ROND DE HOPPECRISIS. Ypersche Kroniek. Zonda^ru!»t. Welkom Herleving Handelaars "HET YPERSCHE VOLK,, Kerkelijk Nieuws Concert Ypriana Berger-Club Yprois Goed nummer Afdeeling Invalieden N. V. I. Yper. FEESTEN 1930, Benoeming. Bolspel. -- Matchen voor den Beker. In de Kamer werd verleden week en ook Dinsdag laatst deze kwestie druk besproken door al de Kamerleden der Poperingsche en Aalstersche Hoppestreken. Hieronder geven we. daaromtrent in haar geheel, de merkweerdige redevoering van onzen Katholieken Volksvertegenwoordiger. Heer Dr Brutsaert. De heer Brutsaert. Mijnheer de minis ter, ik heb gevraagd om u te interpelleeren over de hoppecrisis. maar dat woord inter pelleeren met zijn ongunstige beteekenis geeft niet goed weer wat ik feitelijk bedoel: u met voor de vierschaar dagen en u van plichtverzuimenis beschuldigen, want daar oestaat geen reden toe. maar enkel in geza menlijk overleg de middels beramen om de hoppecrisis te bestrijden. Dat er hier waarlijk crisis, geen crisis in de opbrengst maar in den verkoop, is, wil ik u met enkele cijfers bewijzen. Crisis in den verkoop der Hop. Volgens de berekening der landbouw-win - sten komen wij tot de volgende uitslagen voor de hoppeteelt in Belgie in 't jaar 1927: 1 3 van de opbrengst werd verkocht met een gemiddelde winst van 1.150 frank per hectaar; 1 3 werd verkocht met een gemid deld verlies van 4.000 frank; 1 3 werd ver kocht met een gemiddeld verlies van 9.000 frank per hectaar. In 1928 bedroegen de productiekosten daar omtrent 15.500 frank per hectaar. De hop werd dan verkocht als volgt: 1 10 aan 600. 700 frank: 2 10 aan 500 frank; 4 10 aan 300-400 frank; 2 10 aan 250 frank; 1 10 is nog onverkocht. In 1929 gaat het nog veel slechter; de hop wordt aan spotprijzen afgezet, 120 frank voor de Poperingsche. Veronderstellen wij dat de gemiddelde op brengst van 1 hectaar hoppeiand: het is te zeggen 3.200 pond aan 500 frank per honderd pond zou verkocht worden, die verkoopprijs zou als bruto-ontvangst 16.000 frank geven. Doch. de onkosten van verkoop en levering en taksen beloopen tot 1.024 frank, zoo dat de netto-ontvangst 14.976 frank geeft, of een verlies van 524 frank per hectaar. Ware de verkoopprijs in plaats van 500 frank slechts 300 frank, dan ontvangt de hopboer netto 8.900 frank, met een schadesaldo of tekort van 6.600 frank per hectaar. In 1929 blijft de prijs ver beneden de 200 frank, zoo dat men zonder overdrijving mag berekenen dat de landbouwer op ieder hec taar hoppe 8.000 frank verliest. Die cijfers, geput uit den Hopboer het uitstekend tijdschrift der Belgische hopteelt, onder redactie van den zeer bevoegden en ervaren heer De Jaegher. die cijfers bewijzen klaar en duidelijk, mijnheer de minister, dat er crisis is, geweldige crisis, in den hoppe- kweek. Die Crisis komt eerst voort van de overproductie in geheel de wereld. In de laatste jaren was in 't algemeen de hopoogst goed gelukt, betere kweekmethoden en bijzonderlijk rijkelijk ge bruik van stikstofmesten, uitgebreider en doelmatiger bestrijden der ziekten, verhoog den de opbrengst. Maar hier ligt het zwaarte punt dat jonge naties die zien vroeger wei nig of niet met den hoppekweek bekreunden nu ook aangelokt door de hooge prijzen en winsten van langsom meer hoppe aan te kweeken gingen, en langzamerhand het pa rallelisme verbroken hebben tusschen de voortbrengst en verbruik. Enkele voorbeelden om dat te staven; Joegoslavië: vruchtbaar land met goedkoo- pe werkkracht, waar de cryptogamische ziek ten. die alhier de hoppe teisteren en veel onkosten veroorzaken om ze te bestrijden, schiers onbekend zijn. Joegoslavië breidde zijn hoppevelden uit van 3.730 hectaren, korts na den oorlog, tot 10,900 hectaren. Dat land brengt nu gemiddeld 134.000 cen tenaren hoppe voort, en heeft er voor eigen gebruik slechts 60.000 noodig. Tsjeckoslovakie is geklommen van 10.900 hectaren tot 16.361 hectaren. De brouwerij gebruikt daar rond de 55.000 quintalen de wijl de opbrengst loopt tot 196.000 quintalen. Polen brengt zijn hoppevelden van 1.300 hectaren tot 3.250 hectaren: brengt 60.000 kilogrammen hoppe voort en verbruikt er slechts op eigen bodem 25.000, dus minder dan de helft, In Belgie zelf is er overproductie alhoewel vergeleken met den vóór-oorlogschen toe stand de opbrengst schier op den helft ge zonken is. Te vele hop in Belgie, volgens onze brouwerijen verbruiken. Vóór 1914 verbruikten de Belgische brou werijen (3.300 in getal, en nu slechts rond de 1.500), minstens 90.0UU centenaren; dan brachten onze hoppevelden meer dan 90.000 centenaren voort. Integendeel, het gewas van 1927 en 1928 leverde van 43.000 centenaren tot 45.000 cen tenaren op. In het jaar 1928 werd in ons land ongeveer 57.000 centenaren hoppe verbruikt. Als- ik beweer dat er meer hop verbruikt wordt dan er voortgebracht wordt, 57.000 centenaren tegen 43.000 centenaren, en dan houden staan dat er