Crédit Anversois SENAAT Het Familiehoekje CUeet ge cuat Rond de inhuldiging van de Sint maartensHerh Opening der Handeisioor SNIPPERINGEN HANDELSFOOR N. V. I Dixmudestraat, 18, YPER Overzetting van Bloed, d. i. Longenkanker is veel vermenig vuldigd sedert den oorlog. Dit wordt toe geschreven aan den auto, of beter aan de uitwasemingen van den motor en aan het inslikken van wegen-stof. Alzoo spreekt dokter Lorentz van Hamburg en men be- statigt dat zeven maal meer mannen dan vrouwen aan die plaag lijden. Begrooting van Openbare Werken. LUEEK-END biljetten op het Belgisch Spoor. De Socialisten zijn tegen den gods dienst niet. Dat beweert De Werkman En om het te bewijzen komt hij uit met een zeer slaand argument dat is: We zijn tegen den godsdienst aiet omdat Yan- derveide, Gherard, Renaudel, Bernstein van dezelfde internationale deel maken waar de .Mac Donald, Snowden, Hender son, enz. deel van maken die allen zeer geloovige menschen zijn 't Is mooi Vlaamsch Te dom om dood te vallen. Als de opstelraad van De Werkman overtuigd is met zulke drogredenen zijne lezers te kunnen paaien dan heeft van hun intellectueel peil een zeer flauw ge dacht. Bebel zegde In den Staat willen wij de republiekin het huishoudelijk leven, het kollectivismin den Godsdienst.de goddeloosheid en verderDe socia listische democratie is in haar wezen zelf godloochend Liebknecht verklaarde Het is een zinsbegoochelingtegeloo/en dat de socia listische revolutie kan gebeuren zoolang de massa in God gelooft. Het is dus onze plicht met iever te werken om het gods dienstig geloof te vernietigen en hij schreefWanneer wij God zullen weg gejaagd hebben uit den geest en het hart der menschen, dan zal ook het gezag ver dwijnen; wanneer de menschen den He mel zullen beschouwen als een groot» leugen dan zullen zij hunnen hemel op aarde zoeken Anseele riep in een Congres te Gent uit God is onze vijand, God is de leu gen Uwe kerken zullen wij in dans zalen veranderen En in de Kamerzitting van 7 December 1894 zegde Vandervelde Wij zijn vrij denkers en uwen God verloochenen wij en hij schreef in zijn boek Essais Socia- listes Terzelfdertijd katholiek zijn en socialist is niet alleen een logische tegen strijdigheid, het is eene parctische onmo gelijkheid Neen, niet waar. Ze zijn tegen den godsdienst niet k De Werkman houdt altijd de Engelsche Travaillisten Labour Partij voor echte en ware socialisten. Hij zal dan ook met spijt vernomen hebben dat door de laatste kamerverkie zingen in Australië het travaillist beheer in minderheid gebracht werd. Maar 'k verwed een demi dat hij daarvan geen woordje reppen zal «De Werkman schrijft ook nog De financiers hebben in eenige jaren milliarden gestolen aan de kleine spaar ders en velen onder hun werden met een minister portefeuille of met een adel- domstitel vereerd Dat is de rotte kapita listische samenleving. Weg er mede Dat is zeer vriendelijk van wege De Werkman zoo iets te schrijven enkele dagen nadat Baas Anseele tot Staatsmi nister benoemd is en zeer erkentelijk van wege ons Rood Baas Ganzendonckske Missiaen die vergeet dat Baas Anseele, om aan Missiaen zijn zetelke in de Kamer te behouden, tijdens de laatste kieskam- pagne hier te Yper eene welgelukte kiesmeeting kwam geven. Wij zullen de finantieele zaakjes waar mede Anseele zich onledig houdt en zich verarmt hier niet meer opsommen. Die opsomming zou ons te ver brengen en met de aanstaande Paaschfeesten is het niet aan te raden en behoort het niet onze letterzetters te overlasten. Maar we zijn en we blijven bereid met gezel Missiaen