Crédit Anversois dp Bruisoenjn ö3 Kamer ONZE VAART CDeet ge cuat Het Familiehoekje Ypersche Kroniek, CASSSE COIVÜVIERCIALE -- DE ROULERS -- DIENST SPAARKAS En wat moest onzen rooden Edgard gaarne gezien zijn te Yper en in het ar rondissement om na vier jaar inde Ka mer gezeteld te hebben er zoo propertjes buiten gevlogen te zijn Dat was 'nen anderen peper... De Socialistische meerderheid heeft te Moeskroen de zusterkens, die sinds ja ren en jaren de zietten in het Hospitaal verpleegden, buiten gezet. Zij zijn tegen den godsdienst niet, wel te verstaan. De vervanging der zusters door leeke ziekenverpleegsters zal aan de lastenbe- talers van Moeskroen jaarlijks eenige tienduizenden franken meer kosten. 't Zijn, voorwaar, goede beheerders en zuinig op den hoop toe En voor wat de zieken betreft... Maar wat kan dat deze roode politie kers schelen... als ze maar hun antikleri- kalism kunnen bot vieren. De Nationalisten van Oost-Vlaande- ren hebben de 56.000 patatten (sic) ge weigerd aan de Vlaamsche leergangen te Leuven omdat het met hun (resic) ver- vlaamschingsproces te trage gaat Die bekentenis is in het nummer van de Ypersche Bode» van 21 December te lezen. Wat bewijst dat de Nationalisten van Yper die de houding van de Nationalisten van Oost-Vlaanderen goedkeuren over tuigde katholieken zijn... en dat wij,.de zoo gehoonde Staatskatholieken, daar geen lap aan kunnen leggen in kwestie orthodoxie. Dat bewijst ook dat zij op zuiver Vlaamsch gebied de monopool van de Waarheid hebben... of denken te hebben. Laat ons liever zeggen dat ze de Vlaamsche zaak uitbaten om hunne poli tieke drijverijen te verrechtvaardigen. In de Vlaamsche Nationalistische Partij van Yper is er nog een profeet ontstaan. We vragen ons met verbazing af waar de «Ypersche Bode» al deze phenome- nen uit haalt. In een artikeltje over de Levensduurte besluit deze zeer wetenschappelijke auto riteit, die D.R.M. teekent, dat een werk man va'der van 4 kinderen minstens 9,20 fr. per uur verdienen moet. Dat is de stelling van ons Vlaamsch Nationaal Vakverbond. Sluit aan zoo eindigt hij zijn artikel. Om zijne stelling te verrechtvaardigen f heeft D.R.M. de begrooting van zulk een huishouden opgemaakt. Laat ons maar kordaat bekennen dat deze begrooting op eene zeer fantaisiste manier opgemaakt is. We treffen ero.m. in dat deze huisva der jaarlijks voor 520 frank pinten moet drinken en tabak rooken en dat hij 520 frïtnk per jaar moet besteden aan cinema, danspartijtjes en andere vermakelijkhe den. D.R.M. vergeet, voor zooveel hij ooit zoo ver geleerd is geweest, dat alle op slag van loonen eene evenredige opslag op alle produkten mede sleept en dat zulkdanige oplossing van het vraagstuk hetzelfde effekt teweeg brengt dan een pleister op een houten been. Maar dat bewijst dat de Nationalisten aan demagogie doen en dat zij om enkele stemmen te winnen voor den zeer demo- kratischen volksvertegenwoordiger uit Watou niet achteruit deinzen om aan surenchère te doen. Wij dachten dat de Socialisten op dat gebied baas waren. Opgepast, Missiaen, gij zult ook deze superioriteit nog kwijt geraken... In alle geval heeft D.R.M. veel ver stand van een huishouden Het laatste nummer van de «Yper sche Bode» draagt in zeer vette letters op de eerste bladzijde de volgende woor den Voor 't schandejaar dat we ingaan is het onverbiddelijke ordewoord van de Vlaamsch-Nationale leiding: aanval len. Des te banger de vijand wordt, des te harder en te vlugger moeten we slaan. In 1929 heeft Belgie gesukkeld. In 1930 moet Belgie struikelen. (in de armen van Holland of Duitschland zeker N.V.R.) Deze aanhaling bewijst dat Burge meester Sobry, toen hij in de gemeente raad bij de bespreking van de eeuwfees ten verklaarde dat de leus der