Crédit An versois Het Familieboekje Ypersche Kroniek. Rechterlijke Kroniak Dixmudestraat, 18, YPER Kerkelijk Nieuws Rome-Film. Begin van Brand ELVERDIMGHE Evangelie van Septuagesima Haiulelstoor 1930. Begrooting der Stad goedgekeurd Christen Werkersverbond De Blinde va;iKiou=Kiang Ste Cecilia. De Anarchist Katholieke Kring Groot Tunifeest van Zondag 9 Februari. Bolspel. -- lïïatchen voor den Beker. ri men voor 11 miilioen en in 192S voor méér dan 40 miilioen- Er is dus een merkelijke vx rhooclr.g in het gebruik van kunstboter en een vermindering van 4 tot 5 miilioen in het gebruik van natuurboter. Eet is te hopen dat men er zich zal op toeleggen beste boter voort te brengen en hierin zou het beheer een nuttige rol kunnen vervullen. Wat het rundvleesch betreft, hebben wij een aanzienlijke voortbrengst, maar voor 1928 was er een tekort; daarentegen is de voort brengst van bevroren vleesch sinds 1924 ver minderd. Wij zouden dien toestand kunnen wijzigen, want veel kan gedaan worden met het oog op rantsoeneering en ook wat betreft de verbetering van onze weilanden. Ik geloof dat alles nog te doen is; talrijke weiden worden onvoldoende geëxploiteerd, en men zou gemakkelijk aan dien toestand kun nen verhelpen. Wat den verkenskweek betreft, deze ver- tengenwoordigt meer dan 1 milliard frank. Het land voert opnieuw voor 87 miilioen frank in en daarom wordt genoemd vleesch steeds duurder. Thans zijn wij op weg naar een toereikende voortbrengst en zullen deze binnen enkele maanden bereikt hebben. Ove rigens een Amerikaansch spreekwoord zegt: Wanneer het varkensvleesch duur is, is het achttien maand later goedkoop. De Duitschers zeggen dat wij binnen zes maand den varkensprijs zullen zien dalen. Ik zal niet uitweiden over de hoenderteelt, wij zullen er bij de bespreking over het stempelen der eieren op terugkomen. Het is nochtans een belangrijke nijverheid, welke weinig aangemoedigd wordt. Men verleent haar 280.000 frank. Het is niet voldoende. Men zou haar 10 milüoen moeten verleenen, in verhouding tot hetgeen men aan den paardenkweek besteedt. De landbouwers mogen met recht aan den minister vragen vrijgevig te zijn, want deze kleine nijverheid verdient aanmoediging. De heer Van Overbergh. Vijfhonderd duizend geringe lieden stellen er belang in. De heer Baels, minister van landbouw. En de schatkist eveneens. De heer Van Overbergh. Moedig deze nijverheid eens ter dege aan! Dc heer Mullie. Ik zal er aan toevoegen dat wij dit jaar 700 miilioen eieren uitgevoerd hebben, voor een waarde van 644 miilioen frank. Dat bewijst dat de eieren hier steeds beneden den wereldprijs zijn gebleven. Wat het inlandsch verbruik betreft, hebben wij 1.700 miiiioen eieren verbruikt, het is te zeggen 70 t. h. van het voor oorlogsch ver bruik. Ik zou nog moeten spreken over groenten- en bloementeelt, maar ik wil geen misbruik maken. Nu köm ik tot het landbouwindex. Eerst ert vooral hebben wij het arbeidsloon, dat voor 43,5 t. h. in rekening komt en waarvan het indexcijfer op 164 t. h. staat, vergeleken met de loonen vóór den oorlog. De werkkrachten zijn schaarscher gewor den, omdat er een neiging heerscht naar de nijverheid, doch het bestuur is in zekere mate aansprakelijk voor dien toestand. De minister zou aan zijne collega's moeten doen uitschijnen dat er zekere compensatierech ten kunnen zijn... Dc linister. Dat woord is niet goed ge kozen. De heer Mullie. Indien gij het verkiest zouden wij kunnen zeggen zekere compen saties Indien in ons land de nijverheid beschermd wordt, dan vloeit daaruit voort dat de land bouwer zekere rechten betaalt wanneer hij landbouwalaam