De ihjii Broeders Handelsbank Bond der Kroostr. Gezinnen NA OPSLORPING JAN ANDERE BANKEN WEET GE WAT de eerste Vlaamsche Bank boekt, 25 millioen Fr. Kapitaal 15 millioen Fr. Reserves 53' Jaar. - Nummer 10. 35 Centiemen. Zaterdag 7 Maart 1931 Katholiek Weekblad van het Arrondissement Yper WONINGFONDS Oudheidskundigen zoeken langs alle kanten om bij opdelvingen kennissen op te doen nopens de verledene tijden. Gij hebt hooren spreken van de vondsten in Egypte, in Assyrië, in Mossoul, in Grie kenland, enz. Nu vatten er Amerikanen den berg Nebo aan, gelegen ten Oosten der Doode Zee en waarop Moises klom, om het land van beloften te aanschouwen vóór hij stierf. Zij willen noch min noch meer de Arke des Verbonds ontdekken, daar verdoken door Jeremias. Gaan ze lukken? Oordeelt volgens het verhaal der H. Schriftuur (Machabeërs II, 2-4). W. V. Hoofdzetel GENT, Kalanderberg, 1. Bijhuizen ANTWERPEN, Lange Nieuwstraat, 17. BRUSSEL, Wetstraat, 84, enz. 253 Agentschappen en Kantoren in Oost- en West-Vlaanderen en Brabant. t)p(V0cljc itoII. ABONN'EMEN'TPRIJS 1 Jaar IS fr. 6 maanden 10 fr. 3 maanden 6 fr Men abonneert in alle Postkantoren en in het Opstelbureel ABONNEMENT VOOR 'T BUITENLAND: 28 frank. Op het Opstelbureel alleen te vragen. BEHEER EN OPSTEL io5, ZONNEBEKE STEENWEG, io5, YPER Postcheckrekening 40.201 (j. casier) waar op alle wekedagen alle inlichtingen te bekomen zijn van 14 tot 16 uur. AANKONDIGINGEN Prijs bij overeenkomst. Alle Aankondigingen moeten tegen den WOENSDAG ten laatste ingezonden woraen. Kleine berichten en nieuws ten laatste tegen den WOENSDAG avond. 't Is zeven, acht jaar geleden dat het Christen Werkersverbond de vol le laag kreeg uit de rangen der VI. Nationalisten. Wij waren lammelingen, verkoch ten, verraders, voor wie het niet om 't vlaamsche volk te doen was, krui pers en postjes jagers, broodroovers en zoo meer. De Heer Jules Declercq uit Iseghem ging over naar de Natio nalisten om de leiding te nemen van hun sociale organisatie, wijl de Heer Van Severen met sterke hand de po litieke leiding behield. Och ja, hoe pijnlijk een operatie wel zijn mag, als die noodig is, moet men er wel toe overgaan. En waar de Heer Declercq niet langer het programma van 't Christen Wer kersverbond aanvaarden kon, was die operatie een noodwendigheid. Dan was natuurlijk het Werkersver bond de zondebok. De Heeren Van Severen en De clercq hebben intusschen hun actie voortgezet. Onlangs nog wezen wij op de bedenkelijke strekking van de nationalistische syndicaten, die met hun zoogezegd «Vlaamsch Solidaris- me» niets anders bedoelden dan een naaping van het Italiaansch Fas- cisme. Intusschen bleven de scheldwoor den tegen het Christen Werkersver bond niet achter. En nu? Nu is 't een kruisvuur van scheld woorden onder malkander. Van Se veren, Declercq, Thiers tegen de overigen. Van Severen blijft de Ex tremist, de anderen worden nu de lammelingen, de postjes jagers, enz. De gouwraad van West-Vlaande ren keurde Van Severen af, Van Se veren komt openlijk in verzet en wil de volle verantwoordelijkheid dra gen. De broeders zijn aan 't vechten! Och, we hadden er ons wel aan verwacht. En niet duidelijker kun nen we aantoonen wat een ongeloof lijke warboel het is bij de Nationa listen dan met aan te halen wat de Heer Beeckman schrijft in «'t Leie land» van 22 Februari«Intusschen- tijd laat de nood aan een algemeene organisatie der verspreideVlaamsch- Nationalistische krachten zich drin gend gevoelen. Er is een sterk ver langen naar uittreding uit de lang durige verwarring en den dreigen den chaos door vastlegging der be grippen en beginselen