I Crédit A nversois HET YPERSCHE VOLT Het Familieboekje i M/ Ypersche Kroniek, i Te kort 130 gemeentescho len in Seine Oise, insgelijks zooveel in de Seine en daaromtrent het zelfde ge tal in de Rhone... omdat de genieenten 't beschikbaar geld niet hebben. Waarom niet wederroepen de honderden leermees ters en leermeesteressen, die zouden scholen bouwen en les geven zonder het een duit aan den staat kosten zou. N. V. Dixmudestraat, 18, YPER Rechterlijks Kroniek DE HOPKRISIS Kerkelijk Nieuws Hoogdag van Kerstdag. Onderscheidingen Davidsfonds. Algemeene Landbouwtelling in 1929 lYJuziekkring YPRIANA BERICHT DRUKKERIJ -- PAPIERHANDEL DIXMUDESTRAAT, 33, YPER. In het Volkshuis *'p inuuouu^; w gype'tfoo/vi tnrt i/ i«w cv-Hv i Beschouwingen. Uv.ii» io ai Wai ITlCri «lo «e^umanfaiio CAISSE COMMERCIALE - - DE ROULERS -- 13, Hondstraat, 13 DIENST SPAARKAS Katholieke Kring, Biljart Club. berg T -nbe. gelegen in een groot woud. langs de zee en bij de grens van Bretoen- lanu. Het verzoek van den engel heeft hij maar beantwoord, toen deze hem den duim op het voorhoofd drukte en er een put in duwde, dewelke nu nog te zien is in St Auberts schedel, te Avraeches be waard. Het heiligdom, center van groote bedevaart, heeft den naam. Berg Tombe, ver u-rd in St Michiels Berg. De ze berg ligt nu in zee, daar geheel het woud dat eertijds den heuvel omringde, door de zee ingepalmd werd en is be kroond door de prachtgebouwen van Basiliek en kloosterzalen, alsook door militaire kunstgewrochten. St Michiels berg was samen klooster, fort en-kleine stad. In deze stad wonen er hedendaags 240 inwoners, met een pastor en burg meester, eene school en een gendarmerie. In andere landen 't geld staat hooge en in England zijn er ongeveer 1.200.000 werkloozen alsook in Duitschland Als ware Communiste, d. i. voor- staander van geld en goed aan Jan en alle man, de russische vertegenwoordiger der Soviets in Griekenland, heeft zekeren Kardaniaka, drager van 1.500.000 frank, doen vermoorden, om dit geld te bemach tigen en is er mede gevlucht Uit de lijkrede, uitgesproken door Hauet, burgmeester van Carlepont (Oise) voorgezel Clerginet, burgelijk begravene: Indien Clerginet het gebed van den priester geweigerd heeft, 't is dat hij overtuigd was, dat eenige kwispel-sla- gen... van een deugniet geen eerlijk man kunnen maken Dijnsdag was het St Auberts-naam- feest. Te Brussel vierden de bakkers hun patroon met meer luister en geestdrift, dan gelijk waar elders. Te 12 ure was er plechtige mis in de kerk van den Zavel en opdat eenieder aan de feestlijkheden van den achternoen had kunnen aanwezig zijn, van af 1 ure waren al de bakkerijen van Groot Brussel gesloten. De Kerstboom is een Noordsch gebruik, dat overwaaide naar Duitschland, verders naar England en Frankrijk 750.000 sparreboomen moeten dees jaar verzonden worden naar Berlijn, om er met Kerstmis verkocht te worden... tegen 2 tot 3 mark voor de geringste. Jacques Inaudy, wond s r-toiler, d. i. iemand die zonder behulp van schrijfalaam vlug en snel ingewikkelde rekeningen oplost... reed met een maat van Parijs naar Roanen. De trein stoomde eene vlakte voorbij, waar een kudde schapen te grazen stond, hier en daar. 548 schapen zegt Inaudy, na korte stonden opmerkzaamheid. Hoe kunt ge dat zoo rap tellen vroeg hem zijn maat Eenvoudig antwoordde hij tel het getal poolen, kamaraad, en verdeel door vier Del.'.