CréditAnversois Ypersche Kroniek. Dixmndestraat, 18, YPER BANK BEURS HET KINDEKE JEZUS IN VLAANDEREN Katholieke Kring. Sterfgeval. De Handel- en Nijverheidskamer van Yper in het jaar 1930. Zonda^rust. Turnfeest Kerkelijk Nieuws MUZIEKKRING YPRIANA Eigen Heerd. Onze Kathedraal. Karnavalstoet. NipllWC in rp|,pfl den eersten rang geplaatst. He: was 1 iltll VrS 111 %J I trvtll een volkomen welslagen, zonder In Spanje nemen de politieke be roeringen een onrustwekkende wen ding. alhoewel de ministerieele krisis opgeklaard is moet de politie geheel het land door stormloopen uitvoeren. De Hoogeseholen zijn gesloten en de verkiezingen die op 15 Maart moesten plaats grijpen zijn door koninklijk de kreet uitgesteld. Donderdag avond werd een bom aanslag gepleegd in het Nationaal Ra dio Instituut te Brussel op het oogen- blik dat men het socialistisch volks lied de Internationale speelde. De daders zijn aangehouden, 't zijn leden van het nationaal legioen. Te Marcinelle Charleroi, zal men het passiespel opvoeren200 too- neelspelers zullen er deel aan nemen. De Karnaval van Binche. geheel Belgie door gekend, heeft wederom veel bijval genoten; duizend en dui zend vreemdelingen hebben dit feest van prachtige verkleedingen en muziek willen bijwonen. Maar wat er bijzon derlijk te Binche op te merken valt. is dat al de vensters op de groote markt met traliewerk voorzien zijn, zoo is het glaswerk beschut tegen de oranjeappelen welke in overvloed op zulken dag geworpen zijn. Op een Noorweegsch schip beeft de kapitein plotseling het verstand verlorenwanneer hij zijn manschap samengeroepen had, wilde hij het met revolverschoten en messteken aanval len. Hij werd ontwapend na eenige van zijn mannen gekwetst te hebben. In een pas verschenen boek, han delt men over onze volksvertegen woordigers, en over den stiel welke zij uitoefenen, onder hen vinden wij 62 advokaten, 5 dokters, 4 notarissen, 3 nijveraars, 2 bouwmeesters, 3 inge nieurs, 2 apothekers, 1 ouden officier, 1 letterkundige, 3 uitgevers, 1 boek handelaar, 1 drukker, 2 handelaars, 9 onderwijzers, 1 handelsreiziger, 1 han delsagent, 2 stoelmakers, 1 wever, 4 landbouwers, 3 steengroefwerkers, 5 mijnwerkers, 3 metaalwerkers, 1 schoenmaker, 1 typograaf, 1 beeldhou wer, 1 diamantslijper, 2 stokers op den ijzerweg, 1 fabriekwerkter, 1 coo- peratievebestuurder, 1 verzekeringsa gent, 1 bakker, 1 suikerbakker, 1 oude statieoverste, 2 diplomaten, 5 hooge- schoolleeraars, 1 veearts, 6 eigenaars en 20 dagbladschrijvers. Op 12 Februari, heeft de Paus de geheele wereld toegesproken. Met klare duidelijke stem, wendde hij zich tot alle geloovigen, ongeloovigen, kloosterlingen, priesters, enz... en sprak hen over naastenliefde, over vrede!! verklarende, dat dit eene zij ner grootste bekommernissen was. s.oornis, een weldoende vreugde. Het is alleen in Vlaanderen en onder de pen van een Vlaamsch schrijver dat deze subtiele legende vorm kon krijgen. Het is alleen in Vlaanderen dat men de geboorte van het godde lijk Kind kan vieren in een stal langs de Nethe; Herodes laten heerschen te Genr, de Koningen laten reizen langs de groote banen van Leuven en Lier, en de vlucht naar Egypte transposeeren in een vlucht naar Holland. Het is een wondere ge schiedenis, de eeuwige jonge en dra matische geschiedenis, maar ze is ook gansch een volk,*gansch een ras en gansch de folklore van dit volk. Wat zijn de menschen heerlijk en oprecht, en hoe zijn ze van Vlaande ren! Men moet deze voorstelling bij wonen, een der meest geslaagde, met een homogeniteit van spel zooals men die maar zelden te zien krijgt, wel licht de beste voorstelling die het Vlaamsche Volkstooneel ons seder zijn bestaan te zien gaf. Jeunesses Politiques: Wij hebben reeds