Het Familiehoekje Ypersche Kroniek. Rechterlijke Kroniek Benoeming De nieuwe pachtwet. Evangelie 1n Zondag van den Vasten. MISUREN VOOR DEN ZONDAG Kerkelijk Nieuws Feest bij de Christen Werklieden Huishuurwet. Nieuwe rooilijn. Katholieke Kring Harmonie Ypriana. Bolspel. -- Matchen voor den Beker. Erge val. Prachtige Carnavalfeesten Oud Raadsel. Levenswijsheid. LandlooperiJ Goed Nieuws Aanranding Moederliefde. Voordracht over draadlooze telegraphie Draadlooze Telegraphie Bericht aan rie Landbouwbevolking Bestrijding der Runderhei zel&Larvenverdeiging Ken voorstel is ook gedaan over de kwestie van "t vervoer der landbouw- voorthrengsels en de tarieven die daar voor toegepa>: worden te bestudeeren. CHINA. In China woeden de burgeroorlog en de hongersnood. Ziehier volgens t schrijveji van Missionarissen wat gebeurd Opstanden, oorlogen, hongersnood roeien de bevolking uit van de streek Kou-Yen-Che waarvan de uitgestrekt heid zoo groot i- als die van Italië. Alen spreekt van 20 miljoen dooden. In Sen-Si zijn meer dan twee mil joen inwoners in eenige maanden tijds gestorven. In de omgeving onzer missie kan men de graven niet meer tellen Alen vindt dooden op den grond liggen, die niet konden begraven worden. De be volking heeft alles vehdoren, zij ver koopt wat haar overblijft om zich wat rijst, wat graan of wat groenten te kunnen verschaffen. Zij die uit honger de schillen en ander afval opeten, zwel len op en het duurt niet lang of zij worden door de typhus aangetast. Zeer rijke familie» bieden hun gan- sche bezit aan om wat voedsel te be komen. Onze zusters sterven ook over eeni ge dagen hebben wij onze moeder overste begraven. In een enkelen dag werden meer dan 600 zieke Chineezen naar ons kloosfer gebracht om er verzorgd te worden. De helft sterven zonder te kunnen geholpen worden. .Eene oude vrouw kwam met een tweejarig meisje in de armen en bood het zuster Alaria aan. zeggende: «Goede Europeaansche tan te. verzorg het kind. geeft het te eten. Ik heb 20 mijlen afgeloopen om het u te brengen en nu kan ik sterven. Vele kinderen komen gansch alleen tot ons het zijn letterlijk nog geraam ten. Aleestentijds sterven zij na wat soep te hebben gegeten, die wij. hun bij hunne aankomst toedienen. POLEN. Polen is altijd een inkatholiek land geweest. Noch zijne Verdeeling tus- schen Rusland, Duitschland en Oos tenrijk. noch de vervolging die het onderstaan hetzij van de Russische Orthodanen, hetzij van het protestant- sche Pruisen hebben dat land van zijn Geloof kunnen aftrekken! Nu vormt het één rijk van rond de 28.000.000 inwoners, waarvan ver het meerendeel katholiek is. Toch het ongeloof dreigt het land. Pogingen worden gedaan om den ka tholieken godsdienst en zijn geest uit de Scholen te bannen. De Aartsbisschoppen vergaderden te W'arschou om richtlijnen voor de ge- loovigen tegen deze verderfelijke strekkingen vast te stellen en eene houding aan te nemen overeenkomstig de Encycliek van den Paus over de opvoeding der Jeugd.- FRANKRIJK. De ministerieele crisis is opgelost, een nieuw kabinet is vastgesteld onder het oude Voorzitterschap van Tardieu. Zal het lang leven slijten! Hs In de streken van Tarn in de vallei van de Garonne en in gansch 't Zuiden van Frankrijk hebben overstroomin gen. zooals Frankrijk er nog nooit gezien hebben, ijselijke verwoestin gen te weeg gebracht, bij honderden van huizen zijn ingestort, hoeven en fabrieken zijn verwoest, veel vee is aan den hals gekomen en vooral men betreurt veel menschenlevens, meer dan veertig menschen zijn omgeko men. Het water was in plaatsen gere zen tot 12 meters hoog. Eerw. Heer Jozef Sobry, leeraar aan 't College te Oostende, kómt door Mgr de Bisschop benoemd te worden tot Prin cipaal van 't