I Crédit Anversois Het Familiehoekje eoiiisiBcS! üsr HaiüoiisKe lur.iers tan inssi-imn SNIPPERINGEN Dixmudestraat, 18, YPER BANK BEURS Nationaal Verbond der Oorlogsinvalieden Afdeeling Yper bezitting van Guyana, in Zuid Ameri ka, te verkoopen aan Onkei Sam, d.i. de Yereenigde Staten. De Koepel van St Pieters Kerk, die onrustwekkende scheuren vertoonde, is sedert drie jaar onder bewaking en be handeling van voorname bouwkundigen, Paus Pius XI is dezer dagen persoonlijk gaan zien naar het afgedane werk, is gestegen tot boven den koepel en heeft langs steile ladders alles van dicht bij gaan bezichtigen. Hij zal zich wederom op de Alpenspitsen gewaand hebben. naai Syndikaat in den grond te boren... I en die ter gelegenheid van het feest van het Nationaal Svndikaat eene Belgische vlag uitstaken. Maar 't is herberg en i gelegen in de nabijheid der plaats waar de stoet moest gevormd en ontbonden worden en dit zegt veel. Men heelt ons j altijd wijs gemaakt dat de Vlaamsche I Nationalisten pure idealisten zijn.'k Ge- j loof het een beetje Daar zijn er zelfs wier hoogste ideaal is pinten tappen, 't is gelijk voor wie zoo schrijft De Werkman Wat ervan is weten we niet... Maar-is het waar, *t is nogal kluchtig. Maar ons verwonderen, dat neen Engeland, na den oorlog, zoude eenen nieuwen hebreewschen staat oprichten in Palestina maar ingezien de moeilijk heden met de Araben, schijnt het nu achteruit te boeren... Is die poging ge doemd tot mislukken even als deze van Keizer Julianus-den-apostaat en deze der philosophen van de XVII eeuw? Mo- gelijks. Pater Dhorme, dominikaan, bestuurder van de bijbeische school voor oudheden, bewees in eene voordracht aan geleerden, dat de vondsten van Ui en Kisch, in Chaldeeën een natuurlijk bewijs leveren nopens de echtheid van den zond vloed, ons op bovennatuurlijke wijze bekend, door het bijbelverhaal. Aan den diener, die in een spijshuis, een kieken opdiende, zegde de gast Aan de tanden zal ik den ouderdom van dien vogel vaststellen Maar Mijnheer, zegde spotlachend de diener, kiekens hebben geen tandenJa wel... Maar ik heb er Het relaas door De Werkman van het inhuldigingsfeest der vlag van de vrouwenafdeeling van het .Nationaal Syndikaat is eer geestig. Ruim 2.000 betoogers schrijft De Werkman 't Is breed geteld zooals ze gewoon zijn. Volgens de socialistische dagbladen waren er ook 35.000 betoogers te Brus sel in den Eersten-Mei stoet... maar het kwam uit dat 35.000 betoogers slechts kunnen defileeren in 35 minuten op voor waarde dat ze 17 kilometers per uur doen. 'Ne gewoon stapje, niet waar Het Nationaal Syndikaat of liever de opstelraad van De Werkmanhad zeker voor de gelegenheid op de diensten yan den zelfden bevoegden optelier be roep gedaan... Misschien had nog die opteller een geestdriftig bezoek gedaan in de herber gen... en heeft hij dubbel gezien. In alle geval is de geestdrift van De Werkman zeer kalm en plat en dit weekbladje schijnt graten te vinden zelf aan het heerlijk... welgelukken var. dit feest Het verwijt aan de eene herbergiers hun vaandel niet uitgestoken te hebben en verwijt aan andere hun vaandels uit gestoken te hebben. Zij zullen de naaste maal aan de Roode Baasootmoedig permissie moeten vragen. De dag van de inhuldiging liepen er in stad schrikkelijk veel visschers rond. En ze hadd'en allemaal voor de gelegenheid een rood bloempje aan. We vroegen ons met verlegenheid af indien het visschers waren die kwamen bctoogen of socialisten die kwamen vis- schen. We kregen er noch kop noch staart aan en om uit deze verlegenheid te gera ken gingen we om advies bij Kwibus die ons het volgend orakel uitbracht Het