[Crédit Anversois] tmss™ Ypersche Kroniek. Vondeling Martelaar Rechterlijke Kroniek Pater Herman was jood, in Ham burg geboren en groote pianist. Op zes jarigen ouderdom speelde hij al de loo- pendg^pperas. Zijn bijzonderste meester was de hopgaar Liszt. De eerste slag van dè Cenajfe ontvong hij bij den zegen Kerkelijk Nieuws N. V. Dixmudestraat, 18, YPER AANSLAG Maatschajipij van De Ware Bolders de Statie. Bolspel. - Matchen voor den Beker. Ons Museum M. Maurice COCLE, Bestuurder van de Bank Handel en Nijverheid, schat bewaarder van het museum, heeft aan ons Stadsmuseum aangeboden twee schoone zandsteenen met beeltenissen van de XIV? eeuw deze prachtstukken komen voort van oude Ypersche gebouwen. M. Raymond OMMESLAGH, Groot St Maartensfeest Catapulte blijde of springaal was eene krachtige veer, staande op een rollend stelsel en waarmede men groote zware steenen wierp, al over de muren, in eene belegerde stad of sterkte. Het schip Bremervarende op Amerika heeft aan boord eene soort rol-brug gelij kende aan een langen arm, dien men over zee uitsteken kan. Op honderd kilometers van de kust of meer, een watervliegtuig, er op voortgestuwd, schiet de lucht in. HET WORDT GECATAPULTEERD en komt in de haven merkelijken tijd vóór den stoomer. Katholieke Kring. Boldersmaatschappij van dan Stoet voor de fijj daar zi te bijten in 't zand. Missie tentoonstelling der Witte Paters. Spoorbrug (Vodde). Veranderingen in '1 Ministerie Tooneelkring KUNST ADELT,, Den Gefopten Oom "Ypersche Tooneelkring,,. ALLERHEILIGEN. Trekking der Tombola. CAISSE COMMERCIALE - - DE ROULERS - 13, H o n d s t r a a t, 13 DIENST SPAARKAS door het luchtruim schiet. September maand heeft Pm? XI 1 30 b adevaarten ontvangen in de tijd ruimte van veertien dagen. En in 1870 de vijanden der Kerk meenden dat PiuslX, in het vatikaan verdrongen, de laatste Paus wezen zou 't Sc hi*: dat de bie-vlerk in een second luwe Steen in de Vereenigde Staten. Het van 2 tot 3000 maal beweegt, als de bie heeft de oppervlakte van twee belgische provinciën wegen voor rijtuigen werden er aangelegd, maar geen trein- noch (tramlijnen. Om den toer van het park te 'doen, vóór het bestaan der autos, had men 5 dagen noodig en alle dage kwam men vernachten in een ander hotel. De [natuur is er eigenaardig en woest, met diepe enge valleien, genoemd Canyon en rivieren van groen water. In het park zijn er veel geisers of warme bronnen, die het doomende water hoog de lucht inspuiten; verders treft men er veel gekleurde bron nen aan het kleur wordt verwekt door de aanwezigheid van leveiingen of micro ben volgens de warmtegraad der bron- ne, kunnen er verschillige soorten van microben in leven, die alzoo verschillige kleuren aan 't water schenken. Andere bronnen behelzen veel kalkstof en ieder hoeveelheid water, die voorbijvloeit, wat kalk nalatende, hebben zij alzoo massas van prachtig wit marmer doen ontstaan. In de XVï eeuw was England protes tant geworden en zette de vervolging in tegen de katholieken. Eerst de bloedi ge Gelukzalige Oli'et Plunket, aarts bisschop van Armagh (Ierland) was de laatste die onthoofd werd, ten jare 1688. Daarna de droge Deze bestond in alle soorten van tergende wetten tegen over de katholieken, o. m. Een priester, die mis celebreerde was gestraft met eeuwige dwangarbeid katholieken kon den geen onroerende goederen bezitten alwieeen openbaren dienst binnen trad moest den EED YA'N DEN TEST afleg gen d. i. moest zweren dat hij niet