenen gouden diadeem, geschenk der Tchekoslaviske Damen van Amerika. Om dien schedel min afstootelijk te maken, gelijk voor deschedels van de elf duizend Maagden van Ursula, is hij om wonden met een versierden zijden doek en 't is alleenlijk het bovenste deel er van, dat zichtbaar is. I wierd in het ontzaggelijk tweegevecht alhier tusschen Duitschland en Groot 1 Brittanje, het was onze voorvaderen nog dierbaarder, na 9 weken verdediging door jYperlingen in 1383. Als Engeland en jGent eenen inval in onze streek deden en jPoperinghe uitplunderden, besloot Yper den aanvaller, hoewel talrijker, het hoofd te bieden, en de stad, gelegen binnen stadsgrachten tot het uiterste te verdedi gen. Niet min dan 23 bloedige aanvallen wierden afgeslegen, en daar de stad vol uitgehongerden, kreupelen, blinden en gekwetsten geraakte, waren allen, na 9 weken last en leed, gelukkig dat O. L. Vrouw ter hulpe kwam, en de vijand eindelijk aftrok. De oorlog was gedaan, de vrede was hersteld, de stad was gered. De Yperlin- gen schreven hunne verlossing toe aan O. L. Vrouw, en besloten alle jare t' harer eer stoetsgewijze de stad rond te gaan 't is daar de oorsprong onzer 600-jarige Tuindagfeest. Yperlingen, leest M. Jules Cornillie's boekje Tuindag het zal u eerbied, genegenheid en dankbaarheid ingeven voor uw vrije vrome vaderen, en u Yper doen kennen en beminnen. N. V. BANK BEURS De WAARBORG eener PELS vindt ge niet alleen in de goede faam eener firma maar vooral in de vakkennis der verkoopers, en de doelmatige mo derne inrichting hunner werkhuizen. FL. VANDEVOORDE Boterstraat, Yper. (Lid. van 't Belg. Svnd. der Pelsfabrikanten) Expert - - Fourreur Voert rechtstreeks de uitheemsche vellen in. Bewerkt ze in eigen werk huizen; levert de grootste waarborg. Katholieke Kring. Algemeene Vergadering voor de Bolders maatschappij en daarna Koningsbolling. WISSEL! De apotheek van M. Weckesser, Diksmudestraat, zal alleen open zijn op Zondag 13 October 1929. Zielmis Vrienden en Kennissen worden uitge- noodigd tot de Zielmis van Felicie LOU- WIJCK, echtgenoote van Polydoor An- dries, in St Maartenskerk te 11 u uur, op Zondag 13 October. 4t Bedanking. Vrouw Wed. A. DESRAMAULT DE- WEERDT en Familie, bedanken Vrienden en Kennissen voor hunne deelneming in den rouw die hen getroffen heeft door het afsterven van hunnen Echtgenoot, Vader en Bloedverwant Héér ALFONS DESRAMAULT en laten hun terzelfdertijde weten dat de volgende Missen tot lavenis zijner ziel zullen opgedragen worden Zondag 13 October, om 8 1/2 uur, in St Pieterskerk, gezongene Mis van we gens den Katholieken Kring. Maandag 14 October, om 7 1/2 uur, in de Kerk der EE. PP. Karmelieten, gele- zene Mis van wegens het Broederschap der H. Theresia. De jaarlijksche Koningsbolling voor de Leden der Ware Bloemtros geschiedt in overeenstemming met de standregelen op Zaterdag 12 October. Het spel zal aanvangen om 6 uur. De bolling zal voorafgegaan zijn door eene algemeene statutaire vergadering, die om 5 1/2 uur stipt zal beginnen. In die vergadering zal het peleton aange duid worden,die zal spelen in de matchen voor den beker. Diegenen die begeeren lid te worden met het begin van 't maatschappelijk jaar, mogen aan de Koningsbolling deel nemen. Het Bestuur. Zondag aanstaande om 8% uur in Sint Pieterskerk, zal het misoffer opgedragen worden tot zielelafenis van heer Alfons Desramault, van wegens het Bestuur van den Kath. Kring. Al de leden worden vriendelijk verzocht dit misoffer bij te wonen. Matchen v or den Beker, tusschen de vijf deelnemende Maatschappijen. 4c 1929. 