I Crédit Anversoisl HBH—HIM N. V. Het Familiehoekje Ypersche Kroniek. Dixmudestraat, 18, YPER Uit UJatou Onze Kinderleden Kerkelijk Nieuws Gesticht Nazareth H. Hertenfeest. Sterfgevallen. C. Battheu v. d. "Ballon, Nestor Battheu-Ghesquiere De dag der Moeders Ons Stadsmuseum. Ypersche Werklieden. b h n d v Z d ki P ni zi In Frankrijk te Puy staar een reus achtig standbeeld van O. L. Vrouw, ge goten met het brons van de kanonnen, buitgemaakt in Sebastopol. Er is nu spraak een reusachtig beeld van Christus Koning op te rich:. in een allerschilder- achtigste streek der Aipen, rechtover den Mont-Blanc. De Paus, als oud berg-be- klimmer. stelt beiang in die zaak en heeft de vooruitzetters van dit plan warm aan gemoedigd. Lodewijk XIV werd meerderjarig verklaard aan 14 jaarzijn regeeren be gon in 1643 en 1 -j- 6 4 3 14 hij regeerde 72 jaar namelijk negen jaar als minderjarige en drie en zestig jaar als meerderjarige beschouw die twee cijfers en ge vindter in 7 X 2 14 hij stierf aan 77 jarigen ouderdom en 7 7 is ook 14; Zijn vader was gestorven den 14n van den maand en zijn grootva der insgelijks. Vriend, hebt ge redens tot aanbeveling, vroeg een zeep-baron aan een jonge ling, die zich aanbood voor chauffeur». Ja wel. Ik heb 10 menschen omverge reden, 20 honden, 60 kiekens en nooit kon men mijnen nummer opnemen De logië-mannen in Frankrijk, die de maatschappij samenstellen ter verdediging van de Rechten der menschen Les Droits de l'homme zijn mistevre den, omdat de fransche regeering toela gen schonk aan het Eucharistisch Con gres van Karthago, omdat de Bey van Tunis en de fransche Resident deel mie ken van 't Comiteit, omdat het Congres zoo wel lukte. De zelfde mannen hebben niet geroerd ten voordeele der katholieke menschen die men vermoordde in Mexi co en roeren niet ten voordeele der russi- sche vervolgden, die men ten on-rechte foltert en doodt. Nog een recht dat ze verdedigen De fransche Kamer zoude moeten een wet stemmen om te doen straffen al wie belet dat er kinderen gezonden worden naar de staatsscholen of die er kinderen doet uittrekken. In Belgie, Holland en England wed ijvert men voor het behouden der nog be staande windmolens. In Frankrijk, waar er nog een in dienst is, namelijk te Hondschoote, dragende het jaartal 1127 en dat moet een der geheele eersten zijn, want de windmolen is langs hier overgewaaid uit het oosten, met de kruisvaarten stelt men voor de wind molens te ontslaan van belastingen. In 1913 werd Koning Albert bevelheb ber genoemd van het 2C' duitsch regiment der dragonders en ter dier gelegenheid reisde Hij naar Berlin. Daar, op een ga la-diner, beweerde Keizer Willem dat een oorlog tusschen Duitschland en Frankrijk onvermijdelijk was en nakende. Na het feestmaal sprak de Molkte in den zelfden zin met ridder de Melotte, belgischen krijgs-geattacheerde en eindigde met te zeggen Wat zou Belgie doen bij zulken oorlog Neutraal blijven >- was het antwoord. En wat verstaat gij door neutraal zijn?» «In tijd van vrede, met iedereen vriendelijk handelen Ja wel, maar in tijd van oorlog Geheel en gansch neutraal blijven, dat is, ons uit al onze krachten verzetten tegen oorlogsvoerenden, die onze grenzen zouden schenden of tegen eene derde macht, die belang stellende in het geschil, zoude willen troepen ontschepen in ons land en ons land gebruiken als basis tot oorlogsdoeleinden Ah Maar be let wel, het is niet genoeg opperbeste ge voelens te hebben, gij hebt nog een leger van doen, sterk genoeg om uwe neutraii- teii te doen eerbiedigen De bedreiging was klaar. Frankrijk, op de hoogte gebracht, hield er geen rekening van en zoo werden wij in 1914 overrom peld en verwoest. Rupsen Daar klaagt men overal van In streken waar geheele bosschen be dreigd waren met uitroeiing had men tot nu toe vliegtuigen gebruikt, die van uit de lucht doodend stof op de boomen lieten vallen. Nu beveelt men meer krach tige blazers aan, door motoren in gang gesteld, en blazende van beneden naar boven Mericol d.i; iets wat veel ar senic bevat, de kruinen der boomen in Om het uitwerksel er van te bestatigen spande men, bij zoo een proef, netel doek, mousseline onder de boomen en welhaast telde men 1050 doode rup sen, per vierkanten meter van dit wit slagveld. 