Het Familiehoekje ooGdentie lïlisi ii dl SM ui Lüiü Ypersche Kroniek. Cer»ele Catholique Zon<laj;r«st. Bond der Kroostrijke Gezinnen GrondbelastingDe gezinnen minstens drie kinders tellende, hebben reeds voor 1930, recht op eene verminde ring van 7 per kind ten laste op 1 Ja nuari 1930, (maximum 200 fr. per kind). Kerkelijk Nieuws Een gelukzak In St MAARTENS: Missiefeest der E. P. Carmelieten. Katholieken Kring. Gothieke Kerkstoelen in eik. St Maartens Kerktoren. De Algemeene Vergadering van St Vincentiusgenootschap. Nog een !e Minister te Yper. Amandel-bollen of Chocolat-tabletten. Trabolspel - Matchen voor den Beker Harmonie Ypriana Katholieken Kring Goedkoope Woningen. - Premies. Handelaars vraagt eene aankondiging in HET YPERSCHE VOLK,. dochter, hij roept uii 't Is een sol- dièze pi In de randbuurlen van Parijs ia banlieue wonen er honderdduizen- dompelaars in alle soor'.en van krotten het pijnlijk vermaard LOT1SSEMENT. De geestelijke overheid, bekommerd met het zedelijk en godsdienstig peil dier on- geittkkigen heeft er gedurig nieuwe pa rochiën ingericht, waar er als pastoors al leenlijk vrijwilligers» naartoe gestuurd. Een dier vrijwilligers bewoonde eene schamele barak, die in de eerste tijden ook den Zondag als Kerk moeste dienst doen De heer Pastoor plaatste er een beeld van den H. Antonius, na dat hij vruchteloos gepoogd had, bij middel van omhalingen in het weelderige Parijs, geld te verzamelen, ten einde eene kapel te bouwen. (Ineen eerste huis, na veel plei ten, had hij 50fr. gekregen in eene twee de 20 in een derde 2 en in een vierde vloog hij aan de deur.)St Antonius be zorgde hem, stuiver per stuiver, het noo- dige om te kunnen den bouw aanvangen. Als een deel er van stond, richtte hij het aanstonds in als kerk en verhuisde er naar toe al het noodzakelijke, St Antoni us' beeld er bij begrepen. Iemand nu stel de hem voor in zijne kerk een beeld te plaatsen van de Kleine Heilige Theresia en de pastoor bedankte hem, zeggende Maar mijn vriend, ik ben reeds inge scheept met St Antonius en Hij doet het geheel wel... ik kan algelijk met Hem niet afbreken... Nu, voegde hij er bij, wij zul len het anders doen Breng maar uw beeld en wij zullen vragen aan de H. The resia dat zij zorge voor de bekeeringen en dat zij den H. Antonius voorts als penningmeester zoude laten optreden. Wat nu bewonderensweerdig isJaar lijks en dat is historisch waar vindt men in den offerblok van St Antonius duizende franken en in deze van de H. Theresia enkele stuivers Te Bourg in Besse-land, werd in de kerk der oude abdij van Brou den 400" verjaardag gevierd van Margareta van Oostenrijk haar afsterven, hetwelk voor viel in Mechelen. (Reeds 80.000 vreem delingen bezochten dees jaar dit kunst gebouw. In die kerk heeft Margareta haar praalgraf samen met dit van haren twee den man Philtbert van Savoië en met dit van haar schoonmoeder Margareta van Bourbon. Deze zijn drie kunstgewroch ten van eerste gehalte. Het praalgraf van haren vader Keizer Maximiliaan bewon- ótr^ona i è-e^"va'ff %a a r ~g rbófvaclër ka7e f- den-Stouten te Brugge in O. L. Vrouw- Kerk. 