Crédit Anversois iwÉ In 't Buitenland Het Famiüehoekje m Ypersche Kroniek. SSSf &SJS, «W in Diximidestraat, 18, YPER Rechterlijke Kroniek Stadsbibiioiheek - Aanwinsten Giften voor ons Museum. i a) Het electrisch licht, met de bijhor. Katholieke Kring, Kerkelijk Nieuws Giften voor het Staisarschief Ouderdomspensioenen. Davidsfonds. Honden, onthielden zich. Tombola der Tentoonstellingen Rome film. I worden De voorwaarde werd aanveerd vrouw Germaire Deb... zijn aan den haak en Je 1 begon den Bijbel te bestudee-geweest. De twee eersten voor slagen ren. Daar hij rechtzinnig naar de waarheid 26 fr. of 8 dagen, de 3 voor beleedigin- zocht, waarin hij geholpen werd door ged 10 fr. of 2 dagen, zijne toekomende, even rechtschapen, zij iiebben beide de waarheid ontdekt, te weten dat het Katholiek Geloove het waar geloove isen beide zijn Roomsch- Kathoüek geworden. In 't begin der jaren 1500, Cortes met 300 gelukzoekers, tien bronzen kanonnen en zeventien peerden bemachtigde het land van Mexico, met zijne 18 miiliotn inwoners. Ruiters, voorde Mexlkanen die nog nooit peerden gezien hadden, kwa men als monsters voor en verwekten meer schrik dan dat in 1918 de Tanks der Ver bondenen veroorzaaktenhijde Duitschers. Deb... Germaine, Bre... Alice en Neyr... Godelieve van Wervick, vervolgd voor slagen worden elk tot 26 fr. boete of 8 dagen gevang veroordeeld. Veranderingen in de jamerikaansche bevolking (V. S.) leder 13 seconden wordt er één amerikaan geboren en ieder 25 seconden sterft er één ieder 90 se conden komt er één Landverhuizer binnen het land en ieder 5 seconden gaat .er één weg. Hoe in GHent (Minnesota As%eri ka) waar 1200 burgers wonen Vlamin gen of hollanders van afkomst en open kelen na goede katholieken, de lokale gazet tw ee geboorten aankondigt Verleden week, met het schoon warm zacht weder, was de ooievaar nog eens op zijne ronde in het zuiden van Minne sota. Een paar mijlen van het dorp, bij Mr en Mrs Henri Moorsse, liet hij een struischen zoon achterzoo vaarde hij wat verder in 't zuiden en liet bij Mr en Mrs James De Ridder daar ook een strui sche dochter na. Proficiat aan beide familiën Oranje-appels is gezond en aan genaam eten. De Hollanders verbruikten er in 1929... 68 millioen kilogrammen d.i. 51 oranjen per inwoner Spanje nam er 43 per inwoner en de Engelschman 41. N. V. BANK BEURS WISSELS t ROME Krachtens art. 53 van het Latran's Concordaat is de vrije beschikking over de Catacomben zoowel in Rome als in geheel het land aan den H. Stoel voorbe houden, zoodanig dat de H. Kerk het recht heeft overal onderzoek te doen, mits de waakzaamheid er over te houden. Een geheel plan van al de Italiaansche Catacomben zal gemaakt zijn. Men weet van de Catacomben van Rome, maar wat men niet weet 't is dat er niet alleenlijk te Rome zijn, maar ook in Napels, Nola, Syracuse, Sienna. Vol terre, Chiusi, Bolsica en in Sardaigne. Buiten Italië zijn er ook zoo spreekt men dat er in Holland zouden zijn. Op 2 Februari vierde Kardinaal Van nuzelli, de deken van al de Kardinaals zijn gouden Jubilé van 50 jaar Bisschop Hij is in de negentig jaar. hij heeft pause lijk delegaat geweest in Constantinopel vertegenwoordiger van Leo XIII en de Kroning van 't Saar Alexander III in Rusland en Nuntius in Portugal. Hij was pauselijke legaat in de Eucharistische Wedercongressen van Brussel, Doornik Metz, Londen, Keulen en Montreal, Hij heeft