die ons moe* ten leiden, door concbetiseering van de doelstelling waar we moeten naar streven door het uitstippelen van een plan van actie dat onder de stuw kracht van een gezaghebbende lei ding zouden worden uirgevoerd». De Nationalisten roepen om een gezaghebbende leiding. Jaren op ja ren hebben ze alle gezag van be proefde leiders en strijders afgebro ken, het gezag der Kerk zelfs afge broken. Jaren op jaren reeds hebben zij on ze arbeiders willen inlijven, 't Chris ten Werkersverbond afgebroken en nu roepen zij 1) om een gezaghebbende leiding; 2) nu zullen zij een plan opmaken van sociale aktie! Waar ons huis ja ren gebouwd staat, zullen zij nu een nieuw huis bouwen... en jaren rie pen ze tot de werkliedenKom bin nen bij ons Nu zien we waar de arbeiders bij hen staan... in regen en drup! Het zou ons te ver leiden moesten we nu ingaan op wa de extremisten van de groep Van Severen aan de anderen verwijten en wederzijds. Maar we vragen ons af wat men te Kortrijk en te Yper doen zal waar Jules Declercq nog immer aan de so ciale organisaties leiding geeft, wijl zijn Vlaamsch Solidarisme door Kortrijk en Yper in den ban worden geslagen Zal men daar ook overgaan tot de operatie, die vroeger reeds te Ise ghem moest gedaan worden? zoo niet zal Declercq Van Severen verlooche nen of zal men te Kortrijk en te Yper den warboel nog grooter laten worden De Heer Beeckman veronderstelt dat we met leedvermaak dat spel be schouwen. Welnu dat doen we niet! Wat we voorzien hadden is ge beurd. De grondslag der nationalis tische aktie is immer geweest dub belzinnigheid. In alles, door alles dubbelzinnigheid. Alles wat de chris- tene arbeiders ten voordeele van he. vlaamsche arbeidende volk bevochten werd ongenadig afgebroken, immer werd met kwa garen genaaid waar 't ons betrof. Maar wat werd er po sitiefs gedaan? Alles bleef bij ver dacht maken, beknibbelen, schelden. Een eigen programma werd nooit opgemaakt. Nu wordt Van Severen afgekeurd, Senator Van Mierlo wordt in Antwerpen verloochend. M. Beeckman zegt heel wel... een langdurige verwarring. Maar wat ons leed dolet is dat de Vlamingen niet kunnen mekaar ver staan om hun volk te ge/ren zijn Vlaamsch recht. Gisteren stonden de Nationalisten tegenover de Minima listen, vanuaag staan de Nationalis ten egenover malkander. Doodjam mer is 't dat het volk het slachtoffer is van de theorie. M. Beeckman zegt zelf dat de verwezénlijking van het Vlaamsch recht langs e.appen moet gaan. Ja, we kijken wel toe, maar zon der leedvermaak; 't is toch zoo jam mer voor ons volk, vooral voor onze arbeiders die in uw zog meegesleept werden en nu niet zien waar ze bij u althans veilig kunnen binnen loo- pen. Over enkele weken werden er door een of ander weekblad uit de Provincie onnauw keurige inlichtingen verspreid, over de wer king van dezen Machtigen Bond en inzon derheid over het Woningfonds. Wij houden eraan, bij middel der Druk pers, juiste inlichtingen te geven en den wa ren toestand over de werkingen mede te deelen. Vooraf dient erop gewezen dat de Bond der Kroostrijke Gezinnen, eene inrichting is buiten alle politiek, en niets anders beoogt dan de belangen te verdedigen van ALLE kinderrijke gezinnen. Door het aanhoudend streven heeft de Bond bekomen, benevens de afslag in win kels, magazijnen en onderwijsgestichten, groote prijsvermindering op trams en spoor wegen; Vrijstelling of verkorting van le gerdienst Gezinsvergoeding en Geboorte toelagen Vermindering van Belastingen en Erfenisrechten Leeningen, zonder in trest. om Studiën voort te zetten Bouw- premien door Staat, Provincie en zelfs reeds