4c Tot nu toe kon men verzekering aangaan tegen brand, diefte, hagelslag, auto-ongevallen en wat nog meer. Een engelsche Lloyd verzekert nu studenten tegen de buizen Als een verzekerde student... en om te kunnen verzekerd worden moet hij het bewijs leveren van ernstige lui te zijn... als een verzekerde student zijn examen mislukt, hij krijgt geld om zijne studiën te hernemen of wel eene vergoeding voor de gedane onkos ten. In Duitschland vreest men, dat met dit nieuw stelsel, de universiteiten die reeds aartsbevolkt zijn, nog meer leerlingen zullen tellen. Ten gevolge der akkoorden van Late- ranen heeft in Italië het kerkelijk hu welijk... dat het ééne waar hu welijk is... kracht als burgelijke over eenkomst. In den eersten trimester van 1930 waren er in dat land 79509 huwe lijken, waarvan 76821 in de katholieke kerken, 21 in dejoodsche synagogen, 2 in protestansche tempels en 2665 op het stadhuis. Niet alleenlijk Wellington en Blücher, de helden van Waterloo, konden het vol houden tegen Napoleon, maar ook twee bandieten uit de Ardennen, Ge- na en Magonette. Zrj hadden den keizer geschreven, om hem en geheel zijn leger uit te dagen. De Keizer belastte al de gendarmen der departementen Ourthe en Ardennen met de taak ze gevangen te ne men Vruchteloos hebben ze dat betracht en het volk, waarvan velen, onder doodsbedreiging, jaarlijks eene som geld te storten hadden in de handen der ont vangers van de heerschappen-bandieten, dorst of wilde de openbare macht niet steunen. Vijf en twintig jaar hielden ze het vol en zij werden eindelijk gevangen genomen door den Hollander en opge knoopt te Luik. Ter gelegenheid der Belgische Eeuw feest, heeft Alphonse XIII, Koning van Spanje, prins Ernest de Ligne ridder ge slegen van het Gulden Vlies. Dit orde werd gesticht door Philips-den-Goe- den. Betreklijk weinige leden mieken en maken er deel van. Maar nu bestaat er een dobbel tak Een oostenrijksch orde in Weenen... en vruchteloos na den oor log heeft Belgie getracht om in bezit ge steld te worden van zijne juweelen en om onzen Koning groot-meester ervan te doen uitroepen... en een spaansch orde te Ma drid. Dat er nu twee orden bestaan volgt hier uit, dat Keizer Karei, die eens groot meester van het orde was als nakomeling van Philips-den-Goeden, ter zelvertijde KONING was van Spanje en KEIZER van 't Westen. Het gouden halssnoer der ridders draagt een gouden schaapje dat Evangelie van den 3 Zondag na Sinxen. God is rechtveerdig De gerechtigheid is de grondvest van Gods troon, en de rechtveerdig- heid is de wet van zijn Rijk. Zoo spreekt het H. Schrift. Krachtens die rechtveerdigheid wordt aan alles, zegge aan alles gege ven volgens verdiensten: geen goed dat onbeloond wordtgeen kwaad dat ongestraft blijft. Een glas water in Gods naam gegeven, zal niet zonder belooning zijn... en zijt niet gerust over de lichtzinnige woorden die ge nutteloos uitspreekt. Alle mensch is onder die stalen en onwrikbare wet geschapen en geboren. Niets van 't geen hij goeds doet. zal onbeloond blijvenniets van 't geen hij kwaads verricht.zal ongestraft zijn. Die wet is de wet van het opperste loon naar de opperste verdienste. Doch de mensch op aarde is in proef tijd geschapen. God heeft hem gesteld, voor den tijd dat hij hier is. in den raad van zijn eigen besluit en beschik king. De mensch is vrij en kan naar willekeur goed of kwaad doen. docli onder de wet der gerechtigheid t.t.z. dat alle goed. loon verdient en alle kwaad, straf. Het eigen karakter van den proef tijd is de goedertierenheid t.t.z. dat de uitvoering der rechtveerdigheid als op gehouden wordt en dat God. geheel de tijd van 't leven, gereed is tot berm- hertigheid ofte bereid is om den zon daar die boetveerdig is, in genade te ontvangen of vergiffenis te schenken mits voldoende boetedoening. 