Zijne Heiligheid Pins II Handelsbank UOPSLORPING 'AN ANDERE BANKEN Levenswijsheid de e ste Vlaam ehe Bank boekt, 25 millioen Fr. Kapitaal 15 mllioen Fr. Reserves WEET GE WAT REDEVOERING 53{ Jaar. - Nummer 8. 35 Centiemen. Zaterdag 21 Februari 1931 Katholiek Weekblad van het Arrondissement Yper van op 12-2-1931. Aan gansch de Wereid. Aan God ons eerste gedacht, ons eerste woord Glorie aan God in den hoogen Hemel en vrede op de aarde aan de menschen van goeden wil. Glorie aan God, Die dezer dagen aan de menschen het middel verschaft heeft om hunne woorden te laten geworden tot aan de uiteinden der wereld en vrede op de wereid", waar wij de vertegenwoordiger zijn van den Goddelijken Zaligmaker Jesus Christus, Die de vrede is komen aankondigen voor dezen, die dicht zijn en voor dezen, die zich ver bevinden, bevredigende, door het vergieten van zijn bloed op het Kruis, al wat op de wereld, al wat in de Hemelen is. Nu aan de Katholieken De Aandenpriester'ijkeri 'tand. Aan de Kloosterlingen. Nu Aan dezen die Regeeren. Aan de Volkeren. Aan hen zeg gen wij ook dat zij aan hunne overheden moeten gehoorzamen, niet zoo als aan menschen maar zoo als aan God, indach tig dat deze die aan de wettige macht weerstaat, weerstaat aan de goddelijke schikkingen en alzoo zijn veroordeeling bewerkt. Aan de Rijken. Aan de armen. Aan de werklieden en werk gevers. Aan de missionarissen. Aan de Ongeloovigen en Af- gescheurden. Tot u ook gaat ons gedacht en ons woord, gelijk hoe ver gij nog staat van het Geloof en van de Een heid. lederen dag bidden wij voor U en offeren aan God en den Heer der wereld het Heilig Sacrificië, vragende vuriglijk dat Hij u verlichte en geleide en vereeni- ge met de Kudde, opdat er maar eene Kudde zoude wezen en een Herder. Aan de Sedrukten en aan de Vervolgden. Wij spreken laatst tot u, aan wien Wij eerst en vooral denken,aan U die ziek zijt en lijdend, beproefd en ongelukkig en zonderling aan u, die dit alles te verduren hebt door het toedoen der vijanden van God en van de men- schelijke maatschappij, U verzekerende dat Wij voor u zullen bidden en naar het mogelijke stoflijk ondersteunen, u aanbe velende aan eenieders mildadigheid, zeg gen Wij u in den naam van den Christus, Wiens plaatsvervanger Wij zijn Maas en Rijn vloeiën in diepe enge valleiën door den stroom zeiven gegra ven in den loop der tijden. Alzoo langs den Maas vindt men de vóór-historische gedachtenissen gebeenderen van men schen en dieren, wapens en alaam in spelonken hoog verheven langs de vallei- randen, want als wanneer die voorhisto rische menschen leefden, vloeide de Maas op die hoogte. Groote Pauzen Leo XIII gaf den wereldbrief RERUM NOVA.RUM uit en N. V. Postzegels, die zeldzaam worden, zijn dezen met de beeltenis van den Klei- nen Koning van Roumanië, die korten tijd j Koning was tusschen het afsterven van j zijn grootvader en het terugkomen van j zijnen vader, nu regeerende en die destijds aan den troon had moeten ver zaken. Hoofdzetel GENT, Kalanderberg, 1. Bijhuizen ANTWERPEN, Lange Nieuwstraat, 17. BRUSSEL, Wetstraat, 84, enz. 253 Agentschappen en Kantoren in ">ost- en West-Vla anderen en Brabant. tUicrscljc ABONNEMENTPRIJS 1 Jaar 18 fr. 6 maanden 10 £r. 3 maanden 6 fr. Men abonneert in alle Postkantoren en in het Opstelbureel. ABONNEMENT VOOR 'T BUITENLAND: 28 frank. Op het Opstelbureel alleen te vragen. BEHEER EN OPSTEL io5, ZONNEBEKE STEENWEG, io5, YPER Postcheckrekening 40.201 0- caSer) waar op alle wekedagen alle inlichtingen te bekomen zijn van 14 tot 16 uur. AANKONDIGINGEN Prijs bij overeenkomst. Alle Aankondigingen moeten tegen den WOENSDAG ten laatste ingezonden woraen. Kleine berichten en nieuws ten laatste tegen den WOENSDAG avond J u