overproductie van hoppe is in ons land, dan zal eenieder vinden dat mijne beredeneering mank gaat. Maar ik zal ze seffens recht op haar beenen zetten. Er is in deze laatste tijden een geheele kentering teweeg gebracht in onze brouwe rijen: het verbruik van fijne of edelhop, herkomstig uit Be: ren of Elzas of Bohemen groeit aan. Zoo gebruikt d brouwerij met lage gisting 22.500 centenaren vreemde hop. Zoo dat er dan voor spontane en hooge gisting slechts 33.900 centenaren gewone inlandsche hop voor het brouwen van gewoon bier en lam biek verbruikt wordt. VolgeilS een normaal verbruik van 26.700 centenaren gewone Belgische hop van het laatste gewas en 7.200 centenaren overjaar- sche hop voor geuze lambiek te maken zou er dus gezamelijk 33.900 centenaren inland sche hop aan de brouwers kunnen verkocht worden. Het verschil tusschen dit cijfer en dit van de opbrengst van 43.000 centenaren van 't gewas van 1928 blijft dus als over schot beschikbaar voor den uitvoer, of ligt in den boer's ze zolder te vermuffen en te bederven. Volgens het verslag van M. Van Cauwen- berghe, Secretaris van den Brouwersbond. is er derhalve 40 per honderd min belgische hop van nood. Wat meer is. sommige brou werijen met hooge gisting maken fijn spe ciaal bier, Pale-Ale. Stout, waarvoor zij ook fijnere hopsoorten uit Engeland of Calefor- nie afkomstig gebruiken. Ook wordt het oud bier en den Lambiek waarvoor er zooveel Belgische hop verbruikt werd van langs om min gegeerd. Het besluit ligt voor de hand: voor die fijne bieren is fijne speciaal hop van doen die de eigenaardige lekkere smaak aan het fciC'r moet geven. De oorlog die zooveel rampen heeft-.ge sticht. heeft ook de smaak van ons volk ver-' basterd. He tdrinkt nog altijd geern lijk reeds in Caesar s tijd groote potten maar is nu ver zot op fijner bier en natuurlijk moet de brouwer, wil hij zijn waar aan den man brengen zich schikken naar de eischen van den verbruiker en als ons oud inlandsche bier min gegeerd wordt dan wordt er na tuurlijk ook min inlandsche hop verbruikt. Dus oorzaken van de crisis. aOverproductie de wereld door. In 1928 en 1929 bedraagt de hoppeoogst de wereld door 1.400.000 centenaren alhoewel er voor al de brouwerijen te zamen maar 1.115.000 centenaren noodig zijn. In twee jaar zijn er dus 500.000 centenaren te veel op de wereld markt. b) Overproductie in Belgie zelf door den geweldigen ommekeer in de brouwerijen te weeg gebracht sedert den oorlog. 1. De hoppekweek verminderen. Ons eerste besluit moet dus zijn: Min hoppe inleggen in ons land, inkrim ping der voortbrengst. Op d° andere landen zijn wij zonder invloed Mi.ar aan den kop van al de bladen en geschr.ften die zich de w ereld door met de hoppe -.week bemoeien, zou men in groote letters moeten schrijven wat de Saazer Hopfen-Zeitung van 18 Janua ri laatstleden schreef: Man kan die Sache drehen wie man will, es bleibt nicht anderes uebrig als die An- bauflache mindestens 50 z. h. zu reduzieren. Alles andere ist zweek loses Oeschmuse In aansluiting daarmee las ik vandaag in de bladen het volgende belangrijk bericht: Donderdag hebben de afgevaardigden der Midden-Europeesche Hopverbonden Tche- ko-Slovakei. joego-Slavie. Polen. Beieren en Elzas een congres gehouden te Saaz. Een parig kwamen zij tot de volgende besluiten: 1. Krachtdadig moeten al de hopverbonden samenwerken om de hopcultuur od den helft te verminderen. 2. De regeeringen van alle landen van Midden-Europa behooren gepaste maatregelen te nemen om deze ver mindering der hopcultuur te bekomen. De hoppekweek verbeteren. Ons tweede besluit is: Onze hoppe verbeteren opdat ze meer op de vreemde markten gewaardeerd werde en de eigenschappen bezitte die beantwoorden aan ae behoeften en de eischen der huidige inlandsche brouwerijen. In een woordwe moeten min hoppe maar betere en fijnere I hoppe voortbrengen. Hoe dat? ai Met de huidige hopvarieteiten te ver- edelen en uitheemsche fijnere hopsoorten in te brengen. Wat met graan, beeten en aard appelen bereikt werd door veredeld zaai- en jpootgoed kan hier ook bekomen worden. En I feitelijk hebben eenige hoppeplanters van het Aalstsche en 't Poperingscne door Staats- i landbouw kundigen en uitstekende vakman- I nen zooals de agronomen Bricout. Linde mans. Simoens en de E. H. De Jaegher op geleid reeds fijner hoppe voortgebracht die imei goede vreemde hopoe kan mededingen. In 1928-1929 werden té Poperinghe en ook [te Sint-Ulrichcappelle eenige Boheemsche en Beiersche hopsoorten als proef geteeldde bekomen producten waren even schoon en geurig ais in 't land van herkomst. Die hop werd in twee brouwerijen beproefd bij het brouwen van: ai fijn bier met lage gisting; b) speciaal bier met hooge gisting. De uitslag was uitstekend: de brouwers j schreven dat die hop diende voortgekweext te worden om de Duitsche hop uit het land te houden. b) Betere, fijnere hoppe voortbrengen door het