College te Moeskroen. Het Ypersche Volk biedt aan de Eerw. Heer Principaal evenals aan den Heer Burgemeester Sobry en achtbare Familie zijne eerbiedige gelukwenschen. Bij K. B. van 24 Februari 1930 is de nieuwe paciitwet van 31 December 1929 in ons arrondissement toepasselijk in de volgende gemeentenKomen, Gheluwe, Ploeg steer t, Staden en Yper. In al de andere gemeenten is het, het gemeenrecht dat doorgaat. Te dien tijde werd Jesus door den Geest naar de woestijn geleid,opdat Hij er door den duivel bekoord worde. En toen Hij veertig dagen en veertig nachten gevast had, had Hij honger. En de bekoorder genaderd zijnde sprak tot Hem Indien Gij Gods Zoon zijt, zeg dat deze steenen brood worden. Doch Hij antwoordde er staat geschreven de mensch leeft niei van brood alleenmaar van alle woord dat van Gods mond uit gaat. Toen nam de duivel Hem op naar de Heilige Stad, en stelde Hem op de tinne des tempels en zei Hem Indien Gij Gods Zoon zijt werp U naar beneden, want er staat geschreven Hij heeft aan Zijne engelen, U aangaande een bevel gegeven en zij zullen U op de handen nemen op dat Gij Uwen voet aan geenen steen zoudt stooten. Jesus zei tot hem Daar staat ook geschreven Gij zult de Hoer Uwen God niet ten proeve stellen. Wederom nam den duivel Hem op naar eenen zeer hoogen berg en toonde Hem al de koninkrijken ter wereld en hunne heer lijkheid en zei Hem Dit alles zal ik U Zoiida^pust De apotheek van M. Van Ro- baeys, Boterstraat, zal aileen open zijn op Zondag 9 Maart 1930. 1. IN DE PAROCHIEKERKEN St Maartens (Eiverdinghestraat)te 6 u.- 7 u. - 8 1 2 u. - 10 u. en 11 12 u. St Pieters (Rijselstraat; te 7u. - 8 1 2 u. en 10 u. St Jacobs (St Jacobskerkhof) te 6 u. - 7 1 2 u. - 8 2 u. en 10 u. St Niklaas (Steurstraat) te 6 u. - 7 u. - 8 1 2 u. en 10 u. 2. - IN DE OPENBARE BIDPLAATSEN St Jozefskerk (Mondstraat) te 5 u.-6 v« - 7 1 2 u. - 9 u. en 10 1 2 u. O. L. V. Kerk (Capucienenstraat) te 5 1/2 u. - 7 u. en 9 u. O. L. V. Gasthuis (Lange Touroutstr.) te 8 1/2 u. De Belle (Rijselstraat) te 8 u. St Godelieve (Rijselstraat) te 6 12 u. Onderstaande tafel geeft voor elk uur of half uur de plaatsen waar men kan mis hooren. 5 u. - Paters Carmelieten (Mondstr.) 5 1 2 u. - Paters Capucienen (Kruisst.) 6 u. - St Maartens, St Jacobs en St Niklaas. 6 1 2 u. - Paters Carmelieten, St Gode lieve (Rijselstraat). 7 u. - St Maartens, St Pieters, Sint Niklaas, Paters Capucienen. 7 1,2 u. - St Jacobs, Paters Carmelieten. 8 u. - De Belle (Rijselstraat). 8 1/2 u. - St Maartens,St Pieters, St Ja cobs, St Niklaas.O.L.Vr. Gast huis fThouroutstraat). 9 u. - (Hoogmis) Paters Carmelieten en Paters Capucienen. 10 u. - (Hoogmis) St Maartens, Sint Pieters,St Jacobs, St Niklaas. 10 1/2 u. - Paters Carmelieten. 11 1/2 u. - St Maartens. Woensdag, Vrijdag en Zaterdag e. k. quatertemperdagen, geboden vasten en vleeschderving. In St MAARTENS: OP ZONDAG 9 MAART 1930. Te 8'u. zielmis voor M. Jules Vlae- mynck. Boesinghestraat. 's Namiddags, te 3 u. Vespers en Lof, waaronder meditatie over het bitter lijden van onzen Heer Jesus Christus door E. P. Michel, Carmeliet. Onze Christelijke bevolking zal er aan houden de Passiesermoenen in groot getal en godvruchtig bij te wonen. In St PIETERS: OP ZONDAG 9 MAART 1930. Te 8'* u. zielmis voor de ouders van M. Achiel Degroote. Zondagavond was er volop feest in het Volkshuis. De Violiers van Zonnebe- ke, de tooneelafdeeling van het Christen Werkersverbond, was ons komen vergas ten op een aangenaam avondfeest. Zij voerden op De Anarchist sociaal dra ma. Het leven te lande. Ballet met mu ziekbegeleiding en Het Testament het welgekend blijspel. Of ze het wel gedaan hebben hoeft gij maar te vragen aan de toeschouwers die ze uitbundig toegejuicht