Handelsbank NA OPSLORPING VAN ANDERE BANKEN 0. L. V. Lichtmis WEET GE WAT de eerste Vlaamsche Bank boekt, 25 millioen Fr. Kapitaal 15 millioen Fr. Reserves Sanatorium De Lovie 53' Jaar. - Nummer 5. 35 Centiemen. Zaterdag 31 Januari 1931 Katholiek Weekblad van het Arrondissement Yper Een pluimpje voof den Ulerkman N. V. Hoofdzetel GENT, Kalanderberg, 1. Bijhuizen ANTWERPEN, Lange Nieuwstraat, 17. BRUSSEL, Wetstraat, 84, enz. 253 Agentschappen en Kantoren in Oost- en West-Vlaanderen en Brabant. ijct t)pev5c!;c ABONNEMENTPRIJS 1 Jaar 18 ff. 6 maanden 10 £r. 3 maanden 6 fr Men abonneert in alle Postkantoren en in het Opstelbureel ABONNEMENT VOOR 'T BUITENLAND 28 frank. Op het Opstelbureel alleen te vragen. BEHEER EN OPSTEL io5, ZONNEBEKE STEENWEG, io5, YPER Postcheckrekeaing 40.201 (j. ca sier) waar op alle wekedagen alle nlichtingen te bekomen zijn van 14 tot 16 uur. AANKONDIGINGEN Prijs bij overeenkomst. Alle Aankondigingen moeten tegen den WOENSDAG ten laatste ingezonden woraen. Kleine berichten en nieuws ten laatste tegen den WOENSDAG avond. O. L. Vrouw Lichtmis is een der meest geliefde feestdagen in ons christen Vlaamsche Volk en alle moe ders denken met aandoening aan Ma ria, Moeder Gods, die veertig dagen na de geboorte van haar Kind haren Kerkgang deed. Met hart en ziel leefden onze voor ouders het lief en het leed van Maria en Jezus mede; en met hun waren zij, volgens de tijden van het Kerkelijk jaar, vreugdig of droevig. Maria's rei- niging en de opdracht van Jesus in den tempel waren echter blijde gebeur tenissen en zij vierden ze te huis in een lustig familiefeest. Een oude spreuke zegt Op Lichtmis is geen vrouwke zoo arm Of zij maakt haar panneke warm! Koekebak is aan de orde van den dag; en met de vrije leute, die ons volk eigen is, spreekt men op 2 Februari van Onze Lieve Vrouw Schud-de- panne het is het vast, kinderlijk en diep geloof, dat overal doorstraalt. Ons volk was ten andere overtuigd dat Onze Lieve Vrouw, toen zij van Jeru zalem naar Nazareth met haar Kind wedergekeerd was, ook te huis ter zijner eere een feest gehouden heeft. Het evangelisch verhaal is op zich zelf een echt pareltje van ingrijpenden eenvoud. Toen de dagen tot de reiniging volgens Mozes' wet verloo- Cen waren, schrijft de Heilige Lukas, rachten zijne ouders hem naar Jeru zalem ter opdracht aan den Heer. en om een offer te brengen volgens de uitsprak der weteen paar tortels of twee jonge duiven. En zie, er was een man te Jeruzalem, met name Simeon; en die man was rechtvaardig en god- vreezend, en in verwachting van de vertroostingn van Israëlen de Heili ge Geest was over hem. En hem was veropenbaard geweest dat hij den dood niet kennen zou vooraleer den Gezalfde des Heeren te zien. Door den Geest gedreven, kwam hij naar den tempel. En toen de ouders het Kind Jesus binnenbrachten om voor hem te doen naar de gewoonte der wet, ont ving hij ook Jesus in zijne armen; en hij zegende God, en sprak Nu laat Ge uwen dienaar gaan, o Heer volgens uw woord, in vrede Want gezien hebben mijne oogen uw [heil, dat Gij hebt bereid voor het aanschijn [aller volken, Een LICHT tot openbaring aan de [heidenen en tot luister van uw volk Israël. En zijn vader en moeder waren ver wonderd om hetgeen men over Hem sprak. En Simeon zegende hen, en zegde tot Maria zijne moederZie, deze is gesteld tot val en opstanding van velen in Israël, en tot een teeken van tegenspraak maar ook uw eigene ziel zal een zwaard doorboren! En toen ze alles volgens de wet des Heeren volbracht hadden, keerden ze terug naar Galilea, naar hunne eigene stad Nazareth. Jesus