Handelsbank WEET GE WAT de eerste Vlaamsohe Bank boekt, NA OPSLORPING m ANDE8£ BANKEN 25 millioen Fr. Kapitaal 15 millioer Fr. Reserves Laebt niet met de Sprookies VdH Gl^OOtVdUCi7 j ij0Ven d#e rechtstaande houding vut. 53: Jaar. - Nummer 16. 35 Centiemen. Katholiek Weekblad var het Arrondissement Yper Zaterdag 18 April 1931 r J I in menig Tg gevoel, een vrij fantasti- NV. Hoofdzetel GENT, Kalanderberg, 1. Bij huizen ANTWERPEN, Lange Nieuwstraat, 17. BRUSSEL, Wetstraat, 84, enz. 233 Agentschappen en Kantoren In Oost- en West-Vlaanderen en Brabant. ABONNEMENTPRIJ3 1 Jaar 13 fr. 6 maanden 10 fr. 3 maanden G £r Men abonneert in alle Postkantoren en in aet Opstelbureel- ABONNEMENT VOOR *T BUITENLAND: 28 frank. Op het Opstelbureel alleen tc vragen. BEHEER EN OPSTEL io5, ZONNEBEKE STEENWEG, io5, YPER PostcheckrcLeaing 49.20! (j. casier) waar op alle wekedagen ai'e inlichtingen te bekomen z:jn van tl tot 16 uur. AANKONDIGINGEN Prijs bij overeenkomst. Alle Aankondigingen moeten tec.n den WOENSDAG ten laatste ingezonden woraen. Kleine berichten en nieuws ten laatste tegen den WOENSDAG avond. dan toevallig een steunpunt, een uoom, eene haag, een muur of iets {dergelijks, dan behoudt het daaren- We laten het woord aan onzen 'schen indruk maakt. vriend brankardier Jaak Witte. Op het punt waar de steenweg op T... en de kiezelbaan op V... sa- menloopen, staat een groot kruis beeld met daarnaast de oude, haast niet meer herkenbare beelden, van de Moeder Gods en discipel Joannes. Toen ik een kleine jongen was en, bij 't vallen van den avond aldaar voorbij moest, verhaastte ik altijd den stap, stiet even eens aan mijn petje, zonder evenwel anders dan schuw en vreesachtig naar het Cal- variebeeld te durven kijken. Van dezen zonderlingen gemoeds toestand, was niemand anders de oorzaak dan een soldaat van Napole on die, daar ter plaatse, ruim 80 ja ren geleden, door Gods straffende hand aan den grond werd genageld, op het oogenblik dat hij zijne buks op het beeld van den Gekruisigde wilde afvuren. Dit had Grootvader mij verteld, met zooveel commentaar en beschrij ving van oirjstandighedfin, dat ik, telkens ik voorbijging, den Fi-an- schen deugniet met zijne witte broek, zijne hooge laarzen en zijne lederen op den rug gekruiste bretellen, vóór mij staan zag. Toen hij. vuren^ginjj. zei oudje, scheurde op eens de lucht en een bliksemschicht sloeg hem dood. Dit gebeurde 's nachts, 's An derendaags vonden voorbijgangers hem daar nog staan, 't geweer naar het kruis gericht, stijf en koud als een marmeren beeld. Man geworden, kwam ik nog dik wijls aan den samenloop van beide wegen voorbij en ieder maal zag ik den heiligschendenden soldaat uit mijne kinderjaren terug, en prevelde in 't voorbijgaan een schietgebed voor mijn ten hemel gevaren oudje. Een tiental dagen vóór het laatste offensief der Belgen rond Gent, zag ik, na bijna drie jaren, bataljons dokter C... terug, die haast heel den duur van den oorlog, ver van mij af geweest was. Wij waren samen, on der een regen van duitsce kogels, beneden Dendermonde achteruit ge weken en uiteengedreven, om na een paar weken, in andere eenheden te recht te komen. Op de plaats waar we elkander terugvonden, stond een Calvarie, waarvan het Christusbeeld een stuk arm en een voet kwijt was. Het Ma riabeeld was gaaf, doch Johannes was zoo erg door projectielen toege takeld, dat hij bepaald onkennelijk was. We konden een oogenblik daar ter plaatse uitrusten. Ons