Het Familiehoekje Hel 2Je fiopdens en ne schollen in België Poliomyclite of Kinderverlamming is de nieuwe ziekte die den Elsas teistert, in veel plaatsen werden de prijsuitdee- lingen verboden, om het bijeenkomen van veel kinderen te beletten dat wisten we reeds maar wat we nog niet wisten, 't is dat veel Elsassers, die meenden hunne verlofdagen over te brengen in Bretoenland of Normandie, konde gekregen hebben dat men ze daar niet wil huisvesten en dat veel toeristen, die meenden eene reis in Elsas te doen, de hotels die reeds besproken waren opgezegd hebben. Internationaal Congres van het vrij middelbaar onderwijs Besmetting van Kinderverlamming in Zweden Slijmverdrijvende Kruiden Evangelie Negende Zondag na Sinksen. Eucharistisch Congres Straffen tegen reizigers woord Den vijand afmatten door den schrik Is hij misschien betaald om zoo te schrijven. In de moeilijkheden met Ghandi, in de engelsche Indiën, spreekt men van een samenkomst rond de ronde tafel Mogelijks wil dat zeggen eene samenkomst waar alle leden op gelijken voet onthaald worden. De Ridders van den ronden taf 1,... les chevaliers de la table ronde,... waren legendarische fransche vechtersbazen, die om te toonen dat ze allen op gelijken voet stonden onder elkaar, vergaderden aan een ron den tafel Zoo mochte niemand roemen op eene eereplaats Omdat Amerika het lossen verbiedt van sommige Russische koopwaren, is Engeland gekitteld, daar het die koop waren vervoert. Daarop antwoordt een ambtenaar van de Amerikaansche schat kist Die koopwaren kunnen hier zoo goedkoop toekomen, omdat ze bewrocht werden door priesters, geleerden, edel lieden en welstellende boeren, allen ver oordeeld tot dwangarbeid. Er bestaat geen twijfel. Rusland heeft mislukt in zijne pogingen tot het verspreiden der communistische gedachten en nu begeert het wederlandsche omwenteling te ver wekken, met den koophandel te schaden door dumping of onderkruiperij. Lang vóór den oorlog was reeds beslist het bouwen eener H. Herten-Basi liek, te Koekslberg, bij Brussel. Jammer dat men hel eerste plan, dat van Van Langerock, dezelfde die den Post van Kortrijk ontworpen heeft, heeft laten schieten. Het gebouw zal nu hoofd zakelijk opgetrokken worden in gewa pend beton en de grondvesten zijn reeds klaar. Vrijdag 1 dezer, heeft men kennis genomen der aanbodbrieven voor het maken van het eerste derde namelijk den Choorhet verschil tusschen den laagsten en den hoogsten is maar de kleinigheid van zeven milloen De laagst- staande der 16 ondernemers, die indien den, is M. E. Goes, van Oostendeen wil het bedoelde deel afmaken in 500 dagen voor eene globale som van 12.780.000 fr. Een jongeling landde aan in een Ame rikaansche stad. Wat komtu hier doen vroeg hem een der ingezetenen. Ik ga hier trachten op eerlijkewijzeaan mijn brood te geraken antwoordde hij. Hewel zegde de andere U zult luk ken, want U moet geen concurrentie vreezen Zwartgallige menschen zijn lie den die alles in 't zwart zien, die steeds treuren en nooit te vreden zijn. Zij zijn een zwaren last én voor hun eigen zeiven én voor anderen. Beter is steeds opgeruimd te wezen, niettegenstaande moeilijkheden en kom mer. Zoo was het toonbeeld der vrijwilli ge armoede St Franciscus van Assisië. Zoo waren ook zijne geestelijke kinderen. Broeder Egiduis zegde Deze wereld voor de slechten is een afschuwelijk iets en voor de goeden 't is een wonder en Ste Clara stervende riep uit Heer ik bedank U omdat Gij mij hier hebt laten even AÜUE^HAHDE. in Brussel. Op den sluitingsdag werden de con gressisten ten stadhuize van Brussel ont vangen. Op den welkom-groet uitgesproken door Schepen Wanquez antwoordden I Mgr Leen, hulpbisschop