hebben. Bij Kon. Besluit van 24 Februari 1930, wordt eene verlenging van een jaar toe gestaan aan dehuurders of onderhuurders van huizen t'Yper, waarvan de jaarpacht op 1 Oogst 1914 de vermelde som niet overtrof. De verhuurders die huizen mogen van 1 Februari 1930 af gedurende den verlen gingstermijn een zeven maal hooger pacht vragen dan den 1 Oogst 1914 be paalden huurprijs, maar de pachters mogen binnen de 30 dagen na 't verschij nen op 27 Febr. 11. in het Staatsblad van voormeld Kon. Besluit voor den Vrede rechter verklaren dat zij de woonverlen- ging niet begeeren. Het recht van opvordering van ledig- staande huizen door den Schepenraad wierd niet behouden door de wet van 31 December 1929. geven,indien gij nedervalt en mij aanbidt. Toen zei hem Jesus Ga achteruit Satan! Want er staat geschreven Den Heer uwen God zult gij aanbidden en Hem alleen dienen. Alsdan verliet Hem de duivel en zie de engelen kwamen toe en bedienden Hem. Matth. IV, 1-12. Wat bijzonderlijk belangrijk is in dit Evangelie, het is dat het ons Jesus' voor beeld toont in een dier omstandigheden die ongetwijfeld aan alle menschen over komt t.t.z. het oogenblik der bekoring Niets is gewoner dan de bekoring Niemand is er vrij van... en zij komt ons over Gallen stonde. Nu eens 't is de strijd van 't verstand tegen den twijfel of de duisternis, dan éehs 't is de strijd van 't lichaam tegen de begeerlijkheid of de wulpschheid, verder 't is de strijd van't Herte tegen de onvoorzichtige liefde en genegenheid, verder nog 't is de strijd van de ziel tegen de aanlokkingen van de wereld of net ongeloof. Ook niets is gevaarlijker van onze handeling tegen de bekoring hangt at, of onze val, onze vernedering, onze onder gang of onze vereffing, onze opgang naar grooter leven, ons geluk en onze Heiligheid. Laat ons naar Jesus voorbeeld met de bekoring om gaan. 1 Jesus zoekt ze niet... Hij vlucht ze Bij Kon. Besluit van 18 Februari 1930 bekend gemaakt in het Staatsblad van 5 Maart 11., wordt eene nieuwe rooilijn aangenomen voor Mond- en Pompstraat, en een deel der Arsenaalstraat afgeschaft. Op Zaterdag 8 Maart om 6 u. stipt, maandelijksche prijsspeling voor de leden der Boldersmaatschappij. Eenieder gelie ve bij tijds aanwezig te zijn om aan die speling te kunnen deelnemen. Dinsdag toekomende, zijnde 11 dezer, zal de Harmonie Ypriana haar tweede winter Concert geven. Indien het Ste-Ce- cilia Concert veel bijval genoot zal het tweede Concert ingsgelijks de moeilijkste liefhebbers bevredigen. De medewerking is verzekerd van twee kunstenaars uit de Koninklijke schouw burg van Brussel Madame Lisette Denié, kunstzangeres en Mijnheer Jules Salés, baryton, M. Guillaume Mombaerts de vermaarde kla vierspeler. Mooie muziek van de Groote Meesters zullen die artisten doen toejuichen. Onder meer Bizet, Alassenet, Puccini, Meyer beer, Lécavallo, Plégier, Huberti, Mail- lard, Chopin, Pierné, Liadour, Albeuiz. De Harmonie zal niet ten achteren blijven, Mendelsohn, Mozart, Brahms, Saint- Saëns staan op hun programma. Geen twijfel of de Eereleden zullen er aan houden, door hunne tegenwoordig heid de inrichters en uitvoerders aan te moedigen. De match Statie-Cooperatieve is afge loopen in het voordeel der eerstgenoemde maatschappij. De statie verloor de eerste partij met 7 tegen 10 punten en won de twee met 10-3 en 10-1. Beide ploegen speelden met hun gewo ne mannen. De HH. Ververken en Salomé waren de scheidsrechters. De eerste partij werd nogal wel betwist en de uitslag was twijfelachtig. De Coo haalde nogthans de overhand. In de twee laatste partijen was de Statie totaal mees ter en baas. De Coöperatieve kon in de tweede partij maar 3 punten aanteekenen en in de derde partij enkel 1. Woensdag eerstkomende