CréditAnversois In 't Buitenland Het Familiehoekje viaanderens grootste Dichter Ypersche Kroniek. Dixmndestraat, 18, YPER Bezoek van Eerste Minister Jaspar. Kerkelijk Nieuws i Op Paaschdag was de prachtige ver siering van het nieuw hoogaltaar, met de rijke standaarden, het nieuw tapijt, de herstelde zetels, enz... eene nieuwe heer- j lijke verrassing. Veel volk in de plechtige Hoogmis met zielroerende aanspraak van Z. E. H. Deken Vermaut. De eerste uit voering van den driestemmige mis van De Boeck, met orkest, door het St Maar tens mannenkoor onder de kundige lei ding van denjH. Lionel Blomme,Bestuur der onzer stedelijke muziekschool, werd jte rechte gewaardeerd. De uitvoeringen verdienen den meesten lof en inzonder- heid onzen talentvollen stadsgenoot Geor- i ges Van Egroo die zich ten beste gaf om Ideze schoone mis aan te leeren. 1 Onnoodig te zeggen dat onze prachtige Hoofdkerk op deze Paaschdagen door duizenden bezoekers bewonderd werd. werkt er een, gebouwd in 1627. Jammer dat zooveel onzer windmolens met den oorlog verdwenen zijn Schapenkudden zijn zeer nuttig op de vlieg-pleinen. Zij stampen den grond schoon effen, veel beter dan het de piet- rollen doen kunnen en de nederdalende vliegers zullen nooit aanlanden op de plaats waar de schapen grazen, omdat die plaatsen nog niet effengetrappeld zijn en bijgevolg min of meer gevaarlijk. I I B"TW"T1 T Ti y mBfli BANK BEURS WISSEL Amerika heeft 27 millioenen huishou dens, in 18millioen ervan zijn er baden, en met Januari 1929 waren er 24.630.000 automobielen gebruikt, dat is een auto mobiel per 3 a 4 personen. Elk huishouden, die wat aan behoor lijkheid houdt, moet twee automobielen hebben. In Amerika alleen zijn er 80 ten honderd automobielen, geheel 't overige der wereld heeft er 20 ten honderd. In Denemarken, was vóór 't Protes- tantismus gansch de bevolking katholiek. Nu is een ten honderd katholiek. Sedert 1868 bestaat het eerste kerkelijke be stuur. De Hoofdkerk van Copenhagen is de Moederkerk, onder titel van patroon schap van den H. Auscarius, de eerste apostel van 't Denemark. Thans zijn er 30.000 katholieken op een bevolking van 3 millioen zielen. Daar zijn 23 parochie geestelijken, 15 Jezuieten, 12 Redempto risten, 8 Prémontrés en nog 21 andere paters. Kloosterzusters bedienen 12 schoo ne hospitalen in de bijzonderste steden. Te Rome is den 24 April getrouwd Jonkvr. Edda Mussolini, dochter van den Duce, met Graaf Galeazzo Ciano. De peters der bruid waren Arnaldo Mussoli ni, broeder van den Duce en Prins Torlonia, deze der Bruidegom, M. Gran- di, Minister van 't Buitenland en Graaf Vecehi, Ambassadeur bij Zijne Heiligheid den Paus. In 't Vaticaan is er een statie T.S.F. opgericht op de hoogte van de hovingen, en navolgens de opgave van Marconi, daardoor zal Zijne Heiligheid met gansch de wereld kunnen in betrekking komen. De kosten ervan zijn gedekt door katho lieke Amerikanen. Deze statie zal open gaan den 29 Juni met de Feestdag van de H. Apostelen Petrus en Paulus. Op dien dag zal Zijn Heiligheid een vredebood- schap aan al de volkeren van geheel de wereld en een bijzonder groet aan alle Koningen en Staatshoofden. Ter gelegenheid van de vijftiende eeuwfeest van St Augustinus heeft Zijne Heiligheid een wereldbrief rondgezonden waarin hij die groote heiligen opheldert als Heilige en Kerkleeraar, sluit met een vermaan tot gebed en studie van die groote Heiligen en het licht der Afrikaan- sche Kerk die nu in Carthago het inter nationaal congres viert van het Heilig Sacrament. Bij ons zijn de honden en katten de beste huisdieren, in China zijn het de zwijnen,zij loopen in en uit het huis en de kinders spelen er mee gelijk ons