ür i el ÏSItliE FABRIQUE DE FAUTEUILS EK TOUS GENRES Terug! Terug! DE ROODE PILLEN HOTEL CONTINENTAL Ferdinand Uiaiemiey-Rieni NAAR DEN PAUS! Moeder Josepha STERFGEVAL Bedevaart der Bonden van het H, Hart naar Carthago. Stores - Rideaux - Étoffes pour Ameuöiements - Tapis Toiles a Maielas - Papier peints - Linoleum Toiles Cirées - Laines Crins - Plumes Stores-Flous Dentelles de Bruges et Cluny au mètrs. n. Tapissier-Garnisseur De socialisten zijn de rechtsireeksche en onverbiddelijke vijanden *an den godsdienst. Ruysselede. Docdelijk auto- en Mahieu Maria, sectie D. 100. Lemahieu °ngTLQ ZaJertd,ag- hTmpdag'T' c^-Tot KoSetef Dottsnys. Drie huizen afgebrand. Overgroote schade. Zaterdag, kort na den middag, is brand uitgebroken in de woning van het gezin Vandeputte-Ver- meulen, op de wijk Dottenijs. De oude grootvader was alleen thuis, toen het vut r uitbrak. Het huis dat met strooi ge dekt is, stond weldra in laaie vlam en door den geweldigen westerwind vlogen de vuurgensters op twee huizen aan den overkant der straat, zoodat weldra ook deze in brand stonden. jtierenkeuusg en Provinc. Prijskamp is reeds bewezen sfat de nieuwe Autos Garage Devos5 Difflaoekel Ev. BAETE-TONNON Koud Buffel Buffel froid Bouwstoffen en Kolen Zeer genadige prijzen. Spoedige en kostelooze besiellingen ten huize. perscampagne en besprekingen in de \amers. 't Was op dien tijd dat den Heer Ververeken door zijne overheden •aange duid werd om het ambt van Hoofdopzie ner van Herbeteg te Yper te gaan uitoe- ;ener.. Het was eene zeer moeilijke en oesche taak. Kalm en diplomatisch aan vaardde hij die taak en door zijn kranig optreden herwon hij het vertrouwen der der geteisterden en kon hij de 1 lachten doen ophouden. Zonder nochtans de be langen der Schatkist te verzuimen, kon hij de rechten der geteisterden doen gel den. Sedert zijne aankomst te Yper, is de Dienst van het Herbeleg ingericht tot voldoening van iedereen en de geteister den weten dat hunne zaak met juistheid en onpartijdigheid onderzocht is. Het Ypersche Volk is gelukkig aan den Heer Hoofdopziener Ververeken zijne beste gelukwenschen aan te bieden. ROUWBERICHTEN Op Maandag 31 Maart, had in St Ja- cobskerk alhier, de plechtige Begrafenis plaats van Eere-Moeder van het Klooster der Godde lijke Voorzienigheid. Eene ontelbare menigte, uit alle stan den en tot alle gezindheden behoorende, verdrong zich in de kerk. Velen uit er kentelijkheid voor hulp en bijstand in ziekte bekomen, allen om door hnnne tegenwoordigheid hulde te brengen niet alleen aan de vrome afgestorvene, die zich sedert omstreeks een halve eeuw, zoowel bij dage als bij nachte ter beschik king en ten dienste had gesteld, van allen die door ziekte, van welken aard, ook waren aangedaan geweest, doch ook aan de Medezusters, die evenals hunne Moe der, in zoo hooge mate, de christene naastenliefde, in het helpen en bijstaan .van zieken en ellendigen te beoefenen. Het Ypersche Volk biedt aan de Zusters der Goddelijke Voorzienigheid, zijne christene deelneming aan in het verlies dat zij komen te ondergaan. Maandag laatst is te Becelaere overle den den Heer Charles Deboutte, Schepen der Gemeente. De aflijvige was een over tuigde en vurige Katholiek en noeste werser voor de goede zaak. Het Ypersche Volk biedt aan de familie van den afgestorvene de verzeke ring van zijne Kristene deelneming. Veel wordt er op 't oogenbiik gebeden voor het slagen van het Congres en deze wereldgebeurtenis zal bijzonder schite- rend zijn. Dringend wordt door