-Jos.van Ncordschote, vervolgd om met de hand een konijn genomen te hebben, wordt vrijgesproken daar dit feit nie? onder de toepassing der wet valt. Ma.. Ger. en dc g br. Yard. G ren Gust van Oost-Nieuw Kerke die tijdens de kermis van St-Juiiaan in ruzie gevlogen hadden worden vervolgd voor slagen met onbekwaamheid. Ma... wordt vrijge- sproken en degebr. Vand. worden ieder i tut 1 maand gevang en 26 fr. boete of 8 'Jagen veroordeeld, daarbij moeten zij solidairlijk aan het slachtoffer dat zich als burgerlijke partij had aangesteld de som j van 900 fr. als schadevergoeding en de j kosten der aanstelling betalen. De straf is voorwaardelijk gedurende 5 jaar. Verd. Leon en Verh. beiden van Passchendaele vervolgd voor slagen wor den veroordeeld, de eerste tot 26 fr. of 8 dagen, de 2e tot 8 dagen en 26 fr. of 8 dagen, voorwaardelijk voor beiden gedu rende 5 jaar. Imp. Alf. van Woesten, voor enkele beleedigingen word tot 10 fr. boete ver oordeeld, voorwaardelijk gedurende 1 jaar, hij moet daarbij aan de burgerlijke partij de kosten harer aanstelling betalen. Verh. Henri van Ploegsteert en zijne vrouw worden vervolgd om hunne ge- buurvrouw afgeranseld te hebben, voor slagen elk 26 lr. of 8 dagen. Verh. voor beleedigingen 10 fr. of 2 dagen. Dev... Gustaaf van Boesinghe en Beau... Camiel van Bixschote die aan het scharminkelen waren hadden slagen ge geven aan een persoon die was komen zien wat er gebeurde, voor dit feit beko men zij elk 26 fr. of 8 dagen voorwaarde lijk gedurende 5 jaar, voor nachtrumoer 10 fr. of 2 dagen voorwaardelijk gedu rende 1 jaar. Zij moeten aan de burger lijke partij de gevraagde frank en de kosten harer aanstelling betalen. Ons Volksvertegenwoordiger Heer Dr Brutsaert, heeft een interpellatie aan de Regeering ingediend over de thans heer- schende hopkrisis in de omstreek van Poperinghe. BANK BEURS WISSE LI Abonneert u op Het Kerstfeest. Komt. laat ons bijschuiven rond den huiselijken heërd 't Wintert buiten... Terwijl de wind loeit of de sneeuw over daken en vel den ligt... hoe innig en hoe zalig te zitten hij de warme stoof of bij den vlam menden Kerstblok!... en dan te mijmeren en te droom en van het Kindeken dat ons geboren is Geen feest gelijk het Kerstfeest! Geen dag in gansch het iaar gelijk de Kerstdag Daar krevelt iets zoo heimlijk zoet en groot dat het gansch de menschens- ziele grijpt. Aan het gewone en 't stof felijke ontrukt en tot in den hoogen gevoerd weerspiegelen in haar én he mel en aarde, en krib en kerk. Neen, geen dag gelijk Kerstdag, die meteen ons 't groote mysterie open baart en de heilzaamste weldaad brengt Een Kindeken is ons geboren In het midden van den nacht! Veel schooner als ooit te voren De wereld had voortgebracht. En clan zongen al die engefkens. En dan zongen al die herderkens Met eene zoete stem: Haast u, haast u naar Bethlehem! Het Kerstfeest der Kerk. Niets evenaart de plechtigheid waar in de H. Kerk deze feestelijkheid aan kondigt en hekend maakt. De Apotheek van M. Van WaSle- ghem, Statiestraat, zal alleen open zijn op Zondag 22 December 1929, en op Woensdag 25 December (Kerstdag) zal alleen open zijn de Apotheek van M. Houtekier, Meenenstraat. In St MAARTENS: Op ZONDAG 22 DECEMBER. Te 11 1/2 uur zielmis voor de afgestor ven leden van den Bakkersbond. Op DINSDAG 24 DECEMBER wordt 's avonds biecht gehoord tot 8 uur. Op het HOOGFEEST van KERSTDAG gen te 5 uur de Kerstmis te 7 uur de Herdersmis en te 10 uur de Plechtige Hoogmis. 