jaren lang gewrocht in de Congregatiën van Kerkelijke Zaken, de Bisdommen van Ossia en Palestina be stierd. De Paus heeft hem een eigenhandige brief geschreven om hem geluk te wen schen, te loven voor zijn machtig werk Gods Zegen over hem te vragen en nog lange jaren te wenschen. De Bondskanselier Schober van Oos tenrijk bezocht Z. H. de Paus om te spreken over verschillige zaken van gods dienstigen aard. Kardinaal Gasparri is afgetreden als Secretaris vanfz'ijn Heiligheid en is ver vangen door Kardinaal Pacell. Dup... Rob. van Hooglede vervolgd voor laster, bekomt vrijspraak daar de hein opgelegde feiten niet onder de toe passing der wet vallen. De eisch van den klager die zich als burgerlijke partij had aangesteld, wordt afgewezen en hij is verwezen tot de'kosten van het geding. Vanlem... Ad. van Ghyseghem, die met zijne kamionette te Becelaere in bot sing kwam, wordt tot 100 fr. boete of 1 maand gevang veroordeeld, voorwaarde- j ;jk gedurende 5 jaar. Phylip... Henri van Zonnebeke voor slagen bekomt 26 fr. of 8 dagen, voor waardelijk gedurende 5 jaar, en voor be schadiging 10 fr. of 1 dag, voorwaardelijk .gedurende 1 jaar, daarbij moet hij aan hei1 'dachfoffer dat zich als burgerlijke partij hau Jpuigesteld 150 fr. als schade vergoeding betaicH-alsook de kosten zij ner aanstelling. Deel... Frans van Poperinghe, heeft te verantwoorden voor lichte geweidaden op zijne schoonmoeder gepleegd, daar voor bekomt hij 15"jfr. of 3 dagen, voor beleediging 10 fr. of 2 dagen, de schoon moeder Serg... Emma, voor beleediging insgelijks 10 fr. of 2 dagen, voorwaarde lijk gedurende 1 jaar, de schoonvader Dar... Alf. bekomt vrijspraak. Dec... Henri zijn broeder Gaston en hun beider vriend Lef... Henri allen van Poperinghe,worden vervolgd voorslagen; alledrie worden tot 50 fr. boete of 15 da gen veroordeeld, de 2Je voor bedreigingen 26 fr. of 8 dagen en de 3Jc daarbij voor dronkenschap 15 fr. of 3 dagen. Voor waardelijk voor de lste en 3J,; gedurende 5 jaar voor de korrektioneele straf en 1 jaar voorde politiestraf. Neyr... Godelieve van Wervick en hare geburen Dehands Gast. en zijne Evangelie van den Zondag. In dien tijd sprak Jezus aan de me nigten deze gelijkenis: Het rijk der Hemelen is gelijk aan een mensch. die. op .zijnen akker goede zaad gezaaid had. Doch. terwijl de menschen sliepen, kwam zijn vijand, zaaide onkruid onder de tarwe, en ging henen. Toen nu het goede kruid opgescho ten was en vruchten droeg, verscheen ook het onkruid. En de dienstknechten van den huisvader kwamen en zeiden Heer.' hebt ge geen goed zaad op uwen akker gezaaid van waar heeft hij dan onkruid En hij zeide tot henEen vijandig mensch heeft dat gedaan. En de dienst knechten zeiden tot hemAls ge wilt, wij gaan er naartoe en verzamelen het. En hij zeiNeenopdat ge. het on kruid verzamelende, soms niet te gelijk ook de tarwe omwortelt. Laat beide opgroeien tot aan den oogst en in den oogsttijd zal ik tot de maaiers zeggen verzamelt eerst het onkruid en bindt het in bossels om het te verbranden maar brengt de goede tarwe in mijne graanschuur. Matth. 