Crédit An versois Het Familiehoekje Ter gelegenheid van den Missie-Zondag Ypersche Kroniek. Groots FÖOTBALLMrrCH Huwelijk Dixmudestraat, 18, YPER HEROPENING DER KATHEDRALE Gothieke Kerkstoelen in eik. Kerkelijk Nieuws STERFGEVALLEN Onze Inrichtingen ter Herstel van Oorlogschade Zonda^rust. Katholieken Kring Boldersafdeeling Trabolspel - Wedstrijd voor den Beker Eervolle onderscheiding. Christen Werkersverbond Yper C. S. Y. Ill Sp. Thielt III n. r Delavigne.Bij het zingen van de eind strophe... Overdekken wij met volks lauweren deze zegepralende schrijn... hij zakte in een en was een lijk. VOORUITGANG en ARMOEDE IN DE MISSIE. Er m et ontwapend worden Goed als men zeker is van niet gefopt te wezen. De bewapening is geen oorzaak van oorlog, niet meer dan de brandkof- fer een oorzaak wezen zou van diefstal len en de policie een oorzaak van euvel daden. In veel streken bestaan er sterre-wach ten of observatoires. Daar bestudeeren de geleerden de loopbaan der sterren, voorspellen eklipsen en 't slecht of goed weder. In Noorwegen is tot stand gekomen een Pool-licht-wacht. Pool-lichten ofaurores Boreales zijn hemelverschijn selen, waarschijnlijk van electrikschen aard zoo als de Bliksem, geruchtloos, be staande uit prachtige en veelkleurige licht-effecten, die in vorm van dansende schichten of overgroote behangsels het noorden in vuur zetten. Men schat dat er zijn die tot 150 kilometers hoogte berei ken en men verhoopt door hunne tus- schenkomst belangrijke studies te kunnen doen nopens de hooge lucht-ruimten. Einsiedeln is eene zeer oude bede vaartplaats in Zwitserland, dagteekende van de jaren 800 en gesticht door een voorouder van onzen Koning, namelijk Graaf Von Sulgen. Benedictijnen bedie nen de kerk, waar veel rijkdommen aan wezig zijn, daar dit klooster nooit ge schorst werd, noch tijdens de godsdienst oorlogen noch tijdens de fransche om wenteling. De abt van 't klooster is nog een Vorst en draagt dien titel van Vorst- Abt. Roodhuiden, die met een Amerikaan- schen cirk Zwitserland doorreizen, zijn in nationalen kleederdracht ten bede vaarde opgetrokken naar Einsiedeln. In de kerk woonden zij de mis bij en aan hoorden een sermoen van Dom Friedrich. Daarna werden zij door den Vorst-Abt ontvangen in 't Klooster, Waar en vrijwillig, dus niet gedwon gen, Communisme bestond on der de eerste Christenen. Het gedwongen Communisme, waartoe de communisten hedendaags stuwen, zal niet iedereen rijk maken maar iedereen arm. Beziet Rus and en sommige streken van Asia, f Wat de Tentoonstelling van Luik be wijst 1° Dat er van 1821 tot 1830 ongeveer 3.000.000 tonnen kolen boven gebracht werden in Belgie door 318.000 mijnwer- kers en van 1921 tot 1930 ongeveer 24.000.000 tonnen door 162.000 werklieden. 2 Dat in 1835 in Belgie 440 Kgr. kolen verbruikt werden per hoofd en heden daags 4000. 3° Dat men in 1880 25 mijnwerkers tel de op 1000, die verongelukten, in 1900... 12 en hedendaags 10. 4" Dat in de laatste tien jaar 89 pro cent der ontvangsten uitbetaald werden aan de werklieden en 11 aan de kapi taalhouders. ZITTING VAN DEN GEMEENTERAAD van Maandag 13 October 1930, om 17 uur. DAGORDE: Sep- 1. - Proces-verbaal der zitting van 1 tember 1930. 2. - Financiën - Stadsbegrooting voor 1931 - Nederlegging. 3. - Openbare Onderstand - Bouwen van het Moederhuis en een Lazaret te Yper - Openbare aanbestedeing - Proces-ver baal. 4. - Openbare Onderstand - Begrooting voor het jaar 1930 - Verhooging van sommi ge artikelen. 