't Is dees jaar ook 400 jaar geleden dat kunstenaar Queniin Metsys te Ant werpen stierf. Hij was eerst kunstsmid en door hem werd het kunstvol ijzeren-werk gesmeed dat men te Antwerpen, bij de Kathedraal, bewondert boven een ouden waterput. Hij werd kunstschilder ter ge legenheid eener zware ziekte. Zusters zieken-bezorgsters, die hem gedurende zijn genezen regelmatig kwamen bezoe ken, hadden hem geschilderde Heiligen- Beeldekens getoond. Dat zoude ik ook kunnen maken had hij gedacht en zoo wat geld verdienen, al hier liggen, oin moeder te helpen hij had zich aan 't schilderen gezet en van stonden af was hij kunstschilder. Met de verandering der post-tarieven heeft decentraal-post te Brussel, in één dag en half, 12.700 taxe-timbers van 10 centiemen op de kaarten en 11.000 taxe-timbers van 20 centiemen op de brieven moeten toevoegen. Dat maakt samen 23.700 verstrooide lieden it Evangelie van den 3 Zondag van den Advent. Te dien tijde zonden de Joden uit Jeru salem priesters en levieten tot Joannes, om hem te vragen Wie zijt gij En hij beleed en loochende niet en hij beleed Ik, ik ben de Christus niet. En zij vroe gen Wat dan? Zijt gij Elias En hij zei: Ik ben het niet. Zijt gij de Profeet En hij antwoordde Neen Zij zeiden dan tot hem Wie zijt gij Opdat wij eene antwoord geven aan die ons gezonden hebben. Wat zegt gij van uw zeiven Hij zei Ik ben de stem eens roepende in de woestijn <- Maak den weg des Heeren recht! gelijk Isaïas, de profeet, gezeid heeft. En de afgezondenen waren uit de Pharizeërs. En zij vroegen hem en zeiden tot hem Wat doopt gij dan indien gij de Christen niet zijt, noch Elias, noch de Profeet Joannes antwoordde hun zeg gende Ik doop met water doch midden onder u staat, dien gij niet kent. Hij is het, die na mij komen zal. die vóór mij geworden is, wiens schoeriem ik niet weerdig ben te ontbinden. De Engtlschen verbrandden de H. Joanna d'Arc, vóór 500 jaar,- te Rouanen op de oude markt. Daar begee- ren ze nu eene kaftel op te richten als eer herstel. Het Londensch-Comiteit, dat de zaak be-ijvert strooit kaarten uit, die de H. Joanna voorstellen op den brandsta pel en de brandstapel is samengesteld van stukjes papier, die zoo als de timbers van elkander kunnen losgescheurd wor den en die als melding dragen Drie Pence d. i. 1 fr. 50. Boven op de kaart staat er te lezen BEKLAAGT GIJ DE MARTELING DER H. JOANNA, NEEM EEN HOUT BUSSEL WEG VAN DEN BRANDSTA PEL met hier een hoekje papier af te scheuren en drie pencen te betalen voor het oprichten en versieren eener kapel ter harer eer. Die kapel zal opgericht worden op de oude markt te Rouanen. Le Mardi 23 Décembre, a 8 h. précises, dans la Salie du Cercle Catholique, a Ypres, la Sociéjé dramatique de la Jeune Garde Catholique de Courtrai Comédia viendra interpreter® Les Pattes de Mou- che comédie en 3 actes de Victorien Gardon, membre de l'Académie Frangai- se. Prix des places 7 fr. (chaise réservée 1 fr.) 5 fr. et 3 fr. On peut retenir ces places au Cercle Catholique: le Dimauche 21, entre 11 et 13 h. et le Mardi 23, entre 11 et 12 h. Een tachtigtal personen overleden. Veel zieken. Talrijke stuks vee bezweken. Mistwade - Doodenwade. De Maasvallei van het Euiksche is deze laatste dagen door een zoo tra gisch als geheimzinnig natuurver schijnsel geteisterd geworden. Een schier ondoordringbare mistwade was over de streek gespannen, en in ver scheidene dorpen werd die mistwade de doodwade van talrijke inwoners. Drie personen zijn versmacht, daar zij door den mist letterlijk den adem afgesneden werden. Men beweerde eerst dat de mistdampen vermengd waren met de giftige uitwasemingen der zinkfabrieken van de streek. Doch, er werd vastgesteld dat die fabrieken sedert verscheidene weken stil liggen en dat er alle ovens en vuren gedoofd zijn. Kr kon dus geen spraak zijn van mengd met de giftige moerasverdam- pingen Dit zal door het