een Christen ye-Caen In de Pappen SPOORWEGEN BUURTSPOORWEGEN DE ROODE PILLEN ZIJDEN UURTABEL van V Februari tot den 1^5 .Mei liKtl. Lijn Yper - Kortrijk Lijn Yper - Poperinghe Lijn Yper - Oostende V. 6.00 9.26 12.17 16.42 (over Cortemarck naar Rousselare) 18.00 19.27 (tot Cortemarck). Lijn Yper - Rousselare RUU RTe* POO Lijn Yper - Kemmel - Waesten Lijn Yper - Veurne Lijn Yper - Meenen Lijn Yper Diksmude HUIS AIM GRUW EZ Moden-artikelen in 't Groot Moerstraat, 19, Brugge üeeningen op eerste hypotheken. Plaatsingen op de Spaafkas. Het toevertrouwd geld wordt uitsluitelijk gebruikt voor hypothekaire leeningen bij voorkeur in West-Vlaanderen. De Maatschappij ontzegt zich alle andere werkzaamheden. IxQQt Ulo geld in CJÜeshQloandepen. M. JEROME DAVID, Gemeente-Sekretaris, te Brielen. HUIS BotettstPaat, 56, YPE$ STOFFEN VOERINGEN Artikelen voor Naaisters Altijd de Laatste Nieuwigheden - KLEIN SSfë? GROOT <o> ZN ZN Yper V. 5.00 5.35 6.33 9.28 11.04 13.51 15.06 15.50 16.40 17.51 20.07 Yper Yper Yper Yper Yper Yper Yper Aansluitingen voor Brussel De onderlijnde treinen geven te Kortrijk aansluiting voor Brussel (N.) Trein van 15.06 rijdt tot Komen en vandaar over Waasten naar Armentières. ZN beteekent trein niet rijdende op Zondagen en wettige feestdagen, ook niet op 1 Mei. ZN ZN V. 5.54 _L31 9.15 11.00. 12.11 14.32 15.52 17.14 18.44 19.— 19.22 21.18 Aansluitingen voor Adinkerke De onderlijnde treinen geven aansluiting vooT Adinkerke en vandaar voor Veume. ZN beteekent trein niet rijdende op Zondagen en wettige feestdagen, ook niet op 1 Mei. V. 5.46 9.15 12.11 14.57 17.58 20.57 Aansluitingen voor Brugge De onderlijnde treinen geven te Rousselare aansluiting voor Brugge. De dubbel onderlijnde trein rijdt op de werkedagen zonder overstappen naar Brugge. 7.30 9.40 (enkel 's Zaterdags) 11.00 14.40 18.50 4.00 (Vertrekt uit Stelplaats. Rijdt Woensdag niet) 4.30 (Woensdag alleen) 8.16 11.20 (vertrekt V. V. V. V. 's Zaterdags van de Vanden Peereboomplaats) 14.55 19.25 8.24 11.45 14.40 17.20. 10.20 (vertrekt 's Zaterdags van de Vanden Peereboomplaats) 16.30 Verkeersongeval. De voetganger Bruneel werd bij het oversteken der Pro- venstraat, door een auto gevat en omge worpen. Het slachtoffer werd met een gebroken been opgenomen. POELCAPELLE. inhuldiging. De parochie is Zondag in blijde feeststemming opgegaan ter gelegen heid van de plechtige inhuldiging van E. H. Germonprez, als pastoffr. Huizen en straten waren stemmig versiefd en een flinke stoet deed den gehuldigde - herder uitgeleide ter kerk waar de Z. E. H. Deken met het gebruikelijke ceremoniaal tot de liturgische aanstel ling overging waarna het Te Deum werd gezongen. GHELUWE. Botsing. Vrijdag avond, rond 5 ure, had alhier langs de groote baan van Yper naar Gheluwe, eene botsing plaats, die erge gevol gen had kunnen hebben. De genaam de Daniel Dooms, wonende te Mee nen, stond langs de baan, toen hij eensklaps aangereden werd door den autobus van Tillieux, van Becelaere, die uit de richting van Gheluwe kwam afgehold. De autobus zat vol werklie den die van hunnen arbeid in Frank rijk huiswaarts gevoerd werden. De botsing was zeer geweldig. Gelukkig- lijk werd geen der inzittenden ge kwetst, maar er is veel stoffelijke schade. Een onderzoek is ingesteld naar de verantwoordelijkheid. KOMEN. Verkeersongeval. 's Avonds rond 6 ure.