[CréditAnversoisj I M s Vaart van Yper U. C. B. Rechterlijke Kronisk Ypersche Kroniek. s s Dixmudestraat, 18, YPEK 11 November. Katholieke Kring. Sint Jozefs Kerk der EE. PP. Ongeschoeide Karmelieten. Werk der Damen van Barmartigheid. Liefdadigheidssermoen. Bond der Kroostrijke Gezinnen. Mf/ g CAISSE COMMERCIALE - - DE ROULERS - - DIENST SPAARKAS Gewestelijken Bieënbond DE KLAVERBIE In het Davidsfonds. Recollectie voor de Lentemeisjes van het Arrondissement Yper. in Het Sint Maertensfeest 't Christen Werkersverbond. Kerkelijk Nieuws De heilige socialist Henrigole danst den Henrist, ZONNEBEKE. Uit Watou. N. V. 0. I. Eens eHoozs aantijging. BENOEMING. I Afsterven van M. Georges Vecny Handelaars "HET YPERSCHE VOLK émkïsm gothiekekerk, genoemd «Fransche Kerk» van N'aarden. Geleerden uit Holland en Tchekoslowakie hebben nu zijne gebeen- deren terug gevonden. Praga, bij tus- schenkomst van zijnen ambassadeur, vroeg aan Holland om temogen die ge- beenderen overbrengen naar Bonemen. Holland antwoordde *JA. geheel wel, dat lijk moogt ge hebben... MAAR het moet hier blijven. Wij geven u ten ge schenke de kerk van Maarden En zoo zal Tchekoslowakie, om een zijner ver maardezonen teeeren, eene kerk onder houden in Holland. Vóór Napoleon bestonden er geen na tionale legers. Buiten de edellieden der streek, de soldaten in ieder land waren het meest huurlingen, vechtersbazen, die voor geld vochten, ten voordeele van wie meest betaalde. Wie dus meest geld had, had de beste legers. L'argent est le nerf de la guerre Hedendaags ieder land zendt in den vreemde, als ambassadeurs, van zijne mannen. Eertijds niet en 't meerendeel van de ambassadeurs waren Fioren- tiers. Ten jare 1300, met den jubi leum, Paus Bonifacius VIII ontvong ge- zamentlijk 12 ambassadeurs, gezonden door twaalf verschillige landen... en alle 12 waren Florentiers. Dit bestatigende zegde de Paus Florencie is waarach- tiglijk een vijfde element De geleer den aanveerden des tijds, datalles samen gesteld was van vuur, water, lucht en aardeen de Paus verbeterde dus de zaak met te zeggen alles is samenge steld van vuur, water, lucht, aarde en Florentiers, Wat verschil tusschen Oostende in Belgie en Florence in Italië In Oostende zijn er nog al eenige vrouwen die Florence noemen, maar in Florence is er geen eene die Oostende noemt. In de Noordstatie te Brussel stonden er automatieks en als ge er een stuk van 10 centiemen in wierp, ge kont er uittrekken een timber van 10 centiemen ook andere, uit de welke, met het inwer pen van 25 centiemen, ge een ingang kaartje tot de binnenstatie bemachtigen kon. In Berlijn zijn er nu automatieks en als ge er een stuk van een halven mark in werpt, u wordt aangeboden een re- genschürm, in ge-oliëd papier, die eenige uren dienst kan doen. Zekeren morgen, bij het inkomen in een hospitaal, vroeg de dokter aan de zuster ziekendienster Maseur, eetiapol Wat belieft er u, heer Dokter Oflapoleet Ja, ja, heer dokter, Lapeetol. Een zieke, die deze samenspraak ge hoord had, vroeg nadien geheel nieuws gierig aan de zuster Zuster, welke taal hebt ge daar zoo even met den dokter ge sproken Vlaamsch antwoordde ze Dat kan niet Waarom niet De dokter sprak van genen man, die den lapnaam heeft van Lap en zegde: Eet Lap ol En daar ik de zaak hervroeg, hij herman Of Lap ol eet en ik ant woordde Ja, Lap eet ol N. V. Hf—I ft BANK BEURS WISSEL! SOCIALIST - ONZIJDIG OF CHRISTEN Op Zondag 17 November en de volgende dagen hebben er in