speelt de Bas cule in het Postje. Aan liefhebbers zal het niet ontbreken. Algemeen klassement na den 15" match üespeeld Gewonnen Bascule 6 6 Katholieke Kring 6 4 Coöperatieve 6 2 Statie 6 2 Postje 6 1 Een die er was. Maandag 3 Maart rond 2 uren namid dag kwam de genaamde Roger Van Eisen op zijn rijwiel de Zonnebekesteenweg op gereden, te wege naar huis op Tuinwijk Ligy. Het schijnt dat hij min of meer be dronken was. Zijn vader die hem ont moette en zulks bemerkte raadde hem aan van zijn rijwiel te stappen en te voet huiswaarts te gaan. Terwijl hij zijn zoon dezen goed raad gaf viel de jonge Van Eisen, ten gevolge van eene onoplettend heid, van zijn rywiel ten gronde, waar hij bewusteloos bleef liggen en bloed langs neus en mond verloor. Met de hulp van de getuigen van dit ongeval werd Van Eisen bij den heer Cherf Jules, haarkap- per, binnengedragen. Doktor Val. Snick onmiddelijk ontboden, onderzocht den gekwetste die nog altijd in bezwijming lag. Van Eisen werd met veel omzichtig heid naar huis overgebracht alwaar hij rond den avond tot bezinning gekomen is. Hij zal ntig verscheidene dagen te bed moeten blijven. Verleden jaar hadden wij ter gelegen heid van onzen Carnavalstoet een echt hondenweder, maar dezen keer was het zonneke mee. Een echt zonneweder De straten zijn in feesttooi. Rond den middag waren al de vreemde mededingende groe pen reeds ter stede en spoedden zich naar de plaats waar de jury het hoogst moei lijk hebben zou om de waardevolle prijzen toe te kennen. Om 2 1/2 ure stoomen de treinen opgepropt met ontelbare nieuws- en gaat naar de eenzaamheid, de boete en het gebed 2 Als de bekoring op komt, hij rede neert er niet mee, maar op staande voet verdrijft ze door besliste raad. Tegen de begeerlijkheid van 't lichaam, stelt hij de voortreffelijkheid van 't geeste voedsel Gods woord. Tegen het vermetel betrou wenstelt hij de voorzichtigheid. Tegen de verlaging om reden van de goederen der aarde, stelt hij kortweg de dringend heid van Gods dienst 3 Na de bekoring komt de vreugde van 't bovennatuurlijk genot der ziel de engelen kwamen en bedienden Hem. Groen zien de muren Wit zien de geburen Zwart zien de papen die in 't kappelleke slapen. Wat eene goede Moeder aanleert. Te midden de menigvuldige vertellin gen die zij ujdeed, te midden de duizende zoete naamtjes die zij u gaf van kindje lief en kepte, mijn hertedief te midden van die klinkende zoentjes en kusjes die gierigen de statie binnen en weldra we melen de straten van 't volk. Niet te tellen zijn de fietsen, autos, autobussen, die zich moeilijk een weg weten te banen, 't Is 2 uur. De stoet wordt gevormd aan de Dixmuidepoort. Niet min dan 30 groepen pemen er deel aan. De klaroenen schallen de stoet neemt een aanvang. Brugge, Kort- rijk, Veurne.Boesinghe, Meenen, bezorg den ons voortreffelijke groepen. De reu zen en reuzinnen van Staden, Poelcapelle en Yperen hebben veel beziens. Daar ko men Ath, Hazebrouck, Steenvoorde, Ro- baais aangestapt en het ontzaggelijk getal toeschouwers kan moeilijk zijne toejuich ingen bedwingen. Schoon prachtig Ype ren was niet ten achter en leverde ons leuke en kostelijke vertooningen. Niet weinig hielpen de muzieken van Ath, Ypriana, Vlaamsche muziek van Dicke- busch er toe om de geestdrift hcoger en hooger te doen oplaaien. De hoerahs en waren van de lucht niet. 