VSHliEDE <üia»M§ FABRIQUE DE FAUTEUILS EN TOUS GENRES JULLb Dl LLL, 16, Rue de Menin, 16, YPRES. DE ROODE PILLEN HOTEL CONTINENTAL Ferdinand uiaterbiey Riem Pfefw Stores - Rideaux - Éioffes pour Ameubiements - Tapis Toiles a Matelas - Papier peints - Linoleum Toiles Cirées - Laines Grins - Plumes - Stores-Ficus Denteiles de Bruges et Cluny au mètre. 11 11 r~ r** nu i r- Tapissier-Garnïsseur Eene welverdiende Benoeming De Vatikaansche Mu en Rechterlijke Kroniek Bericht aan de Landbouwbevolking Bestrijdir g der Runderhoizel&Larvenve delging KOMEN wam Heer EMILE-CYRILLE VERHACK Emiel Grimonprez-Wollaert. Mevrouw AIMÉ GRUWEZ STEENKAPPERS Boterstraat, 6, - - YPER - - goud in 1S karaat Het is reeds bewezen dat de nieuwe Autos Garage Devos<S Ditoanekel Ev. BAETE-TONNON Koud Buffet Buffet froid Bouwstoffen en Kolen ml h I e - van de voorwaarden van de ont- ,n<ene leening van een half millioen S die de stad noodig heeft om de tworpene openbare werken te vol- ;en en te voorzien in de buitenge- 11 «e uitgaven aan te nemen t) - van de vraag, gedaan om 't recht "t visschen te hebben, in den Ma- »>rgracht en in 't ieltjegracht uit :f -tellen «0. - van het leegste aanbod van i v,O0O fr. openbaarlijk gedaan voor onderhoud van den Buurtweg tus- ..-fcen St Jan en Zillebeke enkel ::12.20 fr. geschat, niet aan te ne- len. noch ook dit van 33.445.50 fr. ,-oor 't onderhoud van den Buurtweg Y;>er-Pilckem enkel 16.802,80 fr. ge- -:hat 11. - van de tien vleeschkramen, langs den Westkant van 't Yleesch- feais openbaarlijk te verpachten voor jrie jaar, op eenen instelprijs van -00 fr. 's jaars 12. - van de rekening der brandweer vuor 1929, bestaande uit 8.035.70 fr. yiitvangsten en uitgaven, goed te keu ren; 13. - van op 2, 4 en 30 Maart 1930 verkleeding en vermomming maar «reen maskeraantrekking, toe te la ten: 14. - van openbare verkooping van j te kappen hout toe te laten in 14 bos- I -chen van den Openbaren Onderstand 15. - van de openbare verpachting van 21 a. 70 ca. land der armen, gele den te Yper, gesteken tot 510 frank 's jaars goed te keuren, alsmede deze van een huis en 10 aren land gelegen te hocre mits 600 fr. 16. - van de openbare verkooping van 45 m2 bouwgrond, gelegen Mee- nensteenweg en toebehoorende aan I den Openbaren Onderstand goed te I keuren op eenen instelprijs van 20 fr. I tie m2 17. - van niet terug te komen op de beslissing van opzeg van pacht aan "t Vijverhuis en 't vischrecht in Zille- heke-Vijver en van te onderhandelen met den vergunninghouder van .den t reinheidsdienst. Wij vernemen dat de Openbare On derstand beroep inslaat tegen de ver werping zijner begrooting voor 1930. Wij vernemen ook dat de openbare tekoopstelling van 8 a. 44 ca. bebouw den bouwgrond gelegen te St Jan en toebehoorende aan den Openbaren On derstand op een instelprijs van 10 fr. de m2 met recht van overneming van 1 huisjes van 15.000 fr. goedgekeurd wierd door de Bestendige Afveerdi- ging van West-Vlaanderen, spijts 't ongunstig advies van den Gemeente raad. STAD YPER PROGRAMMA van den KARNAVALSTOET welke Zondag 2 Maart om 2 V2 uur ter stad zal uitgaan. Politie; 2. Tambour Major; 3. Harmonie |fpriana; 4. De Ypersche Reus; 5. De laatste .node aan 't strand (Roeselaere)6. Belgisch Vaandel (Meenen)7. De Ypersche Vliegers; 8. Vliegtuig Stad Yper 9. Chineesche schieting «.Koningkroning» (Yper); 10. De Vlaamsche Harmonie (Yper); 11. De Ver- eenigde Rookersgilde, statiewijk Poelcapelle, met hunne reuzen Tiest en Triene; 12. Een doop over ouds (Poperinghe)13. De Vroo- lijke Zomer met hunne reuzin Johanna (Sta- den); 14. «Op Sinjoor(Brugge); 