geloof de aan de tegenwoordigheid van Chris tus O. H. in het H. Sakrament en zoo kon geen katholiek een openbare bedie ning bemachtigen. Als England oorlog te voeren had tegen Amerika, einde XVIIle eeuw, om de ka tholieken op hunnen kant te krijgen, kwam de eerste verzachting o. m. werd afgeschaft de premie v. 100 pond,die men betaalde aan den verrader, die een cele- breerenden priester verklikte. Wat later, in oorlog zijnde met het revolutionnaire Frankrijk, liet England 8000 fransche priesters binnenkomen die uit hun vader land moesten wegvluchten. Met hen, en- gelsche katholieke collegies. die op het vasteland tot dan toe gehuisvest waren, mochten ook weer binnen. Verscheen eindelijk de volkstribun Daniël O'Connell, ierlander, die met wettige middelen al de bestaande onrechtveerdigheden bekamp- te. Meermalen werd hij volksvertegen woordiger gekozen en telkens weigerde hij den Test-eed... tot dat men eindelijk, moede om dat spel, den Test-eed af schafte. Daarmede waren de katholieken wederom in state openbare diensten te bekleeden en deel te nemen aan 't open baar leven. Dit geschiedde in 1829 en de honderste verjaardag van dit wederko men in de vrijheid hebben de engelsche katholieken dees jaar op plechtige wijze gevierd. Waarschijnlijk den 21 December aan staande, 5ÜC verjaardag van Paus Pius XI zijne eerste mis, zal de zaligverklaring afgekondigd worden van meer dan 20u engelsche katholieken, priesters en lee- ken, die tijdens de bloedige vervolging in England, een geweldigenuood stierven. vak het Allerheiligste, in een lof ter kerke van den H. Valerius, ii Mei- in Parijs, in maand 1846. Hij was daar een groep muziek-liefhebbers gaan besturen. De genadeslag der Genade ontvong hij, den 8 Augustus daarop volgend, ineene kerke te Ems, onder de Consecratie der Mis. Pater Ratisbonne, bekeerde jood, diende hem het doopsel toe daarna gaf Herman zijn laatste concert in de wereld. Zijn bijj val was buitengewoon en hoe verwonderd waren korts nadien zijne bewonderaars, bij het vernemen van zijne intrede bij de Paters Carmelieten. Hij bekeerde zijne zuster, zijnen broeder, zijnen neef en doorkruiste lange jaren Frankrijk, als vermaarde predikant. Dit van «HET POSTJE met Mr BAECKELANDT aan 't hoofd was als volgt samengesteld de HH. BEACKE- LANDT- SOETE - VAX'CQILLIE - VAN- MARCKE - VANCfÜÜt.fBQHE - DE- KNUDT - VANDENBOSCH - VÏKBRA- BANT. Als scheidsrechters traden op de JlH. NOYEZ eivVIERSTRAETE. v De matcm was in twee partijen ajge- speeld die reakswijze gewonnen we#aen door den KATHOLIEKEN KRl^fG wederzijds met kt 4 en 10-7 puntf n. 't Is dus laatstgenoemde i^aatschappij die hét puntje voor'tfch bekeF aanteekent. De toeschouwers waren reeds talrijk opgekomen men merkte minstens vijftig man in de tra. Verhopen wij dat de lief hebbers van langs om meer de matchen zullen bijwonen. Een die er was. Donderdag 31 October, vigiliedag, ge boden vasten en vieeschderving. Vrijdag 1 November, Hoogdag van Al lerheiligen. 