JFoa eisen hu sik - - Ha n fieisha POLITIEK In 't Buitenland Voordracht met Lichtbeelden JVI1JNE REIS NRRR ROjVIE CDeet ge cuot SNIPPERINGEN 52e Jaar. - Nummer 4. 30 Centiemen. Zaterdag 25 Januari 1930 Katholiek Weekblad van het Arrondissement Yper (j. casikr) PLAY-FAIR Z. H. de Paus dankt da Kathol eken van Belgie. Einde der Conferentie ENGELAND De toekomst van het Briische wereldrijk. De Londs-'sche V lootconferentie. KATHOLIEKE KRING Zola... en De Werkman Eene nuchtere bekentenis. ABONNEMEXTPRIJS 1 Jaar 15 fr. 6 maanden 9 fr. 3 maanden 5 fr. Men abonneert in alle Postkantoren en in het Opstelbureel. ABONNEMENT VOOR 'T BUITENLAND: 25 frank. Op het Opstelbureel alleen te vragen. BEHEER EN OPSTEL io5, ZONNEBEKE STEENWEG, io5, YPER Postcheckrekening 40.201 waar op alle wekedagen alle inlichtingen te bekomen zijn van 14 tot 16 uur. De slaap, in 't algemeen, stilt het ge moed Wat zwart scheen, is zoo erg niet meer Wat gramschap baarde... wordt nuchterer en koeler Dat is 't geen gebeurt bij normale men- schen Bij De Ypersche Bode» heeft dat contrarie uitwerksel gehad Het scheen sedert een tijd te slapen. Het was kalmer en rustiger, wij hoopten op bedaardheid en op meer wijsheid geiijk het H Schrift zegt De rust en slaap geeft wijsheid Lacy De Ypersche Bode is wakker ge schoten, razend, geheel duizelachtig. De oorzaak Raadt 't Huwelijk van Marie-José Ge zult zeggen «Wat kan de schrijver schillen 't Is verloren «De Ypersche Bode» kan dat niet verkroppen dat Marie-José, de dochter van Albert I, Koning der Bel gen, in 't huwelijk getreden is met Umberto, de Kroonprins van Italië, en iatertijd de Koningin over 37.000.000 menschen zal zijn En welke reden Welke redens hadden de Joden om 0. H. te vervolgen? Hij had hun niet dan goed gedaan hunne zieken genezen en dooden verrezen en toch vervolgden zij Hem wat zeg ik juist zijn goed doen, was de reden van hunne vervol gingen... Geheel de wereld loopt achter Hem zeiden ze en daarom, Hij moest weg Jaloerschheid Vriend, haat en nijd die helsche gevoelens hebben aliijd de slechte herten vervoerd dat was vroeger, dat is nu, dat za! blijven Dat is dagelijksche geschiedenis Nu daar is een vlaamsche spreuk die zegt Beter benijd dan beklaagd, en Die haat heeft, moet ze dragen. Doch nijd bijt, often minste, bast, kan het niet bijten De nijdigaard heeft willen bijten Aai mij welke taal men zou peizen een van Kaalaards bende, die rondrijdt met haring en appelsijnen... en ketst van deeene parochie naar de andere, op een hondekarre gezeten en peizende dat hij in eenen automobiel zit 'k Wil hadt gij die proza gelezen welke stijl welk verstand welke lieftal ligheid en edelheid van uitdrukking welke keurigheid en minzaamheid! waar lijk een stuk van letterkunde voor smek- kers van geest en fijnigheid Een gazette die zulke schrijvers heeft, mag overal gaan... zij zuilen er achter snakken gelijk achter koekestuiten en er van smekken gelijk van pralijnen. Zij zullen daar fijne spreuken in vin den... zooals «Hier fopt men Frederik»... koddige bemerkingen zooals Hola, vriend lief... waarom steekt die vlag uit op de school Hoe, zit er eene vlag op die school AJijnheer Dat wist ik niet 't Zal zeker pintjedek geweest zijn, Zondag of velokoers. Bevalligheden zooals... waar er gevrijd en getrouwd wordt, daar wordt er gepraat, zegt een vlaamsch spreekwoord ook van prin sessen Men vertelt