in hier en elders. Breuken DE ROODE PILLEN HET YPERSCHE VOLK HOTEL CONTINENTAL FABRIQUE DE FAUTEUILS EN TOUS GENRES merhujaardige Bekeericgen Krediet en middenstand Ferdinand uiaierbiey-fliem Het Engelsch Luchtschip R. 101 vernield Eervolle Onderscheidingen OPGEPAST FOOTBALL VAN DEN BOOGAERDE E. Stores - Rideaux - Étotfes pour Ameubtements - Tapis Toiles a Matelas - Papier peints - Linoléum Toiles Cirées - Laines Crins - Plumes - Stores-Flous Dentelles de Bruges et Cluny au mètre. ii li r—r* nil i r— Tapissier-Garnisseur JULLb dILLL, 16. Rue de Menin, 16, YPRES. De Pelsfirma FL. VANDEVOORDE I M M r D hhM nr CDITCI maakt> omdat Silden Dohany de bestuur- 1171 lil 111 Mfl.1 UL Olllol der was van het belangrijkste protesiant- VANDEVOORDE'S Pelsen zijn de schoonste de sterkste Een gewezen socialistisch leider tot priester gewijd MARKTPRIJZEN TE KOOP VLASLEEMEN voor plafonneurs. R. Delbeke, Wervick. Tel. Komen 111. Waf ou. Wanhoopsdaad. De 40 jarige ongehuwde landbouwer C... heeft Volk gaarne daarbij eenige meer j <n een aanval van heete koorts zich in de algemeene beschouwingen zouden le- stallingen der hoeve een schot in den buik zen over de uitslagen der verscheidene .gelost. De dood was oogenblikkelijk. Gr ndarm-smokke'aar. De Een Gedenkplaat toGoidsen- hoven-blj-Tienen. Aan twee koene vliegers. Zondag, op het Vlieg- plein van Goidsenhoven-bij-Thienen, had de inhuldiging plaats van de Gedenkplaat tot herdenking aan den luchttocht van adjudant Crooy en serjant Groenen, die erin gelukten het wereldrekord van de langste vlucht met bevoorrading te win nen, met 60 ure 7 minuten en 32 secon den in de lucht te blijven De Vesuvius. Twee lavastroo- men. Het opservatorium op den Vesu vius deelt mede, dat de Vulkan nog steeds gloeiende lava uit blijft werpen. In de Inaervallei hebben zich twee lavastroo- men gevormd, die heel langzaam voort- schuiven. De een beweegt zich in de rich ting van Cuppacia, de andere naar de zoogenaamde Groote Vallei. Verwacht wordt, dat de uitbarstingen van den klei nen krater in hevigheid zullen verminde ren. De aardbeving in Perzië. VÏNS EN GROS Grande Distillerie Dijonnaise OUSTRIC C° Succ. E. Van den 8oogaerde Bouwstoffen en Kolen Ev. BAETE-TONNDN Koud Buffet - Buffet froid V:ifög reizigers lexvnd verbrand en de acht anderen deerlijk gesteld, y Minister der Engelsche Luchtvaart ander de Slachtoffers. K. 101 uaar Britse h-Jndie vertrokken. Het Engelsch luchtschip R. 101 is Za- ï.-dag avond, om 19.36 uur, van Carding ton .-.trekken met bestemming naar Karatsji. Zondag morgen werd het bericht ontvan- r;n dat het luchtschip R. 101 een defect yd opgeloopen en om 2.30 uur te pletter tss gevallen op eenige kilometers van Beau- vai; Het luchtschip ontplofte en op de ■i personen die zich aan boord bevonden, tonden er enkel acht worden gered; al dê -.deren werden levend verbrand. Zeven "van acht geredden liepen alleen brandwon de op en werden naar het hospitaal van ;««ivais gevoerd. Een achtste ligt in eene tïwek. Onder de dooden is ook de minister van ;uchtvaart. M. Thompson, alsmede komman- -uit Scott, opperbevelhebber van het lucht schip, en kommandant Hirwin, de tweede deelhebber, en Sir Sefton-Branker, maar schalk, bestuurder van de handelsluchtvaart. Het verhaal van het ongeval. Het Britsche ministerie van luchtvaart heeft de droeve mare bevestigd en er vol gende bijzonderheden aan toegevoegd. De bemanning bestond uit vijf onder- eSicieren en 43 manschappen, verder wa ren er 9 passagiers aan boord. Het ministè re was met het luchtschip in verbinding rebleven, en dit zond regelmatig alle tien runuten berichten uit. Om 1.50 u. meldde het dat het zich