Handelsbank Nieuws in 5 reken NA OPSLORPING ?AN ANDERE BANK? N de eerste Vlaamsche Bank boekt, 25 millioen Fr. Kapitaal 15 millioen Fr. Reserves RECHTBANK van VEURNE 53' Jaar. - Nummer 6. 35 Centiemen. Zaterdag 7 Februari 1931 Katholiek Weekblad van het Arrondissement Yper Blauuu-Rood K&ftel staat immer pal I N. V. Hoofdzetel GENT, Kalanderberg, 1. Bijhuizen ANTWERPEN, Lange Nieuwstraat, 17. BRUSSEL, Wetstraat, 84, enz. 253 Agentschappen en Kantoren in Oost- en West-Vlaanderen en Brabant. fjet IWvsc'c boll i ABONNEMENTPRIJS 1 Jaar 13 fr. 6 maanden 10 fr. 3 maanden 6 £r- Men abonneert in alle Postkantoren en in het Opstelbureel. ABONNEMENT VOOR T BUITENLAND: 28 frank. Op het Opstelbureel alleen te vragen. BEHEER EN OPSTEL ro5, ZONNEBEKE STEENWEG, io5, YPER Postcheckrekening 40.201 (j. casikr) waar op alle wekedagen alle inlichtingen te bekomen zijn van 14 tot 16 uur. AANKONDIGINGEN Prijs bij overeenkomst. Alle Aankondigingen moeten tegen den WOENSDAG ten laatste ingezonden woraen. Kleine berichten en nieuws ten laatste tegen den WOENSDAG avond. Liberalen en Socialisten van Yper hebben sinds enkele weken om er de gewoonte niet van te ver liezen den schoolstrijd, waar ze regelmatig de Katholieken van be schuldigen, ingezet. Met nieuwe mu nitie... en met nieuwen moed. Een strooibriefke werd heimelijk rondgedragen in op zeer nauwkeu rige wijze uitgelezen huizen... Maar al die voorzorgen komen altijd te pas als een trekpleister op een houten been... en zooals het algemeen ge beurt, geraakt er gemakkelijk een dezer confidentieele briefkes verlo ren. Zoo is er ook eentje in onze handen gevallen. Een treffend bewijs ten eerste van de spitsvondigheid van de Leden Van Den Bond Ter Verde diging Van Het Officieel Onderwijs (Oufü Laat me adem halen!) en ten tweede van hunne innige en diepe overtuiging voor wat aangaat de keu righeid de kiesheid' van hunne degelijke werking en loensche in zichten. Enkele dagen nadat op geheim zinnige wijze deze strooibriefjes dikwijls verkeerd aan den man gebracht zijn geweest, zakken bij de bestemmelingen, bij de slachtoffers die een beetje moeten bewerkt wor den en bekeerd Hot de Ware Leer, twee voorname afgevaardigden af. De Liberalen doen immers sinds eenigen tijd veel aan wat men zou mogen noemen propagande ambu- latoire Daarvan hebben zij reeds ten tijde van de verkiezing van de liberale afgevaardigde in het Be stuur van den Openbaren Onder stand een slaande bewijs gegeven. En tot de moederkens die, bij mirakel, altiijd alleen zijn, spreken die voorname heerschappen over de ongunstige omstandigheden, het dure leven, de werkloosheid, de economi sche krisis, en wat weet ik al. Als bij vergissing, enkele beloften van brood- en koolbons... en vorte appe len ontglippen hunne aristocratische lippen... De kinderen, die in huis rondloopen, worden 'nen belga in de hand gestopt om knuusjes te koo- pen... De officieele school wordt op gehemeld... de vrij e^ scholen worden beschreven als scholen waar men fanatieke dweepers en bekrompene geesten kweekt (Missiaen dixit: Zie «Werkman» van 25-1-31, N.v.R.) Want voor die Heeren, die over veel geld beschikken en veel populariteit op den hoop toe komt het op geen paar bega's, noch op een paar zak ken kolen, noch op een half dozijn brooden... Zij zijn zeer welvarend en genieten van geperekwateerde ren- tjes... En onder ons gezegd