meer Kerstver halen gelezen en gezien, maar geen enkel heeft ons ontroerd als deze voorstelling, door haren eenvoud, hare religieuze naïveteit en door de mysterieuze a mospheer, waarin de episoden van het spel gespeeld wor den. Een zeer talrijk publiek juichte de prachtige opvoering geestdriftig toe. Opvoering in 't Christen Volkshuis te Yper, Sint Jacobsstraat, 30, op DINSDAG 24 FEBRUARI, te 8 u. Prijzen der plaatsen: 10, 8, 5 fr. Kaarten te bekomen in den Ka tholieken Kring en in 't Christen Volkshuis te Yper; voorbehouden plaatsen kunnen worden bekomen mits opleg van 2 fr. voor de plaa' sen van 10 fr., mits opleg van 1 fr. voor de plaatsen van 8 en 5 fr. i m——m h. V. WISSEL door het Vlaamsche Volkstooneel. WAT DE PERS ZEI OVER DE VOORSTELLING TE BRUSSEL De Gazet van Antwerpen: Dit is wel een der prettigste ver tooningen van het huidig tooneelsei- zoen... Antoon Van de Velde heeft hier inderdaad met zijn schepping een omschepping verwezenlijkt. Dit is vervolgens ook op het actief te schrijven van gansch het met volle toewijding zich gevend gezelschap, en vooral van de hoofdrollende aan minnige zielzurvere Maria, de goeds- moedige, geld-arme maar gevoelsrij ke Jozef, de statige hemelsche Enge Gabriël, de hatende en hatelijke He rodes, de ruige, maar zoo op en top sympathieke Kruisduif en de be dachtzaam-wijze Pastoor. Met de oude liederen en de muziek, die af en toe de handeling begeleidden of onderlijnden, heeft die vertooning een bijval behaald, die gewis zal ge vestigd worden in de talrijke ge meenten van Vlaanderen, waar zij het volk nader zullen brengen bij de Schoonheid. En dichter bij God. Le Vingtième Siècle: De voorstelling van Het Kinde ken... heeft het V. V. T. weer op Passie-sermoen. De geloovigen zullen in groot getal gaan luisteren naar de indruk- J wekkende meditatiën over het Bitter Lij- den van Onzen Zaligmaker. In St PIETERS 'Op Zondag 22 Februari, feestdag van St Pieters-Stoel in Antiochië, verjaardag der Kerkwijding in de XI eeuw. Te 7 u. gezongene Mis St Pieter ter eere. Ten 8 1/2 u. gezongene Mis voor Coo- ren Sylvie, huisvrouw De Busschere. In de maandelijksche prijsspeling voor de leden der Boldersafdeeling wonnen de HH. Versavel Fr., Delahaye G., Van Bost en Verbeke de prijzen. Aan allen hartelijk proficiat Een afgebqjde. Mijnheer Deduytschaever, Bestuurder der Hypotheken ter stede, en Mevrouw Deduytschaever, komen pijnlijk getroffen te worden door het haastig afsterven in het O. L. V. Collegie te Doornijk van hun zeventienjarigen zoon Roger. De lijkdienst, gevolgd van de teraarde bestelling had Woensdag laatst alhier plaats onder een grooten toeloop van volk. Het Ypersche Volk biedt aan de bedroefde familie de betuiging zijner ware kristene deelneming. De apotheek van M. Houtekier, Meenenstraat, zal alleen open zijn op Zondag 22 Februari 1931. CINEMA COLISEUM Zaterdag 21 Fcbrari, te 8 uur; Zondag 22 Februari, niet te 4 uur maar te 2 en te 8 uur. PROGRAMMA: 1. - HET KRUIS OP DE ROTS, (La croix j sur le rocher), groote fransche film, vertolkt door H. Hellier, M. de la Méa, S. Saache, F. Tanlère. 2. - OP DE GRENZEN, (Sur les fron- tlères). 3. - Leerfllmen - Nieuwsberichten. De volgende week: Robijn der Bosschen, (Robin des Bois), met Douglas Fairbanks. Prijzen: Balcon, 5 fr. Benedenzaal: 3,50 en 2 fr. Kinders: Balcon, 2 fr.; Be nedenzaal, 1 fr. Kinderen togelaten. Goed verwarmde en moderne ingerichte zaal. Kostelooze kleerkamer. Verfrisschingen in den café te bekomen. De Katholieke St Michielsturners van Yper geven hun jaarlijksch winterfeest in de feestzaal van 't Christen Volkshuis op Zondag 22 Februari te 5 uur. Dit winterfeest wordt kosteloos gege ven aan de leden der huisgezinnen die een cinemakaart,recht