[Crédit Anversoisl nas nier en einers. Het Familiehoekje R A M O N A Ypersche Kroniek. Kerkelijk Nieuws Ons Meisjespatronaat Katholieke Kring. Banket. TE KOOP. CIHEMA COLiISEUM 2. BILL DE OltOUERUIIIIBDRE 3. Leerfilmen. Nieuwsberichten. Zulk 'n Vader zulk 'n Zoon! 44 Elk zijn Toer Zitting van Yper's Gemeenteraad Handelaars HET YPERSCHE VOLK,, Rechterlijke Kroniek L. Jacquar-Conneer en Zoon Depot bij Maria Declercq Wytschaete mi N> v. wmm—mm Dixmudestraat, 18, YPER Beythem Zonda^cuist. De apotheek van M. Houtekien, Meenenstraat, zal alleen open zijn op Zondag 18 Januari 1931. Van afZondag 18 Jan. tot Zondag 25, wordt in alle kerken de jaarlijksche octaaf des gebeds gehouden, voor de vereeni- ging der kerken d. i. voor de bekeering onzer afgescheurde broeders, Ketters en Schismatieken. In St PIETERS Op Zondag 18, ten 8 1 2 u., gez. mis voor Pacquet George, van wegens de duivenmaatschappij St Pietersbond In BELLE-GODSHUIS Met Zondag 18 begint de jaarlijksche Noveen St Agnes ter eere. 't Is op Zondag 25" dezer, te 6 u. stipt, dat de patronaatmeisjes hun jaarlijksch feest geven in St Maartenskring, Lange Meerschstr. (deur open te 5 1/2 u.). Wie geen uitnoodigingskaart ontving kan er eene bekomen op dien zelfden dag tusschen 11 en 12 u. in bovengemeld lo kaal en, al wie 't verlangt, kan ook dan zijn plaats laten voorbehouden. Kinderen niet door hun ouders verge zeld, worden niet toegelaten. In de prijsspeling van Zaterdag laatst voor de leden der Boldersafdeeling, heb ben de H. H. Storme, Ververken, Lief- ooghe E. en Decaesemaecker de prijzen gewonnen. Twee boventallige prijzen, ge jond door den Heer lokaalhouder, werden door het lot, onder de afgeholde spelers gewonnen door de HH. Cuvelie en Fla- mey P.. Hertelijk geluk en smakelijk. Het Bestuur. Op 26 Januari aanstaande, om 8 uur zeer stipt zal de Tooneelafdeeling van den Katholieken Kring, het zoo gunstig gekende blijspel De Gebroeders Kal koen in 3 bedrijven, opvoeren. Het jaarlijksch banket van den Katho lieken Kring, zal op Zaterdag 24 Januari 1931, om 7 Vi ure 's avonds, in de feest zaal van den Kring plaats hebben. De katholieke mandatarissen van het arrondissement zullen er deel aan nemen. Jonge hond, COKER gewaarborgd van het zuiverste ras, oud 6 maan den. Adres ten bureele van 't blad. Evangelie van den 2' Zondag na Driekoningen. Te dien tijde was er eene bruiloft te Kana van Galilea en de moeder van Jesus was daar. Ook Jesus en zijne Disci pelen werden tot de bruiloft genoodigd. En toen er wijn ontbrak, zei Jesus' moeder tot Hem zij hebben geen wijn. En Jesus zei tot haar Vrouw, wat doet dat Mij en U daarin Mijne uur is nog niet gekomen Zijne Moeder zei tot de dienaren Doet al wat Hij u zal zeggen. Nu daar stonden, om de reiniging der Joden, zes steenen kruiken elk twee of drie meketen inhoudende. Jesus zegt tot hen vult de kruiken met water en zij vulden ze tot boven toe. En Jesus zegt tot hen schept en brengt het aan den hofmeester En zij brachten het. Als nu de hof meester het water proefde dat wijn geworden was (en hij wist niet van waar dit was, maar de dienaren, die het water geschept hadden, wisten het wel) zoo riep de hofmeester den bruidegom en zei tot hem Alle mensch zet eerst den besten wijn op en wanneer ze goed gedronken hebben, alsdan de minderen maar gij hebt den besten tot nu toe bewaard. Dit begin zijner teekenen maakte Jesus te Kana van Galilea en Hij openbaarde zijne heerlijkheid, en zijne leerlingen geloofden in Hem. Dit is een blijde verhaal... en veel zit er in verborgen Zwartgallige menschen en ongodsdien stige spotters vitlen op Jesus' tegenwoor digheid bij die huwelijksfeeste