dat de Brusselaars bijna niet gevlagd hebben omdat de Prinses de kalandijzie gejund heeft aan de Romein- sche hotelbazen. De leden der Belgische Koninklijke Familie zijn ze geen vreemdelingen voor ons... die op ons leven gelijk parasieten. (Opeters). Neen, voor zulke koningen en zulke koninklijke familie voel ik niets dan... afkeer. Voegt daarbij een scherpzinnigheid van kijk die grenst naar genie. Zoo zegt schrijverHet Koningdom heeft in Belgie de kracht van al wat bestaat! (ge verstaat dat misschien niet... gebrek aan genie). In eene school steekt er eene vlaguit met zijn arendsblik... hij ziet dat er den Zondag te voren pintjedek geweest is in eene herberg of velokoers... Een vlagje op de school voor pintjedek Andere zien dat niet, maar schrijver gaat overal rond en leest de gazetten... en op den dag van het huwelijk van Marie-José... hij weet nog nooit dat de Prinses trouwtgenie. Een vriend zegt het hem. Hij weet van niet, hij komt van Caeneghem maar niettegenstaande dat, hij heeft de dorpen en steden afgereisd om te zien hoevéel er gevlagd wordt Ge zult zeggen misschien die mensch suft Zwicht je van dat te peizen Hij ziet in de toekomst Hij ziet onder andere dat ais het is dat men nu in Belgie nog niet en zoekt om 't Koningdom omver te wer pen... dat de omstandigheden... daartoe nog niet rijp zijn maar eens dat de om standigheden zullen rijp zijn dat 'net zal vallen Hij ziet zelf dat er geen vorstelijke hui zen, dieper geworteld schenen dan de vorstelijke huizen van Duitschland en Oostenrijk... en zij zijn gevallen... en dat de Koninklijke familie van Belgie die geene wortels geschoten heeft in 't hert van 't volk... dat blijft staan genie Eilaas 't en zijn a! geen gaven bij den schrijver. Hij isce.i leugenaar. Zijn de leden der Belgische koninklijke tamiüe geen vreemdelingen voor ons,Vlamingen, vreemd aan taal en zeden, die op ons leven als parasieten (opeters) en in hun hert voor ons eerder verachting gevoelen als voor een slavenvolk Het volk, de massa voelt niets (voor de koninklijke familie) zij blijft koud, onver schillig en zwijgt... totdat de omstandig heden eens komen die het de mogelijk heid geven zijn ware gevoelens te uiten en dan vliegt 't kraam voor eeuwig aan stukken Onderteekend //(ippo) P(otame). Daar is leugen, moedwillige leugen, peerdeleugen als er volk is waarvoorde koninklijke familie geen vreemdeling is, is 't wel de onze. Is de Koning vreemde, hij, die overal rondgaat, zelfs de scholen onderzoekt en aanmoedigt en aan eiken deen die 't vraagt, gehoor geeft is de Koningin vreemdeling zij, die overal bij en aan is. Wierden zij als vreemdelingen ontvangen bij hunne terugkomst uit Con go Waren Prins Leopold en Prinses Astrid ais vreemdelingen koel ontvangen als zij van Zweden wederkwamen Vreemd aan taal! Koning Albert 1 spreekt Vlaamsch en schrijft er wat heb belijker als H. P. Prins Leopold spreekt Vlaamsch en bovendien een schoone en letterkundige taie zoo er weinig gespro ken wordt. Prins Karei spreekt Vlaamsch gemoedelijk en vrij. Daarbij schrijver is verre van hofseh te zijn Aan wat de Barbaren eerbiedigden, wat de beschaafde menschen nooit zou den beleedigen, dat randt hij aan Men vertelt dat Marie-José er zal voren zor gen dat de italiaansehe politieke veroor deelden met dezelfde maat zullen geme ten worden als de vlaamsche Och Heere toch, Marie-José is eene jonge