geneeskundig korps nog moeten uitgemaakt worden. Eene algemeene vaststelling is deze dat de slachtoffers van den mist allen lijdende waren aan asthma of hart kwaal. Men kan begrijpen dat deze sterf gevallen van Kngis de grootste onge rustheid verwekten. En deze sloeg bijna over in paniek, wanneer nader hand vernomen werd dat niet alleen Engis geteisterd was, maar dat er een tachtigtal sterfgevallen waren te Fle- malle, te Yvoz, te Ramet, te Jemeppe, te Amay, te Ampsin, te Le Mallieu. te Hermalle. en elders. De doodenwade spreidde zich uit over heel de Maas vallei van het Euiksche en ook in Iias- pengouw, waar geenerlei nijverheid of fabrieken zijn. Geteisterde stallen. Ook in de stallen heeft de mist ver woestingen aangericht. Te Clemont, bij Hoei, werden vijf koeien dood ge vonden in verscheidene van hooger- vermelde gemeenten zijn een dertigtal koeien en kalvers bezweken, zoowel in de weiden als in de stallen. Talrijke stuks vee zijn door versmachting aan getast. De veeartsen schrijven het doodgaan der dieren toe aan den mist. In verscheidene dorpen hebben kleine landbouwers hun koppel koeikens in de keuken onder gebrachtin de groo- te stallen werd gezorgd voor goede verwarming en bestendige luchtver- versching. Dit geschiedde te Bethanië over den Jordaan, alwaar Joannesdoopende was. Joa. I, 19-29. I. Wat geschiedenis Joannes was predikende over de Jor daan. Door zijn prediken, door zijn doo- pen, door het verkondigen van den Messias had Joar.nes eene groote bewe ging onder de Israëlieten verwekt en door zijne buitengewone strengheid van leven zulk een diepen indruk op aller herten gemaakt, dat velen hem voor den Messias hielden. De bergen van Judea en Galilea, van Samarie en van alle omstre ken van den Jordaan ware vol van die naam... en duizenden en duizenden aan hoorders gingen om zijn woord te aan- hooren... Uit steden en dorpen, zelfs uit Jerusalem kwam men toegestroomd en dat aller.ei slach van volk Krijgsknech ten, Publicanen, Tollenaars, Hovelingen. 't Was alzoo en daarom de hooge Raad van het Sanhedrin priesters en levieten afzonden om te vragen wie hij was. II. Getuigenis van Joannis. De gezondene priesters en levieten vroegen dus aan de boetgezant als hij de Messias is, de profeet waarvan Moyses Het deskundig onderzoek. De gemeentelijke en provinciale overheden hebben onmiddellijk het parket van Luik en de verschillende kommissies van openbare gezondheid verwittigd. De magistraten en de ge zondheidsopzieners, vergezeld door verscheidene hoogesch olprotessors, zijn ter plaats geweest en hebben in de geteisterde gemeenten onderzoe ken ingesteld. Doch, die onderzoeken staan voorioopig nog voor een groot vraagteeken. Een grondig wetenschappelijk onderzoek. Samenstelling van eene gezondheidskommissie. Op initiatief van H. M. de Koningin is eene gezondheidskomissie ingesteld bestaande uit MM. de professors de Beco, Xolt". Govaerts, Dautrebande. Roskam. Jean Firket en Malvoz, en gelast met een grondig wetenschap pelijk onderzoek te doen naar de oor zaken der talrijke sterften. daar er velen zijn die beweren dat de overlij den s geenszins uitsluitend te wijten zijn aan den mist. Die kommissie hield Zondag morgen vergaderingen in al de gemeenten, welke door de Konin gin werden bezocht, zooals wij aange duid hebben. Na afloop der vergadering te Je meppe. heeft M. de professor Malvoz eenige inlichtingen versterkt aan pers vertegenwoordigers. en onder meer verklaard dat de mist, volgens zijn weten, nooit zooveel