a üon Han Ouders eo Studeoten Handelsbank BANK - UNIE WEET GE WAT INHULDIGING oe neidhaitighaid dsr Engeisctie Kaüiüliihe i 100.000.000 franken. n Kalanderberg, 1, GENT betrokken bij de Het Kapitaal en de Reserven der bij deze UNIE aangesloten Banken overtreffen de 52c Jaar. - Nummer 39. 30 Centiemen. Zaterdag 27 September 1930. Katholiek Weekblad van het Arrondissement Yper VAN HET TE MECHELEN. De Kerk en de Schoot Handelaars ■■HET YPERSCHE VOLK,, 1625 mannen welgeteld bij reken.... en herteld... N. V. 4)et tJjjct'Gcljc voll. ABOXNEMENTPRIJS 1 Jaar 15 fr. 6 maanden 9 Cr. 3 maanden 5 £r. Men abonneert in alle Postkantoren en in het Opstelbureel. ABONNEMENT V<X)R -T BUITENLAND: 25 frank. Op het Opstelbureel alleen te vragen. BEHEER EN OPSTEL io5, ZONNEBEKE STEENWEG, io5, YPER Postcheckrekening 40,201 (j. casier) waar op alle wekedagen alle inlichtingen te bekomen zijn van 14 tot 16 uur. AANKONDIGINGEN Prijs bij overeenkomst. Aile Aankondigingen moeten tegen den WOENSDAG ten laatste ingezonden woraen. Kleine berichten en nieuws ten laatste tegen den WOENSDAG avond. ZITDAGEN. D BRUTSAERT, Kamerlid, is spre- kelijk voor iedereen: Te POPERINGHE, in zijn hui», 's morgens, den Maandag en Vrijdag. Te YPER, den 1" en 3e Zaterdag der maand._ van 9 y2 tot 12 uur, in den Katholieken Kring. Te WERVICK, den 2* Zaterdag der maand, van 9 y2 tot 12 uur, in c Het Kapitel HANDELAARS vraagt eene aankondiging in «HET YPERSCHE VOLK Op den onvergetelijken dag der kin- Jt hulde, waarop 50.069 KNAPEN en MEISJES-uit- allchockc" van Vlaan ti ren en Wallonië samenstroomden en* aan hun Christus in de Eucharistie, door Wien en voor Wien ze leven, hunne bloemen en palmen aanboden. En toen volgde die glorieuse Zondag van het eerste nationaal Eucharistisch Kongres: Een paaschdag in het gods dienstig leven van ons landXa de stille Pontificale Missen in al de ker ken, de weergalooze prachtige Kar dinaalsmis op de Groote Markt, waar 140.000 MENSCHEN waren saamge- stroomd tot ver in de belendende stra ten. en .welke zoo een overweldigend scbt onen'oonde. <Iat' dit tafereel, het palet van de grootmees ters der schilderkunst zal blijven tar ten 's NTamiddags trok dan de gods met daarnaast het nog kostbaardere dienstige stoet uit de Kathedraal naar eschenk van hunne geestelijke rui- j de Wilsonlaan, op zi jn doortocht zin gend begroet door de menschenzee eri opgewacht door de zes stoeten, die'tegelijkertijd samenkringden rond kers en al de liefde van hunne reine igend begroet harten,... op dien dag hoorden we met zooveel blije dankbaarheid uit den mond van onzen Kardinaal de verheu gende getuigenisDeze is de hoog dag van den Eucharistischen Kruis tocht! Hij wist hoe ze al de kerken van Mechelen dien Donderdagmorgen hadden overrompeld, en zelf had Hij gelezen wat ze als voorbereiding van deze eucharistische dagen hadden ge daan voor hun Koning: «Miljoenen goede werken hebt ge gesteld, loofde Hij, en er zijn kinderen die niet terug schrokken voor het heldhaftige In de ruime zaal van het Klein Semina- liet majestueuze verhoog waar de troon van de Koning der Eeuwen was opgeslagen. Hier schiet de kracht der woorden te kort om weer te geven wat er lag aan majesteit in deze hul diging van HEEL EEN VOLK, dat Mechelen voor één dag tot het hert van het land had gemaakt. Alle stan den van hoog tot laag stonden en knielden hier aan heide zijden der breede lanen hieven