uitkiezen van den geschikten grond voor de hopcultuur: zware ondoordringbare gron den zijn te verwijzen. c) Betere, fijnere hop voortbrengen door oordeelkundige bemesting. Hier gelijk bij het vlas heeft de hoeveelheid en de soort mest stof zelf een grooter invloed op de kwaliteit van het product. Hier past bijzonderlijk eene vroegtijde toediening van meststoffen en er meet meer gebruik gemaakt worden van fos- foorzuur- en potasenmest. Zorgvuldiger plukken, beter drogen en be waren. Hooge warmtegraad in het drogen hoeft vooral vermeden te worden. Zolders op de hoeve zijn doorgaans weinig geschikt voor de bewaring. Er dient gezorgd voor strenge uitroeiing der wilde hop maar bijzonderlijk voor toe passing der reglementatie inzake mannelijke hopplanten en aanstuwen op algemeene ver dwijning van de mannekes. Be heer Ba ?ls, minister van binnenland- sche zaken en volksgezondheid en minister van landbouw. Dat is het voorname punt. De heer Brutsaert. Die mannelijke plan ten verhoogen het gewicht der hoppe ten nadeele van hare kwaliteit; de hoppianters schijnen er eindelijk van overtuigd te zijn maar in de praktijk zien ze ze toch lieist uitgeroeid., bij den gebuur. De heer Baels, minister van binnenland- sche zaken en volksgezondheid en minister van landbouw. Juist, dat is het. De heer Brutsaert. En onder dat opzicht hebben wij in 't Poperingsche eenen kluchti- 'gen toestand beleefd. Sommige hoppeplanters onderteekenden verzoekschriften en strooi- brieven om het algeheele uitroeien der man nekes te eischen. terwijl ze zorgvuldig een overtallig getal mannelijke hopplanten in hunne eigene hoppevelden behielden. Ande ren dreven de huichelarij zoo ver dat ze als aanklagers optraden bij liet parket, terwijl ze zelf als overtreders van dezelfde regle mentatie beetgenomen werden. Niettemin moeten we komen tot de af schaffing van de mannelijke planten. Maar wat baat het van ze af te schaffen bij ons in 't Westland als ze ook in de naburige Fransche dorpen niet uitgeroeid worden; im mers de pollen of stuifmeel kan op 15 kilo meters verre door den wind gestuurd worden. Ook ben ik gelukkig aan te stippen dat door de tusschenkomst van E. H. De Jaegher, een man van groot gezag in hoppekwesties, ook j van landbouw. Hét is een juist cijfer, in Frankrijk dezelfde reglementatie in De heer Brutsaert. Vier frank per kilo- Fransch Noorden, namelijk, de strenge be- gram dat maakt 1 frank per 250 erammen het gouvernement het recht, per decreet uit gaande van den ministerraad, de inkomrech- ten op graan, hoppe, aardappels, wijn. bees- tialen, oeenhouwerijvleesch en melkproduc ten te verhoogen. £n dat al op een tijdstip dat de bladen vol staan van de door onzen minister van buitenlandsche zaken voorgestelde godsvrede op tolgebied! Ik nerhaal dat de inkomrechten in Belgie de laagste zijn van geheel de wereld en dat, dank aan die lage inkomrechten, we over rompeld zijn, met alleen van edele hop, onontbeerlijk voor de brouwerij van lage gisting, maar ook van Mischnopfen t.t.z. gemengde, minderwaardige hop. en zelf van deze die in Engeland door de Pooi onver- bruikbaar is verklaard. Ik beken geheel graag dat niet al cüe minderwaardige hop uit Engeland hier vertruikt wordt; veel werd in de zee geworpen al. tenzij 5.000 balen ongeveer, die geaedouaneerd werden en die in private magazijnen gestapeld werden. Alhoewel men van andere zijde het tegen overgestelde beweerde, weet ik stellig dat er sedert Januari 1929 geen baal hop van 1924 tot 1927 in de openbare stapelplaatsen ver toeft. Maar net olijft niettemin waar dat in 1927-1928 die Engeische hop onze hoppe- handel te neer drukte. Waarom in die voorwaarden, gezien dat men in alle landen altijd hooger en hooger den muur optrekt om onze hop te beletten van binnen te komen, waarom ons niet ver weren met de wapens- die wij in handen hebben: dat is eene verhooging van den coëfficiënt dien we mogen toepassen, zooais, men deed in 1926, want ik zie geen kans op dit oogenblik eene wet te doen stemmen met j hooge rechten op vreemde hop omdat wij I door de bestaande handelstractaten met Tsjeckoslovakïe, Duitschland en Frankrijk geoonden zijn en met de andere landen dooi de clausule van de meest begunstigds natie. Maar 't schijnt dat zen die vernoogmg van coëfficiënt ons verboden is zoo lang de index van den groothandel, die aan 848 stond in Februari 1928, niet van 20 t.h. verspringt. En dien index is sedert dien merkelijk gezakt. Dus ook geen hoop al dien kant. Laat het ons maar rechtzinnig bekennen, wij zijn, en 't is 't lot van de kleine naties, en 't is altijd gevaarlijk met groote heeren kersen te eten, wij zijn, in kwestie van handelscontracten, leeiijk bedrogen, ten minste voor wat de landbouwproducten aan gaat, en ik vraag mij af of dé tijd niet aan gebroken is, om onzen landbouw van den ondergang te redden, onze handelscontracten te herzien en ze aan de huidige economische