koopt. Daar is dus een toe stand waarmede rekening dient gehouden voor het toekennen van tegenvoordeelen. Ik spreek niet over de belastingen en ik bepaal er mij bij te zeggen dat de grondbe lasting te zwaar drukt op den grond en op de voortbrengselen van den-grond. Wij zullen daar later op terugkomen. Ik ga nu over tot een ander punt. (Vervolg aanstaande week.) PROYINCIE WEST-VEAANDEREN KAMER VOOR AMBACHTEN EN NERINGEN Motie in betrek met de Bedrijfsbelasting van den Handeldrijvenden en Industrieelen Middenstander I)e Kamer voor Ambachten en Ne ringen van West-Vlaanderen Na kennis genomen te hebben van het verslag, uitgebracht door hare fis cale Commissie, over het wetsonwerp over de rechtstreeksche belastingen; Ingezien dat de bedrijfsinkomsten van den handeldrijvenden en industri eelen Middenstander, nader bepaald, van diegene welke met eigene .kapitaal arbeidt, onderhevig zijn aan de belas ting bij wijze van opcentiemen van Staat, Provincie en Gemeente, en dien volgens niet op gelijken voet belast worden als diegene der loontrekken- den (hand- of geestesarheiders) Ingezien door vergelijkende bere kening vastgesteld wordt dat de be drijfsbelasting van de eersten in vele gevallen (naar gelang het quantum der opcentiemen van de gemeente reiken tot meer dan het dubbel van die der loontrekkenden) Stelt vastdat in de vestiging van die belasting, de wetgever geen reken schap heeft gehouden met den arbeid van den Middenstander, noch met die zijner echtgenoote Ingezien dat de wetgever tijdens het uitvaardigen der huidig bestaande wet van 16 Juli 1>22 heeft alleen wil len den arbeid voordeeliger belasten dan andere inkomsten.- door het in schakelen van art. 2 dezer wet. waar door de opcentiemen van provincie en gemeente deze inkomsten niet mogen treffen In acht nemende dat. hij de vestiging van de bedrijfsbelasting de maatschap pijen met aandeelen, het voorrecht ge nieten, het loon aan den arbeid ver bonden. toe te keuren aan de personen van beider kunne, welke den arbeid hebben geleverd, en dat diensvolgens, de loonen. onder welken vorm ook uitbetaald, mogen komen in afreke ning der bedrijfswinsten der maat schappij. en aldus enkel de reserves en buitengewone reserves door de be drijfsbelasting worden getroffen; Ingezien dat het nieuw wetsvoor stel geen rekenschap houdt met dien abnormalen toestand Overwegende dat een Middenstan der bovendien nog getroffen wordt door de belasting op het aangewend kapitaal, wanneer redelijker wijze, de opbrengst van het aangewend kapitaal bij een middenstander als een bedrijfs- inkomst moet aanzien worden Besluitdat de handelaars of nijve- raars. die met eigen kapitaal arbeiden, benadeeligd zijn en blijven tegenover andere zijner landgenooten Drukt diensvolgens den wensch uit dat het nieuw wetsvoorstel op de be- drijfsbelastigen gewijzigd worde met inachtneming van het volgende 1) dat aan den handelsdrijvenden en industrieelen Middenstander als toekenning van loon voor den gepres- teerden arbeid van hem en zijne vrouw, een minimum zou bepaald wor den dat evenals het loon van den werk nemer niet kan belast worden niet de opcentiemen van de Provincie noch mieente. Voor het forfaitair vaststellen van dit minimum zou een normaal loon voor den uitbater kunnen bepaald worden en eventueel een voor zijne echtgenoote (werkdadig in het be drijf). 