5. - Openbare Onderstand - Vaststelling van den prijs van den onderhoudsdag voor de behoeftigen gedurende 't\ jaar 1931. 6. - Aangenomene St Michielsschool - Aan neming eener 6' klas. 7. - Gemeentegebouwen - Plans en bestek voor een woonhuis. 8. - Electrieke verlichting - Bijvoegsel - Voorstel tot gebeurlijke verbetering. 9. - Huishoudklas der Mariaschool - Reke ning 1929-1930 - Bcgrooting 1930-1931. 10. - Aanvraag van kredieten. 11. - Mededeelingen. Over gansch de wereld zijn er 400 katholieke missiegebieden verspreid. Alleen in de Missies, die afhangen van de H. Congregatie der Propaganda zijn er voor 't oogenblik 380 Bisschop pen en Apostolische Prefecten. 53.000 missionarissen (priesters, broeders en zusters I. 114.000 catechisten, school meesters en doopers 300 seminaries met 10.000 inlandsche seminaristen In diezelfde Missies zijn er 14.000.000 be keerden, 45.000 kerken, 30.000 scholen met anderhalf millioen leerlingen. In 1923 waren er 29.500 Missionarissen, 65.000 catechisten en ongeveer 13 mil lioen bekeerden. Hoeveel werk, hoe veel offers, hoeveel durf dit alles heeft gevergd, is onmogelijk te berekenen. Hoeveel offers? Zooveel Missiona rissen hebben daartoe vaarwel gezeid aan zielsgeliefde ouders, aan vrienden of kennissen; vaarwel aan de christe lijke beschaving; en dat vaarwel valt noodT*! zwaar, zwaarder dan men wel denkt. Zooveel Missionarissen moesten zich gewennen aan een nieuw klimaatde ijzige koude der poolstreken of de zengende hitte der tropenzich ge wennen aan vreemdsoortig voedsel zich weten te behelpen met weinig. Zooveel Missionarissen moesten hun eigen geliefkoosde moedertaal opoffe ren om stamelend als een kind een nieuwe taal aan te leeren. Zijn dit alle maal geen zware offers geweest, offers die dag aan dag nog gebracht worden En zijn daar reeds niet voldoende re denen opdat ieder katholiek dagelijks een kort maar vurig gebed storte voor de missies? Doch, na de groote offer daad van het vaarwel, begint maar voor den missionaris het dagelijks zoeken en dolen achter de zielen in het verre land. Er komen troostelooze dagen als soms het offer zwaarder weegt. Heeft de afgematte Missiona ris ons dagelijksch gebed niet noodig om nog op zulke dagen zijn troost te durven zoeken in de hospitalen, in de hutten van arme lijders, in de wees huizen bij verlaten kinderen? Onmo gelijk is het dat de missionarissen in zulke omstandigheden ons gebed niet zouden noodig hebben maar eerst en vooral vragen zij het ook voor de zielen, die toch zooveel genade behoe ven om uit het heidendom te stijgen week voor de armste onzer broeders kan wegleggen: Bedenken we wel: wanneer- de katholieken 1 fr. geven voor de missies, storten de protestan ten er 4! Op ieder missie is er steeds groote nood. De Missies zijn te arm om hunne werking uit te breiden zoo als de ijver der Missionarissen het zou willen. Hoeveel duizenden leemen hut ten moeten dienst doen als kapel, als school, als hospitaal, als woning voor onze missionarissen in de verre lan den? Nog een voorbeeld: Yele semi naries moeten seminaristen doorzen den ze hebben geen gebouwen, geen eten. Zoo blijven de heidenen wachten en gaan vele roepingen verloren. Zal het dan eindelijk tot IEDEREEN doordringen dat we naar vermogen moeten geven. Op den 3n Zondag van Oktober den 19n wordt er onder alle heilige missen in al de kerken