1929. J. M. t J. T. Sint Jozefskerk der Paters Ongeschoeide Karmelieten te Yper. De JAARLIJKSCHE OCTAAF tereere van de H. Moeder Theresia van Jesus wordt dit jaar gepredikt door E. P. ROELANDTS, Redemptorist, van Zondag 13 tot Zondag 20 October. lederen dag 's morgens na de Mis van 6 t uur, Onderrichting 's avonds na het Lof van 6 uur, Sermoen. Beide Zondagen is het Lof te 5 uur. A. M. D. G. Ontslag. Een gewezen Yperling, M. Arthur Pou- part, is, op zijn verzoek, ontslegen van zijn ambt van Hoofdgreffier van het Verbrekingshof, en mag aanspraak ma ken op pensioen en den eeretitel van zijn ambt. Kwam hij weer, waar hij geboren wierd en waar zijne ouders begraven zijn, hij ware welgekomen. 4: 't Is dus op Woensdag eerstkomende, 16n October, dat de matchen ingezet worden. We gaven verleden week het kalender van het jaar 1929-30. Het stelsel voor het toekennen der punten is dit van verleden jaar, t. t. z. één punt voor het winnend peleton. Het spel begint telken male om 6 1/4 uur zeer stipt. De maatschappij van den «Katholieken Kring speelt Woensdag In het Postje. We durven verhopen dat alle liefhebbers van het schoone bolspel regelmatig de matchen zullen bijwonen. Het was aan moedigend verleden jaar, telkenmale 70 a 80 toeschouwers te mogen tellen, die met belangstelling het spel volgden. Bolder. 9 4i m Kristen Middenstand. De lessen over boekhouden herbegin nen half October, gevolgd door een nieu we kursus over handelscorrespondentie. De deelnemers gelieven in tijds naam en adres op te geven bij den Hr Voorzit ter Delahaye, smid, Capronstraat of op 't secretariaat van den Middenstand, Mondstraat. Op 20 October feestavond uitsluitend voor de Middenstanders en familie. Feestredenaar Hr Evarist Vuylsteke provinciale propagandist. G. Delahaye. Tramdienst der N. M. F. B. vanaf 6 October II. Uit Yper naar Veurne 4.30 8.16 11.15 14.55 19.20. Steenwerck Uit Yper naar W aasten 7 30 9.40 11.00 14.40 18.50. Uit Yper naar Dik.smuide 10.36 16.30. m 09 BERICHT. De aanbesteding der inrichtingswerken betreffende de electrische verlichting, alsook de private telefoon- en schelinstel- latie ten gerechtshove van Yperen, aan gekondigd voor 12 October 1929, zal eerst plaats hebben Zaterdag 26 October 1929, te 10 1 2 uur, in het Provinciaal Hotel, Groote Markt, Brugge. Aanbiedingen ter post op 24 October 1929 ten laatste. Schatting fr. 26.660 Lastenboek en plans franco ten huize mits storting van fr. 9,85 op postcheck- rekening nr. 50.148, Dienst der openbare Provinciewerken, Brugge. 4: 99 Voor ons Museum. De Hegr AUGUSTE HARTEEL, pas tei-en beschuitbakker te Yper, heefteen zeer schoon en groot zilver muntstuk, het afbeeldsel dragende van Willem III, Koning van Groot Britanje en Ierland, gedagteekend van 1696, aan ons Museum in geschenk gegeven. iiiiimiiiiniiiiii||i{|j^iii s gelukte plechtigheid en de genegenheid zijner Congreganisten en der talrijke aan wezigen. Hij deed een oproep tot de ouders, opdat zij de groote voordeelen van het patronaat zouden waardeeren en eraan houden hunne jongelingen te zen den aan St Maartens Congregatie waar zij in deugd en vreugd, de Zondag en Maandag avond deftig verzet vinden, verwijderd van de talrijke gevaren der straat. Eens te meer heeft St Maartenskring bewijs geleverd van goed werk en leeken- apostolaat naar den geest van Katholieke Actie door de Geestelijke Overheid voor gedragen. Moge die oude, doch altoos jeugdige instelling, groeien en bloeien tot heil der Ypersche weldenkende Jeugd e1 13, Hondstraat, 13 DIENST SPAARKAS gevende 4 per honderd netto intrest. Al de gestorte sommen kunnen ten alle tijde afgehaald worden. 