't Gebruik van vleesch is toe gelaten. Vanaf den im'ddag van Allerheiligen tot middernacht tusschen 2 en 3 November, in alle kerken en openbare bidplaatsen, kan eenieder eenen vollen aflaat verdienen voor de zieltjes, telken maal men de kerk of bidplaats bezoekt en er bidt volgens de intentiërrvan Zijne Heiligheid den Paus. BANK BEURS WISSEL In Parijs grrroote gazetten, be kend om hun zeker en snel nieuws, begeerden geld te slaan met het volgend verzinsel, ben man liet zich naakt in eene schrijne leggen en begraven in een bosch nabij Parijs. Opdat hij niet sterven zou, was aan oe schrijne vastgemaakt eene lucntbuis, langs waar versche lucht bin nen kon. Onnoozele sullen, van niets we tende, zou men in dit bosch lokken. De begravene zoude dan moeten huilen en kenbaar maken dat hij levend begraven was. Men zoude vervolgens de openbare macht bij roepen, de ontgraving doen eene schrikwekkende geschiedenis zoude voorgedregen worden, enz. enz. Maar lacy het heeft ten onpasse geregend, de lucntbuis werd verstopt en de begravene is, onder den grond, een schrikkelijken dood gestorven. Onder voorwendsel van de gruwelen der zee-oorlogen te verminderen, stelt Engeland voor de onderzeeërs af te schaffen. Maar Italië, die Frank- krijk en Japonie meesleept, antwoordt er op De onderzeeërs zijn de goedkoop ste middel om onze verdediging te verze keren, daar wij de geldelijke middels niet hebben om oorlogsvloten te bouwen', die andere landen het hoofd kunnen bieden. Dat England beginne met de forten van Suez en Gibraltar te ontwapenen, zijne oorlogsbodems en vliegtuigen van de Egyptische kusten weer te roepen en wij zullen dan verder spreken Donderdag, tijdens de plechtigheid bij het Graf van den Onbekenden Soldaat te Brussel, werd dooreen Italiaan een schot gelost op Prins Hnmberto, gelukkig zon der hem te tieffen. De dader werd aangehouden. De tweede match werd Woensdag ge speeld tusschen de Statie en de Bascule »,in de tra van laatstgenoemdê maatschappij. Traden op voor de Statie onder de de leiding van H. Derez Dan. de Heeren Derez D., Rubbens, Benoot, Cornette, Vierstraete, Compernolle, Demuynck en Declerck. Het peloton van de Bascule was als volgt samengesteld de Heeren Salo- mé R., Maddens, Vasseur, Norman, Van- derghinste, Favorel, Desmet, Declerck, de Heer Salomé R. was spelleider. Scheidsrechters de Heeren Ververken en Deknudt. Het puntje voorden beker werd aange- teekend door de Bascule die twee partijen achtereenvolgend won met 10-6 én met 10-8 punten. Beide ploegen waren onder opzicht van sterkte malkaar waard, maar het meêslaan kan veel doen in het bolspel. Het geluk was hier de Bascule te meê; de Statie integendeel had veelal tegen slag. Laatstgenoemde maatschappij had telkenmale nen schoonen opzet Daniel had zooals men zegt de stake in z'en hand en toch.... 't en wilde niet gaan. Woensdag eerstkomende speelt Het Postje» in de Coöperatieve», 't Zal zeker nen schoonen match zijn. Niemand zou den uitslag kunnen voorspellen. Een die er bij was. Kon<9a$;'t*iist. De apotheek van M. Snoeck, Groote Markt, zal alleen open zijn op Zondag 27 October 1929 en op Vrijdag 1 November (Allerheiligen) zal alleen open zijn de apotheek van M. Houte- kler, Meenenstraat. Uit oorzaak van plaatsgebrek werd hei verslag van veleden week, over de matchen voor den beker in het bolspel, niet op genomen. Hier volgt het. Zooals vroeger in dit blad vermeld, moestop Woensdag 16 October de reeks der matchen ingezet worden voor het winnen van den beker in het bolspel. Vooraf, ten titel van toelichting eenige uittreksels van het reglement dat door de vijf deelnemende maatschappijen aan- veerd en onderteekend werd. Er werd besloten een beker bij geza menlijke inschrijving aan te werven, en dien in een jaarlijksch en plaatselijk tor nooi te verspelen volgens het hieronder- staande reglement 1° Het tornooi speelt bij match heen en weer, 't is te zeggen dat ieder maat schappij tweemaal elkeen der andere ingeschreven maatschappijen ontmoet, 't zij eenmaal in zijn eigen tra en een maal in de tra van zijnen tegenstrever. 