en open bare bidplaatsen van de wereld een edelmoedige aalmoes gevraagd zal ze opnieuw door zoovelen geweigerd worden Geweigerd Och kom hoe- velen zullen zich met een schamele gift van 0.10 fr. tevreden stellen Iedereen kan meer geven en zoovelen kunnen veel meer voor dien grooten I. Dat de Missie-Zondag meer missie liefde onder ons brenge. O, 't is dezer dagen de vurigste wensch van zooveel Missionarissen in verre stre ken die alles gaven en voor de dolende heidenvolkeren, een dagelijksch ge bed en een edelmoedige gift vragtn. i ESSSMKZS! N. V. «wrrwHHW Dinsdag werd in St Pieterskerk het huwelijk ingezegend van Mijnheer Julien Plessiet met Jufvrouw Madeleine Leuri- dan, dochter van Heer Remi Leuridan. Ter gelegenheid der van Yper Beluikstraat, 5, YPER alle slag van Zondag a. s. H. Rozenkransprocessië, uitgaande van St Jacobskerk, ten 4 u. Op den doortocht worden de parochianen van verzocht licht te aansteken oefenend deel konden nemen. Deze wed-' Examens, strijd had gedurende de maand Oogst j r. 1930 te Brussel, in de lokalen van de ^\- Gerard Petit van Yper, heeft voor Firma Simeons, 24 Bwyniekstraat, plaats. ae JUH van Katholieke Hoogeschool Al het noodige alaam dier Firma werd ter van Leuven, op voldoende wijze, zet 2- beschikking der deelnemers gesteld. Deze exaam. 'n Wijsbegeerte en Letteren, af- Het Ypersche Volk biedt aan de moesten zich enkel voorzien van al het- 8e'e£tL jonggehuwden zijnebestegelukwenschen. geen noodig was om de hun opgelegde M. Gaston Coussin van Yper, heeft stukken op te maken, onder ander: 1) voor de Jury van de Hoogeschool van Witte bloedworst2) Leverpastei3) Gent, op voldoende wijze, zijn 4' exaam Saucisson volgens keus van den deelne- van doktoor in de Geneeskunde a:gelegd. mer4) Galantine; 5) Een leverworst;; 6) Een stuk gewoonlijk in de streek door j Leonard Dehem van t per, xomt op den deelnemer bewoond, gemaakt. [voldoende wijze zijn 3e exaam van Inge- De Jury zou uitspraak doen, volgens nieuL voor de Jury van de Hoogeschool kan men \erkrijgen in ae Mekanieke (je hoedanigheid van elke waar, volgens van Gent, af te leggen. Schrijn- en Meubelmakerij, de manier van. werken, alsook over del m. Jules Vanaerde van Yper, komt bij Camiel D'Haene- Bonduwe netheid bij het gereedmaken, en als deze |met onderscheiding zijn laatste examen in overeenstemming kwam met het Ko- van Docter in de Rechten af te leggen, ninklijkbesluit van 28-5-1901. Voor deAan allen onze hertelijkste gelukwen- eigentlijke tentoonstelling die op 12 0c-Lrhpn tober 1930 in het Paleis van het Jubel-U jaar plaats zou hebben, moest deze die als laureaat uitgeroepen werd, dezelfde stukken als deze voor den wedstrijd voor geschreven maken om dan aldaar ten toon gesteld te worden. Onzen stadsgenoot Heer Gust. Gillis-Tanghe, wiens faam hier in, doortocht woraen de parochianen Yper genoegzaam bekend is, en wiens vijftig jaar geleden zich te Yper als been- at Jacobs, at Fieters en bt Aiaartens ujtstalling telken jare tijdens de Handels- houwer kwam vestigen. foor zoozeer bewonderd wordt, niet al- De overledene stichtte in 1908 hier ter leen door zijne medeburger^, maar ook stede het Syndikaat der beenhouwers, Zondag 1.1. is alhier, na een. korte ziekte, godvruchtig overleden, den Heer Camiel Van Wonterghem, die, omstreeks In St PIETERS: OP ZONDAG 12 OCTOBER 1930 Om 8 1/2 u. gezongene mis voor heer Baiileul Henri. BANK BEURS WISSEL! Evangelie 16 