van Port-Louis j en lersche afgevaardigde, de Fran sche en Italiaansche afgevaardig den en Dr De Boer, rector van net R. K. Lyceum voer meisjes te 's Gravenhage. De Nederlandsche afgevaardigde, in Nederlandsche taal, wenschte de Belgen geiuk met hunne honderdja rigeonafhankelijkheid, en verklaar de dat de Belgen van '30 groot gelijk hadden zich, door de Om wenteling. va a Noord-Nederland gescheiden te hebben, omdat zij zulks deden voor het bekomen van de dierbaarste der vrijheden de vrijheid van Onderwijs. De spreker wees er op dat in Neder land thans oneindig veel veranderd is. De Nederlanders bezitten nu niet alleen de vrijheid van onderwijs, maar genieten de gesubsidieerde vrijheid, 't is te zeggen officieelen steun voor het katholiek on derwijs. Hij verzekerde de Belgen van de toegenegen gevoelens der Nederlanders en besloot met den wensch dat weldra in alle landen de katholieken de breede vrij heid van onderwijs zouden kennen waar op de Nederlandsche katholieken thans mogen roemen. (Toej.) De <- Qsservatore Romano gedrukt in de Vatikaansche stad en het officieus blad van den H. Stoel, spreekt met veel lof van den laatsten brief der Belgische Bisschoppen. In deze maand vertrekken twee treinen uit Brussel naar Budapest voor de eeuw feesten van St Emericdeze stierf ten jare 1031 en eenige jaren later werd hij Heilig verklaard samen met zijn vader de H. Stephaan, eersten koning van dat land. Hij wordt vereerd als patroon der jonge lieden. Socialistische gazetten van Buda ko men met een schrikbeeld voor den dag en beweren dat met den trein der jonge lingen uit Brussel.. de tweede trein is deze der pleegouders van de Hongaar- sche uitwijkelingen, prins Otto, zoon van den laatsten Hongaarschen Koning, in Hongarië zal binnensluipen, staats greep plegen en zich doen uitroepen als Koning. Dit is evenmin waar als de voorspelling van den Italiaanschen-Franschen oorlog, waaraan België zal deelnemen en die zoude losbersten in de eerste veertien dagen In de streek tusschen Björneborg en Tammersfors in West-Finland heerscht op het oogenblik een kinderverlammings epidemie. De meeste zieken zijn kinderen tusschen 2 en 4 jaar maar ook oudere kinderen en zelfs verscheidene volwasse nen zijn door de ziekte aangetast. In de dorpen Metsamaal en Humppilla werden Zaterdag 71 nieuwe gevallen vastgesteld. Alle gasthuizen in de streek liggen vol, enkele openbare gebouwen zijn tot hulphospitalen ingericht, maar er zijn te weinig geneesheeren en verpleeg stersom alle zieken voldoende te kunnen verzorgen. Een onderzoek naar den oorsprong en de verspreiding der ziekte heeft men nog niet kunnen instellen, maar het is geble ken dat de ziekte zich vooral langs de groote landwegen verspreidt. In Hump pilla zijn alle vergaderingen, feesten en andere bijeenkomsten verboden. Perso nen die in huizen wonen waar zieken zijn, mogen niet naar hun werk gaan en moe ten zich zooveel mogelijk van andere personen verwijderd houden. Ook in Metsamaal zijn dergelijke maatregelen genomen. Zoo heeft men o. a. het zwem men in een meer verboden. Van over heidswege zijn eenige tientallen verpleeg sters naar de streek waar de epidemie heerscht gezonden. Hoe groot het aantal zieken is en hoeveel personen reeds over leden zijn heeft men nog niet kunnen vaststellen. Oneindig veel lieden lijden'aan overmati ge slijmafscheiding. Zij zoeken meestal in aankoopen van|kostelijke specialiteiten Te dien tijde, toen Jesus Jerusalem ge naderd was en de stad zag, weende Hij over haar, zeggende Kendet gij en wel op dezen uwen dag, wat u tot vrede dient doch nu voor uwe oogen verborgen is. Trouwens over u zullen dagen komen dat uw vijanden u met