2" Ieder ontmoeting of match wordt ge speeld in drie partijen, (twee van de drie) aan 10 punten en 8 man tegen 8. In de Vereenigde Staten zijn er 312 Bij elke ontmoeting wordt 1 punt toe- Amerikaanders, die op hun leven I gekend aan den winner, verzeker d zijn. elk voor ten minste maatschappij die t einde de reeks Op Zondag 3 November aanstaande viert de Boldersmaatschappij, gevestigd bij H. Cam. Derez aan de Statie, de in huldiging van haar nieuw aangeschaft) vaandel. Te dier gelegenheid heeft ze besloten in groep een bezoek te brengen, onder meer,aan al de meedingende maat schappijen in de matchen voor den beker. Om 1 1/4 uur, vergaderen hare leden en alle liefhebbers-bolders in het lokaal der feestvierende maatschappij, om van daar stoetsgewijze, muziek aan 't hoofd, het vaandel te gaan ontvangen uit de handen van hunnen Eere-Voorzitter. Ver volgens brengen zij een bezoek aan de maatjes van de Bascule, Het Postje, den Katholieken Kring'en de Coöperatieve. We noodigen de liefhebbers van de verschillige maatschappijen uit om in geest van verbroedering wel te willen deelnemen aan dit feest, en om te toonen aan de Ypersche Bevolking dat het Bol spel hier ter Stede hoog in eere staat. Bolder. In St MAARTENS Op ALLERHEILIGEN, (1 Nov.) ten 10 ure plechtige Hoogmis I 3 ure solemneele vespers en lof; j 5 ure het indrukwekkend officië der. dooden. 1 Op ALLERZIELEN, (2 Nov.) ten 9 ure Solemneele Dienst voor de afgestorvene parochianen. Er zullen gedachtenissen uitgedeeld worden, vermeldende al de parochianen, die overleden zijn sedert Allerheiligen van 1928. In St PIETERS: Op Zondag 27 October, ten 7 ure gezongene mis voor RENET AN DRE, gesneuvelde soldaat, van wegens de familie Van Peteghem-Renet 8 1 ure zielmis voor ALFONS DEL- MOTTE-BORY, huisvrouw en kinders. Op ALLERHEILIGEN, ten 8 ure gezongene mis voor ROUSE AIMÉ en Zonen 2 'i ure Vespers en Lof 4 12 ure Officië der dooden. Op ALLERZIELEN, ten 9 ure Dienst voor de parochianen. lid der Commissie van het museum heeft verscheidene der belangrijkste voorwer pen ontvangen voor 't aanstaande oor logsmuseum. Al de giften voor het oorlogsmuseum zullen met de grootste erkentelijkheid aanveerd worden. Bede die aan den Heer Ommeslagh, Groote Markt toe te zenden. heiligen om 10.15 uur, om deel te nemen aan de betooging gedaan tot de Ypersche soldaten en die der bondgenooten gesneu veld op het veld van eer. op ZONDAG 10 NOVEMBER 1929, ge geven aan de brave kinderen beneden de Plechtige Communie, aan de Huisgezin nen die bij 't Christen Werkersverborid van Vper aangesloten zijn, Om 2 u. eerste bezoek van Sint Maarten, voor de kinders wier familie naam begint van letter A tot H inbegre pen. Om 5 u. van letter I tot Z, De WAARBORG eener PELS ge niet alleen in de goede laar*, eener firma maar vooral in de vakkennii der verkoopërs, en de doelmatige mo derne inrichting hunner werkhuizen. FL. VANDEVOORDE Boterstraat, Yper. (Lid van 't Belg. Synd. der Pelsfabrikantea) Expert - - Fourreur Voert rechtstreeks de uithee: - vellen in. Bewerkt ze in eigen werk huizen; levert de grootste waarborg. zijn, een millioen dollarden d. i. 35.000.000 fr. Een reusachtige hangbrug over den Rijn, 708 meterslang en vervangende' eene brug op schepen steunend, die daar voorloopig lag sedert 40 jaar, werd dezer dagen plechtig ingehuldigd. De minister] van 't