ons land eigenaardige en tevens heel belangrijke verkiezingen plaats. Het personeel van Post, Telegraaf, Tele foon. Zeewezen en Luchtvaart, en andere kleine diensten, worden verplichtend tot de stembus geroepen, om de vertegenwoordigers aan te duiden in de Eventallige commissie. Het zal te kiezen hebben tusschen het: SOCIALISTISCH ONZIJDIG KRISTEN Syndikaat. (Ja er is ook nog een liberaal en een afgescheurd kristen Vlaamsch syn dikaat. maar die zullen geen stemmen heb ben! Voor de gcloovigc kristen is er geen aar zeling mogelijk. Zijne H. Paus Pius XI en onze Bisschop pen hebben de socialistische en onzijdige syndicaten ten strengste afgekeurd en -de kristen syndikaten goedgekeurd en aanbevo len. De Kristene mannen en vrouwen van Post, Telefoon. Telegraaf. Zeewezen en Lucht vaart, zullen naar die stem hunner geeste lijke overheid, naar de stem van hun gewe-j ten luisteren zij stemmen onder Nr 1 voor de Post. Nr 2 voor het Zeewezen. Nr 3 voor de Telegraaf. Nr 4 voor het Algemeen Sekre- tariaat en de kleine diensten. Zoo stemmend handelt gij als trouwe zo nen der H. Kerk en dient gij meteen het best uwe belangen. Het Kristen Syndikaat ver dient het vertrouwen van ganch het perso neel daarom komen duizende leden zijne rangen vergrooten. Daarom zal het personeel zijn vertrouwen aan het Kristen Svndikaat schenken. VRIJDAG 22 NOVEMBER 1929 PROGRAMMA Nr 39. 2t>9. Jacht: De Pool jachten i2 dee 'en i 1 deel: De zeeh'-nd271. Nijver heid: De fabriceering van den lucht band '2 dee'e: 1 deel 205. Sterren kunde: Verduisteringen en Kometen; Poos: 5 minuten; 257. Cinema: Hoe maakt men maagdefiimen 243. Na tuurlijke historie: Listen en gewoon ten der dieren: 2'>7. Kolonisatie: He. Sionisme in Palestina (3 deel. 2* deel 294. Ontspanning: Reisillusie fRew teek. Door Heer Dr Brut-aert. Volksver tegenwoordiger. wordt ons volgende medegdeeld i Op de begrooting van de buitenge wone ontvangsten en uitgaven voor het dienstjaar 1930 zijn ingeschreven onder I 1. - Eigentlijke buitengewone uit gaven I Art. 23. Kanaal van Yper naar' den i YzerStudies, onteigeningen en wer ken. Toelage 125.000 fr. I 2. - Niet bestendige uitgaven in ver band met het herstel der oorlogsscha de I Art. 36. Kanaal van Yper naar den Yzer: Studies en werken 1.625.000 fr. Het krediet van 125.000 fr. schreven onder art. 23 is voor a) Het bouwen van een sluis- wachtershuis bovenwaarts van de spoorbrug te Boe- singhe b) Allerhande onvoorziene uitgaven ïnge- >estemd 100.000 25.000 125.000 Het krediet van 1.625.000 fr. onder art. 36 ingeschreven is bestemd voor a) Het herstellen van het kanaal, bouwen van slui zen. bruggen, huizen. nieuwe aanplantingen 1.600.000 b) Verschillende onvoorzie ne uitgaven 25.000 1.625.000 De Vos Joseph van Gent wordt ver volgd om slagen en verwondingen toege bracht te hebben. Na verhoor der getui gen wordt de zaak, voor pleidooi en uit spraak tot 7 Januari 1930 verschoven. De zaak ten laste van Marcel Cop- pernolle van Poperinghe, slagen met on bekwaamheid tot werken voor gevolg, wordt insgelijks tot 9 Januari 1930 ver schoven. Samyn Maurits van Poperinghe, die na vruchteloos aan een zijner schuldena ren terugbetaling van het geleende ge vraagd te hebben en hem een paar vuist slagen had toegebracht, wordt tot 26 fr. boete af 8 dagen veroordeeld. Verslype Emma van Vlarnertinghe voor diefstal eener broche, wordt tot 26 fr. boete of 8 dagen veroordeeld, voor waardelijk gedurende 5 jaar. De Floor Elisa beticht een