't Is die eigenschap Gods die de H. Lucas doet uitkomen in het Evangelie van vandaag. Te dien tijde naderden de tollenaars en de zondaars tot Jezus om Hem te hoorenEn de Pharizeërs morden, zeggendedeze ontvangt zondaars en eet met hen. En Hij sprak tot hen deze gelijkenis: Welk mensch, onder u. jdie honderd schapen heeft, en één ervan verliest, laat niet de negen en negentig in de woestijn en gaat naar het verlorene, totdat hij het vindt? En als hij het gevonden heeft legt hij het blij op zijne schouders en t'huis ge komen roept hij geburen en vrienden bijeen en zegt hunverblijdt u met mij, want ik heb mijn verloren schaap we- dergevonden. Ik zeg uevenzoo zal er in den hemel blijdschap zijn over één zondaar die zich bekeert, meer dan over negen en negentig rechtveerdigen die geene bekeering poodig hebben. Of welke vrouw, die tien drachmen heeft, als zij ééne drachme verliest. de rijkdom der Vlaanders herinnert ver oorzaakt door de wollennijverheid. Zal de oude tzar van Bulgarië wederom den troon van dat land bemach tigen, zoo het geruchte loopt? Ché lo sa... wie weet het Ferdinand was eigen kozijn van Leo pold II, kleinzoon van Louis-Philippe, geboren in Weenen, ten jare 1861. Hij was een d'Orleans en huwde eene prinses Bourbon-Parma, de oudste zuster van Keizerin Zita en van den huidigen Prins Gemaal van Luxenburg. Hij heeft vier kinderen. Den oudsten.Boris, nn Koning van Bulgarie, die katholiek gedoopt was, deed hij schismatiek worden op vierjari- ouderdom, om aan te staan aan Rusland en dan gedurende den oorlog, daar hij Rusland bevocht, deed hij hem wederom katholiek worden De eerste die nog durft een woord zeggen, zal buiten gezet worden riep de rechter op het tribunaal. Hoerah schreeuwde de beschul digde. BANK BEURS WISSEL In een artikeltje in Westvlaming over de politieke frontistische betooging van den Sinksen-Maandag te Abeete en welke Meestere een bedevaart noemt, valt schrijver uit tegen den Heer Pastoor van Abeele en de fransche overheden van de Grens omdat die Heeren de Comedie die er daar op dien dag gespeeld wordt, naar verdiensten schatten. Als V.O.S. en B.V.O S. iets doen, is het altijd goed weer», begint 't Manne tje uit de Maan, maar hij vergeet er bij te zetten tenzij als 't regent God de Heer, zorgt voor 't Recht, voegt hij er bij. Ja, zeker, Mannige, en ge zult dat nog wel ondervinden, maar dat 't Recht bij u is, valt nog te bewijzen. Kom, wend u tot uwen vriend Borms.en vraagt hem een duitsche buikriem met de woor den Got mit uns, draagt die en ge zult dan <- complet zijn. Na eenen verwarden en lagen uitval tegen den Heer Pastoor van Abeele, spreekt schrijver over den stoet, die was vergezeld door fransche gendarmen te peerd en te voet, alsof onze geburen het te doen hadden met 'n bende schurken of bandieten Daar, gij hebt het zooverre gebracht, Butaye en consoorten, dat gij nu moet bekennen dat men u behandelt als schur ken en bandieten. En waarom wordt gij alzoo behandeld, gij alleen Waren er gendarmen te zien bij de doodenhulde gedaan door den N. S. B. van Abeele Neen, waarom Omdat die doodenhulde rechtzinnig was en nietgevolgd van meeting waar frontis tische politiekers, om hunnen kamerzetel te behouden, de toehoorders ophitsen