De Li Me van Turin andelsbank Snippafingen NA OPSLORPING AN ANDERE BANKEN WEET GE W AT de eerste Vlaamsehe Bank boekt, 25 millioen Fr. Kapitaal 15 millioen Fr. Reserves 53' Jaa - Nummer 17! 35 Centiemen. Zaterdag 25 April 1931 Katholiek Weekblad van het Arrondissement Yper N. V. I Hoofdzetel GENT, Kalanderberg, 1. Bijhuizen ANTWERPEN, Lange Nieuwstraat, 17. BRUSSEL, Wetstraat, 84, enz. 253 Agentschappen en Kantoren in Oost- en West-Vlaanderen en Brabant. ABONNEMENTPRIJS 1 Jaar 18 fr. 6 maanden 10 fr. 3 maanden 6 fr Men abonneert in alle Postkantoren en in het Opstelbureel ABONNEMENT VOOR T BUITENLAND 28 frank. Op het Opstelbureel alleen te vragen. BEHEER EN OPSTEL io5, ZONNEBEKE STEENWEG, io5, YPER Postcheckrekening 40.201 0 CASIER) waar op alle wekedagen alle inlichtingen te bekomen zijn van t4 tot 16 uur. AANKONDIGINGEN Prijs bij overeenkomst. A le Aankor.d 1: en moeten tegen den WOENSDAG ten laatste ingezonden woraen. Kleine berick n en nieuws ten laatste tegen den WOENSDAG avond. In de eerste komende weken zal men te Turijn (Italië) het doodla ken Christi, dragende het afbeeld sel van O. Heerens Lichaam, ten toonstellen. De eerste christenen vereerden Re- likwien, want St Paulus schrijft in de Handelingen der Apostelen XIX. 11. 12: Zoo dat zelfs zweetdoeken en voorschoot en van zijn (Paulus) lijf genomen op de kranken gedragen werden en de ziekten weken van hen en de booze geesten voeren uit Eusebius van Cesareën schrijft in zijn Hist. Eccles. VII. 19 dat men sedert oude tijden in Jerusalem den zetel vereerde van apostel Jacobus, eersten bisschop dier stad Indien de eerste christenen voor werpen vereerden, die toebehoord hadden aan de apostelen, zekerlijk zullen zij ook in hooge eer gehouden hebben al wat men had kunnen be waren van zaken, die den God- Mensch aanbelangen. Onder deze mag men het H. Bloed van Brugge opsommen, en het H. Kruis, bij dee- len in zooveel plaatsen op de wereld bewaardhet opschrift van het kruis, de nagels der kruisiging, de doorn kroon, den zweetdoek van Veronica, het Kleed zonder naad, het doodla ken var der Hoer, al dinger. die r» nog bestaan en veel andere, die ver loren gingen. De H. Jerome, kerkleeraar, (331- 420) spreekt terloops van het dood laken Christi en Nicephore Calliste zegt, dat Keizerin Pulcherie (399- 453) in haar paleis der Blakernen de doeken bewaarde, die men gevonden had in het graf des Heeren. Een ver maarde spaansche geleerde, Brau- lion, die aartsbischop van Saragosse werd ten jare 620, schrijft in zijnen 42" briefVerschillige zaken in de Schriftuur niet geboekt werden ten onzen tijde veropenbaard, namelijk wat de doeken en het doodlaken aan gaat, waarmede het lichaam Christi omhuld werd en wier ontdekking neergepend werdAdamnan, abt van Iona, omstreeks het jaar 700, spreekt van een doek, grooter dan voorgaande en deze was 8 voeten lang en op denwelken het afbeeld sel van den Zaligmaker te zien is». Alexis Commène, omstreeks het jaar 1100 (dus met den eersten Kruis vaart) noemt de merkweerdige reli- kwien bewaard in Constantinopel De kolon, de zweep, den purperen mantel, de doornkroon, den riet- stok, een groot deel van 't H. Kruis en de doeken gevonden in het graf na de verrijzenis. Er waren in Constantinopel twee vermaarde paleizen, het Bucoleon en dit der Blakernen en volgens Ro brecht de Clarï, ridder uit Picardiën, die schreef nopens de inname van Constantinopel ten jare 1204 vierde kruisvaar^)in de