is, volgens de voorzegging van den ouden Simeon, het LICHT, aan de volkeren gegeven door Maria, die den Zaligmaker ter wereld bracht. Later heeft deze van zich zelf gezegd c Ik ben het LICHT der wereld Het is voorzeker om dit glanzend licht der christene waarheid voor alle oogen te verbeelden, dat de kaarsen vandaag in de kerk gewijd en aan de geloovi- gen uitgedeeld worden. Op het altaar branden zij in vollen luisteren wie in de geschiedenis der kerkgebruiken den eersten oorsprong ervan wil op zoeken, vindt dat Paus Gelasius reeds in het jaar 494, een processie instelde met kaarsen ter eere van Maria's zui vering, en van het geestelijk licht welk in Christus' leering voor onze oogen schittert. Te Brussel, in de St Xiklaaskerk, draagt O. L. Vrouw van Vrede, op 2 Februari, eene brandende kaars in de hand, en talrijker dan ooit komen de geloovigen de Moeder Gods ver eeren. an O- L. Vrouw Lichtmis kan ge zegd worden hetgeen bij zooveel an dere kerkelijke plechtigheden elkeen treffen moet: het is namelijk diep in volksleven binnengedrongen, en geeft door de gebruiken, die er sinds eeuwen mede verbonden zijn, zijn eigen aard aan ons Vlaamsch volk. Alzoo blijft een christen en katholieke stempel on uitwisbaar in ons gemoed geprent. Wij hebben zeer dikwijls gewezen op de voornaamheid en de beleefdheid en de beschaafdheid van de polemiek die in De Werkman te dikwijls helaas! gevoerd wordt. Wij hebben het genoegen aan onze lezers mede te deelen ter staving van hetgeen wij zoo dikwerf te dien op zichte gezegd hebben dat bij vonnis op 28 Januari 1.1. door de eerste bur gerlijke kamer van de rechtbank van IJper de S. W. M. Ontvoogding, uit geefster van de De Werkman ver oordeeld werd te betalen aan een in gezetene van stad eene schadevergoe ding van tien duizend frank, tot de kosten van twee inlasschingen van het uitgesproken vonnis in twee dagbla den van stad en tot de onkosten. Het vonnis spreekt van onbeschofte beleediging Een pluimpje, een mooi pluimpje voor de uitgeefster van dit voornaam weekbladje De Werkman en voor Roode Baas Ganzendonck, alias Ed- gard Missiaen, zijn hoofdopsteller. Een spreekwoord ?egtMet wien men verkeert wordt men vereerd. Santé, Edgard In 't Westland het blad waar elk mag ln schrijven als hij maar katholieke voormannen kan bezwadderen van 18" de zer, verscheen een artikel over wantoestan den die zouden bestaan in het St Ides- baldus Sanatorium van De Lovie en die bij den Lezer het gedacht doet ontstaan dat de zieken er onvoldoende bezorgd worden; dat,«door gemis aan gezondheidsmaatregelen, er gevaar zou bestaan voor de bevolking van den omtrek pn ook d«t ''aar nuttelooze geld verspilling zou gedaan geweest zijn. En, volgens den natiunauscischen schrijver, zou dit allemaal de schuld zijn van Dr Brutsaert, onzen katholieken volksvertegenwoordiger. Onnoodig te zeggen dat politieke haat in dat schrijven meester speelt en over dien ar tikel sprekend, in haar nummer van Zondag 11., de liberale Gazet van Poperinghe noemt hem vol laster en smaad, groven leu gen en doorslepen valschheid. Dat is ook onze meening en aan die libe rale beoordeelinng hechten we zooveel te meer prijs daar ze komt van een politieken tegenstrever van Dr Brutsaert. Wat meening het gerecht er op nahoudt, zal de tijd later uitwijzen, want er bestaat nog een gerecht om eerlijke lieden tegen zul ke leugenachtige en laffe aanvallen te be schermen. Intusschen willen wij wat uitleg geven want er is immers, in deze kwestie van zui ver geneeskundigen aard. door - the man in the streetzooveel onnoozelen praat ver kocht! Sommige menschen