aamscfie Mnten nnen ooro H andelsbali Is enige - unie Gemeene Streken SNIPPERINGEN WEET GE WAT 100.000.000 franken. MIJN GEDACHT Kalanderberg, 1, GENT betrokken bij de Het Kapitaal en de Reserven der bij deze UNIE aangesloten Banken overtreffen de 52e Jaar. - Nummer 40. 30 Centiemen. Zaterdag 4 October 1930 Katholiek Weekblad van het Arrondissement Yper dit is 't parool Hl! uur ce OlRlSCDi üöOSlSSiiöO! DE PUNTJES OP DE I'S Komt er eene Belgische in plaats van eene Roomsche Kerk N. V. i)jHT0cl)c llolk ZITDAGEN. D' BRUTSAERT, Kamerlid, is spre- kelijk voor iedereen: Te POPERINGHE, in zijn huU, j 's morgens, den Maandag en Vrijdag, Te YPER, den 1' en 3® Zaterdag der maand, van 9 tot 12 uur, in den Katholieken Kring. Te WERVICK, den 2* Zaterdag der maand, van 9 tot 12 uur, in Het Kapitel ABOXNEMENTPRIJS t Jaar 15 fr. 6 maanden 9 fr. 3 maanden 5 fr Men abonneert in alle Postkantoren en in het Opstelbureel. ABONNEMENT VOOR 'T BUITENLAND: 25 frank. Op het Opstelbureel alleen te vragen. BEHEER EN OPSTEL io5, ZONNEBEKE STEENWEG, io5, YPER Postcheckreker.ing 40.201 q. casikr) waar op alle wekedagen alle inlichtingen te bekomen ziin van 14 tot 16 uur. AANKONDIGINGEN Prijs bij overeenkomst. Alle Aankondigingen moeten tegen den WOENSDAG ten laatste ingezonden women. Kleine berichten en nieuws ten laatste tegen den WOENSDAG avond. HANDELAARS vraagt eene aankondiging in «HET YPERSCHE VOLK Een fijn rijmke dat sedert weken in 't Westland aan de venster van 't Vlaamsch Huis geslenterd heeft als een monstertje van Nationalistisch Vlaamsch- Nederlandsch en ook van hooge poëzie. Men zou eens hertelijk lachen met hunne karpelsprongen Ware het niet dat dien oproep een triestig bewijs geeft van hun deerlijke poesjenellestreken en van hunne anti-kristene geest Dit grieft alle herte die ze weleer ge kend heeft als rechtzinnige (zoo meenden wij toch) Vlaamsche Katholieke Strijders voor't welzijn van een katholiek volk en als koene voorstaanders van God en Godsdienst Wie zou ooit gepeisd hebben dat de Vlaamsche Nationalisten die wij mannen waanden van rotse, vaste en onwrikbaar geloof en katholiek gevoelen in zoo eenen korten tijd zoo schromelijk veel wegs zou afgelegd hebben naar 't verderf en dat zij van zoo een verheven godsdienstig ideaal zoo ellendiglijk zouden afgedwaald en gevallen zijn. Menigeen reeds heb ik hooien zeggen «Neen-neen...» «Nu niet meer... ten kan niet meer zijn... 't gaat er te schurdig en menigeen nog zucht nu in zijn eigen ziel Waarin ik nu toch verwerrigd ligge had ik dat ge peisd... Maar hoe daaruit gerocht Arm volk Met het verlies van uw godsdienstig gevoelen, geraakt ge stille- kens alle gedacht van verantwoordelijk heid kwijt, alle rechten, reden en alle verhevenheid Doch nu eerst over hunne poesjenel- Ie toeren. Tijdens de bespreking van 't wetsont werp voor de Vervlaamsching der Hooge- school van Gent, hadden de Vlaamsche Nationalisten voor dat wetsontwerp niets dan afkeer, kritiek en schimp... Onder ander riep M' Leuridan in volle Kamers deze eigenste woorden in de zitting van 26" Februari (Bladzijde 295 van 't verslag) In uwe Universiteit vinden wij eene reeks erfdienstbaarheden die haar voor Vlamingen onbruikbaar maken. Dat is klaar En dat was zoodanig het gedacht van de VI. Nat. dat ze zoo een zoo allen, niet alleenlijk hen onthielden, maar er stellig tegenstemden te samen met eenige wroed- fransche Socialisten en Liberalen. En nu roepen ze Vlaamsche Studenten dit is 't parool... Nu naar de Gentsche IToogeschool Kan men op stinkender wijze met iemand den gek houden Weihoe Zij is voor Vlamingen on bruikbaar... zeggen ze en ze schreeu wen en allen moeten er naar toe. Ja 't is een Vlaamsche plicht naar die Universi teit (voor hen onbruikbaar) te gaan. En dat is gezeid en stellig uitgesproken door een Kamerheer die wil als serieus doorgaan en over 1000 dingen het hooge woord voeren. Hola Heeren, eerst wat logiek en zulke geen oogen uitstekende strijdighe den of de menschen nemen uwe woorden als prietpraat, kwanselrede en zotteklap Is dat ernstig is dat geen poesjenelle toer Ook zij moeten een wel klein gedacht hebben van hun volk, als zij meenen dat ze, zulke tegenstrijdigheden mogen zeg gen onbemerkt of onbesproken en dat zij zulke kemels willen doen doorslikken Ah der zijn er wel van hunne aanhan gers die blindelings en zonder achter docht hen volgen maar toch niet allen en zijn geen schapen die dwaas de eene achter de andere achterloopen en in den put springen. Neen daar zijn er nog die peizen, en aanthouden, én bij een leggen die het heden met het verleden verbinden en dit wat nu gevraagd wordt met dat wat over 7- of 8 maand gezeid wierd en hunne oogen openen Ofte wel peizen ze de Universiteit zoo als zij gestemd wierd is goed voor 't yiaamsche Volk en dan ge hebt verraad gepleegd tegen dat volk met er tegen te stemmen ofte we! die Universiteit is niet goed voor de Vlamin gen en dan ge pleegt verraad tegen dat volk met ze er naar toe te drijven. Der zijn er zelf die zeggen Moeten wij om Nationalist te zijn zulke brokken zonder pinkoogen doorzwelgen Neen he Wij hebben nog ons verstand en wij houden nog te veel aan de rechtzin nigheid om zulke goocheltoeren uit te meten die toch geen eer kun' bijbren gen. 1 De plaats van er: t Leuven. k is tej I De nationalisten van Yper hebben veertien dagen geleden en nog aan de kerkdeuren een strooibriefken uitge deeld met den titel Gemeene Streken -> in hetwelk zij de Kath. meerderheid van Stadsbestuur hekelen omdat zij de Kan didatuur van Jef Vos, den weggeschopten onderwijzer uit Meenen, niet gesteund hebben. Daarop goed antwoord in De Volks macht De Vlaamsche Nationalisten koken van gramschap... omdat hun kandidaat door de mand vlei bij de verkiezing van een nieuwen bestuurder van de stadsschool en nu spuwen zij vuur en vlamme tegen Jan en alleman in een strooibriefje dat verleden Zondag werd uitgedeeld. Zij pakken uit met allen mogelijken lof over de bekwaamheid van hunnen kandidaat en met de onverdiende ellende die zijn vrouw en zijne kinderen bedreigt. Al praat nevens de kwestie en gevoelsargu menten om de beginselen een duw te kunnen geven. Had uwe kandidaat ge handeld zooals het zijn plicht was als onderdanig kind der Kerk, dan zou hij gebleven zijn waar hij was en had hij nooit zijn huisgezin aan ellende blootge steld. Iemand die vrijwillig in een put springt moet dan ook niet schreeuwen dat men hem wil verdrinken. Men is katho liek of men is het niet. Is men katholiek, dan aanvaardt men ook het gezag der Kerk en volgt men hare leiding en wan neer een geloovige denkt verongelijkt te zijn door zijne onmiddellijke geestelijke overheid, kan en mag hij beroep doen op het hoogste geestelijk gezag aan welker uitspraak hij zich bij voorbaat moet onderwerpen,welke die ook weze.Anders handelen is te kort komen aan zijne plichten van lid der Katholieke Kerk en vallen in de dwaling van het Protestan tisme. Wil iemand blijven in de rechte lijn van het Katholicisme, dan maakt hij geen wezenlijk onderscheid tusschen ge- ,zag en gezagvoerder, dan doet hij geen beroep op de opgehitste openbare opinie, noch op een vrijzinnig minister tegenover de beslissingen van het bisschoppelijk gezag. Deze zijn dan ook de beginselen waaraan elke katholiek van de daad on wrikbaar moet vasthouden omdat zij de waarheid en niets dan de waarheid be vatten. Indien de Nationalisten van Rome af scheuren, ja... terwijl de Belgische