desaangaandeeen klein debat aan te gaan. Over enkele dagen schreef De Werkman dat de fronters aan demago gie deden. We hebben deze gelegenheid waar ge nomen om dit ci.igolad eens duchtig op de vingeren te kloppen... en erop gewezen dat hij en zijne partij daaraan ook graag mededoen. We zijn goede profeten geweest en we vinden reeds een staaltje van die methode in het laatste nummer van De Werk man waarin we met verbazing lezen dat de klerikale-liberale regeering een ca deau (zooals men in Vlaanderen pleegt te zeggen) van 300 millioen frank 's jaars aan 200 schatrijke menschen van Belgie». Dus een cadeau van 1.500.000 frank en dit per jaar nog aan elk dezer 200 schat rijke menschen. De lezers van «De Werkman» moeten 1 eene goede maag hebben om zulke i dwaasheden te slikken en te verteeren. We verhopen dat «De Werkman de lijst dezer 200 schatrijke menschen zal willen publiceeren... wij branden van ongeduld. En plaats is er genoeg. Men hoeft Jslechts enkele... flauwheden (om niet meer te zeggen) uit de Strijdpenning weg laten. Weet ge, beste lezers, dat de be grooting van Engeland voor 1930-31 door de Labour Partij die aan het beheer is voorgesteld met een tekort sluit van 14.000.000 engelsche ponden. Zulkdanig bestuurslaat Missiaen met verwondering. i BANK BEURS WISSEL Evangelie van Paschen. Te dien tijde kochten Maria-Mag- dalena en Maria van Jacobus en Sa- lome specerijen om Jezus te gaan zal ven. En zeer vroeg, op den eersten dag der week kwamen zij aan de grafstede, toen de zon was opgestaan. En zij zeiden tot malkanderWie zal ons den steen afwentelen van den in gang der grafstede En opziende zagen zij dat de steen afgewenteld was. M ant hij was zeer groot. En de grafstede ingegaan zijnde, zagen zij ter rechter zijde een jonge ling zitten met een wit gewaad bekleed en zij verschrikten. Doch hij zegt tot hen: weest niet ontsteld! Gij zoekt Jezus, de Xazareër. den Gekruisigde: Hij is verrezen! Hij is hier niet: zie daar de plaats waar zij Hem( gelegd hebben. Maar gaat. zegt aan zijne leerlingen en aan Petrus: Hij gaat u voor naar Gallileaaldaar zult gij Hem zien zooals Hij u gezeid heeft. Alleluia! Hij is verrezen! Dat zegt ons alle-AllesWat moet er ons meer gezeid zijnVoor alle groote gebeurteni-... staat de menseh stom! Wat kan spreken... ook wat moet hij .-preken. De gebeurtenis zelf -preekt klaarder dan alle woord! Zij slaat door hert en ziel en treft en sleept raeê. Een woord past... Vreugde, blijd schap. zekerheid. Alleluia. Gode zij lot. Dat is de dag die God gemaakt heeft... -verblijden wij ons allen Een Duitsch handelaar telefoneer de uit Gugl, een klein stadje in Tyrolen, aan een vriend te Rio de Janeiro, hoofd stad van Brazilië. De samenspraak ver liep in de beste voorwaarden ze duurde drie minuten en kostte1500 fr. dat een gezonde mensch van zijn bloed laat aftappen om ingespuitte worden aan een zieken, die in doodsgevaar verkeert door mangel aan bloed, wordt op hooge schaal gedaan in England, sedert negen jaar. De maatschappij, die zich daarmede bemoeit, heeft eenige duizenden menschen van goeden wil ter harer be schikking. Dezenoerr.t men Donators of Gevers Door de dokters worden ze onderzocht en goed verklaard om van hun bloed over te zetten aan alle soort van zieken of aan eene bepaalde soort. Als nu hospitalen en clinieken een Ge ver» vragen, aanstonds wordt eender vrijwilligers verwittigd, die er heengaat. Daar neemt men wat van zijn bloed en een kwartier uurs later mag hij zijne be zigheden hernemen. Dokter Bernhard Fisher van Frankfort om een geneesmiddel te zoeken tegen andere kankers, heeft gewrocht op 2000 muizen, aan dewelke hij kanker inspuitte. Zijn gedacht is dat melk-zuur (acide lac- tique) den kanker voedt erf waar hij kon den toegang van melkzuur tot de kanker gezwellen beletten, dezeN verminderden en verdwenen. De werkhuizen van Kilo-Moto, in Con go, hebben in Maart 1.1. 