dochter van 23 jaar. Het is eene godvruchtige ziei waarop niets te zeggen valt, een voorbeeldig kind die het als hoogste plicht aanziet de huiselijke deug den te beoefenen. En dat valt de schrijver aan Gij doet wel uw naam en persoon te verbergen. Daarin toont gij een greintje van verstand. Maar al wie uw artikel leest en zal niet laten van u te brandmer ken, niet alleenlijk met de naam, maar met de daad van onbeschofte lafaard en geestlooze nijdigaard van eene weer- looze dochter aan te randen en eene voorbeeldige familie te willen kleine en hatelijk maken Z. Em. Kardinaal Gasparri, Staatse- kretaris van Z. H. den Paus, heeft Mgr Micara, pauselijk nuntius te Brussel, ge last de tolk te zijn van de Vaderlijke dankbaarheid van den H. Vader voor de huldeblijken welke hij vanwege Belgie heeft ontvangen naar aanleiding van Zijn Priesterjubilee, alsook voor de gebeden welke bij deze gelegenheden voor Zijne Heiligheid werden gestort. De H. Vader, getroffen door deze blij ken van kinderlijke gehechtheid, zendt aan de katholieken van Belgie Zijn Pau selijken zegen. De onderteekening der akkoorden. Her slotwoord van M. Jaspar. De Tweede Conferentie van Den Haag heeft haren arbeid geëindigd. Tusschen de geallieerden Duitschland eenerzijds en de geallieerden en de landen der Kleine Entente anderzijds werd een akkoord bereikt. Al die akkoorden wer den onderteekend door de vertegenwoor digers der deelnemende landen op de sluitingszitting die Maandag namiddag te 4 uur. in het Binnenhof plaats had, onder voorzitterschap van M. Jaspar. De volgende Dokumenten worden onderteekend. Het akkoord met Duitschland het akkoord met Oostenrijk; het akkoord met Bulgarije het akkoord met Hongarije het akkoord met Zwitserland het ak koord met Tschekoslowakijede ver schillende conventies betreffende het memorandum der deskundigen de over eenkomst tusschen de schuldvorderende landen de overeenkomst betreffende de tarieven der Duitsche spoorwegen de overeenkomst betreffende de afgestane eigendommen de Duitsche - Belgische overeenkomst betreffende de terugbeta ling der Duitsche marker.. Het belangrijkste document, is het slot-akkoord dat den toestand regelt tus schen Duitschland en de schuldvorderen de landen. Het behelst de definitieve aan vaarding door Duitschland van het Youngplan en de plechtige verbintenis door Duitschland aangegaan al deannui- mgmm 1 teiten in dit plan vastgesteld, op tijd eti| stond te vereffenen. De Duitsche regeering gaat de plech tige verbintenis aan het transfert van Duitsche deviezen niet stop te zettenj zoolang-het Duitsche krediet een dergs- lijken maatregel niet vergt en ook de statuten /an de Duitsche Reichsbank in overeenstemming met het getroffen Youngakkoord te wijzigen. Alle geschillen die zugden rijzen tus schen Duitschland en de geallieerde lan den, zullen aan een scheidsgerecht van 5 leden onderworpen worden. Het Youngplan zal van kracht worden wanneer Duitschland de desbetreffende wetten zal hebben afgekondigd en de Internationale Betalingsbank zal opge richt zijn. Het Youngplan heelt een te rugwerkende kracht op 15 September 1929. Toespraak van M. Jaspar. Nadat die akkoorden onderteekend waren, heeft de voorzitter van de Confe rentie, M. Jaspar, een redevoering uitge sproken waarin hij eerst en vooral zijne medewerkers dank zei en ook de Neder- landsche regeeringen de stad Den Haag bedankte