door vele Gemeentebesturen toegekend. Voor het ontstaan van het Woningfonds, waren er slechts 5 Kr. Gez. welke de Bcuwpremie aanvroegen. Thans zijn er reeds meer dan 30 omdat zij door het Woning fonds het eerste geld ontvingen om een hui- zeke te kunnen bouwen. Hier volgt een kort, doch welsprekend overzicht over de werkzaamheden van het Woningfonds: Tot op 31 December 1930 waren er in West-Vlaanderen ingediend in Fonds A 1201 aanvragen Fonds B 709 Reeks B2 353 Totaal 2263 Daarvan werden uitbetaald tot op 31 De cember 1930: in Fonds A voor een bedrag van 1.860.200 fr., zonder intr. in Fonds B voor een bedrag van 720.000 fr., aan 3 in Fonds B2 voor een bedrag van 1.071.066 fr., aan 3 Totaal 3.651.266 fr. Voor gansch het Land werden volgende sommen uitbetaald; In Fonds A voor een bedrag van 9.973.170 fr. In Fonds B voor een bedrag van 4.345.000 fr. In Fonds B2 voor een bedrag van 6.785.319 fr. Totaal 21.103.489 fr. Het is onjuist te beweren, dat de aanvra gen in West-Vlaanderen gedaan, uitbetaald zijn geworden tengevolge eener gift van 500.000 fr., bedrag dat door het Middenbe stuur te Brussel verdeeld is geworden tus- schen alle Provinciën. Gezien West-Vlaande ren, als andeel in deze gift enkel over 67.000 fr. heeft kunnen beschikken, is het onzin te beweren dat men hiermede de Kroostrijke Gezinnen in W.-Vl. gered heeft. De Begrooting van Arbeid en Nijverheid, voorziet eene nieuwe toelage van 25 millioen, aarop reeds 8 millioen voorschot werd be taald. Het is te hopen dat de 17 millioen, niet lang meer zullen uitbijven, om aan de, met ongeduld wachtende, Kroostrijke Gezinnen, toe te laten hunne verplichtingen te volko men. Ten huidigen dage hangt alles af van de macht. In W.-Vl. heeft men zulks begrepen. Bij de 25.600 Kr. Gez., ingeschreven in 1930, zijn reeds 2.000 nieuwe Gezinnen, in 1931 bijgekomen. En nu vooruit... Tegen 't einde van 't jaar, naar de 30.000 Kroostrijke Gezinnen in West-Vlaanderen. Namens het Namens het Provin. Woningsfonds Prov. C. der Kr. G. De Voorzitter De Voorzitter HIL. DEPRAETERE. EM. ALLEWAERT. De Amerikaansche maatschappij Newspaper Alliance heeft 200.000 dollarden betaald, om de geschriften van Foch te mogen uitgeven in eenige dag bladen der Vereenigde Staten. Smith, die met Hoover candidaat was voor den post van president in de V. E. S., schrijft wekelijks een artikel in 75 bladen, tegen vier dollarden per woord. Te Belfast (Ierland) heeft men een standbeeld opgericht ter eere van den uitvinder dér opgeblazene wielen voor motos en autos... en het standbeeld is in caoutchouc, wegende 135 kil3. Om het te verveerdigen werd de caout chouc geprest met eene kracht van 230.000 kilogrammen. In Engeland een volksgezinde Domi- né kondigde aan dat hij in de volgende vergadering zoude spreken over liegen en raadde aan, als bereiding tot die aan spraak, het lezen van den XVII Kapitel in het Evangelië van St Marcus. Op ge stelden dag, begon hij zijne onderwijzing met de vraag Wie van u heeft den XVII Kapitel van bovengemeld Evangelië ge lezen Allen staken de hand in de hoogte. Goed zegde hij. Ik heb dus de aanhoorders die ik van doen heb. Gij zijt allen leugenaars, want het Evangelië van St Marcus bestaat maar uit XVI Kapitels. In de Vereenigde Staten werd een wet gestemd van al de schepen aan te slaan, die koopwaren aanbrengen, verveerdigd door gevangenen. Hier mede bedoelt men de dumping-waren door Rusland uitgezonden en de wet treedt in voege met 1 April 1931. Canada heeft ook het invoeren verbo den van Russische kolen, houten pelsen. hebben liever tol te betalen aan de ban- St Louis. In Chicaga is een nieuwe