freultjes meteen kattejonk, zij zijn zelfs gewilliger en niet zelden ziet men kinders de slapen de zwijntjes als oor- of hoofdkussen ne men om er 's noens een tukje op te doen. Die met honden slaapt deelt van zijne vlooien, zegt ee;i vlaamsch spreekwoord. Dat is waar stoffelijk en zedelijk, de chi- neezen hebben daarbij voren.Zij betrapen er geen vlooien bij. Om de straten vrij te maken in New-York hebben ze daar reeds onder- aardsche rijgangen en luchtsche treinspo ren. Daarmee kan men niet toekomen en nu is men begonnen eene lange breede straat te maken van twee statiën langs de Hud son. Acht auto's te gelijk zullen er op in reke kunnen rijden. M. Lerbie Thornton in Engeland, heeft twee equipen van honden die voet bal spelen, 't Zijn Alsacers die met eene engelsche patiëntie gedresseerd om met muil en voorpooten de groote bol vooruit te stuiten of af te weren. Evangelie van den Zondag. Te dien tijde, toen het avond was dien dag. de eerste dag der week, de deuren gesloten zijnde waar de dis cipelen vergaderd waren uit vrees voor de Joden, kwam Jezus en stond in hun midden en zei tot hen: Vrede zij aan U! en, dit gezeid hebben, toonde Hij hun zijne handen en zijne zijde. De leerlingen waren verblijd van den Heer te zien. Hij zei hun dan wederom: Vrede zij aan UGelijk mijn Vader mij gezonden heeft, zoo zend ik U! Als Hij dit gezeid had. blies Hij over hen en zeide: Ontvangt den H. Geest, wier zonden gij zult vergeven, dien worden zij vergevenen wier zonden gij zult wedeebouden, zij worden hun wederhouden. Thomas, één der twaalf. Didymus genoemd, was bij hen niet toen Jezus kwam. De andere leerlingen zeiden dan tot hemWij hebben den Heer gezien. Doch hij zeide tot henIndien ik zijne handen de gaten der nagelen niet zie en mijnen vinger in de plaats der nagelen steek, en mijne hand in zijne zijde steek, ik zal het niet ge- looven. En acht dagen daarna waren zijne leerlingen wederom binnen en Petrus met hen. Jezus kwam terwijl de deu ren gesloten waren en Hij stond in het midden en zeiVrede zij aan U 't Is naar Carthago dat de drift en de oogen nu gaan, ter gelegenheid van het Wereldcongres van het Allerheiligste I Sacrament, 't Oud Carthago had veertig groote Basilieken, waarvan er nu nog een deels bestaat. Die Basiliek meet 65 meters op 48 en heeft 9 beuken. Daar rond staan de woonste van den Bisschop, en de verblijven der priesters, de doop- I vont, enz. Die Basiliek wordt door de j Araben Amous-el-Karita genoemd en is anders niet dan een verwringing van het latijn Domus (domous uitgesproken) Ca ritatis ofte het Huts der Liefde. Men weet dat ter gelegenheid van den trouw van onze Prinses Marie-José met Humberto, Kroonprins van Italië, een inschrijving gedaan wierd om aan de Prinsen een geschenk te geven. Een deel ervan is, met het welbehagen der Prinsen, besteed tot het stichten van beursen om de betrekkingen tusschen de geleerden van [Belgie en van Italië te bevoordeeligen en om toe te laten een geschiedenis te maken van de Belgische kunst in Italië. Een schrikkelijk ongeluk is voorge vallen in eene kerk van Roumenie. Een brand ontstond 's avonds in de kerk van Costesti. Vol schrik stroomde de menigte naar de eenige uitgangsdeur. Deze was toe en door de drukking van 't volk kon niet geopend zijn. Verschilligen wierden onder de voeten getrappeld en andere als kolen verbrand. 102 menschen vonden er de dood en 16 waren schrikkelijk ver wond, zij wierden naar 't Gasthuis ge- d regen. In de Vereenigde Staten zullen in 't kort vier nieuwe schepen gebouwd zijn, twee van rond de 30.000 tonnen voor den dienst tusschen New-York en Southamp ton en twee van 60.000 tonnen, deze zul len op hun dek kunnen vliegmachienen laten opgaan en neder komen. De vier zullen de bagatelle kosten van 80 mil lioenen dollars dat is daaromtrent 3 mil liards. In Duitschland is een nieuwe onder- aardsche lijn geopend in Berlijn, zij meet 10,2 kilometers en zal 15 statiën hebben. 