de tienduizenden op dezelfde zangwijze tegelijkertijd liederen aan in beide landstalen en de rië, waarin slechts een gering gedeel- groote stem van 't volk klonk met zooveel vervoering en liefde; dat een der Gemyterden in den langen stoet, tot tranen toe bewogen, fluisterde: Kan nog iemand gelooyen dat er slechte mcnschen zijn?» waarop een ander wedervoer: «...of dat dit volk door ongelukkige tweedracht kan worden verdeeld?» Hier was alles: Jesus, Jejsus, Hij alleen. Hij die één maakt in zijne allen-om vattende lief de. Uit Lentenweelde orgaan voor Kath. Studentenaktië tc- van die reuzenmassa was gekomen en waar eene vergadering werd be legd, speciaal bedoeld voor het onder wijzend korps, trok Hij een parallel tusschen het neutraal of ongodsdien stig EN het katholiek onderwijs, welk laatste steunt op krachten, put aan bronnen, zich sterkt met voedsel van bovennatuurlijken aard, terwijl het toch ook, zooals het eerste de natuur lijke elementen aanwendt... Zoodat het geen oogenblik in twijfel kan ge trokken worden, hoe sterk we staan tegen de vijanden van godsdienst en zeden, als we zelf maar willen onze wapens gebruiken en leven van ons geloof. In den namiddag trokken de vier -toeten, gestuuwd door juichende geestdrift, en in oogschouw genomen door de hoogste kerkelijke hoogwaar- (ligheidsbekTeedeV's van hef fanct, naai" de Groote Markt, waar, onder eene brandende, snikheete zon een zeer kort Lof werd gehouden. Ook hier klonk het blije, dankbare woord van Zijne Eminentië, die voorzeker Jesus' gevoelens, jegens zijne dierbare klei nen vertolkteDank voor uwe of fers; bewaart in U uwe gevoelens van geloof en liefde en godsvrucht; blijft verkleefd aan het heilig Hart; weest in alles trouw en vurige Kruistochters en moge Jesus, Die u minnend gade slaat, u overvloedig zegenen. We weten het zeker, Eminentië, onder die vijftig maal duizend kinderen, die met mannenmoed den zonnebrand trot seerden, zijn er ontelbaar velen, die eerder zullen verteren in den dienst des Heeren lijk brandende altaarkeer- sen, dan vaandelvluchtig te worden uit het leger van hun Koning. De heilige Pails Pius X zag goed wan neer Hij zegde: «Onder deze kleinen, gevoed door de Eucharistie, zullen Heiligen opstaan Wij kunnen niet zonder ontroering terugdenken aan den triomfantelijken tocht van den Koning der Eeuwen in broodsgedaan te, toen Hij door Zijne Eminentië te ruggedragen werd in de remonstrans van eerherstel naar de Kathedraal, waar op den toren de beiaard zong, terwijl heneden aan diens voet een vizioen werkelijkheid was geworden Het rijkste bezit van ons land, onze schoone kinderjeugd, groetend met wuivende palmen, met juichende wim pels en met kleurige E. K.-vlaggen én zingend een aldoor galmendChristus vincit, Christus regnat, Christus im- perat. Als deze jeugd wil, en gevoed en gesterkt door Jesus zal ze willen, dan weren de volgende ge slachten van ons land den geesel weg van godslasterlijk bolchewisme, en zuiveren onze maatschappij van den kanker des communisme. De Vrijdag bracht de minnende hul de van een 30 duizend-koppen sterk leger van VROUWEN. Het zwakke geslacht heeft door zijn opkomst alleen reeds eene macht ten toon ge spreid, die het in de oogen van den booze schrikwekkend zal maken als een maunenleger in slagorde ge schaard. Mechelen. samen met het heele land, heeft U, vrouwen van ons volk, naar verdienste bewonderd. Ge draagt