Crédit An versois De ueidsiap uan... maipenuis zniieg uan dan fiemeeteraai Het Familiehoekje Ypersche Kroniek. Nijvel heeft een prachtigen stoet tot stand gebracht, om het roemvol verleden der stad op te hemelen. Alles was even schoon en wel uitgedacht, uitgenomen de herinnering aan la Belgique Fran?aise door het verbeelden van den intocht te Nijvel van den franschen genaraal Valen ce, na den slag van Jemappes,op 13 No vember 1792. Waarom drukt een groot blad, op die manier de nederlaag onzer troepen herinneren en den wreeden inval van ons land door de fransche troe pen der omwenteling en des Keizerdoms. ledereen weet nogthans dat het een tijd stip geweest is van ongehoorde beproe ving voor onze godsdienstige overtuigin gen, voor onze politieke vrijheden, voor onze kunstschatten en voor ons stoflijk welzijn... in een woord een tijdstip van onherstelbare rampen HBaasnaaaaa n. V. Dixmndestraat, 18, YPER Hationaal peest 27 Juli 1930 Maria-Sophie-Josephine DELVA TÜïMDAG 1930 Kerkelijk Nieuws Luisterrijke Plechtigheid Harmonie Ypriana Maandag 28 Juli 1930 C. Battheu v. d. "Ballon,, Poperïnglie, Nestor Battheu-Ghesquiere Stadsmuseum. Ter gelegenheid der HEROPENING DER KATHEDRALE Gothieke Kerkstoelen in eik. Christen Werkersverbond Yper. Zondag 3 Oogst om 17.30 uur CONCERT Muziekschool. kracht dan dat stoom ooit zou kunnen le ren. Zoo werd mogelijk gemaakt de mo to. de auto, het vliegmachien en de be stuurbare luchtbal. Die geniale uitvinder, even als veel andere, heeft nooit rijkdom gekend Hij vond uit en anderen pasten toe... anderen werden rijk en hij bleef arm. Te Clermont-Ferrand staan ook de groote werkhuizen Mie hel in en de pracht-kwartieren, waar hun werkvolk gehuisvest is, maken een geheele stad buiten de stad. Een groote verbetering in de stoomtui gen was de toepassing van 't gedacht van Laval Zweedschen werktuigkundige die cylinder en piston wegliet en de stoom deed blazen op de vlerken niet van een watermolen maar van een stoommo- len. Zulke molens noemt men turbynen en worden nu meest gebruikt voor groote schepen en ook voor snelschepen, zooals de maalbooten Oostende-Douvres. i* In Frankrijk viert men in 't jaar 1931 het jubileum van het kosteloos, ver plichtend en leek onderwijs. Wat heeft dat onderwijste weeg gebracht. Halve en verwaande geleerden, com munisten, pacifisten en een overgroot getal ongeletterden Alzoo de Figaro. Het getal ongeletterden in Frankrijk is verbazend en loochenen dat dit een ge volg is van haar huidig lager onderwijs is de welgekende waarheid bestrijden Wat begeert ge dan op te hemelen Napoleon, die niet dwaas was, hield er aan de Broeders der christene scholen te behouden in het lager onderwijs. Ge vaarlijk zou het wezen zegde hij, «de opvoeding der volkskinderen toe te ver trouwen uitsluitelijk aan leeken. 't Ware even slecht of het ministerie van oorlog in handen te geven van een mis-te-vreden k oT De gazet Bezbojnik... (Zonder God)... bekent dat er in Rusland op 1000 huwelij- lijken 200 echtschssdingenzijnvan jonggetrouwden, d. i. 18-19 jaar en 160 van kinders die trouwen, d. i. 16-17 jaar. De toren van de Kathedraal van Straatsburg is 142 meters hoog. Vóór het opbouwen van de naaide werd hij door een alle 70 jaar getroffen door den bliksem sedert het optrekken der naaide alle 12 jaar maar sedert 1836, jaar in hetwelk de donderschermen geplaatst werden, niet meer. '-vÈ.. Kereltje, hoe oud zijt gij