Zondag na Sinksen. Te dien tijde voer Jesus, in het scheep je gegaan zijnde, over en kwam in zijne stad. En zie, zij brachten vóór Hem een ver lamde liggende op een bed. En Jesus, hun geloof ziende, zei tot de lamme heb betrouwen, Zoon uwe zonden worden u vergeven. En zie, sommigen van de Schriftgeleerden zeiden bij hun zeiven die lastert God. En Jesus, hunne gedach ten ziende, zei Waarom denkt gij in uwe herten aan iets kwaads Wat is er ge makkelijker te zeggen uwe zonden zijn u vergeven of te zeggen Sta op en wandel Doch opdat gij moget weten dat de Zoon der menschen op aarde de macht heeft om zonden te vergeven, zei Hij tot den lamme Sta op neem uw bed op en ga naar huis. En hij stond op en ging weg naar zijn huis. De menigte nu, dit ziende, verschrik ten en verheerlijkten God, die aan de menschen zulkdanige machtgegeven had. Matth. XI, 1-9. Dit mirakel is een der belangrijkste wonderen van Jesus leven, niet omdat Hij et door eene lamme genas... (dat heeft Hij menigmaal gedaan) maar om dat Hij door dat mirakel toonde dat Hij een macht had buiten alle menschelijke macht en dat Hij God was. en te volhardenOns gebed vragen zij een kort maar dagelijksch een voudig gebed, voor de inlandsche priesters en kloosterzusters, die tot de zaligheid van hun 'volk meêarbeiden. Ook nog vragen Zij een gebed opdat nog velen (priesters, broeders en zus ters) naar de missie zouden gaan want zoolang er b. v. in China per priester 180.000 heidenen te bekeeren zijn, zoolang er bisdommen zijn alsdat van Patna met 15 priesters voor 25 millioen heidenen, zoolang moeten de missionarissen zich doodwerken en is er nog ruimte genoeg voor veel nieu we werkers ter bekeering van die millioenen, die wachten... En indien we nu eens moesten uitrekenen hoe veel die 400 katholieke missiegebie den JAARLIJKS kosten? Alleen om het bestaande in gang te houden (dus geen spraak van uitbreiding) zijn er 540.000.000 fr. (vijf honderd veertig millioen!) noodig!... En de Missies moeten niet alleen in stand gehouden, ze moeten zich wijd uitbreidenEEN MILJARD ZIELEN WACHTEN NOG. In iedere missiestreek moeten er nog kerken bijgebouwd, scholen opgericht, seminaries gesticht, propa gandabladen uitgegeven, nieuwe cate chisten betaald, nieuwe 'hospitalen ge bouwd, enz. wie durft uitrekenen hoeveel dit nog jaarlijks kost. Be grijpt men nu hoe noodzakelijk het is voor de missies te bedelen, en voor'de missies te geven. Eerst zijn daar de drie Pauselijke Missiewerken (Voort planting des Geloofs, St Petrus' Lief dewerk, H. Kindsheid). De Paus vraagt aan IEDER volwassene voor de Missionarissen naar vermogen te geven. Er wordt den dag van vandaag zooveel luxe en allerhande overtollig heden weggeworpenEen goed be sluit ter gelegenheid van den Missie- Zondag: IEDER volwassene worde lid van de drie hoögergenoemde missie werken (samen minstens 5 fr.wie is zoo arm dat hij niet 10 centiem per Wij vernemen dat, dank zij de werk zaamheid van den Heer Senator G. Bru- neel de la Warande, de Heer Minister van Geldwezende mogelijkheid inziet de beslissing in te trekken waarbij vanaf 31 December aanstaande zouden afge schaft worden onzen Rechtbank voor [Oorlogschade, Staatscommissariaat en Opzicht ter herbeleg. Wij hopen binnen kort dit goede nieuws aan onze lezers te mogen bevestigen. door de vreemdelingen die rond dit tijd stip Yper bezoeken, besloot aan den wedstrijd deel te nemen. Wij vernemen met