't Was een prach tige dag voor de stad en de inrichters van het feest mogen met fierheid nederzien op hun werk. Ze werden ruimschoots be loond om hun onverpoosd ijveren en po gen. Wij danken hen uit ter harte en roe pen hun welgemeend toe Heeren voor uit De slag is gewonnen. Wij zijn met U tot 1931 De Heeren van den gemeente raad, voor wie de stoet defileerde, waren uiterst tevreden. Hieronder geven wij de lijst der prijzen door de Jury aan de verschillende groe pen van den Karnavalstoet toegekend 1" Reeks: Vreemde Groepen: 1. Poperinghe fleuri; 2. Les jardiniers en fête Steenvoorde: 3. De vroolijke Zomer met reuzin Staden; 4. Op Sinjoor Brugge; 5. Les Bigophones de Roubaix; 6. Rookersgilde PoeleapeUe. Ypersche Groepen: 1. De Ypersche Vliegers met gelukwenschen van de Jury; 2. De Yper sche Schotten; 3. De Ypersche Reus. 2' Reeks: 1. Le char du phare d'Haze- brouck; 2. Beenhouwers van 1930; 3. Been houwers van 1830. 3' Reeks: Afzonderlijken: 1. L'éclairage Moderne Hazebrouck; 2. Rigolo op reis met zijne familie; Baron Vadrouille; 4. De laat ste mode aan 't strand; 5. De lustige dansers; 6. Een doop over ouds. 4' Reeks: Wagens: 1. De Handboogmaat schappij Yper-Hoekje; 2. De Chineesche Schieting; 3. Vliegtuig Stad Yper; 4. Een klucht uit Boesinghe. Buiten wedstrijd: La Soc. Philantropique de Courtrai, La Fête des Fleures et des Pa- pillons d'Ath, Harmonie Ypriana, De Vlaam sche Harmonie, Muziekmaatschappij Dicke- busch. HANDELSFOOR 1930. Pas is de oproep verschenen door het Be stuur der Handelsfoor aan de Yperlingen gericht, of van alle kanten komen brieven toe van stadsgenooten, het komiteit dankende over het goed ontwerp eene tentoonstelling van Ypersche zichten en photos in te richten, hunne medewerking verzekerende door het aanbieden van hunne photographien gedu rende den duur der Handelsfoor. Zonder onbescheiden te wezen is het toe gelaten té zeggen dat er een aanbod aan het Bestuur is gedaan geworden welke prachtig' en grootsch van opvatting is, en welke zon der overdrijven voor het goed gelukken der zaak borg spreekt. Het is ook geheel goed mogelijk dat in plaats van ééne zaal, er zal moeten aan ge dacht worden twee of drie plaatsen beschik baar houden ten einde de verzameling toegezonden zichten op eene behoorlijke wijzere kunnen uitstallen. Solidariteit wat zijt gij een mooi woord! en hoe dikwijls men ook vergeet dat gij bestaat, nu toch doet het genoegen aan het hart te zien dat de Yperlingen van heinde en verre hunne geboorteplaats beminnen en immer bereid zijn voor haar welzijn hunne beste krachten ten beste» te geven. Daarom acht het Bestuur het zijnen plicht van nu reeds eenieder welke medewerkt tot den bijval onzer tentoonstelling te danken, en in het bijzonder dezen die tot het inrich ten van* de getuigenis van Yper's grootheid en verleden zullen medegewrocht hebben. De inschrijvingskaarten komen regelmatig ingevuld bij het Bestuur toe en alles doet voorzien aat het aantal standsdit jaar zeer talrijk zal wezen. Het is te vroeg om in bijzonderheden te treden doch de medewerking is reeds verze kerd van verschillende nieuwe firmas welke tot heden aan de tentoonstellingen geen deel namen. Ook mag er van nu af reeds verze kerd worden dat de foor een waren bijval te gemoet gaat, en dat de nijver- en handelaars zullen wedijveren om hunne uitstallingen zoo prachtig en aantrekkelijk mogelijk te maken. Zooals in vroeger artikelen reeds gezegd is geweest, moet eenieder die de stad be woont het zijne bijdragen om aan de bevol king onzer gouw, en bijzonder aan de kort- ziende inwoners onzer stad te toonen dat hier alles te krijgen valt welke aan prijs en hesdanigheid voor geene mededinging moet onderdoen. Dit is het bijzonderste doel onzer jaarlijk- sche Handelsfoor. JULIEN TAHON. De Gendarmerie heeft zeker Sabschrióf Alexander, geboren in Moscou (Rusland) in 't jaar 1894, aangehouden vóór land- Icoperij. De Rechtbank heeft hem naar Hoogstraeten gezonden voor een onbe- paalden tijd. zij u gaf met al die lachjes die zij u schonk en al die liefkoozingen die zij u gaf, met al die lievelijkheden die zij u toonde