dan wel vroeg eene moeder aan haar zoontje, die wilde mede spreken als de grooten spra ken. Vijftien jaar... Ah, gij beslagmakertje, wat zegt gij daar over- jaar waart gij zeven jaar, dus misschien dan gekomen tot de jaren van verstand. Hewel, ma, over jaar zeven jaar en van dees jaar acht... en 7 8 is dat sa men geen 15 In Straatsburgen in verschilligearron dissementen, die er van afhangen, zijn vergaderingen van kinderen en onder an dere de prijsuitdeelingen verboden ge-; weest, omdeswil eener besmetting van pofiomyelite. Dit onverstaanbaar woord, nieuw en niet te vinden in de ge wone woordenboeken, wil zeggen in inen- schentaie <- Kinderverlamming Op 7 Juli waren er reeds 54 gevallen aange meld. In ons land als er in eene familie een geval van besmettelijke ziekte voorkomt, dikwijls tracht men de zaak te verduiken. In sommige landen is men verplicht door de wet, van aanstonds buiten aan de deur eene kaart te hangen met melding der ziekte. Dat is beter. De jongste aardbeving in Italië, die ongeveer 2000 doodelijke slachtoffers vergde, brengt in het geheugen de groote ramp van Messina einde December 1908. Deze stad ligt in Sicilië, langs de zee-straat, die Sicilië van Italië scheidt. Die straat is 6 uren lang en op haar nauwste drie kwart uurs breed. De aard beving geschiedde 's morgensten 5 1/2 u. Weinige menschen waren op dit vroeg uur te been en buiten en zij vertelden een hevig licht te hebben gezien in de lucht, aanstonds gevolgd door overstroomingen in de lage buurten langs de zee, het inval len van veel gebouwen en het losbreken van brand in menig huis, dat recht geble ven was. Dus een drievoudige ramp. Het water in de zeestraat was schielijk hoog opgeheven geweest en geen tijd hebbende om langs de twee uiteinden in de wijde zee te vloeien, had de lage kusten ingeno men Dus overstrooming. In veel huizen hield m n 's nachts petrolielampen bran dend en deze omvallende hadden den brand gesticht. De drievoudige ramp deed in eenige oogenblikken ongeveer 100.000 sterven. Langs den overkant der zee straat, dus in Italië, ligt Reggio, dat ins gelijks verwoest werd en daar stierven meer dan 20.000 menschen. Daarbij ge heel de streek, uren ver, was verwoest en de ijzerweg, langs de zee, met het rotsen- bed waarop hij steunde, was in verschil- jige plaatsen in zee geschoven. Te Reggio, waarvan hier spraak' doet jaarlijks eene processie haren om megang en men zingt een hymnus, die herinnert aan het ontschepen van Paulus, den apostel, gaande naar het tribunaal van Coesar te Rome. Toen de H. Pau lus te Reggio aankwam, wilde het volk naar hem niet luisteren. En hij zegde hun: - Luistert, ik bid u er om, totdat de keers, die ik op dezen steen plaats, opge brand is. Men stemde toe. Maar toen de keers opgebrand was, begon de steen zelf te branden en hij brandde altijd voort. Door dat mirakel getroffen, bleef het volk luisteren en alzoo weid het door den H. Paulus bekeerd Het meerendeel der duitsche ka tholieken alzoo Pater Lemaire in «Le Rappel», zijn nog overtuigd dat Belgie verraad pleegde in 1914 en dat de Belgen baanstroopers zijn, die de Duitschers rugwaarts aanvielen. Dit bewijst hoe be langrijk de pogingen zijn van den duit- schen leeraar Mayence en den Belgischen Pater Don Nieuwland in het bestrijden dezer valschheden. i Van in den morgen wapperden aan de gevels der huizen de nationale driekleur. Om 11 u. liep St Maartenskerk vol volk. Na