vervoer, als hij het rood-wit lint doorsneed, dat het overgaan verbood, zegdeHet werk van menschhanden stel ik onder de hoede van de bermhertige Voorzienigheid Gods. In de Congo w >rdt er een nationaal Park ingericht, d. i. 200.000 hectaren grond, gelegen te Noorden der Kolonie, moeten bewaard worden in den staat waarin zij zich thans bevinden. Een der eerste nationale parken, die bestonden, is dit van Yellowstone of Ge- meest punten telt krijgt den beker voor één jaar in bewaring. De beker wordt den definitieven eigen dom van de maatschappij die hem twee maal achtereenvolgend of drie maal niet achtereenvolgend wint. Indien op'teinde van de reeks twee of meer maatschappijen hetzelfde getal punten tellen, zal er overgegaan wor den tot eene bekorting. Deze zal ge schieden bij afvallingsmatchen te spe len in een vreemde tra en door het lot aan te duiden. In 't verloopen jaar heeft DE BAS CULE het meest punten aangeteekend en won het kampioenschap van 't seizoen. De beker is dus in haar lokaal in bewa ring. Het lezen van bovenstaande rege len zal u overtuigen van het belang der ingezette matchen. Wint DE BAS CULE dees jaar opnieuw, de beker wordt haren eigendom en 'k mag hier ge rust zeggen 't zal er nog al spannen Ieder deelnemende maatschappij is er op gebekt en zal hardnekkig streven naar de eindzege. Komen wij nu tot onzen match van Woensdag terug. Het seizoen werd dus geopend met den match tusschen «HET POSTJE en den KATHOLIEKEN KRING in de tra van eerstgenoemde maatschappij. Het peloton v. d. Katholieken Kring onder de leiding van MM. FLAMEY en VERKIN DEREN bestond uit devolgende mannen de HH. FLAMEY - VERKINDEREN - LEURIDAN - SEYS V. - VERSAVEL - VERVERKEN - TAVERNIER - DELA- HAYE. De Werkman doet een oproep tot de bedienden van het Stadhuis opdat ze zich zo'hden laten inschrijven in den Socialistischen vakbond om hunne rech ten door dien bond te doen verdedigen Erbij voegende dat de Bedienden de noodige kennis missen om zelve hunne belangen doelmatiger te verdedigen 't Is nog al een beetje kras van wege De Werkman >- van zoo maar de Be dienden uit te maken voor dommerikken die op de hoogte niet zijn om zich zelf te verdedigen. Zou het misschien niet zijn om die Bedienden ook de gelegenheid te geven een uurloon te storten om de kosten der mislukte kieskampje van gezel Missiaen te helpen betalen Best moge lijk. Nu dat het Kiezerskorps ervoor ge zorgd heeft Gezel Missiaen buiten de Kamer te walzen zou dat rood heerschap van zin zijn er van onder te trekken om zijne tenten te gaan opslaan meer Oost waarts van alwaar hij naar Yper kwam afgezakt. 't Ware jammer van dat pretentieus rood manneke te zien verdwijnen, want het gerucht doet de ronde, wij weten natuurlijk niet tot hoeverre het waar is, dat al de lastenbetalers van Yper een smeekschrift onderteekend hebben om aan dat rood heerschap te vragen dat hij toch te Yper zou willen blijven, want moest hij later Burgemeester van Yper geraken hij zou er wel voor zorge dat, benevens een aardsch Paradijs geschon ken aan alle Werklieden en Bedienden, hij ook al de lastenbetalers zou ontslaan van alle belastingen en taksen Wij ver nemen niet wie die lasten en taksen dan zou betalen. Misschien zouden het dan de groote kopstukken zijn van de Socia listische Partij met hun ureloonen winst- aandeelen dat ze trekken als Beheerders der Socialistische Banken en Coöpera tieven, wij twijfelen er echter fel aan want de milddadigheid is bij die jannen