Blakernen was het doodlaken Christi bewaard en in het Bucoleon de andere relikwien. De Markgraaf van Montferrat, algemeene hoofdman der Kruisvaar ders miek zich tijdens bovengemelde inname meester van 't paleis Buco leon en nam er zijn intrek... terwijl de Burgondiers met Hendrik van Vlaanderen. broeder van Bald- wijn, die naderhand tot Keizer ver kozen werd, het paleis der Blaker nen bemachtigden en plunderden. Onder de Burgondiers was Othon de la Roche, die zich het doodlaken Christi heimlijk toe eigende en het twee jaar later (1206) naar zijn va der zond. in Frankrijk, Graaf Pon tius de la Roche. Deze nu, na het eenigen tijd in zijn kasteel bewaard te hebben, schonk het aan Amedeus, aartsbisschop van Bedangon. In 1349 de kerk St Stephanus, waar het dood laken bewaard was, brandde af en men meende dat het in den brand ver gaan was... maar na den dood van Godfried I van Charny, gesneuveld in den slag van Poitiers (1356) zijne weduwe schonk aan de kloosterkerk van Lirey een doodlaken waarop de wonderbare beeltenis van Christus, met de wonden zichtbaar op het li chaam te zien was Het beweren van den proost van Lirey, als zoude dit laken de lijkwade zijn door Jo seph van Arimathea gebruikt om den Heer te begraven, werd veel te gengesproken. En onder meer de Bisschoppen van Troyes, in wier bisdom Lirey gele gen was, verboden het prediken no pens die Relikwie alsook hare uit stelling. In 1449, dus honderd jaar na den brand van Besangon, Marguerite de Charny, afstammeling van dezen die de lijkwade aan Lirey schonk, be vond zich met die kostbare Relikwie te Chimay in het hedendaagsch He negouwen en die dan deel uitmiek van het bisdom Luik en daar ook werd de vereering der Lijkwade door den Bisschop tegengewrocht. Korts nadien in 1452 werd ze over gemaakt aan den Hertog van Savoië, die ze bewaarde in zijne hoofdstad Chambery eerst in 't klooster der Franciskanen en daarna in zijne hof-kapelvan Chambery werd ze verdregen naar het kasteel van Pont d'Ain en later naar Bourg-en-Bresse, waar Philips-de-Schoone, vader van Keizer Karei en schoonbroeder van den toenmaligen hertog deze was gehuwd met Margareta van Oosten rijk voorbij kwam. Opnieuw werd ze gebracht in 't kasteel van Cham bery en werd er bijna vernietigd door brand den 4-XII-1532. Van die ramp zijn er 12 gaten, nu ten besten mo gelijk gestopt, in de lijkwade geble ven. In 1534 werd de Relikwie, die van af 1480 met aflaten verrijkt geweest was door Sixtus IV, Julius II, Leo X, en ter wier eer Julius II mis- en officiegebeden inbracht, als de ech te Lijkwade des Heeren erkend door Clemens VIII, Paus van Rome. In 1536 verdroeg de Hertog van Savoië den kostbaren schat, die als schutspand zijner -familie geworden was, naar Verceil en Nice en 't is maar in 1561 dat men ze opnieuw vindt in Chambery. Voor goed verliet ze deze stad in 1578, als wanneer de H. Carólus Bor- romeus ze kwam vereeren en dat men om den Kardinaal eene langere reis te ontsparen de Relikwie bracht naar het kasteel van Lucento bij Turijn. Eindelijk in 1694 werd de lijkwade overgevoerd naar de hofkapel te Turijn, waar ze nu nog verblijft. In de XIX* eeuw werd ze maar zes maal ten toon gesteld: In 1814 op bevel van Victor Emmanuel I, in 1815 op vraag van Pius VII, in 1822 bij de troonbeklimming van Charles- Felix, in 1842 en 1868 bij de huwe lijksfeesten van Victor Emmanuel II en van Humbert, eindelijk in 1898. Nota. Tijdens den brand van Besancon