Bisschoppen, door Rome goedgekeurd een deel van de Roomsche kerk zullen blijven. Het Nieuws van den dag geeft ook een gepast antwoord op dat laatste strooi briefken 1380-1930 Uit een strooibriefje van nationalisti sche scheurmakers halen wij de volgende domheid Komt er eene Belgische in plaats van een Romeinsche Kerk In 1880 mocht men niet meevieren in 1930 moet men meevieren». Wie met zulke ezelarijen afkomt, ver geet moedwillig dat de katholieke Kerk bij ons in 1880 ongenadig vervolgd werd: zij was in den rouw gedompeld. Eenige maanden vroeger, in 1879, had het vrij- metseiaarsministerie dat toen aan het bewind was met Piet Van Humbeeck als minister van onderwijs, den akeligen schoolstrijd ontketend, en den oorlog ver klaard aan de schoone ziel des Kinds Nooit heeft de Kerk zulke droevige dagen beleefd. En om ie protesteeren tegen dien schandaliger aanslag op het geloof der aankomende jeugd, onthield zij zich van het blij medevieren der jubelfeesten. Nooit was in iemands geest de gedach te opgerezen daarmede tegen België zelf verzet aan te teekenen:wel integendeellln de kerken werden plechtige Te Deum's gezongen voor Land en Vorstmaar alles bepaalde zich op godsdienstige dankzeg gingen, en de uiterlijke luister bleef weg. Men gelieve op te merken dat geen enkel katholieke en ook geen enkel liberaal van dien tijd zich over de beteekenis dier ont houding vergist heeft. Om deze als eene anti-Belgische betooging uit te leggen, hebben wij de huidige nationalistische leugenaars moeten afwachten. Aan de grondwet, alhoewel zij, in ka tholiek opzicht, nie volmaakt is, bleven alle katholieken s Is getrouw om ze te willen schenden, alzoo België «kapot» te krijgen, hebben *>j nogmaals de huidi ge verraders moeien aan het werk zien. In dat strooibriefken ook is wederom eene kolosale verwarping. Op 28 Juli... schreef Z. H. Bisschop Durous- seaux ...den 21 Juli zal uwe... onthou ding den H. Stoel troosten ...en zal voor God getuigen van uw diepe afkeer welke u wordt ingegeven door eene goddelooze Grondwet... Dit laatste woord moet zijn Schoolwet. We hebben met gretigheid, nieuwsgierigheid en zelfs een beetje benauwdheid gewacht op het ant woord van 't Westland op ons re laas van de inhuldiging van het Vlams of Vlaamsch Huis te Yper. Met gre tigheid. waut we moeten bekennen' dat we nogal van komieke litteratuur houden... Met nieuwsgierigheid, want we moeten bekennen dat we erg nieuwsgierig waren te vernemen hoe ze on- rtikel zouden weerlegd heb- hen... ..et een beetje benauwdheid, want we vreesden dat hunne woede, als een vuurberg losberstend, ons tot de eeuwige dood zou gedoemd heb ben Onze nieuwsgierigheid, onze gretig heid en onze benauwdheid werden, helaas, teleurgesteld... «'t Westland» zwijgt als vermoord, wat bewijst dat het bewust is dat dit succes of sukses o]) een llater. "'ne lamenta bele flater, uitgeloopen is. We hebben nu het genoegen aan onze lezers mede te deelen wat 't Westland in zijn nummer van 20 September zooal over deze inhul- diging weet te schrijven. Want we weten dat onze lezers ook nogal graag van tijd tot tijd een beetje komieke litteratuur te lezen krijgen. Zooals naar gewoonte, een for midabele titelHet strijdende West- Vlaanderen te leper (of te Yper, we weten niet meer). 