40 treinen per uur zullen kunnen vertrek ken in een en anderen zin. Dat zal 12 1/2 millioen mark of 1,075 millioenen per kilometer kosten. 14 Russische Consuls of Afgezanten fn Engeland, zijn vermaand, op doodstraf om in Rusland weder te keeren. De Sow- jets betrouwen ze niet genoeg! maar deze betrouwen ook de Sowjetsniet en houden aan hun hoofd, zij zenden hunne katte... maar blijven zelf in Engeland. O Moederlijk land... waar de kinders zoo geeren naar huis wederkeeren Schandelijke handel. Zekere ge bruiken beginnen in Duitschland in te komen de verkoop van kinders. Ouders worden er gevonden die hunne kinders verkoopen om geld te slaan. De gazetten staan vol van aanboden van knechtjes en meisjes en hunne gaven en hoedanigheden worden er van aange geven, welhaast als deze van een dier Een moeder die drie kinders had wilde ze verkoopen voor 1000 marken 't stuk. Een vader had een meubel gekocht, hij wilde een meisje geven van vier jaar oud in plaats van de maandelijksche som. In een klein dorp was er een werkman, die in nood zijnde, een zijner kinders wil de bij aanbod en verhooging verkoopen. Men ziet waar ongeloof en zedenbederf leidt. Een nieuwe uilvinding. Naar men zegt zou een engelsche major van Londen een lichtend straal uitgevonden hebben die toegepast zijnde op een locomotief de freins zou doen stil vallen en dan de trein stop zetten. In de Bahrein-eilanden hebben Ame- likaansche aardkundigen grafsteden ge vonden van een volk dat verdwenen is. Dat volk had de gewoonte van met het lijk van hunne opperhoofden al te begra ven wat hun aanging. Die grafsteden had den vier verhoogen of lagen. In de diep ste laag waren de slaven en dienstboden begraven dan er onder hunnekameelen, ezels en peerden. De derde laag was aan den hoofdman voorbehouden, eindelijk geheel al boven lagen hunne vrouwen. Die grafsteden komen overeen met graf plaatsen die eene amerikaansche groep over twee jaar ontdekt hadden in Mesop- tamië en die dagteekenen van veertig eeuwen, dat is van 4000 jaren voor onze tijdrekening. Een gevang in brand. Het recht huis van Ohio, (Amerika) in 1890 ge bouwd, is door een geweldige brand vernield. Het vuur is 2e Paaschdag, 's avonds te 6 uur uitgebroken op 't oogenblik dat de gevangenen na het Daarna zei Hij aan Thomas-Breng uw vinger hier en bezie mijne handen en breng uw hand en steek haar in mijne zijde, en wees niet ongeloovig maar geloovig! Thomas antwoordde en zei tot Hem: Mijn Heer en mijn God! Jezus zei tot hem: Omdat ge gezien hebt Thomas, heht ge geloofd Zalig zij die niet gezien, en toch ge loofd hebben Jpzus heeft voor de oogen zijner leerlingen nog wel vele en andere wonderen, verricht die in dit boek niet aangeschreven zijnmaar deze zijn aangeschreven, opdat gij zoudt geloo- ven dat Jezus de Christus is. de Zoon Godsen opdat ge geloovende. herle ven mocht in zijnen Naam. Joa. XX. 20-31. Benevens de vrede des herten, geeft dit Evangelie ook de zekerheid des geestes De mensch vraagt zekerheid Dat eischt de man in zijne vrouw en wederziidsch Dat eischt 'de geloofde in zijne toe komende Zekerheid is de grootste behoefte der ziel. Daarzonder, noch ruste, noch vrede des herten, noch vreugde des levens Heer. geef mij zekerheiddat was de gloeiende wensch die aan 't her- te ontsnapte van Alphonse Grabry. in dien heugelijke nacht... eh ik wijdde gansch mijn leven eraan toe En de Heer gaf hem de zekerheid avondmaal naar hunne cellen geleid wa ren. De brand is begonnen al de westelij ke kant, en wierd beraamd, dewijl de brand nog in andere plaatsen ontstond en de wolle kamer ook in brand gestoken wierd. Daar waren 4300 gevangen. IJselijke tooneelen hadden plaats daar de deuren gesloten waren en de sleutels verloren. 