oog viel al dadelijk op de Calvarie en ik dacht op Grootvader en den leelijken Franschman uit Napoleons tijd. De omstandigheden bracht me er toe aan Dr C... het vertelseltje van den vin ger Gods mede te deelen. Er ligt in de vertelling van uw Grootvader misschien wat overdrij ving, een beetje fantazij, doch de grond van het verhaal, is niets an ders dan een doodnatuurlijk gebeu ren, zei Dr C... Deze verklaring, die hij op zeer ernstigen toon aflegde, maakte in de hoogste mate mijne nieuwsgierigheid* gaande. Wel zeker, wedervoer hij. Het is een gekend feit dat menschen of dieren, die de bliksem treft, op het oogenblik dat zij een geweldigen spierenarbeid leveren, in de uitvoe ring van hun laatste gebaar, als ge- mumificeerd worden. Vindt het lijk Hetzelfde geldt voor soldaten die, in 't volle van een stormloop, in de hersen of het hart geschoten worden. In eene lectuur over mumificeering, trof ik eens het verhaal van een merkwaardig geval in den slag van Wagram. Een officier der Oosten- rijksche legers werd, meer dan vijf uren na het staken der wederzijd- sche aanvallen, de linkerhand rond den buikriem van een dood paard en de linkerknie op den grond aange troffen, in de positie van iemand die met de boven den rug van het dier uitgestoken rechterhand, zijne pis tool wilde afvuren. Het lijk had een kogel in den kop en de oogen staar den voor zich uit met doffen glans. In den voorlaatsten Turksch-Itali- aanschen oorlog, werden meerdere gevallen van dien rard door batal jonsdokters opgeven en beschreven. De vergiftiging door strychnine laat vaak mumificeering van het lijk vaststellen. De gelaatsspieren leve ren, in dat opzicht, dikwijls een ake- ligen aanblik. Toen ik nu, om eenigen weten schappen j ken uitleg nopens dit won derbaar verschijnsel verzocht, vroeg «ve dekiou cf ik nog wel wat "schei kunde uit mijne humaniora had bij gehouden. Ik kon niet anders ant woorden, dan met een hemelzoeten glimlach en beteekenisvol achter mijn oor krabben. Zoo goed als het ging sprak Dr C... mij toen in het Fransch want in 't Nederlandsch kreeg hij 't niet gedaan over stremming van eitwitstof, zure melk en spierkracht, al dingen die hij, ik weet niet meer hoe, met elkaar in verband bracht. Ik kreeg, kortom, aan zijn geleerden uitleg niet bijster veel kop, maar voelde me toch gelukkig dat Groot vaders historie, laten we zeggen, vijf kansen op honderd had om niet hee- lemaal een kwakkel te zijn. Tot hier brankardier Jaak Witte. Laten wij nu in eenige regels licht brengen in de wetenschappelijke oorzaak der lijkenverstijving; wie weet verstaat Jaak Witte ons niet beter dan Dr C... Een lang aangehouden spierenar- beid doet in de spier een groote hoe veelheid van eene stof ontstaan, die men melkzuur noemt. Dit complex, dat, voor wat den smaak aangaat, wel eenigszins met azijn kan vergele ken worden, stremt de eiwitstof die in de spiersappen opgelost is en maakt bijgevolg de spier hard. In de uitvoering der gewone bewegingen, de stille gang, het spel der kaaksbeen deren, armenzwenken bij koffiema len, zwenken der hand, bij het schrij ven en meer andere, wordt insgelijks stremmen.d melkzuur gevormd doch in zulke geringe hoeveelheid slechts, dat het geleidelijk kan teniet gedaan worden door sodabicarbonaat, anta gonistische stof, die door het bloed voortdurend in de spier wordt aan gevoerd. Zijn de uitgevoerde bewe gingen te hevig of duren ze te lang, dan volstaat de aangevoerde dosis