voor de gulle gastvrijheid die de leden van de Conferentie in Neder land genoten hebben. M. Jaspar geeft dan een overzicht van de vele besprekingen en onderhandelin gen die geleid hebben tot het definitief akkoord en hij besluit: Afgesloten in een geest van eensgezind heid en verzoening, uitdrukking van onzen gemeenschappelijken en loyalen wil voor immer een einde te stellen aan het tijdperk der gevaarlijke besprekingen en der teleurstellende herzieningen, dui den deze akkoorden een uur aan in de geschiedenis van Europa, een uur waar van de plechtigheid gevormd is door de hoop en het geloof. Opdat Europa de moorddadige jaren niet meer terugzie, opdat het vredes- woord zoowel in de harten als in de teksten sta geschreven, opdat over een betere menschheid deze zegevierende morgenden schitteren welke wij niet zullen zien, doch welke we hebben zien ontluiken, beloven we, Mijne heeren, op het uur dat we van elkaar scheiden, licht niet meer te laten uitdooven dat over de graven heen de wiegen verlicht. Ik verklaar de Conferentie gesloten. Koningin Wilhelmina wenscht den Heer Jaspar geluk over den goeden uitslag der Conferentie. (Belga.) 's Gavenhage, 21 Jan. De Koningin der Nederlanden zond volgend telegram aan den heer Jaspar, voorzitter der Internationale Conferentie van Den Haag Uwe Exceientie dankend voor de uiting der gevoelens, welke Ued. mij in naam der gedelegeerden der Conferentie hebt willen mededeelen, bid ik U mijne oprechte gelukwenschen te willen aan vaarden op het oogenblik dat de werken der Conferentie met zulk gelukkig resul taat een einde namen. WILHELMINA. Baldwin, de oud-premier, heeft bij zijn installatie als lord rector van de univer siteit van Glasgow een rede gehouden, waarin hij o.a. zei, dat het mogelijk is, dat binnen niet al te langen tijd de ver anderingen, die binnen het Britsche rijk over zee hadden plaats gegrepen, de wereld zouden bezighouden. De dominions zijn autonoom geworden. Zij zijn in elk opzicht gelijkwaardig ge worden met het moederland. De eenige schakel is de Kroon en niet het parlement. Britsch-Indië doet de eerste stappen, die het na verloop van tijd tot zelfbestuur zullen leiden. De meeste beschaafde na ties wenschen op het oogenblik vrede. Op ons, vervolgde Baldwin, rust een grooter verantwoordelijkheid, dan op eenig ander land. want wij moeten niet alleen leeren om ons zelf te regeeren, maar ook tal van rassen, die met ons verbonden zijn de methoden van zelfbe stuur bijbrengen. AANKONDIGINGEN Prijs bij overeenkomst. Aiie Aankondigingen moeten tegen den WOENSDAG ten laatste ingezonden worden. Kleine berichten en nieuws ten laatste tegen den WOENSDAG avond. ZITDAGEN. D BRÜTSAERT, Kamerlid, is spre- eIijk veer iedereen: Te pQPERÏNGHE, in zijn huis, 's morgens, den Maandag en Vrijdag. Te YPER, den 1* en 3° Zaterdag der maand, van 9 y2 tot 12 uur, in den Katholieken Kring. Te WERVICK, den 2* Zaterdag der maand, van 9 tot 12 uur, in Het Kapitel HANDELAARS vraagt eene aankondiging in «HET YPERSCHE VOLK De Openingszitiing. Londen, 21 Januari. (Havas). Acht jaar na de Conferen tie van Washington vereenigt eene nieuwe Conferentie Engeland, Amerika, Frankrijk, Italië en Japan. Te 11.05 uur juist doet de koning, voorafgegaan door den lord-kamerheer en door M. Mae Donald, zijne intrede in de zaal. De vorst schrijdt langzaam vooruit, herhaaldelijk met het hoofd