20.924.000 kilo grammen goud-bevattend-steen vergruisd en er 99 kgr. 401 gr. goud uit getrokken. Tot nu toe hebben de pauzen, gebruik makende van hunne onfalbaarheid, noch niet verklaard dat de Hemelvaart van onze Moeder Maria een geloofspunt is. Dezer dagen zal de H. Stoel de lijst bekendmaken der namen van Bisschop pen, die deze verklaring wenschen. Kloosterlijke gemeenten,burgerlijke over heden en gazetschrijvers wedijveren voor dat Verheven doel en die krachtinspan ning betitelt men Witte Kruistocht Nieuw verbindings-middel in 't verschiet en zal in Londen beproefd worden, in het eerst komende jaar, in- Victimae Paschali Laudes. immo- lent Christiani. Aan het Paaschlam juichen wij onze zangen. Het Lam heeft de schapen vrijge kocht de schuldelooze Christus heeft de zondaren met den Vader verzoend Dood en leven gingen eenen won derbaren tweestrijd aande aanvoer ders des levens, dood, heerscht vol leven. Zeg ons Maria, wat zaagt Gij in uwe wegen Het graf van den levenden Christus en de glorie van den verrezenen, en gels" als getuigen, den zweetdoek en de HJeederen. Hij is verrezen. Christus mijne hoop! Hij zal U vorengaan in Galilea. Wat zoekt gij nog den Levenden onder de dooden Wij weten dat Christus uit de doo den opgestaan is! Gij. .zegevierende Koning, wees ons genadig. Amen. Alleluia. Oud RaadseL 't Is een vilke 't Loopt in allemans bilke Fin daar is noch wijf noch man Die het vilke breilen kan. Levenswijsheid. DE DUIVEL AANGEHOUDEN. Eene vrouw van Prague had haar man verloren. Zij g">£ naar een ver dien men een genoegzaam aantal deelne mers kan bij-een-brengen, 't Is een schrijfmachien. Gij slaat er op den num mer van dezen, met wien gij wenscht te handelen. In den centraal post wordt u de verbinding verzorgd en daarop valt ge aan het schrijven. Het machien van uwen correspondent schrijft nauwkeurig wat ge uitzendt. Aan de abonnés vraagt men 70 pond perjaar.dat is 8750 frank, of ook nog 1 pond 34 per week. Het Orde van het H. Graf werd door Godfried van Bouillon inge steld. De ridders er van dragen een wit ten mantel met er op het roode Jerusa- lems-kruis, dat is een kruis, waarvan de vier takken een kruisje op zijn eigen weergeven. Dit orde is nu voor Belgie wederom heropgericht in O. L. Vrouw-ter- Zavel te Brussel. Zulke vereenigingen be staan in Frankrijk, Italië, Spanje, Tche- coslowakie. Met Goeden Vrijdag hebben de H.-Graf-Ridders te Brussel de groote Relikwie van het H. Kruis bewaakt in St Goedele en te Paschen zullen zij de Hoog mis bijwonen in O. L. V.-ter-Zavel. Alle dagen der week die deze plech tigheid voorafgingen zijn vele Yperlingen de kerk gaan bezichtigen. De belangstel ling was groot. Eenieder vroeg zich af Zal alles gereed zijn En eenieder was er werkelijk bekommerd mede. Van echte Yperlingen is dit best te verstaan. De monumenteele écran die in de middenbeuk gebouwd werd verwekte eenieders belangstelling. Kritiek en lof tuitingen wisselden zich af... We zullen liever verzwijgen in welue mate... Op het stadhuis werd rond den mid dag het drie leur geheschen. Beter laat dan nooit. In Parijs zijn er 9.500.000 vierkante meters geplaveide straten, t. w. 5.200.000 met groote kalsijdesteenen, 300.000 met kleine, 2.000.000 met houten blokken en het overige in asphalte. Koningin Isabeau van Beieren, vrouw van Karei VI, die de twee eerste hemden bezat in fijn-lfjnwaad,is ook deze die het puntig hoofddeksel in vorm van suikerbrood inbracht. In Australië waren er voor ééne eeuw geen wilde konijnen. Deengelschen brachten er binnen en vóór den oorlog waren er zoo machtig veel, dat zij eene ware ramp werden voordat land. In Australië bracht men ook eenecac- tus-piante binnen maar die zoo danig vermenigvulde dat landerijen en bosschen er van vergeven zijn. 