is Missiaen die achter kiezers vischt Laat ons nog aanvaarden dat ze 2.000 waren. Indien men rekening houdt met het feit dat er minstens 50 n/o vrou wen en kinderen ir. den stoet meeliepen moet men aannemen dat de hevige propa ganda door De Werkman ter dier gelegenheid op touw gezet op 'nen flik ker is uitgeloopen. We kennen flaminganten, die met hand en tand werkten om het Natio- «De Werkman schrijft ook (maar we zullen daarmede ophouden want moest men de helft van de beestigheden aanhalen die in dit voornaam weekblad prijken, we zouden daaraan ons leven slijten zonder groot genoegen) dat het nieuw progrflmma van de liberale partij bestaat in liegen, lasteren en eerrooven. Het kluchtige van dit gezegde spruit voort uit het feit dat dit artikeltje recht streeks komt na een artikel «Opgedragen aan Kwibus waarin aan enkele politieke en geestelijke overheden van het arrondis sement en het land worden toegeschreven gezegden die, zuivere uitvindsels, van aard zijn personen te kleineeren en hatelijk te maken. Dat is volgens De Werkman eerlijk handelen, waarheid spreken en noch las teren noch eerrooven Wij dagen De Werkman uit deze hatelijkheden te verrechtvaardigen en te veropenbaren waar, wanneer en in wiens tegenwoordigheid deze woorden werden uitgesproken. Om een staaltje te geven van het bela chelijke van gansch deze zaak, schrijft men aan Minister Jaspar toe de woorden: de godsdienst is de opium van het volk Kent Baas Missiaen zijne socia listische katechismus niet Heeft hij ver geten wie deze woorden uitsprak Als hoofdredacteur van De Werk man mag hij dusdanige beestigheden niet laten doorgaan zonder er zich zelf aan plichtig te maken. En als gewezen volkvertegenwoordiger kon hij best wat meer politieke eerlijkheid en zelf wat meer geestesontwikkeling en geleerdheid aan den dag leggen... 't En zal hem niet schadelijk zijn... integendeel, want hij heeft hef noodig. i WIMWM N. V. wwMsrasm WISSEL! Evangelie van den Feestdag en van den Zondag. Twee gedachten beheerschen de Li turgie van dit tijdstip: 1. - De herinnering aan de Hemel vaart van Jezus-Christus, 2. - De herinnering aan de belofte van de zending des H. Geestes. De herinnering aan de Hemelvaart loopt gansch de octaaf doorde her innering aan de belofte van de komste des H. Geestes komt bijzonderlijk voor in het officie van dezen dag. De twee zijn nauw verbonden ver mits Jezus zelf gezeid had aan zijne apostelen het is nuttig dat ik ga, want indien ik niet heenga zal de Vertroos ter tot u niet komen, maar indien ik heenga zal ik Hem tot u zenden De eerste herinnering brengt ons voor oogen het einde van Jezus loop- liaan op aarde. God heeft gewild en geschikt, tot versterking van ons Ge loof en tot opbeurirg van ons leven, dat de leerlingen getuigen waren van zijne luisterrijke hemelvaart... Jezus leidde zijne leerlingen buiten naar Be- thanie en van daar op den berg. die genoemd is. van Oliveten, en gelegen op een kwartier uurs van Jerusalem. En zijne leerlingen vroegen Hem Heer, is het nu het oogenblik dat Gij Het feest van het Nationaal Verbond der Oorlogsinvalieden, afdeeling Yper, Tiende Verjaring van bestaan en Eeuw feest van Belgie's Onafhankelijkheid, dat op 25 Mei plaats greep, is, niettegen staande het slecht weder waarmede wij in de laatste dagen zoo mild begiftigd vvierden, tot eenieders voldoening boven mate wel gelukt. Zondag in den vroegen morgen nog hing een dikke mist over de streek en de regen viel geweldig neer, doch korts na acht ging de vlaag wat over en alhoewel de zon verdoken bleef mocht men de hoop koesteren dat men van verderen regen zou gespaard blijven. Die hoop werd