Crédit Anversois Ypersche Kroniek. Het Familiehoekje is FRANCISCAANSCHE BEDEVAART ghem, Statiestraat, zal alleen zijn op Zondag 6 April 1930. Katholieke St Michiels Turners, Yper Dixinudestraat, 18, YPER Ons Onderdak Bedanking. In Sint Maartens Kring, Katholieke Kring. Kerkelijk Nieuws Triduum, tereere van O. L. Vrouw van Smerten, Woensdag, Donderdag en Vrijdag te 6 W u. mis voor de leden der Confrérie en Lof met Paternoster ten 7 u. Feestzaal van het Christen Werkersverbond GEZELLE AVOND Een Rood-Kruisauto Nationale Militie. Diefstal. Eene aftruggelaarster goed geknipt Rechterlijke Kroniek Orsdersc'neü.clmg Bolspel. -- Matclien voor den Beker. Zonda^riüst. 1930 W NAAR De Apotheek van M. Van Walle- ONZE LIEVE VROUW van LOURDES open De Katholieke St Michiels Turners van Yper nemen de eerbiedige vrijheid bij hunne stadsgenooten te komen aanklop pen om van hunne vrijgevigheid eene milde toelage voor 1930 te ontvangen. Zooveel te meer durven zij aandringen omdat op 31 Mei en 1 Juni aanstaande 't jaarlijksch Luisterlijk Gouwfeest der Katholieke Turners van West-Vlaanderen te Yper zal plaatsgrijpen. Dit feest stelt de Katholieke Turners voor veel groote uitgaven, maar om hunne stadsgenooten het genoegen te doen van zulk een feest, hebben zij de voorkeur aan Yper ver leend niet afgewezen maar met beide han den aangenomen. Gij zult het dus niet kwalijk nemen zoo zij dit jaar een bijzonderen oproep doen. Wil dus zoo goed zijn uwe bijdrage te storten op pestcheckrekening 30521 van E. H. L. Socquet Yper. Met besten dank bij voorbaat. De Katholieke St Michiels Turners van Yper. DE LAATSTE TOEBEREIDSELEN DER HANDELSFOOR VAN YPER. EEN .MACHTIGEN BIJVAL. De terugziende tentoonstelling van photos door het Bestuur ingericht in de zalen der Staats Middelbare School gaat een waren bijval te gemoet. Van ten allen kanten hebben de Yperlin- gen, 't zij der stad, 't zij van vreemde steden, den oproep van het Komiteit beantwoord en de toetredingen zijn talrijk toegekomen. Eene zaal zal de verzameling bevatten van de photos en zichten van vóór den oorlog; eene tweede zaal, deze van de vernieling en den heropbouw der stad. Om een gedacht te vormen van de belangrijkheid dezer ten toonstelling, weze het gezegd dat reeds ruim drie honderd zichten gerangschikt zijn voor de eerste kategorie en ruim evenveel voor de tweede. Voor diegene die getuigen waren van de verdwenen grootheid der stad, zal dit bezoek een onuitwischbaren indruk verwekken. Im mers wat is er aangrijpender dan het aan schouwen van zooveel schatten, door barbarij vernield. Voor het aankomend geslacht zal dit be zoek een prikkel wezen, om de voetstappen van hun voorvaderen te volgen en in hun gemoed het besluit doen ontstaan, om immer al hunne pogingen in te spannen tot heil en welstand onzer geliefde stad. De Handelsfoor is op goeden voet van welslagen ingericht en nu reeds mogen wij een grooten bijval verwachten. Tal van fir- mas hebben reeds de hand aan het werk geslagen om iets degelijks ten toon te stellen. Zelfs komen er, alhoewel het reeds laat is, nog immer aanvragen toe bij het Bestuur. Zooveel te beter, iedereen moet begrijpen dat het hier niet alléén gaat over eigene belangen, maar ook om het behertigen van ieders welstand. Een gemeenschap gaat im mer vooruit als al de leden aan een zeel trekken en het tegenovergestelde is waar, als men de os voor de wagen wil spannen. Aan de tentoonstellers wordt herinnerd dat de kooperskaarten per honderd geno men, aan den geringen prijs van één frank "worden afgeleverd, terwijl zij anders een frank vijftig kosten. Het is dus voor de handelaars een buitenkansje om met gerin ge kosten hunne klienten uit te noodigen, onze prachtige Handelsfoor met een bezoek te vereeren. Dat zij dit zullen doen, staat buiten kijf! JULIEN TAHON. 