ICréditAnversois In 't Buitenland De Gehoorie ame van Guido Gezeiie. Het Familiehoekje Ypersche Kroniek. N. v. Diimadestraat, 18, YPER Rechterlijke Kroniek Bond der Kroostrijke Gezinnen. Zoiida^ru^t. üUijding van jVIgr Lieys Apostolisch Vicaris van Kivu (Belg. Congo) te Brugge. Naar Carthago Brand Trabolspel - Kampioenschap De Conferentien in de Handelskamer In Keulen is een grafmaker 90 jaar oud geworden. Hij is nog in dienst en bezorg de eene laatste rustplaats aan meer dan 100.000 menschen. Wie zal er hem eensdaags ter ruste leggen BANK BEURS WISSEL VATICAANSCHE STAD Een Russisch vorst zal de priesterwijding ontvangen. Rome. 28 April. Dg Russische vorst Xikolai Wol- konsky, indertijd generaal-adjudant van czaar Xicolaas II en militair atta ché aan het Russisch gezantschap te Rome tijdens den wereldoorlog, zal binnenkort tot priester worden gewijd. Vorst Wolkonsky maakte zijn theo logische studies aan het Russicum en wordt hier beschouwd als het hoofd der Russische kolonie. Zijn hooge. ern stige gestalte is in Rome algemeen bekendmen ziet den vorst zeer dik wijls in Sint Pieter. Ofschoon de vorst bijna zijn geheele vermogen, dat indertijd zeer groot was, heeft verloren, zorgt hij voort durend voor alle noodlijdende Russen en geelt mj voortdurend van het wei nige dat hij bezit. T)e Vorstelijke familie Wolkonsky is sinds lang tot de Katholieke Kerk overgegaan, o. a. de indertijd te Rome zeer bekende vorstin Marianna Wol konsky, die in Rome de thans nog naar haar genoemde schitterende villa Wol konsky kocht met groote parken, waar thans de zetel van het Duitsche ge zantschap bij het Quirinaal is geves tigd- Toen reeds werd het vorstelijk huis Wolkonskv beschouwd als het verza melpunt van alle Katholieke Russen in Rome, ja zelfs in geheel Italië. Engeland. Miss Bodfield, Minis ter van Arbeid, heeft in de Kamers ver klaard dat de hulpgelden aan werkloozen geschonken van af 31 Maart 1929 tot 31 Maart 1930 beloopen tot de som van 45.910.000 p. sterling d. i. 8.034.250.000 fr. Ingezien het groot getal werkloozen die nu boven de 6 millioen gaat, heeft een Senator een wetsontwerp ingezien, om alle verhuizingen in Amerika te ver bieden, dit zal waarschijnlijk niet aan- veerd zijn, maar het getal zal groote- lijks besnoeid zijn. 't En zit er dus niet pluis Rusland. In het Russisch blad Segodnia in Letland uitgegeven geeft een Russische vrouw een gedacht van de armoede der Russische priesters. Dat zijn ware verstekelingen die bij groepen aan de ingangen der kerken staan en bedelen in den naam van Christus of van honger moeten ver gaan. Die priesters krijgen van de Regeering geene kaarten die recht geven op voe- dings middels zij hebben geen recht van te werken, ook durft niemand ze laten werken zij hebben geen recht op een woonkamer Dus noch voedingsmiddel, noch mid del om voeding te krijgen, noch dak noch eenig recht. En die priesters-martelaars telt men bij tienduizenden. Eenigen bij begravingen, vragen aan de familie, missen voor de overledenen, aan een roebel, en zij hebben er 8 daags noodig om geen honger te lijden. Dat worden ware geraamten. Een priester, Alexander Nazarhévitch, was sedert 7 maanden in 't gevang. Vruchteloos had hij gevraagd om naar Polen weder te keerenj waar hij geboor tig was. Hij wierd doodgeschoten. In Shanghai'waren 120 communis ten verschansd. De politie had het ver nomen, bestormden en namen ze gevan gen.Het huis was vol gerief voor bommen die ze met den Isten Mei gingen gebrui ken. In Varsovie ook was er een stalen buis gereedgemaakt en verbonden met I een draad door de schouw van het