niet teleurgesteld ook mocht men met vreugde bestatigen dat van omstreeks tien uren de bevlag- ging in stad schier algemeen was. De Afdeeling Yper met vlag aan 't hoofd, voorafgegaan door de Harmonie Ypriana trok Statiewaarts om den Federalen en Provintialen Hoofdman af te halen. Afvaardigingen van talrijke steden uit het Vlaamsche- ook uit het Waalsche gedeelte van het land kwamen terzelfder- tijde hier aan en schikten zich met ont plooide vaandels in den stoet, die, bege leid door eene talrijke menigte, terwijl veel volk zich op den doortocht verdrong, het rijk van Israël zult herstellen? En Jezus' zeide't en is uw zaak niet te weten welke tijd of stond de Vader gekozen heeft, maar Gij zult macht ontvangen van den H. Geest die in u zal komen en gij zult mijne getuigen zijn in Jerusalem en in gansch Judea en Samaria en tot aan het einde der wereld, en zijne handen verheven heb bende, zegende Hij ze. En 't gebeurde, terwijl Hij hun zegende. Hij ging weg van hen en wierd in den hemel opge nomen. En een wolk nam Hem van voor hun oogen weg. En terwijl ze Hem nastaarden naar den hemel rij zende. zie twee mannen stonden ne vens hen, in 't wit gekleed die zeiden Mannen van Galilea, wat staat gij te schouwen in den hemel? Die Jezus die van L" in den hemel opgenomen is. zal evenzoo wederkeeren gelijk Gij Hem hebt zien in den hemel oprijzen. De Hemelvaart is de bekroning van Jezus' werk. De God-Mensch had de menschelijke natuur aangenomen om onder het menschdom zienlijk te kun nen verschijnen, een voorbeeld te ge ven van gelukzalig en heilig te leven, in menschenspraak de goddelijke waarheden te openbaren, om te kun nen lijden en te voldoen en om bewijs te geven van zijne Godheid in de Ver rijzenis. Nu wilde hij opentlijk nog zijne goddelijke heerschappij toonen met die menschelijke natuur in 't hemelrijk te brengen, en daarin, voor "t mensch dom. de hoop te geven van hun hemel vaart. onze geest bewegende naar naar het Stadhuis trok alwaar het Be stuur der Afdeeling Yper, alsook de Af vaardigingen der toegekomen Afdeeün- gen.door het Gemeentebestuur ontvangen wierden. Benevens den Heer Burge meester Sobry en de Heeren Schepenen en Stad-Sekretaris,waren op het Stadhuis aanwezig de Heeren Yergracht, Vermeu len, Vandamme en Delahaye, Gemeente raadsleden, M. Clinckemaille, Arrondis- sements-Kommissaris, alsook de Heeren Jos. Vandermeersch, Eug. Biebuyck, Arm. Donck, Aimé Gruwez en den Heer PolitiekommissarisVandenbraambussehe. De Heer Burgemeester nam het woord in het vlaamsch en verwelkomde de Afgevaardigden in dezer voege Hooggeachte Atgemeene Voorzitter, Gewaardeerde Provinciale Hoofdmannen, Welbeminde Stedelijke Aanvoerder, en Leden van den Nationalen Bond der Oudsirijders, verminkt of verzwakt door den oorlog. In den naam der Stad Yper en der Overheden hier tegenwoordig, heb ik de eer U hartelijk welkom te wenschen en de hulde aan te bieden van mijn eerbied, genegenheid en dankbaarheid. Ik loof en dank U, omdat het U behaag de uw tienjarig bestaan, t'e samen met de honderste verjaring van 's Lands onaf hankelijkheid, te vieren in eene stad, die 4 jaar lang het vooruitstekend midden punt van het weerstandbiedend Belgisch oorlogsfront was, 4 jaar lang vijandige legers uit Duitschland en Oostenrijk, als onweerswolken, zag opdagen, en 4 jaar lang door 's Lands vijand gehaat en ge smaad, bestormd en beschoten, en niet alleenlijkverminkt, gelijk Gij, maar ver brijzeld en verbrand wierd.Gij wildet naar Yper komen, omdat Yper, gelijk Gij, in 1914, verontwaardigd was bij 't verne men der oorlogsverklaring aan ons klein onschuldig land dat men gezworen had te beschermen