5 ahHaanflnikHiHHHHHHi Gesticht der H. Familie. G. de Stuersstraat, 32. YPER. Rijsselstraat, 33 YPER (op 5o meters van de Hallen) Tehuis voor Scholen, Patronaten - en Maatschappijen op reis - Beroepsschool van Middelbaren Graad. Aangenomen door Staat en Provincie. INTERNAAT. EXTERNAAT. Verplichtende Algemeene Leervakken Godsdienst,Vlaamsche en Fransche talen, Rekenkunde, Vormleer, Handelsieer, Aardrijkskunde, Belgische en Algemeene geschiedenis, Natuurkunde, Gezondheids leer en Huishoudkunde. Technische vakken naar keus. 1) Handelsaf'deelingHandelsreken- kunde, Burgerlijk en Handelsrecht, Ste no, Dactylo en Engelsche taal. 2) BeroepsafdeelingPatroonknippen, Linnennaaien, Confectie, Modeteekenen, Decoratieve samenstellingen. Na het derde studiejaar wordt een officieel diploma van algemeene vakken afgeleverd. Na het vierde studiejaar een officieel beroepsdiploma. Verfrisschingen Eetmalen aan vasten prijs (op voorhand verwittigen voor groepen). Prachtige zaal van 200 personen T. S. F. Leeszaal Verscheidene spelen. Gemeentewerken. Woensdag 23 October 1929, om 15 uur, zal er door het College van Burgemeester en Schepenen overgegaan worden tot de Openbare Aanbesteding van den opbouw van een Woonhuis, te Yper, (Pompstatie aan Zillebekevijver), bestemd voor den bewaker van gezegde pompstatie. Plannen en bestek liggen ter inzage en kunnen tegen betaling bekomen worden op het Gemeentesecretariaat. Yper, den 4 October 1929. De Burgemeester, H. SOBRY. Schatkistkomiteit. Het Schatkistkomiteit besliste verleden week de ontbrekende boomen langs de Staatsbanen in 't Ypersche te doen plan ten. ROUWBERICHTEN Op Maandag 7 dezer is overleden te Yper Mevr. Wc Nicolas Van Winsen, ge boren Mathilde Barbe-Van Caillie. Donderdag laatst om 10 ure in St Ni- klaaskerk heeft hare begrafenis plaatsge had onder een grooten toeloop van vrien den en kennissen. Het Ypersche Volk biedt aan de familie der diepbetreurde afgestorvene zijne oprechte en christelijke rouwbetui gingen. Pectoral Dupuis. De Griep, die begint met rillingen is een algemeen ongemak. Zij wijkt voor de weldoen de uitwerking van den Pectoral Du puis. Te verkrijgen in alle Apotheken. Op Zaterdag 5 dezer om 10 uur, in Sint Pieterskerk heeft de begrafenis plaats ge had van heer Arthur Dewitte 72-jaar, echtgenoot van Marie Thérèse Sergysels. Onze oprechte rouwbetuigingen. In Sint Maartenskring Was er v lk! Zondag laatst indeSt1 Maartenskring ter gelegenheid van het Gezellig avondfeest door de Raad van St Maartens Congregatie op touw gezet ter gelegenheid van het Naamfeest van den E. H. Bestuurder. De ruime feestzaal was proppensvol toen om 6 uur Eerw. Heer onderpastor Michel Deconinck, onder geestdriftig hapdgeklap zijne intrede deed. De Heer Prefekt, in naam van al de Congreganis ten oude en jonge bood den ieveri- gen en vriendelijken Bestuurder, met zijn hertelijke feestwenschen de prachtige feestgeschenken der leden van de Patro nage en van de Boltraa, en sprak den welverdienden lof uit van den voorbeel- digen Priester die zich offert voor de zedelijke en geestelijke opleiding der Ypersche Jeugd. Het feestprogramma bevatte het luimi ge blijspel Jochem Pezel wat zijt ge voor 'n ezel en het fijngewrocht en blijde tooneeispel Aan wie de Neef die beide het meeste succes behaalden Werd er hertelijk gelachen en met reden. Er dient gezegd dat de tooneelaf- deeling, onder de kundige leiding van den Heer G staf Flamey eere haalde van haar opvoerend werk. Aan de vertolkers der hoofdrollen J. Decock, M. Andries, G. Breyne, P. Demoor, L. Pauwels, L. Denoyelle, A. Vandaele, en de jonge spelers A Gruwez, F. D'Haene, H. De- puydt, P. Victor en R. Cnockaert, een welverdien en proficiat in naam van bet talrijk publiek. Tusschen