genoegen dat de Heer G. Gillis-Tan the als lau- OP WOENSDAG 15 OCTOBER 1930 reaat komt bekroond te worden en dat hem het Ziiveren Eereteeken Om 7 3/4 u. H. mis tot zielelafenis van heer Albert Boone. De apotheek van M. Weckesser, Diksmudestraat, zal alleen open zijn op Zondag 12 October 1930. Het bestuur van den Katholieken Kring noodigtal de leden uit om op Zondag 12 October deel te nemen aan de H. Rozen kransprocessie, die om 4 u. uit St Jacobs kerk vertrekt. Zaterdag laatstleden waren de leden der Boldersafdeeling in een jaarlijksche algemeene vergadering bijeengeroepen. Zooals telkenmale waren ze voltallig. De verschillige punten der dagorde werden één voor één afgehandeld en wat waarlijk opmerkenswaardig was, 't was die goede verstandhouding, waarvan geen oogen blik afbreuk werd gedaan, en welke een der kenmerken is van deze afdeeling. De bolders vormen nen goeden kern van den Katholieken Kring waarover het .bestuur met recht fier is. Wie kan zonden vergeven?God alleen, die door de zonde misdaan is, kan die zonde kwijtschelden of vergeven ofte wel deze, die de macht daartoe recht streeks van God krijgt, om in Gods naam de zonden te vergeven. Jesus hier ver geeft de zonde Is het door eene bijzon dere macht die hij daartoe van God gekregen heeft Neen nievers wordt gezeid datjesus dit deed door gekregen macht, Hij doet het door eigen macht vermits Hij tot den lamme zegt Uwe zonden zijn u vergeven Dus het is dat hij God is. Daarbij om wezentlijk te toonen dat hij God is spreekt hij rechtstreeks tot den lamme sta op, neem uw bed op en ga naar huis. En inderdaad op dat woord van Jesus de lamme staat op, neemt zijn bed op en gaat naar huis... Wie kan zulk een mirakel doen Nog eens God, of iemand die door God de macht gekregen heeft. Jesus, hier spreekt uit eigen macht sta op enz. Dus Hij is God. Geheel anders was de handeling van Petrus en Joannis. Deze eenen lam me ziende, die aan de schoone poorte zat te Jerusalem en hun een almoes vroeg zeiden Geld hebben wij niet maar het geen wij hebben dat geven wij in den naam van den Jesus verrezen. Sta op en ga... De wijl Jesus, uit eigen macht én de lamme geneest, én de zonde vergeeft (werken die God alleen vermag) toont hij klaar dat hij en zijn eigende goddelij ke macht heeft en dus wezentlijk God is. Ten anderen.dat mirakel wierd gedaan opdat wij mochten weten dat de Zoon des Heden Zaterdag 11 Oktober bolling voor Koning en Prins 't is den inzet van het nieuwe maatschappelijk jaar. Wie zal er Frans de krone ontnemen Ze staat nog vast in Frans zijn gedacht en hij zal ze nog niet gemakkelijk laten eraftrekken zegt hij. En de Prins, als hij dezen keer zijnen titel moet laten schieten 't zal zijn om naar Promotie te gaan, meent hij. Menschen de Zoon God was, God als de Vader. Doch opdat gij moget weten... Zie hooger. Recht doen is de beste bate. Dit oude woord duurt heden nog Men doet geen voordeel met bedrog. Als er ooit een listig net Om u te vangen is gezet En wil geen kromme wegen gaan Maar houd steeds sterk de rechte baan Die zal u leiden uit den nood Die zal u vrijden van de dood Ja vreugde geven op het lest De rechte weg is altijd best. Onder de vijf vereenigde boldersmaat schappijen wordt opnieuw een beker be twist. Er zijn dees jaar, bij beslissing van het bestuur, twee wijzigingen gebracht aan het reglement van 't spel 1) De beker wordt in één jaar ver speeld. Hij wordt dus den eigendom der kampioenen van dit seizoen. 