Crédit Anversois AAT Het Familiehoekje In 'f Buitenland Ypersche Kroniek. Rekenings-les. N. V. Dixmudestraat, 18, YPER Evangelie van Sexagesima. RUSLAND ROME ITALIË YOU GO - SLA VIE Kerkelijk Nieuws Eigen Heard üil Cc tw de ee: f* Rome-Film Boerengilde van Yper. j Handelsfoor 1930 Solo schlem gespeeld. Katholieke Sint IYIichiels turners. verbiedt. Daarover schrijft de protestan-1 De hc"er In Denemarken, waar sche gazet Southern Methodist» uit- öe Taluta bo°s staat, heelt de ;ana- komende in Memphis, V. S. Amerika. «el geïeden. De crisis is er zeer scherp - f geweest. En verlenen jaar heeft dit land, aan de hand van 2.000 extracten uit de boek houding van landbouw bedrijven.kunnen aan De Paus van Rome heeft eene nieuwe uitgave laten verschijnen van den be roemden Index der verbodene boeken Het werk behelst 500 bladzijden en ver biedt voor de katholieke lezers 5000 boek deelen.. Sommigen klagen er over als eene beperking der persoonlijke vrijheid Maar w ij zijn genegen het a s eene daad te beschouwen van noodzakelijke oplet tendheid. Daarom meenen wij dat de protestantsche kerken zouden wel doen iets dergelijksch te geven, om hunne leden te beschermen tegen de deugdlooze en kwaaddoende letterkunde Al wat van Amerika komt of daar is moet kolossaal wezen. In New-Mexi co zijn er overgroote bergspelonken, vóór 30 jaar aangewezen door cow boy (koe knecht) Jim White. Dan heeft de Natio nale Aardrijkskundige Maatschappij ge leerden er naar toe gezonden, die o. m. eene zaal ontdekten van 1200 m. lengte, 180 m. breedte en 90 m. hoogte. Door gebrek aan eten. konden zij hun navor- schend werk niet voltooien. Nu is er een Nicholson binnengetrokken met eten voor 20 dagen en een radiotoestel, om te kun nen in verbinding blijven met de buiten wereld. 34 kilometers of meer zijn te doorloopen. Een onderwijzer stelt volgende vraag, jk snijd een aardappel in twee gelijke deelen. Wat bekom ik? Twee helften Meester, leder helft snijd ik ook in twee gelijke deelen. Wat bekom ik Vier den, Meester. Ieder vierde snijd ik nu in twee gelijke deelen. Wat bekom ik? Achtsten, Meester. En ieder achtste snijd ik in twee gelijke deelen. Wat heb jk nu? Meester, Meester,... Fritjes, iBANK BEURS WISSEL RcCe dooi- M. Mullie, Senator voor Kortrijk- Yper, uitgesproken in het Senaat, op de Vergadering van 29-30 Januari 11. (Vervolg.) Wij staan tegenover een scherp afgetee- kende lanbouwcrisis. Verleden jaar had ik deze reeds voorzien toen ik sprak over te groote voortbrengst van landbouwproducten. Dat is klaar voor wat betreft suiker, haver, tarwe, aardappelen. Maar ik schrijf deze ver- hCCSiPS vooral toe aan het gebruik van stik- StCLAudende meststoffen. Verleden jaar zeg de ik dat, voor wij vijf jaar verder waren, de voortbrengst van stikstof houdende meststof fen zou verdubbeld zijn. Dat begint waarheid te worden. Dat leidt ons tot een te groote voortbrengst, tot slechten verkoop tegen te lage prijzen, zonder dat de kostprijs lager wordt. Daarin ligt de oorzaak van de crisis. Wat dient er gedaan? Volgens mij zou de regeeriug een landbouwpolitiek moeten voe ren waaraan de verschillende departementen zich zouden houden. Op dit oogenblik zie ik niet dit iets gedaan wordt tot coördonatie of steun ten gunste van den landbouw. De minister, die onze aangewezen verde diger is, zal mij toelaten hier enkele punten aan te wijzen, Eerst én vooral de toepassing van land bouwboekhouding te verbreiden, waardoor het mogelijk wordt een helder inzicht te hebben in de nijverheid in het algemeen, maar voor al in den landbouw, waar een heele reeks specialiteiten in aanmerking komen. Gaarne zou ik zien dat de minister dit vraagstuk voor oogen hield en er zorg voor