middel van ons blad gevraagd dat degenenen die over een Miskoffer zouden beschikken (zooals er wellicht bij legeraalmoezeniers of mis sionarissen te vinden zijn) de goedheid zouden hebben aan het Sekretariaat der Bonden, 16 Korte Schipstraai Mechelen, te laten weten tegen welke voorwaarden zij dit zouden afstaan voor de reis. Wij willen het onmogelijke doen om de Pries ters Bedevaarders in de gelegenheid te stellen het H. Misoffer op te dragen. Daarom vertrouwen wij vast dat, wie helpen kan, gaarne aan zijn broeders in het Priesterschap dienst zal bewijzen. Aan de laatkomers wordt insgelijks medegedeeld dat er nog eenige plaatsen in 2de klas (4000 fr.) en in 3de klas (3300 fr.) beschikbaar zijn. Over vijftig, zestig jaar was hij, voor zijnen eersten keer, te Rome aangeko men. Uit zijn dorp, in 't Noorden van Italië. Uit de vettige landbouwstreek, waar ro zige huizen stemden tusschen 't groen van de boomen en'de moerbeziestruiken.Waar zijn-.vader zijwormen kweekte, in lange warme vertrekken onder glas. Waar de getouwen in de zijdespinnerij tronken ge lijk een eeuwige, biezwerm. Van daar uit kwam hij, de jonge man, naar Rome. Om-te leeren en om priester te worden. Van dat Rome had hij op voorhand gedroomd, weken,,maanden lang. OlLLL, 16, Rue de Menin, 16, YPRES. COM PTE CHI j 1 "ES POSTAUX 129.989 Niet van de oude gebouwen en de ker ken zoo groot als een dorp. Neen, maar van den witten Paus die te Rome woonde, die daar zat in de plaats van Sint Petrus. Van den vader van al de geloovige christenen. Den eersten keer dat hij voor den ouden Paus op zijn knieën mocht zitten en zijner; ring kussen, dan kreeg hij de tranen in oogen en den krop in zijn keel. Puur van aandoening. Als hij dan de hooge trappen afkwam en beneden, op 't wijde plein, bleef rond kijken, dan stonden daar ook ettelijke vreemdelingen. Bestoven, doodmoe. Uit ons land en uit eenige andere landen. En die vertelden het hem Ja, iedereen in ons land zou wel geerne den Paus zien. Maar de reis is lastig en kostelijk... Jaren lang hebben wij er voor gespaard... Eer wij vertrokken ons testament gemaakt. En als we terug komen en tehuis afstappen, zal heel ons dorp naar de statie komen geloopen. Om ons te zien, die den Paus gezien hebben Neen, veel volk kwam er toen niet naar Rome, naar den Paus. Hijzelf is nu Paus, opvolger van Sint Petrus. Sinds acht jaar. Dat verjaarde dees week. Maar nog nooit te voren, van als er Pausen te Rome wonen, is er zooveel volk naar Rome gekomen. Met honderdduizenden elk jaar. Uit al le landen van de wereld. Alleman droomt er van den Paus te zien. Eens toch in hun leven. En ze komen, te voet, te peerd, per fiets, in auto's, met treinen, met schepen. Van dichtbij en van verre. Italianen uit de bergen, met beenwagen aan, wakke hoeden op, en flikkerende zwarte oogen. Menschen met strooien hoeden en klak ken op, met frissche, blozende kaken. Mannen uit het verre Oosten, met sa- fraangezichten, en vriendelijke, schuin lonkende oogen. Bruine kerels uit Amerika, met ontzet tende, breedgerande hoeden op, die ge anders niet geerne alleen in een bosch zoudt tegenkomen. Zwarten uit Afrika, met dikke roode lippen, die hun melkwitte tanden laten zien, als zij lachen van plezier. Bij duizenden en duizenden komen die naar hunnen Paus. In de reusachtige Sint-Pieterskerk, waar ge den toren van Antwerpen kunt in zetten, zonder dat die aan 't gewelf raakt, zitten zij op hun knieën te bidden, rond het graf van Sint-Petrus. En gaan dan de breede trappen op, waar die