eigenen zich alle bevoegdheid toe en hoe min ze van den grond der zaak kennen hoe meer hunne in beelding la folie du logis vrij spel heeft. Het Sanatorium De Lovie staat onder geneeskundig bestuur van den Heer Sierens, zeer bekwaam geneesheer en bevoegd specialist in teringziekten. Doet hem den smaad niet aan te gelooven, dat hij zijne plichten niet kent, of, ze kennende, ze niet zou naleven, en, doet de geneesheeren-be- stuursleden van het Sanatorium: Dr Peeters, secretaris der provintiale geneeskundige Commissie en bestuurder van een Dispensa- rium te Kortrijk en Dr Brutsaert, gedurende den oorlog bestuurder van het Sanatorium van Ballainvillers bij Parijs, de oneer niet aan te veronderstellen dat ze er niet meer van weten dan de zeer bevoegden en hoog geleerden Meneer geen geneesmeester maar meester in 't schelden en in 't liegen die zich heldhaftig verschuilt onder den deknaam van Harpoen. Nopens de smethevigheid van de tering zijn veel valsche gedachten in omloop. In een brochuur, zoo pas uitgegeven door de Sociale Afdeeling der Nationale Eeuw feest-Commissie te Brussel over Maat schappelijke Ziekten - lezen wij het volgen de: Herhaalde betrekkingen zijn noodig eer men door de teringziekte aangetast wordt. Als bijzonder kenteeken van de aansteke lijkheid der tuberculose dat voor het maat schappelijk leven van buitengewoon belang is, valt er op te merken, dat men in her haalde of langdurige aanraking of betrek king moet geweest zijn met een teringlijder of eenig anderen kiemdrager vooraleer de ziekte op te doen. Daarom is de tuberculose zoo echt een maatschappelijke ziekte omdat juist het ge meenschappelijk en huiselijk leven de her haalde en aanhoudende betrekkingen tus- schen zieken en gezonden zoo in de hand werkt en aldus van overwegenden invloed is op de besmetting omdat het samenwonen en bijeenzijn in huiskring, school, werkhuis of kazerne zoo noodlottig veel bijdraagt tot het voortwoekeren dezer kwaal De tering vindt haar oorsprong in een kiem die men slechts sedert 48 jaar ontdekt heeft: de Kochbacil en zijn virus. Die ziektekiemen kunnen zich buiten het menscheiijk lichaam niet vermenigvuldigen en 't is een geheel verkeerd gedacht te gelooven dat ze onster felijk zijn. Zij kunnen aan het zonnelicht niet weerstaan. Het gevaar van de besmetting he rust in de fluimen die ziektekiemen of kochbacillpn in houden. Daarom, in het Sanatorium is het streng verboden op den grond te spuwen. Een zieke die betrapt wordt op den grond te spuwen, wordt onbermhertig weggestuurd. Ieder zieke die fluimt heeft ter zijner be schikking een spuwfleschje voorzien van car- boolzuur dat de fluimen ontsmet naarmate ze uitgebracht worden. Daarenboven is eene tweede bijgevoegde ontsmetting voorzien door een bijzonder ap paraat dat besteld is (maar nog moet gele verd worden) sedert dat de zieken in de Lo vie verblijven De bevolking van Poperinghe en ommeland mag dus gerust op haar twee ooren slapen. Het Sanatorium van De Lovie zal haar voorzekers veel goeds en hoegenaamd geen onheil bezorgen. Volgens den wijsneu: van 't Westland moesten de houten barakken te Houthem verbrand zijn. Eerst en vooral zij gezegd dat er slechts met de afbraak begonnen werd, omtrent 2 maanden nadat de laatste zieke Houthem verlaten had. Indien dus, tegen het regle ment in, toch te .Houthem op den grond ge fluimd werd, want niemand is zoo onbe schoft van op de wanden van zijn slaapka mer te spuwen het plankier was met li noleum bedekt en er waren daar dus geen versche fluimen meer te vinden. En, als de barakken geen gevaar opleveren, waarom dan te