in U de schatten van eene zpo heerlijke toekomst als nooit een volk niocht droomen. Wouwen, naar U gaat onze fiere mannengroet Daags daarop dreunden de straten under den stap onzer JONGENS. Na de Pontifikale Missen bestormden ze de enorme zaal van het Klein Semi narie en staken ze proppensvol voor de algemeene vergadering. Wat een vreugde voor het jonge mannenvolk, -dgr Coppieters, den vlaamschen bis schop van Gent, die groot gaat op zijn t;tel van studentenvriend te hebben ais voorzitter der vergadering. Hoe °vertuigend en krachtig was het In de middeleeuwen dezen die zouden ridder geslegen worden, moesten den nacht er vóór overbrengen in't gebed. Men leidde ze ter kerk en daar, gekleed met een wit kleed, moesten zij biddende waken nevens de wapenrusting, die hun 's anderdaags zou aangegispt worden. Dien nacht noemde men de wapen- wacht of ook nog den witten nacht Van daar moet ook de fransche spreuk komen faire une nuit blanche om een slaploozen nacht aan te duiden. Te Cambridge in England was er ver koop van oud goed en o. m. van eens galg, waaraan men kwaaddoeners op knoopte. De roeper had schoon zijn beste te doen en te zeggen dat de galg nog in .goeden staat was, zoodanig dat men er niet alleenlijk een mensch maar ook een Olifant had kunnen aanhangen... er wa- kwamen om later gelijk welken levens* ren weinig liefhebbers. Een enkeling, M. Pius XI heeft gemeend een gerucht te moeten stop zetten, dat beweerde dat de Kerk geneigd was het vrije onderwijs te laten schieten, indien de Gtaat eêrif&T: 'tcnjfttnTfgëft wildé toe staan. Meer dan een was verwonderd, omdat de Paus met verontweerdiging zijn gedacht uitte. Die verwondering ware niet ontstaan, hadden sommige Katholieken heter de wetten der Kerk gekend, nopens het onderwijs. In het Kerkelijk wetboek staat im mers te lezen KANON 1372. paragraf 1. Alle geloovigen moeten opgevoed worden, van kindsgebeente, af, op zulkdanige wijs, dat zij niet alleen geen onderwijs ontvangen strijdig met den Katholie ken Godsdienst en goede zeden, maar ook dat hunne godsdienstige vorming den voorrang heeft op al het overige. Paragraf 2,Het recht en de zwa re plicht te waken op de christelijke opvoeding der kinderen treft niet al leenlijk de ouders, maar ook alwie ze vervangen. KANON 1374. Aan de Katholieke kinderen is het verboden niet katho lieke scholen te bezoeken of te wel onzijdige of te wel waar leden van verschillige godsdiensten aanwezig zijn. De Bisschop alleen mag uitspraak doen nopens het geval in hetwelk en op welke voorwaarden het bezoeken van zulke scholen mag geduld worden. KANON 1379,, De geloovigen zijn verplicht te helpen aan het stich ten en het onderhouden van katho lieke scholen. Daar binnen enkele dagen het nieuwe schooljaar zal beginnen, achten wij het geraadzaam de aandacht van ouders en studenten te trekken op deze twee punten. I. Welke studiën zijn te verkiezen Zonderde waarde der moderne studiën te onderschatten, durven wij zonder aar zeling bevestigen dat de oude Grieksch- Latijnsche Humaniora in alle opzichten hoog boven alle andere studiën staan. Vooreerst de ontwikkeling van den geest geschiedt door de studie zoowel van Grieksch en Latijn als van wiskunde en wetenschappen. Zonder deze twee laatste vakken uit te sluiten, hechten de oude Humaniora het hoofdbelang aan 't aanleeren van Grieksch en Latijn, die twee synthetische talen zijn, waarin de logische