wachters aan weerskanten staan, met geel en rood over hun broeken, en witte pluimen op den helm. Op naar den Paus. En als hij binnenkomt, en hen zóó vriendelijk aankijkt, één voor- één. dan zitten zij op hun knieën, en luisteren naar hem. Als naar 't woord van hun vader. En als hij tusschen hen inkomt, en zij nen ring laat kussen, dan zijn zij diep gepakt, allemaal En krijgen de tranen in hun oogen en de krop in de keel. Lijk hijzelf, over vijftig, zestig jaar, toen hij nog jong was. Werk. - 'De schorseneeren matig en ondiep vetten, de 'freinzen nagaan en de uitloopers verdrijven. Langs muren en schutselsvroege boontjes planten t. t.-.z. de zwarte prins of de vroege van 'ikdgie. In volle grond: 1 - in eerste helft 'Ier maand: dezelfde groenten als einde Maart, daarbij rale erwten. 2 - in tweeden helft:: carotten. knol selderij, voor den Winter spruitkbölen. koolrapen, zomerspina^ie, vroege ra pen, thijm en syboelen. 't Is ook bet oogenbiik de eerste aspergre- srheiiten te planten, de 'freinzen die ni bloei staan, wel te begieten ('-s mor gens), nieuwe freinzeplanten te zet ten. kool en saladeplanten -uit te plan ten. de erwten die boven zijn, ophoo- peti tot op 10 centimeters. De aspergen mag men beginnen te steken.de radijs trekken en op 't einde der maand de eerste erwten. Fruithof. Van nu af. abrieot, néebe beschutten tegen nachtvorst bet zaaien en planten van keestjes ett -teenvrucht. De oude wijngaardstam- rnen ophoogen orn nieuwe scheuten te -ebben voor 't volgende jaar. Krieken, péchen, vogelkersen schild ?nffelen. Abrikozen, pruimen en noteboomen griffelen -maar zorgen dat dat de griffiën niet verdrogen door zon of wind. Doen beschutten. Bloemhof. De laatste rozelaars snoeien, opnoodige scheuten ujtnijpen gestel aanleggen voor 't leiden van de slingerplanten Graspleinen scheren of snijden. Als zij weer beneden en buiten zijn, op het wijde plein, staat en loopt dat vol menschen. Bij duizenden. Verloren loopen zij daar niet. Integen deel. Ze voelen en zeggen het allemaal. Hier zijn wij tehuis... In andere steden zijn wij vreemd. Hier niet. Hier is alles van ons. Van ons, de christenen. Dat is onze kerk. Dat is 't graf van onzen Petrus... Dat zijn onze trappen, onze wachters, onze zalen. Dat is onze Paus Zij wijzen naar de andere landslieden die daar rondgaan en knikken vriendelijk tegen die flikkerende Italianen, tegen die blozende, gele, bruine of zwarte mannen, die zij later ook in den hemel zullen tegen komen. En die hier nu gekomen zijn uit al de landen van de wereld. Uit al de landen, die rond den Paus staan en dringen, en die allen met hem naar onzen Lieven Heer willen opgaan. En die allemaal met hun blijde oogen hetzelfde zeggen Zóó een ander macht bestaat er niet op de wereld. Drie honderd millioen mertschen, die naar den Paus opzien en .allemaal bij den Paus zouden willen ko men. Die allen broeders zijn onder éénen vader. Onder den Paus van Christus. Is dat niet genig op de wereld Tc. VAN TICHELEN. Hier laten wij eenige uittreksels volgen getrokken uil socialistische schriften of bladeren. De verstandige werkman, over eenen zekeren welstand beschikkende, hoeft niet meer aan den hemel of aan het hier namaals te denken, daar hij op die manier een weinig van 't paradijs kan genieten op aarde. Journal de Charleroi. 