en vooral met dat eerste mirakel ter gelegenheid WERKRECHTERSRAAD - YPER JAARVERSLAG. In het jaar 1930. werden er 40 ge schillen voor den Werkrechtersraad gebracht, waarvan 38 voor de Kamer der werklieden en 2 voor de kamer der bedienden. Op de 38 geschillen op rol gebracht voor de kamer, der werklieden, bleven er 3 zonder gevolg4 gevallen werden vereffend voor de zitting: 23 verzoend en 8 verzonden naar den Raad die nog een verzoende en 7 vonnissen uitsprak. In de kamer der bedienden werd er een geschil verzoend en een naar den Raad verzonden, die een vonnis uit sprak. Christen Volkshuis, Sint Jacobsstraat, 30, YPER. Zaterdag 17 Januari, te 8 uur en Zondag 18 Jan., te 4 en te 8 u. PROGRAMMA MACHTIG DRAMA met DOLORES DEL RIO in de hoofdrol. Comedie met Buffalo Bill Jr. De volgende week in 6 deelen. in 5 deelen. Prijzen (Balcon 5 fr. - (Benedenzaal) 3,50 en 2 fr. Kinders (Balcon) 2 fr. - (Benedenzaal) I fr. Kinderen toegelaten. Goed verwarm de en modern ingerichte zaal. Koste- looze kleerkamer. Verfrisschingen in den café te bekomen. LOURDES: Op Donderdag 5 Fe bruari, te 8 uur 's avonds, wordt dit be kende drama, dat in heel Vlaanderen door zoo 'n machtig succes had, opge voerd door Louis De Vriendt en Poldi Sorel, in 't Christen Volkshuis. Kaarten aan 10, 7 en 4 fr. Er worden GEEN kaarten ten huize aangeboden. op Maandag 12 Januari. Enkel de Heer Schepen Declercq was niet tegenwoordig en deed zich veront schuldigen. Na lezing van het verslag der vori ge zitting, gaf de Heer Schepen Le. mahieu een verslag over de beweging van de Ypersche bevolking. Op 1 Januari van dat feestmaal gedaan Kwade herten die noch het huwelijk beseffen noch de ware vreugde verstaan Vooreerst wat de vreugde betrefte Niets is meer christen dan de vreugde Deze is het aandeel van alle goede en godsdienstige ziel... Dat is het heimlijk leven van alle goed herte en onze voor ouders noemden de vrede en de vreugde des Herten een gedurig feestmaal En nu 1/ Jesus tegenwoordigheid in die Brui loftsfeest Daarin heeft de Godmensch willen too- nen hoe de hoffelijkheid en welgevoege- iijkheid de natuurlijke en goede gevolgen zijn van de ware naastenliefde en hoe de godsdienst de familiebanden niet breekt. Daarbij heeft Jesus wel gewezen dat niet alle feeste en vreugde strijdig is met de kristene zedeleer maar geheel wel kan gepaard gaan met godsdienstzin, deugd en eerbaarheid Eindelijk hieruit blijkt dat goede, deugdzame en godsdienstige personen met eene heilige vrijheid, met eene be- scheidene vroolijkheid en eene gepaste opgeruimdheid een feestviering kunnen bijwonen. 2 Maar waarom dat eerste mirakel Is het huwelijk geen goddelijke instel ling Wanneer God den mensch gescha pen had en hem aan 't hoofd van 't aard rijk gesteld had, was zijn eerste woord Groeit en vermenigvuldigt u Wat is er dan redelijker dan dat de Godmensch van in 't begin van zijn open baar leven dat huwelijk zegene Heeft God niet geschapen... om aan verstandige wezens vooral... zijn goede ren en zijn geluk mee te deelen Nu kan dat geschieden tenzij door de vermenig vuldiging bij middel van het huwelijk Is het huwelijk dan geen grqote zaak 1931 waren er 14.556 inwoners tegen 14.369 op 1 Januari 1930. Er zijn 4.414 kiezers voor de kamer van Volksverte genwoordigers en 4.032 mannelijke en 4.857 vrouwelijke kiezers voor de ge meente. Verleden jaar waren er 196over- lijdens in onze stad. Heer Schepen d'Huvetter gaf een over zicht van stadsfinanciën voor 1930. Verschillende posten hebben meer op gebracht dan voorzien was. Maar daar tegen heeft de boter- en eiermarkt veel minder opgebracht. Verschillende leden geven nuttige wenken om