en spraakkundige betrekkingen aangeduid werden door uitgangen en allerhande buigingen der woorden. De geest van opmerkzaamheid en berede neering (inductie en deductie) wordt er scherp ontwikkeld, daar ae geest tot de kleinste kleinigheden moet nauwkeurig gadeslaan om den vorm van een woord te ontleden, zijn bediening te begrijpen en de beteekenis van den zin daaruit af te leiden. Wat een nuttige spanning ook voor het denkvermogen, van die lange en diepverwikkelde zinbouwen met hun doolhof van ondergeschiktheden, te kun nen ontfutselen of zelf opstellen Wat een macht van beredeneering en aandacht lv<x>rd van al de sprekers, die beurt is er niet noodig om b. v. een periode beurt voor den microfoon traden van Demosthenes klaar te trekken weg in te slaan. II. Welke school moet men verkiezen Hier meenen wij niet verder te moeten aandringen op hetgeen wij reeds meer malen bewezen de noodwendigheid van die scholen te verkiezen waar de kriste- lijke godsdienst en zedenleer als vei- plichtend vak op het program voorkomen, en waar de studenten het gevaar niet loopen van in aanraking te komen met andersdenkenden. Voor de hoogstuden ten bijzonderlijk schrijven wij deze waar schuwing dat de Gentsche Hoogeschor!, alhoewel vefviaafnSCnt, daarorti niet houdt van onzijdig en goddeloos te zijn, en dat het voor Katholieke Vlamingen een gebiedende plicht is van hun Vlaamsch universitair onderwijs te gaan nemen te Leuven. Want niet te Gent, studenten, maar alleen te Leuven wordt u de gele genheid geboden een Nederland-Katho liek universitair onderwijs te ontvangen. Alleen te Leuven kunt gij, getrouw aan uw Vlaamsch-katholieken landaard uw universitaire studie's doen. Alleen te Leu ven dus nemen de Katholieke Vlaamsche studenten nu hun inschrijving. Daarom, studenten, het Katholiek Vlaanderen gebiedtAlleen naar Leuven, uw vrije Hoogeschool in het kruis en 82 meters in de beuken. (Vervolgt). Wiskunde en wetenschappen ook zijn'gericht, maar ook een indrukwekkend gymnastiek voor den geest, maar zij la- heiligdom zal weldra te Liverpool uit den ten het hart ijdelzij verscherpen ook-grond rijzen. De aartsbisschop Mgr. Dr. het denkvermogen, doch geven hem geen Downey, heeft beslist de grootste kathe- voedsel. Zij verwekken geen gedachten jdraal der wereld te bouwen. Deze kerk en nog min gevoelens. Zij kunnen een za! bijna de bazeliek van St Pieter even- mekanische beschaving te weeg brengen,naren in oppervlakte. Zij zal 2 hectaren die nogtans met barbaarschheid kan sa-!2 1/2 aren grond beslaan St Pieterskerk mengaan. Een uitvinder kan een groot j strekt zich uit over 2 hectaren 13 aren), verstand zijn, maar tevens een harteloos!Zij zal 225 meters lengte hebben op 132 onmensch, die met zijn uitvinding zoek- het menschdom uit te moorden. Wanton* mensch te zijn, is er iets meer noodig dan verstand hij moet ook en bovenal een ede! cn verheven hart hebben. Welnu dat wo; den jongen student verzekerd in de oude Humaniora. De wonderen der wetenschap mogen weliswaar hem niet vreemd blijven. Hij moet een grond heb ben van mekanische, wiskundige, schei kundige, natuurkundige wetenschappen. Dat wordt hem ook aangeleerd in de Grieksch-Latijnsche Humaniora, in af wachting dat hij zien later, als het hem lust of als het hem noodig is, daarin meer. speciaiizeer. Doch de oude Humaniora voeden bijzonderlijk het hart en verwek ken verheven gevoelens, door aanraking