had de Charny de lijkwade bemachtigd om niet te zeggen gesto len. Hij deed er van een namaaksel maken, dat hij schonk aan de.kathe- thedraal van Besangon. De Bisschop meende de oude relikwie opnieuw te bezitten en alswanneer de ware lijk wade door de weduwe de Charny ge schonken werd aan Lirey, Besancon beweerde dat deze een namaaksel was en van daar het tegenspreken en het verbod van uitstelling. Heden ten dage bewaart men nog in Besangon bovengemeld namaak sel. Op de photo fan de wade van Tu rijn treft men v*>h1 kleinigheden aan, die niet te vinden zijn op deze van Besangon en dewelke een kunstschil der niet wear geven kan. De Schepenen van Yper hebben dus ontslag genomen Dit was te voorzien. Gedurende de oespreking van de ste delijke begrootin-' had de coallitie ofte samenzwering va i Socialisten en Natio nalisten hare uiterste best gedaan om door het stemmer! van allerlei uitgaven en kredieten het opmaken van eene be grooting in evenwicht onmogelijk te ma ken zonder het stemmen van bijkomende opcentiemen. De oppositie d;e zoo kordaat met de uitgaven wist ot.i te springen was niet meer te vinden als wanneer er op aan kwam de middelen te verschaffen om het deficiet te delgen. Zelf de rechtei 'ijde vond het voorstel der opcentiemen onverrechtvaardigd en ongelegen. En daarin kunnen wij onze katholieke gemeenteraadsleden niet afkeuren. Ons blijft slech:s de hoop over dat van deze crisis geen misbruik zal gemaakt worden om ui zuiver politiek het öestuui van "Stau ie verknoeien en de'ste delijke belangen te knakken. Leuridan, woordvoerder der Natio nalisten, stelde voor de stemming een onnoozel vraagske dat een zeker licht werpt over gansch de zaak en er zelfs een luchtje aan geeft. Willen de Liberalen van een Schepen zetel Hetgeen ons gerechtigd ons af te vra gen indien gansch die konkelfoeselrij slechts voor doel heeft de lenden van Leuridan en van Roode Baas Ganzen- donck met een schepensjerp te laten gorden. M. Vermeulen verklaarde niet van een schepenzeteltje te willen weten. Naar het schijnt zouden dergelijke voet stappen aangewend zijn geweest bij een der Nationalistische gemeenteraadsleden wiens naeme soete klinkt zooals Von del zegde. Maar 't antwoord was: «Ik ben en ik blijf er De gemeenteraadszittingen zijn dik wijls gelegenheden om wat... van huis weg te zijn. Missiaen heeft zich op deze zitting zooals naar gewoonte met veel voor naamheid gedragen. 't Schijnt dat hij zijne bevoegdheid' in schelden, vloeken en tieren en beleedi- gen zoover gedreven heeft dat klacht te gen hem ingediend is geweest, 't Zal hem eene les zijn. Maar wij verwedden een demi dat de man zal vrijgesproken worden. Naar het schijnt kan hij niet aansprakelijk zijn voor deze uitlatingen. Hij had babbelwa ter gedronken. Die voorname proletair kwam immers uit een zeer fijn banketje waarin hij zijne zeer democratische overtuiging bot ge vierd heeft op Filets de sole Asper ges a la flamandeSelle d'Agneau, Poul- let de grain en Homard met salade (zeer proletaire menu voorwaar) met quelques crus de choix En als de wijn is in den man, dan zit de wijsheid in de kan. De waarheid van dit spreekwoord wordt nogal dikwijls ondervonden. schrijn er op volgden. O. m. Keizer Willem van Duitschland, neef van d;n aflijvige, paradeerde er met zijnen stok van Feld-marschalk Re den dicht van elkander tsar Ferdi nand van Bulgarie, koning Alphonse van Spanje, Konig Manuel van Por tugal. Deze was