's Namiddags, te 3 uur Sol. Vespers en Lofdaarna (kwart vóór 4 uur) korte toespraak en uitvoering van Vlaamsche Kerstliederen. Op DONDERDAG 26 DECEMBER. Te 9 uur Sol. Dienst van wege den aan nemer M. Van de Kerckhove, tot ziele- lafenisvan Daniël Matten, verongelukt op het werk aan St Maartenskerk. In St PIETERS: Op ZONDAG 22 DECEMBER. Te 8 1/2 uur gezongene Mis voor Heu j ghebaert Rosalie, weduwe Vandermar- iiere. j Op KERSTDAG 25 DECEMBER. Të 6 uur de Kerstmis Te 8 1/2 uur de Herdersmis Te 10 uur de Hoogmis Te 3 uur Vespers, Sermoen, Lof. Op 2e KERSTDAG 26 DECEMBER. Te 9 uur Mis voor de leden der H. Kinds heid en na de mis zegening der Kin deren. Dijnsdag 24 Decembervigiliedag, ge boden vasten en vleeschderving. Daar waar de Getijen 1.1. z. het Of ficie of de kerkelijke dag- en nachtge beden in koor gelezen worden te mid den van bet kerkelijk morgenbed, de Primen genoemd, die daags te voren gelezen zijn. komt een priester uit de Sacristie, in 't wit gekleed en met een stool en koorkappe aan, zoo men den Aartsengel Gabriël pleegt verbeeld te zien voor hem gaat de wierooker en aan zijds twee lichtdragers; hij gaat te choorwaarts en blijft staan, na den Autaar en den Choor gegroet te heb ben. voor 't stapeel of den Adelaar, waarop de zingboek ligthij doet wie rook in het wierookvat, zegent het en bewierookt den boek. middens, rechts en slinks: dan heft hij zijne stemme op en verkondigt overluid: «Octavo Ka- lendas Januarii... Acht dagen voor den eersten Januari... 't Jaar van de Schepping der we reld. wanneer God in den beginne he mel en aarde gemaakt heeft, het vijf duist honderd en negen-end-negentig- ste; na de ed liet twee duist negen honderd en zeven-en-vijftigste; na Moyzes en de uitvaart Israels uit Rgyptenland het duist vijf honderd en-zeventigste; na de zalving Davids tut I het duist en twee-en-der- tigste; d vijf-en-zeventigste weke vi 'gen.- Daniel- pr. .fetie: in de hon derd en vier-en-negenste lympnade na de stichting van de stad Rome. 't jaar zeven honderd en twee: binst het jaar twee en veertig des rijk- van de wereld in Jezus-Christus, eeuwige God en des eeuwigen Vaders Zone. willende de wereld met zijne aller- bermhertigste toekomst heilig maken. St. Nicolaaskerk De Middernachtmis wordt (met alge- meene H. Communie) 's nachts te 12 uur gezongen voor en door de Parochianen. Vrije toegang voor iedereen. De Dageraadmis "s morgens te 8 1 '2 u. De Hoogmis te 10 uur. Het zangkoor zal eene prachtige mis uitvoeren. Onder de diensten omhaling voor 't werk der H. Kindsheid. M, Alphcnse Santy, vóór den oorlog, hoofdbewaker van de gevangenis te Yper en sedert 1918 aan dit van St Gilles heeft de medalie in de Kroonorde ontvangen. Al degene die den heer Alphonse San ty vóór den oorlog gekend hebben zullen zich verheugen over die onderscheiding als belooning van een lange en schoone loopbaan. Het Ypersche Volk biedt hem zijne oprechte gelukwenschen aan. X X De E. P. Paul BiebuyckS. J. missiona ris te Idofa (Luebo) Belgisch Congo heeft het eereteeken ontvangen van het Orde van den Leeuw. Wij bieden hem, alsook aan zijne moe der Mvr Louis Biebuyck onze eerbiedige en beste gelukwenschen. H Een echt kunstfeest was het Maandag laatst in het Davidsfonds. De talrijke le den die er naartoe trokken genoten volop want programa en uitvoering waren even fijn van smaak. Eer aan wie eer toekomt. Ons eerste hulde gaat zeker aan Meester Moortgat, die door zijn prachtig spel, zoo menig hart ontroerde Voor ons oogen tooverde hij beurtelings de aankomende