met de kunstenaars der oudheid dicht kunde en redenaarskunst, waarin roereno en ingrijpend, alle vakken worden opge- dischtwijsbegeerte, staatkunde, rechts kunde, sociologie, geschiedenis, zelfs we tenschap. Wij mogen dus besluiten dat d i; Grieksch-Latijnsche Humaniora den mensch volledig en geleidelijk ontwikke len naar geest en hart, hem meer mensch (humamior) maken en alzoo be- King, bood 5 pond én voor de galg én voor de loods waarin zij verborgen zat. Van de loods, zegde hij, zal ik eene ga rage maken Met de Leopoldville is weggevaren naar Congo Mgr Neve, abt van Zeven kerken, bij Brugge, samen met vijf pa ters. In Kapolowe (Katanga) gaat Hij eene Benedictijner-abdij stichten, met als doel het vormen van uBgelezene inlanders. Van eersten af zullen er 12 a. 15 kloosterlingen in de abdij verblijven. Reisden ook mede twee zusters van 't O. L. Vrouw Klooster op St An- dries, en bestemd voor de benedictijn- sche vrouwen-abdij van Panda. (Panda ligt bij Kapolowe). Het protestantism, verklaart Chester ton,is aan 't verbrokkelen en uiteenvallen. Het aanbidt wat het verbrand heeft en verbrand wat het heeft aanbeden. Om zich te redden, vernielt het de lee ring zijner stichters't is reeds aan 't ziel togen Onlangs zei een protestantsche minister dat een romeinsche priester voorzeid had dat binnen 50 jaar de katholieke gods dienst zou heerschen over de meerderheid van de engelsche natie en hij bezwoer de protestantsche kerken alles te doen wat in hunne macht lag, om deze voorzegging te doen verkeerd uitvallen. Maar, zei hij, ik koester geen valsch gedacht over de macht van onzen katho lieken tegenstrever. Rome, zei hij, bidt voor Engeland en werkt met eene dooden- de hardnekkigheid (doodend voor het protestantism). Het heroveren van Engeland is het doel, waarnaar het streeft en het is het streven weerd Kostelijke getuigenis der almacht van het gebed. En ja, de katholieke Engelschen bid den met eene stichtende godsvrucht en werken metbewonderensweerdigen iever. Velen wonen op eenen grooten afstand van katholieke kerken en leggen blijge- moed dien afstand af per velo, moto, of auto, 's Zondags om misse te hooren, met eene roerende godsvrucht en bijna Enen om ter H. Tafel te naderen. Niemand komt er te laat, noch vertrekt vóór het einde der misse. Al de geloovige staan recht binst den Credo en de Prefatie en kennen den liturgischen zin der ceremo nieën. De eerste misse van eenen nieuwgewij- den priester gaat gepaart meteen roerend gebruik. Denzelfden dag celebreerd de nieuwe leviet een plechtig lof, na hetwelk al de geloovigen komen knielen voor hem op den communiebank hij zegent ieder een van hen, legt de geconsacreerde hand op hun hoofd en biedt ze dan aan hunne lippen om gekust te v Ten allen kante rijz euwe kerken uit den grond, want he: geial nar, r'nia- nen groeit alle jaren met omtrent 15.000 nieuwe bekeerden. Niet alleen nederige kerken worden op- Den 16 September 1830 schreef de Zwitser J. Bernard, uit England naar Geneve Gister had het in-gang-stellen plaats van den ijzerenweg tusschen Manchester en Liverpool. Er liepen acht machienen, ieder trekkende vier of vijf wagens en medevoerende een acht hon derd reizigers. Zonderling en statig uit zicht On-inbeeldbaar Maarophalf weg is een ongeluk voorgevallen en dempte schielijk de vreugde en den geestdrift van 't volk. Mr Huskisson, volksvertegen woordiger voor