aan dien toe- stand verbeteringen te brengen. Het eerste punt van de dagorde was de vragen voor grondvergunningen op het kerkhof. De kredietopening van 600.000 fr. met het gemeentekrediet werd nogmaals ver nieuwd. De begrooting voor 1931 van den openbaren onderstand, uitgesteld door de gemeenteraad, keerde nu op de vraag van den Heer Gouverneur terug en werd nu gestemd. De Heer Vermeulen, willende eens antwoorden op de gedurige beknibbelin gen tegen den Openbaren Onderstand, gaf een zaakrijk en geheel belangrijk overzicht van hetgeen de raad van den Openbaren Onderstand had verwezent- lijkt hier in de verwoeste streek. Een goedkeurend advies werd uitge bracht tot het bouwen door den Openba ren Onderstand van 3 werkmanswonin gen. De deelneming van stad aan de her inrichting van de provinciale pensioenkas der gemeentebedienden wordt algemeen goedgekeurd. Een der krameniers van de vleesch- halle vraagt om ontslagen te worden van zijne pacht. Daar er wettige redenen be staan wordt dit ook goedgekeurd. De maatschappij van lijnvisschers heeft een brief aan stad gezonden om verbete ringen te vragen aan de waters van stad. De heer Leuridaji sprak van de dubbel zinnige handelwijze van het Comiteit der officieele scholen, dat de jongens der vrije scholen betitelt als dweepzieken hij eischte ook de naleving der wet in die scholen. Missiaen bekende dat den om zendbrief, zoo fanatiek opgesteld, zijn werk was en viel met alle geweld de vrije scholen aan. De heer Burgemeester hield eraan te verklaren dat de officieele scho len Liberale noch Socialistische scholen zijn, maar scholen vao iedereen,en dat de oppositie daar grootelijks in mist. Nadat de kalmte een weinig was teruggekeerd vroeg Heer Vandamme verbetering voor den Vlamertingschen steenweg. Den Heer Burgemeester las het antwoord ge zonden naar Minister Van Caeneghem waarin onder andere werken gevraagd aan den staat ook deze was van den Vla mertingschen steenweg. De openbare vergadering eindigde om 7 1/2 ure. vraagt eene aankondiging in zelfs door een mirakel goed te keuren en te heiligen Raadsel. Daar is een mensch in ons land Heel wel geleerd, goed van verstand Kloek in al zijne bedrijven Hij kan niet lezen, ook niet schrijven, Hij kan niet spreken, en niet hooren En is'tot een goed ambt gekozen Hij kan niet zien, daar 't licht en klaar is En deze mensch is Secretaris Levenswijsheid. Vriendschap. Man of vrouw, wie ge zijn moget, daar gij een hert hebtgij wilt en moet bemin nen Maar de liefde is tweesnijdig bemint ge wel ge zult gelukkig zijn bemint ge slecht 't zal uw ongeluk wezen Wat is beminnen en gelukkig zijn De ware liefde die gelukkig maakt is anders niet dan uw genot te zoeken in een anders welzijn, een anders verbetering en verheffing, in een anders geluk De rede door 't Geloof verlicht moet het hert van den kristen leiden de per soon is van klein of geen tel en nog veel min de gril of de natuurlijke neiging deze kan enkel dienen tot aanleg maar moet door het oordeel gewicht en gewo gen worden. De vriendschap alsdan is de volmaakt heid der Liefde... 't is een band tusschen twee zielen gesmeed om malkander op te helpen naar blijder, schooner, verhevener en heiliger leven Wat daar buiten valt is altijd ijdel en meest altijd vol bitter heid 't is eene slavernij die afmat en Deduytsch... Emiel, die een bosch wachter in het uitoefenen van zijn ambt beleedigd had, wordt tot 30 fr. boete of 10 dagen gevang veroordeeld, voorwaar delijk gedurende 3 jaar. Mallen... van Zor.nebeke, was door de politierechtbankvan Passchendaele tot 10 fr. boete veroordeeld omdat zijne kie kens op andermans land geloopen had den, wanneer