Lente, de boodschap van het nieuwe, sappige leven in zijn lied Lentedeuntje of nog de stille, innige stemming van een oud Kerst liedje. En wat moeten wij het meest bewonde ren of de warme, welgevormde stem van Mejuffer Supply of de zuivere, zacht- vloeiende taal van Mejuffer Baert die fijntjes enkele stukken wist voor te dra genen onwillekeurig deed denken aan de verzen van Guido Gezelle. BERICHT. De Burgemeester heeft de eer zijne me deburgers bekend te maken dat, te be ginnen met 22 December 1929 en volgen de dagen in Januari 1930, eene algemeene landbouwtelling in alle steden en dorpen van 't land zal gehouden worden. Ook te Yper zal deze telling geschieden. Te dien einde heeft het Schepencollege verscheidene tellingsagenten benoemd die die van huis tot huis, en elk in de hem aangeduide wijk, formulieren ter invulling zullen komen aanbieden. De inwoners worden vriendelijk verzocht, zoo nauw keurig mogelijk de trouwste inlichtingen uitslag over de'zë"staffstiek VbekomênT Het Ministerie van landbouw, van wie dit werk uitgaat, zal met al deze ingeza melde inlichtingen een ofiicieel boek over den landbouw in Belgie in 1930 laten verschijnen. Er dient uitdrukkelijk verstaan dat al deze inlichtiingen niets gemeens hebben met het heffen van taksen noch geen fis caal doel be hoogen. Yper, den 17 December 1929. De Burgemeester, H. SOBRY. Dinsdag 17 December, was de ruime Feestzaal Oud Yper overbevolkt van muziekliefhebbers ter gelegenheid van het Groot Kunstconcert gegeven door de Harmonie Ypriana Het programma was immers hoogst aantrekkelijk gemaakt door de welwillen de medehulp van Artisten van eerste gehalte, en 't was ook overprachtig. Mejuffer Leliane Delcampe, van Yper sche afkomst, Kunstzangeres aan den Koninklijken Muntschouwburg te Brus sel en Mijnheer René Letroye, Tenor, solist der Concerten van het Koninklijk Conservatorium van Brussel en der Con certen Colonne van Parijs, verrukten het publiek door de kunstmatige vorm hun ner prachtige en zuivere stemmen in de reeks moeilijke Opera stukken der groote Meesters Verdi, Massenet, Gounod en Deiibes. 't Was een onophoudende en weierdiende ovatie,met een welgemeend tut wederziens Ook de jeugdige virtuoos M. Carlo Van Neste, plukte hier geesrdriftige lau weren, zooals overat, om zijn merkwaar dig talent en wonderlijke sonoriteit in de uitvoering der subüme werken van Tara- sate en Kreisler, kundig begeleid door zijne moeder Mevrouw Van Nesie. Niet te verwonderen dat de jonge Belg in Amerika het grootste succes behaalde en de baan der beroemdheid is ingetre den. En wat gezegd over de prachtige uit voering van onzen Yperschen Muziek- kring De vier kunstwerken van den feest wijzer werden meesterlijk vertolktde grootsche Ouverture Egmont van Beetho ven, het allermoeilijkste Peer Gynt van Grieg, de melodieuze le Symphonie van Saint Saëns en de grootsche Tanhaüser van Wagner, met het statig finaal der thebaansche trompetten, genoten terecht d.n gr o's'.en 1 ij val. Ook was het met warme toejuichingen dat de jonge musicus-bestuurder Heer Lionel Blomme, zijne kundige solisten en verdienstelijke muziekanten, hertelijk begroet wierden door hunne talrijke medeburgers. Evenals zijn diepbetreurde voorzaat. Heer Albert Van Egroo, werkt de Heer Lionel Blomme, voor den groei en den bloei der Ypersche muzikale kunst, tot groot genoegen der ware Yperlingen. Er dient gezegd dat hij over zijn eerste kunstuitvoering mag fier zijn en aller sympathie