'I MUI i SSH333SR1 M. V. "I IB II— BANK BEURS WISSEL: Te dien tijde zei Jezus tot de Jo den Wie van U zal mij van zonde betichten? Indien ik U de waarheid zeg. waarom gelooft gij mij niet Die uit God is, hoort Gods woorden Daar om hoort gij niet. omdat gij uit God niet ziit. De Joden antwoordden dan en zei den tot HemZeggen wij niet terecht dat gij een Samaritaan zijt en eenen hoozen geest in hebt Jezus antwoordde: ik heb geenen boezen geest in; maar ik eer mijnen Vader en gij onteerdet mij. Doch. ik, ik zoek mijne eer nieter is een die haar zoekt en oordeelt. Voorwaar, ik. zeg het u zoo iemand mijn woord zal bewaard hebben, hij zal in eeuwigheid de dood niet zien. De Joden zeiden dan nu weten we dat ge eenen hoozen geest in hebt Abraham is gestorven en de profeten (zijn gestorvenen gij zegt: zoo ie mand mijn woord zal bewaard hebben, hij zal in eeuwigheid de dood niet zien. Zijt gij dan grooter dan onze Vader Abraham, die gestorven is? Ook de profeten zijn gestorven. Wien Wien maakt gij dan uw zeiven? Jezus antwoordde: indien ik mijn zeiven eer, is mijne eer niets. Mijn Vader is het die mij eert. Hij. waarvan gij zegt dat Hij uw God is Doch gij kent Hem niet: maar ik ken Hem. En onder het geleide der Nationale Lentebedevaart van 27 MEI tot 4 JUNI. Alle Derde-Ordelingen en andere god vruchtige geloovigen mogen aan die Be devaart deel nemen. De reis geschiedt met specialen recht- streekschen trein, in reiswagens met zijgangen en W. C. der Belgische maat schappij. De Bedevaarders van onzen groep zul len kunnen instappen te Brugge, Gent, Deynze, Kortrijk en Moescroen. Vertrek uit BelgieDinsdag, Heenreis S 27 Mei> r0nd den midda8- Aankomst te Lourdes Woens dag, 28 Mei. Vertrek uit LourdesDinsdag, 1 3 Juni. Woens- Terugreis I Aankomst in Belgie dag, 4 Juni. De uur der heenreis zal zóó geschikt zijn, dat de Bedevaarders uit Nederland, Brabant en Antwerpen gemakkelijk den trein kunnen vervoegen te Gent. IIe KI. 11Ie KI. Inschrii- BruS§e 635 fr. 415 fr. Verblijfkosten te Lourdes Goede Ho tels kunnen te Lourdes bezorgd worden door het Bestuur der Bedevaart, aan 25, 28 en 30 fr. (F. G.) per dag, alles inbe grepen, behalve het drinkgeld. Vrien delijk verzoek aan te duiden hoeveel men voor zijn dagelijksch pensioen wil be steden, ledereen betaalt te Lourdes, vóór de afreisaan den patroon van zijn hotel. De handboekjes en erkenningsteekens zullen op den trein bezorgd worden. Na 13 Mei zullen geene inschrijvingen meer aanvaard worden. De Bedevaarders kunnen rechtstreeks inschrijven bij E. P. Athanasius, Be stuurder, Capucijnenstr36, Yper of bij de volgende briefwisselaars YperMr Gustaaf Delahaye, Jules Ca- pronstraat, 26 Juf. Irma Cornillie, Be- luikstraatMr Joseph Vermeersch-Ger- monprez, Dickebuschsteenweg. Samenwerkende Maatschappij voor Goedkoope Woningen Woonvertrekken Yper. M., Wij hebben de eer, Ued. te verzoeken, te willen tegenwoordig zijn in de gewone Algemeene Vergadering der Aandeelhou ders, welke zal gehouden worden inge volge Artikel 37 der Standregels, op ZONDAG 13 APRIL 1930, om 11 uur voormiddag, ten Stadhuize te Yper. Dagorde 4. 