15. De Ypersche Schotten; 16. De Handboogmaat schappij Yper-Hoekje; 17. Les Jardiniers en Féte (Steenvoorde)18. Baron Vadrouille 'Yper); 19. Rigolo en zijne familie op reis Veurne); 19bis. De lustige Dansers (Yper); 20. Muziekmaatschappij Dickebusch; 21. De Beenhouwers van 1830 (Yper)22. De been houwers van 1930 (Yper)23. Een klucht uit Boesinghe; 24. Les Bigophones du Cul du Four de Roubaix; 25. L'Eclairage Moderne 'Hazebrouck)26. Les Chenilles (Haze- brouck)27. Le Char du Phare d'Haze- brouck; 28. Poperinghe Fleurie; 29. La fête des Fleurs et des Papillons d'Ath; 30. La Société Philantropique de Courtrai, Retour de chasse. DE TOEBEREIDSELEN DER HANDELSFOOR. Eene tentoonstelling van -Photographien, Schilderijen en Teekeningen. Aangemoedigd door den machtigen bijval wlke de. Koloniale tentoonstelling gepoot tijdens de handelsfoor van 1928 en de lucht vaart tentoonstelling, tijdens de handels- loor van 19229, heeft het Comiteit besloten, in de aanstaande handelsfoor iets puiks in te lichten, op eigen terrein verzameld en tot stand gebracht. Veie inwoners der streek, namentlijk de aankomende generatie, de jongeren, degene die vóór den oorlog kind waren of sinds dien geboren zijn, degene die zich hier ko- bien huisvesten, kennen het vooroorlogsch Yper niet! De oude Kathedraalstad met hare rijke gebouwen hare fijne gevels waarop de eeu wen hunne merkteekens gelaten hadden, met hare schilderachtige hoeken en straatjes behoort bijna tot het verleden, ware het niet dat beeld en portret bestaan, om aan degene <iie Yper vóór den oorlog kenden, zoete her- ".neringen te geven, en aan degene die Yper niet gekend hebben, te toonen met welke kunst onze voorouders hunne stad gebouwd «n versierd hadden, hoe ieder huis een mu seum was, hoe ieder straat een blad was uit ■"•are roemrijke geschiedenis. Het Comiteit doet, een -vurlgen en warmen nproep tot alle Yperlingen. hetzij dat zij in Yper of andere gewesten wonen, opdat zij souden er in toestemmen de photographien, schilderijen en teekeningen welke zij zouden kunnen in hun bezit hebben, en die betrek -bben op Yper vóór den oorlog en Yper tedurende den oorlog, aan het Comiteit der eandelsfoor toe te vertrouwen. Het Comiteit is voornemens in eene der jalen der Middelbare School, eene echte fpersche tentoonstelling in te richten, maar "aartoe «s de welwillende medewerking noo- c-e der Yperlingen zelve. Hoe zal het aan hun herte deugd doen, 2 swanneer zij zullen in de zaal de geschie denis lezen, de herinneringen zien der ge beurtenissen waaraan gij mogelijks deel ge- ooaien hebben of medegeleefd hebben, in -u woord het Ypersch leven van vóór den oorlog. En menigeen zal een traan wegvagen, als- ;ar.neer hij zal de Ypersche gebouwen, stra- en tafereeien aanschouwen van binst sca oorlog: de lijdensweg, vol kommer en Tefdriet! Om toe te laten aan het Comiteit, een a'-alogus der tentoonstelling op te maken te laten drukker., verzoekt het aan de ssen die willen hunne medewerking ver- '"*beR. zich te laten kennen aan den Secre- COMTE CHK' ES PoSTA X 129.989 Dinsdag laatst heeft de Provincieraad van West-Viaanderen, met eenparigheid van stemmen, M. Jean Verhaeghe van Wervik, tot Eerhd der Bestendige Atvaar- I diging benoemd uit erkentelijkheid voor de talrijke en uitstekende diensten aan de Bestendige Afvaardiging bewezen ge durende eene loopbaan van 50 jaren. Onze beste gelukwenschen. Etude du Notaire THEVELIN a Messines taris der Handelsfoor, Heer Florimond Van- devoorde, Boterstraat, 31, Y'per. met aandui ding van aard en getal der photographien. of teekeningen, voor den 31 Maart