dele- jgatiehuis. De polic'e heeft alles in beslag genomen. In Engelsch-Indië breidt de Natio- nalistische beweging door Ghandi be- [gonnen gedurig uit. Niscount Brentford oud-minister van binnenlandsche zaken in Engeland verklaart dat de toestand alle dage erger wordt. Hij verwijt de Regee ring haar flauw vallen, en zegt dat het nood wordt vast beraden er door te gaan. Ghandi van zijne kant, heeft hoop dat zijne landgenooten weerstand zullen bie den de tijd van lijdelijke onderwerping is voorbij zegt hij. Engeland voert weer de Press-ach in. Drie nationalistische gazetten moeten 5000 roepies storten als waarborgsom men, een weekblad 4000 er. een ander orgaan 2000. Ghandi noemt die ach eene verkropte krijgswet De Condor een rivierschip is vergaan door een wervelwind. Van de 300 overvarende zouden er maar 17 ge red zijn. Maandag hebben Koning Albert en Koningin Elisabeth hun bezoek gedaan aan de Groothertog en de Groothertogin van Luxemburg. Zij wierden triomfante lijk ingehaald. In de hofauto doorliepen zij de bijzonderste straten, overalbevlagd en met dikke rekenen bezet. De luidruch tigste kreten begroetten ze vol ware ge negenheid en diepe hulde. Lunche-gala diner en gala concert wierd gegeven en gehouden in de vreugdigste en eerbiedig- ste stemmingen die toonden de innige vastgekleefdheid der twee katholieke fa- milien en der twee katholieke landen. Zulke bezoeken doen deugd en snoeren de banden der volkeren nauwer thoop. Dinsdag wierd in Holland, het sluis van. den vaart Amsterdam-Noordzee plechtiglijk in gebruik genomen. Dar is het grootste sluis van de wereld. Het is 400 meters lang, 50 m. breed en 15 m. diep, zoodat de grootste schepen der we reld Amsterdam kunnen binnenvaren. Men heeft er 10 jaren aan gewrocht en dat kost 18.000.000 gulden dat is rond 250 000.000 fr. Keulen. In den tijd heeft men gesproken van een vuurpijl die zou naar de planeet Mars geschoten zijn Ongelukkiglijk heeft deze ontploft 1 1 Nu heeft men de zelfde presentie niet meer. Een leerling van die zelfde duitsche leeraar beweert, in Juni. van uit zee, een vuurpijl te doen opgaan, die 20.000 me ters hoog zou rijzen. Die nieuwe vuur pijl die 2 1/2 m. lang zou zijn, zou de vorm hebben van een dun licht en water- kleurig fleschje aan wier uiteinden vier vleerjes zijn. Hij zou 25.000 mark dat is 212.250 belgische franks kosten en be staan uit eene brandbare vloeistof, ten hoogste gekomen zou hij openslaan als een parachute of parapluie en stillekens nederdalen In eene uur tijds zou de vlucht volbracht zijn 1 Ter dier gelegenheid verklaart een ander leeraar, John Stewart van de Hoo- geschool van Princeton in Amerika, dat binnen een eeuw men zal kunnen naar de maan vliegen, (loopt naar de maan zegt men van nu al). Hij zegt hoe. In een metallieke bol van een dertig meters doorsnee en wegende 70.000 metrieke ton, zou men naar boven geschoten zijn met eene vlugheid van 80.000 kilometers per uur. Op de zelfde wijze zou men wederkee- ren 't Is jammer dat wij zoo lang zullen moeten wachten om dat te zien of te doen. Kurieuse wetten in Los Angelos mogen de mannen geen valsche favori's dragen. In Georgie op elke kant der zee staat er dag en nacht een waker met eene pers in de hand van ten minste 60 meters om de drenkelingen te redden. In Pensylvanie wordt alle openbaar vloeken gestraft met eene boete van 67 cents, t. t. z. van 24,50 fr. In Buffalo mag men 's Zondags met geene kaarten spelen, en die de speelders aan 't gerecht niet aanklagen kunnen ver volgd worden. In Louisiane mogen de vrouwen in hun ne hoeden geen spelden dragen die een halve duim buiten