Nationalis ten België kapotluidde, den nagel op den kop wist te treffen en dat Leuri- dan aan het liegen was toen hij opwerpte dat burgemeester Sobry niets van de Vlaamsche Zaak afwist. De inwoners van stad werden ver zocht hunne huizen Dinsdag laatst te be vlaggen om de aanbesteding der laatste werken van herstel van den vaart Yper- IJzer te vieren. De bevlagging in stad was bijna algemeen. Alleen de Nationa listen en Socialisten hebben niet mede gedaanwaarschijnlijk om te bewijzen dat ze daar weinig verdiensten aan heb ben en dat ze de voorspoed van Yper netjes aan hunne hielen lappen. Zonder geld kan men zich in Ame rika op staanden voet aanschaffen Meu bels, eene piano, eenen radio, een auto en andere oos. Men teekent een akkoord, waarbij men den last aanveerdt van we kelijks eene vaste som te betalen tot dat de prijs der aangekochte zaken uitgekeerd is... en gebeurt het dat men ééne week niet betalen kan, aanstonds zullen de aangekochte zaken wedergehaald worden Alzoo, ter oorzake der beursschomme- lingen dezer laatste tijden, duizenden en duizenden hebben in Amerika zulke aan gekochte zaken moeten terug geven aan de verkoopers. Wie 't einden de reek meest lijdtvande vermindering der beurs- weerden zijn de verkoopers van luxe artikelen, van juweelen, van foururen en van pianos. Ander gevolg der beursschommelingen: Aan de spaarkassen heeft men meer dan 200 millioen dollars weêr gevraagd veel leeningen heeft men gedaan op wat gestort was voor verzekeringen op het leven en veel lieden, in het nauw gebracht, koopen dees jaar geen nieuwe kleederen en geen foururen. Deze laatsten gaan lee- ren sparen en de koophandel is er fel door getroffen. De Socialen laken dat Minister Hou- tart deelmaakt van een bank-beheer- raad. Anseele is lid van den be heerraad in één en twintig naamlooze maatschappijen eender sociale volksver tegenwoordigers gaf aan den Fisc, voor 't jaar 1928, een inkomen aan van een millioen en 't schijnt dat 60 der Socialen van Kamers en Senaat millioen-rijken zijn Plaats voorden arme a. u. b. Anatole Vietinghof van Weenen speelt muziek en speelt kleuren!! d. i. terwijl zijn tuig musikale akkoorden uit zendt, geeft het terzelfvertijd kleuren-ak- koorden. Veronderstel een piano van ze iven octaven en de elf toetsen der hoogste izijn gekleurd in elf verschillige roode tin ten, de elf toetsen der volgende octaaf in elf verschillige oranje-tinten voor de derde octaaf zijn het geluwe tinten, voor de vierde groene, voor de vijfde blauwe, voor de zesde indigo en voor de zevenste violet. AI de tinten samen geven de zeven kleuren weer van den regenboog en zij 'zijn zoodanig getint, dat men bijna geen (overgang ziet tusschentwee ncenselkan- j der staande Alzoo de laagste roode ge lijken aan eerste oranjekleurige, de laag ste geluwe gelijkt aan de eerste groene, enz. Slaat men op die piano de toetsen do, mi, sol, do, mi, sol, do, enz... men heeft een musikaal akkoord en men kan ook bestatigen dat de roode, oranje, ge luwe... tinten dier toetsen met elkander goed overeenkomen. Dat is een kleuren- akkoord. Slaat men de toetsen re, fa, dièse, la, re, enz., men heeft een ander musikaal akkoord en een ander aange naam kleurenspel. Anatole Vietinghof Driekoningen. Gelijk op Kerstdag de driedubbele Gebocrte van Christus gevierd wierd is op Driekoningen zijne driedubbele vero penbaring gevierd de eerste door de sterre die de Wijzen uit de Oosten kond gaven van Jesus' Geboorte en ze bracht naar Bethlehem de tweede, aan den Jor- daan, wanneer na Jesus' doopsel en de H. Geest over hem verscheen en de stem van zijn Hemelschen Vader weerklonk Gij zijt mijn welbeminde Zoon, in wien ik al mijn behagen stel de derde, te Cana, wanneer zijne glorie veropenbaard wierd door het veranderen van de zes kruiken water inden besten wijn. 