5. Heer en Vrouw Robert Declercq-Don- che, bedanken Vrienden en Kennissen, voor de blijken van deelneming die zij hun beloonden bij het afsterven en begra fenis van hun teergeliefd zoontje JANTJE DECLERCQ. Mc Verslag over den toestand der Maat schappij door den Beheerraad. Verslag door de HH. Commissarissen. Goedkeuring van het bilan en der rekening van winst en verlies, voor 1929. Ontlasting aan Beheerders en Com missarissen. Onderteekenen van het register en af gifte der lidboekjes. 6. Mededeelingen en bepaalde benoeming van een Beheerder in vervanging van M. Ommeslagh. Aanvaard, M., de verzekering onzer hoogachting. De Afgevaardigde Beheerders L. Van de Voorde. H. Vermeulen. P. S. Onmiddellijk na deze Alge meene Vergadering zal er een Buitenge wone Algemeene Vergadering ter zelfder plaats gehouden worden, met als dagor der Voorstel van wijziging van Art. 37 der standregels Voorstel van den datum der Algemeene Jaarlijksche Vergadering, gesteld op den 1" Zondag van Maart, te vervangen door den 2" Zondag van Mei. De Jongelingen van Sint Maartens Congregatie gaven Zondag laatst, met grooten bijval hun jaarlijks avondfeest. Onnoodig te zeggen dat de ruime feest zaal der Lange Meerschstraat bomvol was. Het feest was voorgezeten door Z. E. Heer Deken Vermaut, omringd van zeide ikik ken Hem niet, dan zóu ik aan U gelijk zijn, een leugenaar. Maar ik ken Hem en bewaar zijn woord. Abraham, uw vader, verheugde zich dat hij mijn dag zou zien hij heeft dien gezien en zich verblijd De Joden zeiden dan tot Hem Ge zijt nog geen vijftig jaar en gij hebt Abraham gezien Jezus zei tot hen: voorwaar, voor waar. ik zeg het u eer Abraham werd, ben ik Zij namen dan steenen op om Hem te werpen maar Jezus verborg zich en ging den tempel uit. Joa. 8, 46-59. Die uit God is, hoort Gods woor den Daarvan hoort gij niet, omdat gij uit God niet zijt. Die spreuk van Jezus-Christus is een dier diepe woorden der goddelijke Wijsheid, die de uitdrukking zijn van eene algemene gemoeds- of zielewet: De mensch hoort maar naar 't geen in zijne ziele ligt Is hij een onkuischaard, hij luistert niet naar 't woord der reinheidmaar al wat bederf en vuiligheid uitgeeft dat slaat in zijn gemoed en roert hem. De gierigaard en hoort maar wel den klank van t' geld. En gelijk in 't stoffelijke, zoo in 't zedelijke en 't godsdienstige. Spreek eenen ongeloovigen van de verheven schoonheid van de gods dienst... dat hoort hij niet; spreek van den Heer Burgemeester Soubry, de Hee ren Schepenen Declercq en D'Huvettere, de Heeren Pastors van St Jacobs en St Niklaas, en talrijke priesters en notabelen der stad. Twee puike blijspelen stonden op den spelwijzer Vlug verdiend door Jac. Ballings en Schilders in huis door Cosaert. Onder de verdienstelijke leiding van den Heer Gustaf Flamey werden ze prach tig vertolkt tot de meeste voldoening en blijheid van al de toeschouwers die het kundig spel, inzonderheid der hoofdac teurs, en de schoone zedeiessen dier goed uitgekozen stukken met vlug verdiend applaus begroetten. En de geestdrift steeg ten top bij de heerlijke uitvoering van De Loteling vaderlandsch zangspel in twee bedrijven. De melodische gezangen en realistische toestanden van dit volkslievend scenario werden zeer kundig voorgedragen en de hoofdrollen meesterlijk gespeeld. Een triple bau voor de mannen van Leopold koene strijders voor God en Vaderland Een smaakvol orkest van heeren lief hebbers verlustigde de tusschenpoozen. "n zijne boeiende aanspraak wist den ieverigen Bestuurder E. Heer