aan staande. Het Comiteit zal er voor zorgen dat de geleende voorwerpen ten huize afgehaald worden, tegen ontvangstbewijs, in de eerste dagen der maand April. Alle wenschelijke maatregels van bewaking en verzekering zul len door het Comiteit genomen worden om de ten toon gestelde voorwerpen, na het sluiten der handelsfoor, ongeschonden aan de eigenaars terug te bezorgen. Wie in zijn hart de fierheid gevoelt van ouden Yperling te zijn, aarzel niet! Neem uw deel in den bijval, welke de tentoonstel ling zal genieten en tevens de Handelsfoor zal opluisteren. Aan allen, zonder onderscheid, onzen bes ten dank op voorbaat. Het Comiteit der Handelsfoor. Landbouw Comice: Kemmel-Yper. STAD YPER. GROOTE PAARDENPRIJSKAMP op Asschen-Woensdag 5 Maart 1930. 1' PRIJSKAMP. Hengstenveulens van één jaar. le Prijs: Verguld eeremetaal en 50 fr. 2" Zilveren 40 fr. 3" 35 fr. 4" 30 fr. 5" 25 fr. 6" 20 fr. 2' PRIJSKAMP. Hengsten van twee jaar. 1" Prijs: Verguld eeremetaal en 100 fr. 2" Zilveren 80 fr. 3" 60 fr. 4° 40 fr. 5" 20 fr. 3' PRIJSKAMP. Merriën van één jaar. 1'' Prijs: Verguld eeremetaal en 50 fr. 2° Zilveren 40 fr. 3" O 35 fr. 4e 30 fr. 5" 20 fr. 6" 15 fr. 4" PRIJSKAMP. Merriën van twee jaar. 1' Prijs: Verguld eeremetaal en 60 fr. 2" Zilveren 55 fr. 3" 50 fr. 4° ii ii 45 fr. 5" i> ii ii 40 fr. 5e PRIJSKAMP. Merriën van drie jaar. 1° Prijs: Verguld eeremetaal en 75 fr. 2" i) Zilveren 60 fr. 3e i> 50 fr. 4" ii i) 30 fr. 6" PRIJSKAMP. Merriën van vier jaar en daarboven. 1" Prijs: Verguld eeremetaal en 100 fr. 2" i) Zilveren 80 fr. 3" ii 60 fr. 4» i. 50 fr. 5° i> i) 45 fr. 6" 40 fr. 7" li. .1 I. 30 fr. ALGEMEENE SCHIKKINGEN. 1. - De inschrijving van 8 tot 10 ure en de priisdeeling onmiddellijk daarna, beide in de benedenzaal van 't Stadhuis. 2. - De leden wonende in de omschrijving van een der twee Landbouw-Comicen Yper en Kemmel. kunnen alleen met hunne dieren aan den prijskamp deel nemen. 3. - Men kan zich nog als lid doen in schrijven van heden tot op den dag van den prijskamp bij de Sekretarissen van 't Comice. 4. - De mededingers zijn verantwoordelijk voor de ongevallen door hunne dieren ver oorzaakt. 5. - Alle onvoorzien geval of geschil zal onwederroepelijk door de Jury beslist worden. 6. - De prijzen zullen niet toegekend wor den zoo de dieren niet genoeg verdienstelijk Zijn. HET BESTUUR. Nu het in het voornemen schijnt te liggen den nieuwen Vatikaanschen Staat door muren te omringen, boe zemt de geschiedenis der oude Vati kaansche muren ongetwijfeld belang in. Deze oude muren ontstonden reeds in het begin der middeleeuwen en ter wijl de oude stadsmuren van Aurelia- mis de eeuwige stad voor de aanvallen van haar talrijke vijanden moesten be schermen ontstonden de Vatikaansche muren pas nadat reeds roof en plun dering hoogtij gevierd hadden. In het eerste begin van de negende eeuw verschenen de Corsaren met een groo- te macht voor Rome en de burgers konden op de gedeeltelijk verwoeste oude muren h\tn stad voor deze wreede horden niet meer verdedigen. Als eer ste doel hunner verwoestingen hadden de Corsaren zich de groote basilieken van St-Paulus buiten de muren en van St-Pieter in het Campo Vaticano ge steld, waar alle kostbaarheden werden geroofd. Leo IV gaf den Barbaarschen zeeroo.vers eenige jaren later in de wateren van Ostia een geduchte af straffing. Hun schepen werden buit gemaakt en verbrand en de bemanning werd in gevangenschap naar Rome overgebracht. De kerkschenners moes ten daar meewerken aan den bouw van sterke muren, welke om de buiten wijken, de borgi en vooral ter be scherming van het apostel graf in de