DeWraakvan een Christen In de Pappen raye- Ca BIJVERDIENSTE Zantvoorde in Feest DE ROODE PILLEN HUIS AIMË GRU'AEZ ZIJDEN STOFFEN VOERINGEN burgerstand van marktprijzen Moden-artikelen in 't Groot Moerstraat, t9, Brugge. Lteeningen op eerste hypotheken. Plaatsingen op de Spaarkas. Het toevertrouwd geld wordt uitsluitelijk gebruikt voor hypothekaire leeningen bij voorkeur in West-Vlaanderen. De Maatschappij ontzegt zich alle andere werkzaamheden. boot Ucjq geld in (Dest«OlQQndepen. M. JEROME DAVID, Gemeente-Sekretaris, te Brieien. hhhhh HUIS Boterstraat, 56, YPEp Artikelen voor Naaisters Altijd de Laatste Nieuwigheden - KLEIN SSB GROOT gevonden met kiekens dat veronderstellen doet dat de kerels nog medeplichtigen hebben. Ook zijn de opzoekingen door de gendarmen ieverig voortgezet en denke lijk zullen de laatste vondsten nog aardi ge dingen aan het licht brengen. Aanhouding. Zondag namiddag kwam zekeren P... van de Kruisstraat, 23 jaar oud, geboortig van Langemarck, langs de Statiestraat, op een zeker oogen- blik ontmoette hij een vreemdeling die een pakje droeg. Dadelijk begon hij met hem te spreken en het duurde niet lang eer hij hem voorstelde het pakje te dragen. Toen zij eenige stappen verder gegaan waren, gaf hij den vreemdeling een harden stoot, zoodat deze ten gronde viel, ondertusschen liep hij weg met de nieuwgemaakte vest en andere kleeding- stukken. Daar de beschrijving van den dief tamelijk goed gedaan werd herkende men hem dadelijk op het politiebureel en Donderdag werd hij door de gendarmerie gevat, naar Yper gebracht en voor drie jaar en half naar Merxplasgezonden. Nog eene zuivering. Heer of dame wordt als ver tegenwoordiger gevraagd om kontant of op krediet te ver- koopen aan partikulieren, juweelen, uurwerken, regulateurs, zilverwerk en soortgelijke artikels. Hoog kommissieloon. Aanvragen vergezeld van re- ferentien zenden aan ROB. BOEN JUWEELHANDEL Rozenstraat, 16 SINT-TRUIDEN. Boesinghe. Men schrijft ons uit Boesinghe dat Mevrouw Roger de Thi- bault de Boesinghe die ten gevolge van een auto-ongeval levensgevaarlijk ziek was geweest, thans Goddank buiten ge vaar is en dat men hopen mag dat Me- viwrw binnen korten tijd heel en al her steld zal zijn. Dit nieuws zal met veel ge noegen door de inwoners van Boesinghe vernomen worden, alwaar Mevrouw de Thibault om reden van haar liefdadigheid de genegenheid van iedereen verworven heeft. St-Jan-bij-Yper. Zondag 11" dezer had de aanstelling van E. H. Van Gheluwe tot pastor plaats. Omstreeks twee uren werd de nieuwe benoemde herder aan De Koe door de gemeenteoverheid en de bijzonderste in gezetenen van het dorp afgewacht. Daar ook werd de stoet gevormd, die voor een dorp als St Jan als geheel goed opgevat kon doorgaan. E. H. Van Ghe luwe kwam aldaar aan klokslag 2 uren. Z. E. H. Vermaut, Pastor-Deken van Yper, vergezelde hem. De twee getuigen van den nieuwen herder E. H. Delanote, Pastor op St Jacobs te Yper en E. H. De- baene, Pastor van St Juliaan, volgden in een tweede rijtuig. Vooraleer de stoet zich in gang zette werd namens de Ge meente een welkomsgroet den Herder toegestuurd. De stoet doortrok de bijzon derste straat van het dorp. Veel volk ver drong zich op den doortocht. Men mag Mengelwerk v. "Het Ypersche Volk,, 55 Oorspronkelijk dramatisch verhaal door Camille Vervareke. Nimmer zullen wij u vergeten en uwe