2) dat de belasting op het aange wend kapitaal, bij Middenstanders, t.t.z. bij handelaars en nijveraars, die met eigen kapitaal een zaak uitbaten, waar ze zelf aan medewerken, zou ver vangen worden door de gewone be drijfsbelasting. Allen hebben na .sat iawijt van beide zijden doch vast en zeker zonder laster taal, deze standregels goedgekeurd en geteekend, uitgezonderd een of misschien twee, zelfs worden een twaalftal nieuwe jongelingen gedrild om binnen enkele maanden bij te treden. Zij die erop uit waren de Elverding- sche muziekmaatschappij te verlammen of te ontredderen door allerhande natio nalistische knoeierijen en tegenkantingen moeten nu wel bestatigen dat die oude, vreedzame en kunstminnende muziek maatschappij nog frisch en opgeruimd voortbloeit tot spijt van die 't benijdt. Het blijkt nu ook we! dat onze deftige en brave jongelingen nog niet zoo gemak kelijk beet te nemen zijn om pillen te slikken en zich te laten opmaken van die piepjonge en onervaren broekventjes 't zij Leeuwtjes, 'tzij Beertjes, die denken en beweren dat zij alleen de ware belan gen en de betrachtingen van het Vlaam- sche volk kennen en bewerken. En zullen aller oogen nu niet betet opengaan bij het vernemen hunner hel dendaden Is 't alzoo dat men het Vlaamsche volk opleidt Is het wel met verzinsels en leugens te strooien op den rug van het bestuur eener deftige maat schappij dat men dezelve zal vernederen of ten onder brengen Iedereen weet en erkent hier dat al onze woorden en daden het klare daglicht mogen zien. Ik het ook zoo bij al de Elverdingsche nationalisten Wie valt er hitsig en bitsig weldenkende lieden in de rede? Wie springt zonder wettige reden uit zijn toom, en valt daarna op de knieen En wie zijn ze nu (die Armen van Geest) Het oude spreekwoord zegtDie een put maakt voor een ander valt er gewoon lijk zelf eerst in. Het Muziekbesiuur N. V. Iers van automobielen en vrachtwagens telken jare was de plaats beperkt doch heden heeft op vraag van het Bestuur het Stadsbestuur toegestemd, het over dekte gedeelte der Hallen ter beschikking te stellen der inrichters. In een woord alles laat vermoeden dat eenieder zal voldaan wezen over de inge richte standen en elk iets degelijks zal kunnen ten toon stellen. Woensdag 11. was het 8 jaar dat de re- geerende Paus PiusXI in Rome gekroond werd. Ter dier oorzake, Zondag aanstaande, in alle de kerken na de Hoogmis Te Deum. In St MAARTENS: OP ZONDAG 16 FEBRUARI 1930. Te 8 1 2 uur Solemn, zielmis voor M.Pie- ter-Frans Meul (Slachthuisstr.). Te 10 uur Hoogmis voor de Parochianen, waarna plechtig Te Deum. Teil v. uur zielmis voor Vrouw Julia Delanoy-Van Gheluwe (Elverdingstr.). Op Vrijdag en Zaterdag te 7 uur Solemn, zielmis voor Mw We Mahieu-Ley, (Hondstraat). In St PIETERS: Woensdag 26 dezer wordt deze ver toond te 8 uur 's avonds in het Christen Volkshuis.De toegang is vrij en kosteloos voor de leden van de bonden van het H. Hert, zij die niet de gelegenheid hadden de reis meê te doen en toch geerne met hunnebondsgenooten meê leven. Ook zij die meegingen zullen er vooral aan hou den die prachtfilm, die geen leugens, geen verdichtsels, geen gevaarlijke maar stichtende en leerrijke beelden vertoont, te komen aanschouwen. Die film is verdeeld in zes deelen 1. Antwerpen-ltalie Reis door: België Duitschiand (langsde Rhijnboorden)Oos- tenrijk (Tyrol), aankomst in Italië. 2. Venetie. 3. Fiorentie. 4. Assisie. 