en opruien tegen eigen landen medeburgers. In een volgend artikeltje waarin er zoovele leugens staan als gedachten, tracht schrijver den diepen indruk gela ten door het grootsch en deftig N.S.B. feest van Watou in te beuken en spuwt ter dier gelegenheid zijn gal uit tegen den Heer Kapelaan, de Overste der Nonnen- schooi, de Vigils, den Burgemeester,enz. Zeg, schrijver, wij zijn fier den Heer Kapelaan als Proost te hebben in onzen N. S. B. omdat hij acht frontstrepen draagt, omdat hij invalied is en vooruit en vooral omdat hij Priester is. Met zoo een man in ons midden, zijn wij zeker den O. S. "Bond op den rechten weg te houden. Wij houden den Priester Gods in eer, en gij Wij raden u aan het hoekje van Meester Butaye, in den «West Vlaming» van vroeger, te herlezen, dat hoekje dat iedereen deed walgen, en waarin laster en eerroof tegen dien Priester Gods plaats vond. Voor wat onze Burgemeester aangaat, wij zijn gelukkig de gelegenheid te heb ben hem hier hulde te brengen voor zijne werkzaamheid, zijne bedienstigheid. Wat verbeteringen al in korten tijd, elektriek- sche verlichting, centrale van telephone. En gij Butaye, wat hebt gij gedaan voor Watou, gij, een député Gij zijt Einiel oorloge. Er moet strijd zijn, roept gij. Eh wel, ja, gij zijt er in gelukt, onze schoone gemeente is ge scheurd en dood er is twist en twee dracht. Gij verdient eene belooning, zij is aan 't komen. Voelt gij nog niets Gij zijt Volkvertegenwoordiger sedert jaren, en wij hebben het nog niet gewaar geweest. Hoe anders ook, gij huilt en briescht tegen gouvernement, overheden en al wie met u niet is uwe eenige kommernis is stemmers winnen om uwen Kamerzetel te behouden. Voor hetgene Vigil of de Vigils, gelijk gij wilt, aangaat, is het een eere Vigil te zijn. Vigil heeft het schandelijkste ver raad dat ooit gebeurd heeft, bekend gemaakt, en 't was noodig om het onwe tende volk te onderrichten. Vigil is een baanbreker geweest en heeft en zal vele volgelingen hebben. Butaye, men zal nog van Vigil spreken als gij lange reeds zult vergeten zijn. Omdat God den Heer, zorgt voor 't Recht, zooals gij durft schrijven. Butaye, gij wilt u uitgeven als Vlaamsch en Katholiek. Ziehier hoe Het Nieuws van den Dag Vlaamsch- en Katholiek dagblad de frontisten oor deelt. Zie nummer 145 van Vrijdag 20 Juni 1930, hoofdartikel Hou en Trouw. De Frontisten logen dus, toen zij hun verraad met den mantel van Vlaamsch- gezindheid dekken wilden Door veel, zeer veel Vlamingen, die de volkomen gelijkstelling onzer twee nationale talen met vreugde begroeten, wordt dit besluit getrokken, en wij hoe- ven er bij te voegen dat de Judaspoli- tiek der scheurmakers er hoegenaamd niets bij wintEn waren de verkie- zingen nu te herdoen, dan zou het groepje Frontisten,dat nog in de Kamer zetelt, van een zeer kale reis te huis komen. Het kon niet anders. Geheel hunne politiek is inderdaad gesteund op een opzettelijke verwar- ring tusschen Vlaamschgezindheid en ontrouw aan België. En zij hebben zoo- danig geroepen en getierd dat België tegen Vlaanderen was en daarom ka- pot moest, dat zij een aantal eerlijke doch onervaren kiezers meegesleept hebben Zulke leugens kunnen echter niet eeuwig duren. En den dag,waarop België zelf, bij monde van den Eersten Minister, den Heer Jaspar, het initiatief nam om met de Vlaamsche kwestie eens voorgoed gedaan te maken en Vlaamsch en Fransch juist op een gelijken voet te brengen, werd de ondergang der Frontistische partij ingeluid. Deze wist het en op alle mogelijke wijze heeft zij ook het stemmen'der Vlaamsche wetten willen tegenhouden. Meer nog Zij heeft zelf bij het ver- vlaamschen van het hooger onderwijs in de Universiteit te Gent, NEEN ge zegd Wij verwachtten er ons aan, want het geliefkoosd stieltje