't Is op dien dag dat verhaald werd de reis van de Wijzen uit het Oosten.Konin gen genaamd, die het nieuwgeboren kind kwamen bezoeken en Hem, door hunne offrande van Goud, Wierook en Myrrhe, erkenden als Koning, God en Mensch. Het goud, 't edelste der metalen, be- diedde zijne opperste weerdigheid en Koningschap de Wierook, die gebrand is in alle offranden God ter eere. bedie- de zijne Godheid, en de Myrrhe, gebruikt tot het balsem van 't stervelijk lichaam bediedde zijne menschen. De feest van Driekoningen is altijd een van de meest gegeerde en gevierde volks feesten geweest. Vroegertijd kwamen, aan de offerande van de H. Mis. drie lieden koninklijk aangekleed met hun gevolg in de kerk en ^oden aan de Celebrant, in drie offervaten daartoe bestemd en voorbehouden:Goud, Wierook en Myrrhe.Die giften offerden zij in naam der parochianen en der rijke lie den en dus gaf, evenals Kerstdag, aange legenheid tot samenspraken over de fees telijkheden en later tijd tot tooneelspelen. Buiten de kerk wierd ook die feest gevierd. Langs de straten zag men in alle parochiën, een groep die rond ging, dra gende eene sterre, die men draaien deed, onder 't zingen van een mysterielied bij- geleid door eenen rommelpot, eene goebe of een ander speeltuig. Eerst was er altijd een gedacht in van weldadigheid en geen mensch zou gelaten hebben zijn penning te jeunen voor Godsdeel voor de armen. Nu is dat gedacht meest al vergeten Doch 't was en 't is nog in huis dat die feest best herinnerd wordt, 't Is de dag van huizelijk leven en verzet als de dag van lotjetrekking waardoor de koning en koningin wonderwel aangeduid waren, en waarin de andere troon van 't huisge zin. een geestige, boertige of zinsvol rympe kreeg, van eenige wat ontzien maar toch van allen wel aangenomen, 't Is trouwens al uit leute en zonder kwade gedachten, 't ls ook den dag waarop men blijde en gezellig zit rond den koekebak en de taarte viert met de boone Zalige tijd van kristene leuze en een voudigheid Waarom moet ge stillekens aan verdwijnen om plaats te maken, helaas, voor wereldsche losbandigheid Oud-Raadsel. 't Groe t in 't bosch, 't bloeit in 't bosch en 't komt in huis staan dansen. heeft zijn tuig zoo geschikt, dat bij het uitzenden van ieder noot, een verschillig electrieke licht-straal op een doek weer kaatst wordt en weergevende het kleur dat zoude op de toets geschilderd zijn. Twee of meer noten, samen uitgezonden, maken akkoord en de er mede overeen stemmende gekleurde stralen smelten ook aangenaam in een. Wat bijzonderlijk, in eene openbare uitvoering, het publiek be viel was het kleurenspel of vuurwerk al zoo verwekt door het spelen eener vals van Chopin. De Soviets hebben hun jaar verdeeld in 73 weken van 5 dagen. De,eerste dag der week noemt de geluwe-dag, de twee de de rooskleurige, de derde de roode, de vierde de blauwe en de vijfde de groene. De werklieden zijn allen toegekend aan een dier kleuren en alwie toebehoort aan het blauw b. v. moet rusten iederen blauwen dag,... aan het groen iederen groenen dag, enz. In 't zonlicht heeft men gekleurde stralen en deze zijn zichtbaar warmte stralen en deze zijn voelbaaronbekende of X-stralen en daarmede doorpeilt men 's menschen lichaam ultra-violettestra- len en deze zijn ontsmettend. Londen be weert onder de soort X-stralen er een ontdekt te hebben, veel meer doeltreffend dan de gewone en men schonk het der] naam van Witte-straal. Ultra-violette stralen van het zonlicht heeft men in grootere hoeveelheid op de hooge vlakten dan in de lage dalen. Die stralen zijn ontsmettend en heelzaam en veel zieken, die in die stralen zonne baden nemen, krijgen er door de ge zondheid weder. Op kunstmatige