335 gevangen zijn verkoold en een 400 als waanzinnig van schrik. De dooden en gewonden werden langs touwladders buiten de gevangsmuren neer gelaten en de overige gevangen wierden door soldaten in bedwang ge houden. De oorzaak is vrijwillig't Gedacht was het huis in brand te steken en alzoo middel te vinden om te ontsnappen. De soldaten zijn de toestand meester en al de weerspannigen zijn zijn opnieuw opge sloten. De stoffelijke schade wordt op elf millioen dollars geschat. Hoe staat het in Engelsch-Indië Ghandi werkt voort, terwijl zijne twee zonen en eenige oversten in 't gevang zitten Ernstig onlusten breken hier en daaruit. Ghandi bestuurt de onlusten en wil geen geweld, niettegenstaande dat, spoort hij mannen en vrouwen aan tot bereik van onafhankelijkheid. De onaf hankelijkheid van Indië, zegt hij, zou een heerlijk monument zijn als zijn grondslag kon rusten op uwe lichamen Sterven of winnen. Intusschentijd gaat de opstand voort. Het zout wordt afgehaald, en de soldaten kunnen het niet beletten daar de vrou wen die het bij honderden wegdragen door 't volk beschut zijn. Gebrek bestaat bij 't volk, toch houdt Ghandi de moed op tot volherding, al hadde hij maar een lendedoek om hunne naaktheid te dekken gelijk millioenen in Indie. Het bestuur peist de beweging meester te geraken. HET BRUIDEGOMMENSCHIP NADERT... Duizend jonge Amerikanen van Grieksche afkomst zijn nu op het stoomschip Saturnia van New-York afgevaren om in hun land hun toe komstige levensgezellin te vinden. Het schip heeft daarom den bijnaam Het bruidegommenschip gekregen en zijn naderen wordt door duizend Grieksche meisjes met kloppend hart verwacht. Eenigen tijd geleden klaag den talrijke ongehuwde Griekinnen, dat ze wegens het overschot van vrou wen geen mannen zouden kunnen vin den. Een schaar van duizend trouw lustige dames vereenigde zich en stel de zich in verbinding met de Grieksch- Amerikaansche vereeniging, de z. g. Alepa-orde, waar circa 33.000 Ameri kanen van Grieksche afkomst lid van zijn. De meisjes vroegen of er wellicht gebrek aan Grieksche vrouwen in de Ver. Staten bestond en zoo dit het geval was of ze dan dit tekort niet mochten opheffen. Het voorstel werd door het bestuur der vereeniging aan vaard en verzocht werd, dat de meis jes, die in aanmerking wenschten te komen, haar foto inzonden. Toen slo ten zich duizend jonge manne aaneen om op de bruidvaart naar Griekenland te gaan. De ingezonden foto's bevin den zich in het bezit van den leider der onderneming, die ze op de reis aan de aanstaande echtgenooten zal toonen. Ieder kan de schoone uitzoeken die hem op portret het beste bevalt, Bij concurrentie wordt geloot. Als het bruidegommenschip de haven van Piraeus binnenloopt, willen de meisjes in kleine met bloemen getooide boot jes er naar toe varen. De zwijgende werker te Kortrijk. In dezen tijd van nieuwen zacht- rijzenden levensmoed, kreeg de Kor- trijksche onderpastoor al meer dan één kruisje er bij te dragen. Zijn moe der was gestorven in 1875 en zijn hoofd en hand zindert van rouwe. Intusschen schoot er de moed weer in. De harde taalstrijd had hij niet aan den lijve willen voelen. Als Bruggeling van den echten trant liet hij den aanval van de kleingeestige luidjes op zijn fijnen spot afschampen. Zijn naam zou echter nu opnieuw in 't gedrang komen,in de we reld van strijdlustige studenten.In