tijdsomstandigheden aan te passen. De hop- böeren, belet van uit te voeren door de hooge rechten en overrompeld door de vreem de hop omdat er hier zoo goed of geen zijn, achten zich verloren zonder verhooging van inkomrechten; maar zal de heer minister van financien ze willen voordragen in de j veronderstelling dat onze thans bestaande handelscontracten verbroken oi herzien wor den? Kunnen de handelaars en de brouwers t tegen inkomrechten zijn? f Want de opportuniteit van dergelijk maat- j regel wordt door sommige hoppehandelaars betwist en door de brouwers met lage gisting - vlakweg bestreden. En hoe ten onrechte! Veronderstel eens een recht van 400 frank per 100 kilogrammen vreemde hop of 4 frank per kilogram en nemen we aan dat er gemiddeld, 250 gram men hoppe per hectoliter bier verbruikt worden; dit cijfer ontnemen wij aan een verklaring door een zeer groote brouwer, en j tevens een zeer bevoegd man, in de hop- j commissie gedaan. De heer Baels, minister van binnenland- sche zaken en volksgezondheid en minister f De apotheek van M. Weckesser, Diksmudestraat, zal alleen open zijn op Zondag 16 Maart 1930. perking van het aantal mannelijke planten, zooals in West-Vlaanderen, zal toegepast worden met de eerste groeite. Moest die re of per hectoliter en 1 centiem ner liter. Wie zou durven beweren dat voor cue cen tiem per liter meer een enkel glas bier min glementatie hier en in Fransch Vlaanderen I zal gedronken worden? streng' nageleefd worden er zou in de Pope- j Ik aanveerde geheel goed dat hoe hoog ringsche nop niet meer dan 7 tot 10 p. h.de inkomrechten ook zijn mogen sommige zaad zijn, dus niet meêr dan in de Aalster- j brouwers toch zouden verplicht zijn, om zich sche hop waar weliswaar de mannekes uitnaar de eischen van den verbruiker te schik- de hoplochtingen geweerd zijn maar waar ken vreemde hop te gebruiken. Maar de hop niet genoeg aandacht gegeven wordt aan de «dat is maar 't zout in de soep en niemand in 't wilde groeiende mannelijke hoppeplan-zal durven houden staan dat wij met ver ten. [hoogde inkomrechten de brouwerij met lage Door alle middelen de verbetering der teeltgisting naar de ondergang brengen. En dit aanmoedigen namelijk: 1. Door het inrich ten van prijskampen over de teeltwijze; 2. Prijskamp, gelijk vroeger, tot verbetering der droogasten; 3. Plaatselijke tentoonstellingen zooveel te min dat wij gansch bereid zijn bij den heer minister van financien te plei ten om eene vermindering van accijnsrechten op het bier te bekomen, accijnsrechten die van hop, zooals er nu jaarlijks te Poperinghe sedert den oorlog door coëfficiënt 12 verme en te Aalst plaats grijpen: 4. Voordrachtennigvuldigd zijn en dat deze vermindering in de regionale landbouwscholen, in de hop- van accijnsrechten tegen eene verhooging pebonden over de noodzakelijkheid van de j van inkomrechten voor de brouwerij met teelt te verbeteren en de daartoe noodige j lage gisting zou kunnen opwegen en voor de middelen aan te wenden. kleine brouwerijen met hooge gisting die onze [inlandsche hop bijna uitsluitelijk verbruikt Verbetering van den verkoop. «een zeer welkomene ontlasting zou daar- stellen. Wat nu de verbetering van den verkoop betreft: propaganda maken in de brouwerij- wereld, omdat onze hop beter zou gekend en gewaardeerd worden; voordrachten geven aan de brouwers, reclaam maken in hunne bladen, uitstapjes beleggen in de hopstreek. Vele brouwers aanzien onze hop als min- derweerdig', en enkele kooplieden die de on- En hoe onwijsberaden zijn die brouwers die die verhooging van rechten bekampen, 't Is toch de verbruiker die 't gelag zal be talen. Indien, moe van geld toe te steken aan den hoppekweek de landbouwers te Aalst en te Poperinghe aan de hoppeteelt verzaken en in 't Aalstersche doen ze het reeds op breeden voet omdat er daar meer opgejaagde prijzen volgens willekeur van niet altijd kiesche hophandelaars. Neen, belangen van hoppekweekers en brouwers zijn solidair. Met evenredige vermindering van accijns ervarenheid van den brouwer te baat namen 1 geld te verdienen is met groenten dan met om hem grove ofwel gemengde hop. waarvan j hop te kweeken, indien de hop uit het overjarige hop, verhitte hop, en zelf afvalland verdwijnt dan zullen er millioenen uit- an zaad en hop voorkwamen in plaats van gevoerd zijn om ze in andere landen de zuivere en degelijke producten van de te koopen en die andere streken te 1 hopplanter te leveren, enkele kooplieden, zeg 'even, en dan. moest er om ziekten »ii- ik, hebben daar grootelijks schuld in. dere redens crisis zijn in de opbrengst van Om dat ongepast vermengelen der hop tedie vreemde landen dan loopen onze brou- vermijden. ware het wenschelijk dat de be-[werijen het gevaar op van maar bediend te reiding der hop als handelswaar onder (zijn..als er nog wat overschiet en aan zot Staatscontrool geschiede. ÖOk. mijnhc-er de minister, wanneer