briefje van 100 fr. gehouden te hebben, wordt vrijgesproken, de zaak niet genoegzaam bewezen zijnde. Knockaert Hector van Komen, voor het wegnemen van een rijwiel en nader hand terug gegeven, wordt met aanne ming van verzachtende omstandigheden tot 100 fr. boete veroordeeld, voorwaar delijk gedurende 5 jaar. Silvert Gaston van Becelaere die een meisje wat onzacht had doen plaats maken en haar daarbij nog een stamp had toegebracht, 26 fr. of 8 dagen, voorwaar delijk gedurende 3 jaar. Breyne Silvere en zijn broeder Ca- miel, beiden van Becelaere, die zonder reden er nogal duchtig opgeslagen had den, worden ieder tot 8 dagen gevang en 26 fr. of 8 dagen veroordeeld, voorwaar delijk gedurende 5 jaar. Zonda^rust. De Apotheek van M. Van Walle- ghern, Statiestraat, zal alleen open zijn op Zondag 17 November 1929. De herdenking van den wapenstilstand werd te Yper op weerdige wijze gevierd. Van 's morgens vroeg was de Stad be- vlagd. Op initiatief van de Kommissie van Ypriana werd 's avonds een groot- sche stoet gevormd. Al de plaatselijke maatschappijen met hunne banieren vergaderden om 6 u. ter Groote Markt. Muziek aan 't hoofd begaf zich die machtige stoet naar het Monument der Meenenpoort waar na het Engelsch lied, «La Mort d'Ase» uitgevoerd werd en ein delijk het The last Post geblazen. Vervolgens trok men naar het gedenk- teeken der Ypersche gesneuvelden waar in gedempten toon de Brabangonne ge speeld werd en La Mort d'Ase uitge voerd. De soldaten bliezen het The last Post Die plechtigheden werden ge volgd van een korte stonde ingetogen heid. Het muziek trok daarna onder het spelen van blijde marchen door de voor naamste straten der Stad om te eindigen op de Groote Markt waar beurtelings nog het God save the King de Marseil laise en de Brabanconne uitgevoerd wer den. Eene afvaardiging van den Katholieken Kring van Yper heelt Zondag laatst deel genomen aan het 56 Kongres, gehouden te Bergen, van het Verbond der Katho lieke Vereenigingen Kringen van Bel gië, alsook aan het feestmaal waar meer dan 1000 Kongresleden vereenigd waren. Deze dag van het jaarkongres heeft een reusachtige bijval behaald. De morgenvergadering werd gehouden in den kinema der Statiestraat te Bergen. De ruime zaal, alsmede de gaanderijen en zijgangen waren bomvol. Staatsminister Seghers opende de ver gadering met het gebed en verleende daarna beurtelings het woord aan de HeerenSinzot, Volksvertegen woordiger, die sprak over de Openbare Zedelijkheid Senator Crokaert die handelde over de Sociale Wetgeving, en Minister Houtart die het woord voerde over den finan- cieelen en fiskalen toestaad.De aanwezi gen brachten de sprekers eene langdurige deel eenige leden van het Christen Werkersverbond begeesterden de zaal dooreen mooi gebarenspel, begeleid van klavier. Of er gelachen wierd 't Was wel beste jongens, onzen oprechten dank voor uwe edelmoedige medewerking. Gij hebt grootelijks bijgedragen tot het wei- ovatie. De morgenvergaderingg werd ge-gelukken van deze feestvergadering. heven in den meesten geestdriit. j Daarna kwam de heer Remi Lecluyse, Tijdens het feestmaal, dat opgedischt schoolhoofd te St Jan en ieverige propa- was in de ruime zaal van het St Ferdi- gandist aan het woord om verslag te nandsgesiicht te jeniappes, nam onder geven over de vergadering van 't Hoofd ander de Heer Jaspar, eerste Minister,bestuur gehouden te Brussei op 5 Octo- 1929. J. t Af. 1929. WERVICK het woord en handelde over den politie ken