Liverpool, schoot er het leven bij in 't Was in 1835 dat de eerste trein bol de op «The Continent» d. i. Europa's vasteland, namelijk tusschen Brussel en Mechelen. Als Leo XHI Nuncius was in Belgie, met veel bewondering voor de Belgen schreef hij naar Rome, waar noch daar noch in geheel Italië geen treins beston den, nopens eene reis, die Hij met de koninklijke familie meemaakte van Brus sel naar Namen. Te Brussel is sedert Maandag 15 dezer de tunnel toegangbaar onder de Ro gier - p La f svóór de Noord-statie. Met klokslag 12 mocht het volk door en deze, die hem eerst doorliep, zal zeker meenen dat hij een heldendaad pleegde. Zondag 14 dezer had de inhuldiging plaats, boven op den Galz, een der schoonste toppen van de Vogeezen in den Elsas, van een Christus-stand beeld in verguld koper. Het beeld is 7 meters hoog en staat op een voet van 14 meters. Een kind moet lichaamlijke oefenin gen doen en veel ruste nemen. Elf uren slapen is niet te veel tot aan 14 jarigen ouderdom en tien tot aan 18 jarigen ouderdom. Indien gedurende de studieja ren de vermoeinissen niet genoegzaam uitgerust worden, het kind of de jonge ling wordt ziekachtig en zijne geschikt heid voor het werk vermindert van dag tot dag. Wat speel reizigers zagen in Rusland Petrog ade, d. i. Petersburg, is eene doode s' J. Het volk is arm gekleed. Veel huizen, zelfs in het midden van de stad, zijn half verwoest. Vensters en deuren zijn met planken toegenageld. Op de straten het gras groeit tusschen de steenen zeer weinig trams, bijna geen taxis. Lange rijen volk staan voor de winkels en wachten uren lang, om te kunnen 200 grammen slecht brood koo- pen en wat vet. Een kilogram boter kost 160 frank nieuwe kleederen ongeveer 4000 frank en voor die speelreizigers twee dagen verblijf te Moscou vergden 5600 fr. En het Russisch staatsbestuur voert graan uit, tegen lager prijs dan het onze!! Dat staatsbestuur zond naar de Com munisten in Duitschland, om hunne kiezingen te bewerken Den 4 Juli 10.000 engelsche ponden werden te Basel overhandigd aan gezel Mutzenberg, door Bogotzki, een lid van het Soviets Rood-Kruis. Den 5 Juli, 110.000 duitsche marken aan het Deutsche Ferlag Den 10 Juli, 150.000 duitsche marken aan gezel Stekker. Den 14 Juli, 150.000 duitsche marken aan gezel Neimann. Den 14 Juli, 100.000 duitsche marken aan gezel Blenklé, door tusschenkomst van gezellin Ganna Santner. Den 20 Juli, 650.000 duitsche marken aan gezel Remmelé... euz... Dit staat te lezen in de gazet van de Russchische vluchtelingen in Parijs. De Roode Gazet, sovietisch nieuws blad, maakt kenbaar dat 1 500 sovie- fische onderwijzers het binnen land verlaten hebben en naar Petrograde gekomen zijn, om daar als showers te werken. Aannemende alzoo die gazet, dat ieder onderwijzer 40 kinderen op leidde, dat maakt 60.000 kinderen, die dezen winter niet het minste onderwijs zullen ontvangen. Ingezien de algemeene leemte aan onderwijzers op den buiten, het algemeen tafereel is ver van rooskleu rig». Die 1500 onderwijzers willen op geener wijs Petrograde verlaten, zoo lang of dat hun levenswijze op cfen buiten niet kan verbeterd worden Wat L'Effort schrijft ter eere der joeïsten Ziet daar een strijdenden jociste, die door zijn aangenaam gedoe 50 werklieden bij het christen syndikaat inlijft een ander, in twee jaar, won er 150 een derde brengt 22 jonge werklie den bij de jocisten, ten gevolge van huis