deugden zullen vaak het voor werp onzer gesprekken uitmaken. Maar uwe heldhaftige dood legt ons een zwaren plicht op. Gij hebt u geslachtofferd om ons het middel ter hand te stellen reken schap te vragen over gepleegd kwaad. Welnu, hier op uw geheiligd ge beente. zweer ik dat wij niet zullen rusten, alvorens dien plicht vervuld te hebben. Uit uwen mond hebben wij verno men hoe laffe misdadigers, met sluw- en valschheid te werk gegaan zijn. om hunne onschuldige slachtoffers te tref fen. Het zal ons dan geoorloofd zijn dezelfde wapens tegen hen te gebrui ken. Zij ook zullen lijden in alles wat hun duurbaar is. en, rusten zullen wij niet, alvorens uwe en onze wraak vol ledig zij. Bleek van diepgevoelde aandoening legde de jonge baron die plechtige be lofte af en in den toon lag eene on wrikbare wilskracht, die klaar aan duidde dat hij geene ijdele woorden sprak. Zijne twee vrienden bezagen hem zeggen dat alle huizen zonder uitzonde ring of bevlagd of gepint waren, ook me nig schoon gedicht merkten wij op. De stoet begeleidde den Herder tot aan de kerk, eveneens met smaak versierd, al waar E. H. Deken Vermaut tot de aan stelling overging. Na de gebruikelijke ce remoniën hield E. H. Deken eene goed gepaste toespraak tot degeloovigen talrijk in de kerk aanwezig. Kortom een welgelukt feest dat tot eere strekt van de inwoners van St Jan en bij zonderlijk van den Heer Remi Lecluyse die tot het inrichten en welgelukken het meest bijgedragen had. Wij twijfelen er niet aan of dit gedacht zal ook door E. H. Van Gheluwe gedeeld worden, die daarin het bewijs zal zien van de gene genheid welke de parochianen hunnen herder toedragen. Ad Muitos annos. 't Was Zondag volop feest te Zantvoorde ter gelegenheid van de aanstelling van den E. H. E. Nevejan, als pastor, en niettegen staande het putje winter was en koud en 't weder veranderlijk, toch uit alle hoeken der parochie en aanpalende gemeenten was het volk toegestroomd. Van den Zaterdag avond reeds was 't ka non aan 't bulderen en de klokken aan 't lui den. en den Zondag na de eerste Mis was er drukke beweging. De vlaggen wapperden aan al de huizen en elk versierde zijn huis om ter schoonst en hield er aan den dierbaren Herder blijk te geven van eerbied en gene genheid. Bij deze feestelijkheden wilde men eerst en meest doen uitkomen en uitdrukken de gevoelens van dankbaarheid, erkentelijk heid en eerbied aan den onvermoeibaren en verdienstelijken pastor. E. H. Nevejan, die sedert 10 jaren op de parochie en in de streek werkzaam is voor alle man ten andere menige opschriften benevens wel- komgroeten, gelukwenschingen, gaven ons dat te kennen. In 't voorbijgaan gezegd, geen enkel fransch opschrift kon men ontwaren bravo voor Zantvoorde, dat is gewrocht. Het muziek van Houthem luisterde het feest op. Om 2 ure, de Z. E. H. Deken van Meenen kwam aan met E. H. Pastor, de twee getuigen. E. H. Himmekens, pastor van Hol- lebeke, E. H. Verfaillie, pastor van Ghelu- velt. Aan de grenzen van de parochie gingen hun te gemoet: 2 flinke ruiters, de eerewacht en bij het afstappen van de auto, 't muziek van Houthem dat zoo welwillend zijne me dewerking verleende, onthaalde den Herder met 't Vaderlandsch lied. Aan de hofstede van den Heer Hollevoet, gemeenteraadslid, waar de Overheden vergaderd stonden met de Familieleden werd E. H. Pastor verwel komd door den