gevende op verminder de prijzen, hebben. - Daarom is de cinemavertooning niet te 4 uur maar te 2 en te 8 uur. Woensdag 25", Vrijdag 27" en Zaterdag 28" dezer, quatertemperdagen, geboden vasten en vleeschderving. In St MAARTENS: Op Zondag 22 Februari. Ten 8 1/2 u. Solemn, zielmis voor den Heer Leon-Jules Van Overberghe, Van- denpeereboomplaats. Te 11 1/2 u. zielmis (jaargetijde) voor den Heer Em. Van Cappel, Oude Hout marktstraat. Op Zondag 1 Maart. Te 8 1/2 u. Solemn, zielmis voor den Heer Henri Seghers, Slachthuisstraat. Te 11 1/2 u. zielmis voor den Heer Pieter Van Lerberghe, Dixmuidesteen- weg. De PASSIE-SERMOENEN zullen ge houden worden door een uitstekenden predikant, E. H. Paul Sobry, leeraar in de Rhetorika aan het klein Seminarie te Rousselaere. Op Zondag 22 Februari, te 3 u., Vespers en Lof, waaronder het eerste JAARVERSLAG van den heer Ed- Toussaert, Secretaris Het jaar dat voorbij is, was een buitengewoon jaar. Ons Vaderland vierde zijn honderdjarig bestaan. Uw bestuur heeft al het mogelijke gedaan om aan de ingerichte feesten deel te nemen en op te luisteren en om zelf wijze de eeuwfeesten meevierde en feestelijkheden in te richten. Met als gevolg dat Yper op merkwaardige dat deh handel er zijn profijt bij vond. Wij hebben het jaar begonnen met het onvergetelijk feest van hulde tot onzen dierbaren Voorzitter. Tien jaren lang is hij aan het hoofd van onze ka nier en hij bestuurde haar gedurende de moeilijke tijd van den heropbouw. Te dier gelegenheid werd hem in den loop van een luisterlijk banket, zijn bronzen borstbeeld aangeboden te mid den van algemeene toejuichingen. Uw bestuur heeft, onder den vorm eener vlag, eene toelage verleend tot het opluisteren der Karnavalstoet. De ze geniet steeds van meer en meer bijval en lokt vele bezoekers aan. De Last Post welke zich in het begin des jaars in een moeilijken toe stand bevond, werd door ons mildelijk ondersteund. 1930 zag het ontstaan van het Last Post Comiteit welke zich tot doel geeft deze plechtigheid op eene duurzame wijze in te richten. Het is ons aangenaam te melden dat twee leden van ons bestuur er deel van maken. De uitstekende plechtig heid van 11 November 11., wanneer dit trompetgeschal door de Britische Broadcasting de gansche wereld door verspreid werd, heeft voorzeker veel bijgedragen om het wereldberoemd te maken. Als gevolg daaraan werd de Last Post vereerd met het bezoek der Eerste Ministers van Canada, Nieuw Zeeland. Australia en Holland, om maar de hoogste bezoekers te noemen. Op het gebied der goedkoope wo ningen. waaraan leden van ons bestuur medehelpen, beginnen wij de eerste uitslagen te zien. De twintig eerste huizen zijn voltooidverscheidene er van zijn reeds verkocht en bewoond. De Handelsfoor heeft als naar ge woonte grooten bijval genotenals merkwaardigheid hadden wij de fier heid een deel van de in heropbouw zijnde Lakenhalle te bezigen en, daar de inschrijvingen zoo talrijk waren, werd het Comiteit verplicht een twee de gedeelte te overdekken- In zijne openingsrede zegde onze vriend Ju- lien Tahon terecht dat de Lakenhalle gebouwd werd door de nijverheid on zer stad en dat zij altijd moeten kun nen dienen tot de betoogingen der handel en nijverheid. Deze eerste stap in de halle kostte groote opofferingen maar zij werden graag toegestan hoo pende daardoor getoond te hebben de noodzakelijkheid dezer heropbouw. Een tweede merkwaardigheid dezer zevende handelsfoor was de phototen- toonstelling van Yper Martelares, wel ke een ongehoorde bijval genoot. Het komiteit, als aandenken aan deze ten toonstelling. schonk aan het Stadsmu seum de collectie Yper onder de Sneeuw van den Heer Gorissen. om aan de ons volgende geslachten te too- nen in welke toestand