den hoed steken. RADIO LUMEN Een electrisch oog bewaakt de gevangenen. De heer Edwin Wedder, een Ame rikaansch ingenieur, bedacht een nieuw systeem om de gevangenen te beletten de vlucht te nemen. Met dit doel werd een mannequin over de muur geheschen. en op het oogenblik dat de pop aan de andere zijde zou neerspringen, werd een geweerschot gehoord en rinkelde een lawaaierige bel! Het toerei van den Amerikaanschen ingenieur is uiterst eenvoudig: een haast onzichtbare lichtstraal loopt evenwijdig met de muur van de ge vangenis en wordt op het electrisch oog gestuurd, dat aan de andere zijde van den muur geplaatst werd. Zoodra er iets tusschen lichtbron en cel komt te staan, wordt de stroom onderbroken en voorzaakt het losbranden van den kogel en tevens het electrisch schel len. OM DE ROOKERS TE GENEZEN Dr Gutmann, een geneesheer uit München, blijkt een middel te hebben gevonden, om de rookers, en in het bijzonder om de sigarettenrookers, te genezen Hij behandelde een patiënt, die aan de ademhalingsorganen leed, met een nieuw geneesmiddel, transpulmine geheeten. Het bleek dat de zieke, zoo lang hij in behandeling was, niet den minsten lust had om te rookende sigaret had een slechten smaak, ver klaarde hij. De geneesheer probeerde het vervol gens met andere rookers en de uitslag bleek dezelfde. Bij een rooker, die 50 tot 75 sigaretten per dag verbruikte, j had de inspuiting van transpulmine uitwerking 10 weken lang. Het schijnt dat het geneesmiddel aan tabakrook in den mond een slechten smaak geeft. Wij zijn gelukkig hieronder het woor delijk afschrift te kunnen geven van de geboorteakt van Guido Gezelle, inge schreven op de registers van den Burger lijken Stand der stad Brugge van het jaar 1830. Dit dokument welke wij hieronder geven zal zonder twijfel belangwekkend zijn voor onze lezers. Nr454. Ten jare achttien honderd der tig, den eersten Meye, ten vier uren na middag is voor ons Jacobus de net, Sche pen gelast met den Borgerstaat der Stad Brugge, hoofdplaats der provincie West- Vlaanderen gecompareert, Pieter Joannes Gezelle, hovenier, oud acht en dertig ja ren, geboren te Heule, woonende te Brug ge, lang rolleweg, A 10 No 85, den wel ken ons vertoond heeft een kind van het mannelijk geslagt geboren heden middag van hem verklaarder en van Monica de Vriese, zijne huisvrouw huishoudster oud zes en twintig jaren geboren te Wyngene en waar aan hij verklaart heeft te geven de voornamen van Guido Pieter Theodo- rus losephus, de voornoemde verklaringe en vertooninge gedaan in de tegenwoor digheid van Joannes Pille, dienstbode, oud zes en veertig jaren en van franciscus Poppe, schoenmaker oud drie en vijftig jaren, woonende te Brugge, den vader en getuigen hebben met ons geteekend na voorlezinge, uitgezonderd franciscus Poppe die verklaart heeft bij onkunde niet te konnen schrijven. (get. P. J. Gezelle, Joannes batiste pil le, Denet. Pieter Joannes Gezelle geboren te Heu le den 29 September 1791 en Monica de Vriese geboren te Wyngene den 31 Maart 1802 hebben huwelijk aangegaan te Wyn gene den 1 Juni 1829. Evangelie van den Zondag. Te dien tijde zei Jezus tot de Phari- zeërs: Ik ben de goede Herder. De goede herder geeft zijn leven voor zijne schapen. Maar die een huurling en geen herder is. wien de schapen niet toebehooren. hij ziet de wolf komen en verlaat de schapen en vluchten de wolf rooft en verstrooit de schapen. En de huurling vlucht omdat hij een huurling is en zich om de schapen niet bekommert. Ik ben de goede Herder en ik ken de mijnen en de mijnen kennen mij, gelijk de Vader mij kent en ik den V ader ken en ik