slachtoffers als thans heeft gemaakt. Hij voegde erbij Het bestuurlijk onderzoek is geëin digd en nu is het de beurt aan de we tenschap om een woord in de zaak mee te spreken. De kommissie zal al hare krachten aanwenden om, na de noodige documententatie bijeen ge bracht te hebben, de oorzaak van de overlijdens te bepalen. Eens dat wij de oorzaak kennen, zullen wij het ver weermiddel zoeken. Wij willen vol strekt de oorzaak kennen van de kwaal welke zooveel families heeft getroffen. Maar er zullen vier of vijf weken noodig zijn om de uitslagen ons onderzoek te doen kennen. De kommissie zal de gelegenheid hebben om verscheidene malen bijeen te ko men in de Hoogesehool van Luik en daar hare bevindingen uiteen te zet ten. De Apotheek van SVi. Van Waüe- ghem, Statiestraat, zal alleen open zijn op Zondag 14 December 1930. He Gewest YPER. Woningfonds Vrijdag 26 Decem- aif4evaaiuigue van net Provinciaal Wo ningfonds zitting houden van af 9 ure tot 12 ure, in de benedenzaal van het Stad huis, alhier, Groote Markt, ten einde de aanvragen tot leening in te vullen en alle noodige inlichtingen te verschaffen, be treffende het Woningfonds. Onze leden, die zich in dat geval be vinden, hebben er alle belang bij, zonder uitstel en vóór 1 Januari 1931, aan het adres van den Bestuurder der Belastin gen van de provintie, een verzoekschrift te zenden. (Zie maandblad Augustus-September 1930, bladzijde 123). In St PIETERS: Zondag 14 December 1930. Te 8'2 uur zielmis voor Verschoore Petrus. Onder al de missen, sermoen door Eervv. Pater Van den Brande, S. J., nc- pens het oprichten van den Hertenbond. Woensdag 17 December 1930. Te 6'2 uur Gulden Mis. gesproken had Denter. XVIII, 15. Neen, zei Joannes ik ben noch de Christus, noch Elias, noch bijgevolgd de Profeet: Ik ben enkellijk de stem roepen de in de woestijn Maak den weg des Heeren recht. Zoo als Isaïas voorspeld had... En hij maakt van deze gelegenheid gebruik om aan de afgezanten van het Sanhedrin, eene schitterende getuigenis, van Jesus eeuwige geboorte uit Vader en van Zijne Hoogweerdigheid af te leggen. Midden onder u staat, Dien gij niet kent... Hij is het, die na mij komen zal, die vóór mij geworden is, Wiens schoe riem ik niet weerdig ben te ontbinden Dezen avond mocht ik van geluk spreken En waarom Ik kwam thuis, wat verbijsterd, en ik zag daar iemand op eenige stappen voor mij 'k Schoot... 't Was mij overjas. En dat was uw geluk Ja... was het niet gelukkig dat ik hem niet aan had A Zondag 14 December 1930. Te 11 1 2 uur zielmis voorde afgestor ven leden van den Bakkersbond. Woensdag 17 December 1930. Te 7 uur Gulden Mis of Messiasmis, ter eere van het Goddelijk Moederschap van Maria. Vrijdag 19 December 1930. Te 7 uur gezongen - Daaldersmis Woensdag a.s., alsook Vrijdag 19 en Zaterdag 20 zijn Quatertemperdagen Geboden Vasten en Vleeschderving. Zeer welgelukt feest voorgezeten door Z. E. Heer Deken Vermaut en Heer Bur gemeester Sobry, in de feestzaal van St Vincents College die te klein wasvoor helgroot getal bijwoners. Eene boeiende Missievoordracht ge houden door Z. E. Pater Provinciaal der Carmelieten Orde, aangename en kundige Redenaar, met prachtige lichtbeelden over de sierlijke bouwkunst en de zeden van Engelsch Indië, mieken op het aandachtig publiek een zaligen indruk. Het koddig Kindertooneeltje der Indi sche beschermelingen onzer Carmelitaan- sche Zendelingen, en de heerlijke Apo theose van O. L. Vrouw van Carmems en de Kleine Heilige Theresia, beschermster der