't Is eene plant die men moeilijk doorkappen kan en noch min verbranden. Ten einde raad, is men naar Amerika gaan zien, van waar de plante afkomstig is, om er een middel te vinden tegen haar vermenigvuldigen en men is wedergekeerd met eenige schaar laken-luizen (Cochenille). Waar die in- sekten voorbijkomen sterven die cactus sen na weinige weken De bladeren zijn gefronselden verdroogd en de plante is overgroeit met fijn wit mos Daar heb ben de kerfdieren gebeten en het sap uit gezogen. Gedurende den oorlog hebben Yperlin gen gehuisvest geweest in de Lan- des Daar zijn veel sparrebosschen, die gedijen in zandachtigen grond, gelij kende aan onze duinen. Neemt die hoo rnen weg en het zand opgezweept dotjr den wind zal verder gevoerd worden en al de landerijen waar het neervalt on- vrnchtbaar maken. Is het noodig van de bergtoppen beboscht te houden om schie lijke overstroomingen'te beletten, 't is noodig van in de Landes die bosschen te bewaren om andere streken veilig te houden. Van een geleerde, oud en kindsch ge worden, die nu en dan nog iets met veel verstand voordroeg, zegde men 't Is een oud-kasteel waar geesten verkeeren Zondag laatst was het voor de Ypersche bevolking 'ne ware feestdag. Geheel de bevolking waster been om de eerste plechtige mis in de grootsche uit hare puinen herboren Kathedraal bij te wonen en zoo doende eene publieken blijk van genegenheid aan godsdienst en stad te geven. 't Is een merkwaardig feit in de ge schiedenis van Yper's verrijzenis. Het werd ook in dien geest door gansch de bevolking gevierd. gadering van spiriten om te weten waar haar man was. De medium ver klaarde dat hij in de hel was. Door schrik geslegen doolde zij rond om te weten hoe zij haren man kon helpen. Zekeren nacht, dat zij niet kon slapen, zag zij. met schrik, eene zwar te schim tot haar bed naderen en hoor de een forsche stem die zeiik ben de duivel Zij smeekte den meester der hel van toch haren man te ver lichten. Eindelijk, hij gaf toe op voor waarde dat zij 10CÓ tchecoslovakie- sche kronen zou storten en zei van den volgenden nacht erom te komen. De wedtnve, getroost, ging naar de Bank om de 1000 kronen te halen en kon niet laten van te zeggen hoe ge lukkig zij was dat te gevenMaar de kassier, die een slim man was. raadde haar aan om eenige mannen bij haar te nemen en alzoo den duivel te ont vangen. De duivel wierd gestekt en naar de politie geleid! De zaak wierd onderzocht en 't wierd ontdekt dat geheel de gilde van spiriten niets anders was dan een bende aftroggelaars die op die manie ren. reed« groote sommen ontfutseld hadden Beklagenswaardige zielenGod spreekt en ze gelooven niet en hun trouw -cbenken ze aan slimme kwak zalvers en grootsprekers (if aan ijdele waarheidszeggcrs Geen meerdere ge- loovigett dan ongeloovigen Dat is de levenswijsheid niet' Deze neemt de zaken zooals zij zijn en gaat maar vooruit op vaste gronden, klare redens- en onweerlegbare bewijzen en niet op geheimzinnige woorden en ge- "konkelfoe-de hegoocbende. Aan den gevel van het Vlaamsch Huis was zelfs den Vlaamschen Leeuw niet