het eerste vuur der Blauwvoeterij voelden ze zich hard op de teenen getrapt door den grooten dichter, die te Thielt in en met de zekerheid, de blijdschap van de overtuiging, en hij hield stand aan zijn woord, zijn leven lang! Ja, dat is de wensch, de hongerige, de brandende wensch van alle schoon en groot herte: die bewuste zekerheid der waarheid. Hier, geen zake van ons zeiven te bedriegen, het verstand met fuiken te paaien en het herte met mooie woor den te bedoedelen. Ruste, vrede, overtuiging, zekerheid, dat vraagt, ons leven, dat vraagt ons wezen. God die deze nooddrift van onze ziele kent. heeft aan die noodwendig heid overvloediglijk voldaan niet al leenlijk door zijn woord, niet alleen lijk door de verhevenheid van zijne leering, niet alleenlijk door wonder- teekenen. maar door een oogen- schouwlijk. onwrikbaar en onbetwist baar bewijs zijner opstanding uit de dood. zijne Verrijzenis. Jezus was gestorven, uitgebloed en doodgemarteld gestorven, in 't open baar. onder de oogen der menigte, in 't bijzijn der nijdige Joden en vijan dige schrifgeleerden, nooit werd daar over eenig twijfel gehad. Hij wierd begraven, begraven niet in een verhollen hoek of ontoeganke lijk huis. maar in een openbaar graf begravenniet door de apostelen maar door schriftgeleerden zijn graf is on- 1805 een herdenkingsrede aan Deken De Bo uitsprak. Gezelle, die precies niet heelemaal op de hoogte was van de echte ziel der studentenbeweging, had gesproken van vreemde sprongen en aardige tuimelperten Het was een slag voor de studenten. Er werd geredekaveld, gejammerd... maar toen het bleek dat er van weerszijden wat misverstand mee gemoeid was, kwam de verzoening tusschen Gezelle en de studenten. De Blauwvoets van de Ylagge zaten zelfs kort daarna aan Gezelle's tafel en Gezelle die zich weer j°nff gevoelde zong nu zijn verzen voort. En nu verder gewerkt. Met zijn ge degen taalvaardigheid vertaalde hij Longfellow's Hiavatha Dokter Lauwers van Kortrijk was er mede begonnen, maar Gezelle had het werk herpakt en bewerkt zoodat het nu zijn vertaling was. Met de bewuste kracht van zijn weelderigen rijkdom schrijft hij in het Vlaamsch het ver heven Hiawathagedicht, zingend van klank en edel van maatgang. Hoog en laag keek weldra eerbiedig naar dezen grooten dichter op. Hulde blijken kwamen toe van wijds en zijds. Den 8 Juli 1887 werd hij benoemd tot werkend lid van de nieuw gestichte Koninklijke Vlaamsche Akademie en in Septembermaand daaropvolgend werd hij geestdriftig gevierd door het Kortrijksche Davidsfonds, en ze hie ven den heildronk aan ter eere van drie koningen Koning Leo XIII, Ko ning Leopold II en Koning Gezelle. 't Was daar dat Gezelle een der fijn ste redevoeringen aflapte, die 'k ooit van mijn leven gehoord of gelezen heb uit den mond van een dichter... waar in hij, de goede simpele Gezelle, zoo roerend zei Neffens of liever, achter die twee koningen wil ik gaarne de derde zijn, te weten de zwarte koning Melchior, die achteraan komt gesukkeld, dra gende in zijn handen 't pakske myrrhe- blomkes die hij geplukt heeft op den vruchtbaren akker van Vlaanderland, ter eere van den Koning aller Konin gen, ter eere van den Koning van Bethleëm. Hij wordt Doctor honoris causa in wijsbegeerte en letteren aan de hoogeschool van Leuven, maar aan 't banket is hij niet te zien. Ondertusschen werkt hij neerstig voort aan taal- en dichtkunde, dichtte over het nieuwe standbeeld van Pieter De Coninck en Jan Breydel, over de Brugsche Metten. In het prachtige Meiegedicht: «Ge boren in de Nazarethsche Dellinge schoot de dichter weer als een adelaai los en rukte boven zijn minder dicht werk naar verheven toppen van