2) Er wordt in iedere match maar ééne partij gespeeld van 25 punten en niet meer zooals voorheen twee of drie partijen. Gedurende de partij worden aan elke speler drie glazen bier besteld. De ver liezers betalen elk vier glazen, de winners twee. Hier volgt nu het kalender der matchen voor 1930-31. 15 October 4 Februari Postje Statie 22 October 11 Februari Katholieke Kring Coöperatieve 18 Februari Postje 25 Februari Katholieke Kring 4 Maart Bascule 11 Maart Postje 18 Maart Statie 25 Maart Katholieke Kring 1 April Coöperatieve 8 April Bascule Er valt op te merken dat voor bijzonde re redenen, de tweede aangeduide match eerSt zal gespeeld worden en de tweede week de eerst aangeduide. Dus op 15 Oc tober speelt de Coöperatieve in den Ka tholieken kring en acht dagen daarop, de Statie in het Postje. Van dan af wordt de kalender gevolgd. Alle liefhebbers bolders zullen er zeker aan houden, zooals voorgaande jaren, de ze matchen neerstig en met belangstelling te volgen. Hunne aanwezigheid alleen zal eene aanwakkering zijn voor hunne spe Iers en zal bij dezen den moed opwekken en sterken. 29 October Bascule 5 November Stat:'e 12 November Coöperatieve 19 November K-atholieke Kring 26 November Coöperatieve 3 December Bascule 10 December Postje 17 December Statie Ter gelegenheid van Belgie's Eeuw feest, werd onder de hooge bescherming van Zijne Majesteit den Koning, eene Nationale Tentoonstelling van het Werk ingericht. Ter dier gelegenheid werd een' wedstrijd uitgeschreven, waaraan de Bel gen het bedrijf van varkenslachter uit- van 2- Klas toegekend wordt. Dit verwondert ons geenszins, want reeds hadden wij gehoord dat de Heer Gillis, tijdens de bereiding te Brussel, de gelu'k- wenschen "an het Komiteit ontvangen had, om de manier op welke hij zijn werk afmaakte. Wij wenschen onzen stadsgenoot van herte geluk over de eervolle onderschei ding die hem te beurt valt, zulks een be wijs zijnde dat als stielman voor deze van de groote steden niet moet onderdoen en bekwaam is voor de lekkerbekken iets meer dan... vo... Keunepaté te kun nen maken. Proficiat Staf! MARCEL. Hi He Sint Jozefskerk dei- Paters Ongeschoeide Karmelieten te Yper PLECHTIGE OCTAAF ter eere van de Heilige Moeder Theresia van Jezus GODDELIJKE DIENSTEN: Zaterdag 11 October. Opening' der Oc taaf. - Te 6 u., Veni CreatorLof en Salve Regina Zondag 12 October. Te 9 u., Plechtige Hoogmis. - Te 5 u. Plechtig Lof en Sermoen. Onder de Octaaf. 's Morgens te 6 V2 u., Mis waarna Onderrichting. - 's Avonds te 6 u., Lof en Sermoen. Woensdag 15 October. Feest der Heilige Moeder Theresia. - Te 6 u. Mis met Offe rande voor de Zusters-Derde-Ordelingen. - Te 9 u. Plechtige Hoogmis. - Te 6 u. Zeer Plechtig Lof door Z. E. P. Bavo, Gardiaan der .Paters Capucijnen, en Sermoen. Zaterdag 18 October. Noch Onderrich ting, noch Sermoen. Zondag 19 October. Sluiting der Octaaf en GEDURIGE AANBIDDING. - Te 5 u„ Uitstelling van het Allerheiligste. - Te 7 u. Mis met Zang voor de Broeders Derde-Orde- lingen. - Te 9 u. Plechtige Hoogmis. - Te 5 u. Plechtig Lof, Processie en Te Deum - Na het Lof, Sermoen en Pauselijke Zegen. De sermoenen zullen gepredikt worden door E. P. LANDOALD, Cap. van 't klooster te Brugge. We vernemen dat op Zondag 26 Octo ber, in de feestzaal van het christen Volkshuis, St Jacobstraat, het christen werkersverbond van Yper en omliggende een afscheidsgroet zal