13,24-31. Die gelijkenis geeft een beeld van 't geen de wereld is en ook van t geen MONACO Groote betooging van 't volk zij vra gen afstand van den Prins ten voordeele van zijne dochter. ENGELAND Vloot-Conferentie. De groote kwestie blijftde Beperking Ier vloot van elk land, voor 't geen aan gaat de tonnemaat der schepen en ook het kaliber der kanonnen. De moeilijkheid ligt hierin, als men spreekt van tonnenmaat wilt men daar enkellijk aanduiden de geheelheid van tonnenmaat die een land mag hebben. B. v. 775.000 tonnen, ofte wel de tonnenmaat van de verschillige soorten van schepen. B. v. gepantserde, slag schepen, kruisers, destroyers, onder zeeërs, tot nu toe nog niet eens, het doel is alleszins het getal tonnemaat te beperken en voor elk land de maximum vast te stelien en dan dit getal teverdee- len over de vier of zes categories of soor ten van schepen. Wat de kanonnen betreft, men zou zeggen 14 duim in plaats van 16. In Kamers In de kwestie van 't ont werp Werkloosheid, heeft het gouver nement de zege behaald t, t, z, dat de twee amendementen bepalende 1/dat de wet maar voor één jaar goed is en 2/ dat de werklieden die niet rechtzinniglijk naar werk zouden zoeken, niet zouden mogen genieten, verworpen wierde met 284 stemmen tegen 132. In't Land en in Wales is in 1929 de geboortecijfer de laagste cijfer geweest die ooit aangeteekend wierd. 16.3 per 1000 inwoners en de sterfte 2.7 per 1000 meer dan vroeger. ENGELSCH-INDIE Staking bij de Spoorwegen over heel het land tot dat de eischen ingewilligd zijn. In de presidentie Bombay zijn meer dan 1654 gevallen van Pokken, waarvan reeds 716 gestorven. SPANJE. Nieuwe ministerie onder beheer van Generaal Berenguer: Hertog van Alva: man van de hoog ste en oudste edeldom en een studie Julio Wais, ec<>r.- mie: lid van 't v malig Kabinet Matos, openbare werken, lid van "t ministerie Maura: d'Estrada, van Rechtswezen, vroe ger aan de Landbouw: Contre Amiral Careca, Zeevaart. Be stuurder in Frestvol Sangro, van Arbeid, zeer gevierd bij Rechtsgenootschappen Arguelles, van Geldwezen, was dat ook onder Primo de Rivera. 't Kabinet heeft goede ster in Spanje en alle land. 't Wil weder komen naar oud constitutioneel regiem. De Koning vertelt, hoe de dictator tot aftreding werd genoopt. Parijs, 3 Febr. De correspondent van den Petit Pa- risien te Madrid schrijft aan zijn blad De Koning draagt generaal Primo de Rivera steeds nog achting en vriendschap toe. Hij duldt niet, dat men thans de dic tatuur met onbillijke verwijten overstelpe. De Koning vertelt gaarne, hoe de dic tator tot aftreding werd genoopt. Toen Primo 11. Dinsdag, na de publicatie van zijn fameuze nota naar 't paleis was ont boden en voor Alfons XI11 verscheen, riep hij uit Sire, ik heb een zware fout be- De Sovjet heeft hijzonder handei verboden in de voortbrengsels van metaal- en textielnijverheid, schei kunde. elektriek. bouwmateriaal, ijzer, petrool. suiker, zout. sulfer, tabak en cigaretten. Dat wordt Staatszaak. Alzoo komt men daar tot volkomen slavernij. Onglukkig land! VEREENIGDE STATEN. (4" kwartaal 192") 1. - Hoe werkt de telegraaj (Teen- i uimeiigc- bibliotheek) met 60 teekeningen en in ""gericht ,,r;ifieen. door Alfred RoPaerri In dat goudland, is de stad Chicago in failliet. De bedienden zijn sedert weken niet meer betaald. In Xoord-Carolina, vijf banken heb ben te gelijk hunne deur gesloten. Zij hadden een kapitaal van 90 millioen. President Hoover is niet gerust. Hij vraagt versterking van den gehei men dienst over zijn persoon. Hij vraagt 3 sergeanten. 