Door geheimvol besluit van God, aan gesteld als opvolger van den Prins der Apostelen, van Dezen wiens leering en predicatië door goddelijk bevel gericht zijn tot alle schepselen, en kunnende hier gebruik maken van de wonderbare Marconi-uitvinding, wij spreken eerst menschen en zaken $an, hun zeggende Nu en in het vervolg (zijn het) de woorden zelve der H. Schriftuur Hemel aanhoor wat ik zeggen zal, Volke ren weest aandachtig, luistert gij allen die de wereld bewoont, armen en rijken in een zelfde gedacht vereenigd, vaste landen luistert, verafgelegene volkeren luistert apostel gebiedt ons, als wanneer wij tot de menschen spreken, aan allen goed te doen maar eerst en bijzonderlijk aan dezen, die gelooven. Het betaamt dus dat ons eerste woord gericht worde aan allen, die, deel makende van de familie en van de Kudde des Heeren, d. i. de Katholieke Kerk, Ons met den zoeten naam van Vader begroeten. Wij spreken tot de schapen en tot de lammeren, tot de vaders en tot de zonen en tot allen, die de Opperherder en Opperkoning, Jesus Christus, ons belast heeft te weiden en te leiden. (Hiërarchie). Gij allen onze innige mede werkers, Kardinalen der H. Kerk, Patri- arken, Aartsbisschoppen, Bisschoppen, Prelaten, Priesters, alle leden van den priesterlijken staat, voorwerp onzer ge durige bekommernis en ter zeiver tijde helpers in ons ambt, Wij bidden en smeeken U, dat iedereen getrouw blijven de aan zijne roeping wijslijk dien weg bewandele. Weidt de Kudde Gods, die onder u en in u is, opdat, wanneer de Prins onder de Herders verschijne, gij de eeuwige glorië kroon bekomet. Dat de God van Vrede, Die uit de dooden opstond, O. H. Jesus Christus, de groote Herder der schapen,u in alle goed vorme, opdat gij zijnen Wil volbrenget, met in u te verwezenlijken wat Hij begeert. spieken wij tot u.onze welbeminde Zonen en Dochters, die niet alleenlijk de gebo den onderhoudt, maar ook de wenschen en raadgevingen volgt van uwen godde lijken Bruidegom en Koningdie uw leven lang gebeden stort.... die de Kerk verrijkt met uwe wetenschap en geleerd heid en ze groeien doet door uw woord en apostelijke daden Deelachtig aan eene ware goddelijke en engelachtige roeping, waakt om dien schat, te bewaren, en dat met des te meer zorg omdat hij zoo kostelijk is, ten einde uwe roeping te bestendigen en opdat het Hert van uwen Bruidegom en Koning in u, evenals in een zeer trouwe en verkleefde dienaar, wat troost en eerherstel vinde, voor de ontelbare beleedigingen en verwaarloos- heden, waarmede de menschen zijne onuitsprekelijke Liefde vergelden. Daar Wij raad verschuldigd zijn aan eenieder, Wij zeggen aan dezen die regeeren, dat zij moeten bevelen met rechtveerdigheid en liefde, opdat er opge bouwd en niet vernietigd worde en dat zij moeten indachtig wezen dat alle macht van God komt en dat zij aan God strenge rekening zullen moeten geven. Wij willen ook spreken tot de rijken en tot de armen. Aan de rijken zeggen wij, dat zij zich moeten aanschouwen als de beheerders der Goddelijke Voorzienigheid en uitdeelers harer goederen. Jesus- Christus zelf heeft hun de armen aanbe volen en de goddelijke Rechter zal van hen zoo veel te meer eischen, dat zij meer ontvangen hebben. Dat zij altijd het goddelijk woord voor oogen hebben Wee aan de rijken In den Heer, moedigen wij de armen aan. Dat zij de armoede van O. H. Jesus Christns beschouwen dit voorbeeld steeds indachtig, dat zij de verdiensten niet verliezen der geestelijke rijkdommen, die hun overvloediger en gemakkelijker geschonken worden. En.ialhoewel trach tende hun lot te verbeteren zoo als het toegelaten is, dat zij zich met goedheid des herten en rechtschapenheid aange naam maken aan den Heer en nooit onrecht