droeg dat de begrippen van boekhouding inzake landbouw meer algemeen werden. In Zwitserland wordt dat op merkwaardige wij ze gedaan onder de boeren. Daarmee zou aan den landbouw en namelijk aan de paarden fokkerij een groote dienst kunnen bewezen worden. He zou van belang zijn den kostprijs te kennen van een veulen van vier maanden en van een veulen van achttien maanden. De heer Limage, verslaggever. Dat is moeilijk vast te stellen. De heer Mullie. Doch het zou belangrijk zijn dit te weten. De Minister. Op het congres 'te Bucha rest heeft een professor een type van boek houding voorgestelddat zeer belangwekkend is. Ik zal daarover spreken. Te dien tijde, toen er nu een groote me nigte bijeen kwam, en men uit de steden naar Jezus, toeliep, sprak Hij door een gelijkenis Een zaaier ging uit om zijn zaad te zaaien. En, terwijl hij zaaide, viel een deel langs den weg en het werd vertreden en de vogels des Hemels aten het op. En een ander deel viel op steenachtigen groud en opgekomen zijnde verdroogde het, de wijl het geen vochtigheid had. Een deel viel onder de doornen en de doornen scho ten mede op en verstikten het. En een an der deel viel in de goede aarde en het kwam op en bracht honderdvoudige vruch ten voort. Dit zeggende, riep hij wie ooren heeft om te hooren die hoore Niemand is er die Gods woordhei woord der waarheid, het woord des Ge loof s, het woord der gratie en des levens niet hoort Dat woord spreekt op duizende wijzen Jot den mensch De godsdienst omringt ze en spreekt tot hun geest en tot hun her- te zij hooren er van spreken, zij zien de kerken, de kerkelijke plechtigheden de process'én, de begravingen, zij hooren de klokken zij lezen ervan in de nieuwsbla den zij zien zijne dienaren de priesters. toonen dat Se toestand veel verbeterd was Wij weten dat Denemarken, dat een groo te uitvoer heeft, rijn kostprijzen zeer beperkt. Dat kan alleen bereikt worden met aan de landbouwboekhouding groote zorg te beste den. De hoogere landbouwraad zal eerlang een verslag over het landbouwindexcijfer indie nen. In dien richting geef ik in overweging of het niet nuttig ware een dienst van berekin gen in te richten. Te Leuven heeft men een landbouwgesticht ingericht. In Duitschland eveneens bestaan dergelijke inrichtingen, welke belangwekkende inlichtingen verstrek ken over de economische vooruitzichten. Thans kom ik tot het landbouwonderwijs. Het is door het onderwijs dat de landbouw gedurende de crisis van 1885 tot 1900 werd gered. De vulgarisatie van het onderwijs heeft de voortbrengst doen stijgen. Indien wij opnieuw in een tijdperk van crisis treden, dan zullen wij meer dan ooit het landbouw^ onderwijs noodig hebben. Ik vestig de aan dacht op de noodzakelijkheid een bijna aca demisch hooger onderwijs te bezitten. Ik vraag tevens aan den minister edel moedig te zijn wanneer het er op aan komt enze leeraars van het hooger onderwijs toe te laten wetenschappelijke studiën te doen. Daarom verzoeken wij den minister onze kre dietaanvraag voor de school te Gembloers en voor de veeaartsenijschool in te willigen. Die leeraars moeten over de noodige kredie ten beschikken om hunne opzoekingen te kunnen doen. Ik vraag eveneens dat bijzondere inrichtin gen bij het lanbouwgesticht te Gent zouden gevoegd worden, met het oog op de studie van sommige landbouwondernemingen. Ik betreur dat er zoo weinig studenten zijn in het middelbaar landbouwonderwijs. yoor het lager landbouwonderwijs bestaan er slechts 700 naschoolsehe afdeelingen. Nochtans is dit onderwijs uitermate nuttig, het richt zich tot jonge lieden van 15 jaar en meer. Op 2,700 gemeenten zouden wij ongeveer 2.000 naschoolsehe afdeelingen moeten tel len. Verleden