43 detectiven en schoone verzameling van een inspecteur. uit het Romeinsch tijdvak. devaart der H. Hartebonden zal afgerold worden en ingeleid door den welspreken- den P. Van den Brande, S. J. Onze christene bevolking zal er aan houden om in groot getal dat buitenge woon avondfeest bij te wonen, ingericht f door Alfred Bogaerd. door de H. Hartebonden der v.er paro-,8 2. - De electriciteit in het maatschap chien. Toegang \nj en kosteloos /yft leven (electro-technische bibliotheek in zes deelen door R. Van der Me. r met talrijke figuren. Het portret van Hare Majesteit de Ko- re"deJamPen'<!{<?<i' en ornamenten. ningin Elisabeth, met koninklijke hand-j h) Bliksemafleiders, met atbeeldingeg teekening. voor ons oorlogsmuseum. Voor ons geschiedkundig museum van Af. Domicent, ontvanger der accijn zen te Dixmade, een Romeinsch munt stuk. van M. Herman Van Battenburg, eene muntstukken ITALIË. De jonge echtelingen moesten her gaan, en geloof, dat ik mijn ontslag za. haaldelijk op den balkon verschijnen nemen.» Dat wilde ik u juist voorstellen en werden hertstochelijk toegejuicht, antwoorde de koning, heengaan is hel Ontvangst van de notabelen der beste dat gij nu kunt doen Aan die uit- stad. noodiging werd onverwijld gevolg gege-1 s Avonds feestelijke en tooverach- ven... De Koning, die waarschijnlijk gaarPge verlichting van geheel de stad. ne wilde nadenken over de historie, ging naar 't duiven-schieten kijken. Hij ont moette iemand uit zijn omgeving, met wien hij gaarne vertrouwelijk spreekt, en zeide Ik heb groot nieuws en gij zult de primeur ervan hebben ik heb Primo de Rivera den voet gelicht Wat vertelt mij daar Uwe Majesteit waarlijk, ik begrijp niet... 't Is zooals ik u zeg, hernam de Koning glimlachend, met Primo is het uithij heeft me zijn ontslag gebracht. Ik kon geen vrede ne men met de nota, die hij gemeend heeft, tot het leger te moeten richten. Zulk een nota riekt al te sterk naar bolsjewisme Heeft Uwe Majesteit reeds zijn opvol- Prins Umberto en Prinses Maria zijn te Turijn weder gekeerd. Aan de aina statie was heel de familie en de hoo- Zaterdag 8 Februari is het de maande- tp' gere overheden der stad. De geheele 'ijksche prijsspeling voor de leden der bevolking ontving hen geestdriftig en Boldersafdeeling. Allen om 6 u. op post. wierp hen bloemen toe. c) De magneto-electrische en Dvna electrische machines. d) De electrische krachtsverplaatsing en hare toepassing in de praclijk. e) De electrische klokken en de elec trische brandweertelegraaf. f) Telefoon, Microfoon en Radiofooa. 3. - Anorganische chemie voor eerstbs. ginnenden, door Dr M. C. Schuyten 4. - Zwemmen en redden, met talrijke figuren, door Constant De Kinder, voor. zifter der Antwerpsche reddingsvereen;. STAD YPER. ZITTING VAN DEN GEMEENTERAAD van Maandag 3 Februari 1930. VERSLAG De Heeren Vergracht, Cappoen en Leu- ridan waren afwezig. S Na lezing van het verslag werd eene vraag onderzocht om een stuk grond te Diksmudestraat, zal alleen open zijn op verkoopen op het oud waterkasteel. Daar Xoiida^fust. De apotheek van M. Weckesser, Zondag 9 Februari 1930. In St MAARTENS: OP ZONDAG 9 FEBRUARI 1930. Generaal Marzo: aan 't Binnenland: was kapitein op de Baleare-eiland ger gekozen Neen, maar dat zal niet lang aanloopen. Gij zult zien, dat alles goed zal gaan, héél héél goed De Koning, die regeert en bestuurt en bewonderenswaardige koelbloedigheid bezit, geeft blijk van opgewekt en sterk optimisme. Hij heeft, inderdaad, gauw een Ministerie gevonden, en dat is onge twijfeld zijn Ministerie. MEXICO. Het