km. ten Noorden van Beauvais bevond. Vanaf dit oogenblik kreeg men geen nieuws geer van het luchtschip. Kort daarop ver- ram men dat het waarschijnlijk werd ge aderd door het kwade weer en op eene rvakke hoogte vloog. En enkele stonden adien, is het luchtschip ten gronde geploft jcven een bosch ten Zuiden van Beauvais. Bet schoot in brand en ontplofte. Eenige slachtoffers, die toch ernstig wa ai gewond, konden uit het brandend wrak rorden gehaald en naar het hospitaal van Seauvais gevoerd. Van eene andere zijde vernemen wij dat juist 2 uur van den morgen was als de nwoners van Beauvais uit hun slaap wer- ien gewekt door het geronk van verschei dene motoren. Aanstonds werden talrijke amen opengetrokken en de inwoners zagen n luchtschip op een geringe hoogte en at uit de richting van Abbeville scheen te ;omen. Ondanks den regen en den mist, teekende R. 101 verlicht door zijn roode en roene lichten, zich helder op den hemel en scheen de richting naar Parijs te :eaen. Het toestel bleek in moeilijkheden te ver- peren. Eenige stonden nadien hoorde men me vreeselijke ontploffing en de inwoners rijfelden er niet aan of eene vreeselijke imp had zich voorgedaan. Terzelvertijd neg eene vreeselijke vlam öp. Ook de bewoners van Allonne, eene ge- mite gelegen op enkele kilometer van eauvais, op den weg naar Pontoise, liepen n aldoor de velden op het brandend lucht- ïip toe. Doch uit oorzaak van de hevige 9e konden zij het toestel niet naderen, flnr rond hen kwamen een aantal schim- het waren de passagiers van de 101die voor de ramp den tijd hadden had eruit te springen. Alleman sliep aan boord. Op het oogenblik dat ,de ramp zich voor- «1 sliep alleman aan boord, uitgenomen schildwachten en de loods. Zoo vertelde t der gewonden, ingenieur loch, die won- a opliep aan de handen en den hals, maar tb alle noodige aanduidingen omtrent de hp aan de toegesnelde overheden kon ven. De motoren werkten regelmatig en inwoners van den omtrek hebben ongelijk had te veronderstellen dat er iets haperde, it luchtschip bevond zich in volle tempeest o regen en wind. Driemaal werd het naar grond geslagen, tot een hevige rukwind gansch te pletter sloeg. Dan heeft zich ontploffing voorgedaan. heer Loch duidde de plaats aan waar b minister Thompson en de andere per- taliteiten bevonden. R. 101vormt nog slechts eene gansch «rongen, reusachtige massa-, er slaan nog tmen uit op. De motoren schijnen half den grond gezonken. Een onbeschrijfe- te hoop allerhande voorwerpen bedekt den Er zijn stukken aluminium aange- kht door de omwonenden, die 2 km. ver werden gevonden. kt is een hondenweer; het regent dat het De inwoners van de omliggende ge- enten komen naar de plaats des onheils »uto, velo, rijtuig, paard, enz. Heel pelo- gendarmen zijn ter plaatse gezonden, te het luchtschip afzetten, om te belet- dat de menschen er stukken van mede 5«i als gedenkenissen. ten der acht gekwetsten overleden. Radcliffe, een der gewonden uit de van de R. 101 is dezen morgen om r in het hospitaal van Beauvais over- toestand der zeven andere is bevre- aw. De Belgische deelneming, fhing Albert heeft dadelijk aan den ko ran Engeland volgend telegram ge- <rj: zijn diep bewogen, de Koningin en hoor de ramp die den R. 101 heeft ge- Wij nemen een levendig deel in den van Engeland. Onze innigste sympathie se familiën van hen die zijn omgeko- <get.) Albert "et grootste luchtschip der wereld. t luchtschip R. 101 was zooals wel *4 is, van Dieselmotoren voorzien. Voor «schepen worden deze aanzien als de 'e-elijkstenochtans meent men nu van het verongelukte luchtschip te waren en de stuwkracht veel geringer «cze welke aangeduid wanneer