jaar heeft de minister ons gezegd dat de kredieten waarover hij beschikte hem niet toelieten meer te doen en dat een land- bouwleerling meer kostte dan een nijver heidsarbeider. Dit argument is niet afdoende. Het aantal landbouwleerlingen die opgeleid moeten worden is aanzienlijk. Ik weet dat de minister zal zeggen dat er gebrek is aan met het vak vertrouwde onder wijzers. Diensvolgens dient de werking van onze landbouwnormaalscholen uitgebreid. Nog een woord om aan te toonen hoe ge past het ware te Vilvoorde, of in alle geval in het land, een gistinginstituut op te rich ten voor de voortbrengst van fruitwijn, nl. van goeden schuimenden fruitwijn. In denzelfden zin moet op veelzijdig gebied tusschenbeide gekomen worden. Ook wijs ik er nog op hoe belangrijk het is de bestrijding van besmettelijke ziekten te verzekeren.Men houdt zich daar trouwens n ons land flink mede bezig. Wij moeten geen slecht begrepen bezuinigingen doen in dit opzicht dat van het hoogste belang is. Vóór drie jaar waren er 335,000 dieren door mond- en klauwzeer aangetast. Rekent maar eens uit hoeveel dat bedraagt tegen 100 fr. per dier. Wij hopen dat het ontwerp betreffende het onderhoud der waterloopen spoedig zal goedgekeurd worden. De Commissie heeft daartoe den wensch uitgedrukt. De Minister. Dit ontwerp staat in ver band met het ontwerp over het Polder- en het Schelderegiem. De heer Mullie. Thans kom ik tot de eleetrificatie van den buiten. Wij hebben geen gegevens kunnen bekomen betreffende de eleetrificatie van de stallen. Deze moeten uitgebreid worden. Ieder huis van een bui tengemeente zou met een electriciteitsnet moeten verbonden worden. Wij hebben ver nomen dat een oplossing mogelijk ware door toepassing van de wet Moyersoen van 1926, waarbij het aan de gemeenten toegela ten is zich met de vergunninghouders te verstaan om de overeenkomsten te verlengen en het net uit te breiden. Het blijkt dat dit een zeer doelmatig mid del is om de eleetrificatie te verzekeren. Bij gêbl'eke daarvan, zou men zijn toevlucht tot bijzondere kredieten moeten nemen. De Minister. Een bijzondere commissie houdt zich daar zeer ijverig mede bezig. De heer Mullie. Thans kom ik tot het derde middel om den toestand te verbeteren, en wel al hetgeen den uitvoer van de voort brengselen kan vergemakkelijken. Dat is van het allergrootste belang, vooral in tijd van overproductie. Men moet zich vooral om de inlandsche markt bekommeren. Het leger zou inlandsche aardappelen moeten koopen en in zekere mate inlandsch vleesch en in landsche tarwe. Waarom koopt de landsver dediging niet een enkele kilo inlandsch vleesch? De Minister. Het leger koopt in ieder geval aardappelen. Het lastkohier eischt dat de aannemer Beige weze. Het zou volstaan te eischen dat de goederen eveneens van Belgische afkomst wezen. De heer Limage. In ieder geval, het Belgische leger verbruikt vreemde tarwe, vreemd vleesch, en de legerpaarden verbrui ken vreemde haver. De heer Van Overbtrgh. .Het is onge looflijk! De heer Mullie. Sinds den oorlog werd voor het leger nog geen kilo inlandsch vleesch gekocht. De binnenlandsche markt moet zoo ruim mogelijk zijn. Voor de buiteniandsche markt dient de re geering den Belgischen landbouw te begun stigen; in de internationale overeenkomsten moet zij trachten de te hooge tol- en dum pingtarieven te voorkomen. Niet lang geleden hebben Duitschland en Frankrijk hunne toltarieven verhoogd voor twee producten, die voor ons van belang zijn. Ten einde onzen uitvoerhandel te bevor deren zou men in de vooraanstaande landen landbou'.vconsuiten moeten aanstellen, zooals Nederland het doet. Het zou ons nuttg zijn in den vreemde gespecialiseerde agenten te