omdat Yper, gelijk Gij, bij 't schenden en beschieten onzer gren zen, de weerbaremannen toegejuicht had, die den moed hadden huis en have, en werk en winning te verlaten, om, dapper als Leonidas met 300 Spa'rtisten, de ont zaggelijke legers van twee mogendheden te gaan tegenhouden omdat Yper, gelijk Gij, gelukkig was de hulp van Groot Brittanie en Frankrijk te ontvangen, en Duitschland en Oostenrijk tebeletten Bel gië en het Noorden van Frankrijk in te palmen, en omdat Yper met iedereens hulp 4 jaar lang den vijand tegenhield, en de vrede in de wereld wederbracht. Op het zicht van oorlogsverminkten komt natuurlijk de onderstane oorlog ons te binnen na uw en Yper's bitter lij den, veroordeelen wij alwien zonder wet tige reden zulke menschenmoorderij, zul ke vernieling van steden en zulke ver kwisting van geld durft beginnen, maar wij juichen U toe, die, in staat van zelf- verdiging, uw leven verdedigdet, en Volk en Vorst en Vaderland beschermdet en verlostet. Ik wensch U proficiat, omdat Gij", als bevoorrecht, aan de dood ontsnaptet omdat Gij, opgeroepen, manhaftig op- trokt om den aanvaller te verjagen, die uw Vader en Moeder, uw Vrouw en Kin deren, uw Broeders en Zusters en Uw Volk en Vaderland met dwang en dwing- landij bedreigde; omdat Gij verduldig het onvermijdelijk last en lijden van een langdurigen oorlog verdroegt en omdat Gij u dapper verweerdet tot dat, op 't einde, gij alzoo de onwaardeerbare vrede en vrijheid aan Belgie wederschonkt. Ik wensch U ook proficiat, omdat Gij uwe gesneuvelde wapenbroeders niet vergeet, en uw plechtig feest te baat neemt om 't heilig Misoffer op te dragen voor dezen die van U misschien hun eeuwig geluk verwachten. Ik wensch U nog proficiat, omdat Gij reeds tien jaar bestaat, omdat Gij de ge- smeede vriendschapsbanden in stand houdt, omdat Gij getrouw blijft aan de gevoelens van vaderlandsliefde die U binst den oorlog bezielden, en omdat Gij U, door een eerlijk leven, waardig maakt van iedereens eerbied, genegenheid en dankbaarheid. Laat mij, om t' eindigen, de verminkte Stad Yper met alle oorlogsverminkten vereenzelvigen, en den eerewijn schinken en drinken op uw geluk en lang leven en op den heropbloei onzer Stad. Yper, 25 Mei 1930. De Burgemeester, H. SOBRY. Nadat de Heer Burgemeester ter eere der Waalsche Afgevaardigden hun zijn welkom in het fransch toegestuurd had, nam de Heer Moerman van Moeskroen, Provintialen Voorzitter van West-Vlaan- deren, het woord om den Heer Burge meester in naam der Vlaamsche Afgevaar-1 digden te bedanken en voor het gulhertig onthaal en voor den welkomgroet hun in zoo verhevene bewoordingen toegestuurd. I Na M. Moerman, nam den Provintialen Voorzitter van Luxemburg, Commandant Cremer, op zijne beurt het woord om den Heer Burgemeester in naam zijner Waal sche Collega's zijnen besten dank aan te bieden nooit zullen wij vergeten ver klaarde de Heer Voorzitter op welke echt broederlijke wijze wij hier in de Vlaamsche Stad Yper ontvangen w ier Jen. Al deze toespraken werden door de aanwezigen op luidruchtig handgeklap onthaald. De eerewijn werd geschonken en Vlamingen en Walen dronken op den groei en bloei van het geliefd België voor wier verlossing alien zonder onderscheid dezelfde gevaren gedeeld hadden. De stoet werd opnieuw hervormd. Nadat de Gemeente-Óverheid en de uit- genoodigden met de Afvaardigingen plaats hadden genomen, trok men bege-j M MSMVJSS Katholieke Kring, kijsselstraat, 33, YPER. - C. Van Bost-Schaba,!». Gesneuvelden, waar namens de Afdeeling Vanwaar heden Zondag 1 Juni, de Grootsche Stoet, ter gelegenheid der IX' Goux- Yper eene prachtige Kroon in natuurlijke