geef mijn leven voor mijne schapen. Ik ken nog andere schapen, die van deze kooi niet zijn deze ook moet ik bijbrengen en zij zullen naar mijne stem hoorenen het zal ééne kudde en één herder zijn. Joa. 10, 11-17. Deze parabel of beeldspraak van den goeden Herder is van eikendeen gekend en met ware voldoening van eikendeen aanhoord: zij toont ons wat Jezus voor zijn volk geweest is en wat elk waar zielenherder zijn moettus schen den herder en zijne schapen moet er een onverbreekbaar gevoe len liggen van innige gemeenzaam heid: de herder bemint zijne schapen als de zijne - .hapen en de schapen be minnen hun herder als hun leider De goede hen r leidt zijn schapen naar rijke weilanden waar zij overvloedig voedsel vinden voor hun zieleleven. Hij houdt ze allen in de ooge, hij kent ze, kan ze bij hun naam noemen t, t. z. kent ze zooals zij zijn en laat geen een verloren loopen. Deze ook kennen hunnen herder, zijne goedhertigheid, zijne milde bezorgdheid en zijne won derbare offerveerdigheid daarom heb ben zij betrouwen in hem. Daarom ontstaat eene wederzijdsche neiging van liefde en betrouwèfi die hunne betrekkingen waarlijk innig maakt en zalvend en hielzaatn. O neen, geen een zal verloren loopen en onder zijne hoede leven zij behaaglijk en gerust en weeldrig. Laat de wolf komen, de vijand der zielen Oh, de herder en zal niet vluch ten of achteruit deinzen, als een huur ling die over de schapen niet bekom merd is en wien het de schapen niet aangaan hij zal ze niet laten rooven of verstrooienXeen, als eene goede herder, hij geeft zijn tijd. zijn talenten, zijn bezit en zijn leven. Hij kent hun noodwendigheden, hun zielengestelte nissen, hunne gebreken. Gelijk de va der den zoon kerit zoo kent hij zijne schapen en slachtoffert alles voor hen. Welk prachtig beeld van offerende liefde en werkende zelfverloochening. Een gezelschaps-spel waarin er vele leven in is. als het wel geleid wordt, is het ambachtsspel. Neemt bijvoorbeeld een schilder... Deze die de rol van schilder opneemt Wouterm. Louis, onderwijzer te El- verdinghe, wordt vervolgd voor slagen met onbekwaamheid aan Lou. Maurits, ook van Elverdinghe, deze laatste heeft over enkele slagen te verantwoorden. Uit het verhoor der getuigen blijkt dat de 1° betichte wat «nerveus» was toen hij in de herberg aanlandde waar de tweede aan het kaarten was. Weldra ontstond een woordentwist en de le betichte stond van zijn stoel op'en trad naar 2C betichte, in enkele oogenblik- ken waren er slagen gevallen met het on gelukkig gevolg dat de 2° betichte eene werkonbekwaamheid van 14 dagen op liep. Het openbaar ministerie vroeg de toepassing der wet voor de twee betichten doch vroeg eene strenge straf voor de le is de leider van 't spel. Al de leden van het gezelschap nemen de naam aan van een verwkleur: rood, groen, ge- luw, blauw, oranje, enz. De schilder of geleider begint te vertellen (bijv. van eene groote on derneming die hij gedaan heeft en waarin hij dat en dat moest doen)... De leden moeten hem onderbreken of er op spreken in vijf verschillige ge.- vallen. 1. - Van zoo de schilder het woord verw noemt (in 't algemeen) allen moeten recht springen en roepen hier zijn wij. 2. - Spreekt hij van penseelallen springen recht en roepenborstel. 