3-8-25. Socialisme en geloot in God, zooals dit geleerd wordt door het christendom en zijne aanhangers,zijn on vereen igbaar. Socialisme befeekent niets als het God niet en loochent. (Volkszeitung New-York,Oct. 1911). De sociaal-democraat kan geene onbe perkte neutraliteit en verdraagzaamheid tegenover eiken godsdienst, welke hij ook zijn moge, bewaren. Liebknecht. Wij moeten alle godsdiensten bestrij den, hetzij ze nu ook den staat of het vaderland of een persoonlijken God aan bidden. (Mouvement social, Jan. 1910). De godsdienst is het opium van het volk. (Karei Marx). Christendom en socialisme staan tege nover elkander als vuur en water. (Bebel). In Belgie, in de streek van Charleroi bijzonder, is de vrijmetselarij er fier op de belgische werkliedenpartij gesticht te hebben. (Journal de Charleroi,20-9-25). De godsdienstloosheid maakt een we- zentlijk deel uit van de socialistische theorie als welke economische en poli tieke leerstelling ook. (Van der Goes, 1902). Dat Marxisme met godsdienst veree- nigbaar zou zijn is onzin (Verslag social, congr. te Arnhem 1908). Wanneer een geloovige arbeider zich bij ons aansluit, dan zal hij onvermijde lijk zijn kerkgeloof verliez.n. (Gehrard). Het is tegelijkertijd door noodzakelijk heid en ïegelijkheid dat de socialisten niet enkel antiklerikaal, maar antigods dienstig, godloochenend moeten zijn. (Renaudel). De socialistische partij moet nog steeds strijden tegen de vijandelijke elementen om haar programma te verwezentlijken De Kerk, het gerecht, enz... (Ein. Vandervelde). Degenen die nog vasthouden aan gods dienstige gedachten zijn eene belemme ring voor onze beweging. Daarom moet de godsdienst niet als privaatzaak gelden. Dit onzen eisch scheiding van kerk en staat, volgt dat wij ons ook tegen den godsdienst moeten verklaren, want kerk en godsdienst zijn onafscheidbaar. De eerste leiders van het socialisme zijn alien vrijdenkers geweest, die zich van kerk en godsdienst hebben vrijgemaakt. Wij hebben de spreuk Godsdienst is privaatzaak alleen uit taktiek in het par tijprogramma opgenomen, om stemmen te winnen bij de kiezingen... Met gods dienstige domkoppen kunnen wij nooit iets beginnen, want wie onderden invloed staat der geestelijkheid, kan nooit een goed sociaal-democraat zijn. (Bernstein). Wij veroordeelen den godsdienst, alle godsdiensten... Wij moeten dus het volk ontchristelijken. (C. De Paepe) stichter v. 't Belg. social.) Wij zijn het eens met de katholieken dat er tusschen socialisme en godsdienst geene regeling kan getroffen worden... Er is geen middel om katholiek te zijn voor wat den hemel betreft en socialist voor de aardschezaken. (Em. Vandervelde). Ik geloof dat tot heden niemand het stellig bewijs leverde dat God bestaat of niet bestaat. (Le Peuple, 9-8-25). M aneer we de wereld zoo eens over- schouwen en rekening houden met allerhande gebeurtenissen en toestan den, worden wij in de algeheelheid van het menschdom een onrust ge waar, een inwendige ontevredenheid, grijpen en grabbelen naar geluk, een smachten naar iets eindeloos, iets on eindigs, een eeuwige onvoldaanheid. In ons hert voelen wij een afgrond, slecht door een anderen afgrond te vullen. Geven vele menschen zich daar geen rekening van, toch worden ze. onbe wust, door die onrust en dat verlangen voortgedreven. Sommigen trachten dien afgrond te vullen met geld, met goud. Hun getal is in de laatste eeuw schrikbarend gestegen. Ze willen rijk zijn, volstrekt willen zij rijk zijn, of toch veel geld winnen. En dan? Ja dan! Peizen ze wel verder? Geld winnen, dat is hun geheele le ven. Met geld te winnen, willen ze geheel hun leven, geheel den afgrond huns levens vullen. En 't leven van die menschen is zoo