«kwam een autohus van Frankrijk gereden, toen de geleider op zeker oogenblik een wielrijder op de baan zag. Hij tromp te dadelijk om deze te waarschuwen en de wielrijder keek even om, doch door die beweging sloeg het rijwiel om, en de ongelukkige kwam onder het voertuig terecht. Hij was zoo deer lijk verhakkeld dat men hem niet er kennen kon. Welhaast bleek het dat het ongelukkig slachtoffer de broeder was van den persoon die hem van on der het voertuig haalde. Mengelwerk v. "Het Ypersche Volk,, 57 Oorspronkelijk dramatisch verhaal door Canaille Vervarcke. Haik heb de zekerheid beko men dat de kleine Willem Delatour niet begraven was... Een pastoor ver neemt soms meer dan een ander. In de biecht? Natuurlijk, mijnheer, maar van hetgeen wij in de biecht vernemen zulen wij nooit gebruik maken, 't Is daarvan niet dat ik spreken wil. Ik heb in zonderlinge omstandig heden geleefd. Onder het schrikbewind ben ik vervolgd geworden, zoodat ik mij soms bij nachte in bosschen en verla tene plaatsen moest verschuilen en zoo verneemt men soms al het een of ander geheim. Dat is waar. En dan... Ik zou u ook nog moe ten zeggen dat uwe levenswijze, van den dag uwer aankomst in deze streek, mij vreemd voorkwam. Van zoohaast ik u zag. mijnheer Willem, zelfs eer ik u herkend had. zegde ik tot mij zeivenDie heer komt hier met inzichten, welke hij verber gen wil. Laat ons dat huis een weinig bewaken, zonder het te doen opmer ken. Later hebt gij mij dan een bezoek afgelegd en dan moest ik aanstonds Het grootste schip der wereld. In Engeland, is de Cunard Line bezig het grootste schip der wereld op te ma ken. Het zal 330 m. lang zijn en 73.000 Ton meten. 5.000 reizigers zullen er kunnen plaats op vinden, 't Is met dat schip dat de Engelschen verhopen het rekord van de Oceaanovertocht aan het Duitsche schip Bremen te ont nemen, overtocht, overtocht die 4 da gen 18 uren 17 minuten duurde. De Fransche ook zullen wedijveren met een pakboot dat 60.000 Ton zal meten en 305 m. lang zal zijn. Tot vergelij king, meten de schepen die den dienst tusschen Oostende en Dover verzeke ren 2.500 Ton Koene visschers. Een motorsloep uit Ostende «Prinses Astrid» was aan 't haring visschen nabij de fransche waters, wanneer de Fransche toezie- nersboot over visscherij Estafette de belgische visschers betrapte en ze dagvaarde naar Kales mede te varen. Ondanks het protest van den Kapi tein, werd hunne vangst en hun visch- materieel in beslag genomenen eene groote bo£t werd hen opgeleid. Onze zeemannen liepen wederom de zee in, maar werden door eene tempeest ver rast terwijl deze woedde, kwamen ze eene fransche sloep tegen dat met ge scheurde zeilen en gebroken motor afdreef. Zonder aarzelen vlogen ze de Pourquoi-pas zoo heette de Fransche sloep ter hulp, en lukten er in, na lange pogingen het schip tot Kales mede te slepen, 't Is te verhopen dat de fransche zeeoverheden de stout moedigheid der koene visschers in acht zal nemen Een onderzeeër naar de Noordpool. De ontdekker Herbert Wilkins die al de Noordpool per vliegtuig over vloog, zal rond 15 April de Noordpool per onderzeeër trachten te bereiken. Het is met den Nautilius dat hij de kans zal wagen. Men weet dat het ijs van de Zuidpool gansch op vasteland berust, terwijl dat van de Noordpool opmerken, dat gij een gansch bijzon der belang hechtte aan de familie De latour. Verstaat gij nu den gang der zaken, mijnheer de baron? Jawel, mijnheer, maar ik had evenwel gehoopt door niemand her kend te worden. Gij rekendet op uwe ongewone kleederdracht en op uwe lange bakke baarden, welke gij volgens de Engel- sche mode draagt. Zeker. Welnu, dat kan een probaat mid del zijn om oppervlakkige menschen om den tuig te leiden, maar ik ben, zooals men zegt, een «opmerker Dan ook zijn al de geschiedenis sen van voorheen mij te binnen geko men. En gij hebt klaar gezien in mijn spel Tuist, mijnheer de baron. De twee kinderen van mijnheer Delatour wa ren nog niet lang verdwenen, toen ik reeds de zekerheid bekomen had. dat gij er de oorzaak van waart. Ik deed mij de zaak zoo omstan dig mogelijk vertellen, en kreeg de volstrekte zekerheid, dat gij langs een onderaardschen gang in het kasteel van uwen oom kondet dringen. Gij hebt veel doorzicht, mijnheer de pastoor. Ik heb lang geleefd, mijnheer, en veel