wanneer zij u in hare armen nam of aan haar boezen drukte... Wat hebt gij niet al geleerd... en van 't Kindje Jesus, dat voor ons geboren is en van het kruis waarop hij stierf, en van God te bemin nen...en van broertjes en zustertjes geern te zien Is het van haar niet dat ge geleerd hebt den arme te geven en compassie te hebben met dezen die leden is het door haar niet dat ge geleerd hebt aan ande ren te vergeven wat zij u misdaan hebben en geen kwaad met kwaad te loonen is het van haar niet dat ge geleerd hebt niet te liegen maar open van hert te zijn en aan moeder rechtzinniglijk te zeggen het kwaad dat zij u willen wijs maken Is het van haar niet dat gij geleerd hebt dat het beter is duizend maal te sterven dan God door eene zonde te vergrammen dat het lijden niets is maar datfhet eenige groot kwaad is en 't is de misdaad is het van haar niet dat ge geleerd hebt dat gij altijd en overal uw plicht moet doen... en dat gij liever moet willen sterven dan te kort te blijven aan uw eer en uw plicht? Is het niet van haar dat gij geleerd hebt afkeer te hebben van hetgeen laf is, laag is en onrechtveerdig Al die gedachten als die gevoelens zijn en uw hertje gedrongen, en hebben uwen De maatschappij voor het bouwen van goedkoope woningen Ons Onderdak geeft in aanbesteding hare twintig eerste woonhuizen in de Neer- en Tegelstraat. Wij vernemen dat de opening der in schrijvingen zal geschieden op 24 Maart om 11 uur ten.stadhuize te Yper. Het bestelt beloopt tot 612.497 frank. AUes laat voorzien dat de huizen nog zul len bewoond worden voor den winter. Zondag 2:' dezer waren Knockaert G., 22-jaar, wonende Bascule met een vriend naar de danszaal Victoria Palace ge gaan om van den dans te genieten. Een meisjes kwestie moet de oorzaak geweest zijn dat er ruzie ontstond met eenige jonge kerels, deze om verdere on gemakkelijkheden te voorkomen verliet de zaal met zijn vriend. Gekomen op de Maarschalk Frenchlaan werden zij laffelijk langs achter aange vallen door deze jonge kerels die van Zonnebeke zijn, Knockaert G. kreeg een hevige slag met een hard voorwerp tegen het hoofd, waardoor hij hevig gekwetst ten gronde stuikte, waarna de laffe aan randers de vlucht namen. Knockaert werd naar het gasthuis overgebracht, waar hij verzorgd werd en nadien naar zijn huis overgebracht. Ten gevolge der bekomen slagen en wonden zal hij voor eenige weken werk onbekwaam zijn. De aanranders zullen met moeder Jus- ticie af te rekenen hebben. V* Landbouw Comice: Kemmel-Yper. ST A D YPER. GROOTE PAARDENPRIJSKAMP op Asschen-Woensdag 5 Maart 1930. UITSLAGEN: 1* PRIJSKAMP. Hengstenveulens van één jaar. 1» pr. verg. eerem., 50 fr.Verstraete, Holleb. 2' pr. zilv. eerem., 40 fr.Demuys C., Elverd. 3' pr. zilv. eerem., 35 fr.Dochy J„ Elverd. 4" pr. zilv. eerem., 30 fr.Dekeerle, Neerw. 5" pr. zilv. eerem., 25 fr.Nuytten, Vlamert. 6' pr. zilv. eerem., 20 fr.Vanhecke, Vlam. T pr. zilv. eerem., 15 fr.Nuytten, Vlamert. 2PRIJSKAMP. Hengsten van twee jaar. 1" pr. verg. eerem.. 100 fr.Vandecandelaere. 2' pr. zilv. eerem.. 80 fr.Verstraete, Holleb. 3C pr. zilv. eerem., 60 fr.: Vandecandelaere. 3» PRIJSKAMP. Merriën van één jaar. 1'' pr. verg. eerem., 50 fr.Vanweyhaeghe, VI. 2e pr. zilv. eerem., 40 fr.Mahieu, Ploegst. 3 pr. zilv. eerem., 35 fr.: Verbrugghe, St-Jan '4'-pr. zilv. eerem., 30 fr.: Catteau,Com.-t.-Br. 5" pr. zilv. eerem., 20 fr.Sobry C., Yper. 6" pjy zilv. eerem., 15 fr.Dejonckheere, Elv. 4" PRIJSKAMP. Merriën van twee jaar. 1' pr. verg. eerem., 60 fr.: Steelandt, Vlamert. 2" pr. zilv. ferem., 55 fr.Baelde, Dranoutre. 3'' pr. zilv. eerem., 50 fr.Depaepe, W.-N. 4'' pr. zilv. eerem., 45 fr.Depaepe, W.-N. 5' pr. zilv. eerem., 40 fr.: Pa/'ret, Kouthem. 