te bespeuren. Ze komen er nochtans zeer vrijgevig voor den dag mee. Maar de inhuldiging van de Kathedraal van stad was misschien daarvoor een te ge ring en onbeduidend feitje dat tegen de gewichtigheid van een liefdadigheids bal» niet opwegen kan. A propos van dit liefdadigheidsbal vragen vele Yperlingen zich af ten bate van wien dit danspartijtje ingericht werd. Alleszins ten bate van degene die wat van dansen houden. Om te bewijzen dat ze tegen den godsdienst niet zijn en dat Ypersch bloed hen in de aderen vloeit was het socialis tisch lokaal ook niet bevlagd. En zeggen dat ze met de belangen van stad zoo in genomen zijn... alsde kiezingen naderen, wel te verstaan. 's Namiddags was de kerk ook bom vol om de kanselrede van E. P. De Clip- pele te aanhooren. Daar volgens de loffelijke gewoonte en traditie bij alle plechtigheden de kerk in zeer groote mate vol stak met kinderen en bengels die van dusdanige plechtig heden slechts de gedachtenis van eene vervelende «corvée» wegdragen mochten vele burgers en huismoeders onverrichter zake het aftrappen. onze wegen vóór. Wanneer men onder de wegen komt zet de kleiaarde uit en er komen ontelbare kuilen. Sinds enkele ja ren is de toestand nog verergerd. Het nieuwe stelsel, door den heer Lammertijn uitgevonden, zou kunnen toegepast worden. Hij stelde vóór een waterafvoer aan te brengen in de as van den weg. Dit werd gedaan tusschen Mee- nen en Dadizeele waar uitstekende uit slagen werden bekomen thans is de weg in goeden staat. Dat dit herstellingswerk niet duurzaam zou blijken, moet te wijten zijn aan een gebrek in de opvatting of in de uitvoering der werken, ofwel aan het toezicht. Na tuurlijk zou de ingenieur die het ontwerp opmaakt bij de uivoering meer rekening moeten houden mèt den grond waarop de werken tot stand komen. De aannemers laten verder dikwijls de te gebruiken materialen ter zijde van den weg. Het zand blijft somtijds gedurende maanden opgehoopt alvorens het gebruikt wordt. De buren doen er hun voorraad op en vervangen wat zij wegnemen door ge wone aarde. Men begrijpt het gevolg. Het toezicht dient verbeterd te worden. Sedert de technische diensten naar de hoofdplaatsen van de provincie zijn over gebracht, is het toezicht minder ernstig en ononderbroken. Desaangaande wijs ik op een nieuwen dienst die in Engeland bestaatde practical engineers Dit zijn ambtenaars die geen inwikkel de studies hebben gedaan, doch de noo- dige diensten kunnen verzekeren zonder ingenieur te zijn. Bij ons is zulk een dienst zeer wenschelijk. j Ik besluitdat het beheer van bruggen .en wegen meer rekening houde met den aard van den grond dat de afval, na het Jherstel, sneller opgeruimd worden; dat de materialen worden aangewend alvo rens zij beschadigd zijn dat de herstel lingswerken ononderbroken worden voortgezet door een korps van practical engineers Ik wijs op den slechten staat van de baan te Nieuwkerke langs Vreuwel de volgende lijst der werken, goedgekeurd door het schatkistcomiteit, dient deze baan te vermelden. Het feit dat het H. Hartebeeld dat de toewijding van Yper aan Christus Ko ning verwezentlijken moest in de Sint Maartenskerk prijkt heeft nogal veel op spraak teweeggebracht. Velen zijn van gedacht dat hunne inschrijving niet mocht dienen om eene kerk op te luisteren en noch min om het bouwen van de monu menteele écran te verrechtvaardigen. We vragen ons af indien het stedelijk co- miteit daarin toestemde. Enkelen spreken van goocheltoeren en van dictatuur. Wat klaarte aangaande deze punten ware menigeen welkom. Zitting van 11-4-30. Redevoering