eene schier onbekende zake. Nu de tijd zal het uitwijzen De koningsbolling is Zaterdag avond afgeloopen. Na 47 partijen spelens heb ben we nen Koning en nen Prins voor 't jaar 1929-30. De prijzen aan beiden gejond door de maatschappij waren effenaf prachtig eenieder was het eens om dit te beken nen. De nieuwe Koning heeft zijnen titel op prachtige manier bemeesterd. Om er te komen heeft hij 7 partijen moeten winnen, I zevenmaal mocht hij zeggen En ligt Inhuldiging van Zeer Eerweerden Heer. Raad nu eens wie de nieuwe Koning is? Deken Vermaut, op Zondag 27 October,] p)je van verleden jaar mogelijks? i De oude Koning Neen van den eer-] De deelnemers aan den Stoet vergade- sten keer buiten... Trekt hem d'raf I renten 2 1 2 uur, in de Rijsselstraat, op De Prins dan van 't ander jaar het plein vóór St Pieterskerk,en schikken Ook niet... draaiers... errond. zich in de volgende orde f Wie dan toch 'k Zal 't u zeggen in... een... twee... drie... vier... neen 't is Mijn- toekomende te prijken Onder leiding van E. Pater Viaene in St Vincents' College, Bollingstraat. Op Allerheiligen van 9 tot 12 uur, en van 3 tot 6. Op Allerzielendag van 10 tot 12 uur. Op Zondag 3 November, van 9 tot 12, en van 3 tot 6. De Missionrissen die het eerste pio nierswerk op Missiegebied in onze kolo nie zijn begonnen, en voor Christus en de beschaving te winnen, zijn de Witte Pa ters. Een woordje over deze Congregatie zal zeker ter gelegenheid van hare mis sietentoonstelling de lezers van dit blad niet onwelkom zijn. De Congregatie der Missionarissen van Afrika, werd gesticht in 1868 door Mgr Lavigerie, bisschop van Algerie, die door zijn heldhaftig en manmoedig optreden in feite moet genoemd worden, de bevrij der Afrikaansche slaven. In 1878 kreeg Mgr Lavigerie opdracht van den H. Stoel het Missieveld te ont ginnen in Midden-Afrika. De Witte Pa ters waren de eerste zendelingen die naar Congo togen. Talrijke Missionarissen stierven er een vroegtijdigen dood. Meer dan 100 jeugdige Martelaren vegoten er hun bloed voor Christus. Het werd eene onstelpbare bron voor bekeering onder de zwarte heidenen. De laatste statistieken (1 Juli 1926 - 30 Juni 1927) vermelden voor de Belgi sche Missieën der Witte Paters 40 Mis sieposten met 242 Missionarissen (Paters Broeders, Zusters). Als Inlandsche hel pers 16 priesters, 54 zusters, en 1410 Catechisten. Het getal Christenen 107348 Deze tentoonstelling zal ons een kijk geven opwat de Missionarissen daar zoo- al gevonden hebben, en wat hunne hulp daar heeft tot stand gebracht op gods dienstig, verstandelijk en stoffelijk gebied Een woordje uitleg van Eerw. Pater zal dit alles nog verduidelijken. Wat we er zooal te zien krijgen In landsche stoffen en weefsels uit katoen, rafia, boomschors. Inlandsche wapens, werktuigen,vlechtwerk, melkgerief, rook- gerief enz.- Missiewerk boeken in in landsche talen, foto's van Missiën, scho len, kerkenenz. Foto's van de negermar telaren uit Uganda.