Onderpastor Deconinck, de aandacht der ouders en vrienden der Congregatie te trekken op de zedelijke en sociale voordeelen van deze verdienstelijke instelling, waar meer dan ooit de Ypersche Jeugd in deugd en vreugd dient vereenigd, verwijderd van de menigvuldige gevaren waaraan de1 jonkheden thans blootgesteld zijn. Ook hield Z. E. Heer Deken eraan zijne voldoening uit te drukken en dit parochi aal werk van godsdienstige Katholieke Actie, tot heil der Jeugd, warm aan te bevelen. Daverende toejuichingen en eene milde omhaling voor het werk begroetten deze hartelijke aanspraken. Het is vertroostend te bestatigen dat de Sint Maartens Congregatie voort levendig blijft, dank zij de zelfopoffering van eene schaar deftige jonkheden van goeden wil en christen durf, mochte zij voort groeien en bloeien Hertelijk proficiat en besten dank aan Z. E. Heer DECONINCK en zijne ver dienstelijke bestuurleden. Op hun gezel lig en prachtig feest van Half-Vasten heb ben zij eens te meer welverdiende lauwe ren geplukt. En tot de naaste maal Zaterdag aanstaande 12 April om 6 u. stipt 's avonds, maandelijksche prijsspe- ling voor de leden der Boldersafdeeling. Iedereen gelieve stipt op uur aanwezig te zijn. In St MAARTENS: OP ZONDAG 6 APRIL 1930. Te 8 1/2 u. Solemn, mis voor Juffrouwen Marie en Madeleine Leclerck, (Oude Veurnestr.) slachtoffers van den oorlog. Te 10 u. Hoogmis voor de Parochianen. Teil 1/2 u. zielmis voor de gezusters Dedulle, (Minneplein). 's namiddags, te 3 u., Vespers en Lof, waaronder Passie-Sermoen OP ZONDAG 13 APRIL 1930. (Palm-Zondag) Ter gelegenheid van de blijde intrede in de kathedraal, zal de H. mis van 8 1/2 u. gelezen worden te 8 in de noodkerk. In St PIETERS: OP ZONDAG 6 APRIL 1930. Te 8 1/2 u. zielmis voor Georgette Blom- me. OP DINSDAG 8 APRIL 1930. Te 10 1/2 u. jaargetijde voor Juffrouw Worme. OP VRIJDAG 11 APRIL 1930. (Feestdag van O. L. Vr. van Smerten.) Te 6 1/2 u. gezongene mis voor de leden der Confrérie en Solemneel Lof te 7 u. Pectoral Dupuis. De Griep, die begint met rillingen is een algemeen ongemak. Zij wijkt voor de weldoen de uitwerking van den Pectoral Du puis. Te verkrijgen in alle Apotheken. ongeloof, dat verstaat hij, dat hoort hij, dat mint hij. Zóó een mensch in zijn ziele gesteld is, zóó zullen zijn gedachten, zijn be geerten, zijne woorden en ook zijne werkenDat is eene natuurwet. Dat legt uit ,hoe er schier een mira kel noodig is om van een slechte een goede te maken, 't is een strijd tegen de natuur. Daaruit verstaat men ook hoe de groote zaak van 't leven en ook van de opvoeding is: in de ziel van 't kind. in de ziel van den mensch, klare, vas te, onwrikbare grondbeginsels en stel regels van Geloof, godsdienst, waar heid. deugd, eerlijkheid enz. te leg gen... dat zal hun leven worden! Zulke zielen hooren 't woord des geloofs, der deugd, des rechts, der waarheid. Daaruit verstaat men nog dat het duivelswerk is en door duivelen inge geven dat zielen-dooden-stelsel. van ene opvoeding zonder God en gods dienst. zonder deugd en heiligheid. Zij hooren niet, omdat zij uit God niet zijn. Geen zoeter rust op aard' Dan die den arbeid baart Arbeid is de> lichaams voeder. Arbeid is der zielen hoeder Arbeid is der deugden hoeder. Ter gelegenheid van de 100 geboorte verjaring van onzen grooten Vlaamsehen Priester-dichter. Op Palmen-Zondag 13 April te 8 uur Feestredenaar E. H. Caesar Gezelle. Declamator Antoon Vanderplaetse van het Vlaamsche Volxstooneel treedt op met de