Katholieke Missiën, genoten te recht den grootsten bijval. Onder dit indrukwekkend feest dat tot eere strekt onzer verdienstelijke Paters Discalsen werd eene omhaling gedaan voor hunne Missiewerken. Onze beste gelukwenschen. Geacht Medelid, Het Bestuur heeft de eer Ued. uit te noodigen tot de Statutaire Algemeene Vergadering die zal gehouden worden op Zaterdag 13 December, om 20 uur, in het lokaal. DAGORDE Verslag over de laatste Algemeene Vergadering. Toestand der kas. Jaarlijksch verslag. Mededeelingen. Het Bestuur. Ter gelegenheid der HEROPENING DER KATHEDRALE van Yper i'arijti-'"èH"fvi'eli8eMfekeVïj)- 11 ieke bij Camiei D'Haene- Bonduwe Beluikstraat, 5, YPER alle slag van Traagzaam komt de prachtige toren naald onzer Kathedraal te voorschijn naarmate het afbreken der stellingen. Iedereen staat in verrukking voor het prachtig doorschijnend Kunstwerk der steenen torenspits, meesterwerk van on zen Yperschen bouwmeester M. J. Coo- mans. H< De Ypersche Vincentianen vergaderden Zondag laatst ter gelegenheid van de plechtigheid van O. L. Vr. Onbevlekt. De verslagen getuigen eens te meer van het groot nut van dit zuiver christelijk' Liefdewerk, waar menige beproefde huis gezinnen in hunnen geestelijkea en licha- melijken nood, hulp, raad en troost vin den. Mochten er onder onze Christene Jeugd menige nieuwe werkende Leden gevonden Levenswijsheid. Als elk zijn voorland vaagt, zal geheel de straat schoon zijn... Dat is een dier zinnebeeldige wijsheid spreuken onder vaderen Dat is klaar als filter-water Zij bediedt als elk zijn werk doet en zijne verantwoordelijkheid draagt, dat geheel de gemeenzaamheid zal goed zijn. Als in het huisgezir én Vader én Moe dei én Kinders elk zijn plicht doet en zijne verantwoordelijkheid draagt, dat huisgezin zal wel gaan en gelukkig zijn. Als in een land én Ministers, én Volks vertegenwoordigers én Burgers zijn plicht vervult en zijne verantwoordelijkheden draagt zal dat land gerust en welvarend zijn. God geeft aan 't goede werk zijn zegen en daar en is niets dat door noeste vlijt en standvastigheid niet kan bereikt of overwonnen zijn. Onverdroten arbeid overwint alles is ook eene spreuk vol wijsheid en waar heid Eilaas onze tijd en is de tijd niet meer van volbrachte verantwoordelijkheid Wie draagt er nog zijne verantwoorde lijkheid Wie vervult nog zijn plicht worden om voor eigen zaligmaking, on- der de leiding der Geestelijke Overheid, de christelijke werken van bermhertig- iieid, in den Geest van St Vincentfus a Paulo en van Frederic Ozanam, stichter der St Vincentius Conferencien, te oefe nen. Na M. Benett, 11 Minister van Canada en M. Sculin, ln Minister van Australië, kwam op 6 December 11. M. Forbes, 1" Minister van Nieuw-Zeeland, Yper be zoeken en bijzonderlijk zijne gesneuvelde landgenooten vereeren. Hij was vergezeld van Mevr. Forbes, zijn bijzondere Secretaris, den Attorney of Prokureur Generaal,andere Hoogweer- digheidbekleeders en 3 Damer. Hij woonde 's avonds, ten 8, het spelen var. den Last Post bij onder de Meenen- poort, en sprak er zijne hooge voldoening over uit. Hij wierd Zondag morgen te 9.15 uur, met zijn gevolg op het Stadhuis ontvan gen, waar de Heer Burgemeester,omringd van de Heeren Schepenen Lemahieu en D'Huveftere enden Heer Secretaris, Hem in 't engelsch de volgende vertaalde aan spraak liet hooren Hooggeachte Heer Forbes, Mevrouw Forbes, Dam en Heeren. Toen Duitschland, Belgie en Frankrijk schonden bezette, toen het Yper aanviel, om Kales en zijn zeestraat te