Houthem een vuurwerk aansteken dat 50.000 fr. zou gekost hebben? Peist Mijnheer Harpoen dat het geld voor het bouwen van 2 paviljoenen en het aanpas sen van 't kasteel ongeveer 4 miljoen maar te scheppen is? Aan zulk een man gelijk Mijnheer Har poen zou men het Bestuur van het Sanato rium moeten in handen geven We zijn zeker dat 14- Brutsaert, de afge- veerdigöe-bestuurder, die nu zijn levens droom verwezentlijkt heeft: een prachtig moderne sanatorium in De Lovie te Pope ringhe ir. te richten, gemakkelijk van het be stuur zou afzien en ook van de kolossale nog geen 900 fr. van vóór den oorlog wedde die hij in bovengenoemde hoedanig heid trekt sedert 1926, wedde die, ondanks het zwaar bijwerk in de Lovie, hij geweigerd heeft te laten verhoogen. Die man heeft een aardige manier van baatzuchtig te zijn: anderen vragen gedurig verhooging, hij weigert er. En sprekende van baatzucht, zou Mijnheer Harpoen niet eens willen uitrekenen hoeveel Dr Brutsaert heeft toegesteken, boven al zijn ruzie en loopingen, in 't maken van de 20 woningen die hij namens de Maatschappij van Goedkoope Woningen in verwoest Vlaan deren gebouwd heeft te Poperinghe? An deren hebben er een mooien stuiver aan ver diend en zijn nog niet voldaan. Maar laat ons tot de barakken van Hout hem terukomen, Te Houthem, alhoewel die barakken geen gevaar opleverden, werd er toch, bij over maat van voorzichtigheid, bedongen in den verkoopakt, dat ze enkel mochten dienen voor stallingen, hangaars, garages. En moest er toch, ondanks dit verbod, ievers eene plank in een woonhuis gebruikt worden, iedereen weet dat het ruw hout van de barakken eerst moet geschaafd en later geschilderd, en bij gevolg volstrekt gevaarloos gemaakt wordt, indien, wel te verstaan, er eenig gevaar mocht bestaan. Wetenschappelijk gesproken, houden de systematische critieken van Mijnheer Har poen geen steek en niemand zal er nog acht aan geven na deze uiteenzetting, omdat iedereen nu wel zal weten dat ze uitgekraamd zijn door onbevoegden, niet uit billijke recht matige bekommernis van de openbare ge zondheid de opperste wet maar om het bestuur van De Lovie in zijn eer en faam te schenden. Maar eerroof valt onder de wet. In De Gazet van Poperinghe vraagt men terecht uitleg om de openbare opinie, zeer prikkelbaar en dikwijls misleid, gerust te stellen. Geerne geven wij haar voldoe ning met de uiteenzetting hierboven. Maar laat ons ook vragen of Staat en Provintie en de Gemeenten en Poperinghe heeft daarin een heel schoon voorbeeld gegeven die meehielpen in het opbouwen van De Lovie met goê oogen zouden zien dat men, zonder klaarbewezen noodzakelijkheid, voor 50.000 fr. assche en rook zou maken en dat in een tijd dat voor alle beheerders, voor alle openbare besturen de strengste bezuiniging een onverbiddelijke wet is? die fabriek, eene klinkende afstraffing waar van wij hieronder afschrift geven: (1) Etablisements Vandesmet. 22 Janvier 1931. Watten (Nord) Cher Monsieur, Je regrette vivement que vous ayez des ennuis a la suite de votre intervention ami cale dans l'achat des terrains destinés a batir le tissage actuellement en construction. C'est absolument a tort que vos adversai- res politiques prétendent qu'une question d argent se soit jointe a cette affaire, dans laquelle vous n'avez eu en vue que l'intérêt de vos concitoyens de Poperinghe. Croyez, cher Monsieur, a mes sentiments trés distingués. (signé)A. Vandesmet. A Monsieur le Docteur Brutsaert, Député. Dat is klaren wijn. (1) Vertaling van den brief: Etablissements Vandesmet 22 Januari 1931. Watten (Nord) Mijn waarde Heer, Het spijt