de plans 3e R. 101 werden opgemaakt. Een vreeselijk schouwspel. dant Sourin, bevelhebber der c®erie van de Oise, die de eerste «aatse kwam na het ongeval, heeft dat hij, wat hij ook deed, er biet in slaagde het luchtschjp te •"•et wa s een vreeselijk schouwspel, ÏJy hij, ik hoorde jammerklachten. De Xr* sloegen uiterst hoog op. Op som- «■satsen was het een gloeiende haard I Ongetwijfeld daar waar zich de op steen der zware olie bevonden. COMP7E CHEQUES POSTAUX 1 29.989 oorzaak der ramp, is men het niet eens en de schitterende bekeering, maar ook van de oorzaak zal men wellicht nooit met zeker- kracht der Genade Gods, welke alle hin- •heid kunnen vaststellen. derpalen overwint. n°? TUike" Tden KmeV,Veel pleftlghe'd Deze Goddelijke Genade is de sterkte naar Londen overgebracht waar hun een nationale begrafenis verleend wordt. Er is van den katholieken godsdienst Zt] is le- reeds spraak op de plaats der ramp. een ge- venwekkende gratie, weike het kathoh- cism doorstraalt en zoo vruchtbaar maakt. De bekeeringen van de Zwitsersche so- denkteeken op te richten. k. - worden thans 46 dooden vermeld; Sckwetste ligt op sterven. Over de Boters-raat, 31, YPER cialistische leiders zijn de glansrijke uit werksels van deze Genade, j Ook elders verwekt deze Genade merk waardige bekeeringen Te New-York heeft de protestantsche dominéé Silden i Dohany de dwaalleer afgezworen. Zijne bekeering heeft een grooten indruk ge- sche tijdschrift van Amerika de Ameri can Church Monthly Een groot geleerde, M.E.Taylor Whit- taker, deken der fakulteit der Kunsten zoo voor hoedanigheid zoo voor keurigheid harer modellen zoo voor rijkheid in keus en kunstige bewerking. Eereteekens Een GOUDEN 5 ZILVEREN •en 1 BRONZEN op den Nationalen Wedstrijd voor Arbeid Bij het ter pers gaan vernemen wij dat de Pelsfirma Flor. Vandevoorde bericht ontvangen heeft dat de volgende eeretee kens, aan het personeel dier firma, dat aan de Nationale Tentoonstelling van het werk deelgenomen had, toegekend wer den Aan den Forster Emile, de hoogste onderscheiding, het Gouden Eereteeken van lste Klas; liet Zilveren Eereteeken van 2de Klas iis toegekend aan Mejuffers Donche Madeleine, joos Laura, Griffon Leonie, Dedulle Alberfine, Dehollander Agnès,alsook aan den HeeT Pannecoucke Roger, éindelijk het Bronzen Eereteeken van 3d* Klas is aan den heel jongen Heer Michiel Julien. Deze uitslag strekt de Firma Vande voorde grooteiijks tot eer en is een klaar bewijs dat het werk daai, door echte stielmannen verricht wordt. ST-JOZEFS BEROEPSSCHOOL TE YPER Kostelooze DAGLEKRGAXGEN (alle werkedagen van 8 tot 18 uur) voor alle ambacht van hout- en ijzer bewerking: teeltenen, metibetmaken, schrijnwerk, timmeren, modelmaken, draaien, pas werk, mekaniek, electri- citeit. enz. (theoretisch en praktisch). Kostelooze ZON DAG I .EE RG AN - GEN (van 8 tot 13 u.) voor alles wat den kleermakersstiel aangaat: maat- nemen, patroonteekenen, snijden, con fectie en aanpassen. Begin van 't schooljaar MAAN DAG 15 SEPTEMBER. Inschrijvingen en inlichtingen bij den Bestuurder (5, St Jacobstraat, Yper) best 't Zaterdags of 's Zondags voormiddag». KEURINGEN EN PRIJSKAMPEN VOOR HENGSTEN VAN HET BELGISCH TREKRAS Deze keuringen en prijskampen zullen plaats hebben als volgt: Voor de 1" omschrijving te Brugge, op Dinsdag 21 October 1930 om 10 ure voor middag, ter Burgplaats. Voor de 2* omschrijving te Thourout, op Woensdag 22 October 1930, om 10 ure voor middag, ter Burgplaats. Voor de 3' omschrijving te Ghistel, op Woensdag 15 October 1930, om 9 ure voor middag, ter Groote Markt. Voor de 4« omschrijving te Veurne, op Woensdag 29 October 1930, om 10 '4 ure