wijze kan men die stralen verwekken in onze clinieken en op de toestellen, daarvoor gebruikt, staat er te lezen Soleil des altitudes d. i. Zonlicht der hooge vlakten Krassoen Reid, twee dokters uit Wee nen, hebben het gedacht opgevat voedsel met ultra-violette-stralen te doen beschij nen. Chocolade, alzoo bereid, hebben ze eerst aan ratten gegeven, die als proef dieren dienen moesten en na weinige dagen hadden die dieren merkelijk in ge wicht toegenomen. Daarna hebben ze zulk voedsel aan hunne zieken gegeven en ze hebben kunnen bestatigen dat bij die zieken, die fel leden aan mangel van eetlust, de eetlust terugkwam. Nu meenen die dokters een middel ge vonden te hebben tegen de beenderen- tering en verhopen alzoo te kunnen be zorgen en genezen wie lijdt aan rugge- graatkromming. (Rachitisme). te verduren en onze daken hebben er fel onder geleden. In Keerkring-streken,— daar zeggen de menschen waar 's noens de zon in den haard schijnt en de voor werpen geen schaduw geven, kunnen er schielijke rukwinden ontstaan, die ge bouwen en kerken wegvagen. Bij de woonhuizen heeft men daar toevluchts oorden onder den grond, onderstanden of abris waarin men in allerhaast bin nen vlucht bij het opdagen van zulk een wind. De Kerstboom heeft een heiden- sche oorsprong, ontstond in de noordelij ke landen, de streek der sparren en zakte in de laatste eeuw zuidwaarts. Op de ltaliaansche oorlogsschepen is hij van dees jaar opnieuw vervangen ge weest door de kerstk ibbe de man schappen vereerden het Goddelijk Kind en met middernacht werd er op de sche pen eene plechtige mis gecelebreerd aan dewelketegen woordig waren de admiraal, de officieren en de matrozen. In een les van natuurkunde had de lee- raar vergelijkenisgemaakt tusschen klan ken en kleuren. Men heeft klankengam- men en kleurengammen, klankenakkoor den en kleurenakkoorden, enz. Op een der volgende wandelingen, stapten de studenten langs eene doornhaag in volle bloei, schitterend wit en verspreidende een alleraangenaamste geur en één der studenten, de welriekende uitwasemingen insnoffelende Krénon, zegde hij, wat voor een musiek In City-Hall te Londen is er, bij middel van een zeer sterk vergrootglas, een gedicht te lezen, dat geschreven staat op een rijstkorrel Geschreven is moeilijk te aan veerden Dat men op zoo eene oppervlakte geheel een gedicht lees baar kan phototen, daar kent ge feiten van. Gedenk die pennestokken, waarin achter een zeer klein maar zeer sterk ver- grootglazeken, de photo met opschrift te bewonderen is van een praalgebouw of landschap. Tot nu toe, in Turkeie, dronk men gaande weg café of water, geen wijn, geen likeuren. Ismet pacha, eerste minis ter, raadt nu aan overal lïndenaf- kooksel te nemen in plaats van café... dit om den invoer van café dood te leg gen en alzoo de financiën te verbeteren. Eertijds begon men het burglijk jaar met Maart en zoo was September de zevenste maand, October de achtste, November de negensteen December de tiende. In Rome wenscht men nu nog het Nieuwjaar met Kerstdagen de bezoeken, die men elkander doet, zijn hoofdzakelijk om te gaan bezichtigen de stalletjes van Bethleem die in ieder huis opgeslegen zijn. Dien dag biedt men geen geschen ken aan, wat anders gedaan wordt op dertiendag, ter herinnering aan de drie koningen. Zondag hadden wij een waar orkaan Levenswijsheid. De wegen der Wijsheid en zijn de wegen der wereld niet Zij loopen langs andere banen en komen op andere gron den uit Deze der wereld zijn glad en gletsend en glooien nederwaarts meestal stillekeni somtijds in duizelende vaart den diepen in. Ze schijnen schoon en aangenaam en bezoomd met lachende rozen Lacy bachten de bladeren steken scherpe door nen die pijnlijk kwetsen en langs de be bloemde boorden liggen, naar en verdo ken, gevaarlijke hinderlagen, bochten en krochten vol verraad en vol wee De wegen der Wijsheid daarentegen rijzen op... zij zijn lastig om beklimmen, ruw en kobbelig Maar zij brengen naar eene opene en verhevene vlakte, waar een zuiver en vroom lucht in de longen dringt, waar de oogen rusten op een zoet en helder licht zonder perk of paal en genieten van verrukkelijke zich ten die 't gemoed treffen en 't hert ver kwikken. O Wijsheid en wereld welk een onbeschrijfelijk verschil. 