bereiken, al de weerbare mannen van het Brilsche Keizerrijk kwamen op om den bedreigen- den overweldiger in te houden. Hier vergaarden binst den grooten oor log al de soldaten der Britsche Ei- en Kroonlanden tegen al de soldaten van 't Duitsche Keizerrijk hier vocht binst 4 jaar het Britsch Keizerrijk tegen zijne vijanden zoo bleven begraven 250.000 Britsche Helden die hun leven voor Yper ten beste gaven. Welke liefde, welke dienstveerdigheid, welke opoffering voor Vorst en Vader land,voor 't Recht en de Vrede in Europa! Is het te verwonderen dat het Britsch Keizerrijk, vol bewondering en vol dank baarheid, hier een prachtvolle Meenen- poort oprichtte tot meerdere eer en giorie van God die de zegepraal schonk, en tot eervolle herdenking der Britsche legers die hun leven gaven Is het te verwonde ren dat de Britsche Ei- en Kroonlanden, en, in het bijzonder Nieuw-Zeeland te 's Graventafel en te Meessen, zeer mooie gedenkzuilen ter eer hunner gesneuvelde Helden opbouwden Is het te verwonde ren dat de Vaders en Moeders, de Wedu- 1 D an Zusters der Gesneuvelden, hier, hunne dierbare Zonen en Echtgenooten, hunne Vaders en Broeders, met bloemen en ge beden komen vereeren Is het te verwon deren dat Zijne Majesteit de Koning George, Hunne Koninklijke Hoogheden de Prins van Wales en de Prinses Bea trice van Engeland, de Eerste Ministers Baldwin van Engeland, Benett van Cana da, Bruce en Scullin van Australië, en, vandaag, Gij ook, Eerste Minister van Nieuw-Zeeland en Mevrouw Forbes er aan hielden het bloed en de begravene lijken vau hun dierbaar dapper volk te komen groeten De Burgemeester en Schepenen van Yper zijn gelukkig en preusch U te mo gen ontvangen zij bewonderen uw lief derijk hert zij bedanken U voor uw vriendelijk bezoek zij houden er aan U de hulde van hunnen diepen eerbied aan te bieden, en zij wenschen dat alle Brit ten van geheel het Briische Keizerrijk alle jare hunne zeer nette onderhouden kerk hoven en monumenten komen vereeren, en dat voortaan al 's Rijks afgezanten, als zij bijeenkomen, zoo goed zouden willen zijn het edel en liefderijk voorbeeld te volgen, en van de Heeren Baldwin, Benett, Bruce en Scullin, en van U zelf, vandaag, Zeer Hooggeachte Excellentie, en van de gewaardeerde Mevr. Forbes Daar zijn er velen die nooit of schier nooit meer peist op verantwoordelijkheid! Zij gaan door 't leven goed komt het uit of navolgens hun goest en gril. Daar zijn er velen die hunne verant woordelijkheid niet meer beseffen, die niet meer weien zelfs waartoe zij ver plicht zijn t. t. z. wat zij te doen hebben. Hoeveel vaders die niet meer vatten welk deel zij te nemen hebben in de rich ting en de opvoeding hunner kinders Hoeveel vrouwen die niet meer weten wat hunne rol of taak is in 't huisgezin. Hoeveel rijken die niet meer bewust zijn waarom zij in de wereld zijn en wat het werk is dat zij in de gemeenschap te verrichten hebben. Hoeveel geleerden die niet meer ver staan waartoe hunne talenten en hunne begaafdheden hen verplichten Arme maatschappij ellendig huishou den waar het gedacht en de zin van de verantwoordelijkheid weg is. Het stort ineen als een muur zonder moortel. De winter brengt gezelligheid bij en De Eerste Minister van Nieuw-Zeeiand zichtbaar ontr urd, bedankte om 't vEen delijk onthaal en Stads goede gev- eiens. doorkeek met welbehagen Stads gulden gedenkboek, en ging met Burgemeester en Schepenen en geheel zijn gev Je Ypersche slachtoffers van den oorlog met bloemen en gebeden aan hun monument