Personeel van 't Gezantschap der Soviets gaat weg. Tusschen beide landen geen betrekking meer. Mexico wil geen gemeen met de roode duivels van Rusland. Mexico heeft een nieuw Voorzitter. De nieuwe President der Mexikaan- sche Republiek, Ortiz Rubio werd ge boren te Morelia, en studeerde aan de Hoogeschool van Mexico in de inge nieursvakken. Bij de omwenteling tegen den dic tator Diaz behoorde Ortiz Rubio tot een der roerigste elementen der re geering. Hij was sindsdien achtereenvolgens bestuurder van de bankbiljettendruk- erij, financieel agent van Mexico te New-York, hoofd van de ingenieurs- afdeeling bij het Ministerie van Oor- og, gouverneur van den Staat Mi- choacan, minister van Vervoerwezen, en Openbare Werken, minister van Mexico te Berlijn, Mexicaansch ge zant te Brazilië. Ortiz Rubio, generaal van Mexi caansch leger, is ook schrijver en heeft verscheidene hoeken over de geschie denis van zijn land het licht doen zien. RUSLAND. Daar is eene ware plaag van zelf moorden. In Leningrad alleen heeft men er 180. Oorzaakgebrek aan zekerheid om reden van de ongods dienstigheid. 't Russische Volk staat op tegen de schoolmeesters. In negen maanden van 't verloopen jaar hebben ze er 153 van 't leven gebracht en van dit jaar zijn er reeds 217 vermoord. Liet volk en herdt niet het stelsel matig bederf van hun kinderen, en ware het niet de vrees van de Russi sche dwingelanden, die onverbiddelijk ai vermoordt wat tegen het gouvernè- ment iets durft doen. 't zou er nog anders gaan luiden. Alle kerken zijn verboden in Rus land en gesloten. De Kathedraal van Tiflis, een prachtig monument van de 'WM de vrager op reis is sedert geruimen tijd zoo werd de vraag verdaagd. De Heer Vandamme had een voorstel ingediend om de pacht op te zeggen van Zi lebeek-vijver en dit om de aanhouden de klachten geuit door de visschers van stad, tegen den tegenwoordigen pachter. Vele gemeenteraadsleden ondersteun- Te 8 1/2 uur zielmis voor M. Jules Viae- den die vraag, er werd ten laatste daar- mynck 0ver gestemd en de opzegging van de Te 10 uur Hoogmis voor de Parochianen pacht werd gestemd met 7 tegen 5. Te 11 1/2 uur zielmis voor M. Polydore De rekening van de Nijverheidsschool Verfaillie, van wege de Handboog- werd goedgekeurd. Heer Delahaye vroeg maatschappij Yperhoekje om meer propaganda ten voordeele van 's Namiddags te 3 uur Vespers en Lof. de Nijverheidsschool in de hoogste klas- sen der lagere scholen Heer Bonnet OP MAANDAG 10 FEBRUARI 1930. vroeg om misschien de lesuren te verlen- Te 7 uur sol. zielmis voor M. August De gen om toe te laten aan de werklieden die Graeve (Kalfvaartstr.) om 7 ure te huis komen, er ook van te ge- OP DINSDAG 11 FEBRUARI 1930. nieten al die wenschen zullen overge- Te 7 uur zielmis voor de Heeren Armand maakt worden aan de beheerraad, en Roge Pe svn I Het Belgisch Field Artillerij Regiment s y vraagt om eene gedenkplaat te mogen WOENSDAG 12 en DONDERDAG 13 plaatsen rechtover het Ypersche monu ment aan de Halle men zal trachten te voor stenographic FEBRUARI 1930 Te 7 uur sol. zielmis voor Vrouw Wed. Mahieu-Ley (Hondstr.) In St PIETERS OP ZONDAG 9 FEBRUARI 1930. Te 7 uur zielmis voor E. H. Neuville, ge wezen Pastoor der Kerk. onderhandelen om den muur der Vleesch- halle voor te stellen. Den Openbaren Onderstand zal de I pacht van het huis Gillioen op 2000 frank brengen in plaats van 2600. 5. - Handleiding door W. A. Palin. 