feest der Katholieke Turners van West-V laa'nderen in oogenschouw zal genomen bloemen neergelegd wierd, terwijl de worden door de Geestelijke en Wereldlijke Overheid. Harmonie Ypriana ons Vaderlandslied speelde dat eerbiedig door de overgrootei 1 massa aldaar aanwezig met ontblooten aan gehouden te midden der verafgelegen feesten mogen wij giet sluiten zonder hoofde aanhoord wierd. Vooraleer naarYpersche rouspeteurs eenige uren doorte onzegelukwenschen aan de Heeren van de Kerk te trekken nam de Heer Burge-brengen. En onze vriend Moerman, net Brugsche Zangkoor te sturen wiens meester het woord om de Afdeeling Yper j Voorzitter onzer Provincie, het lieve kind te bedanken voor de hulde aan hunne der Gouw in 't algemeen, en van Yper Hem en den weg opende naar den He mel, zooals den H. Augustinus leert. De tweede herinnering is deze van de komst des H. Geestes. Te dien tijde zei Jezus tot zijne leer lingen wanneer de Vertrooster zal ge komen zijn dien ik U van den Vader zal zenden ,de Geest der waarheid die van den Vader uitgaat, deze zal getui genis van Mij geven. Ook gij zult ge- getuigenis geven omdat gij van den beginne met Mij zijt. Dit heb ik tot u gesproken opdat gij niet geërgerd wordt. Zij zullen u buiten de synagoog werpen, ja. de uur komt, dat alwie u doodt, meenen zal Gode eeredienst te bewijzen. En dit zullen zij U doen, omdat zij noch den Vader noch Mij kennen. Maar dit heb Ik tot u gesproken op dat. wanneer de uur daarvan gekomen is, gij gedachtig zoudet zijn, dat Ik het u gezeid heb. Joa. 15,26-16.5. Kristen Gebruik in Vlaanderen, Als het dondert, bidden de lieden O Heer. heft op uw wegend hand. Spaart de menschen en het land. Jaagt de vijanden uit de luchten Spaart de dieren en de vruchten. en dan smijten ze speerswater ofte wijwater. gevallen slrijdmakkers gebracht. St Maartenskerk, alwaar om 11 1/2 u. de H. Mis tot zielelafenis der gesneuvel den opgedragen wierd, was bomvol. Schier iedereen had eraan gehouden door zijne tegenwoordigheid en gebeden eene welverdiende hulde te brengen aan dezen die voor de verlossing van ons geliefd Vaderland hun leven ten beste hadden gegeven. Het is op dit offer dat de Z. E. H. Deken Vermout, in zijne kanselrede wees, wanneer Hij ons aanmaande dank baar te blijven jegens hen die hun offer vcor de vrijmaking en verlossing van Belgie gebracht hadden. Na de H. Mis werden Stads-Overheid en andere Genoodigden in het lokaal der Afdeeling ontvangen, waarna alleman naar Lapierre's zaal optrok, alwaar een Banket, waaraan ruim 400 personen deelnamen, door de Afdeeling Yper aan de uitgenoodigden en aanzie leden koste loos aangeboden wierd. Gedurende het Banket werd den Heer Isaï Gruwez, Voorzitter een gouden uur werk en ketting als geschenk aangebo den, aan den Heer Marcel Lauwers, een gouden borstspeld en aan den Heer Oscar Molein, een prachtig koffieservies. Rede van Heer ISAI GRUWEZ, Plaatselijke Voorzitter. Mijne Heeren Heden 25 der maand Mei van het ju beljaar 1930 viert onze Maatschappij haar tienjarig bestaan en te dier gelegenheid heeft zij er aan gehouden grootsche fees ten in te richten. De honderdste verjaring van 's Lands Onafhankelijkheid heefteen reden te meer geweest om de feesten nog luisterijker, nog grootscher te maken. N.V.I. heeft noeh kosten noch last ge spaard om van dezen dag den belangrijk sten (e maken,niet alleenlijk van deze wel ke de afdeeling be'eefde, maar misschien wel van degene welke de West-Vlaam- sche Invalidenwereid tot heden heeft be leefd. Hierin werd ons Bestuur in breede ma te door het Stadsbestuur ondersteund en houdt eraan de hier tegenwoordige hee ren Burgemeester, Schepenen