vereeren. Woensdag ging de Coöperatieve vet gewone mannen op bezoek naar 't P. stje. Bij de bezochten waren de HH. Van- marekeen Soete vervangen door de HH. Tavemier en Verstraete. Gewone spel leiders. Als scheidsrechters de HH. Salo- mé en Ververken. De match werd gewonnen do© het Postje met 25 punten tegen 7. Het Postje leverde schoon spel, doch het is buiten kijf dat de Coöperatieve normaal meer punten moest aanteekenen, maar zij had af te rekenen met den tegenslag. Woensdag naast, om daarmee het eerste halfseizoen te sluiten gaat de Bas cule naar de Statie, 't Is eene par: die fel zou kunnen betwist worden. Aan toeschouwers zal het niet ontbreken. KLASSEMENT Match. gesp. Gew uien Kath. Kring 4 Bascule 3 2 Statie 3 1 Coöperatieve 4 1 Postje 4 2 Een die er was. X p Dinsdag 16 December om 8 u:e in Oud YperGroot Kunstconcert. De Eereleden die bij misgreep iuytne uitnoodiging niet zouden ontvangen heb ben, worden vriendelijk verzocht zich tot den Voorzitter, Heer Aimé Gruwez, te willen wenden. Op Dinsdag 23 December 193- zal Comedia tooneelafdeeling van de Kat holieke Jonge Wacht van Kortrijk, in de feestzaal van den Katholieken Kring van Yper, opvoeren Les Pattes de Mouche het bekend stuk van Victorien Sardou lid van de Fransche Académie. De vertooning begint om 8 ure stipt. Prijzen der plaatsen als volgt7 fr. {mits opleg van 1 fr, per plaats kan men zijne plaatsen voorbehouden) 5 fr. en 3 fr. Men kan zijne plaatsen doen voorbe- hAntinn in den Katholieken Kring, den Zondag 21 December van 11 tot 12 ure, op Dinsdag 23 December insgelijks van' 11 tot 12 ure. Bij Koninklijk besluit van 4-12-1930 werd het toekennen van Staatspremies voor het aankoopen van bouwen of aan- koopen van goedkoope woningen ver lengd tot op 1-1-1933. Wederom een bij zonder goede maatregel waarvoor de menschen dank zullen wijten aan den on- vermoeibaren Minister Heyman. BIJ ONS BRANDWEERKORPS K.y 't Was Zondag weerom kermis bij de pompiers, 't Was immers de feest dag van hunne patrones Ste Barbara. Vergezeld van de Harmonie Ypriana ging het pompierskorps om 10 7i u naar het huis van den bevelhebber fleer M. Vergracht het vaandel afha len, en vandaar onder 't spelen van de schoonste en opwekkendste marcher), trok gansch de stoet naar St Maar tenskerk waar allen tegenwoordig bleven aan de Mis van 11 u., opge dragen ter eere van hunne patrones uit bedanking voor hare bescherming in 't verleden en om haren zegen at te smeeken voor de toekomst. 'Veel volk in de kerk, niet genoeg nochtans 't doet deugd voor de kinders in die avonden een snoeperietje gereed te ma ken. Dat houdt blijmoedig de herten bijeen en geeft een voldoening die aangenaam is. Giet dus in een casserolle eene tas water, eene tas melk, een stukje boter ter groote van een hen ei en een kilo sui ker, best donkerbruine poersuiker van beste kwaliteit. Laat alles koken te zamen met 1 4 kilo gepeelde en gesmeierde zoete amandels. Laat dat koken tot dat het de schijn heeft van verbrand te zijn. (Men weet als het genoeg gekookt is, indien men van den inhoud een druppel of een leekjelaat vallen in koud water en rap hard is). Giet dan alles uil op eene schorre of een marmer steen die gevetten is als het past rolt het op als een saucisse er snijdt uwe bollen af met schare of te wel doorsnijdt het uitgegoten diep met een mes en kraakt af als het koud is. De amandels kunnen vervangen door geraspte chocolade. ■Hl mail I

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1930 | | pagina 2