de oogst niet binnengehaald was de klager, Bony van Zonnebeke, had 400 fr. ten titel van schadevergoeding gevraagd en bekomen. Tegen dit vonnis gaat Mallen... in beroep. Na gehoor der getuigen en pleidooien voor de beide par tijen, beslist de rechtbank op 29 dezer uitspraak in die zaak te doen. Demuys... Julienne, eene communiste van Werviek, had tijdens de werkstaking de gendarmen voor lafaards uitgeschol den, een dezer in de hand bijtende, verder was zij van hare eenzelvigheidskaart niet voorzien en in overtreding van eene ver ordening door het gemeentebestuur van Werviek uitgevaardigd. Voor de eerste feiten, die er slechts een uitmaken, wordt de betichte tot 50 fr. boete of 15 dagen gevang veroordeeld, voorwaardelijk ge durende 5 jaar, voor niet in bezit te zijn van hare kaart 5 fr. boete, en voor over treding van de verordening ook 5 fr. boe te, voorwaardelijk gedurende 1 jaar voor deze twee laatste straffen. Versch... jerome van Passchendaele en Bov... Martha, insgelijks van Pas schendaele, worden vervolgd, de eerste voor enkele slagen en vernieling van on roerende goederen, de twee voor slagen met onbekwaamheid. Versch... wordt voor het eerste feit tot 26 fr. boete of 8 dagen gevang en voor het tweede feit tot 30 fr. boete of 10 dagen gevang veroor deeld. Bov... Martha tot 30 fr. boete of 10 dagen gevang, voorwaardelijk voor beiden gedurende 5 jaar. Ruys... Daniel, die auto-ongeval op Vlamertinghe steenweg te Yper veroor zaakte, wordt tot 1 maand gevang veroor deeld, voorwaardelijk gedurende 5 jaar voor overtreding op het vervoerreglement 10 fr. boete. DE VOORDEELIGSTE EETWAREN Welke vrouw koestert niet den wensch zoo zuinig mogelijk te kunnen huishouden? In verband daarmede is het goed de sa menstelling te kennen van ieder soort voed sel dat voor den mensch bestemd is; proef ondervindelijk werd bewezen dat 100 gr. vet spek 708 calorieën voortbrengen, 100 gr. bo ter 730, 100 gr. varkensvet 856; dat eenzelfde hoeveelheid ossenvleesch 127, schapenvleesch 212, varkensvleesch 250, brood 225. en aard appelen 90 calorieën opleveren. Een huis houdster weet best hoeveel ieder dezer eet waren kost. Wanneer wij deze gegevens nagaan, kun nen wij zeer belangwekkende vaststellingen doen; er vloeit namelijk uit voort dat, wan neer wij voor 3 fr. varkenvleesch koopen, wij aan ons lichaam 300 calorieën schenken, koopen wij voor dezelfde som vet spek dan krijgen we 1.620 calorieën, terwijl wij in brood 3.000, in suiker 5.000 en in aardappelen 4.500 calorieën vinden. Hieruit besluiten wij dat brood, suiker en aardappelen tegenwoordig de voordeeligste' voedingswaren zijn. Zuinige huisvrouw, vergeet dat nooit! kwetst in plaats van te heelen en op te heffen. De ware vriendschap is de kristene naastenliefde die niemand uitsluit maar op eene bijzondere ziel toegepast wordt met meer innigheid, meer vurigheid en vooral met meer zelfsverloochening 't en is niet het zoeken van eigen voldoe ning... maar het geven van eigen liefde. De ware vriendschap is een steun en eene gave zij is maar het aandeel van eene zuivere en edelmoedige ziel. Spreuk Eenieder begeert eenen waren vriend te hebben, maar weinig en pogen het zelf te zijn. Hoe de gaz-compteur lezen of tellen De gaz wordt gemeten bij middel van drie cadrans (soort van horloge cadran met één wijzer) die voren op aan den compteur staan Het eerste cadran (rechts als men er vóór staat) wijst de éénheden aan der kubieke meters van af één tot tien Het tweede cadran (te mid den) duidt de tienheden aan der kubieke meters van af tien tot honderd Het derde cadran (links) toont de honderdheden aan der kubieke meters van af honderd