plegen. Vuriglijk vragen wij zoo wel aan de werklieden als aan de werkgevers, dat zij alle vijandelijke nastreving vermijden en allen twist vriendelijk en broederlijk vereenigd, dat zij hunne eigene werkda- digheden vereenigen werk en bestuur of uitvoeringswerk dat zij maar vragen en dat zij niet weigeren wat recht is dat zij in het handhaven der orde zoo wei het voordeel van den enkeling bewerken als het voordeel van allen. Nu spreken wij tot u, welbeminde Zonen en Dochters in den Heer, die bidt op het missiëveld en zwoegt over het heilig geloof in Jesus Christus te ver spreiden en om zijn rijk uit te breiden, zoo als de eerste apostelen deden. In het gevaar en het lijden, in de ontberingen en beproevingen, zijt gij ook een schouw spel, (voor velen). Gij die allerhande smarten doorstaat, gij die soms met ketens beladen wordt, gij die uw bloed vergiet en sterft in de prachtvolle kampen voor 't Geloof, gij belijdt met edelmoe digheid uw geloof, gij wint menschen en gii verspreidt het zaad van toekomende Christenen. Wij groeten u, gij die de verhevene voorvechters zijt van den Christus. En ter zeiver lijde met u, groe ten wij de priesters en de goede catechis ten, die de uitstekende vruchten zijn van uw zwoegen. En nu uwe werkgenooten. Ons hert wendt zich tot u allen, geloo- vigen van onze bisschoplijke stad en van geheel de wereld tot u bijzonderlijk mannen en vrouwen, die, alhoewel leek, medewerkt even als de eerste Christenen in het Apostelambt met Ons, met onze Bisschoppen, met de priesters tot u, volk Gods en schapen zijner weiden tot u die een Koninklijk Priesterdom uit maakt, eene heilige natië, een door God verworven volk. Dat uwe ootmoedigheid voor eenieder uitschijne dat al wat waar is, wat zuiver is, wat rechtveerdig is, wat gezond is, wat minzaam is en goed be faamd, wat deugdzaam is, wat lofbaar is het voorwerp weze van uwe betrachtin gen en verwezenlijkt worde in uwe levenswijze, opdat Qod vereerlijkt worde door allen en in alles. Komt tot Mijgij die in droefheid en beproeving verkeert 'en Ik zal u verkwik ken Nu blijft er Mij eindelijk maar meer over, van in den Naam des Vaders en des Zoons en des H. Geest den Apostelijken zegen te geven örbi et Orbie (d. i. aan Stad Rome en aan geheel de wereld). Men spreekt veel van wetenschap, uitvinding en vooruitgang Bat is niet te betwijfelen en onze ouders, moesten zij uit hun graf opstaan zouden verbluft staan kijken op al die nieuwigheden, op de krachten en de fijn heid onzer werktuigen en op de wonder baarheden van onze licht- en zicht- en hoorstelsels. Op stoffelijk gebied zijn we ontegen sprekelijk met reuzentreden vooruitge gaan. Maar al de vooruitgang is van buiten, is rondden mensch, is vóór den mensch Al binnen in de gedachten, in de ge voelens en de levenswijze heeft de voor uitgang en vooral de wijsheid en edelheid geen tred gehouden met het uiterlijke Cvertijd deden de menschen godsdien stige en zedelijke bedenkingen... zij over legden de waarheden door Gods woord of door de ondervinding bewezen, doordron gen ze, zij trokken er de gevolgtrekkin gen uit en leefden er naar zoo heetten zij stelen een kwaad en een zwadderaar een vuilpot en dat vermeden zij. Nu begrijpt men zelf niet meer wat het is een eerlijk, een deugdzaam, een edel, een schoon leven. Zegt hun met onze ouders Eerlijk duurt langst zij bekijken u met medelijden en roepen Hebben is hebben en krijgen is de kunst Zegt hun een aap blijft een aap al zat hij op een stoel, te peizen 't geld dat stom is maakt recht dat krom is en wijs wat dom is. Men vat en voelt de kracht der waar heid niet meer, noch zelfs de schoonheid der deugd Dat is een slaande achteruitgang en een bittere tegenstrijdigheid met den