door den Heer Senator Bruneel de Montpellier uitgesproken Ik wijs den minister op den staat van het wegennet van het Zuid-Oosten van Vlaanderen. Evenals in alle streken, bestaat dat net uit gekasseide en bestrate wegen, deze laatste slorpen echter het grootste ge deelte der kredieten op. Een kassei, al is zij beschadigd, blijft nog altijd een kas sei terwijl een macadam, eenmaal be schadigd, in regentijd een echte modder poel wordt. Het herstel der bestraete wegen, vergt dus de hoogste kosten. Kortom, wat de bestrate wegen be treft, stel ik vast dat men er voortdurend aan werkt. In één jaar en half tijd, heb ik de baan van Yper naar Waasten, drie maal zien herstellen. Die banen zijn nooit in een behoorlijken staat en het is steeds op dezelfde plaatsen dat beschadigingen voorkomen. Waaraan is die toestand te wijten Ik ben tot het besluit gekomen dat, indien er een bestendige oorzaak bestaat, deze aan den aard van den grond ligt. In onze streek bestaat de grond uit Ypersche klei. Deze heeft reeds heel wat ontgoochelingen veroorzaakt, inzonder heid tijdens het graven van de vaart'van de Leie naar de Yperlee, waar de grond gevaarlijk is beginnen schuiven, aldus de werken vernietigend. Men moet die moei lijkheden kunnen te boven komen. Het door mij bedoelde komt ook onder Donderdag werd alhier de 7e Handels foor met plechtigheid geopend. Om 2 uren werden de genoodigden door het Komiteitder Foor in de beneden zaal van de Staats Middelbare school ontvangen. Ter loops merken wij aan den Heer Burgemeester Sobry, Z. E. H. Deken, de Heeren Volksvertegenwoordi gers van Yper, de Heeren Schepenen Declercq en Lemahieu, alsook het mee- rendeel der Gemeenteraadsleden. Verders den Heer Voorzitter Haus, den Heer Vrederechter Castel, M. Esquelin, enz. M.Julien Ta/ion, ondervoorzittersprak namens het Komiteit, volgende redevoe ring uit Heer Burgemeester, Mijne Heeren, De zevende Handelsfoor welke gij zooeven zult openen kenschetst zich door verschei dene werkwaardigheden. Ten eerste de toenemende belangrijkheid dezer jaarlijksche betooging, dit jaar opge luisterd door de deelneming der nijverheden weïke zich hier in de laatste tijden gevestigd hebben. Ten tweede, de wonderbare Photo-Ten- toonstelling die wij ter gelegenheid der eeuw feesten inrichten. Zij toont wat Yper gele den en verloren heeft voor de onafhankelijk heid van Belgie. Zij zal aan alle bezoekers een beeld geven van wat er hier nog ont breekt, wat wij nog moeten terug bekomen. Ten derde, de Handel en Nijverheid van Yper doet heden voor de eerste maal hare intrede in de in heropbouw zijnde Laken halle, door onze voorvaderen voor hunne Nijverheid gebouwd, en den drang onzer tentoonstellers was zoo groot, dat wij ver plicht werden ons de zware kosten op te leggen om een tweede gedeelte voorloopig te dekken. Een eerste stap, en niet de laat ste, want wij zullen al onze krachten in spannen opdat wij weldra met geheel onze foor de verder herstelde hallen zullen kun nen bekleeden. En wat schooner vooruitzicht als dit van in onze herbouwde lakenhalle de voortbrengselen ten toon te stellen van onze heropbloeiende Weefnijverheid: Het nieuwe Yper in zijne pogingen waardig makende van zijn groot verleden. De tegenwoordige dagen zullen tellen in de geschiedenis van onze geliefde stad. De Ypersche bevolking herneemt bezit van de praalgebouwen die steeds (Jen roem van Yper maakten: Het heropenen 'der Hoofdkerk van Sint Maartens, zoo kunstig door den Heer Coo- mans herbouwd en de eerste betooging van Ypersche bedrijvigheid in de in herstel zijn de hallen. Het zijn feiten die zullen dag- teekenen in de geschiedenis van onzen her opbouw. Het is mij eene aangename piicöt Stadsbestuur te bedanken voor der. nLas» steun aan onze foor verleend, aiserx. ie. Ministerie van Kunsten en Wetenschas^j en den Heer Bestuurder D'Hor.d: die -xi toelieten de gebouwen der Middelbare Sehaj te bezigen. Om reden der toenemende uitbre:c:r_r onze intrede in de Lakenhalle hebber v. dit jaar de lokalen der beroepschool ia» onze foren geboren werden, niet bez;r na- de Heer Bouteca is zoo welwillend i-.i-.