3. -. Spreekt hij van borstelallen springen recht en roepen: Wat? wat 4. - Spreekt hij van paletallen springen recht en roepenYerwe, ver we. 5. - Xoemt hij een kleur of verw, bijv. rood, deze die 't kleur of die verw als naam aangenomen heeft, springt recht en noemt een ander kleur. Deze op zijne beurt springt recht en roept a. u. b. schilder Alwie mist of vergeet te spreken geeft pand. Dat kan ook gedaan wordenals hovenier, met werktuigen en vruchten, als metselaar... als drukker, enz. Levenswijsheid. Een vriend is een kostelijken schat, leert ons het H. Schrift, dat is een betichte om reden van het ambt door hem bekleed, wat hem oplegt als voorbeeld voor anderen te dienen. De rechtbank veroordeelde den onderwijzer tot 100 fr. boete of 1 maand gevang voor slagen met onbekwaamheid en tot 10 fr. of 2 dagen voor beleedigingen voorwaardelijk gedurende 5 jaar voor de eerste straf. De 2 betichte die zich als burgerlijke partij had aangesteld en 1113,50 fr. schadeloos stelling vroeg, bekomt 900 fr. schadever goeding en de kosten der aanstelling. De 2 betichte voor enkele slagen 26 fr. boete of 8 dagen, ook voorwaardelijk geduren de 5 jaar. Vandew. Maurits van Staden ver volgd voor overtreding op de jacht en om geweigerd te hebben zijn geweer af te ge ven, wordt voor ieder dier feiten tot 100 fr. boete of 15 dagen gevang veroordeeld voorwaardelijk gedurende 3 jaar. Daarbij moet hij eene som van 525 fr. betalen, bedrog van gesmokkelde regelrechten. Verm. Cyriel van Staden, die er eentje gepakt had, wordt tot 500 fr. boete of 1 maand gevang veroordeeld. Gouw. Julienne, herbergierster te Staden, voor overtreding op de alcoolwet, 500 fr. boete of 1 maand gevang, daarbij wordt het sluiten der herberg bevolen. Card. Remy van Becelaere en Devel. Jul. ook van Becelaere, de le voor ver koop van alcoolsche dranken, de 2" om er gedronken te hebben, elk 500 fr. boete of 1 maand gevang. Hoet Salomon van Becelaere op heeterdaad van overspel betrapt wordt 100 fr. boete of 1 maand gevang veroor deeld, voorwaardelijk gedurende 5 jaar. De Gebroeders Vandenbr... van Zillebeke die hunne honden op ander mans land hadden laten loopen, worden1 elk tot 10 fr. boete of 2 dagen veroor-' deeld. Voorwaardelijk gedurende 1 jaar-Laat ons Mgr Leys indachtig zijn in ons Merl. Gaston en Cuv. Maurits van gebed en, voor het Vikariaat een lichte Reninghe vervolgd voor jachtmisdrijf steun storten op postchek 1103.59 veld schittert in het hoofd rechts de Con- gosterin he: midden staat de Christus monogram als kenspreuk draagt het Pax Christi voor De Z. E. H. Mahieu, als protonotarius j las de Apostolische Akte af en nadat de eed en de ondervragingen volgens de ca- nonische instelling had plaats gegrepen, begon de H. Mis. Passend kionk het Psalmvers van den Introït«Annuntiate inter gentes opera egus Verkondigt aan de heidensche volken de heerlijkheid van Gods werken En als de synthesis van de nieuwe werktaak die den Aposto- lischen Vikaris is weggelegd, klonk Pe trus' woord in het epistel Et praecepit nobis praeJicare populo et testificari Terwijl het koor den bijstand van alle Heiligen afriep over den neerliggenden wijdeling, steeg innig het gebed der aan wezigen ten hemel tot S. Paulus, den apostel der Heidenen en aandringend klonk de bede Ut infideles universos ad Evangelii lumen perducere digneris». Daar werd Mgr Leys tot Bisschop ge zalfd. Na de Heilige Zalving werd de H. Mis voortgezet in de blijde Paasch- stemming der allelujah's. En toen na het H. Misoffer onder een machtig orgelspel het «Te Deum van dank den Heere werd toegezongen, blon ken er tranen van stille ontroering in me nig oog, en het werd een snikken toen de nieuwgezalfde zijn eerste bisschopszegen kwam schenken aan zijn gelukkige fami lie. En alle aanwezigen deelden in dit ge luk. Als slot steeg het Regina Coeli tot aan Maria's troon en van uit den hemel zegende zij den Missiebisschop en het groote werk dat Hem in zijn nieuwge- sticht