me ten zeerste dat Ge moeilijk heden hebt tengevolge uwe vriendelijke tus- schenkomst in den aankoop van grond be schikt tot het bouwen der weverij te Pope ringhe, thans in opbouw. Het is volstrekt ten onrechte dat uwe politieke tegenstrevers be weren dat zich eene geldkwestie zou gevoegd hebben in deze zaak waarin Gij niets anders ingezien hebt dan het welzijn uwer Pope- ringsche medeburgers. Aanveerd, mijn Waarde Heer, de uitdruk king mijner ware hoogachting. (Get.) A. Vandesmet. Aan den Heer Dr Brutsaert, Volksverte genwoordiger. De drooge-wet in de Vereenig- de Staten van Amerika is met te genzin onderhouden. In den loop van één jaar werd' één Amerikaan fep 1800 aangehouden voor overtreding; 8633 autos werden aangeslegen en 64 schepen. De rechtbanken veroor deelden tot een globale som van 14.177 jaar gevang en van 6.678.700 dollarden boetLeve de vrijheid In Rusland lijdt het volk honger en de staatsbank verzond dezer da gen naar Berlin, voor de rekening van den Rijksbank 8000 Kgr. goud. Een kunstschilder van Portsmouth (England) deed in ééne gazet eene reklaam verschijnen en gaf op als adres, niet den naam zijner straat met nummer, maar: Ik woon ten breedte (latitude) van 50 graden, 47 minuten en 25 seconden Noord en Jen lengte (longitude) van 1 graad, 6 minuten en 25 seconden West. Al de gazetten drukten dit eigenaar dig iets over en zoo verscheen zijn naam in alle dagbladen: Goedkoope ruchtbaarheid De Vereenigde Staten kunnen jaarlijks 8 millioen au.os leveren en in geheél da wereld worden er maar 6 millioen nieuwe in gebruik geno men; 900 millioen paar schoenen en Amerika zelf heeft er maar 300 mil lioen noodig; 750 millioen tonnen kolen en 500 millioen is genoeg voor den amerikaanschen markt; bij de 6 millioen vaten petrol en 4 millioen is tot nu toe de hoogste verbruikte hoeveelheid; 66 millioen tonnen staal en in 1930 heeft men moeiten dalen tot het verveerdigen van 40 millioen, enz. Dus in dat land is er ovar-pro- ductië. Om daar aan te verhelpen, bouwde Amerika op zijne grenzen een hoogen chineeschen muur dat is het leggen van overdrevene inkomstrechten en het verbieden van inkomen voor landverhuizers; 't Ge volg er van is, dat indien weinig koopwaren ingevoerd worden, hetgeen de amerikaansche markt moet verbeteren er ook weinig koopwaren, ter ooraak van den muur, uitgevoerd worden, wat den amerikaanschen markt groote lij ks sdhadigt. De Chineesche muur, is 2400 kilo meters lang, 10 hoog en 5 tot 6 me ters breed, slingerde door de valleiën en de hellingen der heulvels bestij gende. Waar een weg den muur door boort, daarboven is een versterkte toren gebouwdop den muur zeiven, is er een weg aangelegd, die de to rens in verband zet. Die muur werd gebouwd 300 jaar voor onze tijdre- kening, om het noordelijk China te beschutten tegen de Tartaren. Een chinesche muur opslaan is een spreekwoord waarvan de betee- kenis isOnoverschreidbare hinder paal te weeg brengep. ZITDAGEN. Dr BRUTSAERT, Kamerlid, is spre kelijk voor iedereen: Te YPER, den 1* en 3" Zaterdag dei maand, van 9 tot 12 uur, in dei Katholieken Kring. In een voetnota van 't Westland wordt beweerd dat in het aankoopen van den grond voor de werken bij de statie te Poperinghe door tusschenkomst van Dr Brutsaert ook eene geldkwestie zou tusschengekomen zijn: Daarbij dat ligt in zijn gewoonte niet. dat weet de Fransche Maatschappij die in Pope ringhe eene sletsenfabriek opgericht heeft het best. Op die laffe aantijging kwam van de hand zelf van Mijnheer Vandesmet, eigenaar van

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1931 | | pagina 1