voor eene reine onschuldige kinderziel is het waarlijk zeer goedkoop... Die campagne van beloften en lage omkooping heeft geenen gun- stigen uitslag bekomen en de hoop der Heeren Leden Van Den Bond Ter Verdediging Van Het Officieel Onderwijs is voor Hen in eene zeer pijnlijke on.goocheling ofte desillusie herschapen. De kwijnende rangen der leerlingen der officieele scholen blijven kwijnen en uitsterven en geen nieuw bloed komt die uitkwij- nende onderwijsinrichtingen ten ba te. Goddank, spijts hunne belga's, spijts hunne broodbonneke's. spijts hunne kolen even zwart als hunne inzieh en, zullen ze haar niet hebben de schoone ziel van 't kind. Het overweldigend sukses, voor dezen schoolstrijd behaald, heeft me nig lid van Den Bond Ter enz. enz. 'ne beetje in de verlegenheid ge bracht en Edgard, slippendrager van Baas Anseele, en hoofdopsteller van 't voorname weekblad «De Werk- rpan» en ook een dezer «damnés de la .erre» waarvan het leven niet on aangenaam is en zonder bekomme ringen op stoffelijk gebied, Missiaen dus puisqu'il faut l'appeler par son nom heeft hevig geprotesteerd wanneer men hem insinueerde dat hij de opsteller van dit strooibriefke was. Hevig geprotesteerd in de Ge meenteraad en in De Werkman tegen deze aantijging. Hij stelde, zoo schrijft hij, die omzendbrief niet op maar keurde hem goed zonder er zelf een woord verandering toe te brengen. We moeten .bekennen dat! wij die subtiliteit niet snappen, 't Is waar ook dat we tellen onder die fanatie ke dweepers en bekrompene geesten» die in de katholieke scholen gekweekt werden. Naar ons ootmoedig gedacht, als men iets teekent dan neemt men er verantwoordelijkheid van, en wij arme stakkerds, we begrijpen niet waarom Missiaen die erkent dien omzendbrief ie hebben goedgekeurd er de verantwoordelijkheid van, van zijne breede nek wil schudden. In gansdh die komedie zullen vroeg of laat de Liberalen de aap van het spel worden. Iedereen herinnert zich de ver maarde Institut Rationaliste door de Liberalen gesticht en ifen voor- deele van wie door alle liberale en antiklerikale gemeente- en provintie- raden jaarlijks zeer aanzienlijke toe lagen werden gestemd. Want waar het hunne onderwijsinrichtingen geldt, springen deze heerschappen nogal gemakkelijk en nogal vrij met het geld van AL de belastingbetalers om. Welnu voor enkele maanden werd aan al de socialistische Burgemees ters van het land door socialist Hal- let een omzendbrief gericht waarin de Institut Rationaliste als eene echte socialistische onderwijsinrich ting werd geprezen en uit die hoofde om toelagen gevraagd. Maar als hex antiklerikalism geldt, loopen de Li beralen als schapen, op het voet spoor der Rooden... blind hun eigen verderf in. En onze Edgard, die met de pen even behendig en voorzichtig is als met zijne welsprekende tong, schrijft in volle woorden de volgen de bloote bekentenis: «Dees t.t.z. IK, ik, Edgard Missiaen, chef van de socialistische partij) wees hem (t.t.z. Kwibus, die zoogezegd in de Gemeenteraad zetelt, maar dit slechts in het gedacht en verbeelding van den armen Edgard die hij altijd als een onmeedoogend en geheimzin nig spook en nachtmerrie vervolgt en zijn confortabel leventje vergalt) terecht mex te zeggen dat de offi cieele scholen de scholen van ieder een zijn, waar de overtuiging van iedereen dient geëerbiedigd te wor denin andere woorden «zou