wij in 1919 onze dierbare stad gevonden hebben. Wat ons en onze leden ook veel ge noegen gaf, dit was het plaatsen van den gedenksteen aan de kaaimuren. De Handels- en Nijverheidskamer was door een groot aantal leden vertegen woordigd, en allen beseften de be langrijkheid dezer plechtigheid die als het ware het slot was van een lange en harde strijd. Om onder onze bevolking den geest ten voordeele van het vliegen te ont wikkelen hebben wij in September een vliegfeest ingericht welke niettegen staande het onzeker weder, den mees ten bijval genoot. En tot slot der eeuwfeesten, hadden wij den prachtigen bloemenstoetWie zal ooit onzen prachtigen wagen ver geten? Ons belfort zoo prachtig weer gegeven en die beiaard, dat carillon dat zoo meesterlijk bespeeld werd door den Heer Georges Van Eegroo en zoo aandoenlijk al onze oude Yper sche deuntjes liet hooren. Voorzeker dat alle Yperlingen diep aan het hart getroffen werden Op het gebied der algemeene verbe teringen heeft het bestuur zich bezig gehouden met het trein en tramwer- kenhet verbeteren der routen, het bouwen der Telefooncentrale het her bouw der Spoorwegstatie; de herbouw der ijzerwegbrug te Boesinghe: de verbinding onzer kaai aan het net der buurtspoorwegen, het verkeer der autos aan de grenzen. Wij hebben pro test aangeteekend tegen nieuwe tak sen en belastingen, tegen den dumping der Fransche tarwe, de openbare ver- koopingen van nieuwe koopwaren het sluiten van het passavant bureel op zekere dagen, enz. Na het sluiten der Conferentie wan Den Haag hebben wij poningen aan gewend om voor onze stad en streek het algeheel herstel te bekomen. Wij hebben onze leden ingelicht betreffende de autoplaten, over het houden der werkboekjes, aangaande de wet op de familievergoedingen, enz. Het bestuur lukte er in eenige nut tige voordrachten in te richten welke een verdiende bijval genotenzoo kre gen vrij eenei voordracht over Radio, zoo hebben wij den Heer Simóens ge hoord over Landbouw, de Heer De Praeter over Polen, de Heer Vanden- hove over den Telefoon, eindelijk den Heer Charles Vermeulen over zijne reisindrukken in de Vereenigde Sta ten van Amerika, waarin de Heer Ver meulen handelde over het droog stel sel. Deze laatste voordracht was zeer leerzaam en toonde hoe onverdraag zaamheid leiden kan tot belachelijke en ook zeer pijnlijke toestanden en het tegenovergestelde te weeg bren gen van hetgeen de Wetgevers be oogden. Dit is het verslag van het jaar 1930; het toont dat de Handels- en Nijver heidskamer van Yper, in dit bijzonder jaar goed zijne rol begrepen en uitge voerd heeft. .Dit verslag toont onge twijfeld het nut van het bestaan onzer kamer. Het bestuur durft verhoopen dat het de leden overtuigen zal van de noodzakelijkheid van het bestaan on zer kamer en hen zal aansporen steeds met meer ijver te helpen tot haren bloeitevens helpende de volledige opheffing onzer geliefde stad te be werken en den algemeenen toestand van handel en nijverheid te bevorde ren. DE YPERSCHE HANDELSFOOR 1931. De toebereidselen tot het inrichten der Tentoonstelling worden met on verdroten ijver voortgezet. In hare laatste vergadering heeft het Komiteit besloten dat zooals vroe gere jaren, de Foor zal beginnen op Witten Donderdag 2 April en zal ein digen op 2" Paaschdag zijnde Maandag 6 April. Op len en 2en Paaschdag zal er als een waar festival plaats grijpen. Immers op Hoogdag van Paschen zul len alle Ypersche Muziekmaatschap pijen en de Liberale Harmonie van Wervick, hun beste stukken ten ge- hoore geven, en op 2f Paaschdag zul len de Choraal La Lyre van Bizet- Ploegsteert. de muzieken van \4amer- tinghe, Merckem en Dranouter. ons op een puik concert vergasten. Dat het bezoek dezer maatschappij en machtig