en Ge meenteraadsleden zijne dankbetuigingen aan te bieden. Niet alleenlijk hebben wij ons beperkt tot een lokaal feest, maar wij hebben ons uitgebreid tot het gansche land. We heb ben de gansche Belgische Invalidenfami- lie uitgenoodigd om hier, in ons herop- gerezen Yper, hunne vreugde te komen uiten maar ook om hier in 't verre Vlaan deren te komen aantoonen de onom stootbare wilskracht, de groote macht van ons Verbond. Aan het hoofd van hen is opgekomen onzen welbeminden Federalen Voorzitter Advokaat Henri Leclercq, den onvermoel- baren werker die jaar in jaar uit lichaam en geest verslijt aan strijden en streven naar de rechten van al de leden van 't Verbond. Nevens hem zien wij onzen dool allen geachten en geprezen Algemeenen Schrijver Hector Timmerman, die hij ook noch last noch moeite spaart om te kun nen voldoening geven aan iedereen. Onze gewaardeerde makker Reckelbusch, den werker der Federatie, heeft er eveneens in 'tbijzonder, deverdediger onzereischen in den Federalen Raad en in alle plaatsen waar het eenigszins noodig is. Voegen wij bij deze laatste onzen vriend D'Hondt, afgevaardigde der Invaliden bij de Pen sioenkommissie van Gent. Gelukkig zijn wij deze koene werkers in ons midden te mogen ontvangen en te huldigen en het is voor mij eene groote eer hen in naam van al onze leden open baar te mogen bedanken. Even gelukkig zijn wij de Provinciale Voorzitters van Luxemburg, Oost-Vlaan- deren en Antwerpen aan onze zijde te mogen zien. De Voorzitters en afgevaar digden der afdeelingen der Provincie hebben ook algemeen onze uitnoodiging beantwoord en doen ons op heden de driemaandelijksche congressen herinne ren, waar we samen sedert zooveel jaren zooveel nuttig werk verrichtten. Een bijzonder woord van dank dient toegestuurd aan Burgerlijkeen Kerkelijke Overheid voor de eer die zij ons aandoen en aan de Heeren Voorzitter en Leden van het Nationaal Werk die zich sedert ook ongeveer tien jaren zoo bereidwillig ten dienste stellen om hulp en bijstand te ver- leenen aan alwie in toestand is hunne tusschenkomst te verrechtveerdigen. Voe gen wij bij deze laatste onze beschermen de en eere-leden die door hunnen milden steun ons in de moeilijkste jaren telken male in staat gesteld hebben onze jaar- lijksche bijzonderheden aan de kinders onzer leden aan fe bieden. Aan mijne medebestuurleden, aan de feestcommissie, een bijzonder woord. PersoonlijKhèden aanhalen zou mij ver plichten nog te ver uit te breiden doch worde het mij toegelaten hen mijnen vu- rigsten dank te betuigen. En dan onze groote Familie, ónze 389 leden waarvan 325 hier tegenwoordig on der hetzelfde dak zijn vereenigd en aan dezelfde tafel neergezeten, aan hen en aan de zieken die wij te betreuren hebben, aan hen allen die ons hun volle betrouwen schenken, die ons hunne onbeperkte ge negenheid betoonen, die ons heden tot de vreugde brengen aan her. en aan allen hier tegenwoordig ter gelegenheid van dezen dag, van deze schoone bijeen komst, die eenige vergadering van vrien den, onzen besten dank. Nous sommes également trés heureux de pouvoir saluer parmi nous les repré- sentants des Combattants Francais, les Camarades Cassel et Dufour des Mutilés du Nord, ainsi que les représentants de la British Legion, qui par leur presence marquent le lien de camaraderie qui ne cesse de règner entre les Anciens Com battants et Invalides Britanniques, Fran cais et Beiges, nous les prions de croire a notre profonde amitié. En om te sluiten heb ik de eer aan de achtbare aanwezigen voor te stellen een heildronk te doen ter eere van onzen dap peren, dapperen Vorst Koning Albert, en zijne teedere gemalin