schoonste dichtstukken van den Vlaamschen Meester. Ter afwisseling liederen uitgevoerd door leden van de V. K. A. J. (Lente meisjes). Alle Katholieke Vlamingen worden op dezen Gezelle avond uitgenoodigd. Voorbehouden plaatsen 4 fr., te ne men in het Christen Volkshuis, St Jacobs- straat, 30. De match was in twee partijen afge- beide straffen voorwaardelijk gec.;----» speeld, die de Statie won met 10-9 en 10-7 1 jaar. Daarenboven moet hij aar ;I punten. In de eerste partij vooral werd slachtoffers die zich als burgerlijke part? van weerskanten flauw spel geleverd in hadden aangesteld, alsschadeverg -ecing de tweede partij was 't merkelijk beter. betalen, aan de eene de som van i X»j f- Woensdag wordt de laatste match ge-en aan de andere de som van 125 - speeld in de tra van de Coöperatieve. De Coomannen ontvangen er de Cercleman- nen. Er worden veel liefhebbers verwacht. Algemeen klassement na den 19n match Gespeeld Gewonnen Bascule 8 Katholieke Kring 7 Statie 8 Coöperatieve 7 Postje 8 4 4 2 1 Een die er was. STAD YPER BERICHT 1 De Belgen, geboren in 1914, die den De afdeeling Yper heeft zich met mede- 15n Aprii 1930, geen bericht zouden ont- huip van het middenbestuur van het Roo- vangen hebben van hunne inschrijving in de-Kruis van Belgie een gansch modern wervingsreserve, moeten zich vóór ingerichte ambulance-auto aangeschaft den 3()n A Bestuur d Gemeente zoodat het Westland nu m de eerste om- wend F ]n Maar( g Q de stand.gheden z.jn dienst voor snelle hulp bevolkingsregisters ingeschreven waren, en vervoer van zieken en gekwetsten zal G kunnen inrichten. Zaterdag 5 April te 17 ure zal de nieuwe Roode-Kruisanto nlech- e Demeentesekr ure zal de nieuwe Roode-Kruisauto plech tig aan het Comiteitworden toevertrouwd. Wij verheugen ons in deze nieuwe dienst van het Roode-Kruis. STAD YPER. G. Versailles. De Burgemeester H. Sobry. ZITTING VAN DEN GEMEENTERAAD op Maandag 31 Maart 1930. VERSLAG Al de raadsleden waren er tegenwoor dig. Na de gewone lezing van het verslag der voorgaande zitting, werden er eenige grondvergunningen toegestaan op het kerkhof. Een stuk grond zal verkocht worden van het oud Waterkasteel en eene ver wisseling van grond aan eene bijzondere uit de Tegelstraat wordt goedgekeurd. De overeenkomsten van oorlogschade voor Bibliotheek (voor werken uitge voerd), voor naamplaten en wegwijzers, enz., worden aanveerd. Een som van 300.000 frank werd ge-5 stemd als inkomsten door de stad te ont vangen voor de nieuwe voorlanden. Het gemeentekrediet van Belgie stelt aan de stad eene som van 600.000 frank als kredietopening voor, tot dat de lasten binnenkomen. Dit wordt eenparig ge stemd buiten de socialisten. De Openbare Onderstand vroeg een gunstig advies voor verkoop van gron den, verkoop van taillie, ontslag van pachten voortverpachting uit ter hand dit gunstig advies wordt gegeven. Woensdag, 3 April, in den loop van den dag, werden in St Pieterskerk twee communiedwalen, van gewone kanten voorzien, afgerukt en weggestolen. KEURINGEN S EN OMSCHRIJVINGSPRIJSKAMPEN DER STIEREN bestemd tot den openbaren springdienst in de provincie, gedurende het jaar 1930. UITSLAGEN: 1. - Stieren zonder tanden. 10 mededingers. 1" pr. 100 fr., zilv. eerem.: Claeys Cyr., Vlam. 2r pr. 75 fr., br. eerem.: Capoen A., Zilleb. 3" pr. 50 fr., br. eerem.: Vanoverberghe.Yper 4' pr. 50 fr., br. eerem.: Vandamme, Brielen 1" eervolle melding: Derycke C., Vlamert. 2. - Stieren met een of twee tanden. 