hebben, om ons zoo vlug mogelijk in te lichten over de mo gelijkheden tot uitvoer. Ook zou het nuttig kunnen zijn de kwestie van een toezicht te onderzoeken op den uit voer van landbouwproducten, niet alleen wat betreft eieren, maar ook fruit, zekere groen ten, enz, In Holland werd een wetsontwerp ter tafel gelegd om dergelijk toezicht in te stellen. In het kort mag gezegd dat de toestand ran ons landbouwbedrijf bedreigd is. Ik aalmoezenier aangeduid door de geeste lijke overheid. De gewone vergaderingen der voorwachters zullen op feestdagen niet vóór tien uur 's morgens mogen plaats hebben. 2. leder legioen van ballilas (kna- penlegioen) wordt geestelijk bestuurd door een aalmoezenier aangeduid door de geestelijke overheid en die de gods dienstige hulp verleent samen met de aalmoezeniers der verschillende zones eveneens benoemd door de geestelijke overheid. De ballilas van iedere cen- turie zullen voor hun godsdienstonderwijs worden toevertrouwd aan hun onder scheidene pastoors. De gewone vergade ringen der Ballilas zullen op feestda gen niet vóór tien uur 's morgens mogen plaats hebben. De kerkvervolging duurt voort in Rus land. In Ukraine alleen zijn 364 kerken gesloten en 2300 godsdienstige vereeni- gingen of kloosters afgeschaft en nu in de laatste trimester zijn er in Ukraine nog 202 bijgesloten. De haat Gods gaat zoo ver dat een stad genaamd Bogodorodsk t. t. z. stad hoop dat de minister ons zal zeggen dat hij van Q y herdoopt js en daar niet minder om bezorgd is als wij. en r, 5 dat hij de noodige maatregelen in voorbe- noemd Bezbojnoie t.t. z. de stad der reidmg heeft om de toekomst van de beste z.? .erB' nijverheid van ons land te verzekeren. Wij weten trouwens dat wij op hem mogen reke nen. (Handgeklap rechts.) Doch dat loopt niet altijd van een leien dakje. Te Krementzchouk op den Dniepei hadden de godloochenaars een heilig- PRIFCTFRÏ UKF rfnofminpfn schendige processie op gang gezet; rKltis I LKLlJKh. BENOEMINGEN. zy wierd door de bevolking aangevallen, Mgr de Bisschop heeft benoemd: Onder- j verschilligen ervan wierden met stokken pastor op St. Salvators, te Brugge, e.h. Borre, i af„eranse]d en de kopstukken gedood. onderpastor te Wevelghem. Onderpastor t, 1£ te Westende, E.H. De Wispelaere, leeraar j ervan wierden niet een bijl aan 't college te Moescroen. Onderpastor doodgekapt te Emelghem, E.H. Van Maele. leeraar aan 't college te Dixmude tot tijdelijke vervan ging van E.H. Stubbe, die uit gezondheids reden verlof neemt. YPER Bond van de Vlaamsche Katholieke Gemeenteraadsleden van het Arrondissement Heden Zondag 23 Februari, te 2 }/2 u. namiddag, belegt de Kond een eerste algemeene vergadering voor 1930 in het Christen Volkshuis St Jacobs- straat, Yper. DAGORDE 1. Welkomstgroet door den Heer R. Declercq, schepen te Yper. voorzit ter. 2. De Sociale rol der gemeentebe sturen, in te leiden door den Heer Debra, Dr in de Rchten te Leuven. 3. - Bijdrage 1930 (10 fr.). Toegankelijk voor alle Vlaamsche. Katholieke Gemeenteraadsleden. Daarbij, Gods gratie spreekt in hunne ziel door verlichting, beroering en door 't geweten. Niemand mag dus zeggen dat hij Gods woord niet hoort. Maar in allen brengt het geen vrucht of evenveel vrucht voort Waaraan liegt het O. L. Heer heeft het zelf verklaard het liegt aan de inwendige gesteltenis van hun hert en ziel. Der zijn er met kwaden geest bezield en willen er niet achter loopen... en de duivel van hooveerdigheid of van ikzucht of van wulpschheid rooft het en pikt dat goede zaad op Zij zelf genieten er niets van. Der zijn er anderen die dat woord hoo ren, doch het dringt niet in, en schiet niet op tot goede voornemen en werk. Dat woord valt op steenachtigen