de plechtigheid in St Maartenskerk trok de Ypriana met de pompiers en eeni- maatschappijen naar het Janseniusplein, waar eenige weken te voren het vrijheids boompje vernield werd. Eene officieele eerherstelling zou er plaats hebben. De heer burgemeester gaf in eene goed door dachte rede lucht [aan zijnej rechtmatige verontweerdiging en eene dreunende Bra- banyonne weergalmde, gevolgd door het hoerageroep der toegestroomde menigte. Eene tweede maal klonk het vaderland- sche lied en met evenveel geestdrift werd het geroep Leve de Koning 1 herhaald. Eenige heethoofden gebaarden luidop te weenen, doch hun gejank werd gedoofd door de vivas der maatschappijnen. Op de Groote Markt zongen de kinderen der scholen vaderlandsehe liederen en heel den dag was de beweging in de straten groot. Om 5 u. gaf het zoo gunstig geken de muziek van Kortrijk een prachtig con cert op de Groote Markt. Uitbundig werd het toegejuicht door de vervoerde menig te. Met den avond vergastte ons de Ypriana meteen galaconcert en de wei- gevierde dag eindigde met het laatste vuurwerkstuk dat de verheerlijking was van het Vaderland. Rede uitgesproken door den Heer Burgemeester Sobry. Mijnheeren, lk heb doen uitplakken dat de vader landsgezinde stoet, na den Te Deum, hier zou stil staan, om protest aan te teekenen tegen eene wandaad en wetsovertreding hier bedreven. Binst den nacht van 8 tot 9 Juli 11. heb ben tot heden onbekend gebleven kwaad doeners den boom afgekapt, dien de stad hier den 16 Maart 11. plechtiglijk geplant had ter herinnering aan de honderdste verjaring van Belgie's onafhankelijkgeid. Die 't vernielingswerk verrichtten, wa ren zoo beschaamd over hun kwaad, dat zij er de eenzame duisternis voor zochten en zij zijn zoo benauwd van er voor ge straft te worden, dat zij zich verduiken en niet durven bekend maken. Na 't gepleegd overschoonbaar misdrijf strooien zij naamlooze strafbare briefjes uit, waarop gedrukt stond Wij willen geen Belgische vrijheidsboom, wij willen niets weten van Belgie maar nog eens, zij teekenden niet en zij zwijgen en blijven zich verduiken gelijk Cain na den moord van Abel. Zulke handelwijze is eene bekentenis van de snoodheid van 't vernielingswerk en van de onverdedigbaarheid van het beoogde doel. Zij willen van Belgie niet weten, nadat Belgie ons eindelijk de onafhankelijkheid bracht en verloste van het opvolgentlijk knechtschap tegenover Frankrijk, Spanje Oostenrijk en Holland zij willen van Belgie niet weten dat het volk de breed ste vrijheid schenk, 't getal inwoners in eene eeuw verdubbelde, handelen nijver heid uitbreidde, onderwijs en opvoeding verbeterde en allekunsten en wetenschap pen onder af de klassen der samenleving uitspreidde; zij willen van Belgie niet we ten dat door Koning Leopold II in Afrika een koloniaal gebied kreeg, 794 keeren uitgestrekter dan Belgie, een oprecht Land van beloften zij willen van Belgie niet weten dat, van 1830 tot 1914 't ge luk had in rust en vrede te leven, in plaats van, gelijk in vroegere eeuwen, tot slag veld en speelbal te dienen van vreemde oorlogsvoerders zij willen van Belgie niet weten dat in den afgeloopen oorlog eene zoo eerlijke houding had, dat het in.hooger aanzien kwam bij alle Vorsten en Volkeren zij willen van Belgie niet weten dat ons geliefd Yper namelijk her bouwde en in het land vrede en voor spoed wederbrachteindelijk zij willen van Belgie niet weten wiens Volk nooit