10 mededingers, pr. 100 fr., zilv. eerem.: Vandoolaeghe,StJan pr. 75 fr., br. eerem.: Deschepper, Vlam. alsook de kosten hunner aanstelling. Pys... Camiel en Cap... Fran;- hei den van Yper voor wederzijdsche siage- vervolgd, wordt de eerste tot 50 fr. 15 dagen, de tweede tot 30 fr. of dagen veroordeeld. De eerste n >et ai de tweede die zich als burgerlijke parti, aanstelde, de som van 400 fr. als schade vergoeding betalen, alsook de kosten der aanstelling. Nairn William, een engelschmar. :e Ploegsteert verblijvende, had ruzie geha; met den baas der herberg waar hij ge woon was te gaan. Hij had aan deze: alsook aan dezes vrouw slagen toege bracht en daarbij een pintglas gebroken Voor slagen aan den baas bekomt Nairn 50 fr. boete of 15 dagen, voor slagen aan de bazin 20 fr. of 3 dagen en voor be schadiging 10 fr. of 2 dagen. Den baas die wat onzacht tegenover John gehan deld had wordt tot 26 fr. boete of 8 da gen veroordeeld. Hij wordt tot het beta len van 100 fr. als schadevergoeding veroordeeld, doch daar den engelschman voor de helft de schuld van het gebeurde moet dragen, moet de baas dan enkel de som van 50 fr. ten titel van schadever goeding betalen. Verst... Remi die te Gheluwe aan den haak gelegen had, met het ongeluk kig gevolg dat hij zijnen tegenstrever zoo erg in den neus had gebeten dat die ge durende 7 weken onbekwaam tot werken was geweest, wordt voor dit feit tot 3 maanden gevang veroordeeld. Aan het slachtoffer, dat zich als burgerlijke partij had aangesteld, en eene totale som van 2298,70 fr. als schadevergoeding vroeg, moet hij de gevraagde som betalen alsook de kosten zijner aanstelling. 2 3" pr. 4" pr. 5" pr. 6" pr. 3. 50 fr., 50 fr., 50 fr„ 50 fr., br. eerem.Meulemeester, Voor. j br. eerem.: Monkerhey, Vlam. br. eerem. :Deraedt D., StJan br. eerem.: Taveirne J., Yper I Op 28 Maart verscheen de genaamde Marie Biebant, vroeger herbergierster alhier, voor de boetstraffelijke rechtbank van Yper. Deze nog jonge vrouw, zij is pas 21 jaar, had te verantwoorden voor verschillende aftruggelarijen in Yper, te Meenen en te Komen gepleegd, daarbij ook was zij vervolgd voor het dragen van een valschen naam. Het is eene aftrugge laarster die aan haar proefstuk niet is, s immers werd zij. reeds, voor soortgelijke Fzü 1 fo»i rlrt ra r ca r» In K 1 r I 11 D <-G 11 feiten, door de rechtbank van Luik tot 14 maanden gevang en door de rechtbank jvan Audenaerde tot 5 maanden gevang (veroordeeld. Voor vier feiten waarvoor Szij te recht stond, werd Biebant tot de 1 volgende straffen veroordeeld V- feit, I vijftien boeten van 5 fr. ieder of vijftien- (toe te kennen in drie jaardoodingen). i J da§ «fang en 26 fr. ;2° feit 1 Aan den stier van M. Vandeputte Jules temaand gevang en 26 fr. o. 8 dagen, 3l ziliebeke, tweede jaardooding. (feit, 1 maand en 26 fr. of 8 dagen en nogI Stieren met drie tanden en meer. 1''premie (niet toegekend). 2" pr. 100 fr., br. eerem.: Decroix H., Ziliebeke Bewaringsprcmien van 2400 fr. Aan den stier van M. Stubbe Henri te Elver- S 25 fr. of 3 dagen eindelijk voor het 4 I Het l.stènkohier voor !?et iijkenvervoer 1 *™»g en 26 Ir. of 8da8<. Wytschaete, eerste aceesiet (stier met 6 t.). \i_ Aan den stier van M. Depoorter Bruno te Passchendaele, eerste jaard. (stier m. 2 t.).' PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Aan den stier van M. Deraedt Camiel te El- j verdinghe, eerste accesiet (stier met 2 t.).' Mgr de Bisschop heeft benoemd: Pastor Omschrijvingsprijskampen voor Koeien. Ite Bélleghem, E. H. Desmet, J.C.B., pastor te 2 mededingsters. 