St-Pieter werden opgericht. Zoo ontstond tusschen 848 en 855 die afzonderlijke stadswijk Qver den Tiber, welke tot op heden, naar zijn bouwer genoemd, de Leontijnsche stad heet. Natuurlijk verschilde deze -tad in zeer vele opzichten van de tegen woordige Vatikaansche Stad. Zii bezat een lange reek-, gebouwen, welke bij de Engelenburcht begon en zich tot den Vatikaanschen heuvel uitstrekte. Ken der overblijfselen dier gebouwen, is de beroemde Corridoio di Borgo. de lange gang. welke van de Kngelen- burch naar het Yatikaan leidde, en vaak in den loop der geschiedenis bij het oprukken des vijands door den Paus werd benut om te vluchten. Daa rentegen zijn de muren, welke aan de zijde van het hospitaal van San Spirito de Leontijnsche strd afsloten, volko men verdwenen. Paus Nïkohaas V liet omstreeks de helft der vijftiende eeuw den grooten toren in de muren bouwen, welke thans voor sterrewacht dient. De zware muren kregen tal van poorten, waarvan de Porto Pellegrino in den ouden tijd wel de belangrijkste was. Door deze stadspoorten trokken de eindelooze •pelgrimstochten, welke «ad limina Apostolorum het geheele jaar door naar Rome kwamen. Een ander belangrijke poort is de Porta Angelica, welke onmiddellijk naast het Vatikaan lag en thans nog bestaat. De Porta Sant' Angelo, ook wel Porta dell' Cas- tello genaamd, de Porta Pertusa, de Porta Terrione en de Porta Settimia- na, ook Porta del Sassoni geheeten sloten de Leontijnsche stad af. Zoo bleef de stand van zaken 500 jaar lang. Xicolaas ITT had als eerst de muren een weinig naar de Monte Mario uit gebreid om daar de tegenwoordige Yatikaansche tuinen aan te leggen. Ni- colaas V en Alexander VI bouwden echter groote nieuwe stukken bij. Den ernstigsten stormloop beleef den de Vatikaansche muren echter op den morgen van 6 Mei 1527 toen de lansknechten onder aanvoering van Bourbon de Eeuwige Stad bestormden en de dag van den verschrikkeliiken sacco was aangebroken. Tusschen het Duitsche Campo Santo en het hos pitaal van San Spirito werden de mu ren doorgebroken en van daar stort ten de wilde horden zich over de Leon tijnsche stad uit, waar alles verwoest en geroofd werd. De Paus zelf kon vluchten en het gelukte hem door de Porto Pertusa te paard Orvieto te be reiken. Uit deze tragedie van Paus Clemens VII leerden zijn opvolgers zich beter te beschermen en als eerste begon Paus Paulus III de Vatikaan sche muren uit te breiden en te ver stevigen. Thans werd Michel Angelo als bouwmeester uitverkozen. Pau lus III, en zijn vernuftige bouwmees ter nog meer, zagen in. dat men thans de oude muren "belangrijk moest ver- grooten en verlengen en dat thans werkelijke bastions op hun plaats wa ren. Thans zien wij deze reusachtige, donkere, hooge muren allen nog voor ons en het is de moeite waard eens rondom deze meesterstukken welke aan twee zijden nog volkomen intact zijn, te wandelen. Het eerste gedeelte is de arco del Sangallo». welke ten tijde van den dood van Paulus lil in 1549 eenerzijds tot den Tiber, ander zijds tot den Monte Gianicolo liep. Het tweede gedeelte is het fraaie Bastin ne di Belvedere >n welks grootste omlijning men den geest van Michel Angelo wel herkent. Deze muren zijn alle gesierd met het wapen van Pau lus III, de lelie van Farnese. Na den dood van Paulus III werd niet verder aan de muren gebouwd. Kerst onder Paulus IV en later onder Paulus V ging men ermede verder. Paulus IV liet het stuk, dat, onder Paulus III begonnen, achter de Porta Pertusa naar de Porta Calvalleggeri (in het begin der middeleeuwen «Porta Terrione» genoemd) liep, afmaken. Tusschen de