klein, de afgrond van hun hert geen afgrond meer. In hunne angstvallige gejaagdheid hebben zij een zekere rust, een zeker voldaan zijn gevonden, omdat hetgefie zij te vullen hebben zoodanig verschrompeld en klein ge worden is Maar, is het wél de volle volheid, de volle voldaanheid, de ruste Zou het welDaar moet maar een tegenslag komen, wat geldverlies daar moet maar wat ziekte komen, of wat eenzaamheid, dus wat tijd om te peizen, en ziet! In eens staat daar vóór de oogen DE NIETIGHEID VAN HET BLOOTE GELDBEZIT, DE KLEINE WEERDE VAN HET GELD. Het hert ontsnapt zijn -aam- getrokken zenuwen, zet open. wijd. grenzeloos wijd en breed, en meteen het verzuchten en verlangen. Lfn daar Daar hebt ge hem reeds weer. den afgod, den oneindige. Geld zal hem niet meer vullen... Hebben wij ooit zooveel soorten, vormen, middelen, gelegenheden, in richtingen en lokalen van VERMAAK EN GENOT gekend als nu Een be wijs te meer van de eeuwige onvol daanheid der menschen, van hun ver langen en smachten en trachten altijd naar meer. Vervult al dat plezier den afgrond des herten Zij die ervan genieten bij volle teugen, zijn zij volkomen be vredigd? Absoluut niet Het grootste deel van hun plezier dient om slechts voor eenige uren dat gene te vergeten wat hun anders on dragelijk zou wezen en in andere uren met diepe, neerslachtigheid, soms tot wanhopig wordens toe vervult. Nooit met zich zeiven en zijn gedachten al leen te moeten blijven, is de werke lijke beweegreden. En wanneer ze eens, door ziekte of anders, verplicht zijn met zich zeiven en hunne gedachten alleen te blij Streeks 9 ure, heeft zich te Ru^seiede, en Vandewynckel Helene, sectie B. 102. wijk Klapwulle nabij de herberg Rosseeuw Maria, d. v. René en Maerten Ir- St Jozef een vreeselijk ongeluk voor- ma- sectie L. 103. De Contack Maurice, gedaan, waarbij een vrouw het leven ver- viaLrtmghL - v! lOren heett. Nestor en Degruvter Victorina, Pottestraat. De genaamde Pauline Vandaele, echt- - 105. Demuiier Thérèse, d. v. Albert en 1 genoote van A. Meerhaeghe, briefdrager Duriez ciemence, v. Neder-waesten. 106. 7 r, j Dewancker Simonne, d. v. Maurice en Lobel- te Doomkerke, en amper sedert vijf maan- le Juiia A 107 Samyn vVOnne, den getrouwd, kwam per rijwiel gereden d. v. Octave en Deschepper Marie. Casseistr. langs den grooten steenweg naar Wijnge-! Overiijdens. 53. vanioot Sih-ia. 76 j„ Ine. Langs den weg stond een zwaren tmteh.,echtg. v. "puwant Richard sectie a. o4. Sansen Emile, 71 j„ pasteibakker, echtg. wagen, waardoor de vrouw verplicht v schottey Alice, Gasthuisstr. 55. van- was de velobaan te verlaten. Doch plots eecke Lena, 11 m„ d. v. Michel en Eceie werd zij gevat door den automobiel van Helena, Duinkerkestraat. M. C. Monbaillu, annerr.er te Brugge. De arme ongelukkige werd met geweld ten gronde geslingerd en door hel neer ploffen op de kasseisteenen de hersenpan ingedrukt. Oedelem. Bloedige vechtpar tij. Een man gedood, een andere erg gekwetst. Een bloedig drama heeft Zondag laatst de rustige gemeente Oede- lem in opschudding gebracht. Des nachts waren verscheidene jongelingen verga derd in de herberg Willem Tel! ter Dorpplaats. Onder de verbruikers bevon den zich De Bel Arthur, 23 jaar oud, en Van Hullebusch Guillaume, 24 jaar oud, beiden wonende te Oedelem. Een lichte woordentwist ontstond tus schen de jongelingen. Daar het policieuur geslagen was, deed de herbergier zijn klienten buiten gaan. Water toen feitelijk gebeurd is, zal het onderzoek nog moeten uitwijzen, doch het staat