eenen wal zullen omgeven en u omsingelen en u van Fallen kante zullen in 't genau zetten, en zij-zullen u ten gronde toe verdelgen als mede uwe kinders die in u zijn en zij zullen in u geen steen op steen laten omdat gij den tijd van uwe bezoeking niet erkend hebt. En toen Hij den tempel binnengegaan was begon Hij dezen die daar in verkoch ten of kochten uit te drijven, hun zeggen de er staat geschreven Mijn huis is een huis van gebed doch gij hebt het tot een roovershol gemaakt. En Hij onderwees dagelijks in den tempel. Lucas XIX, 41-47. Dit uittreksel van het H. Evangelie volgt op het glorierijk verhaal van Jesus' zegevierende intrede in Jerusalem. In de volle jubbeling van zijne zegen- vierende intrede slaat Jesus zijne oogen op het verhevene Jerusalem dat voor Hem lag in den glans van eenen helderen zonneschijn Daar lag het in den vollen pracht van zijne edele schoonheid en van zijn blijde leven Jesus' oog wordt donker te midden den geestdrift van 'tvolk... en Hij weent. Voor zijnen men- schelijken geest brengt de goddelijke wijsheid, het beeld van zijn toekomst: zijne vernieling. Dat treft zijn Herte. Hij beminde Jerusalem, de groote Stad van Juda door God uitverkoren om den Messias te laten kennenljerusalem met zijnen rijken en grootschen Tempel, waarin het nieuw Verbond en de nieuwe Leer zoo dikwijls verkondigd wierd En nu zag Hij hoe die stad ging ten gronde vernield worden en dat met al hare kinders. Daarom weende Hij Christene ziel Gij zijt dat Jerusalem Gij ook zijt van God voorbereid. God gaf u christene ouders, een christen onder wijs, eene christene opvoeding, Priesters die in Christus' naam Christus leer en wet u inplanten. Schoon zijt ge door God gemaakt in de boven natuurlijke heerlijk heid van Gods heiligmakende gratie kind Gods zijt ge geworden in de hemel blauwe zuiverheid van uw onschuld God sprak aan uw Herte zoo dikwijls door zijne dadelijke gratie en alles wrocht mee woorden voorbeeld,leven en dood, om u in deugd en heiligheid ongeschon den te bewaren. En wat is van uwe ziel geworden Kendet gij en wel op dezen uwen dag, wat u tot vrede dient... wat u heilzaam is dan zouden over u niet komen die kwade dagen van zielsverwoesting wan neer uwe vijanden u met een cal zullen omgeven... waar gij niet i .t ca geraakt, u omsingelen door hunne kwade listen doorgaans van scheikundigen oorsprong, hulp en verzachting voor hunne kwaal. 't Is in de kruiden dat de beternis te vinden is. Wie lijdt aan overmatig slijm in den mond en in de keel zal zich helpen met tweemaal daags den mond te spoe len met een afkooksel van vlierbloemen om zijne keel daarmede te gurgelen. Ci troenwater en sap van appelcienen wor den daartoe ook zeer doelmatig gebruikt. Vele menschen, voornamelijk kinderen, lijden aan overprikkeling der speeksel klieren en hebben den mond altijd te vochtig. Bij kinderen in het krijgen der tanden kan de toestand zoo erg zijn dat de zeever hen op de kin loopt en men hen eenen bijzonderen lap moet doen dra gen. Het lepelblad, cochlearia officinalis, eene plant van het geslacht der kruisbloe- migen, is wonderwerend om het slijm te weren en den mond te zuiveren. Vele kinderen lijden aan mond-evel een brand die op het tandvleesch, de tong en den binnenwand der wangen onder den vorm van witte pustjes verschijnt en eene gedurige slijmafscheiding verwekt. 