bezoek sleurt hij 50 kinderen mede naar hel patronaat en hij verkoopt wekelijks 75 gazetten De zinsgesteltenis van een der slechtste fabrieken is totaal veranderd door één jociste, die er nu het hooge woord voert en jociste-soldaten hebben met den verledenen Paschen den helft van het garnizoen te Luik samen doen communiceeren 1500 óngeveer Men spreekt van een groot getal volwassenen, j die zich lieten doopen en vormen 't Wordt eene ware gulden Legende Twee pas getrouwden waren op speel reis. Waf gedaan zegde de vrouw aan haren man om er niet als jonge ge trouwden uit te zien. Komaan zegde de man aan zijne vrouw, draag gij al de pakken vraagt eene aankondiging in 't Mag zijn voor wien om 't even. Mislukken is niet aangenaam. Bijzonder lijk als men veel hoop daar op stelt en het nu gaat om eene belangrijke zaak Ge verwacht honderd menschen en daar komen er maar twintig op, 't is toch r iet geestig... Wat dan met 't overschot gedaan, uw geld zit er in en ge zoudt het wel mogen aan de kinders geven, of el Iers gebruiken. Neen het is niet aangenaam En ware het nog eens schuld Maar men heeft al gedaan wat mogelijk is om te lukken Sedert drie maanden, alle weke goed, wierd de trommel geroffeld en de grosse- caisse geslegen in 't Westland of in de Ypersche Bode (zonder andere bladen te noemen), tot de inhuldiging van 't lokaal der Vlaamsche Nationalis ten... In de bijzondere vergadering der Na tionalisten, in alle dorpen en steden wierd er dringend op gesteund De gloriedag wierd bekend bij affichen geheel West- Vlaanderen door geen bewuste-Vlaming mocht nalaten van 't Yper tegenwoordig te zijn Niemand mocht te kort zijn dien dag moest vrij gehouden zijn Nievers geene feest of vergaderingen Om toch niemand te beletten Dat was 't wekelijks deuntje. Voegt daarbij om zoo veel te meer volk aan te trekken Concerten, gezellig sa men zijn, prijsbollingen, enz. En om gansch zeker te zijn van te luk ken, de sterren en de as erbij gesleurd Herman Vos, Volksvertegen woordiger Advokaat Leo Scheere, uit Antwerpen Leuridan, Volksvertegen woordiger en last not least de groote figuur de wijze Staatskundige Aug. Borms, de ongekroonde koning De 14 September moest de grooten Vlaamschen dag te Yper zijn, waaralle Vlaming naar toe ging Yper mpest de macht toonen van 't Vlaamsch Natio- nalistige leger, 't moest de bekroning zijn van tien jaar wroeters werk. 't Moest een gebeurtenis zijn in de geschiedenis van Yper, iets waarover men lange zou spre ken. En welk was de uitslag Men zal er lange van spreken Hoort wel 8 Muzieken. 61 Vanen. Daarin een goed zestig Yperlingen in de rangen en met het muziek en de praal wagen een 120 betoogers. 1625 betoogers hebben de gezeide stra ten doorloopen... waar 17 of 18 zwarte leeuwen treurig het hoofd nederhingen en de schitterende menigte welkom heetten. Ge zult zeggen Yper is niet groot 't is waar het telt maar 13 k 14.000 zielen dat is rond de 3500 huizen... maar toch 17-18 vanen en 120 betoogers op een triomfdag is toch maar weinig 1 Neen 't en is geen succes 't is niet gelukt En toen nog welke stoet 'k En wil niet aangeven de kwinksla gen die daarover rondom gezeid wierden van fijne wezentjes en uitgeklopte kleedij! van zulk en zulk een die zijn katte gezon den had... van anderen die zeiden... geen tweede keer meer... van gezwichte va nen.

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1930 | | pagina 1