ondervinding opgedaan. Ik heb Arnold gekend, en gij zijt met zijne twee zonen teruggekeerd. Nog eens waar. Waar is de oude man gebleven? Hij heeft in Amerika in zeer dra niets anders dan water overdekt, 't is dus onder het ijs dat de Nautilius zal varen. Maar deze zal toch van een machtige ijsboor voorzien zijn, om desnoods wederom de vrije lucht te bereiken. Raak nooit geen elektrieke draden. Over eenige dagen te Aalst was een elektrieke draad gebroken en lag op den koer van het huis van M. Pyck. Eene vrouw die daar toevallig was wilde dezen draad verleggenzij ont ving een zóó geweldige beroerte dat zij ineen zakte en twee dadelijk bijge roepen geneesheeren konden enkel den dood vaststellen. Lezers, onthoudt deze les Werkloosheid. Er zijn tegen woordig 4 tot 5 millioen werkloozen in Duitschland 2 tot 3 millioen in Eng land500.000 in Italië; 200.000 in Po len; 150.000 in Tcheco Slovakie; 400.000 in Japan. In Frankrijk gaat het beter, maar het gemis aan werk begint er zich ook te doen gevoelen. Over geheel de wereld, is het getal werkloozen geschat op 20 millioen. Wat staat er ons te wachten zoo het niet betert? Studiën der Deurwaarders FLAMEY te Yper en HANNEBOUW te Poperinghe. OPENBARE VERKOOPING bij Rechtsmacht van EEN AUTOBUS. ZATERDAG 7 FEBRUARI 1931 om 10 ure "s voormiddags in het hotel 3 SuissesGroote Markt, te YPER, zal er door het ambt van deurwaar ders voornoemd, openbaar verkocht worden: Een AUTOBUS, merk «Chevrolet» van 15 H. P.. 40 plaatsen en van zes nieuwe ban den voorzien. Gewone voorwaarden en komptante be taling. matische omstandigheden het leven verloren, mijnheer de pastoor. Zijn leven heeft hij voor ons ten beste ge geven. Dat was schoon, maar ik achtte er den man bekwaam toe... Bijna nie mand kende hem van nabij. Ik denk dan dat gij met juistheid over hem geoordeeld hebt, mijnheer de pastoor. Zeker, mijnheer. Laat mij u dan zeggen dat hij mij alles verteld heeft, wat vroeger is ge schied en dat ik daarbij de verplich ting heb moeten op mij nemen de rampzalige Zaira, mijne betreurde moeder, te wreken. »Ja, mijnheer de pastoor, dat was de laatste wil van den edelmoedigen man, die mij tot vader verstrekt heeft. Helaas een heidensch gedacht zuchtte de geestelijk. Zult gij mij beletten als straffer op te treden? vroeg de baron, en zag er vertoornd uit. Laat mij toe daar niet recht streeks op te antwoorden. Hoe ik per soonlijk over zulke gedachten oor1- deel. moet gij niet vragenonze god delijke meester heeft immers gezegd: Losnt kwaad met goedJa, Hij heeft in dlle omstandigheden geleerd dat men dien regel, als de grondzuil van onzen heiligen godsdienst moet beschouwen. De boozen zouden het waarlijk goed hebben met zulke grondbegin sels. Toch niet. mijn goede heer. een christen mag zich zoo goed als een an BURGERSTAND VAN YPER, van 22 tot 28 Januari 1931. f Leest en verspreidt HET YPERSCHE VOLK Geboorten. Sinnaeve Gabrielle. Linden- j dreef, 39. Van Laeke Rosanne, J. Capron- straat, 20. De Bleu Maria-Theresia, Mee nen steenweg, 23. De poorter Gilberta, 33, Lindendréef. Tyteca Andreas. Hondstraat. 21. Moerman Andreas. Capucienenstraat. Carpentier Christiana, Waterkasteelstraat. Sinnaeve Frans, Brugge steenweg. Overlijdens. Belbeque Victor, 62 j., z. b., wed. Boudry Sidonie. Zonnebeke steenweg. 