- Prachtzichten uit Noord-Afrika. ledereen zal dit alles willen zien. Wegens de herstellingswerken aan de spoorbrug km. 27240 over den gemeente lijken buurtweg Nr 5t»s te Hollebeke, Vodde, is de doorgang met peerden, rij tuigen, motorrijwielen en autos verboden op voormelden buurtweg, van Maandag 7 tot Donderdag avond 31 October 1929. Bij Kon. Besluit van 19 Oct. 11. wier den MM. Jaspar, Minister van koloniën, Carnoy, Minister binnelandsche zaken en volksgezondheid, Baels Minister van openbare werken ontslagen van hun ambt. Wierden benoemd tot Minister van openbare werken, M. J. VanCaeneghem, Kamerlid, van koloniën, M. P. Sschoffen Senator, van post, telegraaf en telefoon, M. P. Forthomme, Kamerlid, van ver voer (spoorwegen, zeewezen, luchtvaart, trams, autodiensten) M. Lippens en van landbouw en binnenlandsche zaken, M. Baels. Op Zondag 27 October 1929, om 6 uur 's avonds, in de groote v Feestzaal van 't Christen Volkshuis, St Jacobstraat, 30. Groot Tooneelfeest, Men zal opvoeren Boeiend drama in 3 bedrijven. Gevolgd door: Kluchtig blijspel in één bedrijf. Woensdag laatst in Oud-Yper, vóór een bomvolle zaal gaf de bekende «Yper sche Tooneelkring» haar eerste vertoo ning. Op het programma waren er twee schoone tooneelstukken La guerre en Pantoufles in een bedrijf en Bataille de Dames tooneelspel in drie bedrijven, die op meesterlijke wijze vertolkt werden door onze bekwame liefhebbers. Het tooneelspel heeft bijzonderlijk een overgrooten bijval genoten en men merkte bijzonderlijk, de prochtige kostui- men van het Napoleon Tijdvak die grootelijks bijdroeg om het spel te ver heffen. De maatschappij haalt eer van haar werk, en die eerste vertooning van het seizoen 1929-1930 heeft bewezen dat men niet elders moet gaar. om een schoon fransch tooneelspel te zien opvoeren, dat door allen mag gezien of gehoord wor den Een die er was. STAD YPER. GEMEENTERAAD Zitting van Maandag 21 Oct. 1929 om 18 a. VERSLAG Afwezig Schepen Declerck en Leuridar.. De 2 procesverbalen van 16 en 23 Sep tember werden na eenige opmerkingen goedgekeurd. De stadsbegrooting van 1930, werd aan ieder gemeenteraadslid ter hand geste!: M. de Schepen d'Huvetter gaf et- overzicht van het oncerzcek door her- gedaan van de stadskas - overgelaten voor onderzoek. Een stuk grond van het oud Waterkas teel zal openbaar verkocht worden. Ook eene dreef bij Zillebeek vijver za! uit der hand verpacht worden. De Heer Ingenieur van Bruggen es! wegen, vraagt indien de stad niet genen gen ware de kaaimuren langs de Wes. kant van de kaai te verlengen tot aan des ingang van de Komensche vaart - dat zo, voor de stad eene uitgave van 6500CO fr kosten - het schepencollegie is de zaai genegen, maar de raad beslist de zaai deze week ter plaatse te gaan onderzie- ken en Maandag toekomende eene be slissing te nemen. Verschillende stukjes grond words aangekocht in de Beluikstraat, dit om straat te verbreeden. Een ongunstig advies wordt uitgebracb betreffende eene vraag voor autobus dienst tusschen Bizet en Yper enkel ce» Zaterdag. De vraag voor deze tusschen Weston ter en Yper wordt ingewilligd. De Mondstraat (tusschen de Case ne en arsenaalstraat zal verbreed worda op 10 meters. De Begrooting van de muziekschol wordt verschoven op aanvraag van de Voorzitter van de gemelde school. De testec niging der Baseulestrai wordt toegewezen aan den Heer Titeo voor 98750 fr. De werken aan de Noordlaan aan 31 Bataille voor 199900. Het leveren en plaatsen van 610 ra ters voetpadbanden aan den Heer Batai! voor 34160 fr. De werken in de St Jansschool a Heer Honoré Vander Ghote voor 121 Deze van de meisjesschool in de selstraat aan Mahieu Joseph voor 4S frank. De prijzen van de onderhoudsdi ivoor de behoeftigen gedurende "t 11930, door den openbaren .onder: 'voorgesteld worden aangenomen fl voornoemde commissie stelt voor, la aandeel in het gemeenfonds, van 601 fr. te brengen tot 136000 fr. dit ten voc deele der ongelukkigen werd gesiei met 6 stemmen ja, 5 neen en 1 onthoud» Een stukje grond van den openbart onderstand zal verkocht worden aan c: staat, dit tot verbetering der wegenis aangenomen 1 Pectoral Dupuis. 