H. R. Legrand, voorzitter der Kerkfabriek, in naam der Christene bevol king. door den H. Em. Pannecoucque, sche pen, in naam der weldenkende bevolking der gemeente. Door een schoolkind, 't oudste van boertje Colpaert, werd den Herderstaf, zinnebeeld van het pastors ambt, aangebo den ten huize van H. Hollevoet, prachtig versierd. De stoet trok dan den berg op naar de plaats eerlijk zicht dien machtigen stoet de hoogte van Zantvoorde te zien be klimmen. De stoet werd in oogenschouw op genomen op de plaats. Aan het hoofd kwa men 2 vaandeldragers, de oude wapens van Zantvoorde, 32 ruiters, smaakvol versierde peerden, waaronder de prachtige typen der streek, versierde velos en al de maatschap pijen der gemeente door talrijke leden ver tegenwoordigd. Daarna kregen we een reeks wagens te bewonderen, kunstig opgeslagen en prachtig versierd, die in woord en beeld den E. H. Pastor huldigden. Onmogelijk alles te geven, 't zou een heel gazet beslaan. Toch bijzonder opgemerkt de Oud Kantwerk sters met hun opschrift. Dan volgde de geestelijke stoet, die allerprachtigst was: Je zus, de Kinderen-Vriend, de goede Herder, H. Ernestus en zijn volgelingen ,de wagen Maria verheerlijkt-, de aanbidding der drie Koningen, enz.. Op de plaats, de 2 oud ste knechtjes van den H. A. Birlonet, schat bewaarder der Kerkfabriek en gemeente raadslid, gaven af de sleutels der kerk. Na mens de bloeiende Boerengilde overhandigde de H. Cam. Nuyttens, voorzitter en ook lid der Kerkfabriek, een schoonen bloemtuil. De kinders van den H. H. Birlonet-Maes een bloemtuil van kostelijke gemaakte bloemen in naam der bevolking van de Dorenka- pelle De gebruikelijke geplogenhtid hadden plaats in die schoone kerk, een juweel, de kleine kathedraal van Zuid-Vlaanderen, met zoo rijke en zoo kunstige kerkmeubelen, die voor de omstandigheid op haar best was gezet met vlaggen, festoenen en opschriften, onder de kerkelijke plechtigheden deed de Z. E. H. Deken een roerende sermoen: de weerdigheid van den priester, een onder Christus; de werking van den priester; 't ge- met bewondering en maakten in zich- zelven de opmerking dat de jonge man in de laatste dagen ongemeen veran derd was. Zij traden dan naar hem toe, en elk eene zijner handen grijpend, zegde Frederik Op het gebeente onzes vaders zweren wij u in alles tot der dood toe, bij te staan. En alzoo mogen wij hopen den laatsten wil van den overledene ge trouwelijk na te leven, voegde Victor er bij. Dan eindelijk begonnen de goud zoekers er aan te denken dat zij om hunne plannen te kunnen uitvoeren over groote schatten moesten beschik ken. Zij verzamelden dus de goudklom pen. welke sedert eeuwen door de af- festipomde waters uit de ingewanden er Sierra-Nevada waren losgemaakt en in het meer nedergeworpen. Zoo verborgen zij in eene welver zekerde bergplaats eene onwetelijke fortuin en lieten nog genoeg in den grond van het meer achter, om de begeerlijkheid van een gezelschap goudzoekers rijkelijk te voldoen. Dan kwam het er op aan dien schat naar San Francisco over te brengen, en dat was voorwaar geene gemakke lijke onderneming. Met eene vracht goud beladen, wel ke zij onder eenige dierenvellen ver borgen. bereikten zij toch die stad en wisten daar alles zoo voorzichtig aan boord te leggen, dat zij welhaast eene tweede reis naar het goudmeer kon zag van den priester; waarna Te Deum