veel volk naar de stad zal lokken, lijdt geen twijfel, en deze da gen zal Yper weder in feestgewaad uitgedoscht zijn. De Handelsfoor zal gelijk verleden jaar in de Staatsmiddelbare School en in de Lokalen der Halle ingericht worden. Het inrichten der Tombola gaat goed vooruit en de te winnen prijzen zullen in eene zaal der Middelbare school uitgestald worden. Daar de inkomkaarten zonder ver hooging van prijs recht geven op een ticket der Tombola, zal het getal be zoekers der Foor zeer talrijk wezen en een waar succes staat deze te wach ten. Afdeeling SYMPHONIE. STAD YPER. Dinsdag 24 Februari 1931 in de Feestzaal Oud Yper te 8 uur GROOT KUNSTCONCERT gegeven door de Symphonie Ypriana onder het bestuur van M. G. Van Egroo met de welwillende medehulp van Mevrouw DENÈVE- VERHELLE kunstzangeres le pr. aan het Koninklijk Conservatorium te Brussel van Mijnheer HENRI GADEVNE violist leeraaraan het Koninklijk Conservatorium te Gent en van Mijnheer JUL1EN GADEYNE leeraaraan het Koninklijk Conservatorium te Gent. PROGRAMMA: Eerste deel 1. Cosi fan tutte, openingsstuk Mozart door de Symphonie 2. a) Lentelust P. Lebrun b) Au bord de l'eau G. Favré c)Samsom et Dalila C. St-Saens (grand airMon coeur s'ouvre a ta voix door Mw Denève-Verhelle 3. Deuxiènie polonaise bril- Wieniawsky lante voor viool en piano doorM. Hen rï Gadeyne 4. Kol Nidrei voor violoncel Man Bruck en piano door M. Julien Gadeyne 5. Hymne a Sainte Cécile Ch. Gounod door de Symphonie. Tweede deel 1. Gipsy Idyll suite W. Pfcrcy door de Symphonie 2. a) Sérénade espagnole Glazounow b)Tarentelle Popper voor violoncel en piano door M. Julien Gadeyne 3. a) Andromède (récits et airs) O. Roels b) Les cloches C- Debussy c) Het jonge paar L. Mortelmans door Mw Denéve-Verhelle 4. a) Nocturne Chopin-Sarasate b)Tapadeado Sarasate voor viool en piano door M. Henri Gadeyne 5. Adagio molto-Allego-Pre- Beethoven mière symphonie Piano Gevaert. De algemeene vergadering van de Samenwerkende Maatschappij Eigen Heerd zal op Zondag 22 Februari aan staande, om 11 uur voormiddag, in de Zaal van 't Stadhuis, Groote Markt, Yper, plaats grijpen. DAGORDE 1. Verslag van Bestuur en Toezichts- raad over de werkingen van 't dienstjaar 1930. 2. Voorstelling en goedkeuring van Bilan en rekening van winsten en verliezen. 3. Ontlasting van Bestuut- en Toezichtsleden. 4. Benoeming van drie Bestuurleden en een Toezichtslid. Wij vernemen dat de klokken van onze heropgebouwde Kathedraal op den Zon dag van Paschen zullen gewijd worden. De wijding van het Groot Orgel zal op Sinxendag geschieden. Geen twijfel of die twee schoone litur gische plechtigheden zullen een stroom van volk naar onze Kathedraal lokken. Het echt hondenweder waarmede wij in de laatste dagen der week zoo mild begunstigd hadden geweest, had ons eene zekere vrees omtrent het welgelukken van den Karnavalstoet ingeboezemd, doch gelukkiglijk werden de sluisdeuren hierboven Zondag nogal dichtgezet, zoo dat de stoet, die welgelukt was, zijnen uitgang gedaan heeft. Alhoewel er zoo veel volk niet opgekomen was als verle den jaar, dien dag was het dan een echt zomerweertje, hebben de inrichters toch de voldoening gehad te mogen bestatigen dat het feest door hen ingericht veel volk naar Yper gelokt had, zoodat het een goede dag voor vele nertngdoeners der stad zal geweest zijn, een bewijs te meer dat deftig verzet altijd bijvai geniet. Hier onder geven wij den uitslag van den wedstrijd. 1' REEKS. 1. De Moderne Pompiers, Audenaerde. 450 fr. en een ianion; De Menschlievende Dansers. St Amandsberg. 450 fr. en fanion; 3. De Sneeuwvlokken. Poperinghe. 350 fr. en fanion; 4. Le Ballet du Centenaire de Mes-

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1931 | | pagina 2