'k Heb den stoet goed nagekeken en ben tot het besluit gekomen dat dit wat overdreven is. Indien dat geheel West-Vlaanderen is en indien er daarbuiten niets van het VI. West-Vlaanderen meer be staat, eh wel, dan zeg ik, m'n herte rechtuit gesproken, zooals men te Yper (of te leper) zegt: Eh wel. santé zulle, Meester Leuridan Spijts het hondenweer^ een suc ces (of sukses). We hebben dat sukses (of succes) in ons voorgaande artikel reeds ge noeg beschreven en daarop keeren we niet meer terug. De bevolking van IJper (of leper of Yper) heeft daarover reeds z'n be slissend oordeel geveld. Drie duizend man stapten in den stoet Dat heet M. Leuridan in zijne redevoering in het Vlaamsch of Vlams Huis gehouden eene duizend koppige menigte Dus eene menigte van duizend koppen... «...toegejuicht door een sym pathiek toeziende menigte. Dat is kurieus want van die toe juichingen kreeg ik niets te hooren. Ik heb dan in allerijl in consultatie geweest bij den specialist in de ooren om mij te laten onderzoekenik dacht dat ik doof geworden was. De dokter stelde me gerust en klaagde over den duren tijd: het gemis aan klanten. Als ik op den dorpel van zijne woning stond vertrouwde hij mij toe bij den afscheid: Weinig werk aan de ooren. Gelukkiglijk dat van tijd Butaye en Vanden Bulcke de hunne komen la ten knippen. Anders was ik al lang failliet Op geheel den doortocht -wordt Dr Borms dapper toegejuicht. Die man is met weinig te paaien en met weinig tevreden. 't Is 'nen geluk voor hem. Ge kunt dus best verstaan.dat de zoo imaginatieve verslaggever van dit geestdriftig feest zeer gelukkig was terloops (want die man moet dien dag formidabel overlast zijn ge weest en overrompeld door deze dui zendkoppige menigte) op de kiosk op te teekenen acht personen waaronder de vier sprekers, de twee nationalisti sche volksvertegenwoordigers van het arrondissement die niet anders kon den en twee figuranten. Ge ziet dat de geestdrift groot was en dat onze Na tionalisten het reeds een succes s(of sukses) achten als ze acht personen op de kiosk hebben kunnen krijgen. Ten ware er meer waren, maar dat deze er niet aan gehouden hebben hun ne naam gepubliceerd te zien. Maar dat geloof ik niet. Er is toch geen schande zijne politieke gedachte open baar te belijden ten ware zij het een beetje... delicaat gevonden hebben ne vens Borms te paradeeren. Maar dat is een kwestie van goesting waarin eenieder vrij is. De gustibus (en ook de Augusto) non disputandum. Goest is koop. Si voos êtes dégtmté n'en 'dégoutez pas les autres zeggen de -Kranschman's en ze hebben groot ge lijk en daarom zullen we niet langer aandringen. Dr Borms heeft in het Vlams of Vlaamsch Huis gesproken. Hij heeft enkele waarheden... geuit. Onder ander heeft hij gezegd'; «Onze geestdrift is niet te koelen door den regen.» Wat verstaanbaar is... want om iets te koelen moet er iets te koe len zijn en als er geen geestdrift is (zooals het dan het geval was) kan de regen niettegenstaande zijne goede wil geen verfrisschend uitwerksel hebben. Nu de aartsverrader in de stad is, heeft hij geroepen, waar zijn ze met hunne furie. En, verrukt, daagde hij gansch de Ypersche bevolking uit. Want Borms is, sakkerloot, 'ne kastar die met geen handschoenen te pakken is. Moedig als een leeuw, als hij tusschen een peloton belgische gendarmen staat, kloek als een boom en strijdlustig als een Duitsche staf officier, heeft die man eene faam van moed verworven waaraan Achilleus geen lap kan leggen. We herinneren ons allen hoe ge waagd tijdens den veldslag van 't Mal- pertuis te Antwerpen en hoe moedig hij door het keldergat wegpisperde in de donkere nacht, door den regen en langs een eenzaam straatje. Hij sprak ook van Diksmuide of Dixmuide waar de handlangers van Jaspar niet alleen kwamen om onze voormannen te beleedigen maar om onze dooden te hoonen We wisten niet dat de bedevaart van Diksmuide eene nationalistische betooging was noch dat al de gesneu velde Vlamingen Dij de Frontpartij in gelijfd waren. Maar Borms heeft de oorlog medegemaakt... met de Duit- schers wel te verstaan en hij weet er meer van dan velen. »- Hij heeft ook gezegd: Wij zul len zorgen