verworven heeft. Onzen besten proficiat en hertelijken dank aan den onvermoeibaren en moedi gen Voorzitter Heer Aimé Gruwez en de verdienstelijke Bestuursleden v. Ypriana. Wanneer men het eerste Concert van 1920 herdenkt in de barak van het Min neplein,zal men nooit genoeg de zelfopof fering waardeeren van degenen die de oude Ypersche Muzikale faam deden herleven. Het prachtig succes van Dinsdagavond weze hun eene eervolle aanmoediging A De Gebroeders Garrein ma ken bekend aldat hun overgebracht is naar de N. B. Denkt op uw Visietkaarten en wendt U tot ons waar ze proper afge werkt worden met de laatste nieuwe lettersoort. H. Vermeulen hem niette verwijten had j Dit politiek samenheulen van lror.fi voor Meenenaar. Het publiek werd woe- en socialisten is zeer caracteristiek Lr/, lig en... wij vlogen allen buiten. De Heer|ridan vergeet dat hij met zijn groer, h- Burgemeesier schorste de zitting. Maar'.huidig schepencollege gekozen heef; H. Missiaen en H. Soete riepen ons toe' Maar ten dien tijde zat hij nog in der:-, te blijven. De Burgemeester had niets te 'den van Missiaen niet. zeggen schreeuwden zijj De samenzwering zat goed ineer, Wij werden toch allen in den gang ge-'dank aan een systeem van geheimzinnig duwd. Na 20 minuten begon de comedie teekens en het overbrengen van brieijej opnieuw. De H. Voorzitter maande iéder- tusschen de leaders gedurende deze/ een tot kalmte. j— laat ons toch maar zeggen bespre- H. Vermeulen las eene motie af waar-king kon het op touw gezette offense bij hij vroeg 50.000 fr. te stemmen voor .zonder incidenten uitgebaat worden, feesten in 1930. Voor publiek waren al de nationals»;. H Leuridan en H. .Missiaen draafden sche en socialistische propagandisten op- weer aan. de een beleefder dan de an- getrommeld, waaronder enkeleheerschap- der. j pen die maandelijks met genoegen H. Burgemeester pleitte voor het vie- de belgische centjes zonder veel werk ren van 1930. AlsH. Leuridan zijne mo- weten op te strijken. Ze'fs van tie neerlegde voor het verwerpen van alle dit publiek werden scheldwoorden naar feesten van 1930, legde H. Vandamme j de rechterzijde en het schepencollege g«. ook een motie neer, volledig rechtherstel slingerd. Men hoorde zelf Missiaeo er vragende voor de Vlamingen, maar ook Soete het publiek tot opstand aansptre-, dat 1930 als eeuwfeest van Belgie's Onaf- toen de burgemeester het rechtmatig be- hankelijkheid zou gevierd worden. Nu werd er gezaagd en gekeven voor dat de stemming begon. H. Burgemeester'stelde de motie van H. Leuridan ter stemming. Verworpen met 8 stemmen tegen 7. 't Was hier ta bleau bij de nationalisten. H. Leuridan zelf kon zich niet bedwingen en riep uit dat de Katholieken lafhertigaards waren. H. Missiaen natuurlijk moest er iets bij doen voor hem 't waren maskers De christene demokraten waren voor hem verraders waarop H. Vandamme heel raak antwoorddde H. Missiaen wij zijn dat van u gewoon, want het vat kan maar uitgeven wat het inheeft De motie van H. Vandamme werd ge stemd met 8 stemmen. Nu kwam H. Leuridan met een ander voorstel af. Het zou toch niet kunnen zijn dat er in Yper een feest zou plaats grij pen. Hij stelde voor werkmanswoonsten te bouwen en te verloten onder de ver dienstelijkste werkersfamilies met kroost rijke gezinnen. Na een eindeloos gekibbel werd er gestemd eerst voor de 50.000 fr. voor de feestviering. Twee nationalisten hadden ja gestemd en H. Leuridan vroeg de stemming te vernieuwen. Hij steunde daarom op de eerlijkheid van de katholie ken. De uitgestokene som werd gestemd met 8 tegen 7. Dan kwam de stemming vooreen kre diet van 60.000 fr. voor het aankoopen van 2 werkmanswoningen, en tableau, dat werd ook gestemd met groote meer derheid. H. Missiaen wilde nog eens Burge meester en Schepenen aanvallen, maar 't pakte niet en wij verlieten allen de zaal. 