[Crédit An versois_ eWitóvan eenCirÉBii Nieuws in 5 reken Ypersche Kroniek Dix madestraat, 18, YPER Keuring der Stieren en Prijskampen voor Stieren Koeien Jaar 1931. Volharding. AANBESTEDING Missiefeest. Kerkelijk Nieuws Vasten-Sermoenen. Trabolspel - Matchen voor den Beker Verslag van den Gemeenteraad van 2 Maart 1931. zoa brengen en verzoend zoude zijn en dat dan de Heer deze dingen zoude too- nen en de heerlijkheid des Heeren zou verschijnen... Schriftgeleerden beweren dat Jeremias hier de wedervinding der Arke belooft op het einde der wereld, als de Joden tot Christus zullen bekeerd worden. Te Kortrijk een heer zag in de Lange Steenstraat een jongen, die vruchteloos den arm uitreikte naar den trekker eener huisbel... springen zelfs hielp niet. Dienstwillig zegt hij aan den bengel Ik zal u helpen, vriendje en hij trok een geweldigen snak aan de bel. En nu Mijnheer, loopen riep de jongen al welvluchten. Te Londen werd de beroemde Queen's Hal of Volks Paleis, door het vuur vernield. Niettegenstaande de 300 pompiers en hunne moderne toestellen kon men bijna niets uit de vlammen red den. Een orgel van 60.000 Pond is in de vlammen gebleven. Te Watervliet zijn 2 leeuwen uit de kooi van een Cirkus losgebroken, overal wandelden ze rond ter grootste schrik der inwoners. Gansch het personeel van den Cirkus was weldra op jacht maar lukte er niet in ze aan te houden. Een leeuwen temmer werd zelfs de kaak afgebeten. De Gendarmen werden verplicht de twee kostelijke leeuwen omver te schieten. In 't jaar 1930 heeft men in Amerika 1 >9.624.909.900 sigaretten gemaakt 1 een rekord De Taksen die er voor betaald zijn bedragen 358 millioen dollars. BANK BEURS WISSEL! Zondag zal men te Brussel het standbeeld inhuldigen, opgericht aan de soldaat-duif en ter gedachtenis van de Belgische duivenliefhebbers die hun le ven voor het Vaderland hebben gegeven. Prins Leopold zal aanwezig zijn. Te Groosetto in Italië is eene hout hakkershut in brand gekomen. Drie kin deren zijn er levend in verbrand. De vader die zijne kleine wilde redden is gruwelijk verbrand geweest. In een fransch dorp was men sedert 4 dagen zonder nieuws van eenen jacht- bewaker. Wanneer men de deur open gebroken had, vond men een afschuwe lijke romp Het hoofd, de nek en de beenen van den ongelukkigen hadden door een jachthond verscheurd geweest Te Braqueville (Frankrijk) is een zinnelooze erin gelukt uit het gesticht te ontsnappen en doolde overal rond, eene landbouwster werd door hem aangeval len en half verwurgd. Eindelijk is hij aangehouden geweest in een bosch aan de boorden eener rivier, waar hij zich met verdorde bladeren voedde. Te Worstead-Norfolk (Engeland) is Granville Watts door een automobiel verongelukt geweest. Watts was lid der bemanning van den R 101 die onlangs te Beauvais in brand neerstorte, en had al van te voren aan 2 luchtvaartrampen ontsnapt Te Munckzwalm, op de lijn Brussel- Kortrijk is een vischhandelaar met zijn gespan op een onbewaakten overweg door den trein aangebotst geweest. Hij was op de slag dood,zijn paard gruwelijk gekwetst overleed wat later en de kar werd vermorzeld. De Fransche vliegers Bossoutrot en Rossi hebben gedurende 75 uren 22 mi nuten gevlogen en hebben 8.805 Km. afgelegd. Ze kloppen zoo 2 wereldrekor- den die aan de Italianen Maddalena en Cecconi met 67 uren 13 minuten en 8.188 Km. toebehoorden. Mengelwerk v. "Het Ypersche Volk,, 59 Oorspronkelijk dramatisch verhaal door Camille Vervarcke. Van zoohaast het hun gelukt was den draaienden steen in zijnen geWo nen toestand te brengen behandelden Frederik en Victor den baron met ze keren eerbied, maar zij antwoordden niet op zijne vragen. Zij bevonden zich in eene onpeilbare duisternis zoodat Julius Delatour niet wist wat aanvangen. Nu eens begon hij de twee mannen allerlei leelijke namen te geven, dan eens vroeg hij wat er met hem gebeu