2 grammen spititus van lepelbladen, 20 grammen zeem van rozen en een wei nig borax en daarmede het tandvleesch en den mond ingewreven en op een paar dagen is alles klaar. Dikwijls komt het slijm uit de keel, dat vooraf alle dadelijke prikkeling, het roo- ken namelijk, dient vermeden, wijst de gezonde rede uit. Tegen abnormale ontwikkeling van slijmen in de keel niets beter dan een thee van donderbladeren (sempervivens lecto- rum) eene vette plant, welke op de daken de vurstpannen der scheidsmuren, en op den buiten op het dak der ovenhoken en het afdak van het achterhuis groeit. Men moet de dikke bladeren van hun bovenste pel ontdoen. Met een trosken, (ongeveer 10 grammen) op eenen liter kokend water getrokken en gesuikerd, bekomt men een zachten drank die spoe dig de slijmen uit de keel drijf. Dodoneus raadde aan van eene halve once donder bladeren (10 gr.) in een enkel maatjen azijn te weeken gedurende 3 uren, alsdan te koken met een halve pint water, er 4 oneen zeem bij te voegen en alles te laten verkoken op den helft(100 gr.) Alzoo be komt men eene dikke siroop uiterst ge prezen tegen zeere kelen en overmatig afscheiden van slijm. Inden ouden tijd werden de donder bladeren veel gebruikt. Op elk boeren hof slond er een struik, en men mocht hem niet wegdoen. Vliendersiroop, moerbeziënsiroop, zijn oprecht goede remediën tegen het slijm. Verre aan te bevelen boven de pastillen van chloraat, menthol, formol en andere scheikundige produkten, die tijdelijk de hindernis verzachten, maar de oorzaak der kwaal niet bestrijken en alzoo helpen om den wolf in den schaapstal op te slui ten. Slijmen kunnen ook in de luchtpij pen en in de long woekeren. Eucalyp tusbladeren in water gekookt, spreiden de ziekenkamer een heilzamen damp geel balsemend voor de borst en verdrij ven het slijm. De melkwortel (petygala senega) als thee opgegoten, is heel voor- deelig in geval van geplante va lingen en helpt het slijm losmaken. De Alantworfel (inula heleninm) gekookt met water, 2 grammen op 200 grammen, verschaft een zachte drank en doet het slijm opdrogen. Steranijs(anethum stellatum)opfranschen getrokken, 30 grammen op eenen liter brandewijn en daarbij 100 grammen wit kandijsuiker gevoegd, is wonder werk zaam tegen het slijm. Een glaasje van dien drank, driemaal daags tusschen het eten genomen, sterkt de borst, verkloekt den adem en zuivert de luchtpijpen. Thans heerscht in de artsenijkunde eene strekking om enkel chemische geneesmid delen voor te schrijven. Greosote, phos- phaten, antipyrina, aspirina, pyramiden, worden bij hoog en bij laag aangewend. Men verlaat de deugdzame kruiden der aarde door de Voorzienigheid ter beschik king van het lijdende menschdom gesteld. Wil heden een dokter kruiden voorschrij ven, vele menschen aanzien hem als een verachterde praktizijn uit den ouden tijd. Doch hij zal u genezen. In de maag kunnen de slijmen hoog tij vieren. Een verstandig regiem is de eerste ver- eischte tot de genezing. Er zijn menigvul dige kruiden welke de geneesheer voor schrijft in geval van overmatig maagslijm Rhababer, (rheum palmotum), die schoo- ne statige plant, sieraad onzer hovingen, met hare dekoratieve breede bladeien, bevat in stengels en wortels een zelfstan digheid van overouds bekend als slijmaf drijvend. In kleine hoeveelheid genomen is rhabarber geen purgeermiddel gelijk de menschen algemeen belooven. Het is een eetlust verwekkend en slijmwerende kruid. 30 grammen rhabarber op eene flesch witte wijn getrokken en daar alle mid dagen een glaasje van genomen vóór het eten, is onovertroffen tegen het maag- slijm. Het verschaft een goede spijsverte ring, verdrijft de gal en het zuur en be strijdt de hinderlijke maagoprispingen. Een heilzaam kruid, de Maldergeer (gentiana officinalis) is ook zeer werk zaam in geval van maagslijm. Lieden die 's morgens de watergal hebben of braaklustig zijn, zullen zich helpen met gentiane. 