- zich tot onze betooging te voegen me: ei. gen Vrijdag zijne school te laten bezoen; terwijl de leerlingen aan het werk zuller. lx In naam van het Komiteit bied E~ onzen besten dank. Ik bid U, Heer Burgemeester. Mijne Ew ren, te willen overgaan tot de opening a zevende Handelsfoor. Daarop antwoordde den Heer Sobr deze voege Dat is voorzichtigheid en de voor zichtigheid is de moeder der wijs heid Kindergebed. 's Avonds als ik slapen ga Volgen mij zestien engelkens na Twee aan mijn hoofdende voetende rechterzijde linkerzijde die mij dekken wekken leeren Den weg des Heeren Twee die mij wijzen De Hemelsche Paradijzen. De Hemelsche Paradijzen staan open De helle is gesloten Al met twee ijzeren bandekes Deur onzen Heerens handekes Al met twee ijzeren boutjes Deur onzen Heerens voetjes. 'Amen. Alleluia, t Voeding. Laatst, in 't bespreken van 't rant soen, hebben wij gezeid wat er al noodig was van eiwit, koolhydraten en vetten, die de"bijzonderste bestand- deelen ervan zijn. Wij hebben zelf. vroeger, een lijst aangegeven van de hoeveelheid der verschillige bestanddeelen bevat in de bijzonderste voedsels: Brood, vleesch. droge groenten, versche groenten. 1 eiers en aardappels. Maar om die rekening gemakkelij ker te maken en dus de samenstelling van het rantsoen eenvoudiger voor te stellen heeft men eene andere be- schatting genomen, deze der warmte- eenheden w elke de voedsels geven. Het rantsoen van een volwassen mensch eischt rond de 2.500 tot 3.000 warm te-eenheden (calories). Als men nu weet dat 10 gr. melk room boter Gruyère-kaas één ei dat 100 gr. mager ossenvleesch vet ossenvleesch warmte- eenheden 70 250 350 360 75 100 350 schaap-, kalf- of kiekenvl. 200 zwijnevleesch 300 hesp (vet en mager) 400 visch 100 brood 250 biscuit 400 graan, erwten of boontjes 300 paté macaroni-mouilles) 350 aardappelen 90 versche groent, of fruit 20-50 suiker 400 geven, kan men gemakkelijk rekenen hoevele en welke voedsels men moet nemen om aan die voldoende lengte te komen. Xochtan.-»...op.deze berekening is er te bemerken dat alle rantsoen een ze kere hoeveelheid eiwit moet bevatten en dat dit absluit noodig is. Dus, men moet in de keus van voedsels er altijd zooveel nemen als men er noodig heeft om tot 75 gr. eiwit te komen. Dat zal men gewoonlijk hebbentoch is het goed er op te letten. Mijnheer Tahon, Op uw vriendelijk verzoek, ber. gelukkig, in den naam der Stad Vpe; over te gaan tot de opening der Zever.; Handels- en Nijverheidsfoor. Daar gij zoo goed waart den Gemee.