toestand. Wanneer de Heer Jaspar eindigde viel hem eene minutenlange ovatie ten deel. De vergadering geëlektri- seerd sprong recht en wijfde met handen en zakdoeken 't was een onbeschrijflijke betooging. De afgevaardigden keerden overvol- daan van hunnen dag huiswaarts. hadden zooals men zegt eene pinte goed bloed opgedaan. Tot ten naaste jare in Brussel. Een die mee was. ber laatst. Na kortbondig menige uitleg en wen- king gegeven te hebben over de verschil lende punten welke aldaar te bespreken waren nopens familietoeslag, belas tingen, erfenisrechten, woning fonds, studiefonds, enz..., drukte de spreker, bijzonderlijk op het studiefonds namelijk, niet te begrijpen hoe Zijen zegde er niet meer aanvragen gedaan worden De maandelijksche priisspeling voor de leden der Boldersmaatschappij had over de 40 leden vereenigd. De Heer Versavel Fr. die in den vorigen maand Koning bolde, jonde de prijzen, 't Zij in 't voor-| bijgaan gezegd ze waren uiterst wei ge- j kozen en vielen in den smaak der spelers. 1 Het winnend peleton was samengesteld uit de H.H. Verkinderen - Leuridan - Covemacker Ververken. Daarenboven had de Koning nen 5" prijsgegeven, wel-i ke te verloten viel door gezinshoofden van Kroostrijke Ge zinnen uit onze Provintie, om hunne kinders een degelijk middelbaar en hoo- ger onderwijs te verschaffen Ja zelfs 1 voor vakonderwijs mogen die fondsen aangevraagd en gebruikt worden, j De Heer Voorzitter bedankt gulhartig iden spreker voor zijne klare uiteenzetting jen tot besluit wakkerde hij al de leden aan apostels te zijn om nieuwe leden bij te winnen en den Bond te versterken. Tot slot werd er, met geestdriftige in stemming der vergadering, overgegaan tot de tombola. Een hartelijk proficiat tusschen de aan de gelukkige winnerS' „;nri0 Om tien ure verliet eenieder welgezind de zaal, uiterst voldaan over het welge- lukken van de feestvergadering, met de speelde bolders die op het einde van. 't spel nog tegenwoordig waren. Deze,, kk y d f t uc viel te beurt aan den Heer De/a/zoye. i k f^&a^ s;. cfp aan y I zoete hoop nog menigmaal zulke deug- 't Paste aan een zoetemondje. Bolder. Gepredikt door E. P. Rutten S. J. in St Niklaaskerk op Zondag 17 November om 4 1/2 uur. Na het sermoen zal er een omhaling gedaan worden ten voordeel van het Werk. De personen in belet zijnde en die het sermoen niet kunnen bijwonen mogen hunne gift aan de Voorzitster opsturen, Mejuffer Donck, Meenenstraat, 47, Yper. Maandag 11 November laatst om 7 1/2 uur's avonds, had de algemeene verga dering plaats van den Bond der Kroost rijke Gezinnen, afdeeling Yper, in de feestzaal van het Christen Volkshuis, St-Jacobstraat, alhier, onder het voor zitterschap van advokaat Amand Lom- mez, bijgestaan van de bestuursleden en vereerd met de tegenwoordigheid van zeerEerw. Heer Vermaut, Pastoor-Deken van stad. Talrijke leden en voorstanders van den Bond waren opgekomen, immers de dag orde was afwisselend en om te sluiten een prachtige tombola De heer Voorzitter bedankte de leden voor hunne aanwezigheid, een bewijs dat zij verstaan de noodzakelijkheid zich te laten inlijven in den Bond der Kroostrij ke Gezinnen, en het groot belang inzien in de verwezenlijkheid van hunne recht matige eischen. Hij kondigde ook aan dat er op 15 October laatst, op verzoek van het mid denbestuur van Brussel, uit alle plaatse lijke afdeelingen van den Bond, geheel het land door, alsook uit de gewestelijke afdeelingen, een verzoekschrift gestuurd is