sodacarbonaat niet meer om al het ontwikkelde melkzuur te niet te doen en dit laatste oefent verder ongehin derd zijne stremmende, dit is, ver stijvende kracht uit. Daaruit volgt de stramheid der ledematen, na een vermpeienden arbeid. Neem nu een soldaat die zulken arbeid op het slagveld aan 't verrich ten is, en plotseling door een schot gedood wordt. Het bloed staat, als bij bliksemslag stil, en dadelijk ook, houdt alle aanvoer van het sodabi carbonaat op. Wat uit het geweld van den arbeid, tezamen mjet het schielijk stuiten ier ontstremmings- bron volgen moei, raadt de lezer van zelf. Dr VYNCK. Een schredenteller is een soort zakuurwerk, dat men op zak steekt of beter nog aan het knopsgat van den bovenras vast hangt. Bij ieder stap dat ge doet, het wijzertje verspringt één graad en na bepaalden tijd: ééne minuut, ééne uur, één dag, kunt ge op de plaat het getal stappen lezen, die ge gezet hebt. Vele perso nen werden door eene Engelsche ver- eeniging van se'.ireden-tellêrs voor zien. 's Avonds werden de getallen na-gegaan en zoo bestatigde men, dat een beste winkelbediende 27 kilom. afgelegd had in 24 uren en een kell- ner een café-bediende 32 Km. Wanneer de H. Stoel een concor daat sloot met Pruisen en Beieren, beweerden duitsche gazetten, dat al het voordeel voor de Katholieke Ker ke was en dat de Staat betalen mocht. De Germania maakt de volgende bemerking nopens die beweringIn Duitschland zijn er 23.000 klooster lingen, die zieken bezorgen en moes te ze men •vei-vifligen door leeken, dat zoude een vermeerdering van onkos ten verwekken, die mag geschat wor den op 300 millioen mark... jaar lijks Met Paschen is het in vele huizen de groote kuisch en te Chicago in de V. S. ook. Daar is een nieuwe bur gemeester, die in twee dagen niet min dan 3000 bedienden van het stadsbestuur afgedankt heeft. Ande ren zullen volgen. Die zijn allen be noemd door voorgaanden burgmees ter Thompson in postjes, die alleen op het papier bestonden, waar men veel geld won maar waar geen werk te leveren was. In Rijssel is er dees jaar Eucharis tisch .Congres, niet wereldlandsch maar gewestlij k, om te herdenken dat in Rijssel vóór 50 jaar het eerste congres van dien aard, gehouden werd. Op voorstel van eene nederige vrouw uit Tours kwam het tot stand, door de heldhaftige pogingen van de twee broeders Vrau en Feron-Vrau, twee leeken, koophandelaars, waar van het proces tot Zaligverklaring te Rome aan de gang is en die in den andel genoemd worden door het volk les deux Saints de Lille Dat eerste Congres, gehouden in de zalen der katholieke Universiteit, - deze kwam ook tot stand ten groo- tendeele door de werking der twee Vrau's verzamelde 360 deelne mers, toebehoorende aan tien landen, waaronder Belgie eene eereplaats in nam. Vergelijk dat nederig begin met wat de laatste Congressen wa ren: In Chicago b. v. 62.000 kinde ren zongen de mis der Engelen, in het bijwezen van een half millioen deelnemers en 250.000 mannen wa ren tegenwoordig aan de nachtaan bidding in het stadium of sportplein. In Carthago 6000 priesters namen deel aan de sluit-processie. De dertig wederlandsehe Congres sen werden gehoudente Rijssel, Avignon, Luik, Toulouse, Parijs, Antwerpen, JerusalemReims, Parav- le-Monial, Brussel, Lourdes,- Angers, Namen, Angoulème, Rome, Doornik, Metz, Londen, Keulen, Montréal, Madrid, Weenen, Malta, Lourdes... en na dén oorlog te Rome, Amster dam, Chicago, Sidney en Carthago. André Michelin, zoo