burgemeester aangesteld. Er waren twee candida'en De rechter Tyll, gesteund door de ban dieten uit St Louis en Thampson ge steund door Al Capone en zijne ban dieten uit Chicago. Deze laatste is ■gekozen met 45.000 stemmen meerder heid. Dus de ingezetenen van Chicago Een nieuw gedacht,geniaal gedacht of zot gedacht Een fransche werktuig kundige stelt voor, bij middel van groote buizen, warm lucht te brengen uit de oververwarmde woestijn streken tot in koele bergpassen. Daar zoude de warme lucht opwaarts de ruimte invliegen en men zoude hem doen blazen op trommel- vormige-tuigen (turbinen), die dynamos zouden in beweging stellen en electrici- teit voortbrengen. Heer Lavedan van de Academie Franfaise bezocht te Parijs den oven van het kerkhof, waarin men de lijken verbrandt en zegt dat hij daar de pijnlijkste en schrikwekkendste gevoelens onderstaan heeft, die hij ooit beleefde Het zien van dat lichaam, dat zwelt, groen en blauw wordt, openbarst zwart wordt en laait Zal Belgie, in deze benarde tijden, ook geld vinden om een kostelijk gebouw te zetten en kostelijke getuigen aan te schaffen, die maar zullen dienen voor enkele zotgewordene godsdiensthaters Van Moscou heeft men op nieuw 8000 Kgr. goud gezonden naar Berlijn. Dat maakt nu reeds een totaal van 20.000 Kgr. en millioenen menschen in Rusland leven in gebrek en uiterste miserië. In Italië had men eertijds de roode Hemden van Garibaldi en nu de zwarte Hemden van Mussolini. Men spreekt van een nieuwe secte De Blauwe Hemden in Spanje. Te Houston vier protestantsche tem pels zijn voorzien, voor den dienst, van sprekende lichtdoeken,alle vier door de zelfde bron gespezen. Eerst hoorde men een Angelus, gespeeld op het orgel door een kunstenaar uit Texas. Dan zag men een tooneel-verbeelding van den 23e psalm. Daarna hoorde men eenige lofzangen. Verders zag men de bijzonderste predikanten, die hunne ge leerdste aanspraken ten beste gaven en eindelijk hoorde men een orgel-spel, als scherre-weg. Bij het uitgaan spraken de geloovigen niet over de sermoenen, maar vroegen zich af wat dat dit al wel zou gekost hebben Jubelfeest in Canada, ter oorzake van het ontstaan der maatschappij Cana dian Pacific vóór 50 jaar. Canada is een bondstaat van negen landen, zeer uitgestrekt en vóór 50 jaar was er maar bond bij name, tusschen die staten, waarvan de uiterste zoo ver van elkander gelegen waren. Om eenheid samen te snoeren, dacht het bestuur een ijzerenweg te leggen van Oost naar West. Dit voor stel stond op een mislukken als eene private maatschappij, het gedacht over nam. Zij bouwde den ijzerweg, die nu met de vertakkingen 36.000 Kim. be draagt en om van Oost tot West per expres te rijden, behoeft men zeven dagen. Die maatschappij heeft ook groote schepen die varen inden Atlantiek, in den Stillen Oceaan en op de groote meren Samen 500.000 tonnen omvang en daar bij langs de lijne O. W. groote en prach tige Hotels. Nog stond er in 't zelfde schrift, hoe de propheet... geboden heeft, dat men hem met het tabernakel en de arke zoude volgen tot dat hij uitkwam aan den berg, waarop Moises geklommen is en Gods erfdeel gezien heeft. Jeremias daar geko men, vond eene krocht in de rotsen, bracht het Tabernakel, de Arke en den Reukaltaar daar binnen en stopte den ingang. En eenigen, die volgden, kwa men er te zamen naar toe om... de plaats te teekenen maar zij konden ze niet vinden. En als Jeremias de wete gekre gen had, bestrafte hij hen en zegde dot de plaats zou onbekend zijn, tot dat God de vergadering des volks te gader

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1931 | | pagina 1