in de Kamer eindelijk zal besproken worden het wetsvoorstel dat gij in 1928 ingediend hebt, op de vervalsching van kunstmest, veevoe der. zaad en aardappelplantsoen, zal ik een j rechten tegen verhooging van inkomrechten amendement indienen om die mengeling van zouden wil 't kwaad dat wij aan de brou- werij berokkenen genezen zonder dat de schatkist de gebroken potten zou betalen. Mijnheer de minister, wij zijn, zoowel als gij. voorzeker, overtuigd dat verhooging van rechten alleen de hopcrisis niet zal verhel pen. Maar waarom in afwachting dat we betere, fijnere hop op de markt kunnen bren gen die met de vreemde hop kan wedijveren, waarom binst die niet uit te schakelen reor ganisatieperiode. waarom onze hop niet be ter beschermen? Een verbeterd tolregiem is, om het even maar een lapmiddel we moeten eerst en vooral de veredeling van onze hop betrach ten en de opbrengst inkrimpen maar 't zou toch onze bevolking een klaar bewijs geven dat de regeering niet onverschillig is aan haar lot en dat ze mee wilt werken met haar om onze hoppe de schoonheid, de dichterlijk heid en vroeger de rijkdom van de streek, van den ondergang te redden. hop met zieke of verbrande of bedorvene hop. hop te beteugelen. afval van inheemsche hop of overjaarsche Om de geschillen wegens verkoopcontrac ten tusschen handelaars en hoppianters te slechten zouden er gemengde scneidskamers dienen ingesteld in elke hoppestreek Deze scheidsraad schrijft de heer K Vermeulen, zou eene herleving zijn van eene inrichting die reeds over meer dan drie eeuwen door eene verordening van Albrecht en Isabella gesticht werd. Behalve het stichten van zulk een scheids- raad zou men behooren ook en model con tract te bestudeeren. waarin handelaar en hopplanter zouden bedingen van elk geschil aan den scheidsraad te moeten voorleggen. Dat is een geheel programma dat ik kom af te schetsen, mijnheer de minister, dat maar kan verwezenlijkt worden door de tus schenkomst van uw landbouwkundigen en de toelagen van uw departement. Het bij zonder initiatief heeft hier eene voorname rol te vervullen, maar de openbare besturen moeten die initiatief aanmoedigen. Gij hebt, mijnheer de minister, in 1929. eene hopcommissie ingesteld, en ze kwam natuurlijk tot het eindbesluit dat onze hop cultuur dient verminderd te worden in haar oppervlakte err verbeterd in kwaliteit om een mogelijkschen uitvoer toe te laten en zich beter aan te passen aan de behoeften van de Belgische brouwerij, die zich zelf moet schikken naar de hoogere etschen van cïen verbruiker. Maar benevens al de hulpmiddels die ze Ued. heeft aangeduid, zijn er nog economi sche en fiskale maatregelen cüe kunnen bij dragen om de hopcrisis te lenigen. We hebben toch iets bekomen: afschaffing van den overdrachtstaks bij den uitvoer en vermindering van de overdrachtstaks van planter tot handelaar, van 3 t.h. op 2 t.h. Maar wij verwachten nog meer en namelijk dat die overdrachtstaks van 2 t.h. gelijk voor alle andere landbouwproducten, zoo niet af geschaft. ten minsten gelijk voor het vlas, dat ook zijn ongeluksdagen beleeft, op I t.h. zal gebracht worden. Hoogere inkomrechten of beter tolregiem. ■Zou misschien, zooals sommigen beweren, in het verhoogen van de inkomrechten de redding te vinden zijn? Laat ons eerst doen opmerken dat Belgie verre uit de minste inkomrechten op de vreemde hop gelegd heeft. In Belgie beloopen ze per 100 kilogram men tot 60 frank: in Frankrijk. 125 frank of 175 Belgische franken: in Joegoslavië. 460 Belgische franken; in Duitschland. 510 Bel gische franken: in Tsjekoslovakie. 700 kro nen of 742 Belgische franken: in Engeland. 1.378 Belgische franken: in Polen. I.1Ö0 Bel gische franken: in Amerika 1.900 Belgische franken. Laat mij toevoegen dat er in Engeland en Duitschland. in Engeland, het land van den vrijhandel bij uitstek, spraak is van de in komrechten te verhoogen. en ik heb hier in handen een wetsvoorstel onlangs in de Frar.sche Kamer neergelegd, strekkende om het recht van 125 frank op 200 frank per 100 kilogrammen of per metrieke centenaar te brengen. En de wet van 1 December 11. in het Fransch parlement gestemd geeft aan Al de inwoners onzer stad hebben de zer dagen met blijdschap een nieuw bladje zien inbrengen De Tuinklokke». Een liet klokje dat zoete luidt en aan alle kristene zielen maren brengt die herte verheugen en ziele versterken. 