geweest aan al de Ministers, Senators en Volksvertegenwoordigers, vragende dat de Regeering op haar programma een geregeld plan van hervormingen zou op nemen, met de passende geldmiddelen om aan de groote gezinnen den doelmatigen steun te verzekeren waartoe zij recht hebben, betreffende: 1") de algemeene politiek van de Regeering 2°) Gezinsver goedingen 3n) belastingen en erfenis rechten 4°) legerdienst 5") goedkoope woningen 6°) sociale verzekeringen 7°) prijsvermindering op de spoorwegen. Dit verzoekschrift bij honderden ver zonden heeft voorzeker indruk gemaakt en wij mogen ons aan bevredigende uit slagen verwachten. Het Hoofdbestuur van Brussel houdt ook regelmatig vergaderingen met meni ge propapandisten uit alle hoeken des lands ten einde wenken en wenschen op te doen om hun programma uit te breiden en tot goede uitslag te brengen. Spreker bedankte insgelijks Zeer Eerw. Heer Deken voor zijne tegenwoordigheid, alzoo een blijk van genegenheid en toe wijding aan onze zaak gevende, 't is een spoorslag voor ons, om met meer ijver te werken tot het aanwerven van nieuwe leden, want 200 aangesloten famiiiën voor eene stad gelijk Yper is niet genoeg, met nieuwjaar van 1931 moeten wij 400 ja 500 aangesloten familien in onze rangen tellen, alsdan zullen wij mogen vragen aan het Provinciaal Bestuur het jaarlijks kongres van den Bond te hou den in onze stad en wie weet... met vlag aan 't hoofd. (Algemeen toejuichingen). Daarna vroeg de Voorzitter aan Zeer Eerw. Heer Deken de eer te willen ver doende vergaderingen te mogen bijwo nen ten bate van eene gedurige toene mende levenskracht van den Bond der Kroostrijke Gezinnen en de uitstraling van zijn heerlijken bloei. In de eendracht ligt de macht. iaiiiiiiiiiiiBiiiniyiii|iiB 33 13, Hondstraat, 13 gevende 4 per honderd netto intrest. Al de gestorte sommen kunnen ten alle tijde afgehaald worden. FEESTEN DER GELUKZALIGVERKLARING VAN Zuste* The esia-Ma gaieiha v.Jezus Hut van Dinsdag 19 tot Zondag 24 November. IEDEREN AVOND te 6 u. ('s Zondags te 5 u.), Plechtig Lof en Sermoen. Woensdag, Donderdag en Vrijdag, te 7;? u., Plechtige Hoogmis; 's Zondags te 9 u. Gedachtenissen worden uitge deeld den laatsten dag. De Sermoenen zullen gepredikt worden door Z. E. P. HU3ERTUS, Prior van 't Klooster te Brugge. A. M. D. G. Zondag aanstaande 17 November, om 21 u. in 't Christen Volkshuis, St Jacob- straat, 30, Yper, Algemeene Vergadering voor de leden niet-Ieden worden ook uitgenoodigd. Voordracht door Meester Parreye van Zillebekeen betaling lidgeld 1930. Donderdag 7 November 11. gaf de Eerw. Heer Paul Soubry, zoon van onzen geachten heer Burgemeester, eene uiterst welverzorgde, geleerde en belangwekkende voordracht over de wel sprekendheid. Na eenige beroemde mannen zooals Mussolini, Lenine, Laudy en Brinaine aan 't woord gebracht en aan onze oogen en ooren te doen leven hebben, schetste de befaamde professor het kenmerkende hunner welsprekendheid. Daarna gaf hij de middels tot welsprekendheid te ken nen en hij deed het zpo meesterlijk dat eene algemeene welgemeende toejuiching hem te beurt viel, Jammer dat de woorden vliegen en ons geheugen zoo krank is daarom zouden wijx geerne die voordracht te lezen krij gen. Een die er was. okfiiiAlAiiiiniiiimiHid Op Zondag 10 November 11. hadden de leden der Vrouwelijke Katholieke Ar beidende Jeugd (V. K. A. J.) hunnen eer sten recollectiedag in het retraitenhuis te Yper. 