30 grammen gen- tianewortelen op eene flesch Spaansche wijn getrokken en daar 's morgens en 's middags een glaasje van genomen is maagsterkend en slijmafwerend de ver maarde bitter Boonekamp vóór vijftig jaren overal gedronken, bevatte malder- geerwortelen. Ook in de nieren en in de waterblaas kan overtollige afscheiding van slijm bestaan. Vele menschen hebben troebel water met bezinksels en neerslag van eene vette stof. Het is niersüjm. Een streng regiem, onthouding van sterken drank, ruim ge bruik van zoete- en karnemelk zullen dat spoedig genezen. Een koffielepel lijnzaad gekookt met eenen liter water en den dag door gedronken, geneest het nierslijm. Berendruif (uva ursi) is ook zeer goed. Men gebruikt de bladeren die goed op palmblaadjes gelijken, 5 gram op 1 liter water als thee aangemaakt. Wanneer de maïs (Turksche tarwe) aan 't rijpen is korr.t er een dikke krap in den struik, en in dezen krap zitten de maïs- granen. Elkeen heeft belet dat boven uit dien knap een bos fijne stengels aan haar gelijk uitschiet. Deze baard van de maïs bevat eene wonderbare zelfstandig heid welke alle ziekten van de nieren en van de waterblaas kan genezen. 10 grammen baard van maïs (stigmata maïdis) op een liter gekookt en den dag door gedronken, verdrijft alle slijmen uit de nieren en maakt het water klaar en gezond. Niets beter in geval van niersteen, brandig water, graveel, enz. Aan menige zieke heeft dit nederig kruid een operatie gespaard, 't Is eenvoudig en goedkoop. Maar juist daarom willen de menschen het niet. Zij geven liever 20 frank uit voor tabletten of keurig ingepakte spe cialiteiten. Zij vergeten dat de Heer de kruiden der aarde heeft geschapen om den mensch in zijne ellende te verhelpen. een wachtzaal van 1 en 2e ofwel van 3e klasse. j Wanneer de betrokken reiziger de boete enkel onder voorbehoud wil betalen, moet Proces-verbaal worden opgesteld. Dit Proces-verbaal wordt aan den be voegden Ambtenaar van het openbaar ministerie overgemaakt en de zaak zal voor den rechter worden gebracht. In ge val geen vervolgingen plaats hebben zal de geïnde boete terug worden betaald, j Reizigers welke weigeren de boete te betalen kunnen uit den trein ofwel buiten de aanhorigheden van den spoorweg ge zet worden, onverminderd de voor deze gevallen voorziene rechterlijke straffen. en lagen... die u meer en meer in 't net brengen... u fallen kante in 't genau brengen in pijn en droefheid, in zonde en verlaging... en te gronde toe verdelgen... Luister, Christene ziel God spreekt en werkt in u, erken den tijd van zijne bezoeking en beantwoord aan zijne gratië Veel doen en weinig winnen Is 't verderf der huisgezinnen. Mis hooren en verlet niet Aalmoezen geven veramt niet Onrechtveerdig goed verrijkt niet En ne leugenaar en bedijdt niet. Levenswijsheid. God geeft den tijd bij dag en jaar Ach neen! bij kleine tikskens maar En 't laatste tikske komt aleer Men 't peist of weet, eilaas, te zeer! De wijzer wijst elk uur en tijd Maar de uur niet dat gij schuldig zijt te sterven zijt dus voorbereid De wijzer wijst naar de eeuwigheid G. G. Zoo spreekt het uurwerk aan 't kristen gemoedElke tik die wij hooren is de tegenwoordige levens stonde! De wijzer wijst onze toekomst niet. Dat is het geheim Gods. De wij zer wijst het verledenDat is het onze. het eenige onze met zijn daden en woorden, met zijn gedaan, met zijn goed en kwaad, met zijn hoopvolle of vreeseliike rekening! De propaganda voor het landelijk Eucharistisch Congres van Mechelen op 31 Augustus a.s., ie volop aan gang. Van plaatselijke propaganda bij ons, vernamen wij weinig tot nu toe. Intusschen oordeelen wij het nuttig, van nu af regelmatig eenige inlichtingen te geven, over die machtige geloofsbelij denis. Buiten den godsdienstigen stoet, die