werd gezongen. Na de plechtigheid werd de E. H. Pastor, onder "t dreunende spel van 't muziek met al zijne genoodigden. Kerkraad. Burgerlijke Overheden, Familieleden en Vrienden bin nen geleid in de pastorie waar een gezellig vriendenmaal werd aangeboden. In de beste stemming liepen die feesten van stapel en al de parochianen bieden aan hunnen dierbaren Pastor hertelijke geluk wenschingen en een lange, gelukkige, zegen rijke loopbaan. Een woord van dank aan den Heer H. Hollevoet, voorzitter der feestelijkheden, en aan zijne dappere medewerkers. We hadden gelijk van te zeggen: Zantvoorde heeft er een handje van om feesten op te richten, is 't niet. Proficiat, 't is verdiend. f YPER, van 8 ot 14 Januari 1931. Geboorten. Grimmelprez Cecile, R. Co- laertplaats. Lietaert Lea, Pannehuisstr. Pattijn Robert, M. Frenchlaan. Arfeuille André, Zonnebekestw. Verlie Paul. Mee- nenstw. Waterblee Patrick, Elverdinghe- straat. Overlijdens. Pattijn Albrecht, 22 d., Tegelstr. Meesdom Julia, 78 j., z. b., onge huwd, Meenenstw. Desmedt Elisabeth, 3 m., Slachthuisstr. Verstraete Octavie, 69 j., z. b., echtg. Vandooren Camiel, Lange Thouroutstr. Chantrij Zoë. 75 j., z. b., wed. Delannoy Carlos. Poperinghesteenw. Oustrique Elise, 62 j„ z. b., echtg. Deneire Camiel. Poperinghestw. Verhelst Carolus, 79 j., gepensionneerde, wed. Quartier Maria, Dickebuschstw. Storme Jules, 41 j., land bouwer, ongeh., Wenninckstraat. Huwelijken. Dauchij Augustus, ijzer- vlechter en Treboute Raymonde, z. b., b. te Yper. Verhoeven Marcel, eerste wacht meester der Gendarmerie te Elsene en Wa- terbley Maria, z. b. te Yper. Waterbley Julius, diamantbewerker en Bostijn Marga- reta. z. b., b. te Yper. Van Hecke Remi, landbouwer te Vlamertinghe en Planckeel Martha, z. b. te Yper. Ypersche bevolking. Bevolking op 1 Januari 1930 14.369 Bevolking op 1 Januari 1931 14.556 Beweging der bevolking in 1930. INTREDINGEN: Mannen 502 Vrouwen 597 Samen 1.099 Geboorten 292 1.391 UITTREDINGEN: Mannen 455 Vrouwen 553 Samen 1.008 Overlijdens 196 1.204 Dus ^87 intredingen meer. Geboorten: Mannelijke 154 Vrouwelijke 138 292 Huwelijken 131 Echtscheidingen 2 Overlijdens: Mannelijke 83 Vrouwelijke 113 196 Nederz. v. vreemdel. 62 Uitw. n. d. vreemde 35 Kiezerlijsten 1929-1931: Getal kiezers voor de Kamers 4.046 (waaronder 14 vrouwen) Getal kiezers voor de Gemeente Mannen 4.032 Vrouwen 4.857 8.889 BRIELEN, jaar 1930. Geboorten. Pierre Iweins d'Eeckhoutte, z. v. Ernest en Germaine van Caloen. Fer- nand Vandeleene, z. v. Maurice en Maria Dewulf. André Devacht, z. v. Maurice en Julia Lannoye. Alixe Vandamme, d. v. Cyriel en Maria Geldhof. Hubert David, z. v. Jerome en Silvie Opsomer. Agnes Monkerhey, d. v. Cyriel en Augusta Simoen. Nora Debruyne, d. v. Gentiel en Mar guerite Cauliez. Jean Vierstraete, z. v. Henri en Elisa Monserez. Odette Titeka, d. v. Achiel en Maria Vermote. Lucien Vandenbriele, v. Alfons en Julia Breyne. Roger Demuyt, z. v. Maurice en Marie Hoflack. Julia Bruyneel, d. v. Jules en Marina Top. Albert Buseyne, z. v. Cyriel en Maria Vandenwesten. Roger Hoflack, z. v. Camiel en Irma Hoflack. Henri Van- derstichele, z. v. Cyriel en Odilia Pecceu. Michel Beun, z. v. Georges en Leontine De- groot. Alixe Troch, d. v. August en Maria Verminck. Michel Bouton, z. v. Gerard en Leonie Favorel. Willy Dewulf, z. v. Oscar en Martha Lecomte. Agnes Vangheluwe, d. v. Henri en Bertha Dewilde. Roger Corthals, z. v. Camiel en Barbara Vanden- broucke. Irma Peene. d. v. Leon en Emma Coache. Gilberta Titeka, d. v. Albert en Maria Verhaeghe. Gaston Biebuyck, z. v. Victor en AliÖa Devoldere. Overlijdens. André Demeulenaere. 