't Eene in Jerusalem op den berg en 't andere in de vallei van Josaphat in de diepte. Als er iemand is in wiens ziel iets heimlijk roert, in wiens hert verheven gevoelens opwellen, in wiens verstand edele en klare gedachten ontluiken, als er iemand is die de beuheid van 's werelds brei gevoelt en in zijn gemoed wilskracht heeft en begeerte naar edele schoonheid en hooger leven, UIT VRAGEN EN ANTWOORDEN MINISTERIE VAN FINANTIEN. ROND DE HOPCRISIS. VRAAG van den Heer Dr Brutsaert, 19 November: Ik bid den heer minister van financien welwillend te onderzoeken of ingezien de geweldige hoppecrisis het niet mogelijk is als tegemoetkoming aan de hoppekweekers de volledige afschaffing der overdrachtstaks voor den verkoop van alle inlandsche hop seffens toe te staan. Ik ben zoo vrij den heer minister te doen opmerken dat noch hoppekweekers noch handelaars noch brouwers de afschaffing- vragen der overdrachtstaks op de buiten- landsche hop die hier ingevoerd wordt, want dan zouden de inkomrechten zooveel ver minderen en dat ware ten zeerste onge- wenscht, daar ik van zin ben een wetsont werp in te dienen om de inkomrechten op de hop te verhoogen. ANTWOORD: De aard zelve van de over- drachtstaxe, die de gelijke waarde niet heeft noch kan hebben van een tolrecht, verzet zich ertegen dat de inlandsche producten, uit 't oogpunt van bedoelde taxe, een gunst- regiem genieten ten aanzien van soortge lijke buitenlandsche producten. Ik voeg erbij dat uitdrukkelijke bepalin gen van enkele handelsverdragen die Belgie met andere landen gesloten heeft, insgelijks .verhinderen dat zulks zoo weze. Het is dus niet mogelijk op den wensch /an het achtbaar lid in te gaan, waarbij in landsche hop vrijgesteld zou worden van overdrachtstaxe. MINISTERIE VAN LANDBOUW. VRAAG van den Heer Dr Brutsaert, 10 November: Ik heb de eer uw aandacht te vestigen op de oneerlijke handelwijze van zekere op- koopers en voortbrengers van eieren, waar door de afzet van het Belgisch ei op de internationale markt in gevaar gebracht wordt. Ernstige kooplieden verklaren dat het Bel gisch ei van de Londensche markt geweerd wordt: 1° Door de ontzaglijke reklaam in Enge land door de nieuwsbladen gemaakt voor het inlandsch versch ei; 2°. Door de onzekere hoedanigheid van het Belgisch versch ei, gezien oneerlijke koop lieden steeds voortgaan met tusschen hunne versche eieren oude opgelegde of in koelhuis bewaarde eieren te schuiven. Bestaan er middelen om het verschil tus schen oude opgelegde of in koelhuis bewaar de eieren van versche eieren te kennen? Kan die controol niet wettelijk gemaakt worden voor eieren voor den uitvoer be stemd. Vindt UEd. niet noodzakelijk het merken van uitheemsche eieren verplichtend te ma ken door zulke eieren met Belgisch merk naar Engeland als Belgian new laid eggs kunnen verzonden worden? ANTWOORD: Mijn departement houdt zijn aandacht gevestigd op de te treffen maatre gelen zoodra de wet zulks zal toelaten om onzen eierhandel te beschermen tegen de oneerlijke handelwijze waarvan het achtbaar lid gewaagt. Het is het achtbaar lid niet onbekend dat een wetsvoorstel dienaangaande voor den Senaat nedergelegd werd. Met betrek over de Hopcrisis eene le venskwestie voor de Landbouwers en