Porta Pertusa en de Por ta Calvalleggeri was ten tijde van den bouw van de St Pieter een afzonder lijke Porta Fabrica geopend om de massa bouwmateriaal voor de gewel dige basiliek naar binnen te brengen. Deze Porta Fabrica bestaat thans nog. doch is gesloten en half in de muren verborgen. Pius IV liet daarentegen aan de tegenovergestelde zijde der mu ren bouwen, namelijk naar de tegen woordige wijk I 'rati di Castello toe. Verder verrees onder dezen Paus een nieuwe ommuring van het grootsche bastion der Belvedere af tot aan En gelenburcht toe. waardoor de Leon tijnsche stad aanzienlijk werd ver groot. Drie nieuwe «borgi» wer den bij deze stad gevoegd waaron der de nog bestaande Borgo Pio. Borgo Yittorio en Borgo Angelico. De oude Porta Pellegrino werd naar <ten Paus, die voor zijn verheffing op den Pauselijken Stoel Angelo Medici heet te, Porta Angelica genoemd, zooals zij thans nog heet. De Porta Angelica zelf is wel is waar verdwenen, doch de opening in den muur bestaat nog. Vlak daarnaast ligt de kazerne der Zwit- sersche wacht. In dit muurwerk kan men een heele reeks belangwekkende Pauselijke wapens zien van Alexan der VI en Leo X af tot Pius IV toe. De H. Pius V is de laatste Paus ge weest. die nog een keer aan de Vati kaansche muren bouwde. Zooals on der zijn pontifikaat de muren werden opgetrokken, zoo staan zij thans nog. Alleen werd in den tusschentijd de Porta Cavalleggeri ten bate van het verkeer afgebroken en bij Castell Sant' Angelo moest een gedeelte der ommuring plaats maken voor den bouw der wijk Prati. Nog steeds ech ter rijzen de geweldige bastions van Michel Angelo om den Vatikaanschen heuvel en herinneren aan groote Pau sen en kunstenaars, doch ook aan droeve dagen van oorlog en belege ring. Door den nieuwen stand van za ken krijgen nu echter de oude Yati kaansche muren nog éénmaal nieuwen glans, omdat zij den nieuwen Kerke- lijken Staat zullen moeten omgeven. De genaamde P. van Yper, beticht eene som van 50 fr. achtergehouden te hebben wordt met aanneming van ver zachtende omstandigheden, tot 1 maand en 2d fr. of 8 dagen veroordeeld. Voor waardelijk gedurende 5 jaar. De zaak ten laste van Ler. en O. van West-Nieuwkerke, niet genoegzaam bewezen zijnde, worden beiden vrijge sproken. De... van Yper, voor slagen met on bekwaamheid wordt tot 15 dagen en 26 fr. of 8 dagen veroordeeld. Daarbij moet hij aan het slachtoffer, dat zich als bur gerlijke partij had aangesteld de som van 6000 fr. betalen als schadevergoeding als ook de kosten zijner aanstelling. In de zelfde zaak bekomt Cast. Georgette van Yper, voor slagen 26 fr., voor opstand tegen de politie 26 fr. of 8 dagen en voor smaad aan de politie ook 26 fr. of 8 da gen. Al. Dan. van Yper, voor wederspan- nigheid 8 dagen en 26 fr. of 8 dagen. Voorwaardelijk gedurende 5 jaar voor de 2 eersten. Ser. van Voormezeele, voor smaad aan den veldwachter, 26 fr. of 8 dagen, daarbij 1 fr. aan de burgerlijke partij en de kosten harer aanstelling. Des... van Vlamertinghe, 20 fr. of 3 dagen, voorwaardelijk gedurende 1 jaar, daarbij nog 1 fr. aan de burgerlijke partij en de kosten harer aanstelling. Het kind van de echtgenooten St... van Kemmel had een portefeuille gevon den waarin, benevens eene som van 800 fr. in fransche munt, deze papieren be helsde op naam van den eigenaar. Die portefeuille werd door het kind aan zijne ouders afgegeven die niets deden om deze aan den eigenaar terug te bezorgen. Ten gevolge van een onderzoek door den heer Alex. Seis, 1ste opperwachtmeester dei brigade van Locre gedaan was deze er nogal algauw ingelukt den vinder te