5. Rome. 6. De Paus. Tusschen de vertooningen zullen ge paste zangen en mziekstukken uitgevoerd worden. Wij rekenen op de meewerking der Bondsleden, om van die vertooning lijk het in andere steden gebeurde een ware Pausavond te maken, die ons beves tigen zal in onze onwankelbare trouw aan Christus' stedehouder. Scheidsrechters de H.H. Verve:,- Noyez. Het spel was van weerszijden treffelijk. Nogtans de afwezig-- v Jeroom in de Statie is misschien v,c zaak van hun veriiees; de eerste-^, moest de hunne geweest zijn. Woensdag aanstaande speelt E peratieve in het Postje. Algemeen klassement na den 12 z Gespeeld Ge a •- Bascule Katholieke Kring Coöperatieve Statie Postje 5 5 t 4 5 5 Een die er"*,. OP ZONDAG 16 FEBRUARI 1930. Te 8 'i uur zielmis voor Verschoore Petrus. OP ZATERDAG 22 FEBRUARI 1930. Te 8 uur plechtige mis ter gelegenheid van St Pieters' Stoel in Antiochiën, dag op dewelke in de Xle eeuw de kerk ge consacreerd werd. In St NIKLAAIS OP ZONDAG 16 FEBRUARI 1930. Te 6 en 7 uur gelezen H. Mis. Te 8 Vt uur zielmis voor Jos. Bauwens en overledene familie. Te 10 uur Hoogmis voor de Parochianen. Eiken Vrijdagavond te 7 uur wordt er herhaling gehouden voor den kerkzang, j ledereen is er vriendelijk uitgenoodigd. Maandag avond korts na 9 uur, werden de geburen van het huis «Elegantia»' in de Rijsselstraat eenen brandreuk gewaar. Dadelijk werd vastgesteld dat in vermeld huis iets sterv aan 't smeulen was. De pompiers waren in een, twee, drie ter plaats en drongen langs het kelderven ster het huis binnen, trouwens de bewo ners waren afwezig. In den keuken was een zetel om zeggens verkoold. Ware het gevaar niet zoo vroeg ontwaard geweest, men ;had hier kunnen voor een hevige brandramp staan. Groot nieuws. Verleden week heb ben de nationalisten dezer steeds zoo vreedzame gemeente het goed gevonden een verzindsel in de Ypersche Bode te laten verschijnen over de muziekmaat schappij St Cecilia voor doe! hebben de kleinachtig voor- dezelve te doen ont staan. Ge moet weten dat ons muziek vrijlijk de zaal van het Vlaamsch Huis verlaten heeft voor wat het houden der wekelijksche repetities betreft, en zijn intrek genomen heeft-in eene zaal van van het nieuw gemeentehuis en zulks bij beraadslaging van het gemeentebestuur; het had daar volle recht toe en ook ge noegzame redens. Aldus werd er eene vergadering gehouden van bestuur en spelende leden en ter dier gelegenheid het reglement der maatschappij voorgelezen en ter goedkeuring en onderschrijving aan de bestuur- en werkende leden aan geboden, waarvan eenige hoofdzakelijke punten luiden als volgt De maatschappij heeft voor doel, door verbroedering onder de leden en het deel nemen aan godsdienstige, vaderlandsche, liefdadigheids en andere openbare fees ten, bij te dragen tot het zedelijk welzijn der bevolking. Deze maatschappij blijft buiten alle politieke twisten, doch spreekt haar getrouwheid uit voor alle katholieke en vaderlandsche grondbeginselen, als mede hare verkleefdheid voor de zedelij ke belangen van het Vlaamsche volk, en eischt dezelfde getrouwheid van elk harer leden. Maar het is nu geen nieuwigheid meer bij de jonge Nationalisten dat ze alle va derlandsche feesten, vlaggen en liederen verstooten, 't en is maar vaderlandsch geld dat ze gretig aanveerden van 's landsbestuur en alzoo ontstond er bij twee of drie muziekanten wat tegenspraak nopens de vaderlandsche bedoelingen, als zouden we nu te verzaken hebben aan hetgene we sinds eene eeuw gehuldigd hebben, hetgene natuurlijk ook niet ge daan werd. BANK BEURS wissel! Te dien tijd sprak Jezus tot zijne leer lingen deze gelijkenis Het rijk der Hemelen is gelijk aan eèn huisvader, die op den vroegen morgen uitging om arbei ders te huren voor zijnen wijngaard. En toen hij met de werklieden overeengeko men was voor een denier daags, zond hij ze in zijnen wijngaard. En omtrent de derde uur uiigegaa i zijnde, zag hij an deren op de markt ledig staan en hij zei hun gaat ook in mijnen wijngaard en wat billijk is, zal i'< u geven. En zij gin gen heen. En omtrent de zesde en de ne gende uur ging hij