beteren verkleefder, bekwamer en werk zamer, gewaardeerder en invloedrijker Vorsten en Vorstinnen gekend heeft. Ik doe een beroep op alle Yperlingen, op elks hoofd en hert, op elks gezond verstand en goeden wil, om zich niet te laten meeslepen in een wrekkigen, ver nielenden, onvruchtbaren opstand en oorlog tegen Vorst en Vaderland, en om; integendeel, eensgezind te werken voor vrede en vooispoed in 't Land en herhop- bouw en herleving van ons bemind Yper. In den nacht van Zondag tot Maandag laatst bij den doortocht van den Koning die de feesten van 21" Juli te Antwerpen was komen bijwonen, vonden enkele activisten het goed van op de terrasse van hun lokaal Malpertuis eene kleine tegenbetooging op touw te zetten. Dit onbeduidend tegenbetoogingske liep voor hen zeer slecht van stapel. De Antwerpenaars immers door dit niet te verrechtveerdigen optreden der acti visten getroffen en geërgerd'drongen den Malpertuis binnen, sloegen er in een haai en een zwaai alles kort en klein erf* belegerden tot Iaat in den nacht of liever vroeg in den morgen het lokaal en zijn garnizoen. -j De legende van de 85.000 antwerpsche- kaakslagen in het aangezicht der Belgi sche eenheid zal daarmee wel op zijn einde zijn. Maar het koddigste van al is dat Dr Borms onder de be egerden was. De moed van Borms was proverbiaal Na den wapenstilstand vond men hem te Brussel in een kamerken, bevend en in doodsangst... met 'nen valschen baard aan. De jaren hebben zijnen hazenmoed weinig verbeterd. Terwijl enkele Vlaamsche Wachten, in j een put in de nacht, onder den onverbid-' delijk plassende regen, voorden Mal pertuis in het gedrang stand hielden om hunnen ongekroonden Koning desnoods bij te staan, vond deze het geraadzaam het hazenpad te nemen... langs het kool-, gat van den achtergevel van 't gebouw... J en de agenten die daar op post waren zagen eerst het kletshoofd dan het met kolen besmeurde aangezicht van den ongekroonden Ko te voorschijn komen... en dan het bibberend en bevend persoon tje van dezen onversaagden martelaar. Nadat zijne eenzelvigheid vastgesteld was mocht August het aftrappen. Angust was het afgetrapt en had eens te meer zijne lijfwachten in plan gelaten. Onder de betoogers vond men een zeker aantal Joden, Duitschers en Hol landers, genoeg om te kunnen bevestigen dat het waarlijk een echte en zuiver Vlaamsche tegenbetooging gold. Mijnheer BRUNEEL de la WARANDE. Senator, en Mevrouw BRUNEEL de la WA RANDE: Mevrouw Hubert BRUNEEL de la WARANDE; Mijnheer en Mevrouw Jac ques BRUNEEL de la WARANDEMijnheer Xavier DUMONT de CHASSART, Reserve kapitein bij de 1' Gidsen, en Mevrouw Xa vier DUMONT de CHASSART, geboren BRUNEEL de la WARANDE; Mijnheeren Antoine, Auguste et Xavier DUMONT de CHASSART; Mejuffers Anne-Marie. Yolan- de en Christiane DUMONT de CHASSART; Mevrouw Elisa DELVA. kloosterzuster in het Heilig Hart, te La Trinité du Mont; Graai en Gravin Pierre de THIBAULT de BOE- SINGHE: Baron en Baronnes Werner de CROMBRUGGHE de LOORINGHE; Me vrouw Elisabeth de THIBAULT de BOE- SINGH-, Zuster Theresia-Emmanuel in het klooster der Engelsche Damen; Mijnheeren Alphonse en José de THIBAULT de BOE- SINGHE; Mijnheer en Mevrouw Willy KERVYN d'OUDT MOOREGHEM en hun zoon; Mejuffer Marguerite de THIBAULT de BOESINGHEDe Baronnen Henri. Jac ques en Emmanuel de CROMBRUGGHE de LOORINGHE; Mevrouw Marie-Jeanne de CROMBRUGGHE de LOORINGHE. in het Benedictijnerklooster van