dier heer schappen, is visschen in troebel wa ter Wie het troebel water wil opkla ren is voor hen een vijand, omdat hij hunne vischvangst verhindert.Eveneens werden alle echte Vlaamschgezinden, die de Vlaamsche grieven wilden her stellen, hardnekkig door Frontistische Nationalisten bestreden. Dezen hebben veel liever eenige wantoestanden te laten bestaan, omdat zij dan voort kun nen schreeuwen en het lichtgeloovig volk opstoken. Integendeel, als alles in zijn voegen komt, moeten zij wel daarover zwijgen; en dan staan zij met hun Judasgezicht, dat door geen masker van Vlaamschge zindheid kan verdoken worden. Onze triomf is nabij, ondanks het oneerlijk konkelfoes der Frontisten. >1 Dezen hebben het recht niet in den naam der Vlamingen te spreken, die in hunne c vergroote meerderheid trouw zijn aan hun Belgisch Vaderland, en BtNNEN Belgie hunne rechten wil- len veroveren. De Frontistische Nationalisten geven den brui om de beslissingen van het Kerkelijk gezag. Onlangs zelf hebben wij onder hen in de Kamer hooren spreken van de bisschoppelijke dwinge- landij en de tusschenkomst inroepen van een liberalen minister. Het anti- klericalisme kan niet verder gaan. Wij hopen dat die kerels voortaan den titel van Katholiek zullen laten varen Zij hebben er waarlijk geen recht op I Butaye, wij oordeelen u volgens uwe daden en niet volgens uwe woorden. Vigil XX. steekt de lamp niet aan en vaagt het huis niet uit en zoekt zorgvuldiglijk totdat zij die vindt? En als zij die ge vonden heeft, roept zij vriendinnen en geburen bijeen en zegtverblijdt u met mijwant ik heb de drachme ge vonden die ik verloren had. Evenzoo zeg ik U. zal bij de engelen Gods blijd schap zijn over één zondar. die zich bekeert. Lucas 15-I-I Muzikanten. Welnu, de Frontisten zeggen even »'eens Beter is het de Vlaamsche wantoestanden niet te verhelpen, want dan kunnen wij onze aanhitsingspoli- tiek voort doen, om Belgie kapot te krijgen Wij vragen ons altijd af in wiens dienst die kerels staan, en van wien zij hunne soldij ontvangen Hunne groep van oorlogsverraders, activisten van alle alloi, en naoorlog- sche scheurmakers, die Belgie kapot willen nijpen,verzinkt in het misprijzen van iedereen het is wel besteed. Tijdens eene ondervraging gericht aan den Heer Minister van Verkeerswegen aangaande het uitbaten van autobusdien sten, hield onze Senator, Mijnheer Bru- neel de la Warandenagenoeg de volgen de rede Het staat vast dat het verkeer van de autobussen moet geregeld worden. De autobussen rijden in gevaarlijke voorwaarden. Soms moet het koetswerk vier ton dragen, hoewel het chassis niet gemaakt is om een dergelijken last te dragen. Bovendien zijn de voerders niet van de reizigers gescheiden, wat een gevaar op levert. De halten worden over 't algemeen niet nageleefd, evenmin als de uurtahel- len de voerders varen om ter snelst en weddenschappen worden onder de reizi gers aangegaan. De particuliere diensten leveren geen voldoende waarborgen op voor de reizi gers, want dikwijls zijn de kleine uitba ters niet verzekerd, zoodat de slachtoffers geen vergoeding bekomen wanneer er een ongeval is. Ik weet dat de minister een reglemen teering bestudeert en ik hoop dat hij met mijn aanwijzingen zal rekening houden. Zonda^rust. De Apotheek van M. Van Walle- ghem, Statiestraat, zal alleen open zijn op Zondag 29 Juni 1930. In St PIETERS OP ZONDAG 29JUNI 1930. (Feestdag van St Petrus en Paulus) Gedurige aanbidding. Te 10 u. solemn. Hoogmis, in muziek Te2'/i u. Vespers Te 4'2 u. parochiale processie en solem neel Lof. De leden der H. Hertenbonden van stad worden uitgenoodigd licht te dragen in den stoet. In St MAARTENS: OP ZONDAG 29JUNI 1930. Te 8 1/2 u. zielmis voor M. Arthur Spey- brouck (Leet). Te 11 1/2 u. zielmis voor Vrouw Con stant Van Steenkiste, (Dixmuidesteen- weg). OP WOENSDAG 2JULI 1930. (Feestdag van O. L. Vrouw Bezoeking) De Generale Absolutie wordt aan de Der- de-Ordelingen gegeven, onder de drie eerste missen, (6- 6'/«- en 7 uur). OP DONDERDAG 3 JULI 1930. 