geven aan hun ge wezen proost, E. H. Beel, tot professer in de H. Schrift aan het groot Seminarie te Brugge benoemd. Een prachtig brevier zal aan den ijverigen priester als dank baar aandenken geschonken worden. ZONDAG 12 OCTOBER om 3 ure OP HET YPERSCH STADIUM Ingang 1.50 Fr. den de middels en de daden op ééne( schaal geleid in de weegschaal Gods( integendeel worden middels en de daden op de twee geleid om te weten hoeveel de daden wegen in verhouding van de middels. Wel peizen zonder wel doen geven een te kort. Onze schoonste gedachten en onze beste gevoelens zijn middels om wel te doen. 't Is dus over om wel te doen dat wij mogen bogen en niet over de middels die wij er toe hebben. Lacy, dikwijls spreiden wij hoogmoediglijk ten toon wat wij beschaamd zouden moeten ver duiken de middels van goed te doen die wij bezitten maar niet gebruikt heb- Levenswijsheid. Over handelen. Peizen is niets maar doen is alles. ben. De boom des levens. De wortel heet tevredenheid de takken heeten stevigheid de bloesems heeten lieflijkheid de vruchten heeten zaligheid de heele boom heet matigheid. In 't grootboek der wereld, al wat wij hebben van verstand, talenten van krachten of vermogens wordt op onze rekening als crédit aangeteekend. In 't grootboek van God daarentegen is het als debet gemerkt. In de weegschaal der menschen wor- ls het goed of niet vleesch te eten. De kwestie wierd nu en dan bespro ken en daar waren overtuigde verde digers van 't vegetarismus zoo kwamen Pyshagore en zijne volgelingen in den ouden tijd en Jacques Rousseau in de moderne tijden heftig op tegen het ge bruik van vleesch. Zij beweerden dat de mensch van natuurswege geen vleesch- etend wezen was maar dat hij het geworden is door eene zinnelijk bederf van zijne gevoelens en, door eene inge- borene wreedheid en wildheid die hij in gevolgd had. Nu nog zijn er vegetariens die 't ge bruik van groenten, kruiden en fruiten ver boven het vleesch stellen, en 't vleesch een oorzake noemen van ziekte verval, vervroegde ouderdom en asterio selerose. Hun getal vermindert en hunne bewe ringen vinden weinig bijval Nogthans zij hebben een goed werk te weeg ge bracht 1.1. z. zij hebben de aandacht getrokken op het overmatig gebruik van vleesch Vleesch is een kloeke en felle stoffe en daarvan dient er geen misbruik gemaakt! Zoo b. v. die driemaal daags zijn vleesch wil hebben ir. hoeveelheid en van eenen anderen kant weinig bedrijvigheid doet. weinig loopig en gemakkelijk stil leven leidt.de mensch zou zijn zeiven dere doen en geen hooger top scheren. Ook 't ware zonde en kwaad aan kleine kindersvleesch te eten geven noch hunne tanden noch hun maag schikken daarvoren Ook zijn er menschen die om reden van hunne gebrekkige gesteltenis 't zij van ziekte of gestel er niet tegen kunnen. Die moeten het laten, of naar den raad der genees heeren veel hun goest op hoeveelheid en soort beperken. waarvan hij de eerste Voorzitter wierd. Dank zij zijn rondborstig karakter en zijne nauwgezetheid in het waarnemen van het ambt door hem bekleed, won Camiel de achting en genegenheid van al zijne medeleden, ook wierd hij telkens met algemeene stemmen herkozen. De plechtige begrafenis had Donderdag om 10 1/2 uren in Sint Maartenskerk plaats. Het Syndikaat der Beenhouwers, willende een laatste hulde brengen aan hun stichter en eersten Voorzitter, die al tijd met zooveel beleid de belangen van allen ter harte