voormiddag, op de Kaatsspelplaats. Voor de 5' omschrijving te Kortrijk,-op Donderdag 30 October 1930, om 9 Ui ure voormiddag, langs de Vandepeereboomlaan. Voor de 6" omschrijving te Yper, op Don derdag 16 October 1930, om 10 3/4 voormid dag, ter Groote Markt. Zij, die oprecht de waarheid zoeken, geraken vroeg of laat op de baan, welke door de Goddelijke Genade belicht is en welke leidt tot de Eeuwige Waarheid. In den laatsten tijd hebben treffende bekee ringen ons daarvan nogmaals de schitte rende bewijzen geleverd. Mgr Besson, bisschop van Freiburg, heeft onlangs zes en twintig priesters ge wijd, waarbij negen kloosterlingen. On der deze was de E. P. Gétaz, der Predik- heeren, protestant van geboorte en gewe zen voorzitter der Socialistische jeugd van Lausanne. Hij heeft zijne eerste H. Mis opgedragen in de kathedraal van Sint N'ikolaas, te Freiburg. Verscheidene an dere bekeerlingen woonden deze plechtig heid bij en onder hen was er ook een so cialistisch leider, die de H. Kommunie ontving uit de handen van E. P. Gétaz. Verzaken aan wat men meende de waarheid te zijn een godsdienst belijden en beminnen, welke men had leeren ver achten en vervolgen het nienschelijk op zicht, den spot en het misprijzen van bloedverwanten en kennissen trotseeren binden breken en zijne positie opofferen, ziedaar wel de kenteekens van eene vaste en onwankelbare overtuiging, van eene van de Hoogeschool te Edimbourg, ge wezen voorzitter der lersche Wiskundige en Astrologische Vereeniging van Londen heeft eveneens aan het protestantism ver zaakt en zich tot het katholicism bekeerd. En nu kondigt men ook de bekeering aan van Professor Harold R. Flower, der Hoogeschool van Chicago. In vele huizen werd een gedruksel aan geboden, voorstellende op het buitenblad den Zaligmaker en twee Apostels, te midden den rijpenden oogst en als titel dragend Oproep voor onze Missiën. Dit is een protestantsch propaganda middel en het geld dat sommige bedro gene lieden er voor gaven, dient voorde zoogezegde Missiën der protestanten. Alwie begeert onze Missiën te steunen geven alleenlijk aan personen, gezonden door uwe priesters en aan geen anderen. kunnen terugkomen. Ge moet van nu af in uwen kop steken dat Sweveghem zonder twijfel, en bij verre de flauw ste ploeg zal zijn van gansch de reeks, en uwe andere tegenstrevers niet on derschatten. Zondag trekt ge naar A. A. Moeskroen. Die had verleden jaar een goed elftal. Vastberaden en zonder zelfvertrouwen te kamp ge trokken en de zege moet de uwe zijn. OMEN. Algemeerie Beschouwingen. Verleden jaar schreef OMEN ieder week een overzicht over de wedstrij den door de verscheidene Ypersche ploegen geleverd. Ik heb gedacht dat hij dees jaar wel zal herbeginnen, en k dat de lezer van Het Ypersche Een belangrijke vraag is te weten welk risico de onderteekenaars cp zich nemen. Welnu daarop kunnen we kordaat antwoor den. dat alle risico bijna uitgesloten is, daar de gewestelijke kas enkel onder controol der Hoofdkas kan werken, die alléén maar kan bestaan, als de gewestelijke kassen financieel gezond blijven. Ons besluit is dan ook: Middenstanders wordt aandeelhouders van het West- Vlaamsch Beroepskrediet. Het gaat hier om een ernstig middenstandsbelang dat door de solidariteit van de Middenstanders zelf, een degelijke oplossing kan bekomen. De Staat stelt 50 millioen ter beschikking der Middenstanders, aan hen nu te toonen dat ze deze belangstelling der wetgevers waardeeren en practisch weten te benutti gen. Inlichtingen kunnen steeds op het secre tariaat der Kamer voor Ambachten en Ne ringen, Zwarte Leertouwerstr,. 