grond en daar het geen wortel kan schieten, gelooven zij voor een tijd, maar met de eerste bekoring vallen zij af. Der zijn er die het ontvangen en voelen en verstaanAhZij weten zoowel wat Gods woord eischt en vraagt van hen en wat hun leven- zou moeten zijn om goed en deugdelijk te zijn maar eilaas de da gelijkse he bekommeringen e i beslomme ringen of de weelde, of de vermaken, of het genot, de zinnelijke voldoening slaan bovenal. Zij hebben de kracht en den moed en zoo gezeid den tijd niet om het in werk te stellen... het goede zaad verstikt en brengt niets voort. Nochtans één zaak De Encycliek van Zijne Heiligheid over de kerkvervolging in Soviet - Rusland maakt ongehoorden ophef en heeft veel bijval... Men weet dat de Protestanten van Engeland hard protesteeren tegen die hatelijke en verfoeilijke vervolging. Mgr Bourne, de Aartsbisschop van Westminster heeft er ook heftig tegen op gekomen. Nu ook spreekt er tegen Mgr Munning de Protestantsche Bisschop van New-York en een drietal groote mo gendheden die te Moscou afgezanten hebben, zijn voornemens het protest van Zijne Heiligheid te ondersteunen. Kardinaal Bourne, Aartsbisschop van Westminster, sprak over de godsdienst vervolging in Rusland. Hij verklaarde dat de Sowjets-overheden vast besloten zijn ieder land op dezelfde wijze te be werken als Rusland zelf. Indien men de beweging niet kon tegenhouden, zullen de gevolgen niet alleen voor Rusland maar voor de geheele wereld verschrikke lijk zijn. De kardinaal maande de geloo- vigen aan voor hunne vervolgde broeders te bidden en tegen den in Rusland heer- schenden godsdiensttoestand krachtig te protesteeren. Ook de Anglicaansche Bisschoppen hebben eenstemmig een resolutie aange nomen waarin ze met verontwaardiging protesteeren tegen de godsdienstvervol ging in Rusland. Voor de godsdienstige opvoeding der jeugd. Maatregelen getroffen door de fascis tische partij om de godsdienstige opvoe ding der jeugd te verzekeren 1. Iedere vereeniging van voorwach ters wordt geestelijk bestuurd door een Het werk der uitzetting der welhebben de boeren is begonnen, j Het centraal uitvoerend komiteit van de Sowjets-Unie heeft besloten, dat de koelaks zullen worden verdreven uit de districten, waar de Unie tot algeheelej collectivisatie overgaat hunne goe- deren zullen worden verbeurd verklaard.' Het volkskommissariaat van Justitie geeft aan de plaatselijke Sowjets het recht, de koelaks aan te duiden, die moe ten verdreven worden. Deze zullen de koelaks laten overbren gen naar verre streken waar men arbeids krachten tekort komt en waar landerijen braak liggen. In de gewesten, waar de collectivisatie van de landerijen nog niet in haar geheel is doorgevoerd, zal het den koelaks ver boden zijn, hun bezit grond, gebou wen, landbouwmachienes, enz. te verhuren, te verkoopen of weg te schen ken. Ook verdeeling van goederen is streng verboden. Inde laatste dagen zijn talrijke Rus sische boerengezinnen over de Poolsche grens gevlucht, om zich te onttrekken aan de talrijke maatregelen, in verband met de collectivisatie van den land bouw, genomen tegen de boeren, die een lapje gronds bezitten. Naar men vertelt zou in een flesch een briefje gevonden zijn dagteekende van 8 Februari, waarop stond «Ben gevangen der Soviets. Bestemming onbekend Generaal Koutepoff. De privaathandel wordt afgeschaft. Alles zal nu moeten gehaald zijn uit de Staatsmagazijnen. De fondsenbeurzen worden ook afgeschaft. Men weet hoe men in dat land,toen als in ons land in 1879 de schooloorlog wil inbrengen. Daar gelijk hier de liberalen beginnen de Pauselijke Nuntius aan te vallen. Doch het protest is zoo grootj tegen die liberale stokerij van wegens Bisschoppen