onlangs koning geworden, met het doodschieten van zi.in vader en van zijn oudsten broe der, in de straten van Lisboa, door opkomende Republikeinen. Toen de reeds oudere en zwaarlijvige tsar Ferdinand met wat moeite te peerde gerocht, glimlachten de jonge konin gen van Spanje en Portugal, waar voor zij de volgende onaangename bemerking ten beste kregen«Lacht maar... zit gij beter te peerde dan ik, ik zit vaster op mijn troon dan gij Korst nadien kantelde de troon van Manuel omverre en hij ging naar Engeland; nu wankelt de troon van kening Alphonse, die mogelijks ook England bewonen zal en ten einde den oorlog mocht tsar Ferdinand het ook aftrappen en is gaan wonen in Hongarie. Die tsar Ferdinand had zulks nooit aanzien als mogelijk en weinig scheelde het of hij bemachtigde Con stantinopel in den laatsten balkans oorlog. Daarmede had zijn levens droom verwezenlijkt geweest: Im mers hij had een schilderij doen ma ken, die in Soffa te zien was en waar op hij verbeeld stond met da pracht gewaden der christene Keizers van Byzance, d. i. Constantinopel, name lijk het togakleed, dan scepter, den wereldbol en de kroon men lange af hangende wimpels, die men noemde diamantstroomen De kleuren van het koninklijk Spanje zijn rood en geel. Tijdens het bezoek na den oorlog der spaan sche vorsten aan Belgie, de bloemen- verkoopsters der brusselsche markt hadden prachtige bloemen aangebo den aan Koningin Ena; als erkente nis deed zij aan ieder van hen een grooten zonnescherm geworden, groot als een tent, om te plaatsen op de markt boven hunne uitgestalde bloemen. Die zonnescherms waren in striepen rood en geel. De spaansche republiek heeft een derde kleur gevoegd bij het nationaal rood en geel, namelijk het purper. Zoo heeft men nu in Europa drie vlaggen die op elkander trekken Rood, geel, purper voor Spanje; rood, geel, zwart (rechtstaande) voor Belgie: rood, geel, zwart (lig gende) voor 't duitsche rijk. Wanneer de ijzeren Kanselier Von Bismarck in al zijne macht de duit sche Avetgevende-Kamer voorzat, een Pool, volksvertegenwoordiger, riep ens uit: «Als mijn land wederom zal onafhankelijk wezen... Wat nooit gebeuren zalonderbrak de kanselier op spottenden toon, want daarvoor zouden drie keizerrijken moeten uit-een-\7allenDan was Bismarck een slechte propheet, daar Duitschland, Oostenrijk en Rusland uiteen vielen en Polen vrij is. Met Góeden-Vrijdag sluiten al de beenhouwerijen in Parijs en op dien dag de beenhouwers, aangezien vrij, mochten alleen binnen in het museum Condé, te Chantilly. In het parlement van Prague werd dees jaar eene eigenaardige Gods vrede uitgeroepen. Met den Za terdag vóór Paschen en de twee Paaschdagen moesten al de gazetten van Tcheco-Slowakie zich onthouden van aanvallen tegen gelijk wien of wat en sprekers zouden voordrachten geven over menschlievende onder- Averpen. De Acajoubijters van Belgie heb ben reeds navolgers in Frankrijk. 15.000 jonge lieden van A. C. J. F. met 12 aartsbisschoppen en Bisschop pen zijn Congres gaan houden in Lourdes. De Keizer van Ethiopië heeft ten geschenke twee leeuwen gezonden naar prins Humberto en éénen naar Mussolini. Dat zijn zeer vereerende geschenken maar groote-onkosten- naslepende Op de begraving van koning Ed ward VII in Londen, ten jare 1911, Avaren veel koningen en koninklijke prinsen tegenwoordig, die allen te peerde den kanonwagen met de

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1931 | | pagina 1