schoonheid en rijkdom. Nog komt er lees- en taalwerk in tijdschriften en gazetten. Meer dan eens komt de oude pijn weer boven, en dat gemis aan zachte innigheid, aan eenzaamheid en stil geluk houdt meestal zijn dichtersmond gesloten: i 'k Zal mij van te dichten zwichten Als mij 't hert niet wel en gaat... De Paus verleende hem het kruis Pro Ecclesia et Pontifice Van 's koningswege werd hij Ridder in de Leopoldorde. En den 23 Mei 1889 werd hij be noemd tot bestuurder van een Eran- sche kloostergemeente te Kortrijk. Voortaan zou hij meer rust, wellicht meer vrede, meer lust tot dichten vin den. Die benoeming samen met het stichten van het nieuw tijdschrift Biekorf maakt hem zoo gelukkig. Hij heeft vooralsnog weinig tijd tot dichten, maar hoe gaaf en schoon klin ken de zeldzame verzen uit die maan den! Er schijnt zon in de kerk, in de wijde wereld, in zijn hert. Lees in Tijdkrans en O gulden hoofd Niet alleen het gebied van zijn roem rukt naar verre horizonnen, maar ook zijn werking groeit verder uit. Hij steunt met raad en daad Oost-Vlaam- sche en Limburgsche taaispeurder en raakt in vriendschap met den Proven- ciaalsche dichter Mistral, den Cata- leenschen dichter Rubio' vors. Zijn kerkhofblommen -werden ver taald in 't Engelsch in Amerika, enz Dus is hij, de bespotte, de mispre- zene van vroeger, de aardigaard, de Groote Gaai met zijn strate- vlaamsch en revolutionnaire strek- kinge een Europeër geworden. (A. Walgrave.) Wie dien groei van dit heerlijke gevoel en dit groote vernuft volgt in zijn werk. dien groei als een rijzend tij van schoonheid en liefde, die voelt in zijn christen-vlaamsch hart een fierheid en een vreugde omdat die groote Gezelle een der onzen was. Doch wachtStraks zal het een gulden oogst zijn van prachtige gar ven. een oogst die eens honderden harten en zielen zou verheugen en verkwikken. verdwenen schoonheden te hc, ren zal er in het huis Taver; ;ie- Vanden Peereboomplaats, eere L- stendige tentoonstelling blijver. al photos van Yper vóór den r,r\f„ gratis toegankelijk voor al de Yper lingen alle weekdagen van 9 t- t 11 - en van 2 tot 8 u. Die maatregel zal voorzeker- ir. dei smaak vallen van al wie Yper gene gen is. Zonda^rust. De apotheek van M. Houtekier, Meenenstraat, zal alleen open zijn op Zondag 27 April 1930. derzocht, bezegeld en bewaard door eene wacht, geen vreemde wacht, maar door eene wacht aangesteld door zijne vijanden, de Joden zelf die vreesden dat men Hem zou rooven en zeggen dat Hij verrezen is. En toch. Jezus is verrezen Kan iets klaarder en zekerder zijn? Dat ook komt klaar uit in de onge- loovigheid van ThomasNiet alleen lijk, Hij toont zijn zeiven, maar Hij doet de wonden voelenen zoo brengt Hij in de ziel een onwrikbare zeker heid Thomas twijfelende, zegt de H. Gre- gorius daarop, geeft ons vaster ze kerheid dan de andere discipelen ge loovende Eertijds heette men de Goê-weke Kruis-Paschen en de Paasch-weke Yerrijzenis-Paschen.zoo dat de eigent- lijke Paaschtijd. veertien dagen duurt, van aan Palm-Zondag die men zou mogen heeten ontloken Paschen tot Witte Zondag die men beloken Pa schen noemt. Paschen komt in den tijd dat de natuur ontwaakt en het leven opstaat in bot en blomine. De boomen loopen uit. de vogels zoeken nest en begin nen te leggen. De hennen kakelen en de hanen kraaien. De natuur heeft ihaar Alleluia. De Paaschblomme of de j Paaschlelie begint open te staan. Pa schen is eiertijd. Daarom zingt men: DE HANDELSFOOR. De 7e Handelsfoor van Yper heeft, niettegenstaande het slecht weder, veel bijval, genoten. Veel volk is er naar toegestroomd zoowel van Yper dan van het omliggende en zelfs het Noorden om Yper in zijn streven naar meer