't Is de beste remedie bij het begin van een kwaad aardige valling of griepzij doet spoe dig den brand in de ademhalingsor ganen verdwijnen. Te verkrijgen in alle Apotheken. STAD YPER. GEMEENTERAAD Zitting van Maandag 28 October 1929 om 18 uur. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 1. Turners 2. Afvaardigingen der scholen St Michiels, St Aloysius, Wee- zenschool, Stadsjongensschool, Stads meisjesschool, Betalende Stadsmeisjes school, Maria's-scholen, Heilige Familie, Rousbrugge-Damen en St Josephs-scho- len 3. Processie-kruis en Misdieners 4. Groep Kruistochters 5. O. L. Vrouw- van de nieuwe Plante 6. Herderinne- kens 7. Negen Engelen-choren 8. De Heilige Familië 9. O. L. Vrouw van Thuyne 10. Zangers 11. Zeer Eerweer- de Heer Deken 12. Geestelijke en Bur gerlijke Overheden. drie, als 'tentwie vraagt heer Frans Versavel en week... j'hangt eraan nevens den eersten Koning. De Prins van dees jaar is Mijnheer Gustave Deiahaye, die verleden jaar ook Prins bolde. Aan beiden hertelijk profi ciat. Bolder De leden zijn verzocht hun te groepee- ren in den Katholieken Kring, op Aller- DAGORDE Vaart Yper-Yzer Kaaimuur Ver lenging Gebeurlijke leening. Stedelijk kerkhof Grondvergunnin- gen. Openbare werken Woning voor den bewaker der Pompstatie aan Zillebe- kevijver Aanbesteding Proces verbaal. Openbare Boekerij Kredietvermeer dering. Aangenome Mariaschool Aanne ming van twee nieuwe klassen. Nijverheidsschool Begrooting voor 1930 Aanvullingsbudget voor 1929. Openbare Onderstand Dienstrege lingen voor de gestichten. Mededeelingen. 1 Eene som van 50.000 fr. gewonnen door het lot Nr 518.224-2 reeks F der Tombola der Tentoonstellingen. Lot dat verkocht werd in het Postkan-] toor van Yper en gewonnen door den Heer Emiel Lameire-Craeye. Verders heeft de brievenbesteller Buseyne aan den Declercq, bediende ter Statie te Yper,een lot verkocht dat eene som van 1000 fr. gewonnen heeft. De dienstregeling der gestichten, opj) maakt door den openbaren ondersta- wordt nedergelegd, ter onderzoek De stad zal eene' schutplaats bouw op het stedelijk kerkhof aangenome Een huis en magazijn zal ook gen» worden op de Veurnesteenweg, het stek wordt geraamd op 71000 fr. dit betaald worden door de oorlogschade De Beroepsschool der H. Familie hare begrooting voor 1930 ter goedl ring aanveerd. De vernieuwing van de slacht- keurrechten gaven gelegenheid om zelfde te verhoogen van 5 centiemen 6 per kilo. De rekening en begrooting van kerkfabriek van St Pieters voor 1928- 1930 worden goedgekeurd alsook de keningen voor 1928 en 1929 en de grootingen van 1929 en 1930 va: Vrije huishoudschool der Mariaschoo M. de Burgemeester gaf eer. ve:; van zijn onderhoud met de Heeren .V; ter Lippens en Jaspar, die Heeren her: de afgevaardigden van Yper goed vangen en beloofden al te doen wat - gelijk was voor de stad na eenige gen en bemerkingen gingen de Heere' geheime zitting. gevende 4 per honderd netto intrest. Al de gestorte sommen kunn« ten alle tijde afgehaald worde: M Bh i Muylle Irma van Zillebeke. vervolgd wegens smaad aan ee" j wachter in het uitoefenen van zij" Het blijkt echter dat de veldwaeh:? huize van de betichte een persoe zeld had om desnoods als getuig: nen dienen. Het feit wordt slecht?

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1929 | | pagina 2