1° premie, 100 fr en zilv. eerem. aan M. Geld- wordt aanveerd, alsook eene bijkomende' vergoeding van 20.000 frank voorde" reinigheidsdienst. Aan de visschers van stad zal een vischverlof nu gevraagd worden van 5 fr. per pers. Maar het zal streng verboden worden de visch anders te vangen dan met de lijn. Kinders min dan 14 jaar zal het visschen verboden worden. De verpachting der Vleeschhallen en de rekening van de Muziekschool van 1929 worden goedgekeurd. De vrouwen van liet Nationaal Syndi- kaat vragen eene toelage van 2.000 fr. voor een vlaggefeest. Dit werd bekampt De genaamden Luc... en Bou. door Heer Vandamme en ten laatste na-',beiden van Meessen hadden aldaar wat dat men veel gesproken had op de kapvan hunnen aap gemaakt en de ruiten j.._ c-2 -T-'hadden het moeten bezuren. De eerste fr. hof C., Brielen, voor koe (Sterre) 9 jaar. 2' premie, 75 fr. en br. eerem. aan dezelfde voor koe (Bever) 8 jaar. Beveren bij RousselarePastor te Ledeghem. E. H. Caesens, pastor te Westnieuwkerke, in vervanging van E. H. Lagace, die zijn ont- slag neemt; Pastor te Beveren bij Rousse lare, E. H. Van Steenbrugge, pastor te Steene; Pastor te Westnieuwkerke, E. H. Clarebout, onderpastor te Deerlijk; Pastor te Ouckene, E. H. Benoit, Bestuurder der I Broeders Maristen te Pitthem; Pastor te Steene, E. H. Hoilebecq, onderpastor te j Luingne (Moescroen); Pastor te Zerkeghem. 1 E. H. Souvagie, onderpastor te Ruddervoor- de, in vervanging van E. H. Dalle, die zijn ontslag jervjt; Postor E. TT Tnyet- te, onderpastor te OOStnieuwkeixe, u> ver vanging van E. H. Valckenaere, die zijn ont slag neemt; Pastor te Honcke, E. H. Vande Kerkhove, onderpastor te Zarren, in vervan ging van E. H. Lammens, die zijn ontslag neemt. der... Katholieke St Michiels Turners, werd eene som van 1000 fr. toegekend, j wordt bij verstek tot 15 dagen en 50 De Heeren van stad worden uitgenoo-dagen veroordeeld. De tweede die digd naar de inhuldiging van Ypersch nadien het gebeurde betreurd had en de Kathedraal dit geeft de gelegenheid aan j beschadigde personen vergoed had be- M. Missiaen van te zeggen dat hij daar-j^w3"1 60 fr. of 15 dagen, in niet mede doet (Wat kent hij ook van 1 Dep... dronken zijnde had de gen- Ypersch groot verleden)? Na 2 of 3 me-(darm gesmaad. Hij werd voor smaad tot wij vernemen met genoegen dat M. dedeelingen, gingen onze vroede Vaderen 50 fr. of 15 dagen en voor dronkenschap Hector Ververeken, Hoofdopziener van in geheime zitting, 't was 7 Va tot 25 fr. of 3 dagen veroordeeld. Cou... Zoé, De V... Adrienne en hare zuster Martha allen van Zonnebeke, worden voor wederzijdsche slagen elk tot 26 fr. boete of 8 dagen gevang veroor- De voorlaatste match van het seizoen deeld. Vooiwaardelijk gedurende 3 jaar. werd Woensdag laatst gespeeld in de tra, Ver... Georges van Hollebeke die genheid en tot de van de Statie. Het was het Postje dat de een gebuur en dezes zuster slagen met van iedereen. Statie bezocht. onbekwaamheid had toegebracht, en Alleman herinnert zich de herhaalde In het peleton van het Postje verving daarbij beschadiging aan roerende goe- klachten in 1923 geuit, tegen den diens! de H. Cherchye den Heer Verplancke. deren, wordt tot 1 maand gevang en 26 van het Herbeleg van Yper. Die klachten Verders de gewone spelers en leiders. fr. boete of 8 dagen veroordeeld voor- die zich in al de gemeenten van ons De scheidsrechters waren deH.H.Sa- waardelijk gedurende 5 jaar, verders nog arrondissement lieten hooren, werden lomé en Devos. 