groetend, Hij schijnt geheel hersteld van zijne angdurige ziekte. Onmiddellijk valt de diepste stilte in. Heel de vegadering staat recht. Recht staande voor zijn troon leest de koning, met vaste stem, zijn welkomadres tot de afgevaardigden der vlootconferentie. Zijne Majesteit gaat zitten, terwijl de tolk, M. Matthieu, zijne toespraak in 't Fransch vertaalt. Daarna verlaat de koning met hetzelfde ceremonieel als bij zijne intrede, de zaal. Het is juist 11.15 uur. Mac Donald tot voorzitter aangesteld. Londen, 21 Januari. (Reuter;. Na de redevoering van den koning namen zaalwachters den troon weg en vervingen hem door een zetel, waarop M. Mac Donald plaats nam. Het hoofd der Amerikaansehe delega tie M. Stimson, vroeg dan het woord. Hij stelde voor den Britschen eersten minister tot voorzitter te kiezen. Dat is algemeen aanveerd. puike De De Cinema Vooruit doet aan vertooningen en propaganda voort Na Vruchtbaarheid kwam vierde rechts (sic). En waarlijk eene zeer zedelijke affi che Eene naakte vrouw Voor de schoolkinderen die daar dage lijks voorbij moeten trekken is het een zeer goed schouwspel. Systematiek de wulpschheid en zinne lijkheid en zedeloosheid van het volk prikkelen en aansporen, het op zedelijk gebied ontzenuwen en het onvatbaar maken voor alle geestelijke en zedelijke beschouwingen en kommer, dat is de taak en de politiek van de roode zedenbe- dervers. In geval wij de inrichting van de Cine ma Vooruit aan onzen geweze.i rooden volksvertegenwoordiger Missiaen te dan- eenj ken hebben dan kunnen we maar volpon vermijdeiijk worden meegebracht, en iedere natie vrij te laten om een nationale verdediging te hebben, die strookt met hare behoeften en geen oorzaak is van voortdurende ongerustheid en verklaar baar wantrouwen voor hare buren. De Werkman velt in de volgende bewoording over Zola voor wie ai wie (wat is me dat voor Vlaamsch) eenigzins met litteratuur bekend is, in de grootste bewondering staat» eene definitief en zeer kortbondig oordeel neer. Dat al om het voordragen door de Ci nema Vooruit van den film Vruchtbaar heid te verrechtvaardigen. Indien de opstelraad van De Werk man zoodanig op de hoogte is van de F/anscEe letterkundige dan zouden wij geraadzaam vinden en logiek op den hoop toe dat bewuste opstelraad zich wat meer zou bezig houden met de kemels, die in de fransche kronieken van hun week- bladje krioelen als kemels in de woestijn (te verbeteren), 't Ware in alle geval be ter dan aan hoogdravende litteraire kri tiek te doen en iemand te verdedigen die door eenen franschen letterkundige ge noemd werd... en met reden... Le Grand Fécal. De Werkman schrijft in het laatste nummer Eene krachtige poging wordt in gansch het land gedaan om de socialisti sche pers meer ingang te doen vinden in de werkersgezinnen... Het arrondisse ment Yper houdt echter geen gelijken tred met de arrondissementen van het land Wij wisten dat reeds iang. De bijval door de Socialisten tijdens de laatste ver kiezingen genoten was er reeds een voor smaakje van. Het verheugt ons zeer (zonder ons te verwonderen) dat de aureool van Baas... Roode Baas Ganzendonck aan het tanen is en dat zijnen persoonlijken invloed steeds hoog blijft... op dezelfde hoogte van de sympathie die hem algemeen ge gund is. Die bekentenis moet ons nieuwen moed ingeven en eenieder van ons aansporen om alle katholieke inrichtingen te steunen