-. teraad voor zijne ondersteuning te bedaj. ken, houd ik er aan op mijne beur: dt oprichters te loven en te danken vooi hunne onwankelbare wil om mede i« werken aan de herleving onzer onlang; platgeschotene stad, en voor de edelmoeJ dige opofferingen van tijd en moeite 6t zij zich getroost hebben|om deze Zevend* Handels- en Nijverheidsfoor zoo aantrek kelijk en zoo vruchtbaar mogelijk te ma ken Ik loof en dank ook de tentoonstel- Iers die beantwoord hebben aan der oproep der inrichters, voor hunne koste- lij keuitstallingen die ik,door veel verkoop en naam en faam hunner voortbrengt- len, vuriglijk wensch te zien beloonen. Ik druk vol eerbied mijne erkentelijk heid uit aan al de Overheden hier tegen woordig, die alzoo de inrichters er tentoonstellers verheugen, vereeren er aanmoedigen, en iedereen aanwakkeren, om, naar hun voorbeeld, de Handels-er Nijverheidsfoor te bezoeken. M. Tahon, gij beloofdet ons zoo ever dat wij zullen voldaan zijn van ons bezoek, daar wij meer nijverheidsvoort brengselen dan vroeger zullen te zien krijgenen verrassingen van onlangste Yper gevestigde Weef- en Automobielni,- verheid zullen kunnen bewonderen daarbij, dat wij ons geliefd Yper, gelicht- beeld vóór, binst en sedert den oorlog voor onze oogen zullen zien verschijnen, en dat wij, morgen, St-Jozef's Vakschor zullen kunnen bezoeken terwijl de leer lingen aan het werk zijn. Gij drukte! ook uwe voldoening uit, omdat er, van de jare, voor den eersten keer sedert den oorlog een hersteld deel der Ypersche Halle gebruikt wordt om Nijverheids- voortbrengselen ten toon te stellen, en gij wenschtet dat de Halle weldra geheel herbouwd zij. Wij kunnen niets anders dan verlangen naar de gelukkige vervulling uwer wen schen en beloften, en, in afwachting, 't bezoek der Foor beginnen. De 7e Handelsfoor werd geopend ver klaard en geleid door de Heeren van he: Komiteit, bezochten de genoodigden de verschillende stands allen even belang wekkend waarover wij in ons volgend nummer zullen uitweiden. Wij wakkeren iedereen aan niet na te laten de prachtige verzameling photo's en gravuren van Yper Vóór en na den oor log te gaan zien. De drie zalen waarin deze photo's zich bevinden zouden alleen een bezoek weerd zijn doch daarbij heeft men de verschillend0 'ie meert dan de vorige jarei. -- wondering zullen afdwingen. Bij het bezoek van eerst genoemde zalen kon de Heer Bur gemeester niet nalaten het woord totde aanwezige volksvertegenwoordigers te richten om hen te vragen te willen mede werken opdat Yper zijnen vroegeren lui ster zou terug bekomen, 't geen mogelijk is door eendrachtige medewerking van allen. Deze woorden werden op luidruch tig handgeklap onthaald. De Maandag 2'- Paaschdag zal gelijk gesteld worden met de Zondagen voor het afleveren en het gebruik der heen-er terugkaarten genaamd week-end biljetten. Men weet dat deze biljetten worden afge leverd met 25 vermindering op de ge wone prijzen. Deze kaarten mogen volgenderwijze gebruikt worden. Voor de heenreis: den Zaterdag 19 April - Zondag 20" en Maan dag 21n geheel den dag voor de terug reis den Zondag 20n, Maandag 21" er. Dinsdag gansch den dag. Bij het bestellen der plaatsbewijzen zullen de reizigers wel doen te zeggen dat het eene week-end kaart geldt. -——hi l Hier eenige waren, waarvan de hoe veelheid eiwitper honderd aangege ven is, t. t. z. hoeveel grammen eiwit op 100 gr. ware: Gruyère-kaas 29 gr. op 100 gr. Droge erwten en boonen 23 Vleesch 16 tot 20 - Brood 7 Rijst 5 Aardappelen 2 Versche groenten 2 Fruit 0,50 Eiers 12 i Eén ei 7 (Op hoeveelheid gr. eiwit is er se letten en te houden. Wat koolhydraten en vetten betreft, men moet zoo nan* niet zien. want onder die twee. gordt overeenkomst:- het eene lapt bet an dere. Nochtans, om in de ingewanden geen stoornis te hebben is het eene zekere hoeveelheitEkoofhyd-:,: en vooral eene zekere hoeveelheid te bezigen. 't Is ook zeer goed niet altijd hei zelfde te eten. Wat nieuws verblijdt, zei de y:- en hij keerde zijn muts. t Is i\ voor de maag: wat nieuws verh,.*fi-

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1930 | | pagina 2