moe ten geëerbiedigd worden» dus «niet geëerbiedigd is».» Dat de toestand is zooals Mis siaen het impliciet erkent weet ieder een. Tot staving ervan zullen we aanstippen dat volgens de dagbladen gemeld hebben te Roeulx (in Hene gouwen) de kinderen der officieele Middelbare School de feestjes in het Liberaal Huis regelmatig bijwonen en zelfs over enkele dagen naar een feest in het socialist lokaal gegeven geleid werden om er een tooneelstuk te zien da. alles buiten degelijk en voornaam was. En te Roux (Brabant) werden de leerlingen en schoolmeesters der of ficieele scholen naar een feest, inge richt in het lokaal van de Socialisti sche Samenwerkende Maatschappij «La Concorde», geleid... en een ka tholiek Gemeenteraadslid die daar over zijn zeer verrechi'vaardigd be klag deed werd door den Burge meester M. Souplit in de gemeente raadzitting geantwoord: «De Katho lieken hebben recht hunne scholen naar de Kerk te leiden; het gemeen tebes. uur heeft het recht de officiee le scholen naar het socialistisch lo kaal te leiden». Moet er geen zand zijn? Missiaen erkent dus dat in de officieele scholen eenieders overtui ging niet geëerbiedigd wordt. Zou Missiaen den weg van Damas aan 't bewandelen zijn? Is hij nogmaals z'n kazak aan te keeren Is hij nogmaals aan 't evolueeren? Wat eene nuchtere en bloote en gewichtige bekentenis Voorwaar, voorwaar, het offi cieel onderwijs is door dit Lid Van Den Bond Ter Verdediging Van Het Officieel Onderwijs op eene bijzon dere en prettige manier verdedigd. Arm schaap...' of liever arme buk Officieel onderwijs is van 't on zijdig geslacht... En laat ons zingen: 't Blauw-Rood Kartel staat weer op [stal Alhier, aldaar, rond rotte balken Hoort de ezels ba...alken... In een verbeteringshuis van Amerika, zijn 4.000 jongelingen in op stand gekomen, de bewakers zijn er in gelukt ze te bemeesteren, maar 4 zijn gekwetst en 11 zijn er van onder getrokken. In Californie, is eene groote hoe ve door het vuur vernield geweest, 1 man en 6 jongheden zijn er levend in verbrand. 1 vrouw en 2 kinderen doodehjk gekwetst. Geheel het land door, is veel wa ter en sneeuw gevallen, men vreest nieuwe overstroomingen te Luik en omstreken. Te Lovendegem (bij Gent) is een werkman door 2 revolverkogels van zijn velo neergeschoten geweest De belgische vliegers Fabry en Vanderlinden, die per vliegtuig de ver binding België-Kongo lukten, en die in hunne terugreis te Fort Lamy we gens motorbreuk teruggehouden wer den, zijn eenen nieuwen motor ver wachtende. Zij zullen in de eerste da gen van Maart pogen Brussel te be reiken. Te Edegem werd een bandiet bij een drukker betrapt; verrast loste hij 2 revolverschoten op den eigenaar, maar deze antwoordde hem en schoot den bandiet omver. De oude abdij van Hastings (En geland) werd door het vuur vernield; oude tafereelen en bekende tapijten zijn er in gebleven. De Radiouitzendingpost van het Yatikaan. zal op 12 Februari ingehul digd worden, verjaardag der bekro ning van Pius XI. Te Luik, is een wisselagent door 3 gewapende kerels, in zijn bureel, aangevallen geweest. Xa hem gebon den te hebben namen ze de vlucht met 60.000 franken op zak. Heden zijn er reeds 2 in veiligheid geplaatst. Te IxelTes (bij Brussel) vond een schoenmaker bij zijn t'huiskomen zij ne vrouw en zijne 2 kinderen door het gas verstikt. De kraantjes van het licht en van het komfoor