de Neringdoeners onzer Hoppestreek mogen we ook aankondigen dat onze katholieke Volksvertegenwoordiger Heer Dr Brutsaert, een vraag tot interpellatie heeft neergelegd aan den Heer Minister van Landbouw over de maatregelen die hij zinnens is te nemen om de hoppecrisis te bestrijden. ONZEN EIEREN-UITVOER. We schreven verleden week over de on eerlijke handelwijze van sommige kweekers en verkoopers die vreemde en ingelegde i eieren nu tusschen de versche mengelen voor den uitvoer. We kregen nog brieven over die zaak* om ons de aandacht te doen trekken der belang hebbenden over die zaak en aan te dringen bij de Overheid opdat strenge maatregelen tegen die vervalschers zouden genomen worden. De handel in pluimvee en eieren is eene broodkwestie voor onze streek en om er de belangrijkheid van aan te toonen geven we hier de Memorie van toelichtingin de vergadering van 11 December in den Senaat uitgedeeld alsook het Wetsontwerp. 's Lands pluimveeteelt is in de jongste jaren buitengewoon toegenomen. Wij zien zulks in den aangroei van het getal kippen en in dien van onzen eierenuitvoer. Waar de in 1910 gehouden, jongste algemeene land bouwtelling. tot een getal van 1'2 millioen hennen, hanen, kuikens en kapuinen kwam, daar raamt men heden het getal leghennen alleen reeds op 20 millioen. Tot in 1923 is ons land genoodzaakt ge weest eieren in te voeren, om het tekort van de inlandsche voortbrengst aan te vullen. De invoer, die in 1911 den uitvoer met 121 millioen stuks overtrof, bedroeg in 1923 nog slechts 1.110.960 stuks méér dan den uitvoer. Vanaf 1924, en alhoewel het binnenlandsch verbruik, voortdurend aanzienlijk is toege nomen, hebben onze pluimveekweekers af zetgebieden in den vreemde moeten zoeken, om de beschikbare hoeveelheden eieren af te zetten. Van 1924 tot 1928, is het jaarlijksch overschot van den uitvoer op den invoer 133, 181, 396, 471 en 674 millioen eieren ge weest, ter waarde van 79.113.302.390 en 564 millioen frank. Groot Brittanje is onze voornaamste klant: in 1928 werden er op een gezamenlijke hoe veelheid van 684.993.000 uitgevoerde eieren, 312.208.000, zijnde 45 t. h. naar dit land ver zonden. Doch een onlangs door de Engelsche Re geering genomen besluit heeft, vanaf 21 April jongstleden, de merking der in het Vereenigde Koninkrijk ingevoerde eieren voorgeschreven. Die merking bestaat uit het aanduiden, op ieder ei, van het land van herkomst. Willen wij dus de goede faam handhaven, die het Belgisch ei geniet in het Vereenigde Koninkrijk, dan moeten wij ons merk van herkomst beschermen, door te beletten dat eieren van minder goede hoedanigheid, in gevoerd in Belgie, er ons landsmerk ontvan gen en vervolgens ter Engelsche markt ge stuurd worden. Doel van onderhavig ont werp van wet is inzonderheid, die bedrieg lijke practijken te keer te gaan. Men hoeft niet te aarzelen, dien maat regel te nemen voor de in ons land inge voerde eieren. Zij maken, trouwens slechts een kleine hoeveelheid uit, 11 millioen in 1928, vergeleken met de uitgevoerde. De handelwijze van onze bijzonderste me dedingers op de Engelsche markt, ingevolge het besluit van de Engelsche Regeering, mag ons daarenboven evenmin onverschillig laten. Zuid-ïerland en Denemarken hebben reeds de merking der ingevoerde eieren voorge schreven. Bij het Nederlandsch Parlement is een voorstel met hetzelfde doel ingediend. Men merke op, dat in 1928, volgens de statis tieken, Groot-Brittanje 3.176 millioen eieren heeft uitgevoerd, waarvan 549 millioen kwa men uit Denemarken, 531 millioen uit den Vrijstaat Ierland, 526 millioen uit Nederland. Die cijfers wijzen uit, dat de Engelsche markt ons nog groote mogelijkheden biedt, indien wij niet talmen met het treffen der maatregelen, voorgeschreven door