de Koningin, het glas in de lucht te heffen ter heil van ons geliefd Vaderland, tot heil onzer machtige Federatie. Bij het Nagerecht door den Voorzitter Isaï Gruwez uitgesproken Dit gedeelte van het verslag over de Levenswijsheid. Wanneer zullen wij toch eens leeren wijs zijn! Wanneer zullen wij eens leeren op ons zeiven letten en behoorlijk zijn? Onze rede, ons oordeel, ons geweten, onze ondervinding spreken ons alle dagen en geven ons alle dagen les en raad en vermaan. En wij blijven altijd dezelfde! Een ezel zegt het spreekwoord, valt geen twee maal over den zelfden steen! En wij, die geen ezels zijn. of willen zijn, wij die den naam hebben en willen hebben van verstandige men schen te zijn, wij die kunnen redenee ren en oordeelen. wij die kunnen wik ken en wegen, en de gevolgen na gaan... wij vallen zienlijk, wetens en willens, met bedachten rade, niet een maal maar bij tien en bij honderden 1 van keeren over denzelfden steen. Neemt een dronkaard... Hij weet hoeveel zijn drift kost en wat erg hij meebrengt. Hij weet hoe hij zelf geen mensch meer gelijkt met zijne dron- ken kop. met zijn verward en zwijme- I lend verstand, met zijn arm Vlaamsch, met zijn afstootelijke manieren. 1 Hij weet dat hij vrouw en kinderen en huisgenooten ongelukkig maakt en hun dient tot verdriet en ergenis. Hij weet dat hij zijn geld verspeelt en soms z- ne fortuin verkwist, hij weet dat hi: zijne eer en zijn aanzien ver beurt zijn naam verliest: hij weet dat hij erende en miserie zaait. Hij weet dat al; hij voelt het, hij bepeist zijn zeiven met verachting, hij grijnst van spijt in 't diepste zijner ziel, hij weent het en zweert op te J staanEilaas... bij de eerste gelegen heid. ons man. ons redelijk mensch valt over den zelfden steen niet een tweede maal maar twintig en dertig keeren tot hij verzopt en verzopen is. Neemt een handelaar die zijn zaken versluwert, geen rekening houdt, of wat nog erger is. de kristene Vlaam sche spreuk en wijsheid vergeet: Eerlijk duurt langst j Oh Wat al verwaarloozing Wat al misrekeningen en tekorten en om hem uit de nesten te helpen, wat al een be drog! Bedriegelijke konkelfoezerijen en oneerlijkheden, i Hij weet het, hij keurt het af bij anderen en schandvlekt hethij onder vindt dat onrechtveerdig goed niet ver rijkt en dat, wat met het fluitje ge- 1 wonnen is, met het trommeltje ver teerd wordt. Hij voelt dat de grond zinkt onder zijne voeten en dat hij van den oever in den dijk rolt. En toch. hij doet voort, 's anderen daags en volgende dagen hij doet het zelfde Geweten, oordeel en onder vinding leeren hem niets en maken hem niet wijzer j Zullen wij dan nooit gezag hebben over ons zelvtyi Zullen wij dan nooit luisteren naar rede en geweten? Naar raad en ondervinding? talent wij gedurende de H. Mis hebben kunnen bewonderen. Ook hopen wij dat het wel de eerste maal is dat wij die Heeren hier te Yper gehoord hebben maar dat het toch de laatste maaf niet zijn zal. Vanaf 2 1/2 uur vereenigden al de deeln mende Maatschappijen van Ir.va- lieden en andere, waaronder verschillen de Muziekmaatschappijen zich op het Statieplein, om vandaar in stoet de bijzonderste straten der stad te door trekken. Korts na 3 uur werd het teeken tot het vertrek gegeven. In de beste orde trok de Stoet door de Stad, vriendelijk begroet door de synlphatieke massa, die zich in de straten verdrong alwaar deze voorbij trok. Op de Groote Markt teruggekeerd schaarden al de Maatschappijen zich rond de Kiosk alwaar verschillende spre kers beurtelings het woord namen over de belangen der Invalieden. Rede van den Federalen Voorzitter Mijnheer H. Decïercq. Ik ben zeker de