ontdekken. Het openbaar ministerie vroeg straf tegen de plichtige ouders, doch aanzag het als een plicht hulde te brengen aan de behendige wijze waarop de opperwacht meester erin gelukt was het verlorene aan den eigenaar doen teruggeven,maar meer nog hem opentlijk geluk te wenschen omdat hij zich vergenoegt enkel zijn plicht te doen en de belooning geweigerd had door den eigenaar beloofd aan deze die hem het verlorene terug zou bezorgd hebben. De echtelingen St..werden ieder tot 200 fr. boete of 2 maanden gevang ver oordeeld. Enkel voorwaardelijk gedu rende 3 jaar voor den man. De Cop... van Yper, hadden ook eens een haas geschoten doch werden dcor de rijkswacht bij de lurven gepakt toen zij het wild aan den man brachten. Elk 200 fr. boete of 1 maand, voorwaar delijk gedurende 3 jaar. Daarbij moet Ernest, die het geweer droeg, 525 fr. be talen voor gesmokkelde zegelrechten Het geweer werd verbeurd. Deer... Martha en Ho... Jeanne van Zonnebeke voor wederziidsche slagen elk :r. 8 dagca voorw.v geduren de 3 jaar. De eerste v n cliefte beticht be komt vrijspraak van dit feit. Del... Jo... van Gheiuwe, die een vijftal vechtkiekens gerobberd had, doch beweerde ze van een onbekende gekocht te hebben, volgens eene eerste verklaring voor 75 fr. doch nu ter zitting slechts voor 50 ir.wordt tot 8 dagen gevang en 26 fr. boete of 8 dagen veroordeeld. Dit zonder voorwaarde. STAD YPER. De Burgemeester heeft de eer zijne on- derhoorigen ter kennis te brengen dat volgens het Koninklijk Besluit van 6 April 1926, ieder eigenaar of houder van run- ders verplicht is, de zich op zijn dieren bevindende Horzel - Larven te ver delgen van af 1 Februari tot 30 Septem ber 1930. De politie zal insgelijks de uitvoering der gevergde maatregelen bewaken en proces-verbaal zal door hen opgemaakt worden, tegen degenen die nalaten, bin nen de veertien dagen, te voldoen aan het verzoek dat hun gedaan wordt. Voor alle onderrichtingen nopens de Larvenverdelging. (Zie plakbrie ven.) VENTE PUBLIQUE fixée en deux séances, au: JELDI 6 MARS 1930. peur la m;.-?-a-;:rix, JEUDI 20 .MARS 1930, pour l'adjudication, chacue fois a 2 heures de relevée au calé tenu par Mr Jules Hof, a PLOEG- STEERT-BIZET. Commune de Ploegsteert-Bizet. Une Belle MAISON de COMMERCE a usage d'épicerie, située dans la rue d Armen- tières, avec fonds dune contenance suivant titre de 95 ca., connue au cadastre section F, nr 452E, contenant 60 ca. Occupée sans droit de bail moyennant 75 fr. par mois, par M. Alphonse Bossuyt. Prime de rnise a prix 0.50 In den nacht van ZaterJag op Zondag ontstak er een hevige brand bij den heer Léon Cardoen, fabrikant in melasse pro- dukten te Komen, Statiestraat. Onmiddellijk was het pompierkorps ter plaats met het noodige materiaal om het vuur te blusschen, en niettegenstaan de de pompiers van Komen (Frankrijk) ter hulp kwamen konden zij niet beletten dat de magazijnen, het materiaal, en de koopwaren, waaronder ongeveer 100.000 Kgr. graan, de prooi der vlammen werd. Zij moesten zich beperken het huis te vrij waren. De schade wordt op ongeveer 350.0C0 frank beraamd. Er is gedeelte lijke verzekering. BURGERSTAND VAN YPER, van 20 tot 26 Februari 1930. Geboorten. Rossey Helene, Veurnestw. Deven Franqois, Kaai-west. Vienne Daniel, Hondstr. Hoflack Yves, Elverdin- ghestr. Petillion Denisé, Hondstr. Lar- nou Julien, Janseniusstr. Weyne Lea, Mee- nensteenweg. Overlijdens. Hullaert Blanche, 14 j., Dickebuschstw. Verhack Emilius, 52 j., beeldhouwer, echtg. Dewulf Emma, Eigen- heerdstr. Mestdagh Gabrielle, 32 j., echtg. Vandebuerie Georges, Oude Houtmarktstr. Cauwelier Ignace, 68 j., landwerker, echtg. Plnit Eugenie, Hoornwerk. Huwelijken. Desmedt Gerard, timmer man te Poperinghe en Beernaert Elvira. Vandevelde René, rijwielmaker en Scheire Esther, z. b. Waseiynck Louis, bediende te Rousselare en Vanhoorne Margareta. Van- deweghe Achiel, landbouwer te Hooglede en Seys Magdalena, dienstmeid. POPERINGHE, van 20 tot 27 Februari 1S30. Geboorten. 