's avonds, wordt het Heilig Uur ge houden, niet in St Maartens- maar we! bij uitzondering in St Niklaaskerk ter gelegengeid van de plechtige octaaf die aldaar gevierd wordt ter eere van O. L. Vrouw van de Vesten. OP VR1/DAG 4JULI 1930. Oefeningen ter eere van het H. Har.t van Jesus. 4c 4c Woensdag zijn de oudjes naar het ge sticht Nazareth te Yper teruggekeerd. Zij hebben onmiddellijk bezij genomen van het nieuw gesticht op praktische en mo derne trant, heropgebouwd. Mijn vader is muzikant, hij speelt op zijn fluit. De mijne is'het ook. want moeder zegt altijd als wij lawaai maken: «Stil.haar bemint en doet de ketenen kus- kinderen. want anders speelt va de? op zijnen poot. Levenswijsheid. De Waarheid. De waarheid is het eenigste dat hier op aarde weerdig is van 's menschens zorgen en zoeken. Zij alleen is het licht van ons ver stand. de regel van ons hert. de bron van echt genot, de vaste grond van on ze verwachtigen. de troost van onzen angst, de balsem van onze droefheden en het geneesmiddel van al onze kwa len. Zij alleen is de oorzaak van een goed geweten, de schrik van een slechtzij is de heimlijke straf der ondeugd en de inwendige belooning van de deugd. Zij maakt onstervelijk dezen die Over Mirakels. De meester wilde aan zijn jongens een voorbeeld geven van wonderen. Wat zoudt ge zeggen. Piet. als iemand u kwam vertellen dat hij te middernacht de zon heeft gezien? Dat hij vreeselijk kan liegen, meester. "Maar als ik het u zeige weet wel dat ik niet lieg? Dan zou ik peizeti dat ge strate- zat geweest zijt. meester. sen van dezen die om haar lijden. Zij kranst met eer en glorie hare marte- laars en hare verdedigers, zij brengt i achting en eerbied aan de armen en ellendigen die om haar te volgen, alles verlaten hebben. I Eindelijk, de waarheid alleen geeft grootsche en manhaftige gedachten in. Zij kneedt heldhaftige zielen, waarvan de wereld onweerdig is en vormt al leen wijzen, dien naam weerdig. Al onze zorgen zouden dus daarop alleenlijk moeten besteed zijn om de waarheid te kennen, al onze begaafd heden daarop gekeerd om de waarheid te doen kennen en al onze krachten daarop gericht, om de waarheid te ver dedigen. Wij zouden dus in de menschen maar dat moeten zoekenwaarheid in hen maar dat achtenwaarheid. Daarin zouden wij moeten ons beha gen nemen en maar dat van hen ver langen dat zij in ons maar daar hun behagen oj) stellen. In een woord, 't moet genoeg zijn dat de waarheid haar toont, ppdat wij ze zouden beminnen, en dat de waar heid ons toont, opdat wij ons zouden kennen. Massillon. Verfrissching. Dorst lijden is lastig, hoe dat ver holpen? Drinken helpt niet en bijzon derlijk. zeer koud drinken als men zweet is gevaarlijk, dat kan eene over- drevene samenvloeiing van bloed in de longen of in de hersenen teweeg brengen. Xa een vermoeiende fietstocht, niets is beter dan warme melk. Wie daaraan niet houdt, neme warme koffie of thé. dat lescht veel meer den dorst dan al cohol of koude dranken en zijn nooit gevaarlijk. Wat zeer goed is, is enkel- lijk mond en keel spoelen met koud water, het afwrijven van hals of van de slapen met een natten doek. ver- frischt veel en verdrijft het gevoelen van warmte en dorst. De inwoners van den St PieterswR hadden er aan gehouden, als blijk va-» genegenheid, hunne huizen te bevlaggen' met de nationale vlag. Donderdag 11.. vooravond van het H Hertenfeest, had de bloemenhulde der kinderen plaats het H. Hert ter eere. [)- kinderen, van 6 tot 12 jaar, van ai de scholen der stad waren er toe