had genomen, woonde in groep, onder het geleide van hunnen Voorzitter den Heer Henri Duthoo, de begrafenis bij. Verders bemerkten wij onder de talrijke vrienden en kennissen, vele oud-beenhouwers en meestal de ver kooplieden van het omliggende. De hoeken van het baarkleed werden gehouden, namens het Syndikaat der Beenhouwers door de Heeren Henri Du thoo, Voorzitter, Honoré Vermeulen, on dervoorzitter, Valentyn De Wulf, insge lijks medestichteren gewezen ondervoor zitter van het Syndikaat, namens de boldersmaatschappij van De Bascule», ook voltallig aanwezig, door den Heer G. Gillis. Het Ypersche Volk biedt Mevrouw Van Wonterghem en Familie de verzeke ring aan zijner rechtzinnige deelneming. Op 6 October, is te Penteville, god vruchtig overleden, Mejuffer MARIE- THERESEBEDORET. Wij bieden aan Mijnheer en Mevrouw Raymond Belpaire-Bédoret onze recht zinnigste deelneming aan. Maandag 11. is alhier na eene korte ziekte godvruchtig overleden, den Heer LOUIS NEVEJAN, die Donderdag om 9 uren plechtig begraven wierd, De afgestorvene was de oudste inwoner der stad en had den gezegenden ouder dom van 92 jaren en 6 maanden bereikt. Wij bieden de Familie Nevejans onze rechtzinnige deelneming aan. Op Maandag 6 October, om 9 1/2 uur, had in St Niklaaskerk, de plechtige begrafenis plaats van M. THEOPH1LE HERREMAN, Voorzitter-Stichter der Koninklijke Hofbouwmaatschappij. De overledene was vereerd met de Zilveren Palmen der Kroonorde, met het Landbouw-eereteeken van lste klas en met de Burgerlijke Medailie van lste klas. Wij bieden aan de Familie Herreman- Devos onze rechtzinnige deelneming aan. Te Poperinghe is Woensdag avond overleden in den ouderdom van 60 jaar, Eerw. Heer Alf. De Jaegher, leeraar aan de Staatsmiddelbare school en Proost van den Boerenbond. De plechtige be graving heeft plaats in O. L. Vr. Kerkte Poperinghe, Maandag aanstaande, om 10 uur. «O»- Te Loo is Maandag overleden in den ouderdom van 61 jaar, den heer No taris Charles Syoen. Aan Mevrouw Syoen-Lacour en Fami- Üeonze rouwdeelneming. Maar die gevallen daar gelaten 1 het gebruik van vleesch afkeuren is zonder voldoende en vaste grond. De redens Geen land of streek op den aardbol of de menschen eten vleesch. Zelfs de Eskimo's en de Noordersche volkeren die op land moeilijk iets kunnen krijgen voe den hen met zeehonden en zeekoeien die zoogdieren en zij voelen er zich wel mee 't ware toch te verwonderen dat men de kwaadheid van hetgeen overal en 't allen tijd in gebruik is niet zou bemerkt hebben. Daarbij 't vleesch der dieren (ten min ste van deze die gewoonlijk geëten zijn) heeft de zelfde bestanddeelen en samen stelling van ons vleesch en kan dus wonderwel aan den noodwendigheden van ons lichaam voldoen en dat met eene kleine hoeveelheid en een groot gemak. Voegt daarbij 't gemaaksel van ons gebijt met zijn drie soorten van tanden snijtanden, scheurtanden en maaltanden, waardoor de mensch zoo wel het vleesch kan kauwen en malen. Men mag dus vrij en vrank en zonder eenige vrees of achterdocht wat vleesch nutten en als er onder onze tanden, een zacht filetje valt of een welgevet kiekske of ware het nog een drieling haasje of paté, of kalkoen of fezant of patrijs, laar het wel gevallen zijn 't en zal niet al verloren zijn van daarin, matig ja, maar smakelijk mêe te doen. Leest en verspreidt HET YPERSCHE VOLK

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1930 | | pagina 2