tolk te zijn van gansch uwe prachtige vergadering wanneer ik zeg dat wij allen t'akkoord zijn om aan makker Gruwez, de toegenegene Voorzitter der afdeeling Yper, en aan zijn Comiteit, onze diepste erkente lijkheid uit te drukken voor hun hartelijk onthaal, voor al de blijken van vriendschap die zij ons gegeven hebben. Wij hebben hun historischen stoet bewon derd, die een zoo groote vreugde voor onze cogen was, en die tezelfdertijd zooveel pijn lijke, zooveel roemrijke herinneringen in onzen geest opgewekt heeft. Maar nu, ongelukkiglijk, is het vermakelijk gedeelte van het programma geëindigd. Thans moeten wij werken en over ernstige zaken spreken. Eenige weken geleden, wanneer ik uwe aangename uitnoodiging ontvangen heb, heb ik seffens gedacht, op den 25 Mei zal de kwestie der vermeerdering der pensioenen sedert lang gansch geregeld zijnDoch zooals gij weet is deze belangrijke kwestie nog niet opgelost. Dus vraag ik u de toelating met u geduren de eenige korte minuten erover te spreken. Op den 13" Februari laastleden, 'hebben de Volksvertegenwoordigers Mundeleer, Van de Meulebroeck. Mathieu, Van Hoeek, de Burlet en Devèze een wetsontwerp op het bureel van de Kamer neergelegd, waarbij zij het coefficient 5 voorstellen. Wat is het coefficient 5? Gisteren heb ik met een brave invalied- makker gesproken die dacht, dat het coeffici ent 5 een vermeerdering' van 5 was. Dit is gansch mis. Het coefficient 5 wil zeggen: eene verhoo ging van 66 In andere woorden hebben de achtbare Heeren Mundeleer door hun wetsontwerp voorgesteld, bij voorbeeld 16.600 per jaar te geven aan degene die nu alleen jO.OOO trek ken. Ons Verbond heeft beslist, dit wetsontwerp met al zijne krachten te ondersteunen. En onze Federale Raad heeft een schoon boekje geschreven, dat eene welsprekende gepleit voor het coefficient 5 is. De titel van dit boekje isEenige Doku- menten met eerbied onder de oogen van de Regeering en van het Parlement neergelegd. Dit boekje maakt het belangrijkste werk over de kwestie verschenen. Wij hebben het natuurlijk aan al de Minis ters en Wetgevers gezonden, en ik weet dat het een diepen indruk gemaakt heeft. Wat zal ditontwerp kosten? Antwoord 1. - Aangaande de militaire Invalieden een supplement van meer dan 200 mill, per jaar: 2. - aangaande de weduwen, de weezen, de opgaande verwanten, de burgerlijge invalie den, ook een supplement van 200 millioen; God zegene mij. God spijze mij en al die dervan nutten, zegt men in 't Kortrijksche als ze een nieuw brood beginnen en mét het punt van 't mes maken ze een kruis op het brood. In 't Oostvlaanderensche en 't Ant- werpensche, als ze een nieuw brood be ginnen zeggen ze. een kruis, op 't brood makende met de snee van 't mes «God zegene en gebenedijde al die van dit brood zullen eten en snijden Hoe kristen ons Vlaamsche Volk! Over Kanker. Hoe ontstaat kanker? Daar zijn twee gedachten totaal te genovergesteld I 1 )e eenen zeggenkanker ontstaat niet door overerving. Integendeel, kin ders van kankerlijdenden, schijnen meer dan andere kankervrij. Hoe ontstaat dat? Door herhaalde prikkelingen van wonden op dezelfde plaats voortgebracht, zoo zegt een Duitsch geleerde. (Dat zou min ot meer uitleggen de kanker die som mige menschen krijgen aan de lippen, door het gebruiken van gebroken en snijdende pijpen die de lippen kwet sen en nog kwetsen. De andere zeggenkanker otitstas- door overerving... zoo spreekt de ee- raar Pelin Bernstein, ook een Duitsch- Deze was naar Amerika gegaan om daar de proefnemingen te '~!ll<'e5,[e/ van M. Leo Loeb en Miss Maud 1 V

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1930 | | pagina 2