't Was een prachtige inzet al de bestaande afdeelingen waren vertegen woordigd en er waren 25 deelneemsters. De onderrichtingen liepen over zelfheili ging en apostolaat in en door de V.K.A.J. De meisjes zijn uiterst voldaan naar huis getrokken vast besloten alles in 't werk te stellen voor de redding van hunne geliefde maar toch zoo bedreigde werkzusters. Het ware hoogst wenschelijk dat er wel dra in al de gemeenten van het arrondis sement eene afdeeling der V. K. A. J. tot stand kwame 't is het eenigste middel tot verzedelijking en verheffing van de werk meisjes. Verleden Zondag 10 November was het om 21 i en om 5 ure volle feest in 't Chris ten Werkersverbond van Yper. Sint Maerten kwam er 700 kinderkes bezoe ken, speelgoed en lekkernijen uitdeelen tot groote vreugde der ouders, der be stuurleden en der weldoeners. Voorwaar zulke feesten doen deugd en meer en meer vindt de werkersbevolking den weg naar haar lokaal, naar haren te huis Het Christen Volkshuis, St Jacobstraat, 30. Telkens werd de feestzitting ingezet door een Vader Ons en Wees gegroet, door allen meegebeden ter zielelafenis van alle oorlogsslachtoffers, want mid den de vreugde van. 10 November mocht niet vergeten worden 11 November, herinneringsdag van wapenstilstand, van zege maar ook van droefheid en van rouw. De K.A.J.-afdeeling wist telkens door eene schoone Pantomiene de aandacht van groot en klein gespannen te houden en bij oogenblikken hertelijk te doen lachen. Zeer Eerw. Heer Deken Vermaut deed 'ons 't groot genoegen d'avondvertooning met zijne tegenwoordigheid te vereeren schatten aan den Bond, om evenals zijne, 0n ze]ts gelegenheid te baat te nemen Doorluchtige voorzaat, het Eere-\ oorzit- Qm Oerlelijkste woorden aan de leden terschap waar te nemen. van ons Christen Werkersverbond te richten. Daverend handgeklap was 't schoonste bewijs dat den Zeer Eerw. Daverende toejuichingen breken los i onder de aanwezigen en toonen genoeg- i zaam dat de leden het volkomen eens zijn met den Voorzitter. In welgepaste bewoording, bedanktei Z. E. H. Deken de voorzitter en de leden voor de eer hem aangedaan, hij zegde gelukkig en fier te zijn het Eere-Voor-| zitterschap te mogen aanveerden van den Bond der Kroostrijke Gezinnen, hij zegt in bewondering te staan voor deze fami-j lien met veel kinders, die noch last, noch moeite, noch somtijds ontberingen ont zien om hun kroost groot te brengen. Groote huisgezinnen maken den rijkdom uit van een land en moeten door alle Pectoral Dupuis. De Griep, die slag van tegemoetkomingen ondersteund j begint met rillingen is een algemeen en beschermd worden. Hij koes'ert de 'ongemak. Zij wijkt voor de weldoen- zoete hoop den Bond te zien groeien en de uitwerking van den Pectoral Du- bloeien tot welzijn der samenleving. puis. De dagorde behelsde ook een luimig j Te verkrijgen in alle Apotheken. Heer Deken reeds vast en zeker toegang vond tot de Herten onzer aangeslotene Werklieden. Verleden jaar werd het Sint Maertens feest gegeven voor de kinders onzer ge zinnen omtrent 550 en kinders der gezinnen die door Het Werk der Chris- tene Moeders geholpen zijn omtrent 150 dat miek een 700-tal te samen. Dit jaar bereikten wij dit getal met eigen volk. We vernemen dat de algemeene gouw- feest der Kath. turners van de provincie West-Vlaanderen die van het jaar 1930 aan de katholieke St-Michiels turners van Yper te beurt viel, zal doorgaan op Zon dag 1 Juni. In St-P1ETERS Op Zondag 17 November, ten 8 1/2 uur, zielemis voor Sophie en Alois