't Was 8 1/2 uur. De algemeene in druk van al de toehoorders was 't was gemeen En 't strekt Yper ter eere. Gezien den grooten bijval door den tooneelgroep der V. K. A. J. bij zijne laat ste vertooning en om aan de leden van andere standen toe te laten van dit prach tig katholiek tooneel te genieten, heeft het bestuur der V. K. A. J. besloten van galavertooning te geven in de feestzaal der St Jacobstraat. Kaarten zullen ten huize aangeboden worden en ook te ver krijgen zijn in de verschillende katholieke lokalen der stad. GEMEENTERAAD Zitting van Maandag 16 December 1929, om 18 uur. VERSLAG Al de raadsleden waren op post. Er hangt onweder in de lucht. Veel volk. Al de nationalisten van Yper waren opgetrommeld geweest. Na het verslag nam H. Leuridan het woord. Op zeemzoeten toon wil hij de goedkeurende stemming verkrijgen van zijne motie van hierin 1930geene feesten te zien inrichten, zoolang de Vlamingen geen volledig rechtsherstel hebben beko men. H. Missiaen sprong zijn bondgenoot ter hulp op zijne manier met den Heer Burgemeester uit te schelden. H. Vermeulen verklaarde dat wij moes ten fier zijn Yperlingen te zijn, fiere Bel gen... en... de poppen gingen aan het dansen. H.Missiaen belette H.Vermeulen nog te spreken. Hij schreeuwde dat hoo- ren en zien verging. Wij verstonden dat vel gaf de zaal te ontruimen. Het is een mëuw pereltje aan hunne kroon... en voor de bevolking van Ype eene zeer waardeeringswaardige aanbe- veling. Een die er (beu van) was.. ZITTING VAN DEN GEMEENTERAAD Op Maandag 23 December 1925 om 5 u. namiddag. 1. 3. DAGORDE: - Proces - verbaal der zitting van 16 December 1929. - Buurtwegen van groot verkeer; a) Yper-Pilckemb) St Jan-Zil- lebekeOnderhoudswerken, La-- tenkohier en bestek. - Openbare OnderstandDomein- bosschen, voorstel. 4. - Overeenkomst voor Oorlogschade a) Filtreerstatie te Zillebeke, vol- tooiïngswerken1)) Herstel der schade aan het ondergedeelte van het Belfort. 5. - Landbouw-Comice Aanvraag om toelage. 6. - Aanstelling eener Eeuwfeestcom missie. 7. - Stadsbegrooting voor 1930. 8. - Openbare werken: 1. - Bouwen van een gémeentemagazijn, Veurne- steenweg; 2. - Maken op 't Ge meentekerkhof van a) eene schuilplaatsb) een grafkelder, aanbesteding, proces-verbaal, m Nogmaals eene schandalige zitting aan het actief van de Nationalisten en de So cialisten, die met de belangen van stad maar weinig bekommerd zijn als wanneer het er op aankomt hunne politieke driften s bot te vieren. IS Alle voorwendsels zijn deze heertjes goed om de gemeenteraadszittingen in|M eene politieke meeting om te zetten.'jj Scheldwoorden, bedreigingen, hatelijkhe- van wege de élite van de Nationalis- jj ten en Socialisten die in de Gemeente- gevende 4 per honderd netto intrest. Al de gestorte sommen kannen ten alle rijde afgehaald worden. BfcBBflfll iBB^ai&KBBBaBflBBKiiflfllHIll Het spelen voor het Kampioenschap 1929 heeft reeds veel bijval gehad. Ver beeld u dat meer dan 200 partijen moeten gespeeld worden. Menige schoone matchen werden reeds raad zetelen. Van wege Roode Baas is dit verstaanbaar... de ontgoocheling noch burgemeester noch schepen van Yper te kunnen zijn kan hij nog niet kroppen. Maar wat gezegd van de fronters die zoo graag hunne katholieke princiejaen ten toon leggen en zich als voorbeeld aan gansch de bevolking geven. Is de even naaste liefde het eerste en grootste prin ciep niet?