wederom uit en deed hetzelfde. En omtrent de elfde uur uit gegaan zijnde, vond hij anderen staan, en hij zei hun waarom staat gij hier ge heel den dag ledig en zij zeiden hem omdat niemand ons gehuurd heeft. Hij zeigaat cok gij in mijnen wijngaard. Als het nu avond geworden waszei de Heer van den wijngaard aan zijnen op ziener roep de werklieden en geef hun het loon, van den laalsten beginnende tot den eersten. Toen ze dan kwamen, die omtrent de elfde uur gekomen waren, ontvingen ze elk ec~. denier. En toen de eersten kwa men meenden zij meer te ontvangen doch ook zij ontvingen elk een denier. En als zij dien ontvingen, morden zij tegen den huisvader zeggende Deze laat st en hebben één uur gewrocht en gij maakt ze gelijk met ons die den last van den dag en van de hitte gedregen hebben. Doch hij antwoordde en zei tot eenen van hen Vriendik doe u geen onrecht zijt gij niet met mij voor een denier over eengekomen neem wat u toekomt en ga heen. Ik wil aan dezen laatsten geven zooveel als aan u of staat het mij niet vrij te geven wat ik wil Is uw oog boos omdat ik goed ben Alzoo zullen de laatsten, eersten zijn, en de eersten, laatsten zijn. want velen zijn geroepen, maar weinig uitverkoren Matth. 20, 1-17 In dees parabel wil O. H. twee dingen doen verstaan ten eerste dat de Zalig heid al den tijd van 't leven kan bekomen zijnEn dat is niet te verwonderen God heeft al de menschen geschapen om eeuwiglijk gelukkig te zijn. Dat is de volle wil zijner goedheid. Daarbij, welk ijselijk ongelukvoor eeuwig beroofd zijn van dat geluk voor eeuwig beroofd zijn van 't doeleinde waarvoor men ge schapen is Daarom is 't dat God geduld heeft tot het einde toe eh dat zelfs in de laatste uur er nog zaligheid is. Hoevelen hebben aan dat geduld Gods hun eeuwig welzijn niet te danken. Ten tweededat de belooning,, en eeuwiglijk, alle ziel zal verzadigen niet allen zullen gelijk hebben want zoo Zondla^riifiit. De Apotheek van M. Van Waüe- gheirs, Statiestraat, zal alleen open zijn op Zondag 16 Februari 1930. De toebereidselen tot de zevende ten toonstelling worden ijverig voortgezet. Meer en meer beseffen handelaars en nijveraars welke machtige reklaam gedu rende deze dagen der foor verwezentlijkt wordt. Reeds hebben menige Firmas hunne toetreding toegezegd en alles laat vermoeden dat de aanstaande Handels- .foor een machtigen bijval zal beleven. Immers van nu af is het Bestuur inge licht dat Firmas welke tot heden uit onverschilligheid of nalatigheid aan de Foor geen deel namen, reeds hunne toe bereidselen maken om hunne producten op hunne beurt aan het publiek ten toon te stellen. Zoo moet het wezen vele bekwame stielmannen zijn er in onze stede te vin den die immer nederig hunnen weg ver volgen, zonder zich te laten kennen en hunne kunstgewrochten te laten waardee- ren. Nochtans in onze eeuw van vooruit gang mag er niet geaarzeld worden en nieuwe methoden dienen toegepast. Het is volstrekt noodig zich te laten kennen om de vreemde mededinging het hoofd te kunnen bieden. Goede reklaam is winstgevend, goede waren verwekken koopers en matige prijzen zijn de steunpilaren eener Firma. Meer en meer moeten onze nijveraars en handelaars bewijzen dat onze stad de hoofdplaats is van ons arrondissement, meer en meer moeten zij door hunne werking de koopers van naburige dorpen en steden aanlokken en eindelijk moeten zij meer en meer aan hunne stadsgenoo- ten bewijzen dat zij elders niet moeten zoeken wat hier te vinden is. Gelijk voorgaande jaren is er besloten geworden, aan de deelnemers eene in schrijvingskaart te sturen, welke dient zoohaast mogelijk ingevuld