6" pr. zilv. eerem., 30 fr.Lampaert E., Yper. 7» pr. zilv. eerem., 20 fr.Leuridan, Ploegst. 5" PRIJSKAMP. Merriën van drie jaar. ,1'' pr. verg. eerem., 75 fr.Coene, Dickebusch. 2" pr. zilv. eerem., 60 l'r.: Steelandt, Vlamert. 3" pr. zilv. eerem., 50 fr.Gheysen, St-Jan. 4" pr. zilv. eerem., 30 fr.Quaghebeur, Pop. 6' PRIJSKAMP. Merriën Van vier jaar en daarboven. 1'' pr. verg. eerem., 100 fr.Coene, Dickeb. 2''pr. zilv. eerem., 80 fr.Coene, Dickeb. 3'' pr. zilv. eerem., 00 fr.Neyt, Neerwaasten. 4'' pr. zilv. eerem., 50 fr.: Neyt, Neerwaasten. 5" pr. zilv. eerem., 45 fr.Neyt, Neerwaasten. 6'' pr. zilv. eerem., 40 fr.Nuytten, Vlamert. 7'' pr. zilv. eerem., 30 fr.Mahieu, Ploegst. 8" pr. zilv eerem.. fr.Vanweyhaeghe VI HST EEST CTUR. T. Y. W. YPERSCHE WEVERIJ Naamlooze ennóotschap YPER. De aandeelhebbers der Ypersche Weverij vergaderen op Algemeene Vergadering op Maandag 10 Maart 1930, om 5 uur 's avonds, in het Hotel De Sultanten einde zich op te houden met het volgde. I) A G O R D E 1. - Verslag van dé Beheerders. 2. - Verslag der I-Commissarissen. 3. - Lezing van het bilan en goedkeu ring der boekhouding en rekenin- £en' 4. - Herkiezing van twee uittredende Beheerders en een Kommissarisv Belangrijk bericht: Om te kunnen aan de algemeene vergadering deel nemen zijn de aandeelhehbers ver plicht hunne aarfdeelen neer te leggen, minstens drie dagen vóór den bepaal den datm. in de Bank van Kortrijk te Yper. De Beheerraad. aard en uw geweten gevormd, terwijl gij op haar keekt en zij te midden van hare liefkoozing u bekeek met een vurigmin- nende oog en u zoende. Mgr Von Ketteler. Een schitterend voorbeeld van echte, ware moederliefde, van liefde, die zich zelf offert voor het kind deed dezer dagen door Weenen's pers de ronde. Het moge hier een plaatsje vinden, om daardoor te documenteeren, dat zelfs in den tijd, dien wij beleven, die op den eersten blik meer materialistisch is dan bovenzinnelijk, nog vrouwen gevonden worden, moeders, die als ongekroonde schoonheidskoninginnen door het leven gaan. Een klein huisje in het Tiroolsche plaatsje Zirl, stond in brand. Door een of ander ongelukkig toeval was de bran dende petroleumlamp omgevallenoveral waar de vloeistof heenstroomde, stonden de eenvoudige meubeltjes oogenbiikkelijk in lichte laaie. De moeder, Anna Hechle, wil aan het dreigend vuur haar have in het laatste oogenblik nog ontrukken, daar vatten haar kleeren vlam in een seconde is zij veranderd in een fakkel, waar aan alle kanten de vlammen uitslaan. Onmiddel- Het Bestuur d. Handel en Nijvtr *ic- kamer heeft de eerde Ypsrlingen en h_- huisgezin uit te noodigen tot eene voor dracht welke zal gehouden worden Zaterdag 8 Maart, om 8 ure 's avonds het hotel De Sultan Groote Mark; over door den afgevaardigde der maatschappij Tungsram. Het Bestuur hoopt dat het nut van het onderwerp vele personen zal aanwakke ren op de voord racht tegenwoordig te zij- Personen, vreemd aan de Handelska mer maar die belang stellen in den voor uitgang dezer wetenschap, zullen ook welkom zijn. Des. Sim., onderwijzeres te Yper, wordt tot volgende straffen veroordeeld: ten 1" voor niet in bezit te zijn van de eenzelvigheidskaart, 5 fr. 2" om niet langs den rechterkant gereden te hebben, 10 fr. en ten 3" voor smaad aan de politie 20 fr. of 3 dagen. Voorw. ged. 1 jaar. De Gebroeders Men., van Neer- Waesten.voor slagen elk 26 fr.of 8 dagen, Cyriel daarbij voor bedreigingen, 30 fr of 10 dagen, voorw. ged. 5 jaar voor beiden. Red. Arthur van Westoutre, werd door het Ministerie van Finantien ver volgd om uitvoerrechten gesmokkeld te hebben. Het openbaar ministerie was van gedacht dat het feit niet bewezen wasen verklaarde bijgevolg geen straf te kunnen vragen. De rechtbank deelde de meening van het