vast dat De Bel een mes trok en venDan voelen zij rondom hen eene vreeselijke steek toebracht aan Van zoon ledigheid, al dat verzet schijnt Hullebusch. Deze erg gewond aan het hun zoo een lijkontoereikend om het hoofd, verloor veel bloeden viel. Plots leven en den afgrond des herten te Z€eg De Bel ook ten gronde. Hij had eene vullen, dan zouden zij het uitschreien van onvoldaanheid, van troosteloos heid. En doen zij het niet, dan zijn het geen menschen meer, dan zijn het onbewusten. die van niets hoogers weten, of verstompten, die voor niets hoogers meer vatbaar zijn. En dezen zijn nog het meest te beklagen. Aan ons zeiven overgelaten ^erlan gen wij dus naar iets oneindigs, naar iets oneindig groots. Dit zien we bij de wildste volkerendit zien we ook bij onbeschaafden, zoohaast zij eens in hun zeiven gaan en hun hooger wezen daar vrij komt. Het verlangt, het rijst naar iets hoo gers, NAAR IETS ONEINDIG GROOTS. Naar iets? I11 den grond en in der waarheid is het niet alleen naar iets, maar wel naar iemands hoogers ,en oneindig groots. NAAR GOD, God is de oorzaak van 's menschen eeuwig en oneindig verlangen; naar Hem heeft hij dat verlangen gericht, en Hij alleen kan dat verlangen stil len, den afgrond van 's menschen her- te vullen. Hoe komt het dan dat op onze dagen meer en meer menschen leven huiten de Godsgedachte, alsof er geen God bestond Bestaat er inderdaad geen God meer? Heeft hun verstand hun bewe zen dat er geen God bestaat? Neen! Niet 0111 het verstand is het hier te doen nooit heeft het verstand bewezen dat er geen God bestaat. Want God bestaat in werkelijkheid en geen redeneering kan hem dus ooit wegcijferen. Niet om het verstand is het bij die menschen te doen, maar wel om het hert. De verlangens van 't herte dier menschen zijn verkeerd gerichtnaar geld winnen, naar genot, naar kunst: en al het andere, verstand, handel wijze en alles, is mee gevolgd: dus van God weg. Konden die menschen ergens wat stilte en zoo wat ruste vinden, ze zouden rap in hun eigen komen 't is te zeggen, hun hert zou van zelf weer den weg vinden naar het oneindige, naar God, en hun verstand en al de rest zou volgen. Die menschen zouden weer christen worden. Daar is dan de oorzaak van de on verschilligheid van onzen tijd: de menschen zitten te veel in 't gewoel, ze worden erdoor versmacht. En zoo is eens te meer het woord van den profeet bewaarheidde we reld is vol van ongerechtigheid, om dat de menschen geen tijd meer heb ben om te peinzen en hun herte te laten spreken. Weze God het middenpunt van ons leven. diepe wonde in zijn bil en was den slag ader overgesneden. Men liep in der haast de hulp van een geneesheer bijroepen. Niettegenstaande de spoedige zorgen bloedde De Bel uit en overleed, nadat een bijgeroepen onderpastoor hem nog de H. Olie had toegediend. Van Hullebusch werd naar St-Janshospitaal te Brugge overgebracht. Wevelghem. Velorijder onder auto. Maandag namiddag kwam De- munck André, van Kortrijk, per auto ge reden op den steenweg van Wevelghem naar Gulleghem te Wevelghem. Uit te genovergestelde richting kwam een wagen gebold, en uit eene zijstraat reed de velo rijder Strasiers Ludolf, 66 jaar oud, vlas werker, wonende Wynberghoek, te We velghem. Deze werd gevat en ten gronde geworpen. Hij was erg gekwetst en moest naar het gasthuis overgebracht worden. De pompiers werden in der haast op gebeld en waren weldra ter plaats met het noodige bluschmateriaal. Ondanks hunne ijverige pogingen, gelukten zij er niet in het vuur te dooven