20 fr. of 3 dagen en 5 fr. of 1 dag, deze gevolgd door luidruchtige betoogingen. Herbeleg voor de Arrondissementen Yper en Veurne, de medalie van het Nationaal Herstel bekomen heeft. Die onderscheiding is we! verdiend. Immers sedert 10 jaar, vervult den Heer H. Ververeken dit ambt met ware gene- grootste voldoening Zonder arbeid, geen vergaren Zonder Wijsheid, geen bewaren. Levenswijsheid. OPVOEDING. Veel wordt er gesproken en ge schreven over opvoeding! En niet zonder redenDe opvoeding is voor het zedelijke, voor het gods dienstige. voor de ziel. voor het mensch-zijn, wat de voeding is voor het lichaam. Door eene goede voeding krijgt men een kloek en gezond lichaam Door een deugdelijke opvoeding, krijgt men eene sterke en gezonde ziel De twee maken één man «Mens sana in Corpore sano». eene gezonde ziel is een gezond lichaam zoo schreven de ouden en zij misten niet Veel ook wordt er geschreven en gewreven over de vrijheid van den huisvader en 't recht der ouders! Goed! Maar wat niet genoeg verstaan wordt, 't is den aard van dat recht Wat niet genoeg begrepen wordt, "t i- de plicht van vader en de plicht van moeder. En vooral wat niet geoefend wordt, 't i-- de vervulling van dien plicht. Hoevele huisvaders die dezen plicht vervullen Hoevelen zijn er die waar lijk de hand leggen aan de opvoeding hunner kinderen? Hoevelen die ze onderwijzen en ze doordringen van de gedachten van recht, eerlijkheid, edelheid, waarheid, plichtvervulling en godsdienst, die ze nochtans geheel hun leven zullen moeten oefenen, willen ze schoone en kristene zielen zijn! Hoe velen bewerken, vormen, kneden kin ders om er stalen zielen van te ma ken. recht en rechtveerdig. eerlijk en gro?t? j Pijnlijke huichelariji Men vraagt het grootste recht, en men vervult de minste plicht niet Alles, alles gaat voren hij dien plicht Eerst affairen en dan het kind. eerst de goeste en dan het kind. eerst het verzet en dan het kind eerst de bijeenkomsten en vergade ring en dan het kindbij zoo ver dat men voor alles tijd vindt, maar voor de vorming van 't kind, geen. Woorden vele. dade" geen En 't pijnlijk gevolg?... Hoevele kinder- van kristene en godsdierfstige ouders worden het slachtoffer van het kwaad! en in plaats van steunpilaren te zijn van het goed. van recht, van waarheid en van godsdienst, vullen zij de rangen der vijanden van God en Kerk. en heulen mede met de bestrij ders van orde en waarheid, Moesten, in onze tijden, alle kristene kinders van kristene ouders, ware kristenen ziin van geloof en daad, de wereld ware in 25 jaar bekeerd! Wat brengt die zoogezegde vrij heid des huisvaders bij, die bestaat in niets te doen voor de opvoeding hunner kinderen Bastaards van waar heid en recht!... genieters! Lachedingen. OP SCHOOL. De meester had aan zijne leerlingen de beteekenis van het woord «vlug» uitgelegd. En hij wou nu eens nagaan wat ze ervan begrepen.hadden. Kijk, jongens, zegt hij, let nu eens goed op F.n de meester loopt vlug rond k banken. Hoe loop ik door de klas": Flup Dinges, hoe loop ik door de klas: Maar Flup Dinges wist niet wat ant woorden. -En gij. Jef Vandesande, hoe loop ik door de klas? En Jef. heel droogjes: Niet een kotje, meester! Werkzaamheden in April. Groenselhof, De borduren scho maken en schikken het oud b>ut de hoornen verwijderen, hagen g muren vrijmaken.

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1930 | | pagina 2