Bethanie; Mejuf fer Elisabeth de CROMBRUGGHE de LOO RINGHE, melden U met groote droefheid, het on herstelbaar verlies dat zij komen te onder gaan in den persoon van MEVROUW Douariere van MIJNHEER LOUIS BRUNEEL hun teergeliefde Moeder, Schoonmoeder, Grootmoeder, Achter-Grootmoeder, Zuster, Moei, Grootmoei en Achter-Grootmoei, ge boren te Kortrijk den 8 November 1840. en godvruchtig overleden te Yper den 28 Juli 1930, in haar 90e jaar, bediend met de HH. Sacramenten van Onze Moeder de H. Kerk. De teraardbestelling in den Familiekelder te Kortrijk heeft plaats gehad in alle een voudigheid. Een PLECHTIGE DIENST tot lafenis van haar ziel zal plaats hebben in de parochiale kerk van KEMMEL, Donderdag 7 Augustus, om 11 uur. Zij bevelen haar ziel in uw gebeden. Kasteel van Kemmel bij Yper, 28 Juli 1930. Een bijzondere tram zal uit de statie van Yper vertrekken om 10,35 u. De personen die vergetelheid geen rouw brief zouden ontvangen hebben, gelieven dit bericht als dusdanig te willen aanzien. Zonda^ru^t. De apotheek van M. Houtekier, Meenenstraat, zal alleen open zijn op Zondag 3 en Maandag 4 Oogst 1930 (Maandag van Thuyndag). GEMEENTEFEESTEN In St MAARTEXS: OP ZONDAG 3 AUGUSTUS 1930 wordt de plechtigheid gevierd van Onze Lieve Vrouw van Thuyne. Te 9 u. de Hoogmis en te 10 u. de luisterlijke Pro cessie van Tuindag Gelezen mis te 8 1 2- lOen te 11 1 2 u. 's Namiddags Vespers en Lof te 4 u. OP MAANDAG 4 AUGUSTUS 1930 Te 9 u. Solemn, jaargetijde voor de overledene parochianen. OP DINSDAG 5 AUGUSTUS 1930 Te 9 u. plechtige lijkdienst voor de ge sneuvelde Ypersche soldaten van wege den Vlaamschen Oud-Strijdersbond, met omhaling ten voordeele van de Fundatie. Op alle weekdagen der Octaaf plechtig Lof te 6 uur. In St PIETERS: OP ZONDAG 3 AUGUSTUS 1930 Ten 8 1/2 u. gez. mis vooor Eudoxie Landsheere, We van Louis Verhaeghe. Op Zondag 17 Augustus zal eene bui- tengewoone eer te beurt vallen aan onze prachtige heropgebouwde Kathedraal Daar wordt te 10 uur eene Pontificale Hoogmis op gedragen met assistensie van talrijke priesters en koorknapendoor Z. H. Mgr. Leys, titelvoerend bisschop van Uzali, apostolisch vicaris van Kivu, in Congoland. De edelmoedige Bisschop- Missionaris, een Bruggeling van geboor te, behoort tot de congregatie der Witte Paters van Afrika. Aan volk zal het niet ontbreken bij de pontificale plechtigheid in St Maartens. Op Zaterdag 2 Oogst, om 8 1/2 uur, zal de Harmonie Ypriana een kunst concert geven op de Groote Markt. Hier volgt het programma 1/ Tuindaglied. 2/ Marche solennelle Wesly. 3/ Egmont, ouverture Beethoven. 4/ Parsifal Wagner. 5/ Danses Hongroises 5 6 Brahms. 6/ Marche Funèbre d'un hanneton Leon Dubois-Precher. 7/ Milenka Jan Blockx. 8/ Marche du Couronnement Saint-Saëns. De liefhebbers van schoon muziek zul len naar wensch gediend worden. Enkel Heer Cappoen was afwezig. Voor lezing van het verslag overhan digde den Heer Burgemeeester het eere- teeken aan Bouten, kasseilegger van stad als belooning voor zijne 35 jarigen trou wen dienst aan de stad. Het verslag der vorige zitting werd na eene opmerking van Heer Vandamme goedgekeurd. Het tweede punt van de dagorde, ver pachting van de oude Kazematten werd verzonden naar de geheime zitting. Een Openbaren Ónderstand vraagt de machtiging om 4 aren 23 ca. grond te verwisselen met de gemeente Zonnebeke om eene straat recht te hebben. Algemeen gunstig advies. Dezelfde instelling vraagt