in hoorden wij een smaakvol lied van Val. Vandaele en een blijzang van A. De Hollander, terwijl het huis Vandendriessche met den luidspreker eene reeks schoone muziekstukken uit voerde. In zijne welopgevatte aanspraak be dankte de Held van het feest om die wel- Taksafschaffing. Er wordt vernomen dat M. Houtart, minister van financies, besloten heeft de overdrachts taks van 2 t. h. af te schaffen, die op het schoolgeld geheven werd. De noodige in lichtingen zijn, in dien zin, aan gansch het bevoegd personeel gegeven. Het Onderhoud der Leie. Werken in Frankrijk. Sedert lang kla gen de oeverbewoners der Leie er over, dat de onderhoudswerken der rivier in Frankrijk te wenschen laten. De kalmste der waterloopen is .sinds eenigen tijd de ongeregelste geworden en het gebeurt meermaals per jaar dat de Leie over loopt. De kwestie is zeker van groot be lang voor de oeverbewoners, voorname lijk dezen die gevestigd zijn tusschen Meenen en Kortrijk. Tengevolge van he vige en herhaalde protesten van wege de burgemeesters der Fransche betrokken gemeenten, heeft de Fransche minister van openbare werken besloten dat er on verwijld werken aan de Leie moeten uit gevoerd worden. De kosten zijn voorloopig vastgesteld op 10 miljoen,waarvar. 5 miljoen ten laste van België. Het departement van het Noorden zou 3 miljoen moeten dragen voor zijn deel. Maar de algemeene raad van het Noorden die Donderdag verga derde, vond de som overdreven en wil ze op 1 miljoen verminderd zien. De oorzaak van den huidigen toestand der Leie moet in den oorlog gezocht worden en bijge volg zou de Staat redelijker wijze al de kosten moeten dragen. Door het verzet van het departement van het Noorden, zal de dringende uitvoering der werken waarschijnlijk en jammer genoeg, nog verschoven worden. Trekkingen der Leeningen van Oorlogschade. In de loo-l pende maand zullen ter Nationale Bank te Brussel telkens ten 10 ure 's morgens, drie trekkingen plaats hebben der Lee ningen der Verwoeste Gewesten, te we ten den 10 October, 89s trekking der 2e leening (5 t. h. 1922), voor een lot van 250.000 fr, en twee loten van 100.000 fr. den 15 October, 71e trekking der le lee ning (4 t. h. 1921) voor een lot van 1 miljoen frank den 19 October, 77" trek king der 3e leening (5 t. h. 1923), voor twee loten van 100.000 fr., drie loten van 50.000 fr. en 15 loten van 10.000 fr. Invoer van Hollandsch vee. Het ministerieel besluit van 21 Maart wordt ingetrokken. Ieder runddier zal voorzien wezen op het oogenblik zijner aanbieding aan het Belgisch invoerkan- toor, van een metalen merk door de Hol- landsche bevoegde overheden toe te pas sen na een onderzoek door hen gedaan waaruit volgt dat het in Belgie te voeren dier vrij is van welkdanige besmettelijke ziekte. Het metalen merk zal aanduidin gen dragen voldoende om ten allen tijde het Nederlandsch grenskantoor te kunnen vaststellen langswaar het dier Holland verliet. De aanduidingen op de merken voorkomende moeten overgeschreven worden op de gezondheidsgetuigschriften betrekkelijk de tot invoer aangeboden dieren. Het tegenwoordig besluit zal op 16 October 1929 in voege treden. Wederlandsche Kommissie der Vuurwapens. Vergadering te Brussel. De bestendige wederland sche kommissie voor de regeling van het trafiek der vuurwapens heeft Maandag in het Paleis der Akademies eene vergade ring gehouden. Deze kommissie, welke den 15 Juli 1914 gesticht werd op eene overeenkomst tusschen België, Frankrijk en Duitsch land, heeft voor doel den verkoop, den invoer en den uitvoer van jacht-en sport- vuurwapens te regelen. De oorlog had de werkzaamheden der kommissie stil gelegd. Na den