en Priesters dat het zelfs onder de buiteniandsche diplomaten op hef verwekt.Een der diplomaten verklaart dat hij op zijne lange loopbaan zulken heftigen en ongegrondeh aanval had ge lezen als in de Novostie voortkomende van Alxersche of godloochende mannen die willen dat de Y.ougo-Slavie moet op fl/fff-godsdienstigen geest berusten.Zeker gelijk in Rusland Men speelt De drievoudige wijsheid van Wanger, eentooneelstukvanGhéon» en De landbouw van Chicago blijspel in vier bedrijven. Het zangkoor, met zijn 80 uitvoerders en een volledig orkest zul len de Woudcantate van Hullebrouek uit voeren. Het feest begint om 3 ure stipt. Lokaalfeestzaal van het College. Ingang Bollingstraat. De studenten begeven zich ten huize om kaarten te verkoopen. De opbrengst immers moet dienen tot ondersteuning der behoeitige familiën, geholpen door de Conferentie van St Vincentius. Wij ver hopen dat die heeren overal een goed ont haal zullen genieten. In St MAARTENS: OP ZONDAG 23 FEBRUARI 1930. Te 8 1/2 uur zielmis voor M. Prosper George (Boesinghestraat). Te 10 uur Hoogmis voor de Parochianen. Te 11 1/2 uur zielmis voor Vrouw Mela- nie Coutrez-Van Eeckhout (Boesinghe- straatj. Te 3 uur Vespers en Lof, waarna Con gregatie. OP DINSDAG 25 FEBRUARI 1930. Te 7 uur zielmis voor de Heeren Armand en Roger Persyn. OP WOENSDAG 26 FEBRUARI 1930. Te 7 uur Solemn, zielmis voor M. Emile Vancappel (Oude Houtmarktstraat). OP VRIJDAG 28 FEBRUARI en ZA TERDAG 1 MAART 1930. Te 7 uur Solemn, zielmis voor Vrouw Laurence Mahieu-Ley (Hondstraat). 'niet geken.1 hebben, bij de geij verd wenen grootheid, zal zuk j' teen tevens pijnlijke herinner;-;- ken. Het zal voor de jongeren ee: slag wezen om met al hunne mede te werken tot den bloei en -/ uitgang onzer bakermat, en w.- deren zal het besef mede geweer:/..' ben tot hare herwording eene ze':// ning schenken en tevens het bes!- ontstaan, dat op lauweren niet mag pen worden maar immer op de bre,- gestaan om het lot der samen1-, verbeteren. Doch om iets degelijks in te rielr.-- i nen er vele moeilijkheden overw.,-;-. I daarom richt het Bestuur der Foor j dringenden oproep tot alle Yper - [gezichten of photographien der stad (zitten van de drie bovengemelde j ken, deze te willen voor eenige dag/ staan aan het Komiteit, om ze gei- de Foor tentoon te stellen. Het Bestuur der tentoonstelling op de medewerking van eeniederen bij voorbaat degenen welke hare w- zullen ondersteunen. Algemeene vergadering op Zondag Februari aanstaande orn 11 uur voor: dag, in de zaal van 't Stadhuis, Gr- Markt, Yper. Dagorde 1. Verslag van Bestuu-- Toezichtsraad over de werkingen van dienstjaar 1929. 2. Voorstelling en keuring van Bilan en rekening van sten en verliezen. 3. Ontlasting va:- stuur-en Toezichtsleden. 4. Benoes van drie Bestuurleden en een Toezicht- Namens het Bestuur In St PIETERS: OP ZATERDAG 22 FEBRUARI 1930. St Pieters stoel in Antiochië, verjaardag harer Kerkwijding. OP ZONDAG 23 FEBRUARI 1930. Te 8 1/2 uur gezongene mis voor Rosalie Heughebaert, We Vandermarliere. De Schrijver, H. Gillioen. De Voorzit:;;.- C. D'Huvettf; &oi F 1(3 IR nek 5' (tfV hh 0UC 00! der V!3' roe 113' I pa, Kt ha he za Ai K: 0 SI p STAD YPER. De apotheek van M. Houtekier, Meenenstraat, zal alleen open zijn op Zondag 23 Februari 1930. De studenten van het College, zullen op Zondag 23 Februari hun jaarlijks lief dadigheidsfeest opvoeren. Men zegt dat dit feest al de andere zal overtreffen. In St NI KL AA IS: OP ZONDAG 23 FEBRUARI 1930. Te 8 1/2 uur gezongene zielmis voor Cle- mence Delbaere We van heer Eugène Leclercq. Wij herinneren aan onze lezers dat Woensdag aanstaande 26 Februari te 8 uur 's avonds, in het Christen Volkshuis, St