-En hoe dat overeengebracht met hunne houding en systematische on beschofte aanvallen tegen den achtbaren burgemeester en andere gemeenferaads- leden die sinds lange jaren voor Yper jn alle Categoriën gespeeld. Deze werde«. toch iets meer gedaan en verwezenlijkt dan ook met veel belangstelling door de hebben dan die twee overgewaaide luid- leden en door andere liefhebbers gevolgd. sP!'frkers en vreemde schuifelaars. Een oproep wordt gedaan aan degenen Wij vragen ons af wanneer deze laak- (jje 110g spelen moeten om dit zoo rap bare en verfoeilijke handelwijze einde zal mogelijk te doen. nemen- De Commissie maakt bekend dat hel Het was nogmaals de kwestie van de termijn gesteld voor het kampioenschap eeuwkredieten die al dat voornaam spel verlengd is tot en met 31 December aan- teweeg bracht. - Leuridan en Missiaen die nochtans te gen de eenheid van Belgie niet zijn (zij hebben het zelf verklaard) hebben de ge legenheid waar genomen om op eene (je leden. Hoe meer er zijn hoe gezelliger zeer onbeschofte en onredelijke manier voor iedereen, hunne veete (egen den achtbaren heer Burgemeester uit te vechten. staande. Later zal er niet meer kunnen gespeeld worden en verloren beschouwd worden. Alle donderdagen biljart-avond voor Het Comiteit. van den Heiligen Geest ontvangen, en negen verloopen maanden sedert zijne ontvangenis in Bethlehem geboren uit Maria en mensch geworden. De ge boorte onzes Heeren. Jesu-Christi, naar het lichaam Oj» dien dag worden door de Pries ters drie missen gelezende Nacht mis. <le Dageraadmis en de Dagmis om de drievoudige geboorte van Gods Zoon te vieren en te vereerenzijn eerste geboorte uit den Vader naar zijn Godheid, zijn tweede geboorte uit Maria naar zijn menschheid, zijn derde eboorte in den Kristen Mensch naar zijne genade. Het Kerstfeest en 't Kristen Volk. Geen volk, meer inkristen dan t laamsche Volk. Dat wat hij ge looft. dat voelt hij. Dat wat hij voelt, moet er uitHij steekt het achter geen stoelen en banken, dat moet er uit, en anderen meegedeeld ter opwekking. Zoo reeds, van uit de verste mid deleeuwen. gezamentlijk met het Priesterschap. wierd de Kerk voor de Kerstfeesten versierd en opgesmukt, niet in kostelijke gewaden, jiinkende van goud en zilver, maar eenvoudiglijk met takken en loover en strooi, t Moest een arm stalleken van Betli- lehem verheelden. Dan verschenen in levende liive. personen die Maria-en Jozef en 't Kin deken verbeeldden. Daar kwamen de herderkens met hunne schaapjes het nieuwgeboren Kindje groeten en vereeren en an der vroegen door allerhande vragen over het mysterie. Daar kwamen dan de Wijzen uit het Oosten, de Drie Ko ningen. en ze aanbaden Jezus en offer den Hem wierook, goud en myrrhe en ze gaven allerhande geschenken. Latertijd groeiden die tooneelen uit tot die schoone en verhevene myste riespelen, die in de kerke zelf op»ge- voerd wierden en stichtend en leer rijk het godvruchtig volk 't gedacht en de verhevenheid van dat mysterie in de ziel prcnicden. Met der tijd nochtans, dat verouder de gelijk alles en die sjielen wierden achtergelaten en verboden. Nu blijft nog het stalleke van Beth lehem dat nu schier in alle kerken op