ren ging, of wat men van hem wilde. Er werd hem onveranderlijk geant woord. Mijnheer de baron mag gerust zijn, er zal hem geen kwaad geschie den, maar onze meester wil hem on verwijld spreken. eWaarom handelt uw meester zoo Dat zal hij aan mijnheer verkla ren. Wie is uw meester? Dat zult gij dra vernemen, zoo gij ons gedwee wilt volgen. Wilt gij mij ergens in eene hin- derlag lokken. Wij leiden u naar onzen meester, anders niets. Zal ik vernemen wat er met mij ne vrouw en kinders gebeurd is? Zoiida^i'ust. De apotheek van M. Weckesser, Diksmudestraat, zal alleen open zijn op Zondag 8 Maart 1931. In uitvoering der gecoordonneerde ver ordening ter verbetering van het runder ras, zal worden overgegaan ter plaatsen, dagen en uren hieronder aangeduid, voor hetgeen de Derde Landbouwstreek van West-Vlaanderen betreft, tot de keuring der Stieren, bestemd tot den openbaren springdienst gedurende hel jaar 1931. DERDE LANDBOUWSTREEK. Voor de 12e Omschrijving te P'roven, Dinsdag 17 Maart 1931 voor de 13e Omschrijving te Boesinghe, Woensdag 18 Maart 1931 voor de 14c Omschrij ving te Yper, Donderdag 26 Maart 1931 voor de 1511 Omschrijving te Wervick, Donderdag 19 Maart 1931 voor de 16e Omschrijving te Meessen, Dinsdag 24 Maart 1931 voor de 17c Omschrijving te Kemmel, Maandag 30 Maart 1931 voor de 18e Omschrijving te Moorslede, Woensdag 1 April 1931, telkens om 10 uur voormiddag. Terzelfdertijd zullen in deze Gemeen ten de Prijskampen plaats hebben voor Stieren en Koeien door het bovenbedoeld reglement ingesteld. (Zie bijzondere plakbrieven). Een Engelsch blad The White Horse Bul letin gaf dezer dagen, onder den titel Don 't Stop! een bericht, waarvan de zoo passende woorden moeilijk te vertalen val len, maar waarvan de zin daaromtrent de volgende is: Indien iemand staakt reklaam te maken, dan is er iemand die staakt te koopen. Indien men staakt te koopen, dan houdt men op te verkoopen. Indien men ophoudt te verkoopen, dan staakt men zijne fabrikatie. Indien men ophoudt te fabrikeeren, dan houdt men op van geld te winnen. Indien men ophoudt van geld te winnen, alles ligt stil. Besluit Keep going Volhardt En deze redeneering toepassende op onze jaarlijksche Handelsfoor Indien wij onze Handelsfoor staken, dan zullen met de Paaschfeesten geen duizende personen naar Yper komen. Indien geen duizende personen naar Yper komen, dan zullen er duizenden zijn die niet weten, wat de handel en nijverheid van Yper vertoonen kunnen. Indien die duizenden niet weten wat Yper kan, dan zuilen zij zich naar Yper niet wen den. als zij iets van doen hebben. Wij zouden deze fabel kunnen zoodanig rekken, rekken. om eene geheele kolom te vullen. Gelukkiglijk is het princiep van het be stuur der Ypersche Handelskamer Volhar den het is ook de gedragslijn van het be stuur der Handelsfoor en van de talrijke deelnemers. Het moet nog voor vele jaren het princiep wezen van al wie de toekomst, het herleven en de welstand van Yper ter harte ligt. De kostelooze tombola ingericht door het bestuur der Handelsfoor zal veel bijdragen, om de bezoekers aan te trekken. Men weet reeds, dat elk ticket aan den ingang genomen, recht zal geven op een kosteloos biljet der tombola. Deze zal be staan uit voorwerpen, ten deele door het bestuur der handelsfoor aangekocht en ten deele door de deelnemers geschonken; alle de prijzen zullen in eene bijzondere zaal der foor, in de Middelbare school, bijeen verzameld en ten toon gesteld worden, om onder de oogen der bezoekrs te brengen, de namen der milde gevers en de groote ver scheidenheid der prijzen welke de gelukkige winners der tombola te wachten staan. Van nu af, zijn reeds een schoone reeks giften toegezegd; de inrichters schenken on- vergeld hun werk, hun tijd, hunne daad en hun persoon, zij geven onlichamelijke ge schenken aan de tombola en voegen er nog wat anders bij... De Ypersche