Jacobsstraat, deze film zal vertoond worden. De toegang is vrij en kosteloos. Vooral de leden der H. Hartebonden zul len er aan houden, zonder uitzondering, met hunne familie die vertooning bij te wonen. Zij zullen er eenigszins kunnen smaken het reine genot dat hunne mede broeders hadden op hunne bedevaartreis naar Rome. ledereen zal hoogst voldaan zijn en nog willen wederzien. Men trachte wel aantijds te komen om plaatste hebben. Zondag aanstaande, 23 Februari, zal in het lokaal De BasculeMeenen- steenweg, omstreeks 4 ure namiddag een voordracht gegeven worden over Be strijding van onkruid Ieder landbou-l wer die belang stelt in het zuiver houden van zijn gewassen zal eraan houden wat nieuws daarover te vernemen. Namens het bestuur De Schrijver, De Voorzitter, R. Platteau. Cyr. Lemahieu. Op de laatste bestuursvergadering van het Komiteit wierd beslist de tentoonstel ling te houden in de zalen van de middel bare school, Avondstraat, en eene afdee- ling in te richten in het overdekte gedeel te der Hallen. Een reglement en vragenlijst werd op gemaakt en zal binnen enkele dagen aan de tentoonstellers gezonden worden met verzoek zoohaast mogelijk hunne toetre ding aan het bestuur te laten geworden. Een der aantrekkelijkheden der Foor zal eene verzameling zichten en photos wezen der stad, gelijk zij was voor den oorlog, gedurende hare vernieling en hare herwording. Een volk zonder verle den bestaat niet Zoo ook zal het bezoek dezer merkwaardigheden een indrukwek kend tafereel weergeven voor het jongere geslacht, die de schilderachtige hoekjes der stad en hare grootsche monumenten Rekeningen 1'<1 Zitting van den Gemeenteraad op Matandag 24 Febr. 1930, om 1? D A G O R DE I. - Proces-verbaal der zitting v., 3 Februari 1930. 2.1- Stadseigendommen Verkmn van grond. 3. - Wegenis Aankoop van grond: 4. - Openbare Onderstand Rei ning over het dienstjaar 1928. 5. - Openbare Onderstand He- grooting voor het jaar 1930. 6. - Zwemkom Verordening'. 7. - Opcentiemen op Staatsbelasting o]) de honden Vollediging. 8. - Begrooting 1930 -Inschrijving van kredieten. 9. - Leening bij het GemeentekrHie: van Belgie Voorwaarden. 10. - Stadsgrachten Visclirecht Verpachting Aanvraag. II. - Buurtwegen van groot ver keer: a) Yper-Pilckem b) St Jan-Zil- lebeke Onderhoudswerken Aan besteding Proces-verbaal. 12. - VleeschhalleKramen Ver) pachting. 13. - Brandweer 14. - Karnaval 1930 Policiebeyel. 15. - Openbare Onderstand -Oncv bare verkooping van houtgewassen. 16. - Openbare Onderstand Ver pachting van grondgoederen Pro ces-verbaal. 17. - Openbare OnderstandOpen bare verkooping- van bouwgrond. 18. - Mededeelingen. Dinsdag avond tijdens eene gezellige bijeenkomst bij den Heer Edmond L)e Wachter, werd een solo schiem gespeeld door M. Valentin Dewulf met een vijfde van schuppenaas en zes naeenvolgende van de zeven, hertenaas en koekennas. Als medespelers Edm. De Wachter en Mejuffers Marie-Louise en Germaine De Wachter. De speler werd door zijne me despelers hertelijk geluk gewenscht. Mon voegde er heel wijsgeerig bij \lie het heeft kan het spelen en dat brengt mij de spreuk te binnen, die ik over vele jaren van een oud moederken uit Veume- ambacht gehoord heb Valentin liet lukt de kuis. De kwinkslag van Mon werd door al de aanwezigen op het gulhartigs! gelach onthaald. Een die er (niet) was. De herhalingen zullen vanaf aanstaande Dinsdag 25 Feb. herbeginnen. Inschrijvingen van nieuwe leden op he den Zaterdag 22 Februari, tussehen en 7 u. in de turnzaal, Rijke Klarenstraat. Het Bestuur. is noodig en wat is al het andere in ver gelijking van de redding en de weerde hunner ziel Eindelijk daar zijn er die dat woord hooren. Dat woord roert zeze