Vikariaat wacht. Mochten de wenschen van ons Katho liek Vlaanderen niet bij woorden blijven. Belangrijk Bericht de jongelingen geboren in !Q10. Door het van kracht wordender nieuwe miiitiewet moeten de vragen tot onbe paald uitstel of uitstel van een jaar, en tot vervroegde oproering door de belang hebbenden ingediend worden tusschen 1" en 20n Mei, bij het Gemeentebestuur van de Gemeente waar zij voor de militie opgeschreven zijn. Voor de visschers, die zich van 1" tot 20" Mei in zee bevinden worden die pleegvormen op aanvraag der belangheb benden door den Heer Zee-Kommissaris vervuld. Zondag laatst in het Kristen Volkshuis te Yper, had er eene gewestelijke verga dering plaats voor al de kroostrijke gezin- nenbonden van het Ypersche. Veel gemeenten hadden er aan gehou den afgevaardigden naar die vergadering te zenden. De sprekers, onverwachts in belet zijnde werden vervangen door een afgevaardigde van Brugge die op mees terlijke wijze zijn ontwerp uiteengezet heeft. Na eenige opwerpingen van alge meen nut opgelost te hebben bedankte de Voorzitter heer advokaat Lommez, den Spreker en de afgevaardigden en leden verlieten de zaal met het vast voornemen propagandawerk te beoefenen en aizoo den gewestelijken bond altijd meer en meer te doen bloeien. Op die vergadering werden verschillen de nieuwe leden ingelijfd. worden ieder tot 100 fr. boete of 15 dagen veroordeeld, de ln om zijn geweer niet afgegeven te hebben ook nog 100 fr. of 15 dagen daarbij moet hij aan de burger lijke partij de gevraagde frank en de kosten zijner aanstelling betalen. Vandep. Gerard van Oost-Nieuw- kerke voor slagen 30 fr. boete of 10 dagen voorwaardelijk gedurende 3 jaar. De Gr. Maurits van Oost-Nieuw- kerke en Vandecan. van Passchendaele worden vervolgd om aan verschillende personen te Passchendaele slagen toege bracht te hebben. Vandecan. wordt bij gebrek aan genoegzame bijwijzen vrijge sproken. De Gr. wordt voor het le feit. tot 8 dagen gevang en 26 fr. boete of 8 dagen veroordeeld, voor beschadiging 10 fr. of 2 dagen, voor geen licht aan rijwiel 10 fr. of 2 dagen en voor beleedigingen 10 fr. of 2 dagen. Voor eene tweede zaak van slagen 1 maand gevang en 26 fr. of 8 dagen, voor beschadiging nog 10 fr. of 2 dagen en voor dronkenschap, bij her valling 25 fr. of 3 dagen. (Maandschrift der Witte Paters). De Missionarissen en bekeerden zullen het ons met hun gebed loonen De Apotheek van M. Van Walle- ghem, Statiestraat, zal alleen open zijn op Zondag 4 Mei 1930. het N. B. Mr J. Vanraes heeft aan beheer van het Ypersche Volk laten we ten, dat het niet in de Paterskerk, maar wel in de kerk van St Pieters was, dat het huwelijk van Jufvrouw Maria Van raes ingezegend werd. De klok, die tot nu toe de diensten aan kondigde in St Maartens nood-kerk, draagt een jaartal als opschrift. nlCoLao 151 flsso 1 fUssoqlle 10 MaJor 1001 sOCCeDo 705 aUgUstl- nUs 16, wat maakt 1884. Het opschrift is geteekendDepoorter, parochus. De vertaling van bovenstaande luidt als volgt Aan (klok) Nicolaas, ge borsten en gesmolten, volg ik (klok) Augustinus, grooter, op Pastoor De- Met een blijden glimlach hebben Ste Lutgardis en de Gelukzalige Karei depoorter was pastoor op St Pieters, bede- Goede op Paaschmaandag neergebliktj vaarde naar 't H. Land en op hoogeren naar het Kristen Vlaamsche Brugge, en t ouderdom werd Jesuite. het hart van de oude stad heeft getrild van heilige begeestering, omdat een ha- rer zonen, Mgr Leys, der Witte Paters, tot Prins der Roomsche Kerk werd ge zalfd omdat weerom de wensch van S. Franciscus-Xaverius «Zend mij Vlamin gen in vervulling is