tijd In plaats van 't menscheüjk geluk en ruste ten dienste te staan, strekt alles naar onrust en onvrede en men is er niet gelukkiger om. In 1869 deed'Napoleon III zegels ma ken met de beeltenis van zijnen zoon troonopvolger en die als datum 1871 droegen. Maar toen ze moesten in om loop komen, was 't Keizerdom gevallen en de Republiek uitgeroepen. Deze post zegels zijn zeldzaam om vinden en peper duur. In China komt men vele diepe wegen tegen in vlakten, die er van doornaaid zijn. Geschiedkundigen geven volgen den uitleg aan het ontstaan dezer diepe banen. Bij de Chinezen kweekt men geene kudden, dus is stalmest onbekend. Om aan mest te geraken, werpt men strooi op den weg. Lastdieren, zoo als peerden, ezels, muils en ossen, die daarop stand houden, laten mest achter en deze be hoort van rechtswege toe aan den eige naar van 't strooi. Zorgvuldig verzamelt hij dat bevuild strooi en om niets te ver liezen hij neemt ook aarde mede, die er onder ligt en bemest is. Alles brengt hij over op zijne landerijen en alzoo werden de wegen langzamerhand dieper ge graven. In Zwitserland te Wengen, nevens de ijsvlakte waarop de gasten van het hotel met schaatsen hunnen tijd overbrengen, hebben ze langs den kant der zonne een reusachtig z ril doen spannen, een twintig meters hoog, om het schit teren der zonnestralen te verhinderen. In het oude Rome stond de reusachtige schouwburg of Coliseum, waar 100.000 toeschouwers konnen plaats vinden na melijk 87.000 op zitplaatsen en 13.000 die recht stonden.D;e schouwburg, waar van het strijdperk beneden 86 m. lengte had op 54 m. breedte, was dakloos en de dagen van vertooning, spande men er boven purpere zeilen, die ontvouwd werden door een leger matroozen. loste alzoo de sociale vraag op Pius X met zijnen brief PASCENDI knakte het modernisme Pius XI met den CASTI CONNUBII redt het huisge zin van den ondergang. De redevoering van Paus PiusXI op 12 Februari 11. werd duidelijk ge hoord bij onze tegenvoeters in Austra lië... ook geheel goed in den Brezil (Zuid-Amerika)... ook nog in New-York en de Vereenigde Staten (Noord-Ameri- ka). Hier hebben 155. sterke Posten, de overgezonde rede opgevangen en verders aan flauwere medegedeeld. Terwijl nu geheel de wereld, zelfs bij de niet Katholieken, aandachtig luisterde, was er breekspel in de streek van Parijs en dat juist zoo lang of dat de pauselijke rede duurdeDe waarheid moet daar ievers ferm duwen En dat is de stad die zich noemt Vilie-Lumière en waar overal te lezen staat Liberté. (POINT) Egalité. (POINT) Overproductië niet toe te kennen aan misbruik van machienen In 1926 waren er in Duitschland 330.000 geleerde bollen, die Hoogschool bijgewoond hadden en het werkzaam le ven ingegaan waren. In 1930 zijn er reeds 350.000. Men schat dat met 1934 het Reich zoo wat 120.000 AKADEMIE- KERS zal te veel hebben. Zou de tijd dan naderen, dien men voorspeld heeften op den welken Dokters zullen rondleuren met tangen en bussen om te gaan vragen bij de partikulieren Moeten er geen la vementen gezet worden In de Vereenigde Staten heerscht groote Ionrust. Zeven millioen werkloozen, dat is wat te zeggen. In het Zuiden staan duizenden farmers zonder zaaigraan. De toestand wordt door de communisten uit gebuit ze vinden daar een rijk arbeids veld. En indien onder de werklieden, die tot nu toe weinig over hadden voor so cialisme en communisme, omdat ze ge makkelijk en breed konden leven, de bitterheid tot opstand overslaat, zouden de bezittende standen een aardigen tijd kunnen beleven. Die met vuur speelt... Streng heeft de stem van den Paus over Amerika weerklonken. Zal zij aanhoord worden 't Is nog tijd.

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1931 | | pagina 1