5 m. André Devacht. 4 d. Louise Louwyck, 73 j. Oscar Mourisse, 6 m. Maria Mey- froodt, 18 j. Jules Knockaert. 54 j. Ma deleine Vanmaele. 8 m. Rose-Aiuie Van- depitte. 3 m. Maurice Soenen. 26 j. Pierre Iweins d'Elckhoutte. 4 m. Anna Goethals. 5 m. Julia Meyfroodt, 9 j. Leonie Gekiere, 87 j. Eugenie Vanpoucke, 87 j., Prudence Vandendriesche. 64 j. Madeleine Vangheluwe. 11 j. Henri Sohier. 80 j. Maurice Proot, 65 j. Huwelijken. Oscar Ooghe en Lucie Beda. Marcel Vanoverberghe en Germaine De- voogdt. Emiel Vandevoorde en Louise Tytgat. Henri Vanaenbroucke en Andréa Vercaigne. Emiel Corthals en Barbara Vanaenbroucke. Albert Vandewalle en Antoinette Legrand. Marcel Capoen en Reine Vangheluwe. Anderlecht, 13 Jan. VARKENSMARKT. Te koop gesteld: 3.713 stuks. Gemiddelde prijs per kilo op voet: 5.75-7.00. genezen de verstoptheid, zij maken het bloed zuiver, de maag net en de inge wanden vrij. Zij vermijden en genezen hoofdpijn, diaainissen. trage spijsver tering, het overgeven, het zuur, de sla- perachtigheid na het eten, de winden, de kolieken, de leverstoornis, de len denpijn, enz. Te verkrijgen in alle Apotheken. De doos 6.00 fr. Y'per, 10 Jan. Tarwe 82-84; koolzaad 293-296; klaverzaad 1600-1800; rogge 78-80: boekweit 210-215; haver 90-96; brouwersgerst 115-120; voedergerst 80-82; erwten 170-180; bloem 134-140; maïs 75-78; paardeboonen 134-136; gruis 80-84; zemelen 110-112; lijn- zaadmeel 148-150; lijnzaadkoeken 134-136; aardappelen 45-55; boter 25.50-27; eieren 1.08-1.12; biggen 125-200, de kilo 6.50; strooi 25-28; hooi 40-45; ruw vlas 40-55; voeder- beeten 25-30. Veurne, 14 Jan. Tarwe 88; rogge 75; haver 94; lentegerst 85; voedergerst 75; win- tergerst 95; erwten 160; paardeboonen 140; aardappelen 50; tarwestrooi 18; roggestrooi 18; ha verstrooi 16; weidehooi 30; klaverhooi 40; luzernehooi 45; voederbeeten 4.00; ruw vlas 25; klaverzaad 7.00; boter 24; eieren 1.00; id. van eenden 1.00. Dixmude, 12 Jan. Boter 21-25; eieren 0.95; aardappelen 40-45; tarwe 90; rogge 75; haver 90; strooi 200-220; hooi 350. Kleerstoffen, Witgoed, Merceriën Sajetten, enz. Specialiteit van Gordijnen en gemaakte Stoors. FOURRUREN - HERSTELLINGEN Telefoon 60 Yper 2 - 4, Boterstraat dicht bij de Halle mBffiTr*TrrniTT~H Postcheck 37.177 den ondernemen, maar dan namen zij eenige muildieren mede. Alzoo geraakte de gansche schat in zekerheid en hij werd te San Francis co uitgewisseld of ten minste in reke ning aangenomen, voor de voornaam ste bankhuizen der Oude-Wereld. Willem dacht aan niets anders dan aan zijnen terugkeer naar Europa, en daar hij nu over zooveel geld kou be schikken als hij wilde, kon hij de reis nogal bespoedigen. Alvorens Amerika te verlaten, had hij evenwel de voorzorgen genomen zich papieren aan te schaffen die hem op de ontegensprekelijke wijze de hoedanigheid toekenden van burger van de Vereenigde Staten. Zoo kwam het dan ook dat hij (een paar jaar voor het begin van dit verhaal) zich op de villa in de nabuurschap van Valkennest kon gaan vestigen onder den naam van MAX WILSONN eigenaar. Meermaals had hij rechtzinnige po gingen