uitger digd. Zij vergaarden aan St Pieters Kerk en ten 6 u. 10 trokken ze stoetsgewijze onder het zingen van gelegenheids-ge zangen, langs de Rijselstraat, Neerraark: en Leet naar de Kathedraal. Daar ont vangen de Eerw. Heeren Deken en Pa- toors der stad de bloemtuilen uit de har den der kinderen, om ze te doen plaatsen in de opgetimmerde pytamiden rond he: prachtig verlichte H. Hertenbeeld. Ver volgens deden de kinderen den groot- schen tempel weergalmen van hunne i:e:- Iijke gezangen en daarmede waren tb plechtigheden van het H. Hertenfeest in gezet. Den daarop volgenden Vrijdag ware- j er veel communiën in de kerken en open bare bidplaatsen van stad en een groc getal huizen hadden bevlagd. In de aanwezigheid van eene talrijk» menigte, werden Maandag 1.1. de be- gravings-plechtigheden gepleegd in Si: Maartens kerk van Jufvrouw Devos M& ria, regentes en Woensdag 1.1. in St Pieterskerk deze van vrouw Fidelia Delannoy, we- duwe Amandus Vandamme, gestorven in den gezegenden ouderdom van negen:g jaren. Het oud bekend huis laat weten alsdat zijn zoon N. Batthec hem komt te stellen in de Rijsselstra;: Nr 1, dicht bij de Markt, aanhoudende aan het Hotel Regina Het huis draag: hetzelfde enseigne In den Ballon» bi N. Battheu. Men kan er bekomen Mercerie, Bot- neterie, Parfumerie, Gebreid Goed, Co-- set merk D. W., Manshemden, Martij Perfect normale artikelen, sargier (Lingerie en Fourruren worden in het luk. gemaakt), handszakken, enz., enz., di alles aan de beste voorwaarden enprij zen buiten concurrentie. Overtuigt U aan de prijzen bij de J stallingen. Doe dus uwe aankoopen in het huis Lingerie Nr 1, Rijsselstraat YPER zal op Woensdag 9 Juli gevierd worde:, in het lokaal van het werk De Mes druppel Er wordt herinnerd dat alle gillen briefwisseling voor het Oorlogsmuseu der Stad Yper eenig officieel Oorlogsm seum der Stad, tot den Heer Cyr Schmidt,Secretaris van het Stadsmuse: 31, Maloulaan, te Yper, moeten geri. worden. Bouwt eene goedkoope woning Waarmee Met 't geld van Eigen Heerd, en bouwpremie van Staat,Provincie en Si- De leen maatschappij Eigen Heer: Yper, waarvan de Voorzitter M. Schepen D'Huvettere en de Schri;- Schatbewaarder M. Honoré Gillioe; beiden woonachtig te Yper, gaf se haar bestaan 2.652.335 fr. in leening stond, in den loop van 't jaar 192v. leeningen toe om een huis te koope- 50 om een huis te bouwen. Volgens de onderrichtingen der.4 meene Spaar- en Lijfrentkas, die hw geld verschiet/zal Eigen Heerd, tere nen van den 1 Juli 1930, niet meer vijf frank per honderd mogen vragen» intrest en afkorting. Welke bankei bijzondere geldverschieter zou er leenen aan zulke voordeelige voor» den Werkzaamheden in Juli. 1. - GROENSELHOF: W eren en omspitten al wat kan komen, en ter plaats, vluggroei* karoten zaaien, alsook boontjes. erwten, porselein en kleine zon:; dijzen. Bij de andere boontjes en e' staken en rijssen zetten. De t- schragen en leiden. Groeven ai' gen voor bladselderij. In de 2e helftwinterradijzen tP In de schaduw: kervel, per pen en zomerspinazie. Lichte zaaien om te blijven: 1 pemen of suikerijen, latuw en 1 kool. Ook ten volle zaaien a's en winterprovisie: de andijvie.»» kooien, bloemkoolen. sprui:» roode kooien en laatste selder: De tomaten uitnijpen en der» wel als de aardappels met her: besproeien. 2. - KRUITHOF: In stil weder en wester- i wind gritfiën zetten en op 't v"-,; de maand, ze vrij maken. oi. niet zijn. op nieuw rondbir.de" zeer gesnoerd zijn. De druivelaars afbladeren scheuten weren, die lang» uitloopen. De aarde rond den stam open houden. Ze besproeit van droogte, vooral de leil* noodig dagelijks. 1 1 s 1 d I c 0 S v C h d 1: Z( m a; v< d< V] 1« 1 1 2 3 de 1 2 ta 11

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1930 | | pagina 2