handelaars, tentoonstellers in de foor of ten huize, zullen niet ten achter blijven en door het schenken van een prijs, symbool van hunne neiring, zullen zij alzoo de inrichters aanmoedigen en de bijval der foor verzekeren. Op zeer weinig uitzonderingen na, hebben de handelaars in hunne vitrien uitgehangen, de prachtig gekleurde plakbrief der foor, al- zoo hunne sympathie bewijzenae en hunne wederzijdsche verbintenis, tot het welgeluk- ken mee te werken. Twee of drie handelaars, die nochtans in straten van druk verkeer wonen en bijzon dere goe zaken doen wanneer volks massas naar stad komen, durfden de plakbrief wei geren, omdat zoo zegden die personen zij er geen belang bij vonden. Voor hen, bestaat dus de handelsfoor niet, en zij zulen ongetwijfeld, deur en vensters sluiten gedurende de Paaschdagen. De voorbijgangers zullen zich afvragen, wie er in dat huis gestorven is; wat pijnlijk schouwspel, te midden der jubelende menigte en der straat krioelende van vreemde be zoekers rijke kunstavond ingericht op Zondag 8 Maart, te 6 1 4 uur, in de feestzaal van Sint-Vincentiusc.ollege, ten voordeele van de Witte Zusters Missionarissen van O. L. V. van Afrika. Toegangskaarten aan 5 en aan 3 fr. zullen te verkrijgen zijn aan den ingang der zaal. STAD YPER. voor het opbouwen van eene FEESTZAAL op de V'andenpeereboomplaats. Dat weten wij nietkom mede en gij zult zien... Het zou ons te veel spijten indien wij geweld moesten ge bruiken. Welnu, ik heb het liever zoo, sprak dan de baron en liet zich gedwee voortleiden. Dan vorderde men snel. Men kwam in eene soort van kelder die tamelijk goed verlicht was en de baron herkende zijne twee geleiders. Hazegde hij. gij zijt dan toch de knechten van den Amerikaanschen jager!... Inderdaad, wedervoer Frederik. 't Is jammer dat ik naar mijn voorgevoel en naar de verwittigingen van sommige raadgevers niet gelui sterd heb. Hij kon niet voortspreken, want de oudste zegde Wij zijn er!... Hij klopte inderdaad aan eene zij deur. Binnen klonk het. Frederik opende de deur, deed den baron eerst binnen gaan, dan sloot hij de deur, terwijl hij en zijn broeder, lak langs eene zijde des ingangs, post vatteden, gelijk twee op wacht gestel de soldaten. De plaats waar Julien Delatour bin nen kwam was indrukwekkend en streng gemeubeld. Zij was gansch met zwart behangen en verlicht door een zestal lampen, die aan het gewelf opgehangen waren. Eene tafel en een zestal zetels wa ren al de meubels, die men er opmerk te uitgenomen eene beeltenis, die in Het College van Burgemeester en Schepenen der Stad Yper maakt kenbaar dat er op Zaterdag 28 Maart 1931, om 10.30 uur 's voormiddags, op het Stadhuis, Groote Markt te Yper, zal overgegaan worden tot de aanbeste ding van het opbouwen eener Feestzaal op de Vandenpeereboomplaats. De schatting der uit te voeren werken is volgens bestek beraamd op eene glo bale som van 1 37.002,78 fr. waar de 1914 De plans, bestek, lastenkohier berusten op het Stadssecretariaat van Yper, al waar men er kennis kan van nemen op alle werkdagen en waar ze ook te koop zijn. Yper, 4 Maart 1931. De Secretaris, G. VERSAILLES. De Burgemeester en Schepenen, H. SQBRY. Binnen kort vertrekt naar de Ruanda- Congo een edelmoedige Ypersche Zende linge, Eerw. Zuster Eleonora in de wereld Juffrouw Gerarda Vanderghote. Ter dier gelegenheid wordt een luister- levensgrootte Adhemar Delatour voor stelde als hij omtrent twintig jaren tel de. In het kasteel had men dat portret met minachting op een stofferig zol derkamerken gestoken, waar het gansch vergeten scheen. Daar had Willem het ontdekt, en het naar zijne woning doen overbren gen. Als men Julien Delatour nu in die zonderlinge plaats binnengebracht had keek hij verschrikt rond, maar waar moest hij zijne blikken op laten rus ten tenzij op zijnen neef of op de beeltenis zijns broeders? Nauwelijks had hij de