de om standigheden. Bijgaand ontwerp van wet voorziet ook de gebeurlijke merking der ingevoerde eieren. Het is inderdaad noodig, dat de uitvoerende macht gewapend zij om insgelijks op te tre den, indien het noodzakelijk mocht blijken bij den uitvoer. Dit zou voornamelijk zijn, indien men bevinden moest dat het onmis baar is over te gaan tot het standaardiseeren van het sorteeren der eieren, van hun ver pakking, enz. De Minister van Landbouw, H. BAELS. ALBERT, Koning der Belgen. Aan allen, tegenwoordigen en toekomenden, HEIL! Op voorstel van Onzen Minister van Land bouw, Wij hebben besloten en Wij besluiten: Het ontwerp van wet, waarvan de inhoud volgt, zal in Onzen Naam bij de Wetgevende Kamers ingediend worden: Als er iemand is die den Schijn en de bekoring kan misprijzen en verza ken aan de ijdelheid van dit wat anderen als aangenaam, redelijk en ontbeerlijk (voor 't leven, hij stappe vooruit, om- ringe zijn lenden met kloekte er. kracht jversterke zijn herte met moed en geduld Voor hem ligt een heilzaam leven Den Heer zal hem leiden, en niets zal [hem ontbreken In een weeldrig en ver zadigend veld zal Hij hem stellen, zijn voeten zullen den weg der gerechtigheid betreden. Niets zal hij vreezen, zelfs niet de schaduwe der dood want de Heer is met hem en God is zijn steun en sterk te. Voor zijne oogen zal Hijeenen tafel dekken vol allerhande spijzen en Hij zal hem met heerlijkheid en voldoening om ringen in de lengte der dagen. Werkzaamheden in Jsnuari. A. IN GROENSELHOF. Bereiding Waar noodig brengt kalk of plaaster bij en legt grasvodden aan. Mengelt uw lichte aarde met kloeke en leemachtige. Werk Maakt gedaan met spitten van aarde en mesten maar zwicht u van lang mest, daar waar gij zult wortels of schor- seneeren zaaien zaait in wel beschutte plekken vroege wortel en erwten mi- chaune Holland in warm gelegen plaat sen zurkel, persil en spinazie. B. Bij de Boomen. Keert de aarde waar ge boomen zult planten en legt er lange vette in. Op 'tein de der maand, plant boomen met steen- Eerste artikel. De Koning mag: 1° Den invoer, den uitvoer en der. door voer van eieren in schaal, afhankelijk rei len van een voorafgaande merking. vaart hij den aard bepaalt; 2° De noodige schikkingen voorscim.vea tot verhinderen van den verkoop, het te- koopstellen, het in bezit houden of het ter- voeren, binnen de grenzen, van eieren inge voerd zonder vooraf en regelmatig gemerr. te zijn geworden, of waarvan het merk ge heel of gedeeltelijk zou onduidelijk gemaair. of uitgewischt zijn. Art. 2. De misdrijven tegen de besluiten genomen ter uitvoering van 1° van artikel 1. trorcen bestraft overeenkomstig de artikelen 1 en 4 der wet van 20 December 1897, tot beteuge ling der vervalsching in zake in-, uit- en doorvoer van verboden koopwaren. De misdrijven tegen de besluiten genomen in uitvoering van 2° van artikel 1, worden bestraft met een geldboete van 100 tot 10.000 frank. Art. 3. De tolbeambten, de beambten van den dienst der eetwaren, de rijkswachten en de agenten der gemeentelijke politie zijn be voegd om de misdrijven tegen de besluiten genomen ter uitvoering van deze wet, op te sporen en vast te stellen. Gegeven te Brussel, den 10" December 1929. ALBERT. Van 's Konings wege: De Minister van Landbouw, H. BAELS. Het is te hopen dat de maatregelen tegen die vervalsching seffens zullen genomen en toegepast worden en ook dat kweekers en verkoopers er het hunne zullen bijdragen om van inkomsten nog te doen aangroeien, inkomsten nog te doen aangroeien. ngBflBBBBBflHBBBIII ai a s S 13, Hondsfraat, 13 gevende 4 per honderd netto intrest. Al de gestorte sommen kunnen ten alle tijde afgehaald worden. SUSSi iLlcuii^BI&SBaBSKiflBBBBBflBSMl! De eerste Minister, lieer Jaspar, dieeei