34, te Brugge, gevraagd worden. De inschrijvingen moeten op hetzelfde adres ingediend worden, ter wijl de stortingen moeten geschieden op de postcheckrekening dezer Kamer, Nr 249718. Het woord is nu aan de Middenstanders, om een waarlijk verdienstelijk werk ten dienste der Middenstanders zelf, mogelijk te maken. Yper, 4 Oct. Tarwe 96-98; koolzaad 285-290; klaverzaad 1600-1900; rogge 75-77; boekweit 210-212; haver 73-75; brouwersgerst 143-146; voedergerst 98-100; erwten 215-218; bloem 184-186; maïs 95-98; paardeboonen 112-115; gruis 73-75; zemelen 108-110: i:jn- zaadmeel 154-158; lijnzaadkoeken 143-145; aardappelen 45-55; boter 26.50-27.50; eieren 1.10-1.12; biggen 150; 8 fr. de kilo; strooi 25-30; hooi 25-35; ruw vlas 40-80. Studie van den Notari» André VANDER MEERSCH te Yper. Uitslagen van Zondag 5 October: IPAfd.C. S. Y.-Waereghem 3-4 JIIe Afd.Wevelghem-C. S- Y. 5-0 Juniors: C. S. Y.-Sweveghem 15-1 Het seizoen is dus ingezet, en ieder een moet het met mij eens zijn dat den inzet goed is. 't Is waar, onze Ile afdeeling liet de punten ontsnap pen en IIIe afdeeling kreeg duchtig klop, maar iemand die op de aange zichten kan lezen, zag wel bij het ver laten van het terrein, dat iedereen, zóówel spelers ,als bestuur en sup porters, tevreden wasde kommer, de angst die eikendeen bevangde voor de match, was verdwenen en er stond op die aangezichten niets anders te lezen dan tevredenheid en volle hoop"en op een schoon en glorievol seizoen Voor de match waren we wel be wust van de moeilijke taak waarvoor onze jongens zouden staan. We wis ten dat het elftal eenigszins ontred derd was door al die veranderingen die het in de laatste weken had moe ten ondergaan., en zen slechte presta tie tegen Roeselaere en was precies niet geschikt om veel betrouwen te stellen op de toekomst. Voegt daarbij dat het van meetaf stond voor een der tenors der reeks, en ge zult verstaan hoe de herten klopten van angstige verwachting als scheidsrechter Ostyn de ploegen in lijn stelde. Maar ten duurde niet lang of we zagen dat onze spelers zich hadden erpakt en dat ze beslist waren hun vel duur te ver- koopen. Hand in hand streden ze van 't begin tot 't einde, en niettegen staande ze den half time herlikken met een achterstel van 3 goals, toch pakten ze den tweeden time aan met een echten leeuwenmoed, 't En duur de niet lang of we stonden 3-2. \Yae- reghem mag zich gelukkig achten niet een puntje in Yper te hebben gelaten; de onzen eindigden den match in een tempo waarvoor Waereghem willen of niet moest begeven, had de match nog maar tien minuten kunnen duren. Bravo jongens, g'hebt getoond wat moed, wilskracht en vriendelijk ak koord onder malkaar vermogen. Zon dag tegen Heyst in dezelfde stem ming de strijd aangepakt, en ge zult minstens een puntje naar Yper mee brengen. Ons III' divisie heeft gedaan als verleden jaar, zich voor den eersten match duchtig laten afranselen. Ver zachtende omstandigheden zijn er hier bij de vleetdrie plaatsvervangers, te kampen tegen een elftal dat van ver leden jaar gekend staat als een der sterkste van de reeks en dan bijzon derlijk gemis aan training. Het feit alleen dat Wevelghem 5 maal doelde in de laatste 25 minuten is daar een slaande bewijs van. Het elftal is ge wijzigd 'k heb het zien uithangen in de Continentalindien al de aange duide spelers regelmatig opkomen en den kamp vastberaden aanpakken dan zullen zij voort doen zooals verleden jaar. 