249. D'Heilem Denise, 4 m„ Dickebusch- steenweg, 156. Baratto Polydoor, 71 j., z. b., cngeh., Rijsselstraat, 133. Pollet Octa- via, 84 j„ z. b., wed. Courtequisse Pieter, Rijsselstraat, 38. Decroix Emiel, 63 j., z. b., echtg. Bamelis Maria. Frezenbergstraat, 4. Commeyne Maria, 43 j„ z. b., wed. Sin- nesaele Alfons, Poperinghe steenweg, 8. Tytgat Petrus, 80 j„ z. b., wed. Vertin Rosa lia, Dickebusch steenweg, 71. Sohier Rena- tus, 62 j., landwerker, echtg. Minne Marie- Louise, Lange Thouroutstraat. Huwelijken. Sinave Georges, handels reiziger en Depuydt Alice, haarkapster, b. v. Yper. Decock Jozef, sieraadschilder en Pauwels Antoinette, z. b„ b. v. Yper. genezen de verstoptheid, zij maken het bloed zuiver, de maag net en de inge wanden vrij. Zij vermijden en genezen: hoofdpijn, draainissen, trage spijsver tering, het overgeven, het zuur, de sla- perachtigheid na het eten, de winden, de kolieken, de leverstoornis, de len denpijn, enz. Te verkrijgen in alle Apotheken. De doos 6.00 ff. MARKTPRIJZEN Yper, 24 Jan. Tarwe 83-85; koolzaad 240-245: klaverzaad 1600-1800: rogge 78-80; boekweit 215-218; haver 95-99; brouwers- gerst 118-123; voedergerst 80-82; erwten 190-210; bloem 134-136; mais 70-72; paarde- boonen 133-135; gruis 80-82; zemelen 108- 110; lijnzaadmeel 143-145; lijnzaadkoeken 133-135; aardappelen 45-55: boter 23.50-25.50; eieren 0.82-0.88: biggen 120-180, 6.00-6.50 den kilo; strooi 25-28 35-45; ruw vlas 40-50; voederbeeten 25-28. Poperinghe, 30 Jan. Tarwe 90-105; rog ge 85haver 85aardappelen 68boter 20- 24eieren 0.70-0.82hoppe 250. Kleerstoffen, Witgoed, Merceriën Sa jetten, enz. Specialiteit van Gordijnen en gemaakte Stoors. FOURRUREN - HERSTELLINGEN Telefoon 60 Yper 2 - 4, Boterstraat YRER dicht bij de Halle Postcheck 37.177 -«O»- Voor nadere inlichtingen, wend U tot den Gewestelijken Agent VOLLEDIGE KEUS IN Kousen en Zokken Zijde Wol Mercerisé Fantaisieartikelen voor Kinderen Mercerie Breigoed Nieuwigheden Linnen Manshemden Cols Plastrons. HANDELSREGISTER 1403 TELEFOON Kil der verdedigen maar tusschen den wettigen tegenweer en de wraakzucht is er een oneindig verschil. Men moet iedereen geven naar zijne verdiensten. Zeker, mijnheer de baron; maar laat mij u vragenZijt gij een chris ten mensch? Wis en zeker. Man meen ik ook. Uw gedrag heeft mij tot hiertoe ook geene rede nen gegeven om daaraan te twijfelen. Mag ik u dan nog vragen, wat gij zinnens zijt tegen uwen oom te onder nemen f XIII. Willem Delatour, de zoogezegde Amerikaansche jager, 'oordeelde mis schien wel dat de vraag van den heer pastoor veelomvattend was. Hij zegde dan ook na eenige over weging: Gij vraagt mij waarlijk te veel, mijnheer. Welnu, gij kunt toch niet aan zulke onderneming beginnen zonder te weten wat gij van zin zijt. Toch niet. maar bijwijlen heb ik reeds de stem van mijn geweten mee nen te hooren. Ha, en die keurde u af Nog niet rechtstreeks. Maar gij hebt u afgevraagd of gij wel onschuldige kinderen en eene deugdzame moeder moogt doen lij den. Daar hebt gij de zaak, mijnheer de pastoor. Daaromtrent heb ik wel eenige onrust 'ondervonden. En dat is ook heel natuurlijk. Men zou immers alle besef van recht- veerdigheid moeten verloren hebben, om misdaden te wreken op personen, die er geen de minste schuld aan heb ben. Gij hebt gelijk, mijnheer, maar op zulke wijze zouden de booswich ten omtrent altijd van de straffeloos heid verzekerd zijn. Hoe kan men eenen vader straf fen zonder zijne vrouw en kinderen te doen lijden? Onder de straf des zoons gaan ook de ouders gebogen «Is het niet zoo? Waar zal de maatschappij met zulke grondregels komen. De zielenherder van Warzé glim lachte eens even zooals de ondervin- dingrijke grijsaards kunnen glimla chen als zij iemand moeten tegen spreken. Laat mij toe te zeggen, mijnheer de baron, sprak hij, dat zulke opmer kingen overdreven en ongegrond zijn. en dat gij nochtans daarin de wetti ging van uw gedrag wilt zoeken. Zulks bewijst mij klaarlijk dat uw geweten u lastig valt en u verwijt dat gij op het punt zijt misdaden te bedrij ven, welke zoo strafbaar zijn als die gij meent te moeten wreken. Zullen wij gansch de samenspraak aanhalen welke tusschen de twee hee- ren gevoerd werd, en tot laat in den nacht duurde? Wij oordeelen het onnoodig. (t Vervolgt).

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1931 | | pagina 3