6. - Modern woordenboek, taalkundig encyclopedisch geïlustreed, uitgegeven door J. Verscheuren, met medewerking van L. Coemans en L. Brounts. 1 7. - Documents relatifs a la regie menta tion de I' Assistance Deel A-K publique a Mons, du XVme au XVIIIme siède, publiés par Paul Heupgen, Juge des en- fants a Mons (Commission Royale d' His- toire). 8. - Uit het leven van eenige sociale in secten, door Dr D. Van Regemoorter, (Hoogeschooluitbreiding 9. - Over De Deemstering der Zielen van Dirk van Sina, door Rob. Erkens (Hoogeschooluitbreiding) 10. - Onder de Gulden ster (studiereis door Congo) door Dr M. De Cleene. 11. - Melancholia (herinneringen aan gestorven Vlaamsche schrijvers en kun stenaars) door Jozef Muls. 12. - Tooneelgroei (1921-1926) Indruk ken over het na-oorlogsch tooneel-herle- ven in ons land, door Willem Putman. 13. - Litteraire Profielen, door Joris Eckhout, in 2 deelen. 14. - Amiens pendant la guerre, avec illustrations, edité. 15. - Les Collectories pontificates dm les anciens Diocèses de Cambrai, Thé- rouanne et Tournai au XlVme siècle, pu- bliées par D. Ursmar Berlière O. S. B. (Analecta-Vaticano-Belgica) Don de l'ln- stitut Historique Beige de Rome. 16. - Le Congrès National de 1830, Etudes et portraits, par le Cte Louis de Lichtervelde. 17. - Vier lessen over Nederlandscht letterkundige geschiedenis door Caesar Gezelle. 18. - Aesthetische verantwoordingen door Jules Persyn, met printen. 19. - La grande enquête de 1389 en Brabant, par Jacques Bolsée (Don des Archives générales du Royaume). 20. - Nieuwe verzameling vormende-en bracht voor een ontslag van pacht, j Nr 8 dienstregeling voo r degestichten .Te 8 1/2 uur gezongene mis voor Isidore vond M. Missiaen het beter meer vrijheid Pottel en Huisvrouw. te geven aan de weesjongens en keurde enkel de regeling goed indien er gediplo meerde onderwijzers genoemd werden. Niettegenstaande Jat die wensch zal overgemaakt worden stemde hij toch te- Maandag 10 en Dinsdag 11 Februari gen deze regeling, aanstaande, telkens van 2 tot 49% uur,} De rekening van het dienstjaar 1928- ten stadhuize alhier, uitbetaling der pen-t en de begrooting van 1930 voor den sioenen. Een gunstig advies werd ook uitge- ontspanningslectuur in de beide landsta 'len, voorde volksboekerij. O*' eeuw, de wereld door bekend, doen ze springen door dynamiet. i Openbaren Onderstand werden nederge- van N perj^n J 81L jlegd. De begrooting van St Joseph's Be- j roepschool werd aanveerd de Socialisten 1. - Bundel van zeven verschillende eigendomtitels, gedagteekend van 1737- 1739-1771-1799-1817-1819-1826 en 1845, betreffende denzelfden eigendom te Yper. (Gift van Mr Raymond Ommeslagh le Yper). 2. - Huwelijksverklaring van den Maire 3. - Brief van inschrijving van Confrérie in 1868. Gift van Mr Omer Duprez te Yper. Dinsdag laatst hield 't Ypersch Davids fonds zijn vierde Winterfeest. Het bestond uit eene voordracht met lichtbeelden over het bolchevism in Rusland. Als de aarde op hare grondvesten beeft r, Geene mededeelingen werden gedaan, De houders van honden worden ver- enkel werd door enkele raadsleden betere om den taks over 1930 te kwijten. Ten, L laste der nalatigen za! binnen enkele da-; gen procees-verbaal opgesteld worden j zonder meerdere verwittiging. j KWibUSSenjèfl De Ontvanger, De Werkman geprikkeld omdat VANLANDSCHOO 1 wij schrijven tegen Zola, meent ons den en er °P 's 1,1 afgrond doei mond- te stoppen met drie personen te veitlwijnen als hemelhooge bergen I noemen, drie Katholieken die zware ver- openscheuren en brandende lava op ste- j ergernis gegeven hebben. Wij keuren die den en d(/i'P?n doen nederregenen als drie heerschappen totaal af. Zij zijn de stroomen hunne dammen en dijken door- Donderdag namiddag had de trekking eersje njej en Zullen ook de laatste van die breken en omliggende vruchten en velden plaats der 8e uitgave (letter H). soort niet wezen. Van af Judas, heeft de ondersteken als de oorlog woedt en ste- Len lot uitgekomen met oO.OOO ti .werd Katholieke kudde altijd schurftige scha- <den gelijk Yper platschiet en vernielt, el- verkocht te Yper. pen geteld 't ineerendeel ervan werden keen spreekt of schrijft er over, en nie- W ie is de gelukkige winner met opene arms ontvangen door de gods- n,and blijft er onverschillig aan. diensthaters en waren er geen slechte Katholieken geweest, Lutherianen, Cal vinisten, Anglicanen en Stevenisten, Protestanten, Ketters en Schismatieken zouden niet bestaan 1 We vernemen dat een luisterrijk avond feest zal plaats grijpen in het Christen Volkshuis op Woensdag 26 Februari, om 8 u. De prachtige Rome-film van de be- Leest er» verspreidt HET YPERSCHE VOLK Het is dus niet te verwonderen dat een opmerkzame, wakkere en werkzame man zich beziggehouden heeft met het bolche vism van Rusland, en na vele inlichtin gen en lichlprenten over de gebeurtenis sen aldaar verzameld te hebben, zich ten dienste gesteld heeft van ons Vlaamsche Volk om het bolchevism te doen kennen. 't Rijk der Hemelen is of de Kerk der christene geloovigen. Daar zijn goeden en kwaden. De goeden komen van Godde kwaden komen van den vijand Gods, de duivel. Gelijk, inhet eerste menschenpaar die gansch en geheel goed was, zoo het uit Gods handen kwam, de duivel het kwaad gezaaid heeft door ongere gelde begeerlijkheid en alzoo de mensch .een vat geworden is van te genstrijdigheden in zijn zeivenzoo ook heeft de vijand Gods van de Maat schappij en zelfs van de Kerke Christi een open veld gemaakt van tegenstrij digheden. Alwie God getrouw blijft, is goed en alwie van God afwijkt en van zijne leering, is slecht. De eenen zijn aan hangers van God. de anderen zjin aanhangers van Satan. Nu men is geneigd God te smeeken om verlost te zijn van 't kwaad en 't onkruid t.t.z. van de slechte neigingen in ons of van de menschen in de we reld Zoo wilden de dienstknechten ook zeggende: als gij wilt, gaan wij henen en verzamelen het onkruid. Maar Jezus zei: neen! opdat gij het onkruid verzamelende, ook soms te gelijk de tarwe niet uitwortelt. Laat beide opgroeien en in den oogsttijd... zal ik de maaiers zeggenverzamelt eerst het onkruid... opdat het verbrand worde en dan brengt de tarwe in mijne graanschuur. Welk gced en wijze woord Gods. Hoe goed! Had Jezus niet gezeid«ik wil de dood niet des zondaars, maar veeleer dat hij leve en hem bekeere, en, ik ben gekomen om te redden wat ver gaan was. Alzoo is het dat God de zondaar laat leven en hem de tijd geve opdat hij hem bekeere. gered worde en niet verloren ga. God toont op de wereld vooral zijne langmoedigheid en hermhertigheid. Deeeuwigheid is zoo lang en 't en is maar na volherde boosheid dat God wil straffen Hoe wijs! De strijd is de noodzakelijke en onontlieerlijke voorwaarde voor de goede tot volherding. Het is in den strijd