wapen stilstand heeft zij hare bedrijvigheid her nomen, en sedert dan hebben Spanje, Italië en Hongarie zich bij de kommissie aangesloten. De afgevaardigden van al de aange sloten landen woonden de vergadering bij. België was er vertegenwoordigd door ko lonel Fraikin, bestuurder der proefbank van Luik. De vergadering werd geopend door M. Heyman, minister van nijver heid en arbeid, die eene redevoering hield waarin hij deed uitschijnen welk groot belang hij hechtte aan de werkzaamheden der kommissie. Deze is dan onmiddellijk overgegaan tot het onderzoek der pun ten van hare dagorde. Derycke hebben ook te verantv.,,. voor slagen aan Lewillie toegeb:-E Lewillie wordt vrijgesproken daa- bewezen wierd dat hij zich enkel weerd had. Derycke Henri en Der, Cyriel voor slagen aan Lewillie,»/ tot 30 fr. of 10 dagen veroordeeld werpen met steenen worden alle dr 10 fr. of 3 dagen veroordeeld. Casteleyn Hortense van Stade: in beroep gegaan was tegen een vo-/ door de politierechtbank wegens en bedreigingen, uitgesproken, hoon'/ eerste vonnis bekrachtigen. Dezelfde was nog in beroep gs^. tegen een vonnis van de politierecht^ haar wegens bedreigingen tot 15 fr. br veroordeelend. De rechtbank aanneite- dat het feit niet genoegzaam be*.;. was spreekt Casteleyn Hortense vrij Yper. Maandag was heel het c ke Klarenhof in feest. Overal vlaggen wimpels. De echtgenooten Jules Schot, heere en Clementine Basijn, vierden h: gouden bruiloftfeest. Met hunne vijl, dertig kinders en kleinkinders trokken per rijtuig naar St Pieterskerk, waar 9 ure eene plechtige mis werd opgedist Van daar gingen zij naar het stadhuis a waar zij op een lekker glas wijn ontvang werden. Geschenken werden aangebo^ door de stad, het weldadigheidsbureelJ de buurt. Het rijtuig dook weg onder bloemen. Tot laat in den avond klonkhJ van jubel overal. De oudjes waren uiterj tevreden en maken het nog wonder go;; Dinsdag morgen, zonder er zq iemand aan verwachtte, werden al melkverkoopers aan de stadspoorten i: gengehouden en verzocht zich ten polic; bureel te begeven om hunne te verk» pen waar te laten nazien. Van de veelg; nomen stalen werden er slechts twee gebreke bevonden. Kortrijk. Doodelijk Auto-ons luk. De fabriekwerker Henri Vand: velde, 26-jaar, wonende Mankendoorr, straat, te Kortrijk, kwam Maandags velo langs de Doornewijk. Daar werd bi door een vrachtauto gevat en ten gronc. geslingerd. Hij werd bewusteloos opg: nomen en in eene herberg gedragen.! had verscheidene hoofdwonden. Een or:- boden geneesheer vond zijn toestand e: en deed hem onmiddelijk naar 't gasthn der Budastraat overbrengen. De vracht autogeleider was dronken en was zi stuur geen meester. Hij vluchtte lat jden Wallesteen weg, rijdende wegeim: 'en wierp er Madeleine Deraeremaeckr van Wevelghem, werkende in de fabriei Devos, en die bij familie ging noenmaler. omverre. De vrouw werd gekwetst in dei rug„ Zij werd door een geneesheer vet zorgd en dan huiswaarts gevoerd, ft de policie, het feit vernemende, reed de; hield den geleider aar Kerrirrckx Yvonne van Yper, om haar kind van omstreeks 7 jaar oud, met een handborstel geslagen had dat het bloedde wordt met aanneming van ver-'auto achterna en zachtende omstandigheden tot 5 fr. boe- Het is zekere Alfons Vervaecke, gehin te of 1 dag veroordeeld. I vest te Ramegnies. Hij werd opgesloter - Dupont Polydore van Komen, die Vandevelde is ,'s namiddags aan degevol dronken zijnde nachtrumoer gemaakt had §en zijner wonden overleden, wordt voor het le feit tot 15 fr. of 3' Nadere bijzonderhedenHet slachtoffe Henri Vandevelde, had juist, in gezel schap van eenige vrienden, de fabrie verlaten, en reed