en meer welstand en voorspoed aan te moedigen en te bewonderen. Een vijftigtal stands waren met veel smaak opgericht. Alle firma's die zoowel in de Hallen als in de Rijks middelbare School ten toon stelden hadden alles in werke gesteld om iets puiks en iets schoon voor te brengen. Laat ons van meetaf verklaren dat ze er allen best in gelukt waren en dat de indruk van al de bezoekers zeer gunstig was. Alle handelaars en winkeliers in stad hadden van hunnen kant hunne al hunne etalagiste-talenten voor den dag gehaald en allen gewedijverd om beter en schooner te doen dan hun geburen. Onnoodig dus te zeggen dat eene wandeling in stad een zeer be koorlijk iets was en dat gansche dagen Yperlingen en vreemdelingen langs de straten slenterden om al deze welge lukte uitstallingen te bewonderen. Eens te meer heeft Yper bewezen dat ze vooruit wil. En vooruit zal zij Ter gelegenheid van de Handelsfoor had de Handelskamer van Yper in de lokalen van de Rijksmiddelbare School eene zeer mooie en zeer boeiende te rugziende Photo-tentoonstelling inge richt. Honderden en honderden photo's, schilderijen en printen, in drie zalen verdeeld, dank aan het geduld van het inrichtingskomiteit opgespoord, dank aan de vrijgevigheid van ingezetenen en vrienden van stad geleend en bij eengebracht, gaven ons het vooroor- logsch aanzicht van Yper weer met zijne merkwaardigheden en schoon heden, het aanzicht van Yper geduren de de nare jaren van de wereldoorlog en tijdens de herbouw der stad. De belangstelling was zeer groot en deze prachtige verzameling werd druk door al de Yperlingen bezocht. Er wa ren er velen die daar enkele aangena me uurtjes beleefd hebben. Ze waren er niet weg te krijgen. Wij hebben ons laten- zeggen dat en kele verzameling van photo's zeer tal rijke liefhebbers-koopers gevonden heeft. In een woord het waren voor Yper zeer bedrijvige dagen en voor de Han delskamer van Yper is de 7e Handels foor een pareltje aan hare kroon. YPEREN VÓÓR 1914. Het huis Cvr. Tavernier-Van Uxem heeft in de Handelsfoor, de wonder- schoone collectie photos Antony, van Yper vóór den oorlog tentoongesteld. Vele Yperlingen hebben eraan ge houden de verdwenen kunstschatten hunner geliefde moederstad te komen bewonderen, velen hebben lang ver toefd in die zaal waar alles hun sprak van vroegere schoonheid hetgene waarop ze vroeger zoo weinig acht namen; eenige zijn gekomen tot twee, driemaal per dag eiken dag der Han delsfoor om alles wel te bezien en te herzientot tranen toe waren som mige bewogen omdat ze familieleden herkenden door den oorlog aan hunne genegenheid ontruktanderen wisten historietjes te vertellen uit hun guitig jong leven bij het herzien van sommi ge straatjes en huisjes. Waarlijk die tentoonstelling boeide iedereen, 't verworven succes was groot en ten einde iedereen in de mo gelijkheid te stellen nog dikwijls die Kinderkes staat op en eet een ei 't is bij de Mei, 't is Paschen. Levenswijsheid. DE DEUGDEN. Onder de deugden die ons plicht van staat niet aangaan, men moet de beste vorentrekken en niet de meest uit schijnende. De dwaalsterren schijnen gewoon lijk grooter dan sterren en stevigen meer onze oogen: zij zijn nochtans, noch in grootte, noch in hoedanigheid met de sterren te vergelijken: zij schijnen maar grooter omdat zij ons naarder zijn en van groffer stoffe dan de sterren. Zoo ook is het met de deugden. Deze omdat zij ons naarder zijn en meer blijkbaar en. om zöo te zeggen, stoffelijker zijn hooggeacht en geprezen en door het gewone volk altijd voorgetrokken. Alzoo hecht het volk gewoonlijk meer 'prijs aan dè gel delijke almoes dan aan de geestelijke; meer aan dragen van een haren kleed van 