Thoris, slachtoffers van 't bombarde ment. Jaarlijksche Retraite voor alle de Con- greganisten der stad. Vanaf Zondag 17 tot Donderdag 21 e. k. in de Kapel van den ouden soldaten-kring. Alle morgenden mis ten 61/» uur, en daarna sermoen, 's avonds ten 7 uur, lof en sermoen. Over een paar weken verscheen h;- 't Ypersche Volk een artikeltje <A eene serie roode deugden, 't Is ma- waarheid die kwetst, zegt het sprt-t. woord, en ocharme, de roode baas Wervicksche sossen voelde zich ere zoo erbarmelijk gekwetst, de herinner,rZ aan zekeren ïameuzen duHenconstatej, deregeleerde zoodanig zijne verbo!^-. maag, dat hij een heele kolom vol ga; i- edik uitspoog in zijn blad «De Werkman. Die roode vent is zoo gram, zoo kilogram 1 zelfs, dat hij erbij danst gelijk een j-, pluimd kieken op netels. Zijne intiem vrienden vinden dat natuurlijk recb, j vermakelijk en knipoogend neuriën;: dan onder malkaar het weibeker.; deuntje En hij danst den Henriston,Henrigole Want zijn duivenconstateur is brocole Maar Henrigole is niet alleen een mee?, ter in verwoede sprinkhanerij, hij wot; ook nog, ten minste in schijn, heilig. N. lacht maar niet, want, naar men vertel; heeft hij, in volle gemeenteraadszitting met groote plechtigheid, zijne socialis tische partij heilig verklaard. De heiligste leuzen van de sossen k;,-. ken stellig super-heilig Noch God, no.- meester en Eigendom is diefstalNa men is reeds druk bezig aan het opmake van eene litanie van al die nieuwe, va? rooden schijn, heiligen. Zonder twijfel wordt Anseele de pa troon van den Eigendom, t.t.z. van di vetgemeste kapitalisten, van de ma;;, schappijdirecteuren en van allerlei spec., leerders in ruzie, zie 1 Daarentegen n Destrée de schutsheilige zijn van degel; verkwisters, van de zeepbarons d e dro men van overdadigen luxe van tapijter Huysmans moet de patroon worden vat de soldaten die hun geweer breken, hi zal bijzonderlijk vereerd worden te Stock holm. Vandervelde ook nog, die zal Bio gen de fonctie uitoefenen van patroos voor de tandentrekkers en liedjeszanger? Enfin, Henrigole krijgt het postje vai patroon van de roode duivenmelker- men zal hem verzinnebeelden als ne; gaai, getooid met een anders pluimen, er liefdevol broedende op een mfrakuleuze? duivenconstateur, waarmede men altijo prijs wint... ...En nu de Internationale a.u.b. De Mier Op Woensdag 13 November, had altre de begrafenis plaats van den heer Arte Lammens, gepensionneerde onderwijzer, vader van onzen ijverigen Pastor Eer» Heer Lammens. Talrijke vrienden en kennissen hate er aan gehouden den lijkdienst bij te w nen, alzoo een laatsten blijk van genegen heid gevende, aan hun beminden medi burger. Het Ypersche Volk biedt aan deii milie van den diephetreurden afgestö vene en bijzonderlijk aan den Een Heer Pastor, zijne oprechte en krijtelijli rouwbetuigingen. De WAARBORG eener PELS vindt ge niet alleen in de goede faam eener firma maar vooral in de vakkennis der verkoopers, en de doelmatige mo derne inrichting hunner werkhuizen. FL. VANDEVOORDE Boterstraat, Yper. (Lid van 't Belg. Synd. der Pelsfabrikantcn) Expert - - Fourreur Voert rechtstreeks de uitheemsche vellen in. Bewerkt ze in eigen werk huizen; levert de grootste waarborg. Het bestuur van het Nationaal Verbond der oorlogsinvalieden, afdeeling Yper, heeft besloten groote feestelijkheden op touw te zetten op 25 Mei 1930, ter gele genheid van haar 10-jarig bestaan en van de honderdjarige onafhankelijkheid van Belgie. Het programma zal