en naar het Bestuur terug gezonden worden. De voorwaarden zijn dezelfde als bij de vroegere tentoonstellingen. Een goed nieuws voor de tentoonstel- als de H. Paulus zegt: gelijk ster van ster verschilt in schitter, zoo zullen de uitverkorenen verschillen in geluk en glo rie elk naar zijn verdiensten maar allen zuilen overvoldaan zijn, elk volgens zijn gadigheid. Het beeld daarvan is de volle dagloon de denier waarmee de mensch over had om ruim te voldoen aan 't geen hij dagelijks kon begeeren. A Oud Raadsel. Daar is iets in huis 't Is grooter dan een luis 't Is minder dan een muis Fin daar zijn meer vensters in Dan in een Oostersch huis. Levenswijsheid. Daar zijn nog zielen voor wie het niet alles is: te eten, te drinken en li chamelijk leven te leiden, dat lage le ven met geheel zijn rustelooze sleep van werken en vroeten. van loopen en ketsen naar wat geld of goed of zin lijk genot. Daar zijn nog zielen voor wie het niet alles iste zien of gezien te zijn en in de oogen te slaan dat leven met geheel zijn ijdele drat en paradeeren. langs straat slenteren, oogskes te slaan, glimlachjes te geven of nutlooze praatjes te houc'en. Bij het ter pers gaan vernemen we De begrooting voor 1930, die verwor pen werd door Nationalisten en Socialis ten, is door de Bestendige Afvaardiging van West-Vlaanderen goedgekeurd. Een onzer KajotstersJuff. Gerarda Delahaye, vertrekt op 7 Maart naar het klooster der Missie Zusters Augustinessen (Dante Louise) van Herverlee om zich aan de bekeering der heidenen toe te wijden. Hare zusters De Lentemeisjes (V.K.A.J.) houden eraan in onze feestzaal een afscheidsfeestje te geven op Zondag aanstaande 16 Februari, te 6 uur. Men zal opvoeren Onder het feest omhaling voor de missiën. Op 2 Maart, Luisterlijk Tooneelfeest sociaal drama in 4 bedrijven. Kaarten te bekomen van af Maandag 17 Februari. STAD YPER. BERICHT De aanvragen om door het Fonds der meest begaafden geholpen te worden moeten gezonden zijn naar den Heer Gouverneur der Provincie West-Vlaan deren te Brugge vóór 15 Maart aanstaan de. Er zal geen gevolg gegeven worden aan de aanvrageh na den vastgestelden datum. Bij de aanvraag moet er gevoegd zijn 1°) Een uittreksel uit de geboorteakt van -het kind. 2°) Getuigschriften afgeleverd door de hoofden der verschillende onderwijsin stellingen gedurende de drie laatste jaren bezocht. Deze getuigschriften zullen de uitslagen vermelden door den leerling op school bekomen in de wed strijden enz... en zoo nauwkeurig moge lijk zijn verstandelijken aanleg en zijne zedelijke hoedanigheden opgeven. 3°) Een afschrift van het gezondheids boekje. Yper, den 12 Februari 1930. De Burgemeester, H. SOBRY. Zaterdag laatst namen niet min dan elf peletonsdeel aan de maandelijksche prijs- speling voor de Boldersafdeeling. Na verscheidene sterke ploegen geklopt te hebben, won het viertal bestaande uit de HH. Leuridan, Benoot, Delahaye (zoon) en Liefooghe Ernest, de gejonde prijzen. Hertelijk proficiat, maaijes. Een afgeholde. De studenten van liet College, zullen op Zondag 23 Februari hun jaarlijks lief dadigheidsfeest opvoeren. Men zegt dat dit leest al de andere zal overtreffen. Men speelt De drievoudige wijsheid van Wanger, een tooneelstuk vanGhéon» en De landbouw van Chicago blijspel in vier bedrijven. Het zangkoor, met zijn 80 uitvoerders en een volledig orkest zul len de Woudcantate van Hullebrouck uit voeren. Het feest begint om 3 ure stipt. Lokaalfeestzaal van het College. Ingang Bollihgstraat. De studenten begeven zich ten huize om kaarten te verkoopen. De opbrengst immers moet dienen tot ondersteuning :der behoeftige