't vasten, van 't geeselen. van 't doen aan verstervingen dan aan de zachtmoedigheid, de goedheid, de ze- j digheid en andere verstervingen van i 't herte die nochtans ver uitmunden- der zijn. i Kie>t dus de beste deugden en niet Woensdag laatst kreeg Yper het be zoek van den Heer Eerste Minister Jas. par, die zijn verlof doorbrengt te Westen- de, en die van die gelegenheid gebruik gemaakt heeft om zich rekenschap te ge ven van den vooruitgang van den herop bouw onzer stad. M. Jaspar, door zijne familie vergezeld, begaf zich eerst naar de Kathedraal van St Maartens, welk hij nauwkeurig onderzocht, en bijzonderlijk de oude schilderijen die haar opnieuw versieren en de grafsteenen der oude bis schoppen van Yper. Na eene halte vóór het Belfort in her opbouw, begaf hij zich naar de Meenen- poort, waarvan de lijsten der dooden hem diep ontroerden. Bij den terugkeer hield M. Jaspar er aan zich zelf te vergewissan van den vooruitgang der werken van den vaar:, die weldra, hopen wij het, Yper naar de zee zal verbinden. In St PIETERS OP ZONDAG 27 APRIL 1930. Ten 8'/s u. gezongene mis voor Charles Baekelandt en huisvrouw. OP WOENSDAG 30 APRIL 1930. Ten 8 u. gezongene mis der statie van St Marcus processie. In Sint Maartens Kathedraal Na de onvergetelijke plechtigheden van Palm-Zondag werden de officiën der Goe de Week door een groot getal geloovigen bijgewoond. Op Witten Donderdag hielden vele pa rochianen hun Paschen aan de Communie van de Hoogmis. De Voetwasschinf; om 3 u. namiddag was indrukwekkend en de avondplechtigheid, te 8 u., met laatste Passie Sermoen door E. Pater Michiel, 'onderprior der Carmelieten van Yper, en processie met talrijke flambeeuwdragers, j was een schoone liefdebetooging aar. 0. ;H. Jesus-Christus, van zijn prachtig rust- altaar gedragen naar de Sacristie. Daarna werd de prachtige kerk met zijne nieuwe 'electrische binnenverlichting gansch ver licht tot groote bewondering der talrijke bezoekers, 't Was overprachtig. Onze Kathedraal-Wijding 1 De wijding van onze Kathedraal is de finitief vastgesteld op Maandag 12 Mei; zij zal geschieden door Z. H. Mgr. Waf- felaertBisschop van Brugge, bijgestaan door zijn cuadjutor Z. H. Mgr. Lamiroy. Zij zal vereerd worden door de tegen woordigheid van Z. K. H. Prins Leopold Hertog van Brabant, die zal vergezeld worden door den eersten Minister M.Jas par en andere ministerieele overheden. De zelfde dag zal de eerste steen gelegd worden van den heropbouw van ons Belfort. In een aanstaand nummer zullen wij het programma geven der feestelijkheden van den dag van 12 Mei. deze die het meest geacht zijn, de uit- mundenste deugden en niet deze die het uitschijnend zijn, de grondigste deugden en niet deze die het meest in d'oogen slaan. (H. Franc, de Sales: inleiding tut het godvruchtig leven.) GEZELSCHAP SPELEN". 't Is verlof. De jongens komen t'hoope, 't en kan niet altijd bespreker, zijn. A) Nu ook mag het Papiertje ont steken zijn en in de ronde van hand tot hand overgezet totdat deze die he: moet laten vallen, pand moet geven. B) Ook kan men wulletje blazen, gezeten ronduit met de ellebogen op de tafel, 't Zal menig traan doen la chen. C) Om de getallen te zeggen van de teerlingen die men geworpen heeft zonder te zien! j Doet het dubbel nemen van de eer ste teerling links vo^gt er vijf hij. ver menigvuldigt het getal door vijf. voegt het getal van den tweeden teerling erbij en vraagt wat de uitkomst b- Van die uitkomst trekt ge 25 af er gij hebt de twee getallen. Zoo bijv. De teerlingen teekenen 2 en 4. 2 2= 4 5 9 X -1 45 -f 4 49 25 2-4. Zijn er drie teerlingen: na de

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1930 | | pagina 2