dat de schrik erin blijft en dat gelooven we best. Het is niet aan zijne jaren dat men nog zoo eene he vige cogenitale benauwdheid over meesteren kan. En als het moet zal er bloed vloeien voor Vlaanderen heeft hij nog gezegd want hij heeft veel onein dig veel... gezeeverd. Maar van z'n eigen bloed heeft dien held niet gesproken. Hij laat de anderen de kastanjen uit het vuur halen. De verslaggever van 't West land heeft een zeer fijn gehoor... hij heeft oneindig veel zien toejuichen. Meester Leuridan heeft zeer scherp ziende oogenWij, zegt hij, want sinds hij Kamerheer is gebruikt hij nogal gemakkelijk de «nous majestif», hebben gordijntjes zien bibberen met bevende tronies er achter. Maar een advocaat weet nogal ge makkelijk met de waarheid om te springen vooral als het erop aankomt aan grootsprekenj te doen... en ook als het ontwerp een beetje flauw is. Was het hij niet die verklaarde tij dens de próvisoore inhuldiging van het Vlams of Vlaamsch Huis dat hij het bewijs had dat de Amities fran chises van Yper een millioen gereed hadden om de Katholieke Vlamingen (want ten dien tijde waren het nog katholieke Vlamingen) te beletten een lokaal aan te koopen. Maar van dat bewijs hebben wij nooit iets te hooren gekregen. Enkel eene bloote verkla ring. Die bibberende gordijntjes met bevende tronies (ik wist niet dat zul ke gordijntjes in den handel waren) schijnen mij toe te behooren tot de zelfde bombastvolle rethorika ofte spreekfiguur. We zullen het weer vijf jaar kunnen uithouden riep hij uit. Als Kamerheer? Wel dat moet niet lastig zijn... Ik denk dat iedereen dat vijf jaar in de Kamer kan uithouden. Ten ware hij zou geïnsinueerd heb ben dat Dr Borms een chekje mede- gébracht had... wat ook niet uitge sloten is. Maar had hij niet verklaard dat met 1930 Belgie zou uiteengebrokkeld zijn en Vlaanderen verknecht aan Hol land en wilt hij niet prophetiseeren dat het nog vijf jaar zal duren... W ij mogen dus gerust nog vijf jaar op onze ooren slapen. - Om te eindigen drukte hij de diepe solidariteit uit die bestaat tus schen hem en Dr Borms, het Yzerge- slacht, en de activistische voorvech ters. En we vragen ons bedeesd af wat dat met de inhuldiging van een Vlaamsch Huis, samenwerkend ven nootschap dat volgens hare statuten buiten alle politiek moet staan, te ma ken heeft? Een hooggeplaatst persoon heeft hulde gebracht aan de inrichters van die betooging en hun geluk ge- wenscht omdat alles kalm afgeloopen was. Want onder ons weze gezegd dat de 200 verweermannen die ter diei gelegenheid naar Yper overge waaid waren in eene zeer vredelieven de stemming gekomen waren... met hunne knuppels en hunne parademar che. Is er een nieuwen oorlog te vreezen met Duitschland Naar ons bescheiden mee ning onmiddelijk niet. Want vooreerst, daartoe ontbreekt nog aan Duitschland de nervus belli het noodigegeld. Daar bij, gelijk een hond die blaft als hij be nauwd is van te bijten, roept Duitschland veel te luid van oorlog en wraak, enkel om de bondgenooten de vrees in te jagen en alzoo hun nog eenige concessie's te ontwringen. Is er een nieuwen oorlog te vreezen voor later Dat zal afhangen van de bondgenooten zelf. Wanneer deze zich niet meer zullen laten inslapen door be loften zonder rechtzinnige daden, maar het eeuwenoud princiep toepassen Si vis pacem, para bellum wilt gij vrede, houdt u gereed voor den oorlog als Frankrijk de kwaal zijner ontvolking zal krachtig tegenwerken, die hem meer kwaad doen dan de verderfelijkste oorlog als al de bondgenooten zullen bereid en uitgerust zijn om, bij het eerste gevaar, eendrachtig in 't gelid te staan en den vij and te toonen dat hij niet te strijden zal hebben 10 tegen 1, maar man voor man hand voor hand, tand voor tand, verwoes ting voor verwoesting; dan zal Hitier, met zijn verwaanden Etat-major, er zeven maal op denken, vooraleer een vuur te aansteken waarvan de vlammen ditmaal wel zouden kunnen overslaan tot aan Berlijn. Ondertusschen heeft deze laatste verkiezing aan de bondgenoten den Duitsch wat beter leeren kennen en hun aangetoond welke houding zij tegenover hem moeten aannemen. plichtvervulling niet nauwgezet zijn, kun nen door persoonlijk belang gewennen woiden, ja we mogen ons nochtans daarover geen valsch gedacht maken. 