't is te zeggen, na eene eerste trommeling, zoodanig hoofd bieden aan al hunne tegenstrevers, dat zij op de tweede plaats en laat ons hopen op de eerste plaats eindigen. JUNIORS hebben een beetje van hun doen spreken 15-1 't is bijkan niets, en zeggen dat een der spelers van Sweveghem vroeg bij het gaan naar het terrein of zij tegen die jon gens moesten spelen. Die jongens heb ben hun een daveringske gegeven waarvan ze nog lang de achtersmaak zullen bewaren. Jongens, luistert, ge moogt niet gelooven dat het gebeurd is, anders zoudt ge van eene kale reis reeksen waar Cercle optreedt. 't Was dus Zondag de ofïicieele opening van 't seizoen, en in tweede afdeeling mag men zeggen dat alles om zoo te zeggen normaal ging. Cer cle verloor van Waereghem. 'k Had het anders verwacht maar de roodjes leverden een goede moedige wedstrijd die veel laat verhopen. Blankenber- ghe heeft Iseghem ijdelhands naar huis gezonden, en zal waarschijnlijk weerom gevaarlijk zijn dit seizoen, evenals Kortrijk Sport die met klin kende cijfers de nieuw gepromoveer den van St Kruis versloeg. Sweve ghem bracht de verrassing mede van Roeselaere, 4-1 is waarlijk een prach tig resultaat. Meenen ging winnen in Thourout... met 10 man. Houd die maar in d'oog dees jaarHeyst won in ThieltMoeskroen speelde drawn met Stade. Voor Zondag zijn er schoone mat chen in 't verschiet. Meenen-Blan- kenberghe en Waereghem Sport. Wij zullen ons reeds een gedacht kunnen vormen over de waarde de kopploe- gen Onze Juniors wisten een prachtige overwinning te boeken, 15-1. wa blief? Verleure en C°, is een overwinning met een getal van 2 cijfers niet mo gelijk in Moeskroen? 'k Ben zeker van ja! Kortrijk Sport sloeg Bisse- ghem met 3-0. Meenen-R. S. Waere ghem met 5-0. Stade-Wacken met 6-2. De derby in Moeskroen gaf 2-2. Yper heeft een groote kans in die reeks. Cercle derde special verloor van Weyelghem met 5-0. Zondag een weerwraak Om zich een gedacht te vormen over de verscheidene ploegen dient er nog wat gewacht. Intusschen goed heilCercleman KAMER VOOR AMBACHTEN EN NERINGEN Het kredietvraagstuk is voor den Midden stand steeds een hangende kwestie geweest, die maar moeilijk een oplossing kon beko men zoolang die oplossing moest komen van de financiewereld. Middenstanders die kleine kredieten noo- dig hebben, geraken doorgaans moeilijk be diend. De gewone financiebanken achten die verrichtingen te weinig belangrijk en winst gevend, en wanneer ze die kredieten toe staan zal het doorgaans ook maar aan zeer zware voorwaarden zijn. Het valt niet te loochenen dat deze hou ding der gewone handelsbanken steeds een groot hinder geweest is voor de bestendi ging, de versteviging en de uitbreiding der kleine en der middelmatige handels- en nijverheidszaken. Nu werd er van Regeeringswege, door de wet van 11 Mei 1929, een belangrijke stap gedaan die deze kwestie ten voordeele der Middenstanders zal helpen oplossen. Door die wet werd immers een bedrag van 50 mil lioen ter beschikking gesteld om, in gunstige voorwaarden, krediet aan Middenstanders te verleenen. De Hoofdkas voor het Klein Beroepskre diet werd te dien einde te Brussel gesticht, en omi de gelden van de Regeering in het bereik der Middenstanders te stellen, moet er per Provincie een Gewestelijke Beroeps- kredietkas gesticht worden. Er zal gepoogd worden die kas voor West- Vlaanderen te stichten, en met het oog op die stichting wenden wij ons tot alle Mid denstanders. van welke politieke overtuiging ook, om hen aan te zetten, de stichting van die kas mogelijk te maken, met nl. te onder schrijven in het maatschappelijk kapitaal. De maatschappij zal gesticht worden in den vorm eener samenwerkende vennoot schap. De aandeelen zullen van 100 fr. zijn, waarop 10 te storten. Is het van belang dat Middenstanders op het kapitaal inschrijven? Ja, bepaald zeker, want hier staan wij voor een organisme dat als opdracht heeft de Middenstanders gemakkelijk