familiën, geholpen door de Conferentie van St Vincentius. Wij ver- I hopen dat die heeren overal een goed ont- haal zullen genieten. Zondag laatst om 6 uur in de feestzaal van 't Kristen Volkshuis, St Jacobstraat te Yper, gaf de bekende Maatschappij St Michiel Turners» hun jaarlijksch feest. Veel volk had den oproep beant woord en 't was voor een bomvolle zaal dat het wel gevuld programma werd uit gevoerd. Men mag gerust zeggen dat het prachtig was. Het feest heelt op alle ge bied een welverdienden bijval genoten.. Allen hebben prachtig werk geleverd en met ware voldoening hebben wij den vooruitgang in kunst kunnen bewonde ren. Hartelijk proficiat aan hun knappe leider Heer Maurice Declercq, die zich met hart en ziel toewijdt aan de St Mi chiel Turners alsook aan hun verdien stelijken Voorzitter Heer Valère Seys. In den match van Woensdag laatst in de Statie, heeft de Bascule haar zegereeks voortgezet. Hij won de twee eerste par tijen met 10-9 en 10-6 punten. De bezoekers hadden hun gewoon pe- leton. Voor de Statie speelde de H. De- cleir in plaats van H. Vierstraete. Waren PRIESTERLIJKE BENOEMING; Mgr de Bisschop heeft bennen,-; i Pastor O]) O. L. Vrouw te K E. H. Desaegher, pastor te Di u- in vervanging van E. H. Vandr die zijn ontslag geeft; Pastor te f> roosebeke, E. H. Deraedt, pa-;.: Yvve St EloyPastor te Dotte? E. H. Morel, principaal van 't o>ii, te Moescroen Pastor te Vvve St F] E. H. Joye, onderpastor op Sinte E bij Brugge; Bestuurder der V; schappelijke werken te Iseghem F, Armand Desmet, J.C.E., student avi Hoogeschool te Leuven. Verb. André van Gheluwe, d; geval met zijn rijwiel had veroorzg wordt tot 25 fr. boete of 3 dagen vers deeld, verders nog 10 fr. ot 2 da; voorwaardelijk gedurende 1 jaar. Van Ou... Marie van ZillebeL haregebuurvrouw slagen had toegebra de kleederen gescheurd en ten s!ott« een stal gesloten had, wordt voor siq tot 30 fr. boete of 10 dagen veroortfc voor beschadiging van roerende v; werpen tot 10 fr. of 3 dagen. Da; moet zij aan het slachtoffer dat zich burgerlijke partij aanstelde, 150 f-, schadevergoeding en de kosten h aanstelling betalen. Cail... Leon van Noordschote, v eerroof wordt to't 30 fr. boete of 10 da, veroordeeld voorwaardelijk gedurend' jaar, daarbij moet hij aan de burger; partij die 500 fr. schadevergoedingvro 1 fr. betalen alsook de kosten haren stelling. Zijn medebetichte bekomt spraak daar de feiten ten zijnen lastei genoegzaam bewezen zijn. Jac... Julia van Yper, wordt n l beschadiging aan roerende voorwerj tot 10 fr. of 2 dagen veroordeeld, twee feiten van beleedigingen, telktnni tot 5 fr. of 1 dag, daarbij moet zij aan] burgerlijke partij de gevraagde21 ;rl j talen, haar man Mor... Pierre voor sad aan zijne vrouw bekomt 26 ir. of 8dJ 1 voorwaardelijk gedurende 5 jaar v.jl korrektioneele straf en 1 jaar vnj j politiestraffen Koopm... Cyiel en Stock Mi: van Waèsten, voor wederzijdsche be digingen elk 10 fr. of 2 dagen voorw: del ijk voor 1 jaar voor de tweede. Bouck Elodie van West-Nn kerke, hare gebuurvrouw Der... Evt en haar man Desch... Camiel, voor derzijdsche beleedigingen elk 10 ir. 3 dagen voorwaardelijk gedurende 1 j voor de lst0 de 2Je voor slagen beku:: fr. of 8 dageii en de 3de voor lichte welddaden 10 fr. of 3 dagen. Doms Cyriel van Zonnebeke, zooals uit het verhoor der getuigen tó wel de koppige boer die zich aan wil onderwerpen en slechts regen recht in zijnen eigen kop wil uitru: zooals door het openbaar ministère zegd wierd, die dan ook aan de rechtb eene voorbeeldige straf vroeg voor reeks feiten hem ten laste gelegd, men braak van afsluitingen en labeurt' andermans