wereldbe roemd om zijn velo- en autobanden, is onlangs gestorven. Te Clermont- Ferrand staan zijne werkhuizen en daar heeft hij buiten de oude stad eene geheel nieuwe verwekt, waar zijn werkvolk op moderne wijze ge huisvest is. Voor zedelijke en geeste lijke aangelegenheden heeft hij goed gezorgd, want hij was een rechtzin nige ware Christen. In sommige streken heeft men schoollokalen gebouwd met glazene brijken. Daar in is het overldaar en dit aanziet men als een opperbest middel om de teringziekte te voorko men. In Bohemen beproeven de Tche- quen nu glazene banen; in plaats van macadam of gewonen beton, gebruikt men een mengsel van beton, glas poeder en potassiüm-silicate. Dit mengsel droogt snel is geheel hard en geeft geen stof. Een Polonees gehuisvest te New- York overleed vóór eenige dagen in een gasthof te Weenen, tijdens eene reis, die hij in Europa had onder nomen. Zijne kleederen en zijn hou ten been werden geclregen naar het amerikaansch consulaat te Weenen. Een bediende van dit consulaat, die zelf een kunstmatig been droeg, on derzocht het mecanisme van het hem toevertrouwde been, dat hij belast was te verbranden en ontdekte er al binnen eene som van 2.200.000 fr. in bankbrieven. Van de naaste bloed verwanten, twee jong-gehuwden, die in groote armoede te New-York leef den, en aan wie men die erfenis- schat liet geworden, eischt de vinder 10 pro cent. Te Parijs zijn 1000 crocodylen aangekomen, afkomstig an Calif or- nie en Florida (V. S.) en zullen er 6 maanden ten toon gesteld worden. Zes dagen reis hadden zij overge I bracht in drie koopwaren-wagens en gedurende dien tijd noch geëten, noch gedronken. In vier omheinin gen, met waterbakken, waarvan het water 30 graden warmte moet heb ben en met vaste grond overdekt met versch zand, zullen zij gehuisvest worden. Acht bezorgers brachten de wangedrochten met veel zorgvuldig heid van de verzendingskisten naar hunnen te huis. De kleine mocht men in de armen dragen, maar de groote van 1,50, 2 m., 4 m. en zelfs 5 m. lengte, moest men rpff veel voor zichtigheid hanteeren. Bij middel van iassos, d. i. lange koorden uit gaande op een strop waarmede men wilde dieren vangt, waren hunne bekneelen en steerten beweegloos ge houden. Tot vóór eenige jaren, tot het tijd stip waarop Mussolini, er 'orde in schafte, betaalden de ingezetenen van Zuid-Italië en Sicilië belastingen aan gepatenteerde baanstroopers. Dit bestaat nog in den New-York- staat, V. S., waar ide koophande laars, om gerust gelaten te worden jaarlijks miljarden betalen aan de gesyndikeerde dieven De heerlijkste en kunstrijkste tempel van het Oosten is de Agia So phia, d. i. de Heilige Wijsheid van Constantinopel, door een christen keizer gebouwd en die nu dienen zal als post voor de T. S. F. De vier hooge slanke torens, aan schouwen gelijk, die er rond gebouwd werden door den Turk, zullen dienst doen als uitzendingspalen en het gebouw van den tempel als studio. De V. S. van Amerika zijn een jong land waar mangel is aan kunst gewrochten. Veel kunstwerken van den ouden wereld, aangekocht met groot geld, hebben den weg ingesle- gen van over zee. In de laatste tij den werden er in England veel oude geschiedkundige kasteélen afgebro ken en naar Amerika verzonden, v/aar ze steen per steen opnieuw op getrokken werden. In England nu hebben ze eene oude reeds vergetene wet uitgegraven waarbij het ver-

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1931 | | pagina 1