gegaan. Om 9.30 u. trad onder blijde orgelspe- de bisschoppelijke stoet de kathedraal binnemMgr Waffelaert met mijter en staf omringd door zijn Vikarissen volgden Mgr Leys, de wijdeling, bijgestaan door Mgr Van Reckem en Mgr Lamiroy. De plechtigheid werd opgeluisterd door Mgr Lagae O. P., Dom Nève O.S.B., abt der abdij Lophem, bet voltallig kapittel Met de Meimaand staat te vereering uitgesteld in St Pieters een klein oud Maria-Beeld, dragende als opschrift Haec Miraculosa effigies picta 1804, d. i. Dit miraculeus beeldwerd geschilderd ten jare 1804. Wij vernemen dat Z. E. H. Bonte, pas tor op St Pieters, alhier en Z. E. H. Ser- ruys, pastor op Kemmel, met de bonden van het H. Hart naar het Congres dat te Carthago gehouden wordt, vertrokken zijn. Wij wenschen deze Heeren eene goede en voorspoedige reis. Zondag avond rond 9'2 u. werd de stad in opschudding gebracht door het getuit van de Sirène. Er was brand ont staan in eene herbergder Kajfvaarfstraat. Deze was, men weet niet ten gevolge van welke oorzaak, in een hangaar, zich op den koer bevindende, uitgebroken. De pompiers, alhoewel spoedig ter plaats, konden de vernieling van den hangaar, waarin zich een kostelijk dansorgel be vond, niet beletten. Dank echter hunne spoedige tusschenkomst, bepaalde de ramp zich daarbij. De Vereenigde trabolders die twee jaar te reke een tornooi speelden voor nen be ker zullen op Ons Heer Hemelvaart, 29 Mei feest vieren. De maatschappij van de Bascule won beide jaren het kampioenschap en de be ker is de hare. De vrienden bolders heb ben besloten dat het overhandigen van dien beker zou geschieden op voornoem den dag en met zekeren luister zou ge paard gaan. Later geven wij diensaangaande meer. Op Zaterdag 3 Mei 1930, om 8 uren 's avonds, in De Sultan groote markt te Yper, zet het bestuur der Handelska- mer de reeks conferentien voort, door der Kanunniken, de Z. E. P. Meulemans h.aaru°P touw gezet, tot nut en onderrich- lid van den Hoogen Raad der Witte Pa-I nS barer leden ters, de oversten der Missiehuizen, de leerlingen van het Groot-Seminarie, be nevens veel missionarissen en missiezus ters. Verders tal van hooggeplaatste per sonen en overheden. Uitgenoodigde vrienden en verwanten vulden de midden- beuk en in de zijbeuken verdrongen zich talrijke nieuwsgierigen. Naast het schild van Mgr Waffelaert, prijkte dit van Mgr Leys op een azuren Aan de spreekbeurt komt M. Simoens, landbouwingenieur te Yper met als ont werp, wat tegenwoordig veel belang wekt. De belangrijkheid van den landbouw in het Economisch leven van Belgie. De bevoegdheid van den spreker laat van nu reeds, een groot getal toehoorders vermoeden. Het bestuur heeft insgelijks besloten uitsluitelijk voor de leden der vijf maat schappijen die deel namen aan de mat chen voor den beker, eenen prijskamp in het bolspel in te richten met 500 frank prijzen in geld. Datum en voorwaarden zullen aangekondigd worden. later G. GEZELLE TER EERE. Na een verzoekschrift van den Yper- schen Studiekring te hebben hooren lezen, was de Gemeenteraad vati 28 11. het eens om, op 1 Mei 1930, de hon derdsten verjaardag van wijlen Guido Gezelle, hulde te brengen aan den grooten Vlaming, taalkenner en (lich ter. Naar de inzichten van den Raad, sa mengesteld uit 6 Katolieken-Kristen Democraten, 4 Nationalsten, 3 Socia listen en 2 Liberalen, noodigde de Burgemeester alle Yperlingen uit om den 1 Mei 1930 hunne vlag uit te ste ken, en besliste de Schepenraad St Ja cobs' kerkhof voortaan G. Gezelleplein te noemen, G. Gezelle ter eere. groote gave Gods. Gelukkig die een waren vriend gevonden heeft, eene