en in gunstige voorwaarden beroepskrediet te verleenen, zoodat de moeilijkheden waarvan hoogfer spraak, hier nu terdege kunnen opgelost worden. Die gewestelijke kas zou als een zelfstan dig organisme staan, en bijna als tusschen- persoon de kredietaanvragers in betrekking accijnsbedienden van Luik bevonden sinds eenigen tijd dat er, op geheimzinni ge wijze, alkool in de streek gesmokkeld werd. Agenten van den fiskus, te Jupille wo nend, hadden verbazende inlichtingen in gewonnen, en Zaterdag, te 5 ure 's mor gens kon men aan de brug van Aywaille een zonderling spektakel bijwonen. Op gezegd uur kwam eene kamionnet uit de richting van Remouchamps gereden, en gevoerd door een wachtmeester van de gendarmerie, in uniform. Plots kwamen drie burgers, accijnsbedienden, te voor schijn en bevolen den voerder testoppen. Zij doorzochten het-voertuig en vonden erin eene pijp met 600 liters alkool, aan 95 graden, verdoken De kamionet, de gendarm en zijn gezel een handelaar uit het Groot-Hertogdom Luxemburg werden naar het accijnskan toor te Luik geleid, waar de lading in be slag genomen werd, De wachtmeester der brigade van Bastenaken, is aangehouden en opgesloten. De alkool kwam uit eene stokerij van Differdange. Het schijnt dat de smokkelarij reeds sinds eenigen tijd gedaan werd. Majoor Froidart, bevelvoerder over het vliegveld van Goidsenhoven, ontving de talrijke genoodigden, waartusschen ge neraal Gillaux, majoor Hiernaux, ko onel Smees M. de Burgemeester zan Thie nen, enz. alsook de broeder van den be treurden Groenen. Een detachement soldaten van het vliegkamp bewees de krijgseer. Eene dieproerende rede werd, door majoor Froidart gehouden, die de nagedachtenis van den betreurden Groenen in treffende bewoordingen groette. Deze Plaat voegde majoor Froidart erbij, zal aan de nieuwe geslachten van vliegeniers den geest van plicht, zelfopoffering en stout moedigheid inplanten, dievan onze lucht vaart maken moet de sterkste dam ten dienste van het Land Nog andere redevoeringen werden ge houden en een overvloed van bloemen werd aan den voet van het Memoriaal gelegd. Verscheidene dorpen geteisterd. Eene aarpbeving heeft groote schade aange richt in de doipen aan den voet van den uitgedoofden vulkaan Damavend in Noord Perzië. Er zou ook een aantal dooden te betreuren zijn. Er is eenjvliegtuigop ver kenning uitgezonden, maar door de groo te hitte kon het den vulkan niet naderen. Bijzonderheden ontbreken, daar de ver bindingen verbroken zijn. DINSDAG 14 OCTOBER 1930 om 3 uur namiddag, in het hotel Le Sultan Groote Markt te Yper OVERSLAG VAN Gemeente WYTSCHAETE. Eene goede nieuwgebouwde HOFSTEDE, groot 7 ha. 64 a. 90 ca., gelegen ter noord zijde van den steenweg van Meessen naar Kemmel. Bewoond en gebruikt door Joseph Vande- weghe-Seeghers tot 1 Ocober 1931. Opzeg van pacht is beteekend geweest. Verdeeld in 2 koopen. Afzonderlijk ingesteld, samen 144.600 fr. BURGERSTAND VAN YPER, van 2 tot 8 October 1930. Geboorten. Dejaeger André, Zaalhof. - Van Oudendycke Eugène. Meenenstw. Dierynck Lucien. Bruggesteenw. Dewilde Fernand. Beluikstr. Santy André. Lange Thouroutstr. De Coninck Joris. Hondstr. Florissoone Maria. Meenenstw. Du- malin Roger, Zonnebekestw. Sterfgevallen. Busevne Ludovica, 69 j., ongeh., Rijsselstr. Van Beylen Bertina, 84 j., ongeh., Rijsselstr. Nevejans Louis, 92 j„ wed. Lievermans Eulalia, Rijsselstr. Hoorelbeke Emiel, 73 j., echtg. Durnez Jo- sephina, Bellewaerdestr. Baeyens Alix, stellen met de Hoofdkas die de aanvragen al j 32 j.. echtg. Deneve Arthur, Oude Hout- of niet toestaat. De gewestelijke kas heeft marktstr. Herreman Theophiel, 83 j., ge- weliswaar een zekere