gericht wordt en daar voor oog en hert het mysterie vorenstelt, afgebeeld met zijne herdekens en schaajikens. Eenvoudiglijk tooneeltje dat gemoe delijk de herten en zielen treft, menig traantje doet rollen en 't Kindeke Je zus innig doet beminnen. Het Kerstfeest en het Huisgezin. De Vlaming draagt zijn godsdienstig gevoelen mee in den huiselijken kring. Daar ook wordt Kerstdag gevierd! ie en kent er den Kerstboom nietf... zoo levendig versierd met stressen en goudlintjes, met licht en blinkende spiegelbollen, vooral be hangen met koeken en sneukeldingen. met speelgoed en geschenken, waar- tusschen altijd de goudappel, die her innert aan de bekoorlijke ajtpel van 't Aardseh Paradijs, waardoor ónze eerste ouders tot va! gebracht wier- j'den. maar nu door Christus hersteld. I Welke feest in 't huisgezin wanneer die hoorn gejdukt en ontkleed wordt I Wie en weet niet te spreken van den Kerstblok die moet vlammen en laaien tot na de Nachtmis, gezellige en met eenen indrukwekkende avond, waarin de kerstliederen door de schoonste stemmen voorgezongen, door gansch het huisgezin meegegalmd worden, j Hoe zijn de zielen en herten geroerd bij het blije en uitnoodigend gezang van de Adeste Fidelis het indruk wekkend muziek van Minuit, Chre tiens, c'est l'heure solemnelle of het opwekkend liedStaat op en komt, wie kan er nu nog slapen W ie heeft de nachtwake niet mee beleefd wanneer in verzettig maar ook in deftige gezelligheid en vroom aan denken, het uur afgewacht wordt om gezamentlijk naar de Nachtmis te gaan eti daar zijn Heer en zijn God in 't Kribheke van 't herte te ontvangen! En dan dat betrouwend gebed van middernacht op klokslag 12 gedaan onder de bloote kaj»pe des Hemels en onder het sterrengewemelGebed waarin men vraagt wat 't diejist aan "t herte ligt, overtuigd van het te be komen door de genade van «'t Kindeke op dat uur geboren. Zelfs hier en daar reeds wordt in het huis het kribheke opgericht waarin het schamele Kindje ligt oji strooi, uit gestrekt. en zijn handjes zoo minzaam uitsteekt naar dezen die hem komen vereeren en beminnen. Hoe Kristen is ons Vlaamsch leven ■rnw.MwigBB .1MB I/en geur van diepe godsiiefde'door waadt onze ziel Kerstfeest in den Vreemde. FRANKRIJK. N|m Frankrijk is het land van 't Krib heke en van den Kerstboom! Geen katholieke familie of het krib heke is er uitgesteld en met licht om ringd, rijk en weelderig, alsook kerstboom. Daar komt het huisgezin met lietC e nbetrouwen bidden, daar komt P' overwegen het groote mysterie var Gods Liefde en Bermhertighekl. Pa./ wordt het geloof verlevendigd, de zit versterkt en het verstand vermurwd' Daar vindt menige ziele de eerste in drukken van 't roerende geloove wi der en de vrome kiemen van een eer lijk en deugdzaam leven. -Herinnert gij u nog de Kërsy feesten onzer kindschheid schrei P. de Poucald aan zijne zuster (P getrouwd was, ik hoop dat gij jaar lijks! voor uw kindertjes een krihbeC maakt en een boom. Het zijn toch zul ke zoete herinneringen die een gansrP leven deugd doen al wat Jezus en huiselijken heerd doen heminnt-:: heilzaamdie kindervreugde waar de godsdienst in 't geen zij O- heeft, gejaaard gaat met het hulsy zinsleven in 't geen het aantrekkelijk-' en roerendst is brengen een g -c c- voelen mede die duurt tot den otrt*" dag... Doe al wat mogelijk is opi-i' voor uwe kindertjes de kerstfee>:o al zijn wat zoet en aangenaam -

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1929 | | pagina 2