1 Men zal doorgaansffen ikzuchtige tot het aanvoerden van kinclerenlast niet kunnen bewegen doorliet vooruitzicht van fiskaLe ontlasting en gezinsvergoedingen genot en gemakzucht zijn hem te sterk. Maat- i schappelijke plicht? Daar is hij wei ge- i rust in. j 't Is het geweten dat moet wakker ge schud worden. Jonggehuwden waren er vroeger fier en gelukkig over, vader en moeder te worden nu zouden ze hun hei ligen plicht verzuimen om den last te ont gaan, of uit vreeze voor een spotlach. DAT moet veranderen de godsdienstige overtuiging moet versterkt worden de vreeze Gods, niet de vreeze van de men schen, moet het huisgezin bezielen. Op dat gebied heeft de drukpers een edele taak te vervullen. Jammer genoeg, degroote meerderheid der dagbladen valt hierin zoo flauwMeer nog, we kennen er die eerder geneigd zijn ons volk voort te stuwen naar het heidendom, die de on zedelijkheid als het ware bebloemen, schandalen opdienen als 't ware doodge wone kost, zonder de minste afkeuring, Is dat de rol van een eerlijk dagblad schrijver, die verantwoordelijkheidsge voel heeft Wanneer de katholieken eens zullen be grepen hebben dat de drukpers de on zijdige gelijk de goddelooze een schrik kelijk ontbindingsmiddel is door hare ?e- delooze mededeelingen, hare slechte ro mans, hare dubbelzinnige aankondigingen hare rechtstreeksche of onrechtstreeksche aanvallen tegen de zedenleer, dan, ja dan, zullen wij mogen hopen dat betere tijden zullen aanbreken en dat de kinder beperking met goed gevolg kan bestreden worden. Maar wanneer Wat moeten de uitbuiters der ongeloo- vige en onzijdige pers erinwendig voldoe ning in hebben, dat zij met de centen der katholieken hun vernielingswerk zoo ge makkelijk kunnen voortzetten Thop. De groote gezinnen van belastingen ontslaan en vergoedingen verleenen, is op zijn eigen een zeer goede maatregel, men kan de openbare besturen daartoe niet genoeg aanzetten. De kwaal der kinder beperking is diep ingeworteld en geen middels mogen onbeproefd blijven om de ze schandige gebruiken uit te roeien. Maar... geldelijke voordeelen zijn on voldoende. Menschen die in opzicht van In Duitschland waren er groote le ger- manoeuvres en vertegenwoor digers van vreemde legers waren er toe uitgenoodigd, Belgie, Frankrijk en Polen uitgezonderd. Betrekkelijk weinige sol daten, voetvolk en peerdevolk, nainen er aan deelen buiten veldkanonnen en mi- trailleuzen, mieken zij gebruik van thanks en zwaar-geschut IN HOUT. Dit om te doen gelooven aan het buitenland dat Duitschland ontwapend is Vreemde vertegenwoordigers monkelden, als gene raal Groener, die het kluchtspel leidde, in dien zin sprak bij het eindigen der Manoeuvres WANNEER DE VOS DE PASSIE PREEKT, BOEREN WACHT UW GANZEN Het fransch woord Canon, afgeleid van het dietsch woord Kanne, beteeken- de een omvangsmaat, gelijk daande met een zesde van een liter. Omdat de eerste springbussen geleeken aan die maat, noemde ze men Canonwoord dat overgenomen werd in verschillige talen. De Kerkelijke wetten noemt men ook Canon, maar dit woord is het grieksch Koword anOOn, dat wil zeggen Regel. n

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1930 | | pagina 1