en de goede pers te verspreiden... tot spijt van al onze tegenstrevers in het al gemeen en van Missiaen in het bijzonder. Wat moet die man de 42.000 ballekens die zijne partijgenooten zich gestemd heb ben beklagen. De Engelsche regeering heeft den gedelegeerden een eeremaal aangeboden Londen, 20 Jan. (Reuter). De Engelsche regeering heeft vanavond den gedelegeerden ter Yiootconferentie een eeremaal van 400 couverts aangeboden. Mac Donald presi deerde. Mac Donald heeft de gasten der regee ring welkom geheeten. Het door ons beoogde doel is, een eind te maken aan 't geheim gedoe, aan dig bekennen dat hij voor de zedelijke enj den naijver, aan de prikkelbaarheid, diejmoreele ontwikkeling >an het volk wel; door den wedstrijd in bewapeningen on- z'n beste doet... en er een handje van zal op SVIaandag 3 Februari, om 8 uur 's avonds in de feestzaal van den KATHOLIEKEN KRING gehouden worden over desor Z E. H. DENYS, Pastor op Si-in klaas. Ingang voor NIET leden 2 fr. (voor leden kosteloos.) HFT BESTUUR. Date geeft Dabitur er zal gegeven worden. Diep in het Zuiden lag eertijds een oud klooster, heinde en verre beroemd om zij ne groote mildadigheid. Niemand klopte daar te vergeefs op de poort en nooit werd van iemand betaling geëischt. Toch bloei de het. Talrijke giften vloeiden binnen en groote boomgaarden droegen rijke vruch ten. lntusschen stierf de oude prior en er kwam een nieuwe. Deze maakte een einde aan die onverstandige weldadigheid aan dat verkwisten van het kloostergoed, zooals hij dat noemde. De bedelaars kre gen geen voedsel, maar des te meer schampere woorden en de pelgrims moes ten betalen voor kost en verblijf. Ofschoon de uitgaven van het klooster, op die wij ze, aanmerkelijk verminderd waren, werd er de toestand toch van jaar op jaar min der rooskleurig. De rijke giften bleven uit. De oogst mislukte, de boomgaard bracht geen vruchten en de wijngaard geen druiven meer voort. Het klooster verarmde allengs meer en meer en de ge bouwen geraakten in verval, wijl de middelen ontbraken om ze te onderhou den. Op zekeren avond klopte een oude pelgrim op de kloosterpoort en vroeg een onderkomen voor den nacht. Maar de monnikken gaven hem te verstaan, hoe arm het klooster was en hoe het nauwe lijks zijn eigen bewoners kon voeden. Dan riep de oude uit Ja, het is geen wonder, dat her met u den kreeftengang gaat, want toen gij Broedsr Date v/eg gezonden hadt, werd ook Broeder Oafcsiiisr het moe hier te zijn en ging heen. De monnikken antwoordden vol ver bazing Wij hebben hier in 't klooster nooit Broeders met die namen gehad. Nu hoor ik, zegde toen de oude pel grim, dat gij ook uw Latijn vergeten hebt. Herinnert u daarom het woord des Hee ren, hoe Hij zelf gezegd heeftGeeft en U zal gegeven worden. Het is uw ongeluk dat gij dit vergeten hebt. Date beteekent Geeft en Dabitur betee- teekent en U zal gegeven worden. Toen gij den eene wegzondt, verdween ook de andere Geeft en u zal gegeven worden Een wonderbare wet, gelijk zooveel andere wetten van het Rijk Gods. Toch staat ze onwankelbaar vast, en ze heeft haar toe passing in aüe levensverhoudingen. Hoe meer wij geven, hoe meer wij krijgen, en hoe minder wij geven, hoe minder ons gegeven wordt. Uit Gods Wegen van den bekenden Zweedschen predikant Nils Beskow, die onlangs tot de Moederkerk terugkeerde. De Witte Zusters openen een nieuw Leprozen huis. Te