verantwoordelijkheid af te dragen, doch die is beperkt tot het bedrag van haar onderschreven kapitaal. Waarschijnlijk zal de kas voor West- Vlaanderen haar zetel te Brugge hebben, doch het is te voorzien dat in alle belang rijke centra, agentschappen zullen moeten opgericht worden, zoodat de Middenstanders van de gansche provincie, gemakkelijk haar diensten zullen kunnen inroepen. Deze dien sten zullen in gunstige voorwaarden toege staan worden, daar de kredieten gemiddeld aan 5 ri., alles inbegrepen, zullen aangere kend worden. pensioeneerde, echtg. Devos Octavie, G. de Stuerstr. - Van Holderbeke Magdalena, 4 m.. Mondstr. Van Wonterghem Camiel, 76 j., echtg. Bostyn Maria. Noordlaan. Huwelijken. Lazoore Eugène. timmer man te Poperinghe en Van Exem Maria, herbergierster. Droulans Raymond, agent der Nationale Bank en Dobbels Marie-José, z. b. Plessiet Julien. beenhouwer en Leu- ridan Magdalena, z. b. MAAGZAKKING NIER-, MAAG-, BAARMOEDERZAKKING genezing gewaarborgd door de nieuwe gebreve- teerde VEERLOOZE toe stellen van den beroemden Professor-Specialist A. DUMONCEAU BELGISCHE FIRMA Opgericht in 1885. DIPLOMAS GOUDEN MEDALIES Tentoonstelling Luik en Antwerpen 193(1 Ziehier bewijzen M. Henri Mestdagh, 327, Weilingstraat te Beernem, op 7 maanden genezen van breuk, doet nu alle wer ken zonder band. M. J.-B. Vandenhouten, landbouwer te Asbeek-As- sche op den ouderdom van 50 jaren nog genezen van zakbreuk. Mad. Wed. Vermoesen, 66, Ransfortstraat, St-Jans-Molenbeek, was na twee operaties van darmuitstorting aangetast, is op 1 jaar door ons corselet genezen. Mad. Snauwaert te Zedelghem, op 1 jaar genezen van zware navelbreuk. M. Welvaart, gehucht Gravinne-te-Mid- delburg» (Vlaanderen), genezen van zak breuk. M, Lippens, Kloefstraat te Geeraardsber- gen, zijn jongen genezen op 4 maanden van dubbel breuk. M. G. Desmet, 19, Sergeant Debruynestr., te Cureghem, genezen van dubbel breuk. MAAGZAKKING: G. Fastre, machiniste op den spoorweg, 52, Avendoorenstraat, Thienen. Na 10 jaar lijden der maag vol ledig gezakt vindt verlossing door ons toe stel; eet, drinkt zonder stoornis, doet zijn werk zonder ongemak. WILT GIJ gelijk duizenden die onze me thode hebben aangenomen hulp, verlossing bekomen, eerlijk en rechtzinnig behandeld worden zonder kwakzalverijen of valsche beloften, en mits matige prijs en alle WAARBORG! Brengt ons een bezoek dat kosteloos is en U tot niets verplicht, van 9 tot 2 ure te: YPER, 1° en 3° Zaterdag der maand, Hotel du Nord 63, Statiestr. KORTRIJK, 2° en 4" Maandag, Hotel des Flandres Statie. Uitiegboekjes op vraag: Rue de la Meuse, Brussel. genezen de verstoptheid, zij maken het bloed zuiver, de maag net en de inge wanden vrij. Zij vermijden en genezen: hoofdpijn, draainissen, trage spijsver tering, het overgeven, het zuur, de sla- perachtigheid na het eten, de winden, de kolieken, de leverstoornis, de len denpijn, enz. Te verkrijgen in alle Apotheken. De doos 6.00 fr. Vins authentiques et garantis d'origine 23, Rue Claessens, BRUXELLES Av.MaréchalFoch, LlBOURNE(Gironde) Fondée en 1836 BRUXELLES DIJON Apéritifs - Liqueurs - Sirops de fruit Dépöt des produits de ces deux firmes chez M. CEULENAERE a Ypres rue Courte de Thourout, 22. GROOT (Allerhande) KLEIN Zeer genadige prijzen. Spoedige en kostelooze bestellingen ten huize. Telefoon 125 De Haernestraat, 15, YPER. Abonneert u op Statieplaats Y'PER Pi dela Station LokaalLocalC. S, Y. K.H.M.Y.-ECY. - C P.Y. NOENMALEN aan vaste en ir.uLi prijxen. DINERS d trix cc - Prix moderés aan alle uren. a 'oitheure. Gekende Wijnkelder - Cave renommee.

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1930 | | pagina 3