en moesten zij zich beperken met het vrijwaren der naburige huizen. Niets is kunnen gered worden. Doodelijke val. Op de wijk Trieu, te Dottenijs, is Zaterdag een schrikkelijk ongeluk gebeurd, dat een der schoonste en braafste families van de gemeente in rouw gedompeld heeft. De 15-jarige jon geling Jozef D'Haene, vierde kind van tien "pn het gezin D'Hm ?asle- dis lain, kwam met eene kar van het veld ge reden. Op den grintweg gekomen, nabij de hoeve zijner ouders, begonnen de paarden te loopen. De jongeling viel en de wielen der kar bolden over zijn hoofd. Een bijgeroepen geneesheer kon nog enkel den dood vaststellen. KEMMEL der 17 omschrijving gehouden te Kemmel den 25 Maart 1930. 37 stieren werden ter keuring aangeboden, waarvan 26 aanvaard en 11 geweigerd wier den. UITSLAG VAN DEN PRIJSKAMP. A. Stiehfn zonder tanden. ie Prijs: Vanglieluwe Jules, Reninghelst 2e Monkerhey Hector, Pickebusch 3e Naelde. Broeders, Kemmel te Devos Leon. Kemmel 5e Heens AbeiReninghelst 6e Decoster, Kinders. Dickebusch 7e Dcraedt Arthur, Dickebusch Eerv. melding: Verbiese Cyriel, Reninghelst. B. Stieren met i tot 2 tandén. ie Prijs Verhaeghe Dauchy J Reninghelst 2C Tack Aifons. Kemmel 3e Verhaeghe Charles Louis, Locre. C. Stieren met ten minste drie tanden. ie Prijs Pehaeghel Nestor. Kemmel 2e Soenen Herri, Locre. Koeien zinder onderscheid van ovderdom. Pr. Vandamme Maerten Jules. Kemmel. MARKTPRIJZEN Yper, 29 Maart. Tarwe 132-134; kool zaad 412-415; klaverzaad 1650-1750; rogge 90-92; boekweit 227-229; haver 86-88; brou wersgerst 147-149; voedergerst 103-105; erw ten 246-248; bloem 210-212; maïs 113-115; paardeboonen 183-186; gruis 86-89: zemelen 112-114; lijnzaadmeel 160-162; liinzaadkoe- ken 145-148; aardappelen 22-25; boter 24-26; eieren 0.63-0.66; biggen 300-400, 15.50 den kilo; strooi 28-33; hooi 63-82; ruw vlas 60-90; chicoreiboonen (1928) 120, (1929) 130; voe- derbeeten 90-100 de 1000 kilos, Kortrijk, 31 Maart. Witte tarwe 130- 133; rogge 88-90; haver 90-93; paardeboonen 140; gerst 120-130; tarwebloem 206; inland- sche zemelen 85; gorte zemelen 100; hooi 80; strooi 35-37; aardappelen 25-30: boter 25-27; eieren 0.60-0.65; voederbeeten 8.00-10; Turksche tarwe Plata 120; Cinquantino 144; vreemd lijnzaad 305; inlandsch lijnzaad 260; mlandsche lijnzaadkoeken 160; Amerikaan- sche lijnzaadkoeken 162; lijnzaadolie G65; koolzaadolie 660; vlas der Leie 60-160; wit vlas 1200-2400; vlas op den grond geroot 1000-1150; ruw werk 400-475; fijn werk 575- 800; suikerijwortels 98; nieuwe suikerijboo- nen 108-110; hooi 700; boter 25; eieren 0.65. VEEMARKT. Te koop gestelde dieren 348; 140 koeien, den kilo op voet 6.80; 126 vaarzen 7.80; 46 stieren 7.50; 36 ossen 7.80. Poperinghe, 4 April. Tarwe 142; rogge 105; haver 94; aardappelen 25; boter 20-23; eieren 0.63; hoppe (1929) 100, (1930) 350. SVïeenen. Zondag namiddag be merkte de echtgenoote Dutois, wonende Bruggestraat dat uit een ijzeren kofferken, staande op hare slaapkamer en bevatten de 8000 franken, 2000 franken verdwenen waren. Zij verwittigde haren man en deze zegde dat hij ook bemerkt had dat uit zijn vestzak 200 frank verdwenen waren. Onmiddelijk vielen hunne vermoedens op de meid. De gendarmerie werd verwittigd die seffens ter plaats kwam. De meid werd verzocht hare koffers te openen en in eenen reiszak werden de 2000 franken teruggevonden. Ondervraagd, zegde zij, dat dit voortkwam van haar spaargeld. In den voet der kous die zij aan had vond men de andere twee honderd franken. Ziende dat loochenen