aangewend om Frederik en Victor te overhalen te leven gelijk hij. Doch neen. daar wilden zij niet van hooren. Dat is het inzicht van vader niet geweest, zegden zij, inwendig kunnen wij wel uwe vrienden zijn, maar voor de wereld willen wij maar voor uwe knechten doorgaan. En daar was niets aan te verande ren. zii. bleven onwrikbaar als eene rots. Voor nadere inlichtingen, wend U tot den Gewestelijken Agent lü& jisïL HANDELSREGISTER 1 I Oï-S TELEFOON 1 O 1 VOLLEDIGE KEUS IN Kousen en Zokken Zijde Wol Mercerise Fantaisieartikelen voor Kinderen Mercerie Breigoed Nieuwigheden Linnen Manshemden Cols Plastrons. Willem moest het dan zoo aanne men maar men zal gemakkelijk be grijpen, dat hij zijne vrienden, de zo nen zijns pleegvaders, nimmer als knechten behandelde, tenzij in som mige gevallen, als hij hen, volgens de wereld als dusdanig aanspreken moest. Zij spoorden hem dan ook gedurig aan eene schitterende wraak te ne men op den heer Julien Delatour en zijne familie. Hier moest evenwel in aandacht ge nomen worden dat zij zich in de Nieu we Wereld niet bevonden, en derhalve de handen niet zoo vrij hadden als ginder. Daarom ook deed hij hun verstaan dat alles met de grootste voorzichtig heid gebeuren moest, te meer daar er sedert de bedrevene misdaden, (de moord op zijne moeder gepleegd en den diefstal van een kinderlijkje) te veel tijd verloopen was om er volgens de wet rekenschap over te vragen. Er bestond, zooals men zulks ge woonlijk in de rechterlijke taal noemt verjaring Gedurende de eërste maanden van zijn verblijf op de Villa, besteedde de jonge baron zijnen tijd aan het nemen van inlichtingen aangaande de bewo ners van het slot Valkennest, welke toch inderdaad zijne naaste bloedver wanten waren. Daartoe knoopte hij zelfs eenige ge meenschap aan met den ouden pastoor van Warzé en zoo wist hij. na mki dan een jaar. al hetgeen hij weten wilde. Tot groote voldoening van zijne twee zoogezegde knechten, gaf de jonge baron dan welhaast hevelen 0111 de werken te beginnen. Tijdens de afwezigheid van den heer Julien Delatour en zijne familie werd een onderaardsche gang gemaakt langs welke zij in den kelder van het kas teel Valkennest konden geraken als mede in de kapel en de grafstede. Door hun langdurig verblijf in de Nieuwe Wereld, waar zij zich dikwijls in de grootste moeilijkheden bevon den hadden, waren de mannen handig en bedreven geworden in alle stielen en ambachten, zoodat zij, om die on deraardsche werken uit te voeren, niemands hulp behoefden in te roepen. Victor, die daarbij heel bedreven was in de buikspraak, gelukte er dan ook in de stem der ontroerde kinderen en die hunner moeder zoo behendig na te bootsen (in het eerste deel dezes verhaal verteld) welke hem misschien eenigszins duister konden voorkomen. Dan, als de kinderen van zijnen oom sedert eenige dagen in Willems macht waren en dat hij hun het briefje had doen schrijven, dat wij hooger aange haald hebben, zag deze op zekeren avond den heer pastoor van de paro chie te zijnent binnenkomen. Gezien de vriendschapsbetrekkingen welke tusschen hen bestonden, groet te hij den geestelijke met rechtzinni ge welwillendheid. De pastoor vroeg Kan mijnheer Wilsonn over een uurken beschikken 0111 mij een gansch hijzonder verhoor toe te staan ('t Vervolgt.)

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1931 | | pagina 3