aldaar zal gehouden worden en^die in drukwekkend beloofd te zijn, zullen er ook ZES VOLKSOPTOCHTEN plaats hebben. Deze laatste worden opgesteld op verschillende plaatsen van de stad en zullen allen op 't zelfde uur oprukken, om post te vatten aan de Wilsonlaan te gen de aankomst der processie. De meest kostbare eucharistische relikwiën uit het verleden zullen te Mechelen samenge bracht worden en rondgedragen zijn in den godsdienstigen stoetzoo b. v. het H. Bloed uit Brugge, Hoogstaeten en Bois Seigneur-Isaachet H. Sacrament van mirakel uit Brussel, Leuven en Has selt. Deze processie zal daarmee voor onze geloovige harten een ongeëvenaarde beteekenis hebben. Het treinpersoneel of dit der statiën mag nu onmiddelijk de boete eischen wel ke in de spoorwegreglementen voorzien is voor het overtreden der bepalingen in zake a) het spuwen in de wachtzalen of de rijtuigen b) het rooken in de wacht zalen le en 2i klas alsmede in de rijtui gen voorbehouden aan r.iet-rookers Deze boeten bedragen 25, 15 en 5 fr. naar gelang de feiten zich voordoen in De benaming der Britsche regimen ten die hunne muziekkorpsen naar Antwerpen sturen ter gelegenheid der Britsche week. zal bij het groote pu bliek weinig belangstelling opgewekt hebben. Er komt dus het muziekkorps van een der garde regimentenmen zal zeggen dat, vermits die allen uit muntend zijn. het even is of wij de Grenadiers, Schotsche, lersche, YVel- sche of Colstreatn garden te hooren krijgen. Uit zuiver muzikaal oogpunt beschouwd, is die zienswijze misschien onweerlegbaar. Het zelfde geldt mis schien voor de korpsen doedelzakbla zers der Schotsche Hooglanders. En toch trilde mijn gemoed toen ik vernam dat het de 2e Gordons waren die hunne pijpers naar hier gingen oversturen. Want huiten de hoedanig heden zijner muziek heeft het 2e Bat- taljon Gordon Hooglanders nog eenen bijzonderen titel om onze aandacht te vestigen: de stroomen bloeds die zij op het slagveld in Vlaanderen vergo ten en waarmede zij den Belgischen bodem drenkten. Dit hattaljon. een der puikste van gansch het Britsche regulier leger, maakte deel der 7" Afdeeling van Ma joor Generaal Capper die begin Octo ber 1914 te Oostende en Zeebrugge ontscheepte om ter Fulp der Antwerp- sche vesting te komen, doch te laat. Zij konden slechts den aftocht helpen dekken der Belgische troepen na den val van Antwerpen. De 7e Afdeeling, samen met de 3e ruiterij Divisie, namen daarna stelling tusschen Roesselaere en Ledeghem. Daar kwam op hen de stroom der overwinnende Duitsche legers aange rold. De Belgen op den Ijzer, de Brit ten op den Vlaamschen Kam. weer stonden als eenen dijk aan dien vloed- golf. In Belgie weet men in het algemeen niets van de heldendaden der Britten in de Ieperenbocht. Ik wil daar nu niet op drukken, doch eenige cijfers aanhalen otn een gedacht te geven van de verbittering van den strijd. Van de 12.000 manschappen en 400 officieren die de onsterfelijke 7e Af deeling telde bii hare aankomst, ble ven er. den 7 November, dus slechts 4 weken later, nog maar 44 officieren en 2.336 manschappen over Voor hetgeen ons 2e Battaljon Gor dons betreft, zijne verliezen waren nog zwaarder dan die der andere een heden, doch het had een roemrijk aan deel gehad in het breken van den stormloop der Pruissische massas. Ieperen was gered, doch van de prachtige gebronsde kerels, met hun ne onvermoeibare pijpers en zwierige kilts, die in October zoo statig over de Groote Markt, Meenenwaarts wa ren opgemarcheerd, kwamen slechts enkele bebloede, besmeurde-, ver scheurde schimmen terug. Doch reu zen waren zij in het licht der geschie denis. reuzen die gestaald waren ge weest in den geweldigsten vuurdoop