55. Gheeraert Anna, d. v. Hilaire en Demolder Ida, sectie D. 56. Scheerlinck Willy, z. v. Alidor en Deschee- maecker, Yperstraat. Overlijdens, 35. Bellynck Lucien, 11 d., z. v. Paul en Verbouwe Zulma, Bruggestr. 36. Ullrich Jules, 62 j., werkman, echtg. van Knockaert Pharaïlde. 37. Bollengier Odil, 29 j., landwerker, ongeh., sectie G. 38. Boddez Urbain. 30 j., hotelhouder, echtg. van Herman Godelieve, sectie E. 39. Lauwers Willy, 5 m., z. v. Abel en Gouwy Elise, sectie H. Huwelijken. 12. Fauvercq Louis, 22 j., landwerk v. Proven en D'hooghe Madeleine, 24 j., werkster v. Pop. 13. Vandevoorde Georges, 21 j., werktuigkundige v. Kemmel en Storme Zulma, 18 j., z. b. v. Poperinghe. Beloften. 19. Wils Hector, landbouwer v. Watou en Vanexem Maria, z. b. v. Pop. STERFGEVAL De E. H. Felix Vande Kerkhove, pas toor te Ouckene, is aldaar overleden den 24 Februari, in den ouderdom van 78 jaar. Hij was destijds onderpastoor op Sint- Maertensparochie alhier. «o» ROUWBERICHTEN Op Maandag 24 dezer, heeft in Sint- Niklaaskerk, onder een grooten toeloop van Vrienden en Kennissen, de plechtige begrafenis plaats gehad van de zoo welbekende beeldhouwer. Het Ypersche Volk biedt aan Mevr. Emiie Verhack en Familie zijne rechtzin nige deelneming aan. Vrienden en Kennissen worden vrien delijk uitgenoodigd de H. Mis bij te wonen, die zal gezongen worden op Zondag 2 Maart 1930, om 8 12 uur, in St Niklaaskerk, tot zielelafenis van Heer en Vrouw Vrienden en Kennissen worden vrien delijk verzocht de solemneele Mis te wil len bijwonen, welke op Zondag 9 Maart om 9 uur, in de Kerk der Paters Karme lieten, zal gezongen worden tot zielelafe nis van geboren Irma Salomé, van wege het Broederschap van den H. Jozef. Men vraagt verscheidene Steenkappers en Leergasten. Zich wenden Kasteel straat, 18, Wervick. Studie van den Notaris N. D'HUVETTERE te Yper OVERSLAG: Zaterdag 15 Maart 1930. om 3 ure stipt namiddag, ter herberg Au trois Rois Groote Markt te YPER, van: Stad YPER. 1. Een WOONHUIS met hof. Beiuik- straat, Nr 32, groot 242 vkm. 65 vkdm. Thans gebruikt zonder schriftelijke pacht door Sieur Florent Tyteca. 2. Een WOONHUS met inrijpoort en hof, St Niklaasstraat, Nr 25, groot 130 vkm. 89 vkdm. Thans ongebruikt. 3. Een WOONHUIS met inrijpoort en hof, St Niklaasstraat, Nr 27. groot 230 vkm. 21 vkdm. Thans ongebruikt. 4. Een perceel ommuurde TUIN met uitweg, palende voorgaande koop twee, groot 75 vkm. bo vkdm. 5. Een WOONHUIS met hof, langs de nieuwe straat leidende naar St Jan, groot 213 vkm. 59 vkdm. Thans gebruikt zonder schriftelijke pacht, door Sieur Achille Dubois. 6. Een WOONHUIS met hof, Kalfvaart- straat, Nr 20, groot 431 vkm. 33 vkdm. Thans gebruikt zonder schriftelijke pacht doo Sieur Oscar Meyfroodt. 