openbaar ministerie en verzond de betichte vrij van kosten. Desn. Henri en zijne Vrouw Ver. Elisa, beiden van Staden, worden ver volgd omdat zij betrapt geweest hadden door de accynsbedienden alcoolische dranken in hunne herberg gehad te heb ben. Beiden worden tot elk 500 fr. boete of 1 maand gevang veroordeeld, alsook tot het sluiten der herberg. Crom. Gustaaf van Gits, insgelijks vervolgd om geestrijke dranken in zijne herberg gehad te hebben, wordt ook tot 500 fr. boete of 1 maand gevang veroor deeld, daarbij wordt de flesch aangesla gen en verbeurd, verders wordt de her berg gesloten. Scher. Marcel van Dickebusch, voor 2 feiten van slagen, tweemaal 26 fr. of 8 dagen, voor een ander feit insgelijks 26 fr. of 8 dagen, voorw. ged. 5 jaar. Dezelfde die zoo geweldig een mo- torijder aangereden had dat deze met zijn voertuig omgeworpen en licht gekwetst was geweest, wordt voor dit feit tot 100 fr. boete of 1 maand veroordeeld. Ook voorw. ged. 5 jaar. Van W. Georges, autovoerder te Zonnebeke, die te Yper een paar voet gangers omvergereden had zonddr hen erg te kwetsen, wordt tot 100 fr. boete of 1 ntaand veroordeeld, voorw. ged.öj. Bal. Lucie, die door de politierecht bank veroordeeld was geweest wegens smaad, was tegen dit vonnis in beroep gegaan. Niettegenstaande de welspre kendheid van Lucie, die beweerde niets gezegd te hebben bekrachtigt de recht bank het eerste vonnis. Debl. René van Wervick, die zijne dochter geslagen had en een aantal voor werpen vernield had bij zijne zuster,wordt voor slagen tot 30 fr. boete en voor ver nieling tot 20 fr. boete veroordeeld, dit verklaart de Heer Voorzitter, omdat zijne d -r m de rechtbank een werendeu brief geschreven heeft waarin zij het medelijden voor den betichte afsmeekt. STAD YPER. De Burgemeester heeft de eer zijne on- derhoorigen ter kennis te brengen dat volgens het Koninklijk Besluit van 6 April 1926, ieder eigenaar of houder van run- ders verplukt is, de zich op zijn dieren bevindende Morzel - Larven te ver delgen van af 1 Februari tot 30 Septem ber 1930. De politie zal insgelijks de uitvoering der gevergde maatregelen bewaken en proces-verbaal zal door hen opgemaakt worden, tegen degenen die nalaten, bin nen de veertien dagen, te voldoen aan liet verzoek dat hun gedaan wordt. Voor alle onderrichtingen nopens de Larvenverdeiging, (Zie plakbrie ven.) lijk achter haar huisje is een sloot er in te springen is het werk van een oogenblik en terzelfder tijd is het vuur van haar kleeren gedoofd. Nu pas komt zij tot bezinning in liet eerste oogenblik had de schrik haar het vermogen, om geregeld te denken, ont-^ nomen. Thans denkt zij er pas op aan, dat in het brandend huis nog het jongste kindje, een schaapje van twee maanden, dat in het grootste gevaar verkeert, een prooi te worden v. het woedend element. En de moederliefde kent geen aarzelen. Onmiddellijk vliegt zij in het brandend huisje terug, om haar lieveling van een wissen dood te redden. God, de Heer zegent haar pogingen enkele oogenbltk- ken later verschijnt zij weer. met het geredde kind op den brandenden arm. Maar het kind was gered en wat vroeg de moeder er naar, dat geheel haarli chaam overdekt was met schrikkelijke - brandwonden Meer. nog, tevreden en met een blijden glimlach op de lippen, ging zij twee dagen later de eeuwigheid in zij had haar leven gegeven voor het leven van haar kind, dat de Hemel haar als kostbaar pand had. toevertrouwd... Het doet inderdaad goed weer eens zoo'n schitterend bewijs te vernemen, dat menschelijkheid en moederliefde nog niet zijn uitgestorven, dat we in ons midden nog heldinnen hebben, die ten volle den naam moeder waardig zijn.

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1930 | | pagina 2