om verschei dene onroerende goederen te mogenopen- baar verkoopen, om met dat geld, het Weezengesticht te kunnen opbouwen. Missiaen valt nogmaals deze administra tie aan. Leuridan zal ze ook niet stem men. Lemahieu, Vermeulen en de Heer Burgemeester verdedigen en ondersteu nen die vraag welke ten slotte wordt goedgekeurd. Katholieken en Liberalen, tegen Socialistenen Nationalisten. De Heer Minister van Binnenlandsche Zaken heeft de beslissing van de gemeen teraad terug gezonden, betreffende de be lastingen op wedden en pensioenen van meer dan 20.000 frank. Hij vraagt het minimum van 20.000 fr. te brengen op. 15.000 fr. Na veel voor en tegen, wordt laat weten alsdat zijn zoon N. Battheu die vraag met 9 stemmen tegen 5 ver- hem komt te stellen in de Rijsselstraat worpen. N' 1, dicht bij de Markt, aanhoudende De electriciteit maatschappij zond een aan het Hotel Regina Het huis draagt franschen brief om hare versmelting te hetzelfde enseigne In den Ballon bij melden met de Société Générale de dis- N. Battheu tribution électriquede Bruxelle.De raads- Men kan er bekomen Mercerie, Bon leden beslissen den brief terug te sturen neterie, Parfumerie, Gebreid Goed, Cor voor een Vlaamsehen tekst. Vele klachten set merk D. W., Manshemden, March en vragen worden gedaan ten opzichte j« Perfect normale artikelen, sargien, der tegenwoordige maatschappij. ILingerie en Fourruren worden in het huis De maatschappij voor goedkoope wo-\gemaakt), handszakken, enz., enz., dit ningen Ons Onderdak vraagt een on-(alles aan de beste voorwaarden en prij- tie voor twee jaar om die gronden langs ven buiten concurrentie. deTegelstraaten ten Noorden van hunnen! Overtuigt U aan de prijzen bij de uit- blok huizen aan 10 fr. den Vm. Een deel stallingen. dezer gronden is eigendom van de Staat Doe dus uwe aankooperl in het huis Zaterdag 2 Oogst, om 18 uur, Klokken- geluid. Om 20 uur, Concert op de Gr. Markt, door de Harmonie Ypriana Zondag 3 Oogst, om 10 uur, Processie ter eere van O L. Vrouw v. Thuyne, Om 17,30, Kunstconcertop de René Colaertplaats, door de Harmonie Municipale de Leers Maandag 4 Oogst, om 14 uur, Groote) Schieting aan de pers, door de Maatschappij Yper-Hoekje Om 15 uur, Groote Peerdenloopwed- strijden. Om 21 uur, Prachtig openluchtfeest,' op de Vandenpeereboomplaats. Dinsdag 5 Oogst, om 9 uur, Rouwdienst voor de Ypersche Gesneuvelden, in Sint Maartens Kathedraal, van we-! gens den V. O. S. Om 15 uur, Prijsuitdeeling voor de leerlingen der Stadsjongensschool. j Om 20.30 uur, Concert, op de René Colaertplaats, door de Harmonie Ypriana j Woensdag 6 Oogst, om 9 uur, Gewestelij- j ke Geitenprijskamp op de Veemarkt. Om 15 uur, Prijsuitdeeling voor de leerlingen der Stadsmeisjesschool der Rijsselstraat. Donderdag 7 Oogst, om 15 uur, Concert iti de Feestzaal der Muziekschool, j Om 20.30 uur, Concert op de Groote Markt, Zondag 3 Oogst, zal Ypriana binst de Processie van O. L. Vrouw van Thuy ne, benevens andere marchen, uitvoeren Gloria van wijlen den Heer Albert Van Eegroo, alsook de nieuwe march Lohengien uit het operastuk van dien naam, door den Heer Lionel Blomrne. Maandag gaat «Ypriana» naar Gent en geeft er concert in De Bloemen- féerie Het oud bekend huis den Katholieken Ziekentroost hadden helpen verzekeren, hoe dat hun vr-,rbee'.d anderen zal opwekken ook hunne beste krachten te besteden aan den groei en den bloei der Christene Mutualiteitsinsteiün- gen. In