Mua, gelegen in de lage en heete vlakte, die het Nyassa-meer in het Oos ten begrenst, hebben de Witte Zusters van Npassa een hospitaal voor melaat- schen geopend. De British Empire Le prosy Relief Association heeft door een subsidie neegewerkt aan den bouw. De gebouwen bestaan uit een operatie zaal en twee grootere zalen, een voor mannen en een voor vrouwen. In de om geving van de leproserie vormt zich reeds een geheel dorpje. De Missie heeft een twintigtal hutten laten maken, en de melaatschen, die nog tot werken in staat zijn, bouwen zelf aanhoudend nieuwe. Men verschaft hen enkel het materiaal voor den bouw. Sinds de eerste maand hebben zich 80 leprozen aan het ziekenhuis aange meld. Elke week komen er nieuwe bij. Veertigervan wonen in het hospitaal. De anderen komen slechts op een be paalden dag om een injectie met chaul- mogra te krijgen. Nooit ontbreekt iemand op het appel, zoo groot is hun verlan gen naar eenige verlichting, en zoo vol komen is het vertrouwen dat de zieken zuster hun inboezemt. Niets is meer in staat tot medelijden te bewegen dan de aanblik dezer schaar ongelukkigen, wier ledematen in stukken afvallen en die reeds de vreeselijke lucht der ontbinding afgeven. Het meerendeel van deze men schen zijn door heel hun familie verla ten, zoodat de Missie hun onderhoud te haren laste heeft moeten nemen. De faam der Witte Zusters is reeds goed gevestigd in de twee laatste jaren hebben ze 5000 injecties tegen de pian toegediend, waarvan het gevolg is dat deze ziekte, die een zuster van de me- laatschheid is door haar hardnekkigheid en afschuwelijkheid, TENSLOTTE GE HEEL UIT HET LAND IS GEBAN NEN. De zieken komen van meer dan 100 kilometer uit den omtrek om zich door de zusters te laten behandelen. In 1928 hebben alleen reeds te Mua en Otakataka 37.000 zieken de zorgen der Zusters ondervonden. Dit cijfer zal dit jaar nog belangrijker worden over schreden. Het aantal zieken dat in 1928 in het Vicariaat Nyassa geholpen werd bedroeg 78.624. De Witte Zusters heb ben haar noviciaat te Herent-bij-Leuven. Haar tijdschrift, waar over haar werken wordt gesproken, noemt Missiekro niek Het wordt aan alle weldoeners hunner missies kosteloos gezonden. Haar Postcheck is Nr 783.88 (Witte Zusters). Ten gevolge der verhooging van de staatssalarissen zullen de spoorwegta rieven met 10 verhoogen. Vcor uwe ge'dplaatsingen wendt U in volle vertrouwen tot de Xaamiooze Yennootschap Kapitaal en ReservenMaatschappelijke Zetel: 35 Millioen. GENT, Kalanderberg, 1. Bijbanken Yper, Kortrijk, Audenaerde, St Niklaas, Dendermonde, Deynze, Tenische, Brussel. Agentschappen: Poperinghe, Wervik, Komen. Wytschaete, West- Nieuwkerke, AJveringhem, Brugge, Oostende, Mee- nen, Lichtervelde, Isegkem, Loo, Beceiaere. Hulpkantoren in al de bijzonderste Gemeenten van West-Vlaanderen. Voorwaarden voor de zicht- en termijnrekeningen: Op Zicht, 2,50 Bedrijfsrekeningcn, 3,00% Veertien dagen, 4,50% Spaarkas (alle dagen beschikbaar) 5%. Kasbons, op 3 maanden, 3,75 netto. Kasbons, op 5 maanden, 4,30 netto. Kasbons, op 1 jaar 4,50 netto. heeft. Maar wat baat het de zedelijkheid als j hij maar enkele stemmetjes kan winnen. Obligaties op 5 jaar aan drager, 5 netto. (Rente betaalbaar met zesmaandelijksche koepons.) BANK BEURS WISSEL Leest ca verspreidt HET YPERSCHE VOLK»

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1930 | | pagina 1