en door den strijd dat de goede wakker blijft en op zijne hoede, kloek- te en kracht krijgt, bedrevenheid en ook reden van belooning. Uit rust en roest en luiheid volgen vadsigheid be derf en ondergang. Daarom is 't dat 't kwaad moet blijven bestaanopdat de tarwe tegare met het onkruid niet zou ontworteld zijn. Maar dan volgt de oogst, de tijd van uitlezing en belooning: het einde van 't levenwaarin het onkruid verza meld wordt en verbrand en het graan gebracht wordt naar de graanschuur van Gods' liefde en Heerlijkheid! voor eeuwig Kinderrijmpe. I Het is een onloochenbaar feit dat de oorzaak van velerlei maatschappe- 1 lijke mistoestanden in de gebrekkige j inrichting der huisgezinnen moet ge- J zocht worden, in de onbekwaamheid van vele ouders en in de verwaar- Klein en knoddig tel en vingerrijmpe loosde opvoeding der kinderen. Klein, klein kleutergat, Wat doet gij in mijnen hof? Ge pinkt er al de blommekes af Dat is toch veel te grof j Mamake, die zal kijven, I'apatje, die zal slaan. Weg, weg, klein kleutergat. Laat al mijn blommekes staan. Daaruit volgt van 't zelfs van hoe groote sociale beteekenis het is. te zorgen dat vooral de vrouw wel on derwezen zij in alles wat tot de in richting en het bestuur van een huis gezin vereischt wordt. Zij is de spil waarrond alles draait en de bijzon derste opvoedster. Eene hervorming en verbetering der samenleving is niet denkbaar zonder deugdelijke inrichting der huisgezin nen. Van daar moet de verbetering t Is eikendeen bekend zei Z. H. uitgaan en die verbetering is maar dan Leo XIII in zijne breve van 14 ïuni te verwachten als de huisvrouw be- 1892, «dat het algemeen en bijzonder kwaam is om hare verplichtingen van welzijn voornamelijk afhangt van de huisvrouw, echtgenoot en moeder naar Levenswijsheid. behooren te vervullen. inrichting des huisgezins. Met den bloei of het verval der huis gezinnen. houdt de bloei of het verval van gansch de menschheid gelijken voet. Zooals de huisgezinnen, zoo zijn de gemeenten, zoo de landen, zoo de wereld. Het huisgezin is de wieg der bur gerlijke maatschappij en voor een - ti-., t zit te brevieren in den trein wagen, groot deel .ïgt het lot der staten m het -r c- huL"-ezin Twee heerkens met hjn tipneusje, t "W-ttt c ic in i toon vermaken zich met allerhande praat- Leo XIII Encycl. Sapientia 10-1-1890. - Lachedingen. Een Pater, die nooit wijn krijgt, zelfs niet met Paschen, heeft toch dat kan een Bourgogneneus. Hij jes op zijn zwaren rooden neus. Bijna te Antwerpen zijnde, zegde de Pater: Heeren, u hebt veel leute gehad, waarschijnlijk met mijn neus. Ja, Pater... Mijn neus, heeren, is een heele geschiedenis. U moeten weten, ik heb er geen. Ik moest me dus een kunst matige aanschaffen te Brussel. Ik meende eerst een fijn neusje te kiezen gelijk de uwe, heerkens, maar de pa troon zegdeneen I'ater, kies zulk prutsje niet, want dat zijn SNOT NEUZEN De trein stopte. De Voeding. j Wees matig in het eten. 'k En zou zoo ver niet gaan va: te zeggen met de oude doctors In het jaar ééns bloed gelaten In de maand ééns in het bad En nog zou 't mij kunnen baten j Zoo ik maar ééns daags en at of zelfs Dit is uw les Staat op ten zes. En eet ten tienen En weer ten zes. Zoo. trekt uw mes En slaapt ten tienen Dat zal U dienen, y jjjjf Maar toch. daar ligt veel \va.> - in de spreuken.

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1930 | | pagina 2