gestalte van den zoon en het portret van den vader gezien, of hij moest tot zijnen schrik eene sprekende gelijkenis vaststellen. Aangezien Willem wist dat men zij nen oom bij hem ging brengen, had hij er zich op toegelegd zijn uitzicht te veranderen. Hij had zich reeds vroeger een kos tuum doen maken, gelijk men toen ter tijd in de streek droeg, en vroeger reeds zijn knevels laten groeien. Ten slotte had hij zijn baar op de zelfde wijze gekamd gelijk zijn vader en zijne lange bakkebaarden afge schoren. En op het eerste zicht moest men wel bekennen dat hij ten volle in zijne poningen gelukt was. Zonder vrees voor tegenspraak mocht hij het portret dat aan den muur hing voor het zijne doen door gaan Willem zag nu met verklaarbare kans tot overwinnen heel lang twijfel achtig. Een beetje min tegenslag bij de Coomar.nen en de Bascule werd geklopt op eigen veld. De match eindigde om 10 uur met 25 punten voor de Bascule tegen 19. Woensdag gaat de Katholieke Kring naar het Postje. Er wordt veel volk ver wacht. ALGEMEEN KLASSEMENT gespeeld gewonnen 6 4 6 4 6 3 6 2 6 2 Een die er was. Kath. Kring Bascule In St MAARTENS: Zondag 8 Maart 1931. Te 7 u. H. Mis en alg. Communie voor Statie de Congreganisten. Te 8 1.2 Sol. zielmis Coöperatieve voor Juffrouwen Maria en Madeleine Le- Postje clercq, Oude Veurnestraat. Te 11 1/2 u. zielmis voor Heer en Vrouw Arthur Messiaen-Depuydt, Bruggesteenweg. Dinsdag io Maart 1931 Harmonie Ypriana. begint de Novene met het gebed tot den Het groot concert van de harmonie H. Jozef» na iedere H Mis. Door vele Ypriar.a zal op Dinsdag 30 Maart in de geloovigen zal die zegenrijke novene ter zaai Van Oud Yper plaats hebben, eere van den H. Jozef gevolgd worden. De eereleden die bij vergetelheid hunne In St PIETERS uitnoodigingskaart niet zouden ontvan- Zondag 8 Maart 1931 gen hebben, mogen deze gaan afhalen ten 8 1/2, gezongene mis voor Arnoud bij den Heer Voorzitter A. Gruwez. Stephanie, huisvrouw Hollevoet. CINEMA COLISEUM De Vasten-Sermoenen gepredikt in groote galavertooningen Sint-Maartenskerk door E. H. Paul Sobry ter gelegenheid der kattefeesten worden bijgewoond, eiken Zondag na- Verandering van uren en programma: Zaterdag 7 Maart, te 8 uur; Zondag 8 Maart, te 2 uur, te 5 uur, te 8 uur. middag, door een machligen toeloop van volk. Iedereen wil die schoone, roerende predikatie hooren over het Bitter Lijden van Onzen Goddelijken Zaligmaker, j En opdat de vrome stilte niet zou ge stoord worden onder het Sermoen, wordt PROGRAMMA: De Kleine H. Theresia van Lisieux in DE ONTBLADERDE ROOS (La Rose effeuillée) met in de hoofdrollen: Simonne Vaudry en de kerkdeur gesloten kwart vóór 4 uur. Jeannine Lecquesne. Aandoenlijk drama in. 't Is een beste maatregel, die meehelpt 10 deelen, waarin voorkomen het leven en tot de godvruchtige ingetogenheid van mirakelen van de Heilige. J r ALLES voor toutou, (Tout pour Tou- de toehoorders. Lof en Sermoen eindigen tou), klucht in 2 deelen. om 4 1/2 uur. Leerfilmen Nieuwsberichten. De volgende week: de sensationeele film: Bond der Kroostrijke Gezinnen. Het BARBARA, dochter der Woestijn (Barba- Bestuur van den bond meldt dat de aanvra- ra, fille du désert), uit het huis Artistes gen ingediend om afslag te bekomen meestal Associés Diavolo in MACHT EN MOED niet in orde zijn. Speciale formulen af te (Force et courage). leveren door het Beheer der belastingen moe- Prijzen: Balcon, 5 fr.; Benedenzaal, 3,50 ten ingevuld worden. Ten einde de leden van en 2 fr. KindersBalcon, 2 fr.Benden- den Bond hierin te helpen, zullen er zitdagen zaal, 1 fr. KINDERS TOEGELATEN. Goed ver warmde en modern ingerichte zaal. Koste- gehouden worden op het Stadhuis de Zater dagen 7 en 14 Maart van 2 tot 5 uur namid dag, aldaar zullen alle inlichtingen verleend looze keerkamer." - "verfrïsschingen in" den en formulen ter beschikking gesteld worden café te