naam der twee gedecoreerde:, wist vriend Emiel Degrou hertelijk Heer Advokaat Lommez en heel de vergadering te bedanken voor de loffelijke woorden die ter hunner eer werden uitgesproken. De andere bestuursleden van den Ka;, holieken Ziekentroost, thans met Voor uitzicht samengesmolten, hebben even veel verdiensten als zij, en zijn zoo goec geweest hen beiden den voorrang te ge ven om van die eervolle melding te genie ten. In de toekomst even als in 't verleden zullen zij voort medewerken aan den vooruitgang van den Ziekenbond. Daarna werd den geldelijken toestand besproken en de verandering der bijdra gen goedgekeurd. In de beste stemming ging de vergade ring uiteen. Lingerie Nr 1Rijsselstraat YPER. Ter gelegenheid der Tuindag-Feesten zijn in het Museum tentoongesteld en de raad beslist met 10 stemmen tegen 4 deze optie toe te staan De rekeningen van de nieuwe voorlan den werd voorgelegd moar na onderzoek moet men bestatigen dat er nog zijn in uitvoering, bijgevolg verschoven tot be tere tijder.. Het bestek en plannen voor eene wo- ningvan den bewaker te bouwen op den Veurnesteenweg wordt verschoven naar de geheime zitting. De portretten in deze laatste maanden De rekening van den Openbaren On- ontvangen, derstand tot 30 Juni 1930 wordt voorge lezen Voorschotten 9.018.757,19 fr. Uitgaven 9.016.441,29 fr. Overschot 2.313,90 fr. De stadsrekening voor 1929 wordt neergelegd en Heer schepenen van finan ciën geeft een langen uitleg, welke ieder een voldoet. Nu komen demededëelingenen vragen. De heeien Burgemeester en Schepenen beloven dat het een waar genoegen is en om 7 1 4 worden de 9 toehoorders met de policie mede beleefd verzocht te vertrek ken. De geheime zitting begint. Dinsdag 5 Oogst, om 7 1/2 uur, brengt «Ypriana» eene aubade aan den Heer Armand Donck, haren Eere-Voorzitter, ter gelegenheid van zijne benoeming in de Kroonorde. Dan om 8 1/2 uur, op de Statieplaats, volksconcert ter eere van de Engelsche Colonie 1/ De Vindictive,getoonzet door onzen Stadsgenoot Heer Henri Moerman. 2/ La Nation Beige Peter Benoit-Martin. 3/ Shalimar Horatio Nicholles - J. Ordhume. 4/ While the Sahara Sleeps Horatio-Nicholles. 5/ Marche Funèbre d'un hanneton L. Dubois-Precher. 6/ Cavalerie Légère Van Suppé-Buffaux. 7/ Dans les Ombres Finck-Salabert. 8/ The Britisch Patrol Wittmann. 9/ God Save The King. Programma van het Openluchtfeest van Maandag 4 Oogst om 21 u., op de Vandenpeereboomplaats 1. De Baeckleys, Acrobaten van het Zomerpaleis. Brussel. 2. NicEdy Massart, Cyclihten van den Koninklijken Cirlcus, Brussel. 3. Jacoby, onovertrefbare nabootser van klanken, v. h. Zomerpaleis, Brussel. 4. Victor Marchant, Diabolist van eerste gehalte. 5. Les Stoon, Equilibristen, Dame en Heer, met velo, op voetstuk 8 m. hoog. van Yper kan men verkrijgen in de Mekanieke Schrijn- en Meubelmakerij, bij Camiel D'Haene - Bonduwe Beluikstraat, 5, YPER alle slag van Het portret van Prins Maurice de Bat- tenberg en het Zweerd dat hij aan de zijde droeg, als hij alhier ten slagvelde sneuvelde, aan het Museum aangeboden door Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Beatrice van Battenberg van Engeland. De wapens door het Japansch Keizer rijk aangeboden. Wij verwachten bij enkele dagen eene volledige wapenuitrusting van een Aust- rc ersch Soldaat, het Museum aangebo- d - r het Australische Gouvernement. Het Bestuur. Ziekenbond Vooruitzicht- Af deeling Yper. De