die ooit aan eene troepenformatie toe gediend werd. In September 1917 kwam de 7e Brit sche Divisie opnieuw naar de Vlaan- dersche slagvelden om er deel te ne men aan het groote offensief die de Duitschers van het kunstgebied had moeten verjagen. Weinig is er hier geweten over dien retizenslag, den bloedigsten, den langsten die ooit o}) onzen Belgischen bodem geleverd werd. De Britten lieten er 150.000 dooden bij, rond Ieperen. en de Duit- scher zeker evenveel. De vijand ge lukte erin het offensief tegen te hou den, machtig daarin géholpen door Eén toekomst wijst de wijzerDe eeuwigheid, waartoe alle stonden en uren bij tikskens naartoe loopen en uitkomen Gedenken wij dat bij tik en slag, bij minute of uur! Het leven is een stap gesteld Het wiegsken uit in 't gravenvekl F.n dan? o dan! 'k en weet het niet Hij weet 't alleen die alles ziet. Hij weet 't alleen, 't zij heil of ramp Voor 't eeuwig na den wereld kamp. Wat dat er ons te wachten staat Wanneer de tijd van sterven slaat O dan! mijn God, bermhertigheid Gij hebt het aan uw kruis gezeid Vergeeft mij wat gij weet en ziet Want: wat ik deed en wist ik niet. G. G. Gebak. Met Onze Lieve Vrouw van Tuyne moet het wat kermis zijn Ziehier een gebak dat u zal smaken en dat van alle goede keukenmol kan gaar en gereed gemaakt zijn. CHATEAU LAVARIX. Neemt 125 gr. tarwebloem. 80 tot 100 gr. ongezoute boter en 20 gr. dro ge gist. Werkt dat al goed dooreen. Bemerking: De „ist kruimelt men fijn en doet ze er droog in. Dan voegt er ie dooiers van eiers in en het wit van één ei (wel geslegen ondereen). Het wit van de twee andere eiers wordt tot sneeuw geslegen en met i het deeg vermengd. Doe nu de deeg in een vorm met boter bestreken en laat het goed rij - j zen. Dan steek alles in een nog al heeten oven en laat bakken een half uur, maar zorg om uw vorm bij tijds te draaien. SAUS. 200 gr. witte suiker in twee tasjes water iaten koken en dan bij 't op houden van het koken een glas rhum erbij voegen. Die saus gieten, op het gebak wan neer het uit den vorm is, ojr de plat van op te dienen en zoodanig dat het gebak ervan overgoten en doortrok ken is. N. B. Best nochtans wordt er zakjes bloem gebruikt (fleur de gruau, royal Remy met leeuwenkop erop) (Wijgmaal). Dat maakt het gebak fijner als gewone bloem. OOGSTMAAND. Werkzaamheden. In den groenselhof De oude stronken en struiken ver wijderen, den grond diep omwerken en wel mesten. In zacibed: Expresskoolen. cabus- sen, vroegrijpe bloemkoolen, krulla- tuw en winter rornaine, porei en witte ajuinen zaaien om met den herfst uit natuurelementen en allerlei z. voordeelen. Door een toeval streed de r 'j wederom op haar oud slagvel! 1914. Zij verjoeg den vijand aj, gekende Polygonewoud. waar zj, jaar vroeger ook handgemeen gei waren. Het 2e Battaljon Gordon H landers plukte daar nieuwe lau# doch ten koste van bloedigen t Ik had de eer toen aan dit divisie gehecht te zijn en dier. met haar mede te beleven. Toe geweldig gedund, uit de gevet nie teruggetrokken werd. viel eene eenige eer te beurt: in <f schouw te worden genomen doo Koning der Belgen. Dit gebeurde het dorpje Blaringhem in Frankrijk. Strak als automater. -J leerden die zeer gedunde helden-;] deren voorbij onzen vorst. De J tons der Gordons waren tot sen weggesmolten, er waren geene eieren als pelotonoversten meer. a doet mij genoegen hier te mogen halen dat, op het eetmaal dat op] wapenschouwing volgde, de divis^ velhebber, Majoor-Generaal Scï« bridge, aan Zijne Majesteit der, maakte van de dapperheid var. Belgischen taalman aan de 20 gade (de brigade der Gordon-1 hecht, wachtmeester Maurice De f, ve, van Veurne. Die plechtigheid eindigde de baan der 