't Eerste nummertje is maar een proef- nummertje alhoewel wij mogen zeggen dat het wel smaakt en een meesterstukje is.Geen twijfel of de andere nummers zul len even belangrijk zijn, deugdvol en aan genaam. Wij kunnen niet genoeg al onze lezers opwekken om dat bladje te nemen en al- zoo al wat kerk en zielenleven aangaat te kennen en te genieten. Ziehier een uittreksel dat ons een ge dacht geeft van het doel Yper is herbouwd Daar blijft nog in 't hartje yan de stad de puinhoop van on ze Halle, 't beeld van onze eeuwenoude vrijheid en stedelijke voorrechten. Ook de Halle verrijst, dat hopen we... Intusschen zijn onze huizen herbouwd, grootscheren schooner dan voorheen, onze huizen...en onze kerken. Zij die op het breede slag veld komen wandelen, zien in de verte de hooge klokkentorens op den gezichtein der teekenen. Een weelderig zicht dat ons denken doet aan de sprookjessteden op den achtergrond der middeleeuwsche schilders, droom van schoonheid en sterkte. Dat is Yper. Onze kerken zijn herbouwd, onze heer lijke kerken. Zooals ze waren vóór den oorlog. Bezie Sint Jacobs met zijn sierlij ke spits. Neen, beter nog. Daar is Sint Pieters, wiens toren eene bekroning heeft gekregen die heel wat beter is dan vroe ger daar is Sint Niklaas, die van onbe duidende kerk een juweeltje is geworden. En boven die weelde van romaansch en gothiek, rijst op de lucht het witte wonder onzer eerbiedwaardige kathedraal Om die nooit verhoopte algemeene herstelling zijn wij den Heer dankbaar maar het werk is nog niet voltrokken. Na de koortsige periode van den herop bouw, komt nu de rustige tijd die ge schikt is voor de zedelijke en godsdien stige recuperatie Dit wordt bekomen door den parochiegeest. Laat iedereen ernstig en gewillig van zijn parochiekerk het middenpunt maken van zijn godsdienstig leven, de diensten niet enkel lijdelijk bijwonen, maar meele ven. Onze parochiekerk is het gemeen schappelijk vaderhuis, waar we ons dus thuis moeten voelen en waar niets ons onverschillig laat. Zoo krijgen wij ren Yper terug waar, niet alleen onze pracht- gebouwen zijn hersteld, maar waar de oude christelijke geest wordt terug ge wonnen en vermeerderd. YPERSCHE WEVERIJ. Hieronder geven wij het verslag' door den Beheerraad van de Ypersche Weverij in de laatste algemeene ver gadering der aandeelhouders van Maandag laatst door den Voorzitter van den Beheerraad. M. Ernest Sevs, voorgedragen. Vooraleer wij aan uwe goedkeuring dc biian en de winst en verliesrekening het dienstj- r i''29 op 31 i2 ge slotenvoorleggen hebben wij de eer, u den toestand der maatschappij waar van gij ons het beheer toevertrouwd hebt uiteen te zetten. Wij zullen u melding geven der bijzonderste ge beurtenissen die zich voordeden in den loop van dit dienstjaar. Laat ons toe voor wij dit dienstjaar óp zakelijke wijze behandelen, u te herinneren aan de gedachtenis van on zen betreurden commissaris, den Heer YANNIEUW ENHOV E. NOG INTERPELLANTEN. Na die klare en welgepaste uiteenzetting van den bedenkelijken toestand van den hoppekweek, welke de Heer Dr Brutsaert voorhield, hebben drie Vlaamsche Nationa listen HH. Butaye. Leuridan en Vandenbul- cke uiteengedaan wat zij sedert een jaar van hier in hun weekbladen en strooibrieven als redmiddelen aan het volk hadden wijs gemaakt: 1. Vooreerst vijf honderd .frank inkomrechten op de 100 pond (hetgeen zij weten onmogelijk te zijn»; 2. indien zij dat bekomen, dan alle mannelijke planten uit werpen. En daarbij voegen zij nog valsche beschuldigingen tegen het Hopverbond en te gen de leiders van den Boerenbond. Doch de Heeren Katholieke Volksvertegen woordigers Baron de Bethune iAalst». Van der Evnde (Assche» en Carton de Wiart (Brussel» evenals de Heer Minister Baels hebben vooral hulde gebracht aan de leiders van het Hopverbond. die sedert 25 jaar on baatzuchtig op de bres staan om den hoppe kweek te verbeteren, en die nu ook de ware redmiddelen zullen in voege brengen. Zooals de handelsverdragen nu zijn. zoo betreurt zelf Minister Baels. kan onze Re geering de inkomrechten op de hop niet verhoogen, of er zou er met de andere lan den een tarieven oorlog ontstaan voor al de voortbrengselen van onzen veekweek, van onzen landbouw, en van onze nijverheid. DE HOPPEKWEEK KAN GERED WOR DEN. INDIEN DE BOEREN KWALITEIT- HOPPE WILLEN VOORTBRENGEN. GE LIJK DER ERVAREN LANDBOI'WKIN- DIGEN HET VOOREN HOEDEN. vraagt eene aankondiging in Overtuigd dat nijverheid eene le venskwestie voor de toekomst zijner aangenomene stad zou zijn,aanvaardde Mijnheer Vannieuwenhóve niet geest drift liet voorstel tot het inrichten eener weverij te Yper. Hij werd een der stichters onzer zaak en in vele omstandigheden heeft hij lol ij k gege ten van zijne algeheele verkleefdheid aan onze maatschappij. In den loop van zijn mandaat hebben wij gelukkig geweest Mijnheeren. van uwe goede keus toen gij Hem tot com missaris verkozen hebt. Wij houden eraan hem de tfutde te brengen die hem past en verklaren -u dat hij zich van deze ondankbare taak met kennis en nauwkeurigheid gekweten heeft. Wij zullen van hem de herinnering bewa ren van den rechtschapen werker diep verkleefd aan de Ypersche nijverheid in het algemeen en aan de Ypersche W everij in het bijzonder. In weinige oogenblikken zullen wij u lezing geven van den bilan. eii gij zult kunnen nagaan dat de toekomst onzer maatschappij'zich beter en be ter bevestigd. Het te verwezenlijken bezit, het