man is van woord, heelt de laatste her stellingswerken van onze vaart in aan besteding gegeven. Dit heugelijk feit is door de Ypersche bevolking begroet geweest met de bevlag ging hunner huizen. De Yperlingen zullen den heer Eerste Minister Jaspar erkentelijk zijn voor de beslissing welke hij genomen en uitge voerd heeft. Zij zal immers de talrijke en dringende voetstappen nooit doen ver geten van onze senatoren heeren Multie en Bruneel de MontpelÜervan ons volks vertegenwoordiger heer Brutsaert, van ons Gemeentebestuur en van onze Han delskamer. Hieronder geven wij den tekst van de twee brieven aan den heer Eerste Minister Jaspar gericht door den heer Burgemees ter Sobry namens het Gemeentebestuur en door den heer Hector Vermeulen, na mens de kamers van Handel en Nijverheid van Yper. Stad Yper Gemeentebestuur N° 1069 27-12-1929' vruchtpruimen, kriekelaars, kerselaars, toch niet als 't vriest. Snoeit framboozen.genevers, appelaars en perelaars en snijdt alle dood hout af, neemt de rumpsringen weg. Valling of verkoudheid. Hoe krijgt men eene valling Ja, hoe krijgt men dat Wie zal het zeggen Somtijds 't is als op ons gesme ten... zonder dat wij eene bepaalde oor zaak of reden kan aanwijzen. Ander'e keeren de oorzaak is zeer wel kenlijk Daar is een in huis die er eene vast heeft 't Zal wonderlijk zijn of an dere zullen er ook eene krijgen de val lingen zijn rapelijk. Die kiemen worden uitgebracht en vliegen rond... wij vangen ze of nemen ze op en daar, 't is genoeg om er ook aan te zijn. Der zijn er waarvoor het genoeg is 1 natte of koude voeten te hebben. Andere krijgen ze met in den trek te staan. Ande re vinden ze in een open rijtuig, in de trein, in automobiel. I Dat hangt veel af van de personen Der zijn er, zij mogen geen windeke vangen of zij zijn er aan anderen mogen al eene groote onvoorzichtigheid doen eer ze vast zijn. Der zijn er die er als te gen verzekerd en ze mogen tjolen door regen en koude, overnacht gelijk over dag. Daar en raakt niets aan. Nu wat er ook zij van de gadigheid of niet gadigheid der personen... de eerste en meeste oorzaak van eene valling ligt in de spoedige en groote overgang van koud naar warm of van warm naar koud. Heer Eerste Minister, Vernomen hebbende dat de laatste aan besteding voor de herstellingswerken van I den vaart van Yper naar den Yzer den 31 December eerstkomende zal plaats grij pen, heeft de Gemeenteraad, in zijne laat ste zitting, die gelegenheid waargenomeit' om U een openbare hulde te brengen es U te bedanken voor al hetgene wat gij voorde herleving van Yper gedaan hebt. En daar den 31 December 1929 voorde j stad Yper een merkwaardigen dag za! j zijn is de bevolking uitgenoodigd op de zen dag zijne huizen te bevlaggen om die gelukkige gebeurtenis te vieren. Het is ons ten zeerste aangenaam dit ter uwer kennis te brengen en wij verzoe- Ge komt van de strate, waar 't koud L en ge zet u bij een gloeiende stove en L blijft er wat warmen g' hebt 8 kanser op 10 van een valling in 't hoofd te heb ben. Ge komt uit een verheete keukef en ge staat in eene koude, killige gang et plaats reken op een valling. En watwaa' is voor 't lichaam in 't geheel is waan# een deel. Legt met uw rug tegen een warme buis, of tegen een wakke plaat-5 ge loopt gevaar van eene valling te heb ben. Die spoedige verwisseling is te id voor ons gestel. Daar komt stoornis e"! van daar ontsteking Die de oorzaak weet kan zeer vee vermijden. Recette voor Nieuwjaariukke*' 1 kilo beste bloem 3 4 kilo witte raspte suiker of te wel ten helften bes; bleeke poedersuiker 3 4 kilo boter: - versche eiers en een kapper water. V'j doorkneeden, laten een NACHT rus>' 's Anderdaags bakken.

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1930 | | pagina 2