7e Afdeeling en van he- Gordons op Belgischen bodem. onmiddelijk daarop werden zij naar: ingebeukte Italiaansche front stuurd. Waarom ik steeds eene voorlieg gehad heb voor de Schotsche b, landers, is mij moeilijk te verkiar De hooglanders zijn dappere krijg, den en hunne regimenten tellen ia schen de beste van het Britsche leg De 9e en 51e Schotsche afdeeling waren echte keurdivisies wier vaané overal met eer en roem beladen w den. In onze nationale geschiedenis woi van de hooglanders melding genual daar het de lijfwacht van Schotse boogschutters alleen is die KoningI, dewijk XI redde toen de dappere; Franchimontezen hunnen uiter-i aanval deden op het kamp van Kaï den Stoute. In de geschiedenis van geland speelden zij natuurlijk eni voornamen rol, eerst tegen de Eng schen, later, na de aanhechting, de Engelschen. Zij namen deel aan de veldtochten qe> het vasteland. I laatst dat men ze hier in Belgie h was te Waterloo. Dit herinnert mij een klein voor dat mij overkwam in Januari l''l Op den rand van een bosch nabij Iep ren, zag ik een oïid manneke zit:.- op zijnen stok geleund, aan de dei van een leemen hutteke, een ec! schilderachtig tafereeltje. Ik bleef ee oogenblik staan. En het van oudenl schuddekoppend vadertje zegde mi in zijnen zachten West-Vlaamseie tongval: «-Ik ben zoo blide, Me» a dat de oorlog bina gedaan is! vader, 'en dappere soldaat van Napo'n on, vertelde als ik 'n klin mamiet was, dat als de soldate» met r< kwamen, dat zelfs Napoleon moe vluchten. Nu, Meneere, ik heb nu] soldaten met roks gezien, nu moet! •de Duitschers vluchten en is de oor! gedaan Een batteljon hooglande met kilts was in zijne nabijheid geka tonneerd geweest! In ieder geval, h is niet de schuld der Schotten gevee indien de oorlog niet vroeger gedai was. Geen land zelfs Frankrijk ui heeft betrekkelijk zooveel soldat: geleverd, en zulke bloedige verliet geleden gedurende den laatsten m log, als Schotland. Meestal vertrokb zij, als vrijwilligers, de eerste dagi van den oorlog, wanneer de verrade lijke Duitsche inval in Belgie gansi het Britsche Rijk opzweepte eii gaqsche bevolking naar de wapei greep bij den kreet van Remenib Belgium Daartegenover zouden moeten stellen Herinner uwe schil tegenover de Schotten Die gedachten kwamen mij te h nen toen ik de komst van de pijp: van het 2" Gordons vernam. MORRIS Het BESTE en ZEKERSTE middelo: regelmatig het blad te ontvangen, is et abonnement vragen in de post op f-Tet ypeps^he Ooll{ te zetten (in eerste helft). Langs hellend muurbed: korte halflange wortels zaaien en freinz planten. In volle grondRadijzen, porsek scorseneeren zaaien, alsook winte: spinasie en zwarte radijzen, wit' vroege ciboulen. zurkel, persijn krulkervel. In de eerste helft nog laatste zi- tijd van erwten en vroegrijpe boo tjes om ze groen te plukken in her- Ook het uitplanten der Iooper- freinzen. Op hun plaats brengen witloofpemen. Porei, spruiten en kropkoolen. st derij en andijvie uitplanten. De stalen der ajuinen platdu om ze rajrper te doen rijpen. In den frtiithof: 't Is de groote tijd van griffier oogen te steken voor appelboonie'- pêche- en pruimboom alsook v druivelaars. De lentegriffien opleiden. De kloeke en weelderige loten scheuten afnijpen of afsnijden. Alle avonden van de warme dag» jonge hoornen en leiperzikken zuiver water hesproeien. Van de pereboomen de bladeren s; trekken die rost en gepikkeld zijn. Men trekt de laatste krieken en f eerste peren Clapps-favoriteook zomerappelsde perzik Madeleine f* de vroege Mignonne: Brugman !•'- Najiierde vroege pruim Mennen' de abricots en het druivetje Malven*

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1930 | | pagina 2