beschikbare en hetgeen wij in kas hebben dekken op weinig na onze schuldbalans: Ons onroerend be zit kan diensvolgens bijna heel en al als meerder waarde aanzien worden. Deze bestatiging kan niet anders dan de aandeelhebbers die ons hun gelden toevertrouwd hebben, gerust stellen. Het resultaat van dit laatste dienst jaar is min voordeelig dan dit van ver leden jaar. Gij zult niet verwonderd zijn te vernemen dat dit resultaat het gev«>lg is van de kri-is die de textiel nijverheid meer dan gelijk welke an dere nijverheid trett. Indien het niet noodig is eene vol ledige studie te maken over de oorza ken die deze nijverheid tot zulke harde w erkeli jkheid geholpen hebben, zal het nochtan- van belang zijn voor velen onder u Mijne Heeren. eeuigszins in gelicht te worden over dezen toestand. F.nkele landen die voor Belgie be langrijke afnemers zijn. lijden door de krisis >edert 1928 ten gevolge van doorslechte oogsten. Dit heeft de koopkracht van den verbruiker ver mindert en lokte groote bankbreuken uit die dan ook nog alle verhandelin gen belemmerd hebben. Het jaar 28 zette in onder moeilij ke voorwaarden die voorts aangroei den; de krisjs op enkele wereldmark ten begonnen zette zich over op ande re plaatsen en woekert thans voort op bijna alle centrums waar de Belgische nijverheid zich kan doen gelden. Voegt daarbij de ongehoorde mede dinging van wege andere voortbren gende landen meer bevoordeeligd dan wij voor wat de toltarieven betreft darbij nog het stelsel der handelsbe scherming dat de wereld beheerscht. Ook nog en meest misschien de ge nadeslag toegebracht door de ontred dering der beurswaarden en gij zult kunnen een juist gedacht vormen over den toestand waarin koopers en ver- koopers verkeerden op einde 1929. W elke waren nu de gevolgen dezer krisis? Eerst en vooral: Weinig of geen vraag, eindelooze prijsbesprekin- gen en groote opofferingen van wege de verkoopers die het dikwijls zoover brachten voor de weinig in te boeken bestellingen beneden de inkoopprij zen te verkoopen. Wat betreft de orders die in afwer king zijn hebben wij met zekere moei lijkheden te bekampen. Eenerzijds met de firmas voor w ie wij groote bestel lingen af te werken hebben, is er ver traging in het geven der inlichtingen noodig tot regelmatige verzendingen. Anderzijds met min ernstige firmas doen zich beknibbelingen voor over hoedanigheid, fabrikatie, kleuren, enz. met het inzicht te kunnen afzien van ingeschrevene bestellingen. Wat be treft de verzondene afgewerkte pro- dukten is er veel vertraging waar te nemen in het aanvaarden der goede ren. Dit allemaal voor kleinzielige re denen met min of meer ernstige mid dels. iedereen zoekende zich uit de moeilijkheden te redden waarin hij zich bevindt. Met een woord is deze moeilijke en ingewikkelde toestand dezen van den nijveraar die wel de moeilijkheden zijner klanten aanvoelt maar ook zoeken moet de kapitalen die hem toevertrouwd zijn te waar- horgen. Hij moet bevrediging betrach ten met de koopers met het oog' op latere verkoopmogelijkheden en hij wil werk bezorgen aan zijn dienst- personneel dat hij niet mag verlaten in kritieke «ogenblikken. Dit proble- rna is eeuigszins beangstigend. Al deze moeilijkheden in betrekking- niet verkoop en leveringen hebben ons het besluit doen nemen voorzichtig te werk te gaan in den loop van dit dienstjaar, en voor deze reden hebben wij onze voortbrengst niet vermeer derd. Wij zijn er nochtans in gelukt ons zakencijfer met 10 te verhoo gen en tevens onze voorraad in ma gazijn met ongeveer 15 te vermin deren. Het gebouw dienstig tot weverij is afgewerkt. Wij hebben dezen dienst niet willen in gang helpen omdat de bestellingen die wij af te werken had den op einde 1928 en in begin '2G het gebruik niet vereischten van groote hoeveelheden gekleurde grondstoffen. Wij zullen daarvoor hetere tijden af wachten. Terloops weze gemeld dat wij reeds de stoomketel aangekocht hebben bestemd voor onze weverij en tot verwarming der verschillende af hankelijkheden der fabriek. Wij zijn gelukkig u te kurmetr mel den dat de laatste bewerkingen in zake oorfogschade afgehandeld zijn. Kr blijft ons niets anders over dan de herinnering aan veel geloop, last en kommer. Wat zal nu ons programma zijn voor het jaar 1930? Wij zullen; met alle moeilijkheden rekening houden, zoe ken naar nieuwe uitwegen en nieu we produkten op de markt brengen. De taak is niet gemakkelijk maar niet onoverkomelijk. Wij hebben ten an dere nog verschillende bestellingen, zelfs, werk voor enkele maanden nog. Intusschentijd mogen wij verhopen dat de toestand heter wordt en dat de bestellingen dan zooveel te belangrij ker zullen zijn. Wij wanhopen dus niet. Mijnheeren, li te kunnen met toekomend jaar een bilan voorleggen, die u heel en al zat kunnen bevredigen. Indien gij de rekeningen die wij tv voorleggen goedkeurt zullen wij zoo vrij zijn u voor te stellen een winst