niet meer kon baten legde de ontrouwe meid, g- amd Zoé Tersies, 20 jaar oud, v, r.en-ie Brand hoek, te Vfamertinghe volledige beken tenissen af. Zij had 1 i ie vest van M. Dutois de twee honderd franken gestolen en al tastende in de zakken vond zij de sleutels van het koffer. Zij ging stil naar boven, opende het koffer, haalde de 2000 franken eruit, verbergde deze in haar handvalies en haastte zich dan de sleu tels terug te steken. Den Zondag namid dag, na 5 ure, was zij vrij en ging dan waarschijnlijk haren buit wegbrengen. Zij werd naar de gendarmerie geleid en Pannekoecke Rache]. sectie A 98 slosse na ondervraging, terug in vrijheid gesteld. Deoise, d. v. Gustaaf en Maiesys Maria. Proces verbaal is opgemaakt. Koeistraat. 99. Devos Roger, z. v. Elie Studie van den Notaris Ernest DE COCK te Yper Korte Thouroutstraat, Nr 4, Telef. Nr 185. VRIJDAG 25 APRIL 1930 om 3 ure namiddag zeer stipt, in de herberg Au Vieil Universel bij M. Arthur Herrier, Statiestraat, 26, te YPER INSTEL met PREMIE van NIEUWGEBOUWD WOONHUIS te YPER, Poperinghesteenweg, 2, groot 1 a. 40 ca. Gebruikt door Gustave Vandeputte mits 175 fr. te maande, vrij van lasten, tot 30 September 1930. NIEUWGEBOUWD WOONHUIS te YPER, steenweg naar Zonnebeke, groot 3 a. 58 ca. Gebruikt door Cyrille Van Coillie mits 225 fr. per trimester, vallende op voorhand den 1 April 1930. NIEUWGEBOUWD WOONHUIS te YPER, steenweg naar Zonnebeke. 140, groot 1 a. 80 ca. Vrij van gebruik. Ingenottreding met de geldtelling. OVERSLAG: Vrijdag 9 Mei 1930. Boterstraat, 6, - - YPER - - Verkoopt alleenlijk goud in 18 karaat en Diamanten van EERSTE KEUS. o— Alles met waarborg. onder alle opzichten voldoening geven en zelfs de verwachtingen van hunnen eigenaar te boven gaan. Neemt inlichtingen aan deze die er een bezitten of aan Tel. 55. Meenenpoort, YPER. Tel. 55. genezen de verstoptheid, zij maken liet bloed zuiver, de maag net en de inge wanden vrij. Zij vermijden en genezen: hoofdpijn, draainissen, trage spijsver tering, het overgeven, het zuur, de sla- perachtigheid na het eten, de winden, de kolieken, de leverstoornis, de len denpijn, enz. Te verkrijgen in alle Apotheken. De dcos 6,CO fr. BURGERSTAND VAN Y'PER, van 27 Maart tot 2 April 1930. Geboorten. Depoorter Diana. Hondstr. Carreyn Emma, Mondstr. Vandenbil- Cke Willy. Kanonweg. Overiijdens. Eeckuian Florimond, 75 j„ gepensionneerde hoofdonderwijzer, wed. De Bolle Valentine, Wenninckstr. Davis Willy, 8 m.. Boterstr. Comyn Emma, 78 j.. eere overste der Goddelijke Voorzienigheid. Sint Jacobs kerkhof. Delva Maria-Louisa. 53 j., landbouwster, echt. Donck Cyriel, Zonne- bekesteenweg. Knockaert Julius. 53 j., landbouwer, echtg. Lagrou Coleta, Dixmude- I steenweg. I Huwelijk. Vienne Gerardus en Boudry Ida. labriekwerkster. POPERINGHE, v. 27 Maart tot 3 April 1930. Geboorten. 93. Tanghe Marie-Therèse. d. v. Marcel en Wybaille Gabrielle, v. Mes- nen. 94. Lobelle Joël. z. v. Cyrille en Gou- wy Martha, v. West-Vleteren. 95. Kidey Simonne, d. v. GGery en De Molder Maria, v. Beveren a Yzer. 96. Hebben Roger, z. v. Marcel en Coevoet Alida. v. Rousbrugge. 97. Mittenaere Mathilde. d. v. Achilie en Statieplaats YPER PI. dela Station LokaalLocal C. S. Y. K. H. M. Y. E C Y. - C P.Y. NOENMALEN aan vaste en matige pnjxen. DINERS a prix fixe - Prix m iderés aan alle uren. a tout heure. r Gekende Wijnkelder - Cave renommée. GROOT (Allerhande) KLEIN Telefoon 125 De Hasrnestraat, 15, YPER.

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1930 | | pagina 3