hadden door de wanhopige opeh gezet geweest. Sedert eenigen tijd was de Ko ning van Albanië dikwijls ontsteld. Hij wende zich naar een specialist uit Weenen» die hem verzekerde dat dit voortkwam door overdreven rooken Opgelet mokers De Hertog van Vendóme- schoon broeder van Koning Albert, is overle den in 't kasteel St Michiels te Can nes (Frankrijk)- Gedurende 6 weken zal het hof van België de rouw dragen. In Saksen, na 40 jaar gevang werd een ouderling vrijgelaten, men komt te bestatigen dat hij onschuldig wasDe echte schuldige heeft beken tenis gedaan.' RUDIGER TEGEN DE FRONTERSPERS Iedereen herinnert zich de hevige polemiek, welke gedurende den kiesstrijd 1929, bijzonderlijk in de arrondissementen Veurne - Oos.'ende en Yper gevoerd wierd. Vlaamschgezinde Belgen hadden in hunne vlugschriften gewezen, op de verraderlijke rol, door fronters, gedurende den oorlog, op het front gespeeld. Dit werd gestaafd door uit treksels van het boek, Flamenpoli- ik door Rudiger uitgegeven. Wanneer de fronters gewaar wier den dat deze vlugschriften grooten indruk op het volk mieken, trachtten zij dezen indruk te verminderen, en zij die er geen graten in vinden het volk op gemeene wijze te bedriegen, schreven in hunne organen, West- Vlaming en Ypersche Bode dat het boek van Rudiger, een samen raapsel was van leugens, dat slechts op vervalschte dokumenten gesteund was. Rudiger spande daarop een proces tegen bedoelde bladen en alsook te gen het orgaan van Rousseau, ge durende den oorlog afgevaardigde van den Raad van Vlaanderen bij de vlaamsche krijgsgevangenen in Duitschland. Verleden week heeft de rechtbank van Veurne uitspraak in deze zaak gedaan. Vruchteloos heeft Rudiger zijne tegenstrevers uitgedaagd, onder de honderde dokumenten welke zijn boek uitmaken, er een enkel valsch aan te halen. Zijne verdedigers integendeel, ga ven kennis van het Nr 312 van het activistisch weekblad «Vlaanderen» dat in een lang hoofdartikel, getee- kend H. V., bekende, dat door Rudi ger aangehaalde feiten, betrekkelijk het verraad door de activisten op het front gepleegd, echt waren. Diensvolgens heeft de rechtbank van Veurne bevolen dat het vonnis in «West-Vlaming» en Ypersche Bode», alsook in twee bladen van het arrondissement Veurne aan de keus van Rudiger overgelaten, moet in- gelascht worden. Daarenboven is Rudiger gemach tigd gezegd vonnis op vijf en twintig duizend exemplaren te laten drukken op de kosten van de Verweerders, deze moeten daarbij aan Rudiger de som van 1000 fr. als schadevergoe ding betalen. MET OPEN VIZIER!!??! Onze lezers zullen zich nog wel de «Ypersche Bode» herinneren waar aan 't degelijke weekblad «'t West- land» opvolgde. 't Was, als we ons niet vergissen, het weekblad dat, zooals het zelf placht te zeggen, streed met «open vizier», 't is te zeggen zijne tegen strevers bekampte met eerlijke wa pens en wat weet ik al. Eigen lof stinkt, zegt een Vlaamsch spreekwoord. Eigen lof is ook geen Evangelie. De uitspraak van de Rechtbank van Veurne komt ons daarvan eens te meer het slaande bewijs te geven. Voor ons is dat geene veropen baring. We hebben ons nooit aan dtón prietpraat noch van De Yper sche Bode», noch van «'t Westland» laten beet nemen en de beweringen, aanhalingen en bevestigingen waar mede deze bladen voor den dag kwa-

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1931 | | pagina 1