maandelijksche vergadering van bestuur en wijkmeesters werd gehouden op Vrijdag 25 Juli. Vooraleer over te gaan tot de eigenlij ke dagorde werd met groote vreugde me degedeeld dat aan de vrienden Charles Verccuter en Emiel Degrou de eervolle mutualiteitsdecoratie van tweede klas werd toegekend. Heer Advokaat Lommez wees erop hoe welverdiend die eervolle melding was, hoe beiangloos zij sedert neer dan 10 jaren den goeden gang van op de R. Colaertplaats door de Harmonie Municipale van Leers fr.) (65 Uitvoerders). PROGRAMMA 1La Brabanfonne 2. Zampa, Overture, de He- G. Ailier rold 3. Ballet d'lsoline, de Messa- Eustache ger. a) Pavane des Fées b) Entrée d'lsoline c) Entrée de la lr,j danseuse (Clar. solo: M. A. Rous seau) d) Séduction e) Valse et finale 4. Scènes Alsaciennes Massenet c) Sous les tilleuls (Clar. solo: M. A. Rous seau Sax. Ténor solo M. R. GoseriesFlüte solo M. G. Willequet). 5. La Flüte enchantée. Godin de Mozart 6. Invitation a la Valse, Meyeur de Weber (Barryton solo: L'Engle- bert; Clar. solo: A. Rous seau) 7. Fête Renaissance Andrien a) Madrigal d) Berger en Bergère 8. Ronde des Saisons, Coquele; de Bisser 9. Andante de la 5me Sympho X nie de Beethoven 10. La Marseillaise. CONCER T van Donderdag 7 Oogst 19, om 15 uur. PROGRAMMA 1. Sonate in Fa majeur, voor Fluit J. B. Loeillet. Grave - Allegro - Adagio Gavotte - Aria - Allegro Mr. Coffyn Fernand. 2. Doornroosje, lied gezongen door Jufvrouw Kerrinckx Rachel A. Mortelmans. 3. Sonate tn sol majeur, voor Obo J. B. Loeillet Andante molto sostenuto - Allegro con fuoco - Largo - Allegro giocoso. Mr. Ossieur Maurice. 4. Mireille (Grand air) gezongen door Jufvrouw Verhack Irène Ch. Gounod 5. Prélude in do dièze mineur, voor klavier S. Rachmaninolf. Jufvrouw Milleville Simorie. 6. a) Hoe kan ik g'rust en lustig zijn F. B. Mendelssohn b) La Vierge a la Crèche César Franck. tweezangen gezongen door de Jufvrouwen Irène Verhacken Rachel Kerrinskx. 7. Ronde des Lutins, voor klavier Fr. Listz. Jufvrouw Duponselle Germaine. N. B. Gedurende de uitvoering der stukken zullen dedeuren gesloten blijven- Evangelie, Achtste Zondag na Sinksen. Te dien tijde zei Jezus tot zijm discipelenEr was een zeker rijk mH die een rentmeester had en deze wen beticht van zijn goederen te verk»s ten. En hij riep hem en zeiwat hooi ik daar van u geef rekening o50 uw rentmeesterschap; want gij zf geen rentmeester meer kunnen of De rentmeester zei nu bij zich ven: wat zal ik doen daar mijn :;ef: mij het rentmeesterschap afneem:- Spitten kan ik nietbedelen daarovd ben ik beschaamd! Ik weet wat e zal doen opdat ze mij in hunne ontvangen, als ik van het rentrneev terschap zal afgezet zijn. Hij riepra" elkeen der schuldenaars van zijn nee. bij zich en zei tot den eersten: nC vee! zijt gij mijn heer schuldig.' ;';V zeiHonderd vaten olie. En hij hem: Neem uw schuldbrief en spoedig neder en schrijfvijftig. op zei hij tot een anderen: F.n gp V veel zijt gij schuldig? Deze zei."°uj derd madden terwe. En hij zf'J. hem neem uw brief en scW tachentig. En de Heer prees den onrecWTJ digen rentmeester, omdat hij tiglijk gehandeld hadwant -!e F ren dezer wereld, in hun geslacht- zichtiger zijn dart de kinderen lichts. En ik. tot u zeg ik: Maas1 vrienden uit den mammon der - rechtigheid, opdat, wanneer -£ bez weken zijn hij u in de ecu'; woning ontvangen. Luc. la

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1930 | | pagina 2