7. Een perceel TUINGROND dienstig als bouwgrond, Kalfvaartstraat, groot 792 vkm. 92 vkdm. Thans ongebruikt. De te verkoopen goederen zullen zichtbaar zijn den Dinsdag en Donderdag van iedere week van 2 tot 4 ure namiddag. MARKTPRIJZEN Yper, 22 Febr. Tarwe 130-132; koolzaad 360-370; klaverzaad 1400-1650; rogge 90192; boekweit 210-212; haver 82-84; brouwersgerst 150-152; voedergerst 98-100; erwten 228-230; bloem 216-218; maïs 98-102; paardeboonen 180-182; gruis 93-95; zemelen 117-120; lijn- zaadmeel 183-185; lijnzaadkoeken 162-163; aardappelen 28-32; boter 32.50-34; eieren 0.73-0.76; biggen 360-440, 17 den kilo; strooi 28-39; hooi 60-85; ruw vlas 100-120; chicorei- boonen (1928) 140, (1929) 150; voederbeeten 118-120; de 1000 kilos. Kortrijk, 24 Febr. Witte tarwe 138-140; rogge 90; haver 85-90; paardeboonen 175- 180; gerst 105-115; tarwebloem 222; inland- sche zemelen, 80; gorte zemelen 100; hooi 70-80; strooi 32-35; aardappelen 30-35; boter 32-34; eieren 0.70-0.75; voederbeeten 12-13; Turksche tarwe Plata 107; id. Cinquantino 145; inlandsch lijnzaad 240; inlandsche lijn zaadkoeken 156; Amerikaansche lijnzaadkoe ken 153; lijnzaadolie 690; vlas der Leie 45- 150; wit vlas 1250-2700; vlas op den grond geroot 900-1225; ruw werk 350-475; fijn werk 500-800; suikerijwortels 100; nieuwe suikerij- boonen. 100 VEEMARKT. Te koop gestelde dieren 326; 144 koeien, den kilo op voet, 7.00; 120 vaarzen 8.00; 42 stieren 7.75; 12 ossen 8.00; 8 zwijnen. Anderleelit, 25 Febr. VARKENSMARKT. Te koop gesteld: 2175 stuks. Gemiddelde prijs per kilo op voet: 10.50-11.50. Studie van den Notaris Jacques RAMAULT te Wervick. OP WOENSDAG 12 MAART 1930 om 2 u. stipt namiddag, ten sterfhuize van Heer Emile Bruggeman, Basse Flandre, te Wervick, OPENBARE VERKOOPING van MEUBELS - LANDBOUWALAMEN BEESTIALEN en MENAGIEGOEDEREN. Gewone voorwaarden en comptant geld Studie van den Notaris Ernest DE COCK te Yper, Korte Thouroutstraat, Nr 4, Telef. Nr 185 KERKFABRIEK van ZANTVOORDE-YPER Het bureel der Kerkmeesters zal openbaar lijk overgaan ter opening der neergelegde aanbestedingen van de verhuring voor een termijn van negen vaste jaren te beginnen van 1 October 1930: HOFSTEDEKENS, HUIZEN EN LANDEIGENDOMMEN. De jacht wordt ook verpacht volgens de wet. Wijze van inschrijving onder gezegelden omslag en ter post aangeteekend. De aanbiedingen zullen moeten gezonden worden aan: Bureel der Kerkmeesters. E. H. Pastor, Zantvoorde, vóór 16 Maart 1930. Voor alle inlichtingen, toelating van be zoek, model van aanbieding zich wenden bij E. H. Pastor en bij M. W. Devos, notaris, Wervick. Verkoopt alleenlijk en Diamanten van EERSTE KEUS. o— Alles met waarborg. onder alle opzichten voldoening geven en zelfs de verwachtingen van hunnen eigenaar te boven gaan. Neemt inlichtingen aan deze die er een bezitten of aan Tel. 55. Meenenpoort, YPER. Tel. 55. genezen de verstoptheid, zij maken het bloed zuiver, de maag net en de inge wanden vrij. Zij vermijden en genezen: hoofdpijn, draainissen, trage spijsver tering, het overgeven, het zuur, de sia- perachtigheid na het eten, de winden, de kolieken, de leverstoornis, de len denpijn, enz. Te verkrijgen in alle Apotheken. De doos4.50 fr.de halve doos 3,50 fr. Statiepliats YPER PI. de la Station LokaalLocal C. S. Y. K. H. M. Y. E C Y. - C P.Y. NOENMALEN aan vaste en matige pri: een. DINERS a frix hxe - Prix moderéi aan alle uren. a tout heure. Gekende Wijnkelder - Gave renommee. Op MAANDAG 17 MAART 1930, te 3 uur zeer stipt namiddag te Y'PER. in de gehoorzaal van het Vredege recht. Nieuw Paleis van Justitie, Groote Markt. OVERSLAG in een zitdag van Stad YPER Een nieuwgebouwd WOONHUIS, Paddepoelstraat, nr 2. met 58 M2 erf. In genottreding drie maanden na den overslag. Na te zien den Zondag van 2 tot 4 ure namiddag. Ten overstaan van den heer Vrederechter van het 1" Kanton Yper. GROOT (Allerhande; KLEIN Zeer genadige prijzen. Spoedige en kostelooze bestellingen ten huize. Telefoon 125 De Haernestraat, 15, YPER. r-.fi i i

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1930 | | pagina 3