op een aan staande vergadering vastgesteld worden. Maandag laatst, 11 ^slovember, om 10 ure in St-Pieterskerk werd er een dienst gezongen tot zieielafcnis der gesneuvel de makkers. De E. H. Socquet, herinnerde in pas sende woorden al wat zij geleden hebben gedurende die verschrikkelijke oorlogs jaren alsook het offer van hun leven, door de gesneuvelden geschonken, voor God en Vaderland, rechten plicht. Veel strijdmakkers en invalieden had den er aan gehouden die solemneele plechtigheid bij te wonen. Bij K. B. werd er een adeltitel toege kend aan den heer Senator Ligy, advo kaat te Gent. uit erkentelijkheid voor de talrijke diensten aan het land bewezen gedurende zijne lange loopbaan. M. Ligy is afkomstig van Yper. Het Ypersche Volk biedt aan den heer Ligy zijne beste gelukwenschen en nog vele jaren. In de Ypersche Bode van 9 Novem ber staat geschreven onder Watou da: terwijl A. Laseure tusschen 8 en 11 ure- in 't Katje zat, zijn auto beschadigd werd drij banden waren in stukken ge sneden,en daarbij was zijn «caoutchouc gestolen. De mededeeler schrijft Wat moetea alle rechtschapen menschen, gelijk va: welken rang of welk gedachb(Laseure i- bemind van iedereen maar bevriend me Meester Butaye) denken over die daad tenzij dat het schandalig en lafhartig is.' Iedereen is het eens om te zeggen da: die beschadiging een hatelijke daad is maar wat ook schandalig en lafhertig if is dat de schrijver opgeeft en wil doel verstaan dat die lage daad zou gepleegd zijn geweest tegen Laseure (die doo' iedereen bemind is) om wrake te neme' op Butaye. 't Is te grof, schrijver, 'tWare iemand die men lief heeft, kwaad aam- doen,'' omdat men eenen anderen nie: moet hebben.'t Is te dom om dood:: doen. Maar zou er een verband bestaan tus schen dit artikeltje en de naamlooze las- terkaart die Persoone entvingdaags na<5 gebeurde beschadiging en waarop stond dat Persoone den auto van Laseure zou beschadigd hebben om zich te wreke' over het proces dat Butaye hem aangv daan had. Wat verder in dezelfde kolom va" d'Ypersche Bode onder Kemmel :ót furie van Kemmei, spreekt schrijve tweemaal over persoon en het artike tje eindigt met dag heeren barons dag meneere depraetere, dag er- heeren,... juist gelijk of de naamloos kaart aan Persoone gestuurd, begon eindigde met dag jan. De Zeer Eerweerde Kanunnik Dujar- dijn, Hoofdalmoezenier van het Belgisch Leger, gewezen onderpastor op St Ni klaas te Yper, komt tot Huisprelaat van Zijne Heiligheid den Paus benoemd te worden. De talrijke vrienden en kennissen van dien ijverigen priester zullen zich verheu gen in de groote eer die hem te beurt valt. Het Ypersche Volk biedt Monseig neur Dujardijn zijne rechtzinnigste ge lukwenschen aan. Burgemeester van Kortrijk Dinsdag morgen is schielijk overlete' te Kortrijk, in den ouderdom van 71 jas' den Heer Georges Vercruysse, biite 'meester, gewezen katholiek Senator f arrondissementen Kortrijk-Yper. i M. Vercruysse was advokaat eer?: balie van Gent, dan van Kortrijk, we provinciaal raadslid in 1884, bester A afgevaardigde in 1902, alsdan in het S' naat gekozen tot in 1925. Verschillende malen werd hij verste" gever van de Begrooting der Binnen!.:"/' sche Zaken en oefende een groote invite uit in de besprekingen over handel nijverheid. Het Ypersche Volk biedt aan de milie van den diepbetreurden afgeslote j ne zijne oprechte rouwbetuigingen. vraagt eene aankondiging

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1929 | | pagina 2