per velo naar huis.H reed langs den rechten kant der baan. D Ooghe Gaston en Bril Henri beiden autovoerder Alfons Vervaecke was ze dagen, en voor het 2e feit tot 10 fr. of 2 dagen veroordeeld, voorwaardelijk ge durende 1 jaar. Henri beiden van Reninghelst worden vervolgd voor'dronkendat hij zijn stuur niet meer ko wederzijdsche slagen en beleedigingen.bouden en in zig-zag van den eenen kat Zij worden elk tot 15 fr. of 3 dagen en 5 der baan naar den anderen reed Het fr. of 1 dag veroordeeld, voorwaardelijk a]zoo dat Vandevelde verrast en overt: den werd. De doodrijder reed weg langs de Wallesteenweg, waar hij ook eene vrou' gedurende 1 jaar voor de le. De gebroeders Vandenbulcke Achiel en Maurits van Wytschaete hadden 2 autobanden gepikt en daarbij den veld-omverre wierp die gelukkig niet erg ge wachter, die huiszoeking wilde doen, bij kwetst werd. Intusschen was de poli' den kraag gevat en slagen toegebracht, ter plaatse en het was slechts onder be Voor het eerste feit krijgen zij elk 1 dreiging met den revolver dat de ke> maand gevang en 26 fr. boete of 8 stil hield. Zijn dronken toestand was zo dagen. Voor het 2e feit ook elk 1 maand groot dat hij op de vragen der policie nie gevang en 50 fr. boete of 15 dagen, daar- kon antwoorden. De agenten moestenor bij nog moeten zij de kosten betalen. Dehennin van Armentiers die te Ploegsteert koper gestolen had wordt bij verstek tot 1 maand gevang veroordeeld. Penninck Honoré van Reninghelst wordt beticht van aanslag op de eerbaar heid, slagen, enz. Bij gebrek aan bewij zen bekomt Penninck vrijspraak, slachtoffer dat zich als burgerlijke partij had aangesteld en eene totale som van 500 fr. als schadevergoeding vroeg, ziet haar eisch afgewezen en wordt tot de kosten verwezen. Verstraete Philemon van Yper, her bergier,bij wie accijnsbedienden en doua nier meenden in eene gebroken flesch alcool gevonden te hebben, wordt vrijge sproken daar het feit niet genoegzaam bewezen is. treden om te beletten dat hij door de toe gesnelde menigte onder handen werd ge nomen. Dinsdag werd hij bij den onde' zoeksrechter M. Thienpont geleid -': hem na onderhoor in het gevang once aanhoudingsmandaat deed opsluiten. Lauwe. Geheimzinnige zaak. - Maandag nacht werd te Lauwe ee' moordpoging gepleegd in geheimzin:, omstandigheden. Onlangs scheidde de genaamd Mar- Coolzaad, werkman, wonende teMeene' van zijne vrouw, en ging zijn intrek r» men in een logement der stad. Coolzaa- was over eenige dagen naar Lauwe gek men, en had zich daar met de gemeen^ kermis goed vermaakt. Maandag keer- hij terug, bezocht eenige kennissen o: keerde in den nacht huiswaarts langs Wevelghemstraat. Nabij de Leiebrug«'; Bartholomeus Jos. van West-Nieuw- hij door twee personen aangesproken kerke en Damman Isidoor van den Bizet, beiden het aangezicht half bedekt hadde* werklieden bij een dorschmachien gebe- meteen rooden zakdoek met zwarte br zigd, hadden eene kleine hoeveelheid lekens. Een der gemaskerden greep tie' graan medegenomen. Dit werd nader- vast en zegde Gij zijt van uwe vrou* hand terug gegeven. Ieder wordt tot 26 gescheiden en wilt er niet terug bij. V' of 8 dagen veroordeeld. Voorwaardelijk zullen u dit anders leeren. Wat kiest g: gedurende 5 jaar. de dqod door een revolverkogel of Lewillie Gaston, wordt vervolgd wij u in het water werpen Terzeituc' voor slagen toegebracht te hebben aan de tijd gaven zij hem eenen stoot. Cooi:^- gebroeders Derycke van Vlamertinghe, viel in de Leie en de aanranders na:^ nu te Zillebeke verblijvend; de gebroeders de vlucht. Een oeverbewoner kwan:

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1929 | | pagina 2