van 6 op de aandeelen uit te kéeren, na de noodige som afgehouden te heb ben dienstig voor een redelijke aflos sing. Het moge u vervolgens helieven ons ontlasting van ons beheer te geven. Gij zult voor dit jaar. Mijnheeren, moeten voorzien in de mandaather- nietiwing van den Heer Yander Schel den. beheerder, en van den Heer De- clercq. commissaris. Deze Heeren heb ben allebei blijk gegeven van groote verkleefdheid aan onze maatschappij en wij vragen tl voor hen de hernieu wing van hun mandaat. Wij zullen u nog vragen ons goed te keuren wat betreft het aanwerven van een Commissaris die het einde van het mandaat van den Heer Vannieu wenhóve bestendigd heeft. Wij geloo- ven het belang onzer maatschappij ge diend te hebben met den Heer Glis- soiix aan te wijzen. Hij is een der bij zonderste aandeelhebbers en kan door zijne zakelijke betrekkingen werke lijke diensten aan de maatschappij be wijzen. Balans der rekeningen geven we aanstaan de week. Pectoral Dupuis. Al die om zijne gezondheid bekommerd is, ge bruikt ze om met goed gevolg te be strijden Hoest, valling, ontsteking der luchtpijptakken, griep, influenza, asth ma. benauwdheid, heeschheid keelpijn Te verkrijgen in alle Apotheken. In St MAARTENS: OP ZONDAG 16 MAART 1930 Te 8 1 2 uur zielmis voor M. Victor i laer en zijn Zoon Joseph, Surmontsr Te 10 uur Hoogmis Te 11 12 uur zielmis voor Vw Yandeb. rie-Mestdagh, Oude Marktstr. 's Namiddags te 3 uur Vespers en L: waaronder tweede Passie-Sermoen door E. P. Michel, Carmeliet. OP WOENSDAG 19 MAART 193tj Te 7 uur Sol. Mis ter eere van den H. j.. seph, en 's avonds te 6 uur, plechtig Lof met Sermoen door E. H. Boute:-; bestuurder van de Vakschool. In St PIETERS: OP ZONDAG 16 MAART 1930. Te 8 1/2 uur gezongene mis voor Ana - Depuydt, huisvrouw Prosper Ver- haeghe. OP WOENSDAG 19 MAART 1930. St Josephsdag. Te 6 1/2 uur gezongene mis van eerher stel voor de Russische gruwelen de- Kerkvervolging. Door plaatsgebrek kan verslag over dit prachtig concert" maar aanstaande week verschijnen. Alle Zondag namiddag, vanaf 2 uur. kostelooze hondenafrichting voor de leden der B. C. Y. Lokaal en terrein Hotel Ypriana -, Meenenpoort, Yper. In de tombola welke op 10" dezer plaats had is het nummer 186012-5 uil- gelotmet eene premie van 10.000 franken. Dit lot werd in het postbureel van Yper verkocht. BERICHT De prijskampen voor hengsten veulens van het Belgisch trekras, op hun tweede jaar gaande, zullen plaats hebben, voor de 61-' omschrijving te Yper, op Donderdag 20 Maart 1930, om 10 3/4 uur, in de Surmont de t olsiserghestraat in plaats van op de Groote Markt. Yper, den 13 Maart 1930. De Burgemeester, H. SOBRY. BERICHT Woensdag 19 Maart 1930, om 3 our 's namiddags, ten stadhuize van Yper: Openbare verpachting, voor één jaar. der kramen voor den verkoop van vleesdt in de Vleeschhalle. (Westkant nrs 1 tot 10) Het lastenkohier ligt ter inzage op hei Gemeentesecretariaat. Yper, den 7 Maart 1930. De Burgemeester, H, SOBRY. V: Op 25 Mei aanstaande richt de afdee ling Invalieden N.V. 1. Yper groote fees telijkheden in ter gelegenheid van haar tienjarig bestaan en de honderdste verja ring der onafhankelijkheid van Belgie. De noodige schikkingen worden geno men om ten 11 ure's middags eene groote hulde te brengen aan de Ypersche gesneu velden, door het uitvoerend gemengd Koor en Harmonie,van de «De Profondis» van den Heer Blomme, bestuurder der stedelijke muziekschool en der Harmonie Ypriana. De afdeeling N. V. 1. Yper doet eene dringenden oproep tot de personen zoo wel vrouwen als mannen die zouden wil len medehelpen tot het uitvoeren van dit meesterstuk. In 't bijzonder worden mannenstemmen gevraagd. De inschrijvingen zullen met dank aan vaard worden tn het lokaal «AuSaumon» of bij den Heer Bestuurder der muziek school Namens het N. V. I. Afdeeling Yper. De SekretarisDe Voorzitter, Oscar MOLE1N. Isai GRUWEZ. Bij Kon. Besluit van 4-9 Maart II. wordt M. Brys I., die toeziener der over drachttaksen was te Yper, benoemd tot Ontvanger der Registratie en Domeinen te Wervik. De ontmoeting van Woensdag laatst tusschen de Bascule en het Postje is in 't voordeel van eerstgenoemde maat schappij afgeloopen. De Bascule won de tweede en derde partijen met 10-8 en 10-6 punten en ver loor de eerste met 8-10. Het kampioen schap van dit seizoen kan haar gevoi- gentlijk niet meer ontnomen zijn en de beker wordt haren eigendom. Tn het peleton van de Bascule was Je H. Desmedt vervangen door den H. De- knudt. Bij de Postjesmannen namende HH. Vandoolaeghe en Vandeianoitte de plaats van de HH. Vanmarcke en Van brabant. Als scheidsrechters de HH- De- vos en Vierstraete. Woensdag naast speelt de Statie m den Katholieken Kring. Algemeen klassement na den 16" mater Gespeeld Gewonnen Bascule Katholieke Kring Coöperatieve Statie Postje 7 6 6 6 2 7 Een die er was

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1930 | | pagina 2