tot duizend. En nu hoe werkt dat Van zoo de gazkraan open gedraaid wordt, stelt de gaz, al voorbijgaan den wijzer van 't eerste cadran in werke en deze gaat rond van een tot tien. Maar deze wijzer van 't eerste cadran is in be trekking met den wijzer van het tweede cadran bij middel van een raderwieltje (gelijk in de horloge) Aan tien gekomen doet de eerste wijzer den twe#den voort- Gekend Huis BRUGGE. Snrmont de Volsberghestraat, 16 YPER alwaar men alle slag van schoone beelden er. godsdienstige ar tikelen aan de genadigste prijzen zal kunnen verkrijgen. Woensdag 14" dezer, werd alhier ter aarde besteld Eerweerde Heer JOSEPH BOSTYN, bestuurder van de school der Linde, die na eene lange en pijnlijke ziekte in den Heer ontslapen was Vrijdag 9" Januari. De Kerk was proppensvol volk, want nevens de parochianen die talrijk opgekomen waren, waren ook een groote schare priesters aanwezig, geko men uit de vier hoeken des bisdoms. De lijkrede werd, van op den Kansel, na de mis uitgesproken door Zeer Eerw. Heer Kanunnik De Coene, Hoofd-Opziener in 't Bisdom. BANK BEURS WISSEL Donderdag 15" dezer, begroeven de parochianen van Beythem, Rumbeke,» hunnen overledenen herder Eerw. Heer LOUIS VANSLUYS die meer dan dertig jaar te Beythem ver bleef, opvolgentlijk als Kapelaan en als Pastoor. Onder den oorlog werd Hij als Burgemeester aangesteld, door den Duitsch, voor de parochie en aanpalende gewesten en na zijn tijdelijk weggevoerd worden in 1918, was hij met den wapen stilstand aanstonds terug gekeerd, om'te voorzien aan het heropbouwen van Kerke Pastorij en Patronaat, welke allen ver nield geweest waren. De lijkrede en teraardebestelling wer den voorgedregen en gedaan door Zeer Eerw. Heer Deken Desaegher. Yper. De kiekendievenIn be trek met de kiekendieven die Woensdag door de gendarmen gevat werden, heeft de aangehouden Bevernaar reeds de plun dering van zes kiekenkoten bekend. Ook heeft men op een stuk land gelegen langs den Vlamertinghe steenweg en waar ge velde boomen liggen nog twee manden gaan (maar in andere richting) op de manier van een seconde wijzer die de minuten maakt, en alzoo na elke toer van tien kubieke meter, verschuift de wijzer van het tweede cadran van een. Maar zoo ook door een tweede intan- ding wordt de wijzer van het derde cadran in beweging gebracht van zoo de wijzer van het tweede cadran rond is of aan honderd komt. ..en doet aan de wijzer de honderdheden vaststellen. Neemt dus dat gij na eenige tijd van gebruik de wijzer op het cadran rechts 8 wijst.Gij hebt 8 kub.meters gaz gebruikt. Neemt dat op het midden cadran de wijzer 5 toont... Gij hebt 5 tienheden of vijftig -J- 8 eenheden dat is 58 kubieke meters gebruikt. Neemt dat op het cadran links de wij zer op 2 staat. Gij hebt 2 honderdheden 5 tienheden 8 eenheden, dat is 258 kubieke meters gaz gebruikt in 't geheel. Nu nog twee bemerkingen 1 't Zal zelden gebeuren dat de wijzer der cadrans juist op den cijfer staat... Zoo kan hij staan op het le cadran tus schen 8 en 9op het 2 tusschen 5 en 6 op het 3e tusschen 2 en 3. Dan neemt men altijd de minste der twee cijfers t. t. z. 8, 5, 2. 2 Om te weten hoeveel men gebruikt heeft sedert de laatste betaling of de laatste opgave, men neemt de cijfers zooals zij nu staan bijv. links 5, in 't midden 8, en rechts 2, dat is 285 kub. meters... trekt af dit van de vorige maand of de laatste betaling en men heeft de oplossing bijv. 285 258 27 kubieke meters. Den prijs kennende van de gaz per kubieke meter, ge kunt van te voren weten wat gij moet betalen. Abonneert U op c HET YPERSCHE VOLK»

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1931 | | pagina 2