overwegen het, brengen het in 't leven en het doet duizenden van goede gedachten, woorden, werken voortbrengen. Het zijn deze waarvan O. L. Heer zegt En wat in goede aarde valt, dat zijn ze die het goede woord gehoord hebbende, hetzelve in een goed en braaf herte behou den en vruchten voortbrengen en lijdzaam heid. Luc. Vil! 4-17. Oud Raadsel. Vier oude wijven Ze grollen en ze kijven Ze loopen en ze hijgen En ze kunnen malkaar niet krijgen Levenswijsheid. De wereld hedendaags i> maar schijn meer en gemaakseliets uiterlijksch als een spiegelbolletie dat in de oogen blinkt, maar ijdel is. Beleefdheidswoorden zijn nog ge bruikt. maar zonder rechtzinnigheid Yriendschapsgroeten zijn nog ge wisseld. maar zonder herte! Geld is nog gestort in Concert en feesten maar koud eu onverschilig Men mag dat Philanthropie hee- ten't en is geen naastenliefde! De ware christene liefde is deze die Tezus getoond en bepaald beeft wan neer Hij zei zoo diep als breed omvat tend: Ge zult uwen naaste beminnen als uw eigen zelve. De ware naastenliefde vraagt lief de. Dat is een genegen gevoelen, dat is hertelijkheid met een geven van zijn zeiven. van zijne krachten en begaaf- heden. flat is een gelukkig maken ten prijze van offerveerdigheid en leven De wereld kan dat niet. Hij is stijf en koud. De kristen jeunt dat met ziel en warm gevoelen. Maar 't hert was er Hij dronk zoo geern... zijn borrel tjes Dat had hij in 't leger opgeno men. Geen enkel meer! Zijn pijpke was zijn groote troost in zijne lange en stille dagen 't En 't mocht er niet meer van af! Hij brak zijn pijpje en liet zijn tabak! Doch geen kiitdje was beter be zorgd... dan zijn aangenomen zoon tje! 't Was waarlijk een koningskind! Hij liep en ketste ervoren zonder rus ten. 't Wierd een deftige jongen en een kloeke ziel! Dat is kristene liefde! grootte Geboorte 45 c. tot 50 c. 't'enden 1 jaar 70 c. tot 80 c. 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 80 c. tot 90 c. 87 c. tot 97 c. 93 c. tot 103 c. 99.5 tot 109.5 middelm. 74.2 82.7 89.1 96.8 103.3 109.9 114.4 119.7 125.0 130.3 133.6 (few. 316k. 9.55 k. 12.00 k. 13.21 k 15.07 k. 16.70 k '.8.04 k. 20.16 k. 2226 k. 24.09 k. 26.01 k 31.00k. Kindergebed. Ee'n schrikkelijke ziekte sloeg een gansche familie. Vader en moeder en drie kinderen stierven achtereen F,en kind bleet over. alleen en verlaten het had noch geld noch bloedverwant! Wat ging ervan gevaren Daar was een oud gediende van 't leger een sergeantdat vernemende, ging hij er naartoe, nam dat kindje hij de hand. troostte het met liefkoo- zingen en bracht het in zijn arm hutje Eilaas' Hij zelf was arm en kon moeilijk de twee eindjes van het jaar aaneen knoopen. O Gij, die zorgvol staat te waken, i Wanneer ons slaaprige oogleên daken Gij, engel der rust, sta mij bij Opdat de slaap mij deugdelijk zij. Voeding. Hier geven wij een tafel van de groi .tte en van Y gewicht dat een kind moet hebben om regelmatig op te groeien. Men weet dat bij de geboorte, het knechtje 50 cent. meet en het meisje 1.3 min. Een kind aan zijne drie jaren, heeft den helft van zijne volkomen grootte: vanaf zijne geboorte tot aan zijn derde jaar, is het 48 cent. gegroeid en in j 12 jaar is het 88 cent. gegroeid. Toemaatje. V 3" soortgoed vleesch en goede soep. Men neemt vleesch met beenderen- de beenderen kapt men in stukken en legt men 12 uren in koud water. Dan stelt men dat water niet de beenderen op de stoof en. laat het -• 3 uren koken. Men giet het beentieriap door een wijde zeef te en clan legt uien het vleesch in de kokende soep m n - een paar uren te laten meekoken. De soep is voedzaam ett het vleest» is sappig.

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1930 | | pagina 2