een getrouwe vriend is -niedecijn voor getrouwe vriend is een sterk bolwerk 't leven, en niets kan vergeleken wor-1 den aan een getrouwe vriend. Zoo ook zegt ons Vlaamsch spreek- Woord Wie vindt of wint een ware vriend Die heeft zijn dagloon wel verdiend. Maar hoevelen zijn ware vrienden? Hoort Bossuet. in zijn goê-Vrijdag preekj Komt vernemen in de geschiedenis van Christus' lijden wat gij van de wereld moogt verwachten. Leert ken nen den aard en de booze gesteltenis- sen van 's menschen geest: komt zien wat men te lijden heeft van de vriend- schap, van den haat en van de onver- I schilligheid der menschen, kan hun steun en van hun gemis, van hunne deugden en van hunne ondeugden. Ja. mijn broeders, alles keert naar Kruis, en eerst en vooral de vrienden: of zij verlaten u uit belang, of zij brengen u ten onder door hunne be-, driegerijen of zij helpen u met tegen zin. Zoo toont ons Judas het voorbeeld wanneer hij Dezen omhelst dien hij verraadt of Dezen kust dien hij ver koopt Wilt gij weten dat hij door zijne vleierijen de middels hoopt om u j te verraden u de vrijheid u te lasteren zonder achterdocht!... Hunne lotbe- tuigingen zijn strikken en hunne vriendelijke woorden zijn hinderla- Dat is voor de slechte vrienden En de andere, wat zijn ze? Zwak heid, ondank, hulp in woorden en ver lating in der daad. 't Is 't geen Jezus ondervonden heeftop 't eerste gerucht, de leerlin gen vluchtten... en deze <lie de kloek- ste scheen en met het zweerd zijn meester verdedigde:... hij verloochen de Dat is de vriendschap der wereld Zij geeft wat haar aanstaat!... maar niet wat gij behoeft. Oh, wat is 's schepsels vriendschap bedriegelijk in haar voorkomen, bedorven in haar vleien, bitter in hare veranderlijkheid, drukkend in hare ongestatigheid Daarom Kiest u geen vriend. of proeft vooreerst of hij u dient Uit de Goocheldoos. 1. Doopt het binnenste van bie zen in inkt en droogt het. Zet het in een kom olie en steekt het aan. Doet de lichten uit en in die halfduister zullen allen er zwart uit zien. 2. Mengelt goeden wijngeest met een weinig zwavel en keukenzout. Zet daar een wiekje in en steekt het aan. Doet de lichten uit en allen krijgen er een lijkkleur. Voeding. Uit b 'geen wij aangegeven heb ben .er de voedingswaarde der spij zen, kan men opmaken dat de duur ste spijzen niet altijd het voedzaamst zijn en dat men voor betrekkelijk wei nig geld degelijk, voedende levensmid delen kan verkrijgen. Zoo bijvoor beeld Erwten en boonen hebben per 100 gr. 300 warmte-eenhedenrund- kall en mager zwijnevleesch hebben per 100 gr. maar 100 tot 200 of 300 warm te-eenheden; stokvisch en haring heb ben 100 warmte-eenheden. Wat de gehalte betreft van eiwit ('t geen wij doodnoodig hebben tot onderhoud van ons gestel of lichaam): Erwten en boonen hebben per ICO gr. 22.50 tot 23.50 gr. eiwit; K'und- Kalfs- en mager Zwijnevleesch per 100 gr. 21.20. 20.50 gr. eiwit; stokvisch en haring per 100 gr. 79 en 15 gr. eiwit. Vergelijkt die voedingsweerde de prijzen. Maar ge zult zeggen: dat verschil in prijs is zeer groot, maar zijn die spr zen even verteerbaar, want niet da- wat wij eten is van belang maar da: wat wij verteren: trouwens 't er maar het verteerde dat aan iin< li chaam ten goede komt. Daarop twee bemerkingen 1. Wat wel geknabbeld en o kouwd is, dat verteert en verdouwt wel, dus dat liegt aan u. maar niet alles gaat even zeer de maag uit. maa: wat kan dat den gezonden menw- schelen, dat dit of dat wat langer de maag blijft, hij heeft daar geer gemak van. Voor ziekelijke nu

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1930 | | pagina 2