bekomen. Vier is meer dan drie. Ter gelegenheid van de vertooning van het leven en de mirakelen van de Kleine H. Theresia van Lisieux, worden er in den Cinema Coliseum van 't Chris ten Volkshuis te Yper, VIER vertoonin gen in plaats van DRIE gegeven, name lijk Zaterdag 7 Maart te 8 uur, en Zon dag namiddag te 2 uur, te 5 uur en te 8 uur. Er zal ook iemand zijn om deze formulen te helpen invullen. Men gelieve zonder fout het trouwboekje mede te dragen. BERICHT. De plaats van huisbewaarder der Staats Middelbare School te Yper is open. Aanvragen schriftelijk in te dienen vóór 15 Maart bij den Heer Burgemeester. Yper, 23-2-1931. De Burgemeester, H. SOBRY. Woensdag ontmoette de Bascule in hare tra de maatschappij van de Coöpe ratieve. l Bij de bezochten was de Heer Favorel vervangen door den Heer Desmet. Bij de bezoekers waren twee invallers, namentlijk de HH. Rosseel en Berghman die optraden in plaats van de HH. Van- oudenhove en Debouck. Gewone spelleiders. Als scheidsrech- brave gemeenteraadsleden in hunne be ters de H.H. Vierstrate en Ververken. stuurlijke zending te hinderen en te sto- Van weerszijden mag het spel als min- ren. En 't tuutte... dat hooren en zien derweerdig betiteld worden ook bleef de vergingen... Zoodanig dat Roode Baas De Gemeenteraad hield zitting op 2 Maart 1.1. 't Was zitting... maar 't was ook Kat- tefeest En 't was alsof al de hemelsche en helsche geruchten samenspanden om onze nieuwsgierigheid 11a, hoe zijn oom zich gedragen ging. De baron was diep aangedaan en' zag er waarlijk bevreesd uit. Blijkbaar was het hem aan te zien dat hij er zich in geenen deele aan verwacht had, daar zulke ontmoeting te doen. Zet u, mijnheer Delatour, zegde Willem op kouden toon. Daar de baron waarlijk niet al te vast op zijne beenen scheen te staan, voldeed hij zooveel te liever aan die uitnoodiging. Hij deed al wat mogelijk was om er kalm en rustig uit ie zien maar daar mocht hij niet in gelukken. Koortsachtig en met klimmenden angst vlogen zijne blikken nog immer van den geheimzinnigen persoon naar het beeld en omgekeerd. Willem haastte zich niet om te spreken. Hij bezag zijnen oom nu met eene zegevierende uitdrukking op het ge laat, gelijk een overwinnaar de ver- wonneling aanziet, en daarbij scheen hij waarlijk wel eenig genoegen te smaken. Eindelijk murmelde hij als tot zich zeiven sprekende: Geest van Zaira, mijne rampzalige moeder, gij zult voldaan wezen XIV. Eindelijk vond Julien Delatour tie spraak weder, en gelukte er in op ta melijk vasten toon uit te brengen; van mij? Wat wil men nu toch Wat beteekenen al zulke onuitlegbare manieren. Gij zoudt beter doen, mijnheer Delatour onmiddellijk te bekennen, dat gij wel weet waarvan er kwestie zijn zal. Hoe zou ik, vroeg de baron die zich inwendig gelukkig achtte, omdat alles tot dan toe beter ging dan hij zich voorgesteld had. Vraag naar de bekende waarheid niet, en lieg niet wat ik heb reeds duidelijk bemerkt dat uw geweten u reeds toegeroepen heeft«Rekenschap zul gij moeten geven over de misda den, welke gij jaren geleden bedreven hebt niet zoo Tulien Delatour was nog bleeker ge worden dan te voren en hij moest wel de oogen ten gronde slaan, onder de strenge blikken van zijn neef. Dezes verontweerdiging scheen ge durig te grijzen. Als hij aan zijn moeder dacht, was hij ook iedermaal op het punt alle voorzichtig- of toegevendheid te ver geten, en hij voelde dan eene bijna on overwinbare begeerte zijnen vijand te verpletteren. Nu ook hadde niemand kunnen ver zekeren welke wending het onderhoud genomen zou hebben, zonder de ne derige houding van den baron. Al met eens wierp hij een smeeken den Wik op zijnen neef. en murmelde nauw hoorbaar Helaas! mijn neef. aan het ge beurde is er ongelukkiglijk niets meer te veranderen. Ha, gij herkent mij reeds.

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1931 | | pagina 2