land. Voor de F' zaak v hij dus tot 8 maal 26 fr. boete of 8ui gevang veroordeeld, voor C van deze zaak tot 10 fr. of 2 dagen, daarbij moe aan de burgerlijke partij 500 fr. be» als schadevergoeding en de kostenI» aanstelling. Voor N'15 bekomt hij spraak zonder kosten, de burgerlijke? tij ziet haren eisch afgewezen en tot de kosten veroordeeld. Voor N'l' 26 fr. of 8 dagen en voor C - E en j kenmale 10 fr. of 2 dagen en daarbij fr. aan de burgerlijke partij te betalt' de kosten harer aanstelling. De genaamde Vlaeni... van Wc die wegens aanslag door de boets® lijke rechtbank van Yper tot 1 jaar ge werd veroordeeld, was tegen het in beroep gegaan. Het beroeps!'. Daar zijn nog ernstige zielen, die 't leven voor iets houden, die 't leven naar weerde schatten, er iets groots willen van maken en meenen dat zij op de wereld een taak te vervullen hebben, iets nuttigs en vruchtbaars te verwezenlijken hebben! Daar zijn nog zielen die boven den schijn en het stoffelijke hun hert en hunne' blikken kunnen verheffen en aan hun leven eene edele zending ge ven. Honger op! Zielen! De wereld is zoo klein en zoo laag! zoo ijdel en zoo nutteloos, zoo gering en bedriegend De waarheid, het recht, de naasten liefde. de opbeuring van den even- mensch. God, het eeuwige, het ver hevene en het ware schoone. vragen groote zielen, klare geesten, kloeke willen, sterke karakters vol offervaar digheid. vrome gedachten en verheve ne gevoelens Stelt daar uw ziei op! Legt daar uw hert en uwe edelmoe digheid aan Sjiant daarop uw wilskracht in Ziet rondom u <ie laagheid! verheft ze. hei stoffelijke! vergeestelijkt het. het ikzuchtige! bestrijdt het. het ijdele! vervult het met ernst en edelheid. Streeft naar zedelijke schoonheid in u en in anderen. Maakt uw leven weerdig, nuttig, groot en vruchtbaar. Dat is uwe kris- tene taak en zending! Een voorbeeld. Tarsicius was een kind van groote familie, een dapper en flink jonkhei- dige van rond de 14 jaren. Zijne moeder was een dier edele Ro mein sche dames in pracht gehuld en treffende door haar statig voorkomen, gevolgd van dienstmeiden. De vader was gestorvenmartelaar van 't geloof. Voor dat kind stond de wereld open. aantrekkelijk en schoon, al wat zijn hertje lustte, mocht het verwachten Ziin hert was te groot daarvoor! Hij verkoos, ten gevare van zijn le ven. de kristene gevangenen te bezoe ken hij bracht hun hulp in nood troost in lijden! hoop in verlatenheid! Dan klopte zijn hertje van blijd schap. wanneer hij hun vreugde zag, wanneer hij hun moed aanschouwde en het inheien van hun geestelijk lied mocht aanhooren. Die jongeling zag hooger dan 't ge rot! Hij zag het voorbeeld'van alle schoon leven: wel doen en vreugde strooien. Dat bracht hem tot de hoogste hel denmoed. tot de heldhaftigste voor Jezus-Christus en voorde' tene gevangenen. Voor Voeding. Houden wij ons dus aan de Hij eet wel, die weinig c. De reden is deze; de mens? slijt weinig; men rekent één -j daags per kilo van eiwit; weir wordt gemakkelijk gevonden gewone voedsèls die wij nemen de koolhydraten betreft, die de I te geven, deze moeten meer gi j zijn navolgens men meer warn? i bruikt in werk of groote bever 'Alzoo moet een mensch die zv' i lastig werk doet of groote reizm l voedsel nemen dan iemand die i weinig of niets doet. Een kind of jongeling nn meer nemen als een Krasser n omdat deze door overvoed:: -.. moet groeien en verkloeken. P-; ters ook moeten wij meer eter. Zomers omdat wij meer war' dig hebben. Wees dus matig: Biedt weinig aan den nK> Oefent L' tallen stond..

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1930 | | pagina 2